Kerk HET BEGIN IS ER Vraag van velen: wanneer ben IK aan de beurt? Aanval van speedboatracers gisteravond mislukt H Redt eerst" 1 de anderen en sacrament Vrijere loonvorming EINDSPRINT YAN DAM-TOT-DAM-RACE van RACE V B ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 FLEUROP wint voor U de Dam-tot-Dam-race -EISEN- HO- W£RS door MARGUERITE BOURCET TOT; MAN Militair in de V.S. verongelukt Liturgische weekkalender Haar man met mes in de rug gestoken De oude theologen van de eerste eeuwen drukten de wezenlijke verhouding tussen de sacra menten en de Kerk uit in deze woor den: ,,De sacramenten maken de Kerk"; sindsdien is deze formule door allen aanvaard. Zoals Christus Zijn Kerk heeft gesticht is zij niet denkbaar zonder de sacramen ten. Deze zijn immers de gewone nor male middelen voor de genade-bede ling. Alle sacramenten," zegt De Lubac, „zijn essentieel sacramenten "innen de Kerk. In haar alleen ontplooien zij hun volle werking, ^ant in haar alleen, in de gemeen schap van de Geest, deelt men op nor male wijze in de gaven van de Geest." Daarom behoren wij ook ons hele geestelijke leven, dat afhangt van de oeinvloeding door de genade, te zien 'egen de onveranderlijke want godde lijke achtergrond van ons lidmaat schap van Christus Mystiek Li chaam. En dit onderstreept dan weer duidelijk het sociale karakter van het christendom, van Gods heilsbestel. Uit het doopsel blijkt dit helder en klaar; daardoor immers worden wij ingelijfd in Christus en door Hem in de gemeenschap van de door de Va der geroepenen als leden van Chris tus Lichaam, de Kerk. Dezelfde so ciale karaktertrek ligt ook in alle an dere sacramenten. In zijn mooie hoek: „Katholicisme" toont De Lu hac dit aan met betrekking tot de Biecht en vooral de H. Eucharistie. Met recht kan men evenwel hetzelf de zeggen van het H. Vormsel, dat °ns allen wijdt tot strijders voor de zaak van Christusvan het H. Pries terschap, dat de geroepenen maakt tot bemiddelaars tussen God en de mensen, tot doorvoerkanalen van Gods genade naar de gemeenschap der gelovigen; van het sacrament des huwelijks, waarop het gezin steunt, dat de kern is van elke ge ordende samenleving. Het H. Oliesel kan, zo nodig, doodzonde vergeven ®n zodoende is bij dit sacrament, evenals bij de Biecht „de band duide lijk tussen de sacramentele vergiffe nis en het wederopnemen in de ge meenschap der Kerk van hem, die zich door zijn zonde had afgeschei den." Om deze waarheid nog scherper in het licht te stellen, herinnert De Lu- hac eraan, dat de Biecht zowel een disciplinaire instelling is als een wer- tuig van innerlijke loutering. Blijkt niet onweerlegbaar uit de oude openbare boeteprakrijken, dat de verzoening van de zondaar op de eerste plaats een verzoening is met de Kerk, terwijl deze op haar beurt Werkzaam teken is van de verzoe- hing met God? Onder normale omstandigheden is de gemeenschap met de Kerk de condicio sine qua non voor het heiligende contact met God. Dit is altijd de Rooms-katholieke leer geweest. Het enige heislinstituut, dat de Kerk is, heeft nu eenmaal van God de opdracht ontvangen Christus verlossing tot aan het einde der tij den voort te zetten. Christus zelf ech ter is het, Die in en door Zijn Kerk, het heil bewerkt van de leden van Zijn Mystiek Lichaam. In geen sa- o ra ment komt dit doel sterker tot Uiting dan in de H. Eucharistie, die zeer terecht het sacrament „van de eenheid der Kerk" wordt genoemd. Hierin ligt heel het verlossings- en heislmysterie opgesloten, hierop zijn alle andere sacramenten als op hun bekroning gericht. Want de Eucha ristie is het hoogtepunt van de een- heid-in-de-liefde tussen Christus