VAN DAM TOT DAM zal 10 min. worden afgelegd in Van 107 de deelnemers toerklasse 68 m Elten en Tudderen terug naar W est-DuitsIand Klimaatregeling op 12 kilometer hoogte PEDANT EN SLORDIG Elk 3e pakje Kippesoep GRATIS Elk 3e pak Trexop of Zelfwerkend wasmiddel GRATIS Elk 3e pakje pudding GRATIS Strijdlustige Politie leert Nozems heel hard lopen Miljoenste bezoeker gisteren op Schiphol DE KOFFIE- EN THEEZAAK Zaterdagmiddag grote drukte van toer-equipes KLM-DC-8's krijgen vei muf tig koelingssysteem Strijd tussen „tijgers" en pleiners ging niet door NIEUWS BEDORVEN VIS BIJ HAAGSE VENTER Brandstichting en valse aangifte Referendum niet gewenst geacht Anderhalf jaar gevan genisstraf voor diefstal uit telefooncellen Voorlopige oogstraming door Kwestie Baarle-Hertog kostte België f 9.500 Emery Kelen Motorschip Alsatia voor Rijnsneldienst ui Jorritsma-prijs voor Friese literatuur DRIE ARRESTATIES Duur autowassen in Arnhem Amsterdammer, die de luchthaven 1102 nooit bezocht NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG NSÖ DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 PAGINA J laboer zonder vergunning krijgt proces-verbaal i - OEAFSTANDIN DEVANDAM-TOWAM'RACEi DE SNELHEID WAARMEDE^M, KA N- WORDEN AEGE&ECD (a 25 cent) Geldig tot en met 1 sept. 1959 Mishandeling importeur (Van een verslaggever) Vol trots is zich maandag bij de Zaandamse VW nog een deelnemer aan de Dammen-race komen melden., aankondigend dat hij per schildpad zou gaan. De schildpad had hij met erg veel moeite van Artis kunnen loskrijgen. Maar hij kreeg de teleur stelling van zijn leven te verwerken: hij was onherroepelijk te laat. De organisatoren konden hem niet meer helpen. Hun bliksemorganisa- tie (binnen zes weken), waarin ve le regelingen met politie, gemeente lijke en provinciale autoriteiten, met verzekeringsmensen en andere par ticulieren getroffen moesten worden, liet geen speling meer toe. De Dam- tot-Dam-race telt 107 deelnemers. De toerklasse telt 68 equipes (soms 25 man sterk) en de snelheidsklasse 39. De snelheidsduivels met extra- treinen, speedboten, motorfietsen, helikopters, zullen voor zichzelf moeten weten dat hun tocht niet veel langer zal duren dan tien minu ten, want anders kunnen zij net zo goed niet strijden om de hoofdprijs van 2500 gulden. Tien minuten van Jacob van Kampen tot Czaar Peter! Wie had dat zonder het bestaan van een Coen- of IJ-tunnel mogelijk ge acht Hoeveel er al over deze race geschre ven is, veel zal tot op het laatste mo ment verborgen blijven. Neem het de deelnemers eens kwalijk, dat zjj over sommige van hun bedoelingen het stil zwijgen hebben bewaard. De organisa toren praten evenmin hun mond voor bij. Zij hebben enkele geheime contro lepunten verzorgd. O.a. om te voorko men dat overtreders van verkeersvoor- schriften met de zegepalm gaan strij ken. De maximumsnelheid zowel te wa ter als op de weg zal zo'n beetje ge handhaafd moeten worden. Natuurlijk, de politie zal niet op alle slakken zout leggen. Eigenlijk mag men over het water geen vijftig kilometer hard va ren. Nou ja. Een deelnemer, die een bekeuring oploopt, wordt gediskwalificeerd. Maar hij krijgt de kans opnieuw een poging te wagen. Ieder van de deel nemers mag in ieder geval een re- tourtocht maken en tegen betaling van vijftig gulden wordt hij voor nog een poging ingeschreven. Er zijn 39 Zaankanters, 40 Amster dammers en 28 van elders komende deelnemers aan de Dam-tot-Dam-race. Donderdagmorgen om tien uur lost bur gemeester Van Hall in Amsterdam het startschot en mevrouw Franken, de Zaanse burgemeestersvrouw, doet