/cvy/cj opvolger van tweemaster Rotterdam Ere-ontvangst in haven van New York verwacht Een verborgen verleider Holland-Amerika-Lijn zoekt 15.000 nieuwe cliënten VERSIERING naar Amerikaanse PHILIPS ROTTERDAM D' DE KUNST WORDT „DUUR" BETAALD Speciaal poststempel Donderdag 3 september 1959 v B ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 PAGINA 7 Straalvliegtuig als grootste concurrent' „It's good to be on a well run ship". Met nog meer nadruk dan in het verleden zal de Lijn haar slogan in de States moeten uitdragen en met trots zal zij de Amerikanen, die een onstilbaar verlangen haar het oude Europa koestèren, daarbij kunnen wijzen op het „laatste woord" in de Atlantische passagiersdienst, het stoomschip „Rotterdam", vooruitstrevend in zijn uiterlijke vorm en onwaar schijnlijk luxueus van inrichting. PIANO'S en VLEUGELS mailschip 10 52 RUKENeoe lange Het grote moment. Op de brug van het s.s. „Rotterdam" wordt het vertreksignaal gegeven voor de eerste reis van de trots van Nederlands koopvaardijvloot. Men zou kunnen zeggen: een geperfectionneerd bedrijf kiest zee Een bedrijf waaraan door velen werd gebouwd en meegewerkt. En zoals voor talrijke schepen op alle wereldzeeën Kon ook hier Philips een bijdrage leveren met installaties voor intern, en extern contact, muziekdistributie, filmprojectie en-geluidsweergave, \erlichting en met andere voorzieningen, welke noodzakelijk zijn voor de perfecte verzorging, waarmee de Holland-AxnerikaLijn zich een wereldreputatie heeft verworven. 12H8f $ÏS££v S*j/A*>&itftey<&Jci Nederlands trotse viaggeschip op maidentrip 1959: De nieuwste transatlantiker, vooruitstrevend in zijn lijn en uitzonderlijk rijk ingericht. do massa straalvliegtuig Maar een groter gevaar dan al deze 'ededingers bij elkaar is het luchtver- eer: de Comets en de Boeings, de Araalvliegtuigen, die nu al een klein J«ar over dc oceaan een passagiers- 'enst onderhouden met. een bezettings- Waad van tegen de 100 procent. jWet straalvliegtuig ontpopt zich neer en meer als de belangrijkste te enstander in de strijd om een zo groot /j° ge lijk aandeel van het Amerikaanse /!eris ten vervoer naar Europa. Geluk- vjg wordt de „markt" steeds groter. jaar willen er 80.000 Amerikanen "eer de oceaan over. v In 1957 bezochten 556 duizend Ameri- anen Europa. In 1958 steeg het aantal Iw 637 duizend en dit jaar verwacht t Amerikaanse Ministerie van Han- j wederom een stijging. Het Minis- r'e zegt, dat er ook voor de toekomst fi een toeneming gerekend mag wor- want het inkomen van de Ameri can blijft omhoog gaan, hetgeen ten de komt aan zijn recreatie-budget, .'aar, zegt deze instantie, "eeff bovendien h aanvaard. pe scheepvaart moet er dus ernstig ''kening mee houden, dat van het ad- "'tionale verkeer het grootste perccnta- r.het vliegtuig in zal stappen. De reder is niet bang voor de lucht- aart. Hij zegt, dat hij het vliegtuig 'jet vreest en dat er altijd een catego- 'e mensen zal blijven, die aan het cmp de voorkeur geeft. Dat gelooft - zo menen wij - iedereen Het passagiersschip zal nooit van "e oceaan worden weggeveegd. Het «aat er echter om, hoe groot de cate- t°rie mensen is, die zal blijven varen. Set gaat erom, of in de toekomst de jaeuwe transatlantikers met een econo- ."'seh bevredigende bezettingsgraad j'-innon blijven varen. Het gaat er in rlPt'st:e instantie om, of de H.A.L. voor k0 Rotterdam" 15.000 nieuwe klanten a" vinden, t, zijn drie factoren, die het vlieg- s9'S op de voorhand in een betere po- 'tie brengen. •L De scheepvaart heeft zijn zakelijke functie als de snelste verbinding tussen de continenten geheel verlo ren. 2- „Vliegen is goedkoper dan u denkt", blijkt geen loze kreet te zijn. Thans is er al enige ruimte tussen de passageprijzen van schip en vliegtuig. In de toekomst zal deze ruimte groter worden. 