en de mensheid. Op de avond, waarop Hij dit aller heiligste sacrament instelde, heeft de Verlosser in Zijn hogepriesterlijke gebed Zijn hemelse Vader vooral ge smeekt om de volmaakte eenheid van al Zijn volgelingen. Zó volledig vvenste Hij die eenheid, dat Hij zé Vergeleek met de eenheid tussen de goddelijke personen zelf. Maar dit niet alleen. Hij bidt óók dat zij één mogen zijn zoals „Ik in hem". Wanneer wij nu die woorden Plaatsen naast deze andere: „Wie Mijn vlees eet en Mijn bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in hem", dan moe ien wij wel concluderen, dat Christus zelf het H. Sacrament des Altaars als het Sacrament der eenheid bij uit stek beschouwt. De eenmakende kracht van Jesus Lichaam en Bloed kan onmogelijk sterk genoeg beklemtoond worden, m zijn reeds genoemde boek geeft De Lubac een reeks citaten uit de Werken der Kerkvaders, die stuk voor stuk op niet mis te verstane wijze de ze waarheid onder woorden brengen. Zozeer voelden zij zich gegrepen door de allesomvattende betekenis dezer goddelijke eenheid, dat zij in hun denken op de eerste plaats stond. Paus Pius X noemde e Eucharistie „de wortel en het begin sel van de katholieke eenheid". Wanneer wij nu verder bedenken, dat de Eucharistie het offer is van de hele Kerk, van heel het Mystieke Li chaam van Christus, van priesters en gelovigen samen, aanwezig of niet, dan weten wij tevens, dat Christus door elke nieuwe offerhandeling Zich Weer opnieuw tegenwoordig stelt in Zijn gehele Lichaam de Kerk. In ons! In ons allen! Deze waarheid brengt grote conse quenties voor ons gedrag met zich mee. Op alle terreinen van het le- ven. Maar toch vooral in verband met Christus' gebod, dat alle christe nen één moeten zijn. Deze gedachte jeeft nog veel te weinig onder ons. Wij schieten heus ernstig tekort, Wanneer wij niet iedere gelegenheid aangrijpen ons zelf op de hoogte te stellen van wat dat gebod van ons Vraagt. De oecumenische beweging b.v. mag niet als een uitsluitend pro testantse aangelegenheid worden gezien. Dat is zij zeer zeker niet! Maar wel is het waar, dat onze re formatorische mede-christenen op dit gebied het meeste spectaculaire werk verzetten. Dit moge dan al in eer ste aanzet op hun eigen onderlinge eenheid gericht zijn, maar daarmee Js de uiteindelijke vervulling van Christus gebod nog niet bereikt. Daarover moeten wij maar eens ernstig nadenken. Oogarts Hötte uit Baarn brak hel Dam-van station-}]embrug naar de provinciale tt-Dam-record met een race, aie zeer zorgvuldig was voorbereid. Het hoogte punt was zijn overtocht per kabelbaan weg. Een gedaagde stunt, die hem echter gen aanzienlijke tijdbesparing opleverde. Advertentie Voor Fleurop is geen afstand te groot! Van de Dam in Am sterdam tot de Dam in Zaan dam van de Middelburgse Dam tot de Boulderdam in de Verenigde Staten - overal staan F leur op-bloemisten voor U gereed om Uw bloe- mengroet over te brengen I Hoe? Vraag de bloemist, die onderstaand embleem voert,; om inlichtingen! Waar ook in Nederland, waar ook in Europa, waar ook ter wereld: Voor Uw bloemengroet is geen afstand. te groot!, otMfy C/UKfii Het is thans wel duidelijk: in de van Dam-tot-Damrace gaan de speed- baots een goeie gooi doen naar de hoofdprijs. Weliswaar hebben de Spoorwegen ook vrijdag weer een knappe tijd gemaakt met hun privé- trein, privéperron enz. enz. vrij dagavond 7 uur werd een tijd geno teerd van 8 minuten en 28 seconden, toch altijd nog een minuut langer dan de eerste tocht maar de N.S. doen buiten mededinging mee, en dus gaat het om de combinatie speedboat en motorfiets. Duizenden en duizenden Zaandammers hebben dan ook