„NACHT DER SPIONNEN" eerlijke poging van Robert Hossein Filmpropaganda der Russen Nozems en „Halbstarken" vereend in actie in de grensgebieden Kerkraadse politie strijdt verwoed voor een nosemvrijcentrum De twintigste Mostra Venetië j LIJDELIJK VERZET TEGEN RIJVERBOD IN AVONDUREN „Te veel aandacht kan ook HHHRP9Q provocerend werken" Pausfilm mislukt Salariskwestie stelt leraren voor moeilijke beslissing Carrière-beginsel of carrière verzinsel? Benoeming paters Dominicanen Extra honorarium VB ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 Paus schonk Anglicaan zijn brevier „Befehl der Polizei" COR BERTRAND. Een van de interessantste kanten van het Venetiaans festival bestaat uit de vertoning van de zogenaamde retrospectieve films, zijnde de oude films, die jeugdige journalisten nog niet gezien hebben en die ook voor ouderen van bijzonder belang kunnen zijn omdat zij merkwaardig vergelijkingsmateriaal plegen op te leveren. Men staat soms verbaasd over het verschil in oordeel over een oude film, vroeger en nu, en constateert herhaaldelijk dat de blijvende oogst aan meesterwerken niet bijster groot is. Onder de oudere films van klein formaat zijn ook enkele Neder landse, te weten De Ballade van de hoge Hoed, Regen, Dood Water, Zuiderzee, die hier vrijwel alle de aandacht hebben getrokken. Vooral de Ballade blijft zich handhaven als een kostelijk exempel van pure geluidsfilm, met simpele middelen gemaakt, maar meester lijk gecomponeerd. De Russen hebben hun beste beentje voorgezet met de film Het leven in uw handen, een titel die geenszins wil zinspelen op bijvoor beeld de voorzienigheid, maar op de kordate manier waarop Russi sche soldaten en officieren de bevolking van een stad van een wisse dood redden. Ergens in Rusland is men namelijk gestoten op een ondergronds magazijn van Duitse mijnen. Ze liggen nabij een be paalde wijk, die ontruimd moet worden door de bevolking. Daarna gaan enkele vrijwilligers de bommen verwijderen. Zij doen het met doodsverachting en bekwaamheid en worden daarna luid toegejuicht door de bevolking die inmiddels weer naar huis en haard mag terug keren. Dan barst een marslied los en zien we enkele compagnieën of wat het zijn mogen krijgshaftig door de straten marcheren. Alg. vergadering van het „Genootschap" Medewerkers tijdschriften Paus Joannes heeft onlangs zijn ei gen brevier aan een Anglicaanse geeste lijke ten geschenke gegeven, aldus meldt de „Daily Telegraph". De geeste lijke, de 65-jarige kanunnik Donald Rae uit Eye i:i Suffolk, werd in juni door de Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Op het einde van de audiëntie merkte de Paus op hoe versleten het brevier van zijn bezoeker er uit zag en met een verontschuldiging voor het feit dat ook z;jn eigen boek niet hele maal nieuw meer was vroeg hij een mede-aanwezige prelaat dit aan de ka nunnik te willen geven. Tot tien uur plegen de Halbstarken en de nozems lijdelijk verzet tegen de surveillerende agenten. Daarna breekt het knetterconcert van de „mopets" weer los. (Van onze Limburgse redacteur) Zonder het zelf te willen is de Lim burgse mijngemeente Kerkrade een in. ternationaal trefcentrum van de heden daagse nozemjeugd geworden. Vooral bij de zgn. Halbstarken is deze pal aan de Nederlands-Duitse grens gelegen stad zeer in trek en waar de Halbstarken zijn, daar ontbreken hun soortgenoten, de nozems, al evenmin. Schreeuwerig bont gekleed en voorzien van luid knet terende bromfietsen trekken zij avond aan avond broederlijk op naar de Kerk raadse Markt. Kennelijk met geen an der doel dan het houden van lawaaie rige bromraces. Tot voor kort was er van broeder lijkheid weinig sprake meer dan eens raakten Halbstarken immers slaags met nozems, maar sinds beide groeperingen in de politie een gemeen schappelijke vijand hebben gekregen, is een vredespact gesloten. Al lang leefden de jeugdige spijker broekdragers op gespannen voet met de politie, maar een openlijke oorlogs verklaring was nog steeds uitgebleven. Een week geleden echter