KLEINE HUIDVERWONDINGEN KLM klaar metprogramma voor dienst A mster damRotterdamLonden Kijkgewoonten in Engeland K Grootmoeders tijd" herleeft in Stuttenburgh Monnikendam eclame :WÊê A Diverse maatregelen voor Zestien hoven noodzakelijk Velen luisteren liever weer Radionieuwscliensl POOLWINNAAR UIT DE ONZEKERHEID Paratyfusgevaar houdt nog aan RIJBEWIJS EN KLEINE AUTO PB* r*>'' jt Af iilfT KIM IJ 5«Ps B p Mn Verlenging startbaan naar liet oosten? Rechercheonderzoek ten gemeentehuize 1 Hi Usui is Poging tot doodslag Mode-spionne in Parijs gearresteerd NIEUWS TREKT ALTIJE IEDERE DAG Kartonverpakking voor alle boter NOG STEEDS BRAN1 IN DE PEEL Maakt voor Uw zaak K S C Totale prijs van f 72.272 Strenge controle op hygiëne Proefproces uitgelokt in Groningen DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 m wmmmk 1 V oorzieningen Startbaan T arieven Geen n.v. Schijnwerpers Uitbreiding Verandering avonduitzendingen Bij elke verwondmg waarbij de huid is beschadigd dreigt infectie W De heer Wensink'uit Hengelo is defini tief winnaar geworden van de eerste prijs van de KNVB-pool. Bovendien heeft hij door ook nog in een kolom 14 uitslagen goed te raden beslag gelegd op een ge deeltelijke tweede prijs. De voorzitter van „Achilles" ontvangt derhalve 71.345 eo i 927 is 72.272. Meer dan in andere jaren het geval was, werd dit jaar een aantal personen, werk zaam in levensmiddelenbedrijven, wegens paratyfusbesmetting verboden op het werk te komen. De Keuringsdienst van Waren, die dit in zijn overzicht van de maand juli vermeldt, heeft in samenwerking met de GGD de tienduizenden .bedrijven, waarin levensmiddelen omgaan cafés, restau- rants, winkels, fabrieken, kantines voortdurend gecontroleerd. Waar besmettingen werden geconsta teerd, volgde een onderzoek van alle per soneelsleden. Vele malen werd reeds een besmetting geconstateerd, voordat de be trokkenen er zich van bewust waren. Eerst nadat zij vier of vijf malen negatief ge reageerd hebben op een paratyfusproef, mogen zij weer aan het werk. De Keuringsdienst vestigt er de aandacht op dat geregeld wassen van de handen, voor allen, die in levensmiddelenbedrijven werkzaam zijn, vooral in deze warme zo mer met het dreigende paratyfusgevaar, noodzakelijk is. Het mag verbazingwekkend genoemd worden dat blijkens een enquête in een groot aantal bedrijven in 6 pet. van de-ge vallen geen zeep en geen schone handdoek te vinden bleken te zijn. De Keurings dienst heeft ditmaal nog volstaan met een waarschuwing. De importeur van d« kleine auto, die niet harder kan dan twintig, de N. V Greml te Groningen, importeur van lichte automobielen, heeft vanmorgen 'n proces verbaal laten opmaken tegen een van z£)n employés, de heer E. Jansen. Deze bezit geen rijbewijs en begaf zich vanmorgen met een kleineauto (Goggomobil) in de stad Groningen op weg. De politie werd gewaarschuwd en in de Ebbingestraat werd tegen de heer Jansen die daar toen met een snelheid van tegen de 20 km per uur reed, proces-verbaal opgemaakt, omdat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. De importeur hoopt nu, dat hiermee een proefproces aan het rollen is gebracht waaruit de status van personenauto's, di niet sneller rijden dan 20 km per uur, dui delijk zal blijken. VUW- -u A mmmmM Er wordt geslar met een tweemaal-daagse retourdienst tussen Rotterdam cn Londen Airport. Voor het komende winterseizoen dat tot 31 maart. I960 duurt, blijft het tarief voor het traject AmsterdamLonden via Rotterdam gelijk aau dat van de verbinding tussen Schiphol en Londen Airport tussen RotterdamLonden v.v. liggen iets lager. direct. De tarieven In verband met het steeds drukker wor dende verkeer