De Gaulle naar Algerije met nieuw initiatief President zal moeite hebben het leger mee te krijgen Sunil wast stralend wit... President van de V.S. over zijn bezoek aan Europa Eisenhower: Alleen overleg met Moskou op realistische basis In goud- en deviezenreserve nauwelijks wijziging gekomen en spaart uw linnenkast BELANGRIJKE „VISITATIEREIS" Uitzetting van de biljettencirculatie Weer onenigheid bij Vlisco WITTER DAN DE WITSTE DUIF Tégen „Shylock van Bezuidenhout een jaar geëist Officier van Justitie: Een vampier Nederlands kunstbezit naar het buitenland Wereldraad van Kerken Weekstaat Nederlandsche Bank Directie gaat niet in op verzoeken van de Bondagroep Benoemingen Jezuïeten Mgr. Evreinoff te Rome overleden Tijdens Khroesjtsjevs reis een Russische bemande raket? WOENSDAG 26 AUGUSTUS 195S- Moeizaam gesprek met Eisénhower op komst? MGR. JANSEN 54 JAAR 1 I H-, Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt.», werkelijk stralend wit'. Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak FILMUITRUSTING GESTOLEN Kritiek op invitatie aan Khroesjtsjev verworpen Churchill naar Londen om Eisenhower te ontmoeten Contact met Russische kerken Minister Luns over ver goedingen voor gerepa- trieerden JONGEN IN DE RIJN VERDRONKEN (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Generaal De Gaulle vertrekt morgen voor zijn eerste bezoek aan Algerije sinds hij het presidentschap van de vijfde republiek en van de Franse' ge meenschap aanvaardde. De bezoeken in de loop van het vorig jaar, na de ge beurtenissen van 13 mei, Jbracht hij in zijn kwaliteit van minister-president. Maar. ook in zijn nieuwe kwaliteit be rust de werkelijke leiding van het lands bestuur bij hem en meer in het bijzon der heeft hij zich bij het aanvaarden van het presidentschap het beleid inza ke Algerije voorbehouden. Zoals men zich zal herinneren heeft dan ook niet op de laatste plaats tot generaal De Gaulles terugkeer aan de macht bijge dragen het veelverbreid geloof, dat, zo iemand, slechts hjj in staat zou blijken op voor Frankrijk bevredigende wijze een eind te maken aan de Algerijnse tragedie of aan de Algerijnse nachtmer rie. En ook hij zelf bezat dit geloof. Van het morgen aanvangend bezoek heet het dat het uitsluitend een militair bezoek zal zijn, dat wil zeggen de gene- raal-president zal zich beperken tot het opnemen van contacten met Frankrijks in Algerije strijdende „pacificerende" leger, hetwelk thans en reeds sinds mid den juli voornamelijk doende is zoals men weet met de „opération jumel- les" (operatie verrekijker). Een eerste fase van deze operatie is- dezer dagen door het Franse hoofdkwartier afge schilderd als succesvol beëindigd: daar in heeft het Franse leger, zo heet het, zich hecht genesteld in dit tot dan toe als welhaast ontoegankelijk geldend re- bellenbolwerk en het gros der fella- gha's gedwongen zich te verstrooien, zich te verbergen en zich koest te hou den. Een tweede fase der operatie wordt thans ingeleid, aldus de mededelingen, en daarih zal het erom gaan de rebel len te dwingen weer voor de dag te ko men dorst, honger en ontmoediging daarbij helpend waarbij zij alsdan niets anders zullen kunnen doen dan vaststellen hoezeer de zaak militair voor hen verloren is. Militaire vooruitzichten Ongetwijfeld zal generaal De Gaulle zich ter plaatse ervan willen vergewis sen wat de werkelijke vooruitzichten zijn van deze operatie, waaraan het op perbevel in Algerije zo bijzonder veel publiciteit heeft gegeven. Voor het ove rige heet het dat generaal De Gaulle vooral zal luisteren naar hetgeen de of