vrij dagavond weer een spannend uurtje beleefd. Maar ditmaal was er géén wenende Grupstra bij zoals donder dag, toen deze speedboatbouwer in tranen uitbarstte omdat hij in het zicht Van de finish getroffen werd door een stuk drijfhout waardoor de motor afsloeg. Ditmaal een rustige en ietwat teleurgestelde, Grupstra omdat de genoteerde tijd van 13 mi nuten en 19 seconden hem tegenviel. Favoriet is thans dr. Hötte, een oog arts uit Baarn, die op het fenomenale idee kwam de barrière bij de Hem- brug te nemen met een privé- kabelbaantje! Toch maakte de heer Hötte ook gebruik van de trein, maar hij liet keurig stoppen by de halte Hembrug waar hem de kabelbaan wachtte die hem leidde naar een snelle motor. De meest excentrieke deelnemer was de 24-jarige wielrenner Piet Zeegers uit Haarlem, die het gehele parcours achter waarts liep. Hij werd begeleid door zijn verloofde, die minstens zoveel de aan dacht trok Vanuit Amsterdam hadden de suppor ters van deze ondernemende medicus rechtstreeks contact gezocht met de of ficials in de bovenzaal van De Karse- boom. Zij gaven de tijd op die de start in Amsterdam aangaf en verzochten te lefonisch om ja te roepen zodra in Zaandam de startklok de kaart had ge stempeld. De heer Sanders van de or ganisatie die rechtstreeks op de klokken keek riep na de enerverende aankomst „ja", er klonk gejuich door de telefoon en geroep, record verbetering: negen minuten en acht seconden! Vijf minu ten later liet de wedstrijdleiding in Zaandam afroepen: officiële tijd negen minuten en 21 secondenNiettemin heeft dr. Hötte de beste prestatie gele verd van de dag. De tijden die gemaakt werden in de ochtenduren, 9 uur 39 en 9.40 uur zou den 's avonds „om hals" gebracht wor den, verzekerden ons de speedboatra cers. Er zijn inschrijvers die een hele staf aan het werk hebben om deze kwetsbare boten in orde te maken. Dat zij kwetsbaar zijn hebben alle deelne mers ondervonden, niet het minst Grupstra die ze zeif bouwt en die een tijd voor het „grijpen" had van 7 en een halve minuut, doch toen de beken de pech kreeg. Ook vrijdagavond was John ter Haak weer favoriet, zijn helpers, vijf in het wit gestoken mannen in overal, waren 24 uur in de weer geweest om alles weer in orde te krijgen, om kwart voor zes iagen drie mannen voorover op de loswal van het Bodecentrum om het ranke voertuig startklaar te houden. Het nadeel was dat van speedboats de motor niet draaiende kan worden ge houden. Slaat de motor aan, dan vliegt het ding meteen weg. Toen de toren klok zes sloeg klonk daverend motor geronk, John ter Haak kwam aanzet ten, zijn helpers lieten de boot los, om tijd te winnen had men de boot niet vastgelegd, en toen, o ramp, kon de ze nuwachtige racer de motor niet op gang krijgen. Verbeten helpers telden de niet meer in te halen seconden die verloren gingen en na de zevende ruk aan het touw schoot de boot zo hard weg dat John weer achterover tuimel de en het voertuig naar het midden van de Zaan schoot. De bestuurder die al een ongelukkige duik had gemaakt en veel te hard op de bodem van de boot, weliswaar afgedekt met schuimrubber, terecht was gekomen, hervond echter snel zijn evenwicht en scheerde over het water weg, maar de tijden zouden 11.18 en 11.49 worden. Sensatie leverde de aankomst van speeboatracer Scheen die met zijn boot bijna rechtstandig op de finish afste vende en bijna omsloeg.' Een golf van schrik ging door de duizenden heen maar alles kwam weer op het water oppervlak terecht; de knappe tijd van 10 minuten en 1 seconde werd voor Scheen genoteerd. Inmiddels speelde zich by Czaar Peter leuke taferelen af. De NS kwamen een ,,monster"-mol