op de luchthaven Rotter dam nu ook de K.L.M het vliegveld van de Maasstad met ingang van 2 november in haar net zal opnemen zullen in de toe komst verscheidene voorzieningen moe ten worden getroffen, zowel ten behoeve van het eigenlijke luchtverkeer als voor de afhandeling van passagiers en goede ren. Door de steeds toenemende standaar disatie wordt het wenselijk geoordeeld dat in de toekomst een z.g. instrument landing system (i.l.s.) op de luchthaven wordt ge ïnstalleerd. waardoor de landing van vliegtuigen bij minder goede weersom standigheden wordt vergemakkelijkt. De kosten van i.l.s. en aanleg van het 'sys teem worde geraamd op één tot ander half miljoen gulden. Reeds geruime tijd geleden is bij de Rijksluchtvaartdienst een plan ingediend om te komen tot verlenging van de be- staande start- en landingsbaan van 130U meter tot ongeveer 1900 meter. Het staat I vast. dat de Rijksluchtvaartdienst bezwa-1 ren heeft om de bestaande baan aan de westelijke zijde met ongeveer 550 meter j te verlengen, dit in verband met het feit. dat de grote rijksweg dan te dicht bij de baan zou komen liggen. Wel is een gedeel te van de grasmat aan de westelijke zij de versterkt met het oog op het uitrol len van vliegtuigen, immers men wil voor komen dat toestellen in slechte weersom standigheden en bij vochtige bodem In dat gedeelte wegzakken. Dit versterkte ge deelte is 350 meter lang. Verwacht wordt dat de minister van verkeer en waterstaat binnenkort een beslissing zal nemen over het plan om de baan in oostelijke rich ting te verlengen tot 1900 meter. In ieder geval zullen de Vickers Viscounts in no vember ook vol beladen. van de bestaan de baan kunnen starten, want. deskundigen van Rijksluchtvaartdienst en K.L.M. zijn van oordeel, dat de huidige lengte van 130U meter geen moeilijkheden zal opleveren. autoriteiten staan wat huiverig tegen over de toepassing van permanente bouw, omdat men niet weet in welke mate hei luchtverkeer za] toenemen. De vertrekhal zal in ieder geval vergroot worden, even als de douane-goederenloods. Men denkt vcrder aan de inrichting van een grote ka mer voor de ontvangst van officiële en an dere belangrijke personen (v.i.p.-kamer). die eventueel ook als vergaderruimte zou kunnen worden gebruikt. Verder is et- dringend behoefte aan een kantine voor 't personeel. De Rijksluchtvaartdienst zal voorts van advies dienen of de voorzieningen van de brandweer voldoende zijn. De tarieven (landingen parkeren enz.) op de Rotterdamse luchthaven worden 'niet herzien en blijven dus vooralsnog lager dan die van Schiphol. In kringen van de luchthaven wil men de kleinere maat schappijen die geregeld van 't vliegveld gebruik maken hierin tegemoet komen en bovendien liggen accomodate en facili- teiten nog niet op het zelfde niveau als j die van Schiphol. Zoals de ontwikkeling thans is bestaat er geen behoefte om van het vliegveld j Rotterdam een naamloze vennootschap te maken, zoals dat ook met Schiphol is ge- I schied. Voorlopig blijft „Zestienhoven" dus gemeentelijk. i De K.L.M. heeft het volgende dienstre gelingsschema vastgesteld lokale tijden) vertrek Amsterdam 8.20 uur, aankomst 1 Rotterdam 8.45 uur. vertrek Rotterdam 9.00 uur. aankomst London Airport 9.10 uur vertrek Londen 9.50 uur. aankomst Rotterdam 12 uur. vertrek Rotterdam 18 j uur aankomst Londen 18.10 uur. vertrek Londen 18.50 uur. aankomst Rotterdam 21 uur, vertrek Rotterdam 21.15 uur. aan komst Schiphol 21.40 uur. De bestaande naderingsverlichting van 550 meter wordt op het ogenblik omge bouwd van lag? tot hoge intensiteit, dit met het oog op slecht zicht (lage bewol king. mist e.d.). Daartoe worden schijn werpers geplaatst met