gebeurde het onvermijdelijke. De Kerkraadse bur gers hadden al meer dan eens hun beklag gedaan over het legertje gemo toriseerde nozems, dat nu al maan denlang elke avond het centrum van de stad (de Markt met de daarop uit komende straten) onveilig maakte. De vorige week werd de burgemeester van Kerkrade, drs. Th. Gijsen, zelf geconfronteerd met de „operatie-Halb- starken". Op een terrasje van een van de marktcafé's zag hij, hoe doldriest de Duitse Halbstarken en de autochto ne nozems te werk gingen. Zonder zich te bekommeren om het overige verkeer reden zij kruiselings over de Markt, daarbij in het geheel niet let tend op argeloze wandelaars en min der argeloos voorbij flanerende Kerk raadse „schonen". De burgemeester aarzelde niet. Hij gaf de politie opdracht om resoluut zonder meer gewonnen zou geven, maar dat het, na een hergroepering, zou terugkomen, zo mogelijk niet on aanzienlijk versterkt. Daarom zon bur gemeester Gijsen op een middel om voor goed een eind te maken aan de hinderlijke bromraces op de Markt. Tijdens een de volgende dag gehouden vergadering van het college van bur gemeester en wethouders werd dit middel gevonden: De Markt en de daarop uitkomende zijstraten, zo be sloot het college, zouden voortaan om redenen van verkeersveiligheid en openbare orde 's avonds van 7 tot 10 uur afgesloten worden voor alle ge motoriseerde en niet gemotoriseerde voertuigen op twee wielen.- De maatregel ging nog diezelfde dag in, maar de verwachting, dat hiermee het probieem van de bromfietsracende Halbstarken en nozems zou zijn opge lost, ging niet of althans maar zeer ten dele in vervulling. Het verdreven legertje „brommers" keerde terug en terwilie van de sensatie was het be hoorlijk versterkt. De politie, die in afwachting van het aanbrengen van de vereiste verkeersborden bij de toe gangswegen op post stond, kreeg han den vol werk. Haar jeugdige tegen standers zagen er niet tegenop het rij verbod te overtreden. De politie op haar beurt zag er niet tegenop om de ergste raddraaiers aan te houden en te arresteren. De slag om de hegemonie op de Kerkraadse Markt was begonnen. De ze slag woedt nu al meer dan een week in Kerkrade. De inmiddels kwis tig aangebrachte verkeersborden doen hier weinig aan af. Zij worden door de balorige jeugd genegeerd. Voortdu rende surveillance van de politie is no dig om de naleving van het rijverbod te garanderen. Maar, al wordt er dan niet meer gereden op de Markt, de rust is toch nog niet weergekeerd. Nu ziet men er het allesbehalve geruislo ze bewegen van rondslenterende de monstranten, die „braaf" hun brom fiets aan de hand meevoeren, alsmede van heen en weer lopende kijkers. En De Kerkraadse politie en de Duitse Halbstarken zijn avond aan avond in een ge vecht gewikkeld over de hegemonie op de markt. Overtreders van het rijverbod worden zonder pardon geverbaliseerd. op te treden. Met overvalwagens en mobilofoonauto's rukte het Kerkraad se korps kort daarop uit. Angstaan jagend klonken de straffe bevelen van commissaris J. M. Tans over de Markt. Reeds zijn bitse aankondiging „Befehl der Polizei" deed de Duitse Halbstarken in een minimum van tijd het veld ruimen. De Nederland se nozems boezemde het woord „Po lizei" minder ontzag in, maar ook zij dropen, zij het in een ietwat sar rig en sloom tempo, af. Voor het eerst na vele maanden heerste er een weldadige rust op de Markt van Kerkrade. De televisiekij kende Marktbewoners waren tevreden, evenals de even tevoren bijzonder ver bolgen burgemeester. Hij begreep ove rigens, dat het verstrooide legertje jeugdige bromfietsberijders zich niet wat velen bedroeft: het lijdelijk verzet van de nozems is tot een soort publiek vermaak geworden. De op sensatie be luste toeschouwers prikkelen de jeugd onnodig en stimuleren haar onbe wust vaak tot nieuwe activiteiten. Volgens niet-Kerkraadse politiefunc tionarissen, die eveneens met het Halbstarkenprobleem te maken heb ben en derhalve veel belangstelling aan de dag leggen voor de thans ge voerde „operatie