ficieren te berde zullen brengen niet zd- M1CHEL DEBRÉ CHARLES D: GAULLE zeer over het vertrouwen, dat zij stel len in het uiteindelijk succes van de Franse wapenen, alswel terzake van het politiek gebruik, dat naar hun me ning en wens, om niet te zeggen wil, van dit succes zou moeten worden ge maakt. Hij zou vooral intieme gesprek ken wensen te voeren, „des tête k tête" met de jonge subalterne officieren, de „kapiteins". Dit nieuwste bezoek van president De Gaulle aan Algerije wordt reeds sinds weken, en niet zonder een zeer redelijke schijn van grond, in verband gebracht met een nieuw ingrijpend initiatief, waarop de president zou zin nen voor het uit het slop halen van de Algerijnse tragedie. De tiende september of daaromtrent wordt genoemd als de meest aanneme lijke datum waarop de president met dit initiatief voor de dag zou komen. Dan vergadert te Parijs wederom de uitvoerende raad van de communau- teit. E de Verenigde Naties maken zich dan op om bijeen te komen in de jaar lijkse algemene vergadering, waar, in dien door Parijs de zaken maar op hun beloop worden gelaten, Frankrijk een bijzonder zware dobber zal hebben, wan neer wederom zoals gebruikelijk Alge rije aan de orde komt. Liberaal stampei Voor wat betreft de inhoud van het vermoedelijk nieuwe initiatief, de spe culaties daarover lopen nogal uiteen. Verschillende dezer speculaties zijn wellicht van hogerhand geïnspireerd, anderen daarentegen zijn wellicht in omloop gebracht met de be doeling bij voorbaat het terrein met mijnen te bezaaien. In ieder geval zal het initiatief weer een liberaal stempel dragen. De minst vérgaande veron derstelling gewaagt van een hernieuw de uitnodiging, onder edelmoediger, meer belovende en ondubbelzinniger voorwaarden dan in oktober j.l., aan het adres van de opstandelingenleiding om te komen onderhandelen over een bestand. De meest vérgaande stelt in uitzicht dat generaal De Gaulle Alge rije een statuut zal aanbieden van een autonome doch onverbrekelijk met Fran- rijk verbonden staat, hetgeen dus o.m. het einde zou betekenen van de integra tiemythe. Zeker indien dit laatste min of meer aan de werkelijk door De Gaulle gekoes terde bedoelingen beantwoordt, kan men verwachten, dat hij bijzonder veel moeite zal hebben om het in Algerije strijdende Franse leger, althans grote delen van de hogere en lagere bevel voering, mee te krijgen. Men schrijft De Gaulle namelijk toe dat hij, behalve luisteren, tijdens zijn militair bezoek aan Algerije ook zelf het nodige naar voren zal brengen om het leger ervan te overtuigen, dat zo nu de tijd is aan gebroken om tot een edelmoedige en vrijgevige politieke oplossing te komen, dit voornamelijk te danken zal zijn aan de inspanningen van het leger. En dat, hoe dan ook, zijn vier jaren strijd aller minst door de geschiedenis als tever geefs zullen kunnen worden aangemerkt. Generaal De Gaulle vertrekt voor De verkorte balans van de Nederland- sche Bank per 24 augustus vertoont slechts minimale verschuivingen. In de goud- en deviezenreserve is nauwelijks enige wijziging gekomen. Hier viel een lichte daling van 1,3 min. te constate ren als resultante van een daling van de goudvoorraad en een stijging van de deviezenreserve. De convertibele deviezen namen toe met een half miljoen. De voorschotten handhaafden zich vrijwel op een niveau van f 12,8 min. Met het oog op de na derende ultimo liet de biljettencirculatie een uitzetting zien van f 22,8 min. De schatkist onderging een vermindering van f 60 min. De banken zagen hun saldo met f 20 min. verminderen, maar liggen