dagblad voor'Schiedam en omstreken Eisenhower ook in Londen enthousiast begroet President zwaait uitgelaten naar geestdriftige Britten 1 Mindere moet gehoorzamen aan meerdere in burger Tien-minutenbarrière al in gruzelementen Feike de Boer op zijn getrouwe werffiets Spanning rond hiërarchie op Haïti duurt voort rFIAT OOO is Staatssecretaris CalmeyerZo mogelijk legitimeren Steeds sneller V an-Dam-tot-Dam Politiekordon doorbroken Zakenleven in Indonesië nog niet op gang Doden op de weg Vuurgevecht aan Chinees-Indische grens Turkse agent op Cyprus vermoord Ideeën beurs Petjesdrama Bomv van pro jecten duurt nog wel even Eis tot terugroeping van Franse aartsbisschop verwacht Oranjeboom Het weer. Vrijdag 28 augustus jsss Record: 9 min. 39 sec. Supra Twist kostuum 189,50 House of England zuidelijke charme zakelijke zuinigheid vanaf f 4790.-k Ook Engeland hervat kernproeven niet Doocl door schuld Amerikaan tot een maand veroordeeld Atoomenergie in Nederland Dit is 't besteden' lekkerstebier r Wisselend bewolkt Aan zee - tiieuwe schiedamsche courant en meest succesvolle bezoeken zou blijken welke hij aan enig land ter wereld bad gebracht. Onmiddellijk nadat de stoet naar bin nen was gereden door het hek van de woning van de Amerikaanse ambassa deur, werden de hekken dlchtgeworpen en gesloten. Amerikaanse politie en Londense politie, geheim en ongeheim, politie met honden en zonder honden, verspreidden zich binnen en buiten de muren om de lange wacht te betrek ken. En even na middernacht begaf zich de president, die een rustig avond maal had genoten met de Amerikaanse ambassadeur en diens vrouw, ter rus te. Hedenochtend even voor acht uur begaf hij zich opnieuw naar het Lon- dense vliegveld, vanwaar hem een Britse Cornet naar een Schots vlieg veld bracht. Vandaar begaf hij zich in gezelschap van de Hertog van Edin burgh, die hem had opgewacht, per auto naar Balmoral, in welks omge ving zich heden meer verslaggevers be vinden per vierkante kilometer dan op enige andere plek op aarde. Morgen begeeft de president zich, na de nacht te hebben doorgebracht op Balmoral, naar het landgoed van de Britse pre mier, Chequers, waar in alle ernst de besprekingen zullen beginnen tussen de beide staatshoofden en hun ministers van buitenlandse zaken. In (Van onze Haagse redacteur) antwoord op vragen van de heer Feike de Boer, oud-burgemeester van Amsterdam, oud-directeur van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij en strijder van het eerste tot. het laatste uur voor unnels onder het IJ en Noordzee kanaal, heeft ook aan de Dam-tot-Dam- race deelgenoomen. Voor insideVrs was het niet verwonderlijk dat de kordate Feike meedong op zijn geliefde rode fiets, die hij nooit voor een auto heeft willen verruilen. Men ziet hem hier aan de start. Zijn tijd was heel behoorlijk, nog geen zestien minuten. Vermeer (P.v.d.A.) heeft staatssecre taris Calmeyer medegedeeld, dat vol gens een constante jurisprudentie van de militaire rechtscolleges een meerde re, die in burger gekleed is, bij zijn optreden tegenover een mindere slechts behoeft te volstaan met de me dedeling, dat hij meerdere is en dat de mindere dit zonder meer te accepteren heeft. Een dienstplichtig soldaat uit Amster dam is kortgeleden krijgstuchtelijk ge straft omdat hij een dienstbevel van een eerste luitenant der Koninklijke Land macht, die in burger gekleed was. niet onmiddellijk had opgevolgd. De soldaat had op het bevel gereageerd met de opmerking: Legitimeer je eerst maar eens!" De officier heeft dit