aanbieden aan het comité om de Coen- tunnel te graven, Kaninefaten werden begroet door de directeur van Bruyn- zeel, brandweerlieden in oud costuum verhoogden de feestvreugde, kortom alles wat in de touristenklasse meedeed (tot invalidewagentjes toe) was erg attrac tief. De organisatie in Zaandam klopte nog beter dan de vorige dag en de be langstelling bleef groot. Volgens de Amsterdamse politie wordt echter vandaag de recorddrukte in Amsterdam verwacht terwijl in Zaan dam de gehele binnenstad zal worden afgezet. De Nederlandse Radio Unie zal van half zes tot 7 uur over de radio alle uitslagen verzorgen die in de snel heidsklasse gemaakt zullen worden. Een nummer waarnaar duizenden met be- j langstelling uitzien is het nummer van Kees Buurman die om 20 minuten over 1 6 per helicopter en speedboat een zeer korte route heeft gekozen. Oorspronke lijk zou Buurman vanuit zijn boot een neerhangende takel van de helicopter grijpen om dan later overgezet te wor den in een andere speedboat. Doch de Rijksluchtvaartdient heeft in verband met de ietwat straffe wind, dit experi ment niet toegestaan. Thans rust de he licopter op een dekschuit en insiders me nen dat dit een zeer gunstige bykomstig- heid is, omdat nu onnodige vertra ging wordt voorkomen. De kampioen lange afstandloper Piet Bleeker zal van avond om half zeven in Zaandam by een miniatuur marathontoren een klein „olympisch vuur aansteken. Tot be sluit krijgt Zaandam een magnifiek vuurwerk toe. Het wedstrijdcomité heeft medege deeld, dat de Prysuitreiking over drie weken in het gemeentehuis van Zaan dam zal geschieden. Pas maandag a.s. zullen de uitslagen in de snelheidsklas se definitief worden vastgesteld waar- mt geconcludeerd kan worden dat alle t'lden van thans officieus zijn en dus voor correctie vatbaar. (Van een medewerker) Te beweren, dat het kabinet De Quay geslaagd is voor het examen christeiyk-sociaal beleid, nu een eerste belangrijke stap op de weg van de vrijere loonvorming is gezet, zou nogal voorbarig zijn. Tenslotte duurt dit „examen" nog wel even en eerst aan het eind van de rit dienen we ons af te vragen, of het diploma al of niet terecht kan worden uitgereikt. Van een andere kant: zou het natuur lijk onbillijk zijn, om, zoals de socialis ten vanaf de eerste dag van het optre den van dit ministerie hebben gedaan, nu reeds te spreken van een gezakt-zijn. Integendeel, er is alle reden om met een zekere voldaanheid te constateren, dat de regering bij haar sociaal-econo misch beleid vooreerst aan welvaarts stijging ook voor de werknemers durft te denken, maar dit paart aan een noodzakeiyke bestuurlijke voorzichtig heid. Het was wonderlijk de afgelopen week het P.v.d.A.-partyblad, Het Vrqe Volk. te zien kronkelen. Het ware natuurlijk te dol om los te lopen, om te veronder stellen. dat Het Vrije Volk de metaal bewerkers geen loonsverhoging zou hebben gegund. Maar toch kreeg men de indruk, dat men eigeniyk om po litieke reden hoopte, dat de regering ui termate krenterig zou gaan doen. Dan zou er een reden te meer zijn geweest om te zeggen: zie hoe conserfatief, hoe liberaal dit gezelschap ministers is, zie je wel, het loopt mis als wij socialisten er niet bij zijn. En nu de regering beslist heeft, nu er voldaanheid is by de metaalarbeiders, nu kan er eigeniyk nog geen goed woord af voor deze beslissing. Nu ziet men al leen nog maar het pantser van de re geringsbemoeiing, waarin de „vrijere" loonvorming zou zijn opgesloten. Het is alsof men niet weet, dat van de zqde van de confessionele vakbewe ging èn van de zijde van de rechtse po litieke partjjen nooit is gevraagd om vrije loonvorming. Noch