nog ver boven het verplichte kasreserve- gemiddelde. De stand van het schatkistpapier was op 24 en 17 augustus resp.: schatkistpro messen en -biljetten ter belegging van saldi op akkoordrekening nihil (onv.) overige schatkistpromessen f 1.224.700.000 (1.250.600.000); óverige schatkistbiljet ten f 2.827.490.800 (2.771.091.100). De geldmarkt blijft zeer ruim. (to t 10CO) Activa! Uoud Buitenl vord eoud en deviezen 11 Bult betaalm (11 Vord. buit. guld. (2) Wits. in disc Wiss gekocht Voorsch.rek.crt (bel) Voorsch Rttk Neder] munten Diverse rek. P a ss I v ai Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi bank in Ned Saldi and Ingezet Saldi bult circ. bk Said) andere niet-lns Saldi buit gelds Diverse rek Ned schatk pap. bult circul banken MuntbilJ voor de staat in circulatie gebracht Tot. goud en dev W.v. conv dev nett< Percentage goud en deviezen Toeiicntiogi (1) Van deze 2 oosten Ir convertlbel (2) waarvan uit hoofde liq. bilat akkoorden 17/8 24/8 4.397.321 4.393.439 779.178 779.615 842 855 74.619 15.737 392.100 350.200 12.533 12.833 22.064 22515 6.173 6.415 4.242.977 679.015 534.836 119.108 31.771 5.774 16.489 55.592 103.457 5.159.242 761.899 91.91 778.388 10.338 4.265.782 619.015 514.750 134.246 31.401 5.758 15.862 54.966 103.226 5.186.287 763.013 92.55 778.875 deze zeer belangrijke- „visitatie" uitge rust met o.a. een dossier, waarin zich de op papier gestelde meningen bevin den van elk van zijn ministers terzake van 't Algerijns probleem en de huns in ziens na te streven oplossingen. Hij had daarom gevraagd op de buitengewone bijeenkomst van de ministerraad van 12 augustus j.l. en hij heeft dezb in zijn bezit op de buitengewone ministerraad die hij vandaag, aan de vooravond van zijn vertrek naar Algerije, op het Ely- sée presideert. De algemeen onder de waarnemers verbreide opinie is, dat, zo inderdaad ook diegenen onder De Gaulles minis ters die zich tot dusverre in zwijgen plachten te hullen, zich hebben laten pressen tot kleurbekennen, ongetwijfeld eèn aanzienlijke meerderheid van de re gering een of andere „liberale" oplos sing zal blijken voor te staan. Van pre mier Debré is wel afdoende bekend, dat hij persoonlijk meer voor een nationa listische en integrationistische politiek is geporteerd. Aan zijn geruchtmakende jongste twee zondagsredevoeringen is echter opgevallen, dat hij ondanks de harde taal die hij aan 't adres van Frank rijks bondgenoten liet horen in verband met Algerije, in werkelijkheid toch niets heeft verkondigd dat een liberaal initi atief van de president zou kunnen kin deren. Gesprek met Eisenhower Na zijn terugkeer uit Algerije, ver moedelijk op zondag a.s., zal president De Gaulle nog een drietal dagen ter be schikking hebben om de laatste hand te leggen aan de voorbereiding van zijn gesprekken met president Eisenhower. Zo generaal De Gaulle van zijn militair bezoek aan Algerije de indruk mee brengt, dat hij „veilig" voor de dag kan komen met een nieuw vérgaand liberaal initiatief, zal hij hoogst waar schijnlijk niet nalaten president Eisen hower bereids te onthullen hoe in grote lijnen dit initiatief eruit zal zien. Daar na zal hij dan van de Amerikaanse pre sident verwachten, dat deze bereids de Amerikaanse politiek in de Verenigde Naties ten gunste van Frankrijk aan het werk zal zetten. Maar het is ook geenszins uitgeslo ten dat daarentegen generaal De Gaul le zich genoopt zal zien bij zijn illustere gesprekspartner vooral aan te dringen op begrip voor het feit dat tengevolge van de interne Franse krachtsverhou ding de tijd voor een liberale oplossing