wit licht die wel door een lage bewolking kunnen heenko men. In november zal dit werk waar schijnlijk gereed zijn. Het platform van beton zal vergroot worden. De afmetingen van het bestaande platform bedragen 225 bij 60 meter. Het ligt in de bedoeling t.z.t de oppervlakte te verdubbelen. De plènnen hiervoor wor den uitgewerkt en zullen bij de gemeente raad worden ingediend. Met de*'uitbreiding van het luchtverkeer za) het gebouwenareaal op de luchthaven dienen te worden uitgebreid. Men heeft zich nog geen vast denkbeeld gevormd op welke wijze men dit zal kunnen doen. De Naar aanleiding van het ook door ons gepubliceerde bericht uit Amerika over een dalende belangstelling voor de televisie heeft de Britse journaliste Nancy Spain op eigen houtje een onder zoek ingesteld naar de luister- en kijk gewoonten van haar landgenoten. Bij dit onderzoek bleek haar, dat al leen in het eerste kwartaal van dit jaar de totale verkoop aan draagbare en auto-radio's in Engeland groter was, dan in de 36 maanden van 1956, 1957 en 1958 samen. Vai) januari tot maart 1959 kochten de Britten bijna twee miljoen radiotoestellen. Uit deze cijfers concludeert Miss Spain, dat de Britse familie Jansen niet langer iedere avond en bloc voor het televisietoestel zit. Volgens haar bete kenen ze, dat de zoon des huizes en zijn zuster niet langer de enigen zijn, die met gespitste oren bij een miniatuur transistorontvanger zitten. In Enge land waren het namelijk de „teen agers", die het eerst in opstand kwa men tegen de iedere avond weerkeren de misere van de dicht op elkaar ge drongen groep voor het tv-toestel, De radionicuwsdienst van het ANP overweegt de uitzending van nieuws, nu gesteld op elf uur nm., te doen vervallen en in de plaats daarvan een kortere nieuwsuitzending om half elf te verzor gen. Tegen middernacht volgt dan een laatste uitzending van nieuws. Als het plan in deze vorm definitief wordt, gaat de verandering 27 september in. Naar wij vernemen 's aan de burge meester van St.-Micheilsgeste) op zijn verzoek voor onbepaalde tijd ziektever lof verleend. Hij had hierom verzocht nadat de rijksrecherche in samenwerking met de fiscale recherche een onderzoek had ingesteld ten gemcentehuize Wat dit onderzoek aan het licht heeft gebracht is nog niet bekend. waaruit nu en dan de vermaning klonk: „Marlet,ie, hémd nu toch eens je mond. Oma wil naar het programma kijken, al wil jij dat dan niet." De „teenagers" zjjn de enigen niet meer, die het tv-toestel laten voor wat het is. Ook pa en ma kiezen nu en dan een programma, dat er wel aanlokke lijk uitziet, maar er gaan dagen voor bij, dat ze het toestel niet aankijken. De televisie is niet langer een gewoon te meer. De voornaamste reden daarvan is, dat velen tegenwoordig weer liever luisteren dan kijken. En de oorzaak daarvan moet volgens Nancy Spain worden gezocht in.de verkeersop stoppingen. Bijna iedereen in Engeland heeft tegenwoordig een radio in zijn auto en als de eigenaar ergens in het verkeer vastraakt wat in Engeland nog meer voorkomt dan hier te lan de zet hij de radio aan om de verve ling en de ergernis te verdrijven met als gevolg, dat hjj oude favorieten van de radio opnieuw ontdekt. De tweede oorzaak van de dalende populariteit van de televisie is, dat de Britten hebben ontdekt, dat ze de programma's eigenlijk helemaal niet missen. Toegegeven, in het hotel (de meeste Engelsen zijn pas terug van hun zomervakantie) stond een televi sietoestel, maar 's avonds gingen pa en ma dansen of bezoèhten nu en dan een theater, zagen de artiesten in levende lyve en amuseerden zich kostelijk. En dan was er, natuurlijk, op het strand die leuke, kleine, nieuwe transistor