niet ge daan. De staatssecretaris meent, dat de meerdere in dit geval gehandeld heeft in overeenstemming met de be staande rechtspraktijk, doch hij heeft in het voorgevallene wel aanleiding gevonden om aan de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Lucht macht ter kennis te brengen, dat het onverminderd het gestelde over de jurisprudentie aanbeveling ver dient. dat in burger geklede meerde ren, die het militaire gezag tót gel ding willen brengen, zich zo mogelijk vooraf legitimeren. Op een vraag, die over deze zelfde kwestie is gesteld door het Tweede e echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Londen, mevrouw Whitney, i°l tijdens hét Londense verblijf de gastvrouw van president Eisenhower van de Yerenigde Staten zijn. De president logeert namelijk in de ambtswoning van zijn Condense ambassadeur, Winfield House. Rechts op de foto de Britse permier, Harold Macmillan. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. In Engeland is sinds de oorlog aan ?eeO bezoekend buitenlands staatshooid meer geestdriftige ontvangst be- f?id dan die welke gisteren ten deel !®1 aan president Elsenhower, toen hij 1,1 Bonn arriveerde in Londen in zijn ■c'druchtige, oranje-gesnavelde Boeing En sedert de kronjng van de ko- „'hgin van Brittannië is er nooit zoveel jhthousiasme getoond door de Londe- 'aren, die by honderdduizenden stonden ..^gesteld langs de wegen en straten, «"baf het Londense vliegveld tot aan de jV herikaanse ambassadeurs woning in .'■gent Park, een afstand van ongeveer 'Jfentwintig kilometer. Op het vliegveld had men ongehoor- e veiligheidsmaatregelen genpmen. Het ^ehielde er van politie: geheime poli- ij®.. half-'geheime politie, ongeheime po- btle, speciale agenten, leden van de jrr'tso Geheime Dienst, van de presi- vf.htiële lijfwacht, en de politie van het J'egveld zelf. Met de beste of de slecht- v® wil ter wereld zou het voor een on tlaat onmogeijjk zijn geweest om fftts maar een katapult ai te vuren, laar toen eenmaal de stoet van auto's, I gorafgegaan door dertien motor-poli- w®hiannen, vanaf het vliegveld de °ofdweg naar Londen opzwenkte, had «®en enkel politieleger kunnen beletten er nare dingen zouden worden aan gaan aan de hoge bezoeker. De me- 1 Sten negeerden het bestaan van ue ijjjlltie geheel, zodra zij de §toet zagen oberen. Zij stroomden vanaf de trot- rij rs de rijweg op en vormden twee si Ie jubelhagen, waartussen de k et voortkroop met een snelheid van O^at kilometer per uur. Nu en dan ver- J s, °ng .zich de menigte zo dicht aan ],,e6rszjjden van de stoet, dat het erop alsof het/ onmogelijk zou zijn de Én r >.Q, *ht voort te zetten. Én de naam Ike, °od old Ike", wapperde 'als een ag boven de duizenden. s-Eisenhower zelf stond in de open 1,'ls Royce coupé naast de behaaglijk ST -H fc®6ïgezeten Macmillan en vertoonde de Rotste jongensachtige grijns welke w^ert mensenheugenis in Londen is k aioond. Hij zwaaide uitgelaten met e®'de handen naar de Londenaren. Nu \vn dan ging hij zitten op de opgevou wen kap en' grijnsde alleen maar. De die naar de berekening vjan de ge- \.