van het funeste en tergende Algerijnse probleem nog niet rijp is te achten, zon der dat een veroordeling van Frank rijk door de Verenigde Naties het rij pingsproces ook maar enigermate zou kunnen bespoedigen. Er valt evenwel altijd oo knog rekening te houden met de mogelijkheid dat de opstandelingen leiding, de zo gelusten Algerijnse rege ring in ballingschap, ook met het meest genereuze aanbod, dat het Frankrijk mogelijk is te doen, geen genoegen wil nemen. De directie van P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabriek (Vlisco) te Hel mond heeft geen gehoor gegeven aan het verzoek van de tweede oppositie groep (van de heer Bonda c.s.), om in de agenda van de buitengewone aandeel houdersvergadering op 7 september a.s. een voorstel tot statutenwijziging op te nemen, teneinde het beperkt stemrecht af te schaffen. In de oproep voor de a.s. vergadering heeft de directie n.l. als enig punt van de agenda de benoeming van een directeur opgenomen. Dit betekent, dat de directie even min is ingegaan op het andere verzoek van de Bonda-groep om op de agenda een voorstel te plaatsen tot het onder zoeken van de mogelijkheid tot her kapitalisatie van 50% van het gewone aandelenkapitaal. De heer H. L. Fentener van Vlissingen Senior, commissaris der vennootschap, had in een schrijven aan de directie ge- eist dat in de advertentie voor de bui tengewone vergadering vermeld zou worden, dat het besluit van de directie om de agendapunten van de Bonda groep niet op te nemen, zonder zijn in stemming is geschied. Wanneer aan zijn wens geen gevolg zou worden gegeven, zou hij zich alle rechten voorbehouden. Omdat uit een telefoongesprek met de directie van Vlisco bleek dat deze geen gevolg heeft gegeven aan zijn wens, is de heer H. L. Fentener van Vlissingen Senior overgegaan tot publikatie van zijn brief aan de directie. Zaterdag viert mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zjjn 54e ver jaardag. Er bestaat gelegenheid mgr. Jansen geluk te wensen: voor leken, broeders en zusters zaterdag 29 augus tus tot 12 uur. Voor de geestelijkheid van 12 tot 1 uur. Advertentie l WMÏY-y, son tS.GSo Dinsdagnacht heeft een Apeldoomse politie-patrouille een goede slag gesla gen, toen zij in de Asselsestraat een 18-jarige jongerhan uit Hoogeveen aan hield. Deze vervoerde op een bromfiets een grote zwarte kist, en gedroeg zich nogal schichtig, hetgeen de politie mannen argwanend maakte. In de kist bleek een complete filmuitrusting te zitten. De man kon van de herkomst geen redelijke verklaring geven. Terwijl men hem op het politiebureau verhoor de, werd in de omgeving een onderzoek ingesteld en daarbij kwam aan het licht, dat in het gebouw van het r.k. Veluws College aan de Staringlaan was ingebroken. De dader had zich door het inslaan van een ruit toegang verschaft en zelfs de deur naar het kantoor gesloopt. Hij bekende al spoe dig de inbraak te hebben gepleegd. De man wordt wegens diverse inbraken door verschillende politieinstanties in ons land gezocht. Ook de bromfiets waarop hij bij zijn aanhouding reed was gestolen. Dr. J. F. Westermann, provinciaal van de orde der Jezuïeten in Nederland heeft benoemd tot: pastoor te Utrecht (St. Aloysius) pater M. W. L. Bogaartz, die pastoor was te Den Haag (O.L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis), tot pas toor te Den Haag (O.L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis) pater H. Minderop, die superior was van het retraitehuis Manresa in Venlo, tot superior van retraiehuis Manresa te Ven lo pater H. Eikemans, die pastoor was te Den