het zelfde in Zaandam. Op beide Dammen zullen elf ballonnen opstijgen. Zoals men weet doet de Zaanse burgemees ter G. Franken mee als duiker. Op de plaats waar hjj eens een Coentunnel aanwezig hoopt, doorkruist hp het Noordzeekanaal. Tussen de Schrootha- ven en paal 186 gaat hij te water. „Ook burgemeester Van Hall zal zich van zijn sportiefste kant laten zien", zo ver telde ons de voorzitter van de Zaanse (Van onze Haagse redactie) Tegen een 81-jarige visboer uit Den Haag heeft de Haagse politie proces-ver baal opgemaakt. De man stond op de Suezkade met een bakfiets waarop rau we en gebakken vis. Bakfiets zowel als vis verkeerden in verregaande staat van vervuiling. De vis verspreidde een be dorven lucht. Ongedierte kroop over bak fiets en vis. Al eerder waren tegen de man klachten ingediend. Hij gooide herhaaldelijk vis afval in een plantsoen. Bij het bakken van de te verkopen vis ontzag hij zich niet de afval, niet zelden samen met on gedierte, thuis door de riolering te spoe len. Bij de buren kwam het ongedierte dan wel eens naar boven. De man heeft geen ventvergunning meer, maar hij kan het venten blijkbaar toch niet laten. Aan het intrekken van zijn erkenuning als visverkoper wordt door de betrokken organisatie nu ook gewerkt, zodat hij zijn activiteiten wel zal moeten staken. De politie heeft de bakfiets en de vis in beslag genomen. De bedorven vis was voor de verkoop op dinsdag bestemd. De politie zal er streng op toezien, dat de oude visboer, die ove rigens lichamelijk zowel als geestelijk nog volkomen in orde is, zijn voor de volksgezondheid gevaarlijke activiteiten nu voorgoed staakt. De recherche te Nijmegen heeft gisteren aangehouden een 51-jarige vrouw, ver dacht van brandstichting en valse aan gifte van diefstal. Deze dame woont op de elfde verdieping van het flatgebouw aan de Heidebloemstraat te Nijmegen, maandag werd alarm geslagen voor brand in haar flat. Gelukkig kon de brandweer het vuur spoedig bestrijden, maar tegelijkertijd werd in de naast gelegen flat „ok brand waargenomen. drong de woning binnen, waarvan de bewoners op reis waren. In de slaap kamer lag een matras te broeien. Ook hier wist men het vuur spoedig meester te worden. Intussen had de dame, bij wie de eerste brand rntdekt werd, bij de politie aan gifte gedaan, dat tijdens haar tijdelijke afwezigheid uit haar kamer 2200.— was ontvreemd. De politie vertrouwde de zaak niet en nam haar in verhoor. Voorlopig blijft zij in arrest onder verdenking van brandstichting en van valse aangifte. Zij kan in de woning van haar buren zijn binnengegaan, omdat men haar de sleutel toevertrouwd had. om de planten te ver zorgen. V.V.V. de heer C. Meijer, „hjj zal na melijk persoonlijk aanwezig zijn om zijn confrère Franken een goede reis te wensen." De grote publieke attracties vindt men natuurlijk in de toerklasse. Wat firma's, dagbladen, instellingen, parti culiere enthousiasten al niet gevonden hebben om zo opvallend mogelijk voor de dag te komen! De grote equipes kunnen echter,niet in de Amsterdamse binnenwateren worden toegelaten, wat een strop is voor al degenen die meen- 'ca55daij den reclame te kunnen maken. Eén uitzondering is gemaakt: men mag des gewenst bij het Oosterdok-strandje aan wal komen. De grootste wedstrijddrukte zal men kunnen waarnemen op de gewoonlijk wat verkeersstille uren en zaterdagmid dag. Donderdagmorgen tussen tien en elf vertrekkken uit Zaandam en Amster dam een kleine twintig equipes. Heel spannend zal het wellicht 's avonds tussen zes en zeven uur worden als er verscheiden favoriete snelheidsduivels van start gaan. De vrijdag, hoewel min der druk, zal op de genoemde tijdstip pen eveneens de meeste activiteiten re gistreren. Zaterdagmiddag vanaf één tot omstreeks vier uur zullen de grote en interessante toer-equipes ofwel in Amsterdam ofwel in Zaandam van start gaan. Van zes tot zeven zullen er dan nog enkele laatste pogingen onder nomen worden om het snelheidsrecord te breken. VT- HEMELSBREED IS DE AFSTANDVANDE DAM INI AMSTERDAM TOT- DE DAM IN ZAANDAM."