®lrne en ongeheime politie ongeveer tli VS minuten had 'moeten duren, &Ul,rc|e twegmaal zo lang vanwege do Cestdrift welke van geen haast wens te weten. De enorme Boeing arriveerde te vt'oeg vanuit Bonn. en de inloot zag *ich genoopt een klein rondvluchtje te jhaken in de richting van de Epson Downs om de officiële verwelkomers PP het vliegveld in staat te stellen pan positie in te nemen. Even voor ^Wart voor zeven daalde het gevaarte onder enorm lawaai op de startbaan, kroop onder dierlijk gegrom langs de baan, zwenkte terug, en onder luid protestgejank van_ de motoren stopte het monster precies om kwart voor zeven bij de ontvangstplaats. Enige ogenblikken later verscheen Eisenho wer in burger en met een slappe hoed op de valreep. Vanuit de tussen de politie verspreid staande menigte ging een luid welkomgeloei op, en Eisenhower nam zijn hoed af en ver ving hem door de grjjns, welke hem zou begeleiden tot hij ruim anderhalf uur later de woning van de ambas sadeur van de Verenigde Staten be reikte. Premier Macrpillan en de minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, bevonden zich met een vertegenwoor diger van de koningin op het vliegveld om Eisenhower en diens miifister van buitenlandse zaken Herter. te begroe ten. Na de inspectie van de .erewacht geleidde Macmillan zyn gast naar een verhoging, welke versierd was met een hemelsblauw baldakijn, waar hij zijn gast officieel verwelkomde in een kor te rede. Hij heette Eisenhower welkom namens de bevolking van het Verenigd Koninkrijk. Hjj zei dat dG problemen waarvoor de Verenigde Staten en Groot- Brittannië zich tezamen met hun bond genoten geplaatst zien, moeilijk en ge compliceerd zijn en dat de bevolking van Brittannië en van het gehele Ge menebest blij zijn over het initiatief van de president om te zoeken naar een op lossing. Hij verklaarde dat de tevreden heid des te groter is, omdat de naam van de president vertrouwd is aan ge heel het Britse volk, zelfs voordat hij tot president werd gekozen van de Ver enigde Staten, omdat Groot-Brittannie de grootste strijdmachten in haar ge schiedenis had toevertrouwd aan Ei senhowers opperbevel. Macmillan zei er op te vertrouwen dat de president even veel moed zou tonen en even veel suc ces zou hebben in de taak welke hij nu op zich had genomen. Macmillan las zijn korte welkomst- rede voor. Eisenliowei sprak voor de vuist weg, toen hij voor de microfoon en een enorme batterij van pers- en televisiecamera's zijn gastheer dankte voor de hartelijke ontvangst. Hij ver klaarde dat op dit ogenblik van zijn aankomst in Engeland zijn diepste ge voel er een was van werkelijke en onge wone vreugde over het feit dat hij terug was in het land dat hij zozeer lief had leren hebben. „Hier", aldus de presi dent, „wonen sommigen van mijn trouw ste en/ beste vrienden, en ik hoop mijn vriendschap met hen te vernieuwen". Hij meende dat het naufvclüks nodig was het Britse volk ervan te verzeke ren dat het Amerikaanse volk, met betrekking tot de komende besprekin gen, krachtig en vastberaden achter hem stond waar het ging om de ver dediging van de vrijheid en de men selijke waardigheid. Hij wees op de grote persoonlijke eer welke het voor hem betekende een bezoek te mogen brengen aan II.M. de Koningin van Groot-Brittannië, en hij verklaarde te verwachten dat zijn huidig bezoek aan Londen een van de meest vreugdevolle i fan onze verslaggevers) Zaandam en Amsterdam hadden vanmorgen, op de tweede dag van de race van Dam tot Dam, de smaak eerst goed te pakken. Er was veel meer volk dr 1 de eerste dag op de Dammen en in Amsterdam had de stil te plaats gemaakt voor muziek en stemmen door luidsprekers, die de tij den van de racers bekend maakten. Zo begonnen de kleine steentjes te lijken op de „pits" bij de T.T.