Kerkrade", werkt de getroffen maatregel bovendien on nodig provocerend. Zij zijn namelijk de mening toegedaan, dat én van het afgekondigde rijverbod én van de pu blieke belangstelling een verkeerde werking uitgaat. Door een teveel aan aandacht, zo menen zij, is de groep van de Halbstarken bijzonder snel geneigd tot bravourstunts. De Kerk- Kwistig aangebrachte borden maken van de Kerkraadse Markt van 7 tot 10 uur 's avonds verboden terrein voor tweewie lige voertuigen. De toekomst zal nog moeten leren of dit rijverbod een probaat anti-nozem-middel is.... raadse politie daarentegen is van oordeel, dat de deining rond het af gekondigde rijverbod, waarvan bona fide weggebruikers ontheffing kunnen verkrijgen, al lang vergeten zou zijn, wanneer het publiek niet een onge zonde zucht naar sensatie ten toon spreidde. Terwilie van het publiek immers wachten vele Halbstarken geduldig het uur van tienen af om daarna de toeschouwers te onthalen op een knetternummertje. De Kerkraadse politie blijft voorts optimistisch. De afgekondigde maatre gel zal de beoogde uitwerking niet mis sen. „Want", zo zegt hij, „de Duitse Halbstarken en vooral niet te vergeten de Nederlandse nozems zullen het ge vecht met de politie beslist niet lang volhouden. Enkele processen-verbaal hebben ruïneuze gevolgen voor de niet bijster goed gevulde beurzen van de jeugdige verkeersovertreders, al toont een enkeling soms vol trots een hele reeks betaalde processen-verbaal, die door hem met meer animo verzameld zijn dan de foto's van hoog vereerde filmsterren." Een dergelijke collectie gaat bij de leden van een bende vaak door als het leidersbrevet. Uiteraard heeft de Kerkraadse poli tie zich ook verdiept in de vraag, waarom de Halbstarken uit het grens gebied zoveel voorkeur aan de dag leg gen voor een Nederlands operatieter rein. Een van de voornaamste redenen schijnt te zijn, dat de Duitse politie veel minder lankmoedig in haar op treden is dan haar Nederlandse colle ga's. Een belangrijke factor in deze is ongetwijfeld ook ,het zich lekker vrij voelen in het buitenland." Over het bravourrijden met knetterende „mo pets" (Duitse benaming voor brom fiets) verklaarden sommige Halbstar ken, dat dit het meest geëigende mid del is om de Nederlandse nozemmeis jes te behagen. De drijfveer van vrijwel alle acti viteiten van de Halbstarken is, vol gens hun eigen verklaringen, de ver veling. Er is te weinig vertier, zo klagen zij herhaaldelijk. Een klacht, die veel waars bevat. Het nozempro bleem zou misschien zijn opgelost, wanneer er voor de jeugd, naar het voorbeeld van Antwerpen, op diverse pleinen in de steden attractieve wed strijden zouden worden georgani seerd. Voorlopig is Kerkrade aan een dergelijke organisatie nog niet toe, te druk bezig als men daar momen teel is met de opvoeding van de Halbstarken en de nozems tot wei- gevoeglijke weggebruikers. Vol belangstelling volgen diverse grensgemeenten het verloop van dit proces. Buiten Kerkrade hebben im mers ook andere verder van de grens verwijderde steden o.a. Heerlen, Val kenburg, Maastricht en Roermond re gelmatig met de gecombineerde activi teiten van Halbstarken en nozems te maken. In deze plaatsen is men nog niet tot speciale maatregelen overge gaan. Een verscherpt toezicht op de naleving van alle verkeersregels door „de lastige jeugd" is in deze steden tot nu toe nog een uitstekend „anti nozem" middel gebleken. Hier en daar wordt aan de grenzen reeds een maatregel toegepast die het de Halbstarken bemoeilijkt om hun ac tiviteiten te ontplooien. Als zij de voor een verblijf in Nederland vereiste geld middelen niet bezitten, wordt hen als „ongewenste vreemdelingen" de toe gang tot ons land geweigerd. Deze maatregel gaat minder ver dan die welke sinds Pinksteren in Winterswijk wordt toegepast. Daar staat de zich misdragende Halbstarken een rode aantekening op het paspoort te wach ten, met als straf: een jaar lang geen vergunning om naar Nederland te rei zen. Naar wij van de burgemeester van deze grensgemeente vernamen, is