? km. co 2,5uur <£.1ü.f5frm> cc.iuur w.oOmin. coSOmi eoomin. Afrikaanse droger Romeinse legioenen Marcherend leger Eskimo- Rijkomeel Postduif hondenslee Twee jongelui zijn gisteren door de Haarlemse rechtbank schuldig bevonden aan uitgebreide gelddiefstallen uit open bare telefooncellen in Haarlem, Bloemen- daal, Heemstede en 's-Gravenhage. Een 20-.jarige Haarlemse bankwerker, die met een beitel of schroevendraaier de toe stellen losschroefde, werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hem had de officier van justitie twaalfmaanden met aftrek ge ëist. Zij maat, een 22-jarige stratenmaker uit Den Haag, die in de meeste gevallen met zijn auto op de uitkijk had gestaan, werd wegens medeplichtigheid veroor deeld tot' negen maanden met aftrek. Te gen hem luidde de eis van de officier twaalf maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk. De schade die de jongens de P.T.T. heb ben berokkend, bedraagt volgens een ruwt schatting 12.000 gulden. Zelf Wa ren ze van de inbraken 1000 gulden wij zer geworden. Toen ze in mei van het afgelopen jaar in een telefooncel aan de Rustenburgerlaan in Haarlem bezig wa ren, werden zij gegrepen. Een van de twee politieagenten, die hen daarbij op heterdaad betrapten, moest toen zijn vuurwapen gebruiken om een waarschu wingsschot te lossen. Het C.B.S, heeft de voorlopige oogstra ming per 31 juli j.l. gepubliceerd. Hier uit blijkt, dat de opbrengst van de win- tergerst, ondanks een inkrimping van het areaal, ruim 2.700 ton of bijna 9 pet. hoger is dan in 1958, Van rogge wordt de opbrengst per ha. thans ruim 12 pet. lager4 geraamd, terwijl een geringe in krimping van de oppervlakte plaats vond, waardoor de totale opbrengst ruirp 56.400 ton 13 pet) beneden die van het voor gaand jaar ligt. Van groene erwten steeg, zowel door een uitbreiding van de beteelde opper vlakte als door een hogere gemiddelde opbrengst per ha. 8pct), de totale produktie tot ruim 76.800 ton 18 pet). De lagere ha-opbrengst van schokkers (—8 pet) werd ruimschoots goedgemaakt door de grote uitzaai, waardoor de to tale opbrengst nog steeg met 23 pet. tot ruim 28.100 ton. Door een aanzienlijke inkripiping van het areaal kapucijners en grauwe- erwten daalde, ondanks een hogere gemiddelde opbrengst de totale produktie met 25 pet. tot even beneden de 4.000 ton. De opbrengst van gerepeld vlas daal de. als gevolg van een verminderde uit zaai met bijna 6.000 ton (—7 pet.) (Van onze Haagse redactie) Naar van welingelichte zijde te Den Haag wordt vernomen, is men bij de onderhandelingen inzake de „Gene- raibereinigung" met de Westduitse Bondsrepubliek in grote lijnen tot een akkoord gekomen. De definitieve vast stelling daarvan kan echter nog wel moeilijkheden geven. Zo is ter zake van de Dollart-Eems-kweStie in principe een regeling getroffen, doch bij de uit werking van de tekst van het akkoord kunnen nog problemen rijzen. Het schijnt thans vast te staan, dat de gebieden Elten en Tudderen terug gaan naar Duitsland. De Nederlandse en Westduitse onderhandelaars zijn het uit tactische overwegingen er over eens geworden, dat het houden van een referendum in deze gebieden niet gewenst is. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat onbewoonde grenscorrectiegebieden grotendeels bij Nederland zullen blij ven. Over enkele kleinere bewoonde gebieden is nog geen overeenstemming bereikt. Om technische redenen is nog niet beslist over de grensregeling langs de rivier de Worms. Men kan aannemen, dat wanneer de Worms t.z.t. gekanali seerd zal zijn, de grens zal lopen langs de gekanaliseerde rivier. De weg door Tudderen zal in beginsel vrij blijven voor het Nederlandse verkeer. Inzake de financiële regeling is nog geen alge hele overeenstemming bereikt. Meer dan 50° C onder nul is de tempe ratuur soms op de hoogte, waar de DC-8 van de KLM volgend jaar gaat vliegen. Men is geneigd te denken, dat elke pas sagier een elektrisch kacheltje toegewezen zal krijgen om te zorgen dat er geen kou geleden wordt. Het tegendeel is waar: een vernuftig uitgedacht systeem, dat een blok van 14 huizen op een warme zomerdag koel kan houden, is nodig om de atmosfeer in het vliegtuig op een aangename tempe ratuur te houden. Wanneer een DC-8 op een hoogte van 12 km vliegt, wordt de atmosfeer in de pas sagierscabine gelijk gehouden aan die, welke normaal op een hoogte van 2,5 km heerst. Om dat te bereiken ondergaat de dunne, koude lucht van buiten een behan deling tot hij de vereiste druk voor het interieur van het- toestel heeft bereikt. Hierdoor neemt de temperatuur enorm toe, nl. tot meer dan 100° C. Koeling met be hulp van koude buitenlucht van -45° C. brengt de temperatuur terug .tot iets meer dan 30° C. Maar met meer dan 100 pas sagiers en veel (ook al warmte produce rende) elektrische apparatuur loopt het kwik dan toch weer naar de 40° C. Om dan nog maar niet te spreken van de hoge temperatuur in de zomer op de grond en gedurende de klim. wanneer nog geen koude lucht beschikbaar is. Zeer zware apparatuur zou nodig zijn om de temperatuur op een redelijk peil te houden. Een Amerikaanse maatschappij (Carrier Corporation) is er na lang speu ren en experimenteren in geslaagd een miniatuur-model van de luchtkoelers wel ke zij o.m. bouwde voor gebouwen als het Pentagon en het Rockefeller Center te ontwikkelen. Het resultaat is, dat zonder VK. KRISHNA MENON: iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiimiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiniimiiiiiHiii dat het vliegbereik of het aantal 'passa giers van de DC-8 behoeft te worden ver minderd, elke drie minuten de gehele passagiers-cabine van frisse lucht wordt voorzien. De uitspraak van het Internationale Geréchtshof in Den Haag, dat op 20 juni in het Nederlands-Belgische geschil over Baarle-Hertog 14 ha. grond van het ge hucht Zondereigen aan België toewees, heeft de Belgische staatskas nog geen 10.000 gekost. In antwoord op vragen uit het parle ment heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, de heer Wigny, mede gedeeld, dat de onkosten voor België precies 127.815 franks beliepen, waarvan de helft was bestemd voor het drukken van de memorie van toelichting en de repliek van de Belgische regering en de andere helft voor reis- en verblijfkosten voor de Belgische delegatie in Den Haag. Uitgerekend is, dat dit neerkomt op min der dan 700.per ha. IWtlS ureek deGruyter 590826 Krishna Menon, Indië's minister van Defensie en hoofd van de Indi sche delegatie in de Verenigde Na ties, is een „positieve neutralist", maar er is positief geen sprake van neutraliteit waar men ook zijn per soon aan een beschouwing onder werpt. De mensen houden diep