-races. Het bleek ondanks alle sombere voorspel lingen dat de snelheidsrace beslist mo gelijkheden tot reeordverbeteringen bood. De tien-minuten-grens bleek geenszins eeii soort ïion-plus-ultra. De grens werd vanmorgen in elkaar ge mokerd door een aantal vastberaden racers. Een tweede sensatie was dat niet de aquavion de garantie bosd voor desnelste tijd maar de goede oude ra cemotor. Dc heer H. J. Wendelgeest uit Advertentie AHeenverkoop voor Nederland: Let op de ingeweven naam in de zijzak van het colbert: het betvys van echtheid. Ori ginele Schotse kwaliteit van Robert Noble, in nieuwe mo dieuze streepdessins. Amsterdam - Den Kaag Eindhoven - Hilversum - Bussum Advertentie Ofschoon gisteren banken en winkels in Indonesië weer geopend werden na 48 uur gesloten te zijn geweest als ge volg van de monetaire hervorming, is het zakenleven nog altijd gestremd. De groothandel in iandbouwprodukten wachtte vergeefs op kopers. Men nam in de hoofdstad Djakarta een afwach tende houding aan, terwijl de regering en hoge functionarissen bijeen waren om de financiële maatregelen nader uit te werken. Opgewonden menigten stonden giste ren voor talrijke Indonesische en bui tenlandse banken. Deze instellingen hebben negen-tiendc van de grote de posito's (boven 25.000 roepiah) moeten afstaan aan de regering als lening op lange termijn. Zakenlieden hebben ge tracht cheques en andere waardepapie ren in te wisselen, doch kregen van de banken te horen dat er niet genoeg geld voorradig was en dat er gewacht wordt op nadere instructies. De Britse regering wil geen toestem ming geven tot hervatting van kern proeven zolang er nuttige besprekingen op de conferentie over het stopzetten van kernproeven aan de gang zijn, al dus heeft een woordvoerder van het Fo rcign Office verklaard. i Amsterdam was de eerste om dat te be wijzen. Hij schoot met zijn motor di rect de Nieuwe Zijds Voorburgwal op, niet om direct aan de waterkant bij het IJ in een raecboot te springen maar om in volle vaart gèeu bekeuringen, zei hij later tevreden grijnzend de gehele Hemweg af te racen naar de ■beruchte punten. Daar eerst sprong hij in een gereedliggende speedboat voor een korte oversteek. Een nieuwe mo tor stond gereed voor de eindsprint naar de Zaanse Dam. De prikklok kwam tot stilstand op 9 minuten en 56 seconden. De tien-minu ten-grens was doorbroken. J. W. Bootz uit Overveen, dezelfde route rijdend als de heer Wendelgeest gunde zijn tegen stander nauwelijks de vreugde van het record, want korte tijd later kwam hij binnenvallen en zjjn prikklok stopte op negen minuten en veertig seconden. Een krantenequipe, die een gooi naar het record waagde met de wielrenner Daan de Groot én een motorrijder, ge bruikte een extra trein. Alle knelpun ten waren zorgvuldig bestudeerd, maar de tien-minutengrens werd door dit tweetal dat vrijwel gelijktijdig in Am sterdam finishte, riiet doorbroken. De racers Wendelgeest en Boots had den er echter nog niet genoeg van. Zij probeerden het beiden nog eens, nu van Zaandam naar Amsterdam. De heer Boots had pech, maar Wendel geest had alles mee. Onder daverend gejuich schoot hij in Amsterdam door de finish met een nieuwe recordtijd: negen minuten en 39 seconden. Voor lopig scheen dit wel het maximum. Het wachten is nu op een nieuwe po ging van Wout Bruijnzeel, die tot nu toe steeds door pech achtervolgd is maar die vastbesloten schijnt om het re cord voor Zaandam ih de wacht te slepen. Van alle racers kreeg echter toch de heer Feike de Boer het meeste applaus. De befaamde reder, scheepsbouwer, ou-burgemee,ster en tunnelijveraar, startte op zijn rode werffiets, die hij pooit voor een Iuxupuser vervoermiddel heeft willen verruilen. Uitgedost