dit een probaat anti-nozemmiddel geble ken. De Markt in Winterswijk is geen dorado meer voor Duitse Halbstar ken Kerkrade, vanwege zijn hoog geroemde gastvrijheid niet erg gesteld op dit probate middel, hoopt Intussen langs andere weg hetzelfde resultaat: „een nozemvrjje Markt" te bereiken. Dappere Russen bij het opruimen van Duitse mijnen. De bedoeling is duidelijk. Wij Russen knappen onze zaken per fect op. Er gebeuren geen ongelukken. Alles loopt op wieltjes. Wij zijn uiter mate deskundig. Bovendien doen we al les tot meerdere eer en glorie van het regime. We doen het dus heel anders dan bijvoorbeeld de Amerikanen, die ook een film hebben gemaakt over het opruimen van bommen, maar die geen kans hebben gezien slachtoffers te ver mijden. In beide gevallen was er spra ke van vrijwilligers, waar bij de Ameri kanen bestonden die vrijwilligers uit paupers, die geld wilden verdienen, en ziedaar een realiteit die in Rusland on bestaanbaar is. Kortom: de Russische film is onge loofwaardig, omdat ze alleen de vol strekte betrouwbaarheid van de Rus sische vakman en militair aanvaardt en een bevolking tekent die zich ge draagt als een beminnelijke troep brave kinderen. Naar de vorm moet men de film tot de middelmaat rekenen. Er wordt aanvankelijk veel en nobel gepraat want er mag niets onvertogen wor den gezegd. De figuren blijven door gaans lang in het beeld en worden dus op de duur fotografische fenome nen. t aar het in de goede film aller minst om gaat. Dar volgen enkele spannende momenten, die overigens de Amerikaanse spanningen niet veel concurrentie aandoen. Het leukst van al bleef voor ons dat prachtige mars lied. Maar zelfs het mooiste lied heeft niets met film te maken, vooral niet als het volmaakt overbodig is. (Van onze onderwijsredacteur.) „Minister Cals heeft door de verlen ging van zijn ambtsperiode een kans gekregen om op het gebied van het on derwijs zijn stempel te drukken zoals nog nooit voor hem het geval was. Voor de Ieraren is dit in een bepaald opzicht een voordeel: de vele. hangende pro blemen kunnen zonder verdere stagna tie behandeld worden. Het Genootschap van Leraren aan Nederlandse Gymna sia en Lycea verheugt zich bovendien over de benoeming van drs. Stubenrouch tot staatssecretaris van O. K. en VV.er is thans een classicus doorgedrongen tot de hoogste regionen van het onderwijs beleid en het gymnasium zal zeker voor deel hebben van deze pleitbezorger op hoog niveau." Aldus drs. S. Roodenburg in zijn van daag te Driebergen gehouden rede ter opening van de algemene vergadering van het Genootschap. De heer Roodenburg zei, dat het op zichzelf volkomen billijk en redelijk is wanneer minister Cals stelt, dat de toe stand van het Nederlandse onderwijs eendrachtige samenwerking eist. Intussen is het echter voor de leraren niet zo eenvoudig te voldoen aan het verzoek om mee te gaan met 's-ministers sala- risvoorstel. De bewindsman acht het werk van de leraren belangrijk en ver antwoordelijk, doch niet zo verantwoor delijk, dat het maximum salaris van de leraar gelijk gesteld zou worden met het algemeen bereikbare in de ambtelijke rangen. De docenten menen, dat het niet overdreven is wanneer zij dit laat ste juist wel verlangen. Het zogenaam de carrière-beginsel men zou eigen lijk moeten zeggen: het carrière-verzin sel is voor de leraren niet aanvaard baar. Voorts kunnen de ieraren geen waardering opbrengen voor de telkens ten tonele gevoerde repercussies, waar bij men éénrichtingsverkeer toepast. Als de ambtenaren salarisverhoging krijgen, dan bestaan er geen repercus sies voor het onderwijs, maar wordt er voor het nderwjjs salarisverhoging ge vraagd, Jan dreigen er wel repercussies voor de ambtenaren. Naast deze tegen stelling met de minister staat het be lang van het onderwijs, dat zeker de medewerking van de leraren waard is. De beslissing is moeilijk, aldus de voor zitter van het Genootschap. De dalen de lijn in de percentages bevoegd gege ven lessen deed de heer Roodenburg spreken van een ondubbelzinnig gede