van hem of zij verachten hem hartelijk. Zijn gezicht is even smal als dat van de meest geïnspireerde fakir en even ruw als dat van de meest agres sieve faun. Zijn neus is hoekig, hard en vlezig aan de vleugels en breed aan de wortel; het uiterste puntje er van raakt bijna een vlezige, ietwat hangende onderlip. Het s'nor-complex is lang, breed en bolvormig en de jukbeenderen steken wat uit. Onder de bumperachtige en enigszins som bere wenkbrauwen, diep verscholen in de schaduw van de scheve oogkassen, kijken zijn ogen, als een paar hete sintels, onderzoekend de wereld in met gloeiende, minachten de en wantrouwige blik. Hij is van middelmatige lengte en hij is smal gebouwd; zijn kracht ligt in zijn pezige gespierdheid. Hij heeft een stijve houding, en hij beweegt zich op een' abrupte manier. Hij heeft altijd een dun, bruin wandel stokje bij zich, waar hij bij lelijk weer op steunt en waar hij bij mooi weer mee speelt. Zijn handen zijn alles bij elkaar opmerkenswaard. Slechts Indische dansers en gum mipoppen hebben zulke lange, smal le en „opvouwbare" handen. Hij kan zijn vingers als vinnen naar alle kanten ombuigen en hij kan met zijn hele hand, van de pols uit, wuiven, als een vlag. Valentin ie Desos- sé - de beenderloze Valentin - de be roemde danser van de Moulin Rouge, die door Toulouse Lautrec werd ver eeuwigd, moet ook zulke expressie ve handen hebben gehad. Met die handen dient Menon zichzelf dikwijls tijdens een of andere vergadering een gezichtsmassage toe. Hij wrijf dan met een opvallende ijver zijn ogen uit, als wil hij duidelijk maken dat hij nog steeds wakker is. Als U hem kon ontmoeten, zou U op het eerste gezicht een magere, gespierde man waarnemen: een man die zowel gevoelig als onaandoenlijk is. Aan zijn gespierdheid kunt U agressivi teit, moed en doorzettingsvermogen toeschrijven; aan zijn schraalheid overgevoeligheid, introvertie, een op het abstracte gerichte geest en' een uitgesproken voorkeur voor het prin cipiële. Overgevoeligheid, opgeteld bi) agressiviteit heeft lichtgeraakt heid en querulanterigheid tot uit komst. Die lichtgeraaktheid gecom bineerd met zijn nimmer aflatende toewijding aan het principe leidt tot pedanterie. Alle tekenen van rond heid en daarmee van beminnelijk heid en aanpassingsvermogen zijn bij hem opvallend afwezig. Zijn humor is nooit vriendelijk. Zij neemt eerder de vorm aan van bijtend sarcasme. Sla hem gade tijdens een televisie- n ter view met journalisten: hij neemt meestal een vraag die op hem niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMHiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii dikwijls wat de gevolgen zouden zijn als iemand eens een stuk vliegenvan- ger in zijn documenten zou verber- gen. Een pijnlijke pedanterie gaal met deze wanordelijkheid samen. Hij is als een dichter die voortreffelijke 1 jamben en vijfyoetige verzen schrijft, maar die, ongevoelig voor stof, spin- raggen, oude sokken en gebroken huisraad, op een zolderkamertje woont. Menon is eert opgewonden spie- ker. Hij heeft een rauwe, lichtélijk wisselende en ietwat klaaglijke stem. Zij vibreert metaalachtig, zoals een mondorgel. 