Haag (H. Theresia van Avila)tot pastoor te Den Haag (H. The resia van Avila) pater G. Geering, die kapelaan was te Den Haag (H. Theresia van Avila). President Eisenhower heeft gisteren op z'(jn persconferentie in Washington verklaard, dat hij bij zijn bezoek aan Europa opnieuw het verlangen van de V.S. naar een eervolle en rechtvaardi ge vrede naar voren ;al brengen. Hü zal er bij zijn bezoeken aan Bonn, Lon den en Parijs de nadruk op leggen dat de V.S. de overige westelijke landen mi litair zullen steunen zo zij met geweld weerstand zullen moeten bieden aan een aanval. Hij zal voorts nogmaals be vestigen dat de V.S. bereid zijn om op een realistische basis met de Sovjet tl- Unie te onderhandelen over een redelijk en wederzijds uitvoerbaar plan voor een algemene of gedeeltelijke ontwape ning. De V.S. zijn dan ook bereid een echt begin te maken met de oplos sing van het Duitse vraagstuk. Eisen hower zal verder nogmaals onomwonden 1 iiiiiiiiiiiiiiiimilllllllllllliiiiiiiiiiiinilllllllimiiiiiiilimiiiiMii verklaren dat de V.S. achter de NATO zullen blijven staan. En tenslotte zal hij in Bonn, Londen en Parijs voorstellen gezamenlijk de middelen te onder zoeken, die het mogelijk zullen moeten maken de levensstandaard van de circa 2 miljard bewoners van de min der ontwikkelde landen omhtiog te bren gen. De bejaarde geldschieter, die door zjjn duistere praktijken in Den Haag als de ..Shylock van bet Bezuidenhout" bekend stond, heeft de behandeling van zijn zaak door de Haagse rechtbank zelf niet mee kunnen maken. Hij moest terecht staan wegens overtreding van de geldschieters wet in de jaren 1955 tot en met 1958. Hij maakte er een be drijf van geld uit te lenen aan mensen die in financiële moeilijkheden waren geraakt en berekende dermate hoge administratiekosten, dat het er in vele gevallen op neer kwam dat de geldle ners het dubbele terugbetaalden van wat zij hadden ontvangen. De nu drie- en tachtigjarige man, die vroeger in de diamanthandel heeft gewerkt, kon niet naar de rechtzitting komen omdat hij thuis zit, verlamd en met een ernstige hartkwaal. Zo werd zijn zaak dinsdag bij ver- 10338 Een aantal schilderijen uit de verzameling van dr. Viegersma uit Deurne zijn gisteren van Schiphol naar Sotheby in Londen verzonden. Door zullen de werjcen. waaronder enige Van Goghs, een Millet en een Rembrandt in het najaar worden verkocht. Een zoon van dr. Wiegersma liet voor het vertrek „Den Haag bij avond" van Van Gogh zien. stek behandeld. Twee getuigen ver telden van hun ervaringen. De eerste, een uit Indonesië gerepatrieerde man, leende twaalfhonderd gulden en moest accepten tekenen voor een be drag van vierentwintighonderd gul den. Hij vertelde dat noodgedwongen te hebben gedaan. Hij had verschil lende malen moeilijkheden met de geldschieter gehad, als hjj door om- stancjfigheden tijdelijk niet de afbeta ling kon verrichten. De bejaarde geldschieter dreigde hem dan met de politie en de deurwaarder. Soms gaf hij geen bewijzen van de afbetaling af. Een van de rechters, mr. Lyckla- ma, vond het vreemd dat deze getui ge dan toch betaalde. Een tweede getuige vertelde honderd twintig gulden te hebben geleend en ac cepten voor tweehonderdtachtig gulden te hebben getekend. Hij moest dus meer dan het dubbele terugbetalen. Talloze malen had de geldschieter geld uitgeleend. De bedragen varieerden van tien gulden tot vijftienhonderd gul den. In zijn requisitoir merkte de offi cier van justitie, mr. J. Kemper, op dat de geldschieter een abominabele rente berekende. Hij vergeleek de man met een vampier. Hij vond, dat de verdach te de perken ernstig te buiten was ge gaan, en eiste een jaar gevangenis straf. Uitspraak 15 september. Te Rome is na een langdurige ziekte overleden mgr. Alexander Evreln *ff, tit.