monstreerde aftakeling van het VHMO. De raamwet voor het voortgezet onder wijs behandelend merkte spreker op, dat een beoordeling van deze wet moei lijk is zolang men niet weet wat de over gangswet za' inhouden. Geconstateerd kan worden, dat met verscheidene van de adviezen, die over het voorontwerp zijn uitgebracht in het wetsvoorstel re kening is gehouden. De noodzakelijkheid van één wet voor het gehele onderwijs tussen de lagere school en het hoger onderwijs Is middels nog nooit duide lijk geworden. Het zesjarig stellen van het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs is naar de mening van drs. Roodenburg in het algemeen toe te juichen; men zal echter voor de uegaafden dat zijn de leerlingen, die nu in vijf jaar het h.b.s.- diploma halen de gelegenheid moeten openstellen er ook onder de nieuwe wet vijf jaar over te doen. De regelingen bij algemene maatregel van bestuur zijn gevaarlijk, aldus spreker. Te allen tijde zjjn hierdoor willekeurige veranderin gen en verrassingen mogelijk. De jong ste maatregelen inzake de bezitters van M.O. A-akten van 55 jaar en ouder en de betaling van de zogenaamde over- overuren werden genomen zonder dat het Georganiseerd Overleg hierover ge hoord was. Dit wekt weinig vertrouwen voor de toekomst; men bedenke, dat straks bijvoorbeeld de bevoegdheidsei- sen voor de docenten bij Koninklijk Be sluit geregeld zullen worden. Een zeer onrustbarend punt in de raamwet noem de de voorzitter van het Genootschap het scholenplan. De scholen zullen, on geacht hun geografische ligging moeten voldoen aan algemene normen wat de leerlingenaantallen betreft. Vooral de dun bevolkte agrarische delen van ons land zullen hierdoor hun culturele centra verliezen; de gymnasia in de kleine plaatsen worden zeker bedreigd. De Franse film „La nuit des espions" was dan weer een verademing tot op zekere hoogte. Robert Hossein, die tot de jongere regisseurs behoort en tot dusver alleen als acteur is opgetreden, is er de maker van. Wat ons heeft ge hinderd. in de film, is de opzettelijk heid, waarmee Hossein bepaalde effec ten tevoorschijn roept. De opzettelijk heid krjjgt nu en dan een vorm van ar rogantie en betweterigneid, alsof hij, Hossein, het zo veel beter kan dan al zijn collega's. Maar in de loop van de handeling komt er toch een zekere noodlottigheid over de mensen hangen, die het rama ondergaan. Als we maar eenmaal die zoen achter de rug hebben die met trompetgeschal wordt aange kondigd en begeleid, en de toeschou wer, die hier al te zeer toehoorder is, kriegel maakt. De handeling is gesitueerd in een eenzame boerderij, waar in de avond een vrouw is gearriveerd, eer. 3pionne, die wacht op een mannelijke collega. Hij komt en beiden polsen voorzichtig met wie ze te maken hebben. Is zij werkelijk wie ze zijn moet en is hij de man die verwacht wordt? Wat we vermoeden gebeurt. Ze worden verliefd en komen er energiek voor uit, als u tie begrijpt wat we bedoelen. Maar dan komt opnieuw de twijfel boven. Met De Genestet, die ze overi gens niet kennen, mompelen zijDoe ik mijn ogen toe, dan wil ik wel gelo ven, maar als ik ze weer open doe, dan komt de twijfel boven. Na enkele bedreigingen met pistolen en na een korte worgingsscène spreken zij af bij het ochtendgloren, dat ze elkaar de eerste zondag na het einde van de oor log op de boerderij zullen ontmoeten. Het hoeft niet, want de Engelsman heeft ontdekt, dat zijn geliefde een Duit se is en schiet haar neer op het mo ment dat zij op hem wil vuren. Dan komt een patrouille opdagen en een Duitse officier verklaart dat onze held, die eveneens voor Duitser doorgaat, goed werk heeft verricht. Hij heeft een gevaarlijke Engelse spionne doodge schoten. Tableau voor de held! en die hele nachtelijke discussie zicjj afspelen bij lamp- of kaarslicht bij open gordijnen, zonder dat er en1' ge argwa? bij de personages on1' staat. Doen we dat, dan kunnen wj in alle geval vaststellen dat Hossejn na een aarzelend en traag beg1'1 erin geslaagd is de tragiek van een liefde tussen