radio. Het Britse publiek begint zich inder daad te ontworstelen aan de massa-hyp- nose van de televisie. Het heeft gedip dende de vakantiemaanden al die vol komen aan elkaar gelijke zaterdag- en zondagprogramma's, die nare recht bankscènes, die sombere stukken over jeugdcriminaliteit en die eeuwige quizzen helemaal niet gemist. Moeder is eigenlijk de enige van het hele gezin, die de televisie nog dank baar is. Ze kan niet buiten de jeugdpro gramma's, die haar lieve kleine schat ten een paar uur zoet houden tijdens een regenachtige vrije middag. Maar de dagen van de televisie als universeel geneesmiddel voor alle kwa len zijn voorbij. In hoeverre dat is te danken aan de hausse in transsistor- en autoradio's dan wel te wijten aan de inferieure kwaliteit van de program ma's zijn vragen, die Nancy Spain maar liever met beantwoordt. (Van een verslaggever) Toen Harry en zijn zusje Annemieke als diepzeeduikers uit het zwembad naar de kant kwamen waden .hebben wij niet zonder ontzag hun uitrusting ge monsterd. „Wij hebben op vissen ge jaagd," lieten ze weten toen zij zich zo'n beetje van hun indrukwekkende uitrusting ontdaan hadden, „maar wij hebben een schoen gevangen." En niet zonder trots staken zij hun Neptunus- spiezen met daar bovenop de schoen, omhoog. Steeds meer ziet men aaii onze stran den en in onze zwembaden de „ama teur-duikers" hun boeiende sport be- 1 oefenen. Vanuit Amerika, via de Mid- dellandse-Zeestranden is de sport ook bij ons terecht gekomen. De uitrustin gen aanvankelijk slechts zwemvlie zen en handschoenen met rubberkus sens werden vervolledigd met grote maskers, waaraan „Schnorkel-appara- ten" bevestigd waren, die het ademen onder water mogelijk maakten. De „be wapening" bestond uit speciale harpoe nen, die vanuit een boog werden afge schoten, en uit kleine en grote spiezen. Eerlijk gezegd komt de sport in onze landen niet erg tot haar recht. De vis jes die in onze wateren zwerven, laten zich niet door een spies bestoken, die nemen bijtijds de benen, om het zo maar uit te drukken. Geen aardige inktvissen, kleine jonge dolfijnen, of reuze-forellen luisteren ons waterse le ven op zoals dat in de Amerikaanse wa teren het geval is. Ons water is ook zelden zo helder als in rotsachtiger, zui delijker streken. Uiteindelijk komt' het erop neer dat wjj maar een beetje ge wichtig doen met onze mooie diepzee- kostuums en dat is op zich ook wel ple zierig. Jongeren en ouderen bedrijven' thans dit spelletje, met ergens het be vredigende gevoel dat ze maar hoeven te duiken om, laten we zeggen een handvol parels of met een speels haal tje hoven te komen, "f anders met een kistje dukaten van onze voorouders. Toch is het spelletje niet zonder ge vaar. In de V.S. zijn al talloze ongeluk ken gebeurd doordat de „Schnorkel-in- stallatie" weigerde en de zwemmers in paniek raakten. Men dient er reke ning mee te houden dat de echte dui ker heel wat degelijker materiaal ge bruikt, een grondige training achter de rug heeft en een fa"g niet voor ieder geschikt beroep uitoefent. Het sport- materiaal is in vergelijking met de uit rusting van de beroepsduiker verre in ferieur. Het zal door de bezitters nau welijks onderhouden worden én boven dien hebben dezen nooit geleerd wat ze er wel en niet mee kunnen doen. Van daar dat wij iedre enthousiaste ama teur-duiker, en zeker Harry en Anne mieke, op het hart zouden willen bin den het boeiende spel maar tot een spelletje beperkt te houden. De Delftse politie werd woensdagmor gen door een bewoonster van de Bomen- wijk gewaarschuwd, dat in de toen afge lopen nacht haar man had gepoogd haar te wurgen. Zij had zich los weten te ruk ken en had om