-aartsbisschop van Parium en wij bisschop van de Byzantijnse ritus in Rome. Mgr. ïvreinoff was 82 jaar. Met hem is een van de meest karakteristieke prelaten van de Eeuwige Stad heen gegaan. Mgr. Evreinoff werd op 8 maart 1877 te Leningrad geboren. Hij stamde uit een vooraanstaande Russische familie en begon zijn loopbaan als diplomaat te Konstantinopel, waar hij als secretaris verbonden was aan de Russische ambas sade. Daar ging hij tot het Katholicisme over. Hij studeerde eerci aan het Franse seminarie te Rome en later aan de Pauselijke Gregoriaanse universiteit en werd op 7 december 1913 tot priester gewijd. Van 1913 tot 1921 was hij werk zaam bij de Pauselijke Staatssecretarie Daarna was hij achtereenvolgens secre taris van de nuntius te Parijs tot 1936 en daarna Archimimdriet en Pauselijk protonotarius te Rome. Eisenhower Verwierp op zijn perscon ferentie met kracht de kritiek die hem verweten heeft dat hjj een man als Khroesjtsjev heeft uitgenodigd een bezoek aan de V.S. te brengen. De president verklaarde dat de toekomst van het menselijke geslacht van de besprekingen tussen Khroesjtsjev en hem afhangt. Het doel van dit over leg is het scheppen van een klimaat dat gunstiger dan het huidige is voor de wereldvrede, aldus Eisenhower, Hij zei voorts dat hjj Khroesjtsjev bij diens aankomst op het vliegveld in Washington zal begroeten. Bij de verdediging van zjjn plan om naar Moskou te gaan, wees Eisenhower er nog op dat de V.S. op het ogenblik 41 miljoen dollar per jaar uitgeven voor de bewapening. Maar niemand schijnt er over na te denken wat het gevolg hiervan is, aldus de president. Hij voeg de hieraan toe dat een president, die geen nieuwe wegen naar de vrede tracht te ontdekken, verdient veroordeeld te worden door het Amerikaanse volk. Eisenhower ontkende voorts dat zijn broer Milton, die met vice-president Nixon in Rusland is geweest, hem een wenk had gegeven dat Khroesjtsjev mis schien een nieuw voorstel inzake Berlijn zou doen. Zoals bekend hebben er in Washington geruchten de ronde gedaan dat Khroesjtsjev zal voorstellen West- Duitsland het beheer over West-Berlijn en de corridor naar dit stadsdeel te ge- lillllllilllllilillllllillillliilllllillllllllliiiiiiiiiliiiiiiiiliitiiiiilii Sir Winston Churchill, die thans met vakantie aan de Rivièra is, zal zondag met een Caravelle-straalverkeersvlieg- tuig van de Air France naar Londen vliegen om met presidet Eisenhower te spreken. De secretaris van Sis Winston zei dat deze 48 uur in Engeland blijft en dan naar (U Rivièra terugkeert. Hij zal ook een bezoek brengen aan zijn echtgenote, die in een Londens zieken huis herstellende is van een oogoperatie. De centrale commissie van de Wereld raad van Kerken heeft gisteren tijdens een bespreking van het jaarverslag de gunstige ontwikkeling van de betrek kingen tussen de raad en het Moskouse patriarchaat toegejuicht, evenals de plannen voor contact met de Orthodoxe en andere Russische kerken tijdens het bezoek van de secretaris-generaal, de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft, aan Rusland In december a.s. Voor het eerst wonen ook twee waarnemers van de Russische Orthodoxe kerk de ver gaderingen op Rhodos bij. De commissie besloot de volgende vergadering in augustus 1960 in Schotland te houden. De kwestie van de godsdienstvrijheid in rooms-katholieke landen zal op de bijeenkomst van