de bekende motie Romme, noch het looncongres 1954 van de K.A.B., noch de daarna ge voerde onderhandelingen hebben ooit gesteld, dat zij een toestand wensten, waarin ieder maar zou proberen te plukken wat mogelijk was. Het bo venbedoelde looncongres wijdde zelfs een zeer groot gedeelte aan het behoud Een Utrechtse delegatie liet zich in een brandweerauto, hangend aan een bok, over het IJ slepen. De bedoeling was on duidelijk, maar leuk was het in ieder geval. r» van een zover als nodig zijnde coördina tie. Daaronder wordt dus verstaan het instandhouden van een behoorlijk evenwicht in de loonvorming tussen de verschillende bedrijfstakken. Na tuurlek zal er by de vryere loonvor ming verschil ontstaan in de beloning. De bedrijfstakken met een geringere produktiviteit en rendabiliteit zullen minder snel hogere lonen kunnen uit keren dan ondernemingen, waar deze factoren wel gunstig liggen. Maar ia- ten we ons niet vergissen. Onder de straf geleide loonpolitiek bestond dit verschijnsel in zeer belangrijke mate eveneens. Ook nu zijn er nog loonver- schillen aanwijsbaar tot 65 en 80 cent per uur toe. Alleen het kernpunt, van waaruil deze verschillen groeiden, lag anders dan bij de vrijere loonvor ming het -geval zal zqn. De vraag, of een bepaaid bedrijf of onderneming een sleutelpositie bezette, of het een bedrijf was met veel werknemers of met weinig, was van veel meer in vloed dan produktiviteit en rendabili teit. Nu is het voornaamste doel van de vrijere loonvorming niet alleen de ver antwoordelijkheid neer te leggen daar, waar ze behoort, n.l. bij de verantwoor delijken van het bedrijfsleven, werkge vers- en werknemersvertegenwoordi gers, maar vooral dat bedrijfsleven een prikkel mee te geven: zorg voor een zo sterk mogelijk opgevoerde pro duktiviteit, zorg voor efficiënte produk- tiemethoden, zorg voor een goed afzet gebied, zorg voor een goed commerci eel beleid en op die manier krqgt men de kans tot de bedrijven te gaan beho ren, die ook aan hun medewerkers in de uitvoerende orde een behoorlijke ma te van materiële welstand kunnen ge ven. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ii Frankryk Drie olifanten van het Italiaanse circus Togni zijn gisteren hit Italië Frankrijk binnengekomen na jje Alpen te zijn overgetrokken door de Glapier-pas en de pas van de kleine Mont Cenis. En toch trok de jongste van de vijf zich van tijd tot tijd terug. Nu en dan verscheen er by alle jeugdige opgewektheid die haar met de anderen verbond, een ernstige trek op haar gezicht, een dromerige, weemoedige uitdrukking. Diep in haar hart verborg Sofie Charlotte de neiging tot stille overpeinzing en een gevoel van eenzaamheid. Als het verlangen naar stilte haar aangreep, vluchtte zij naar een uithoek van het park, waar de oever zacht glooiend afdaalde naar het meer. Languit vlijde zij zich neer op het gras. Urenlang kon zij daar blijven liggen. Een eindje verder had Black, de trouwe grote hond, de enige vriend die bij deze afzondering werd toegelaten, de wacht betrokken. Geleidelijk versmolt het blauw van de zomer in het goud van de herfst. De bossen van „Possenho- fen" sierden zich met guirlandes van ijs en bloeien de rijp. Het park werd omgetoverd tot een fantas tisch woud van kerstbomen. Dan kwam de sneeuw... Capuchons, pelsmutsen, sneeuwballen, sleden, schaatsen Zodra de schemering was ingevallen, kwamen in het oude slot met zijn ouderwetse meubels de rijk geborduurde boezelaars voor de dag. In de keuken ploeterden de fijngevormde meisjeshanden in het deeg en hun onstuimige aanval zal wel eens wat verwarring gebracht hebben in de gang van zaken. Vijf