ais een tour-de-france-renner, compleet niet petje, verscheen hij aan de start me ir. Diepering van de A.D.M. Hij trapte pittig de Nieuwe Zijds af naar de wa terkant, waar een speedboat voor hem klaar lag. Zijn tijd was bijna zestien minuten. Geen record-tijd, maar een respectabele prestatie voor een vete raan vau 67 jaren. (Ongecorrigeerd) (Zie ook elders in dit blad). Donderdagmiddag is de 39-jarige bromfietser, H. Bust, uit Eindhoven, op het 18 Septemberplein in Eindhoven, verongelukt. Hij werd aangereden door een autobus. De jieer B. werd naar het r.-k. binnenziekenhuis overgebracht, waar hij in de vooravond overleed. De zevenjarige Frans Ouwens uit Oss raakte donderdagmiddag op de fiets in een bocht de macht over zijn stuur kwijt en slingerde daardoor tegen een passerende vrachtauto. De jongen werd zwaar gewond en is donderdagavond na opname in het ziekenhuis overleden. Donderdagavond heeft bij de brug over het Noordhollands Kanaal te De Kooy (gem. Den Helder) een verkeers ongeval aan de 23-jarige monteur H. L. uit Anna Paulowna het leven gekost. Komende van Den Helder heeft L„ na de brug te zijn gepasseerd de onover zichtelijke bocht te wjjd genomen waar door hij op de linkerweghelft kwam te rijden en een hem tegemoet rijdende auto niet meer kon ontwijken. L. werd tegen de voorruit van de auto geslingerd en moet op slag zijn gedood. De auto bestuurder werd niet gewond. Engeland. Het 8.000 ton metende kabelschip „Monarch" van de Britse posterijen is te Halifax in Nieuw-Schot- land aangekomen nadat bet het laatste deel van een nieuwe telefoonkabel met 34 kanalen tussen Newfoundland en Europa had gelegd. De kanalen komen uit in de Duitse bondsrepubliek. Frank rijk. Italië, Zwitserland, Spanje, België en Nederland. Het leggen van de kabel is in mei van dit jaar begonnen. De Indische minister-president, Nch- roe, heeft hedenochtend in het parle ment meegedeeld-dat Indië bij de re gering van communistisch China heeft geprotesteerd tegen bezetting door Chi nese troepen van stukken Indisch grond gebied ten noordoosten van Ladach in Kasjmier. De premier zei voorts dat China er rekening mee moet houden dat Indië een aanval op de staten Bhoe- tan en Sikkim in de Himalaja zal be schouwen als een aanval op Indië. Een 38-jarige Turkse politieman is gistermiddag in Nicosia doodgeschoten door twee onbekenden, die in een auto ontsnapten. De politieman, sergeant Se- lim Moestafa, stond bij een bar in de Turkse wijk van Nicosia toen plotseling twee mannen uit een auto sprongen, en kele schoten afvuurden uit automati sche pistolen en in de auto ervan door gingen. Het is de eerste moord op een politieman in Nicosia en geheel Cyprus sinds het einde van de noodtoestand in februari. De rechtbank te Zutphen heeft een fotograaf uit New York wegens dood door schuld veroordeeld tot oen maand gevangenisstraf .(eis: drie maanden). De man reed 15 juli in een bocht van de IJsselkade te Zutphen door een hek, waarna zijn auto in de ongeveer vijftien meter lager gelegen jachthaven be landde. Èen wielrijdster wérd meege sleurd en verdronk. De Stichting Nederlandse Export Combinatie (NEC) te Utreeht organi seert op 25 september a.s. in Hotel ..Mastbosch" te Breda een „Ideeën- Beurs", Zoals op de effectenbeurs aandelen en obligaties verhandeld worden, zo worden op deze „Ideeën- Beurs" ideeën aangeboden. Een tien tal ondernemers treedt als „hoek mannen" op, bij wie zich vraag en aanbod concentreert. De „hoekman nen" introduceren een „idee" (een mogelijkheid om winst te maken