5 Hij houdt het record van de langste speech, ooit afgestokeh bij de V.N., met een toespraak van acht uur, waarmee hij het vorige record van jjjj Zafrulla Khan van Pakistan met bij- na één uur sloeg. Ik luisterde naar elk woord ervan, waardoor ik ook aanspraak kan maken op een of an- 5 der kampioenschap. Omdat Menon leed aan te hoge bloeddruk zat ge- 5 durende de hele rede een dokter ach- 1 ter hem met een dokterstas onder zijn stoel en met een uitf zijn zak ste- kende stethoscoop. Ofschoon men hem bevolen had thuis en in bed te blij- ven, was Menon bereid de helden- dood in de vergaderzaal te sterven, Indië's strijd voerend in de kwestie Kashmir. Na de vergadering hielden twee secretarissen en de dokter hem op de been en droegen hem de zaai uit. Alleen al wanneer men Menon ziet, kan men zeggen dat hij een uiterst 5 toegewijd en uiterst fatsoenlijk man is. Hij maakt zich werkelijk kwaad 5 bij de gedachte aan het nutteloze en 1 catastrofale denkbeeld van een toe- 3 komstige atoom-oorlog tussen Oost i en West en hij ziet de historische 5 missie van Indië en van hemzelf ge- legen in het bemiddelen voor het te 5 laat is. I Voorzover het Indië betreft, verdient 5 dat land onze dankbaarheid. Voor wat Menon aangaat, misschien is hij 3 de verkeerde man op de juiste plaats. Ik heb opge'mebkt dat goede bemid- delaars altijd een zekere zachtmoe- 3 digheid ten toon spreiden. Als men ze aanraakt, geven ze mee: als z(j 3 praten, praten zij vriendelijk; vóór i alles kunnen zij goed luisteren. Menon is krachtens zijn aard een vechter: stoutmoedig, agressief, op- 3 vliegend en tot geen compromis be- reid. Als de strijd losbrandt bevindt 3 hij zich er altijd midden in, strijd- iustiger dan de deelgenoten in het 5 gevecht. Zulke mannen met een gloeiende 3 overtuiging die er uitzien als Menon,. zijn altijd goed om de banieren te 3 voeren. Maar aangelegenheden \an medeleven kan men beter aan zach- 3 tere mannen overlaten. Ik kan mij geen bemiddelaar herinneren die bij 3 zijn krachtsinspanningen met zoveel bitterheid te werk gaat als Menon3 doet. i (Van een verslaggever) De vele kwasi-diepzinnigc beschouwin gen van nozem-experts over het verschil tussen een „tijger van de Nicuwendijk" len een (Leidse) „Pleiner" te Amsterdam - een „Pleiner doet artistiek en is „dus" bang voor een ruige „Tijger" - hebben een groep aspirant - „tijgers" dinsdag avond bewogen de krachten eens te meten. De kudde nauwpijpers verzamelde zich ongeveer honderd man sterk, bij het Na tionaal Monument op dé Dam, dat sedert de verkiezingsrelletjes steeds dient als uitgangspunt voor conflicten met de poli tie. De agenten van het bureau-Warmoes straat weigerden echter voor het noodza kelijke „opwa-rmetje" te zorgen en liet de joelende kudde, aan haar lot over. Het ge volg was dat de gehele school op stap ging. Door de Kalverstraat en de Heili- geweg koerste men naar het Leidseplein eenzame nozem, waar de bange zwarthemden en ring baardjes hun monter bestaan met kletsen en artistenvlooien vullen.-Het was de klei ne tijgers blijkbaar miet bekend, dat de Pleiners sinds enige tijd nauwelijks meer bijeenkomen in de gerenommeerde café's maar hun centrum hebben verplaatst naar het Weteringscircuit en meer in het bij- afgevuurd is „beet", trekt haar met een wild genoegen uit haar verband, doet het hoofd van de vragensteller inkrimpen en beantwoordt haar dan pas op droge toon en in korte scher pe woorden. Als h(j spreekt in de Politieke Com missie van de V.N., ligt.zijn lesse naar vol met pers-uittreksels, reso: luties, memo's en notulen, een over vloed van papier die de bedding van zijn eigen lessenaar te buiten gaat en die van zijn buren overstroomt. .Tijdens het verloop van zijn toespra- "ken laat hij niet af stukjes en reepjes papier op te pakken. Soms gebeurt het dat hij niet in staat is het papier dat hij nodig heeft te identificeren en dan begint een vertwijfeld zoeken, waarin zijn secretarissen, hangend over zijn schouder, deel hebben. De papieren vliegen in