meisjes en bqna altijd was er geldgebrek! Zelf moesten zij hun maaltijden klaar maken, zij knipten en naaiden hun eigen bescheiden garderobe. Samen vermaakten zp zich tijdens de lange winter avonden. In de aartsvaderlijke salon, onder de porseleinen lampebollen, konden zij niet stilzitten. Terwijl in druk beweeg de speelse vlechten over hun schouders bengelden, werd het schertsend gesprek afgewisseld met een vers of een liedje. Op „Possenhofen" werden namelijk met ijver de schone kunsten beoefend. Niet voor niets stamden zjj af van Wittelsbach, een kunstzinnig en muzikaal geslacht, dat met hart en ziel de schoonheid was toegedaan. Ze lazen elkaar voor, schreven verzen, declameerden gedichten in vier of vijf talen en vdrzonnen komedies. Sofie Charlotte waagde zich aan aquarellen. Sissi karikaturiseerde de hele wereld, te beginnen bij haarzelf. Onder hun beweeg- ïyke vingers kwam er nieuw leven in het vergeelde ivoor van de antieke piano, zij speelden en zongen. Hoewel hun optreden npg kinderlijk onhandig was, verried het toch onmiskenbaar een overvloedige artistieke aanleg en een intense ontvankelijkheid. Ze zpn by deze meisjes spruiten van een stam met broze zenuwen - de voorboden^van een angst wekkende, bijna ziekelijke overgevoeligheid. Dreigen der nog dan de schaduwen van hun tragisch uiteriyk lot waart rond hen dit spook, dat hen levenslang zou belagen: het erfdeel van Wittelsbach, de dubbe le nalatenschap van vader en moeder, die allemaal uitzonderlijke wezens, kunstenaars, helden, heiligen of zwakzinnigen voortbracht Hoe verder men zich in deze blijde kinderjaren verdiept, hoe sterker dit gevoel van angst zich op dringt. Spelenderwijs studeren, opgaan in de natuur, zwemmen, roeien, musiceren, paardrijden, droinen onder de sterrenhemel: een program dat de traagste geest in beweging zou brengen. Maar was het wel verstandig aan de toch al overspannen verbeelding van deze bengels zo tegemoet te komen? Zou een beetje wiskunde bijvoorbeeld hier niet beter op zijn plaats geweest zijn? Was het wel opportuun hun voor liefde voor het grillige, voor het vrije leven in de volle natuur aan te wakkeren» wanneer de schoon heid' en de charme waarvan zij de belofte in zich droegen, hen voorbestemden om opgesloten te wor den in paleizen, om zich na een briljant huwelijk te wijden aan de dienst van het hofleven en de etiQUette Het valt niet te ontkennen, dat Max Jozef zijn dochters tot originele persoonlijkheden heeft weten te maken, tot uitzonderlijke vrouwen, die echter on berekend zouden blijken voor hun rol of er zich slechts ten koste van volslagen uitputting bij zou den aanpassen. Een gezonde godsdienstige opvoeding had die heet hoofden misschien nog een beetje kunnen temperen. Maar onder de gegeven omstandigheden betekende de godsdienst, die bijna uitsluitend op gevóel en ver beelding berustte, op de eerste plaats een element van vervoering. In de dogmatiek was men op „Pos senhofen" niet zo goed thuis, maar met hoeveel vuur onderging dit gezin de innigheid van de gotiek, van de kerstliedjes, van de vredige kerkhoven op Allerzielen. Voor die dag hadden de kinderen een eigen intieme liturgie uitgedacht, die ons ontroert door de naïeve goedhartigheid en de behoefte aan overgave welke eruit spreken. Omdat zij zelf geen enkele dode te be treuren hadden, trokken zy zich het lot aan van de naamloze doden die onder de Calvarieberg in het park begraven lagen, slachtoffers van een legenda rische ramp, waarvan zelfs de datum in vergetel heid was geraakt. Iedere 2e november versierden de meisjes trouw het vermomde kruis en brachten de zielen, die zelfs in de herinnering