ol om uitgaven te besparen, hetzij door samenwerking, hetzij door efficiency) in een z.g. „drie-minuten-speech". Daarna vormen zij, evenals op de effectenbeurs, „hoeken" waar blijkt of er al of geen belangstelling voor hun idee bestaat. Is er voldoende interesse voor een bepaald „idee", dan komt een „notering" tot stand. Alle ideeën, die een hogere koers dan 100 pet noteren, komen voor verwezenlijking in aanmerking. In de NEC werken 180 Nederlandse on dernemers samen ter bevordering van de export. Ofschoon het werk in hoofdzaak op de gemeenschappe lijke exportbevordering zal zijn ge richt, wil men toch ook de krachten mobiliseren, die aanwezig zijn in de vorm van kennis en ervaring van deze 180 ondernemers. Kamerlid Borst (C.P.N.), antwoordt de staatssecretaris, dat hij niet de be voegdheid heeft de straf van de sol daat in kwestie te doen opschorten. De ze bevoegdheid berust b\j de strafopleg- ger en bij iedere boven de strafopleg- gér gestelde militaire meerdere. De staatssecretaris van Defensie de heer Calmeyer, heeft niet anders kunnen doen dan de heer Vermeer antwoorden, dat volgens de bestaan de jurisprudentie de militaire min dere behoort te gehoorzamen aan de meerdere in burger. Zo mogelijk moet de meerdere zich legitimeren, maar dit is geen strikte voorwaarde. Op zichzelf achten wij deze rechts praktijk niet zo dwaas als sommigen van onze collega's, die geschreven hebben over het gevaar van Köpe- nickiades. Tot nu toe heeft de be staande jurisprudentie, die al vele tientalien jaren- oud is, niet tot Köpenickiades geleid, omdat de e- gel, dat de meerdere, ook wanneer hij in burger is, moet worden ge hoorzaamd, alleen geldt voor dienst bevelen en ook dan nog niet tegen over schildwachten, diè in hun func tie de meerderen zijn van hun meer deren. Veronderstel, dat een officier in burger ziet, dat een soldaat aan een kind een wapen geeft om mee te spelen. In zo'n geval zal ieder het recht van de officier erkennen om in te grijpen. Wij zijn, eerlijk gezegd, niet zo heel erg geschrokken ijpn de juri dische kant van dit petjesdrama. Maar wel van de mentaliteit, die spreekt uit de houding der betrok ken meerderen. Soldaten die hun petje niet willen opzetten zijn er al tijd geweest en zullen er, naar wij hopen, altijd blijven zolang er Neder landse soldaten zijn. Officieren die het verschil tussen commanderen zonder meer en leiding geven niet kenden, waren niet op hun plaat: bijvoorbeeld bij de acties in Indo nesië en zullen niet op. hun plaatz zijn als er ooit weer iets te doen ic in het genre dat bij militaire oefe ningen zo eigenaerd g „de werkelijk heid" heet. De luitenant die rapport opmaakte over het petje en de commandant die de militaire diensttijd van de af zwaaiende Amsterdammer met veer tien dagen arrest verlengde, zijn in onze ogen kandidaten voor herkeuring door de psychologischc dienst. Het. zal nog wel enkele jaren duren voordat de eerste grote Nederlandse projecten op het gebied van de atoom- kernenergie zoals kernenergiecentrales en kernenergieschepen in bedrijf zullen komen. Terwijl de betrokken industrieën en studiecentra met de voorbereiding hier van bezig zijn worden ook zijlijnen tot ontwikkeling gebracht, zoals het ge bruik van radio-isotopen. Dat deze stof fen in industriële laboratoria en bij de produktiecontrole een machtig hulp middel kunnen zijn werd opnieuw dui delijk in een door T.N.O. georganiseer de voordracht die de heer P. C. Aeber- sold, director office of isotopes develop ment, U.S. Atomic energy