volgend jaar van het centrale comité van de Wereldraad van kerken volledig besproken worden al dus heeft het comité besloten. Dr. W. A. Visser 't Hooft heeft ver klaard, dat volgend jaar bij het cen trale comité een „basis-verklaring" zal worden ingediend, waarin de Raad zijn standpunt ten aanzien van de gods dienstvrijheid zal uiteenzetten. De com missie die hieraan werkt, zal ook de toestand in landen onder communistisch bewind bestuderen. Ook in kringen van de Westduitse in lichtingendienst houdt men rekening met de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie wel licht ten tijde van Khroesjtsjev's bezoek aan de Verenigde Staten een bemande raket zal lanceren, aldus meldt UPI. De voorbereidingen zouden vrijwel zijn vol tooid Een aantal vrijwilligers wordt reeds getraind. Vorige maand zou in Moskou een top conferentie van ruimtevaartdeskundigen en raketexfrerts zijn gehouden. Men ziet hierin een aanwijzing dat een nieuw, belangrijk, 'project ophanden is. iniunaiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiRHiiiiiiiiiiiiiiiiii ven als de westelijke mogendheden hun bezettingstroepen uit West-Berlijn te rugtrekken. De V.S. zullen nooit toegeven dat er een duurzame vrede bestaat als de lan den, die door de communisten onder drukt worden, niet vrij zijn om hun eigen lot te bepalen, aldus verklaarde Ei senhower voorts. Sinds 1952, toen ik voor de eerste keer tot president werd ge kozen, heb ik meermalen te kennen gege ven dat de V.S. nooit zullen ophouden elk mogelijk vreedzaam middel aan te grijpen om deze landen de gelegenheid te geven hun opvattingen en wensen over hun eigen lot kenbaar te maken, zo verklaarde hij. Een verslaggever vroeg Eisenhower of hü niet van mening was dat Khroesjtsjev 'n einde zou kunnen maken aan de com munistische activiteit in Laos, die door Peking wordt geïnspireerd. Eisenhower antwoordde dat op een land zo groot als communistisch China naar zijn mening niet vanuit Moskou toezicht kan worden uitgeoefend. (Van een Haagse redactie) Tijdens een mondeling overleg met de minister van Buitenlandse Zaken heeft een commissie uit de Tweede Kamer gesproken over enkele vergoedingsrege lingen voor uit Indonesië gerepatrieer- den. In het uitvoerig verslag van deze bespreking wordt o.a. aandacht gewijd aan de restitutie van overtochtsgel- den, pensioenen van particuliere maat schappijen, die destijds zeer nauw met het Nederlands-Indisch gouvernement waren verbonden en aan de tegemoet koming voor wederinrichtingskosten aan na 1 januari 1954 in Nederland ge- vestigden. Deze laatste aangelegenheid beloofde de minister in de ministerraad ter spra ke te zullen brengen. Hij had echter niet de vrijheid enige verdere toezeg ging te doen. In vqle gevallen heeft mr. Luns de Kamercommissie moeten voorhouden, dat inwilliging van de verlangens on overzienbare financiële consequenties zou hebben. De regering kan ook niet het standpunt aanvaarden dat Neder land de financiële gevolgen dient te dragen van de daden van de voorma lige Nederlands-Indische regering en haar rechtsopvolgers. In de Rijn bij Heteren is de bijna achttienjarige H. Polman afkomstig uit Driel, verdronken. De jongen, die op een steenfabriek te Heteren werkzaam was, begaf zich na werktijd te water om wat verkoeling te zoeken. Hij kon echter niet zwemmen. Hij waagde zich te ver in de rivier en werd door de stroom meegesleurd. De heer B. Nijen- huis deed een reddingspoging door van een der kribben in het water te duiken, doch deze poging mocht niet baten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4