het rond, de Po litieke Commissie wacht; en wanneer tenslotte het vermiste velletje is ge vonden, kwaait Menon er triomfan telijk mee in de lucht, alsof het loute re feit dat het document terecht is meer gewicht verleent aan zijn auto riteit. Zoals zoveel mannen met een op het abstracte gerichte geest en zéêi> toegewijd aan geestelijke waarden, trekt Menon zich volstrekt niets aan van de aardse zaken, ik mag wel zeggen dat hij ze veracht, Volkomen overeenkomstig de natuur staan die zaken listig tegen hem op, zij slaan terug; en dus zien w(j hem in gevecht gewikkeld met papieren mappen en kaarten. Toen ik nog leider bij de T.V. bij de Verenigde Naties was, overpeinsde ik, als ik Menon's bok- kesprongen bp de monitor gadesloeg. zonder naar de onschuldig uitziende pof fertjeskraam. Op het plein was het rustig. De tijger kudde trok na enige aarzeling daarom verder naar het Weteringscircuit maar daar .stond de politie klaar om de leiding van de slag in eigen handen te houden. En daar was wel reden voor, want de no zems waren in een duidelijk handtastelij ke bui. Toen er voldoende glas gerinkeld had om de politie een excuus te verschaf fen, kwamen de sabels en gummiknuppels te voorschijn. De tijgers bleken, tot grote teleurstelling van de knuifpelzwaaiers, over uitstekende sprintcapaciteiten te be* schikken. Want Voordat er enige nozem- hoofden bezeerd waren, waren de nauw- pijpers al honderden meters weg, in volle sprint naar de Haarlemmerdijk, de Spaan waar het leven blijkbaar te rustig is voor (Nadruk verboden. Tijd - ABC press.) Copyright De 3 Illinium De Ri.insheldienst, een combinatie van de rederij J. H. Kocningsveld en het Rot terdams Rijnvaart Bedrijf, heeft gisteren zijn 44ste schip aan zijn vloot toegevoegd. Het was de 560 ton metende Alsatia is de derde van deze serie, welke wordt vol tooid met de Lombardia die zeer binnen kort in de vaart komt. De nieuwe snelloper, die 23 'kilometer per uur haalt met zijn 500 paardenkrach ten, is behalve voor stukgoed ook geschikt voor het vervoer van graan. Het schip kan een deklast bergen van 1000 kilo gram per vierkante meter. PANAMA De regering van: Panama heeft de klacht uitgesproken, dat het com missariaat van de Panamakanaalzone ge condenseerde en ingeblikte melk uit De nemarken en Nederland verkoopt, ln plaats van Panamese of Amerikaanse produkten. De Panamese regering zegt dat hierdoor het tussen de Verenigde Sta ten Pn Panama bestaande verdrag wordt geschonden dat stelt., dat koopwaar van het commissariaat van Panama of de Verenigde Staten moet worden betrokken, indien doenlijk. Panama stelt zich op het standpunt dat dit. betekent wanneer fysiek doenlijk, ter wijl de autoriteiten van de kanaal-zone de betekenis van de bepaling uitleggen als wanneer commercieel doenlijk. Het ge schil over deze kwestie strekt zich ook uit tot Duits bier. Australisch vlees en Ecua- doriaanse rijst. In Friesland is opnieuw een prijsvraag voor Friese literatuur uitgeschreven dit maal door het Rely Jorritsma-fonds. Dit fonds enkele jaren geleden tot stand geko men uit de nalatenschap van de Friese dichter Rely Jorritsma heeft nu een be drag van 1700 gulden beschikbaar gesteld voor Friese korte verhalen en gedich ten die voor 1 december van dit ja<ar in gezonden moeten zijn. In de jury hebben mevrouw A. v. d. Minne—Buma te Leeu warden en de heren G G, Brouwer te Gorredijk en H. K. Schippers te Drachten zitting. (Van een verslaggever) Na een zorgvuldig onderzoek van de geruchtmakende mishandeling van de importeur A. W. van Rooy op het Rem- brandtsplein heeft de