elkaar wantrouwen11® spionnen voelbaar te maken. Hier elj daar jammer genoeg met uitsluiten" literaire middelen, maar soms ook dj regelrechte filmexpressies, hoewel in de minderheid zijn. Laten we n1® overdr;.,en en constateren dat sein niet het doel bereikt heeft da1 hij zich duidelijk waarneembar1 heeft voorgesteld: namelijk een fildj te maken die nu eens op de man a_ met de simpelste middelen een m®d' selijk drama zou formuleren, wad1' aan slechts twee mensen te pas k°T men. Zij film doet een enkele ma»1 denken aan Marie Octobre van Ju.' lien Duvivier. Hossein zou er go®" aan gedaan hebben, ernstig studie1® maken van de vakkundige manie® van filmen, die zijn oudere colleg? in dat werk heeft gedemonstreerd- Rest nog een enkel woord te z®j£ gen over de film Tu est Pierre, z\jt Petrus, van Philipe Agostino. D® tekst is van Daniel Rops. Het is e®" mooie tekst in fraaie volzinnen, maa1 de woorden zijn geen moment van lucht, zodat de film niet meer is dad een verhaal van Rops, begeleid doo® een reeks gekleurde beelden uit h® H. Land. Dat wil zeggen dat we beeld®0 zien uit het huidige Israël en een ver haal horen dat zich meer dan tweedu1' zend jaar geleden heeft afgespeeld. He1 eindigt met een apoteose van het Vat1' caan waarbij we de Paus in de Sid Pieter waarnemen temidden van d® duizenden gelovigen. Eerlijk gezegd: met film heeft dit al' les niets te maken. Ook hier weer h®1 oude lied, praatjes met plaatjes. Zod' de van de mooie tekst, zonde van o® rest. De bedoeling is opvallend goep> de mislukking des te groter. Met li teratuur maakt men geen film. M®" moet beginnen met er van af te zied- Omwille van de schone letteren en oh1' wille van de film. Dbg- Op voordracht van de hoogeerw. pa ter provinciaal der Dominicanen ziln benoemd: door mgr. P. A. Nierman- bisschop van Groningen, tot assisted1 te Leeuwarden-H. Dominicus, pater E- J. Marpnissen; door mgr. M. A. Jan sen. bisschop van Rotterdam, tot as sistent en moderator godsdienstleraar aan de M.M.S. te Rotterdam-O.L.Vr- Rozenkrans pater H. W. Willems. Voorts heeft de hoogeerw. pater pro vinciaal der Dominicanen benoemd tot procurator der missiën: pater G. B- Oonk, die assistent was te Leeuwarden! voor de missie in CuraZau: de patei'S R. H. M. Vismans en C. Smoorenburg.0 voor de missie in Puerto Rico: pate® C. F. M. Rijneveen, voor de missie id Zuid-Afrika: de paters H. P. F. Ped- ninx en Th. L. M. Derkx. Voorts zijn door hem aangewezen ord hun studie te voltooien in River Fores1 (U.S.A.): de paters F. A. F. Struif en Th. M. Veerkamp; om zjjn studie5 voort te zetten in de sociologie aan de Kath. Economische Hogeschool te Til burg: pater M. C. M. Kabel; om hud studies voort te zetten in de theologi® aan de r.k. universiteit te Nijmegen1 de paters C. J. M. Dupont en Th. M- Schoof, om zijn studies voor te zetted aan de Bjjbeischool te Jeruzalem: pa ter J. J. C. Willemse. Tenslotte heeft de provinciaal toesteid ming gegeven aan pater dr. Luc Grol' lenberg om in samenwerking met de commissie voor zuiver wetenschappe lijk onderzoek een studiereis van eed jaar te maken in het H. Land. Bij schrijven van kardinaal Cicogna- ni, prefect van de congregatie derd Riten, is aan pater J. H. Dirks o.P- te Rome benoemd tot lid van de litur gische commissie der Ritencongrega We moeten maar op de koop toe ne men dat al die wederwaardigheden De staatssecretaris van O.K. en W-> mr. Y. Schoiten, heeft een aanvullend® subsidieregeling getroffen voor de Ne derlandse letterkundige tijdschriften. Naast hpt subsidie, dat de uitgever5 kunnen ontvangen op basis van hud jaarlijks in te dienen begroting, word* een subsidie verleend, dat speciaal be stemd is om de medewerkers aan d® periodieken een extra honorarium te ge' ven. Dit aanvullend subsidie komt nee® op 2,. per standaardbladzijde van 40® woorden, waarbij als voorwaarde is ge steld, dat de uitgever zelf de medewer kers minstens 4,- per pagina betaalt- Het fatale schot in „La nuit des espions"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 10