commission, te Delft heeft gehouden. Uit het feit, dat dr. Aebersold mede door het ministerie van economische za ken was uitgenodigd, blijkt het belang dat de overheid aan het stimuleren van industrieel isotopenwerk hecht. De ambassadeur van Haïti hij de beide partijen werkt, aldus meldt het Advertentie "Opnieuw met goud bekroond I" '...iiuiimi H. Stoel, generaal Kebreau, heeft te genover de correspondent van het KNP ill Rome verklaard, dat binnenkort een rapport van zijn regering te wachten is betreffende de spanningen tussen haar eu de aartsbisschop van Port-au-Prince mgr. Poirier. Generaal Kebreau heeft dit ook aan mgr. Samore, hoofd t an de diplomatieke dienst van het staatsse cretariaat, meegedeeld. Hoewel de am bassadeur geen nadere mededelingen wenste te doen, achten diplomatieke kringen in Rome het zeer goed moge lijk, dat de regering van Haïti de te rugroeping van mgr. Poirier zal eisen. Deze Franse bisschop heeft, zoals ge meld, geprotesteerd tegen de uitwijzing van twee Franse priesters uit Haïti. Het is bekend dat de regering van Haïti zeer gekant is tegen buitenlandse priesters, die hun stem verheven heb ben tegen zekere maatregelen der re gering. Zoals men weet is Haïti over wegend katholiek. Het heeft sinds 3860 een concordaat met het Vatikaan, dat in 1861, 1862 en in 1940 aangevuld is, doch niet geheel tot tevredenheid van K.N.P. Intussen is de apostolische nuntius in Haïti, mgr. Dom Enrici, naar Rome ontboden en aldaar aangekomen om verslag uit te brengen. Volgens welin gelichte kringen gaat het de regering van Haïti erom de Franse invloed bin nen de geestelijkheid van deze neger republiek uit te schakelen. In feite is van de 6 bisschoppen in Haïti alleen de hulpbisschop van Port-au-Prinee, mgr. Remy, uit Haïti afkomstig. Vier bisschoppen stammen uit Frankrijk. De Japanse geleerde prof. Mit- soeo Seki zegt in een rapport, dat het aantal 1 chtoffers van longkanker in Japan elk jaar toeneemt maar dat de ziekte in Japan in het algemeen min der voorkomt dan in Europese en Ame rikaanse landen. In Japan overlijden zeven van de 100.000 mensen aan long kanker verjeleken met 55 per 100.000 in Groot-Brittannië en 20 per 100.000 in de V.S.. de Duitse bondsrepubliek en- Denemarken. Verwachting tot zat rdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Wisselend bewolkt met opklaringen en enkele verspreid voorkomende buien. Vrij koel. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen,noordwest en noordoost. Zon: 5.45—19.36. Maan: 10.54—16.39. Koel strandweer met overwegend zonnige perioden. Krachtige, later ma tige wind uit noordelijke richting. Tem peratuur in de middag 18-20 gr. C., zeewater bijna 20 gr. Vooruitzichten: geleidelijk wat zonniger, dezelfde tem peratuur. max. min. neersi. Weer temp. temp. afgel. Station Den Heidei Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt regenbui zwaar bew. zwaar bew. licht bew /.cl.-Limburg onbewolkt Stockholm onbewolkt OsJo onbewolkt Kopenhagen zwaar bew. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Franklort Mtinchen Ziiricb Geneve Wenen innsorück Belgrado Rome Madrid Mallorc* half bew. zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. onbewolkt zwaar bew zwaar bew. mist half bew. licht bew gisteren 24 U UI 20 •14 0 20 11 0 20 14 0 20 8 0.1 20 7 0 22 8 0 22 7 0 21 8 0 18 7 0 20 7 *0 18 11 0.1 24 13 0 20 11 0 21 9 9 22 10 0 26 12 0 26 18 0 21 11 0 25 11 0 23 10 0 25 11 0 28 16 O 23 10 0 29 13 0 30 15 1 32 20 0 32 17 4 18

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1