hulp weten te roepen. Daarop was haar zoontje komen aanlo pen, waarna de man de woning had ver laten. Zij vertelde voorts, dat haar man reeds geruime tijd onder behandeling is van een zenuwarts en dat hij wel eens meer zo'n driftbui krijgt. Het leek aan vankelijk een medische kwestie te zijn, maar de zenuwarts achtte geen termen aanwezig en de toestand van de man niet ernstig genoeg om hem i'n een inrichting te laten opsluiten. De politie heeft nu echter de man aangehouden en ingeslo ten als verdacht van poging tot doodslag. ISRAEL. De onderhandelingen over uitbreiding van de tussen de Israëlische regering en de Nederlandse bond van haringhandelaren gecontracteerde hoe veelheid gezouten haring zijn afgesloten met als resultaat dat de totale hoeveel heid wordt verhoogd tot 21.000 vaten gezouten haring, welke geleverd zullen worden in het tijdvak van november 1959 tot en met maart 1960. In regeringskringen te Ankara gelooft men, dat Turkije bij de uitvoering van dit driejarenplan zowei financiële als techni sche hulp uit West-Duitsland zou kunnen ontvangen. Men verwacht van prof. Er- hard de toezegging van hulp op korte ter mijn, waarbij do terugbetaling soepel zal worden geregeld. leine ongelukjes, met name ver wondingen waar voor men de dokter niet wil lastig vallen, vragen als regel toch wel enige verzorging. Daarvoor is meer dan één reden te noemen. Kleine Ietsels (verstuikte enkel, bloe dende snjjwondjes) kun nen hinderlijk zijn door de pün of het bloed dat kleding en voorwerpen besmeurt. Het is overigens altijd weer merkwaardig hoe een geringe hoeveelheid bloed in het oog van een niet-geoefende waar nemer onrustbarend kan lijken. Emo tionele factoren doen dan vooral hun invloed gelden. Enige tijd geleden heb ik in een kroniek iets verteld over de verstuik te enkel. Vandaag.iets over de behan deling van kleine huidverwondingen. Een juiste wondbehandeling is behal ve voor het stelpen van de bloeding nog van belang om een snelle gene zing te bevorderen respectievelijk complicaties te voorkomen. Iedereen weet uit ervaring dat een klein snij- wondje aan een vinger soms moeilijk geneest, althans langzamer dan wond jes elders, omdat het niet mogelijk is een vinger voldoende rust te geven. Bovendien komen de handen herhaal delijk met water en zeep in aanraking hetgeen men omwille van een overi gens weinig betekenend wondje niet gauw zal nalaten. In geval van verwaarlozing kunnen' ook kleine wondjes wel eens ontsieren de littekens nalaten en bij elke ver wonding waarbij de huid is bescha digd dreigt infectie, d.w.z. het binnen dringen van ziektekiemen waardoor de wond gaat „zweren". De ene mens is gevoeliger voor infectie dan de an der, maar in het algemeen gaat wel op: hoe schoner wond hoe sneller ge nezing. Zij die uit ervaring weten dat een wondje gemakkelijk infecteert zul len ook kleine wondjes met de nodige aandacht verzorgen. Dit betekent niet, dat men voor elk schrammetje de verbandtrommel te voorschijn moet halen. Wij moeten de mogelijk heden van de natuur niet onderschat ten. Onze hulp wordt vaak wel ge waardeerd maar is lang niet altijd on misbaar. Ons ingrijpen heeft tot doel de omstandigheden waaronder de na tuur zijn werk, in dit geval de wond- genezing, moet verrichten zo gunstig mogelijk te maken. Dit moeten wij niet uit het oog verliezen bij al ons pogen de natuur te hulp te komen of haar zelfs het werk gedeeltelijk uit handen te nemen (in de strijd tegen de infectie met name). Voor kleine snijwondjes, die afge dekt moeten worden omdat anders de kleding met bloed wordt besmeurd of waarin gemakkelijk vuil zou komen (hand) is het beste een steriel gaasje dat met een of twee