van de mensen afgestorven waren, de aalmoes van hun bloemen en hun gebeden. Zelden, heel zelden ging de buitenwereld voor deze meisjes open. In het begin van de winter reisde de familie voor enkele weken naar Miinchen. Over Beieren regeerde in die tijd Ludovicia's neef, een zoon van Lodewijk I: de goedige Maximiliaan II. Evenals alle Wittelsbachs voelde hij zich op de eerste plaats een bouwmeester. In tegenstelling tot zijn vader had hij echter geen belangstelling voor de Griekse kunst, maar wijdde hij zich uitsluitend aan de Middeleeuwse architectuur. Van tjjd tot tijd ook hield hy zich onledig met het schrijven van lofwaardige morele verhandelingen in de geest van Marcus Aurelius. Overigens paste hij volkomen in het beeld van het gemoedelijke en senti mentele München, dat wij niet meer kennen. Het München uit de tijd dat er nog geen sprake was van de Pruisische overmacht en de kanonnen van Krupp. Het romantische München met zijn gotische kerken en zijn trapgeveltjes. De poort van het paleis waar Maximiliaan resideerde, werd bewaakt door twee leeuwen van rode steen, reusachtige die ren, op drie keer de natuurlijke grootte uitgevoerd, die de ontvankelijke Sofie Charlotte met een bange bewondering vervulden. Deze angstaanjagende beelden zouden een van haar levendigste jeugdher inneringen blijven. (Wordt vervolgd et is niet onbegrypelijk, dat we thans reeds van verschillende mensen de vraag ontvangen: wanneer zouden wij nu aan de beurt zijn? En daarbij is de twijfelrimpel in het voorhoofd het diepst aanwezig bij werknemers in die bedreven, onderne mingen en functies, waar maar zeer be trekkelijk kan worden gesproken, aan de hand van winstcijfers, over produk tiviteit en rendabiliteit. En vervolgens zijn het de mensen, werkzaam in bedrij ven en ondernemingen, waar inderdaad een hoger ioon zonder prijsverhogende contraprestatie tot de ondergang van het bedryf zou voeren: de echte mini- mum-iyders onder de bedrijven, welker werknemers de minimum-lijders onder de werknemers zijn. Voor wat die eerste groep betreft denken we aan de mensen uit de onder wijswereld, vrijwel de gehele diensten sector. de kappers, de ziekenverzorging, kortom de meest arbeidsintensieve sec toren. waar de mens niet door machi nes kan worden vervangen. Het gaat hier om een steeds toenemènde groep mensen, waarbij we vooral de ambtena ren niet mogen vergeten. En het is juist in deze kringen, dat de vraag „wanneer zal ik nu aan de beurt zijn?" het sterkst leeft. Het spijt ons, dat we hier geen lijstje kunnen afdrukken van de volgen de. waarin de verschillende groepen werknemers en vooral dus de twee hier besprokenen aan de beurt zullen zijn. Er is niemand in Nederland, die dat precies kan aangeven. Eén ding staat vast, dat, zodra er ge sproken kan worden van een vrij alge mene doorwerking van het principe der vrijere loonvorming met als resultaat hoger welvaart, die lijn hoe dan ook zal worden doorgetrokken ten behoeve van de mensen, werkzaam in bedrijven, waar men met die gedachten van winst en produktiviteitstijging niet kan wer ken. Dit zijn positieve toezeggingen van de regering bij het bekende juii-debat. Men verkreeg de medewerking van de „regeringspartijen" niet dan na deze positieve toezegging. Hier is het dus een kwestie van vertrouwend maar toch ook critisch waakzaam afwachten. Voor de mensen, in niet rendabele bedrijven werkzaam, heeft het er altijd beroerd uitgezien. Ook onder de straf- geleide loonvorming was er voor hen als regel bij het College van Rijksbe middelaars weinig te halen. We zouden dit met ergerlijke staaltjes van gemil- limeter kunnen illustreren, maar deden