politie van het bu reau Singel thans een drietal arrestaties verricht. Aangehouden werden eeii 48- jarige chauffeur, een 36-jarige kelner en een 44-jarige fotograaf. Hoewel hun be roep dit niet doet vermoeden, voorzien deze figuren in hun onderhoud door toe risten 's avonds en 's nachts mee te ne men naar besloten huizen van - ontucht. Het drietal „pezers" is reeds langdurig verhoord, maar het ontkent tot nu toe alle schuld aan de schandelijke mishan deling. Zoals bekend bestaat er een sterk ver- moeden, dat de importeur het slachtoffer is geworden van een wraakoefening. Hij had enige tijd tevoren, een „pezer", die hem aanklampte, in de kraag gegrepen en naar het politiebureau gebracht. Toen hij zich later weer in de buurt vertoonde, werd hij aangevallen en mishandeld. In Arnhem is het autobezitters verbo den een auto op straat te wassen, indien zij niet in het bezit zijn van een ge meenschappelijke vergunning. Die vergun ning kost per jaar tien gulden. De ANWB heeft zich nu tot het ge meentebestuur gewend met een brief, waarin erop wordt gewezen, dat dit be drag exorbitant hoog moet worden ge acht. De bond heeft de gemeente dan ook ver zocht dit bedrag aanzienlijk te verlagen, indien men althans van oordeel is. dat het vergunningenstelsel uit beleidsoverwegin gen moet blijven bestaan. Het prachtige zomerweer van dit jaar Air-Lines, Britisch European Airwavs de i£ltW^8rtVele bez°ekers "aar Schiphol Suid Afrikaanse Lugdienst en de (Snadian gelokt. Gistermorgen kon de miljoenste be-syiensi en ae canaaiao zoeker van dit jaar, een week eerder dan in 1958. aan de hoofdingang worden geno teerd. Het was de 57-jarige Johannes-de Matter uit Amsterdam, in dienst van de „Samenwerkende Havenbedrijven", die nog nooit op de Amsterdamse luchthaven was geweest. De Matter heeft nachtdienst en dat was de reden, waarom hij met zijn echtgenote op de bromtandem een dagje naar Schiphol was gegaan. Namens de directie van de N.V. Lucht haven Schiphol begroette de heer A. A. Dulle, hoofd bureau pers en publiciteit, de heer De Matter. Hij liet zijn gelukwen sen vergezeld gaan van een retourvliegbii- jet naar Parijs en een tegemoetkoming in de verblijfkosten in de Franse hoofdstad. In het feestelijk versierde nieuwe auto treintje van de „Schiphol Express" reed men naar de „Wijde Wereld"! waar hem aardige geschenken (tassen, boeken, vlieg tuigmodellen, een waaier enz.) werden aangeboden door de KLM, de Scandina vian Airlines System. Pan American World Airways, de Sabena, El Al Israel P?CI/.IC, Airlines. Tot besluit gaf een door Martin s Aircharter, die toevallig op deze dag de 20.000e rondvluchtpassagier boekte (ook een retourtje Parijs), aangeboden vliegtocht boven Amsterdam een voor proefje van de reis naar de Franse hoofd stad. De heer De Matter en zijn vrouw hadden nog nooit gevlogen. Een farpilielid werkt reeds negen jaar als klinker bij de Fok kerfabrieken op Schiphol en draagt zijn aandeeltje bij in de constructie van de „Friendship". Maar dat is dan ook de eni ge relatie, die de familie De Matter tot nu toe met de luchtvaart had. CARAIBIE De afvaardiging van de Westindische federatie heeft in de West- Indische conferentie te St.-Thomas op de Maagdeneilanden een plan voor het Cari bische gebied voorgesteld in dezelfde geest als het plan van Colombo voor Zuid-Oost. LONDEN De internationale suiker- raad deelde mede. dat het de suiker ex porterende landen onder zekere voorwaar den is toegestaan in 1959 10 pet meer dan hun export-tonnage van 1959 uit te voeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6