pleisterstroken eroverheen, aan de huid wordt vast gemaakt. Gemakkelijker mee te ne men en aan te brengen is het zoge kleefstof-niet houdt als de huid voch tig is (door water of bloed). Grotere snywonden moeten gehecht worden, omdat de genezing anders zeer lang zaam verloopt, er bijna zeker infectie optreedt en een breed lelijk litteken zal ontstaan. Over het gebruik van jodiumtinc- tuut bëstaat veel misverstand. Op de eerste plaats de sterkte, 1 of 2 pet. is sterk^ genoeg, hogere concentratie zo als niet zelden nog wordt aanbevolen, naamde kleefpleister-verband dat door verschillende fabrieken in de han del wordt gebracht. Het bestaat uit een brede strook kleefpleister (4, 6, 8 cm breed) waarop in het midden een gaaskussentje. Dit gaas is gedrenkt in vioform en is hierdoor licht ontsmet tend. Men kan er zoveel afknippen als nodig is om het wondje te bedekken. Bij het aanbrengen van de pleister moet er voor gezorgd worden, dat deze loodrecht op de wond ligt. zodat de wondranden enigszins naar elkaar toe worden getrokken. Om te voorko men dat gaasje en pleister met bloed doordrenkt worden is het verstandig met het aanbrengen van het verband je te wachten totdat de bloeding spon taan vermindert en stolling gaat op treden. Wees vooral niet te bezorgd als een wondje even bloedt, door de alarme rende kleur van het bloe^l lijkt het al tijd erger dan het is. Bovendien wordt door het bloeden binnengedrongen vuil weggespoeld, zodat de wond zich zeil reinigt, wat wilt u nog meer? Afspoe len onder de kraan heeft geen zin, de blqedstolling wordt belemmerd en vuil uit de omgeving kan in de wond gespoeld worden. Boorwater en ande re watertjes zijn om dezelfde reden af te raden. Bloedstelpende watten ver tragen de uiteindelijke genezing, men gebruike ze dus niet. Als een snljwond na een paar minu ten blijft bloeden heeft men bijna al tijd succes door de wondranden naar elkaar toe te duwen en dan als de bloe ding vermindert met de pleister te fixeren. Het huidgedeelte waarop de pleister moet komen zal men zo no dig even moeten reinigen, omdat de is overbodig en .nodeloos irriterend voor de huid. Bij een snijwond die zich zelf vol doende heeft gereinigd kan men de jodium in het flesje laten, tenzij men de omgeving van het wondje niet ver trouwt. In dat gevai kan men de om geving joderen. Jodium is aangewezen bij ruwe vuile wondjes, bijvoorbeeld door een roestige spijker veroorzaakt. Bij oppervlakkige, niet ernstige ver ontreinigde schaafwondjes zoals die veel bij kinderen voorkomen, hoeft u geen jodium te gebruiken; u zou het kind onnodig pijn doen. Mercurochroom („kinderjodium") heeft wei een indrukwekkende rode kleur maar vrijwel geen effect op eventueel schadelijke ziektekiemen. Toepassing van mercurochroom heeft dus nauwelijks zin en moet worden af geraden, omdat men ten onrechte ge neigd is te veronderstellen de wond goed te hebben behandeld. Dat mer curochroom zich nog steeds hand haaft is een merkwaardig staaltje van hardnekkig bijgeloof in een „ge- nees"-middel. Grotere wonden die verontreinigd zijn met straatvuil of aarde vereisen een uitgebreider wondtoilet en even tueel anti-tetanus-injecties. Bij derge lijke verwondingen kunnen de in straatvuil aanwezige tetanusbacteriën via de wond in het lichaam komen en ernstige ziekte veroorzaken: tetanus of wondklem. Het is waarschijnlijk overbodig te zeggen dat het bloedkorstje dat op de huid ontstaat de ideale bedekking vormt, waaronder het reparatiepro ces van de huid ongestoord kan plaatsvinden. S. Een Oostenrijkse journaliste, die dui zenden dollars verdiend zou hebben met de verkoop van Parijse mode-ontwerpen aan een Amerikaanse fabrikant, is