het reeds zo vaak, dat we het maar by deze bewering laten. Voor hen is er nu tenminste één lichtpunt gekomen, n.l. het onderzoek naar de mogeiykheid van een minimum-loonwet, waardoor de ga rantie kan worden verkregen, dat voor hen tenminste een eind aan een pauper- bestaan in het uitzicht komt. In zuike gevallen zal aan enige prijsstijging niet zijn te ontkomen. Maar, laten we nu eens een voorbeeld nemen (nadrukkelijk als voorbeeld be doeld en niet als bewijs). Wanneer in de witwasseryen het loon laag moet blij ven, omdat de opbrengst van de onder neming geen hoger loon toestaat, is het dan niet billijk, dat wij om een schoon overhemd te kunnen dragen iets meer betalen en het aan de mensen, in dat bedrijf werkzaam, daardoor mogelijk maken een redeiyk bestaan te hebben? Tenslotte moeten we denken aan de consequentie van de v r ij e r e en niet de vrije loonpolitiek. Dat bete kent, dat de spelregels zullen moeten biyven, waaraan moet worden voldaan. De acht spelregel komen, kort gezegd, hierop neer: 1. Loonsverhogingen kun nen ingaan op de datum, dat een C.A.O. afloopt, of uiterlijk 31 maart 1960. 2. Re kening moet worden gehouden met een voorzichtige vermindering van de ge meenteklassen verschillen winstdelings- gepremiëerde spaar-, pensioen- en an dere regelingen. 3. In het algemeen mogen loonstijgingen niet tot, prijsstij gingen voeren. 4. Aangedrongen wordt op meerjarige contracten. 5. De maat regelen mogen niet in het nadeel zijn voor een juiste situatie op de arbeids markt. 6. Handhaving van een juiste co ördinatie (zie boven) moet blijvend wor den nagestreefd. 7. De werkgelegen heidssituatie zal mede punt van beoor deling vormen. 8. Indien onder de an dere arbeidsvoorwaarden ook arbeids tijdverkorting wordt verstaan, zal deze arbeidstijdverkorting slechts geleide lijk mogen worden ingevoerd. begrype uit bovenstaande zeer verkorte en dus onvolledige opsomming, dat met in het algemeen is uit te ma- wanneer iemand aan loonsverho- ken, ging toe is, maar wel, dat we meer dan ooit dringend behoefte hebben aan een goed contact met de vakorganisatie, omdat die zulk een belangrijke stem in het kapittel heeft. Een militair van de Koninklijke Ne derlandse Luchtmacht, de negentienja rige L. B. M. Neefjes, die gestationeerd was te Moose Jaw in Amerika is daar aan de gevolgen van een autó-ongeluk overleden. Hü kwam donderdagavond op een weg bij de grens van de staten Idaho en Montana met zijn auto in bot sing met een boerenwagen en werd toen ernstig aan het hoofd gewond door een balk. Later op de avond overleed hij in een ziekenhuis. tU.P.I.) - ^ROEWJVf ZONDAG 30 aug 15e zondag na Pink steren: eigen mis: 2 geb, H. Rosa; credo; pref. van de H. Drieëenheid; groen. MAAN DAG: H. Raymundus, belijder; mis Os justi; wit. DINSDAG: mis van zondag; 2 geb H. Egidius: 3 geb. H.H. Twaalf Broers: groen. WOENSDAG: H. Stephanus, belijder- eigen mis: wit. DONDERDAG: H. Pius x' paus-belijder; eigen mis: wit. VRIJDAG: Mis van zondag; groen. Roermond: Kerk wijding van Kathedraal; mis Terribilis; credo: wit. Ofwel (behalve in Roermond), vanwege eerste vrijdag v. d. maand, vo- tiefmis ter ere van het H. Hart van Jesus. ZATERDAG; Mis van O. L. Vr. op zater dag; 2 geb. H. Laurentius; pref. v. O L Vr.: wit. ZONDAG 6 sept., 16e zondag na Pinksteren: eigen mis; credo; pref. van de H. Drieëenheid; groen. Tijdens een echtelijke twist is een 49- jarige inwoner van Venlo vrijdagmiddag door zijn vrouw aangevallen en met een mes in zijn rug gestoken. De man moest in het ziekenhuis worden opge nomen. De vrouw is in verzekerde be waring gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5