in Pa rijs gearresteerd, aldus een mededeling van het syndicaat van de Haute Couture. Volgens zegslieden is mevrouw Maria Kastner-Srubar, 37 jaar oud, gearresteerd nadat in haar hotelkamer honderden mo de-schetsen waren gevonden. De kamer werd onderzocht naar aanleiding van een aanklacht van het mode-syndicaat. De journaliste had sinds 1952 toegang tot de modeshows voor de pers in haar kwa liteit van conrrespondente van een in We nen uitgegeven weekblad. Mevrouw Kastner schijnt echter in de rf-Qlopen jaren aanzienlijk meer geschets dan geschreven te hebben. Een kijkje in het prachtige interieur van Stuttenburgh. Op weg naar het oude plaatsje Monnikendam zal de toerist, van welk* kant hij ook komt, getroffen worden door het rustige en vriendelijke Wa terland met zijn polders en prachtige waterpartijen, een landschap waar van wordt gezegd dat het behoort tot een van de properste van ons land. Van Amsterdam af komt hij de stad binnen bij de Sint-Nicolaaskerk, die majestueus en dat al sinds de 13e eeuw blikt over het weidse polderland schap. Als de toerist het noorden van Monnikendam binnenkomt, dan ziet hij de uit 1637 daterende houtzaagmolen „De Vriendschap". Een geheel andere belevenis zal de toerist ondergaan als hij Monnikendam over zee nadert, want dan zal hij pas iets begrijpen van het verleden van deze kleine stad aan de oude Zuiderzee. Bij het binnenkomen van de haven zal het hem zonder twijfel opvallen dat deze met groot gemak de nog overgebleven boten van de vissersvloot kan herbergen. De tijden zijn voor Monnikendam wel zéér drastisch veranderd, want als men bedenkt, dat vóór de afsluiting van de Zuiderzee in 1932 de haven vele malen te klein was om de botters, spekbakken, jollen en kubboten, die hun vangsten kwamen lossen voor de visrokerijen en zouterijen, te bergen, dan begrijpt men hoezeer de visserij, destijds een van de belangrijkste bronnen van inkomsten, is teruggelopen. Maar geen nood, dachten de Monni kendammers, want „als het getij ver loopt verzet men de bakens", hoe moei lijk dat voor velen van hen ook was. Aan één van deze rasechte Monniken- Het bedrijfschap detailhandel In melk en melk- en zuivplprodukten za) zich op zijn vergadering van 27 augustus be zighouden met het vraagstuk van de verpakking van roomboter. Men is na melijk van mening dat het zeer ge wenst is te bereiken, dat alle boter door de fabrikanten in kartonverpak king wordt afgeleverd, waarmee de kwaliteit van dit kwetsbare produkt ten zeerste zou zijn gediend De betere verpakking van roomboter ls Inmiddels ook behandeld door de afdeling van de detailhandel in boter, margarine, kaas of eieren. Reeds wordt boter tn karton verpakt maar nog niet alle boter. Een verdere ontwikkeling in het gebrui ken van kartonverpakking wordt, volgens de centrale zuivelcommissie sterk be lemmerd door de onderlinge soms felle prijsconcurrentie Het streven van de de tailhandel is er nu op gericht, dat deze verpakking thans geen voorwerp van con currentie wordt en dit kan. volgens "de handel.- worden bereikt door de „concur rentievoorwaarden" aan elkaar gelijk te maken, m.a.w. deze verpakking voor alle boter verplicht te stellen. Het Is mo-l gelijk dat door de verplichte kartonvei pakking het pakje boter ongeveer 1 eer meer gaat kosten. Het bedrijfschap d, tailhandel In melk en melk- en zuive produkten zal wanneer de leden daarm, akkoord gaan 't zuivelkwaliteitscontrote bureau verzoeken voorschriften uit vaardigen, waardoor kartonverpakkin voor boter van exportkwaliteit en voo boter voorzien van rijksbotermerk vei plicht wordt gesteld. Het nog altijd voortsrneulende vuur ln de Deurnese Peel nabij Helenaveen is de laatste dagen opgelaaid. De geblakerde vlakte bevat nog verschillende resten, die bij de eerste branden onaangetast zijn ge bleven. Deze worden nu geleidelijk, door het. ondergronds voortkruipende vuur aan getast. De brand is ondanks de voorzor gen in de afgelopen dagen ook overge slagen op een perceel douglasderaien 1e Helenaveen. In korte tijd was er van de drie. ha. bos weinig meer over dan vre- koolde resten. De branden in de'Peel zijn nog steeds op grote afstand te ruiken, o. a. tot, in de dorpen langs de Maas in Noord-Limburg. dammers hebben wij een bezoek ge bracht n.l. de heer D. Oosterbaan voor heen evenals zijn vader, grootvader en overgrootvader van beroep visroker en thans eigenaar' van het Oudhollandse en romantische hotel „Stuttenburgh". Ook hij voorzag bijtijds dat als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee en de daarop volgende drooglegging, de vis serij naar de Noordzee verlegd zoU worden. Toch is de stichting van zijn hotel min of meer een toevalligheid ge weest. Hjj had n.l. voor zijn groter wor dend gezin een nieuw huis nodig en gaf aan architect Plas uit Purmerend opdracht voor hem een huis te ontwer pen bij zq'n pakhuis, te bouwen aan de rand van de zee. Tot zijn grote ver wondering weigerde de archite.ct de op dracht omdat hij deze plaats zo bijzon der voor iets anders geschikt vond. De ze weigering bracht hem op het idee zijn pakhuis om te bouwen tot hotel, niet zomaar een hotel, want die waren er genoeg, neen, het moest iets zeer bijzonders worden. Het is tenslotte een Oudhollands hotel geworden, geheel naar eigen smaak Ingericht, vol roman tiek en oude herinneringen, dat onder de naam „Stuttenburg" op 1 april 1954 zijn poorten opende. In de fraai aan gelegde theetuin staat een prachtige Oudhollandse boerenwagen, daarom heen loopt In allo vrijheid het pluimvee. In de „Terraszaal", kan men in de tegen het plafond hangende aquaria op beperkte schaal precies zien welke vis soorten er thans nog in de oude Zuider zee leven, In de grote zaal heerst nog „Grootmoeders tijd": een weldadige waterval van oude muziek. Er is geen radio te bekennen maar wel staan er 57 verschillende muziekinstrumenten uit de oude tijd opgesteld. Er is b.v- een accoordciter, .die nog enige tijd door de eigenaar werd bespeeld en nog een zeer zuiver geluid blijkt te bezit ten. „Dan is er nog een oude grammo foon, afkomstig uit Edam en daterend uit het jaar 1886. De voornaamste attractie zjjn de speeldozen. De oudste speeldoos die de heer Oosterbaan bezit dateert uit het jaar 1802. Dan is er een speeldoos af komstig uit Enkhuizen met het heken- de „Stille nacht, heilige nacht" en een model die het geluid laat horen van de klokken van Córneville. Naast de vele andere aanwezige speeldozen heeft „Stuttenburgh" de beschikking over een speeldoos, die zonder enige over drijving enig in zijn soort genoemd kan worden n.l. de Juke-box", die deze naam heeft gekregen omdat het toestel beschikt over een originele platenwis- selaar. De voorraad antiquiteiten is met deze opsomming nog lang niet uit geput, practisch alles uit Grootmoeders ttid treft men in „Stuttenburgh" aan- Het moet gezegd worden dat de heer Oosterbaan met de stichting van zijn Oudhollands hotel succes heeft gehad, want „Stuttenburgh" geniet thans in binnen- en buitenland een uitstekende naaiïl' van bekende gasten hebben reeds 'een bezoek gebracht, onder wie drte prinsessen uit Marokko. Het unieke van „Stuttenburgh" wordt wel het beste geulusifeerd door het feit dat in de ruim 5-jarige bestaansperiode ruim 400.000 personen van allerlei nationali teiten het hotel hebben bezocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6