2- Men verwacht een verandering in de reisgewoonten bij de volgende generaties. Zij zullen meer ver trouwd zijn met het vliegtuig dan de mens van nu, voor wie de lucht vaart dikwijls nog iets angstaanja gends heeft. De reder van de lijn, de heer W. H. Monchy kent deze gevaren beter aan wie ook en wellicht kan hij er nog Ah paar bij noemen. Niettemin bouw- jT hij dit schip, een investering van AO. miljoen gulden. Beter gezegd mis- K en> juist omdat hij de gevaren ziet huwde hij dit schip, een voorbeeld van "6 enige categorie, die in de toekomst j:ah de concurrentie van het vliegtuig a" weerstaan. De „Rotterdam" zal geen poging on- ■"'nemen om de Blauwe Wimpel te iui~„j .int Kii Met zijn speed van 20 mijl doet de Rotterdam zeven dagen over de reis. In snelheid heeft de H.A.L. haar kracht niet gezocht. De Nederlandse rederij hanteert bij haar bewerking van de Amerikaanse toeristenmarkt de psycho logie. Een „verborgen verleider" moet de „Rotterdam" voor'de Amerikaan worden, een schip, dat de man uit de Want de „Rotterdam" met z(jn accom modatie voor 1456 passagiers zal moe ten zorgen voor 15.000 nieuwe retour- '"'ekin^en per jaar, dus voor 15.000 "ieuwe klanten in de lijndienst, van wie de meesten geworven 'hoeten worden in de States, t'aar de H.A.L. met de „Nieuw Amster dam" reeds een enorme goodwill heeft Verzameld. Een zware opgave, want aan horizon doemen gevaren op, die een economisch opzicht behouden vaart van ae transatlantiker bedreigen. De "ncurrentie van de buitenlandse maat- s,|>appijen bij oorbeeld zal in de ko kende jaren groter wr den. Italië "■engt dan zijn „Leonardi da Vinci" in *'e vaart, Frankrijk zijn „France", de vrenigde Staten zullen een zusterschip an de „United States" op stapel zetten V" ook Engeland heeft nieuwbouwplan- ^en voor de Cunard Line. Duitsland is '"tussen al druk doende om met de ex- pasteur, waaraan voor 100 miljoen gul den verbouwd werd, zijn oude positie het oceaanverkeer terug te winnen. Amerika tenslotte lopen nog steeds *"annen rond als Detwiler en Cantor, die '"keningen in hun zak hebben van grote "eeaan-ponten voor goedkoop massa- Vervoer. States prikt in zijn aanzien voor de grootst mogelijke materiële welvaart. De „Rotterdam" is een der meest luxueuze hotels ter wereld, een rijk ingericht paleis, dat alleen een nabob zich zou kunnen veroorloven. In de eet zalen zouden eigenlijk alleen maar de financiële keizers ter wereld voorzich tig plaats mogen nemen en boven de bars zou een bordje kunnen hangen: For captains of industry only. Dit sprookje aan luxe moet zelfs de Amerikaan overbluffen. Met dit schip zal hij willen varen, ondanks al die Comets en Boeings in de lucht. Het varen op de „dreamboat Rotterdam" zal voor hem net zo'n levenswens zpn als het bezoeken van de Pyramiden in Egypte, als het gondelen door de Ve- netiaanse grachten, als het wandelen tussen de lichtjes van Place Pigalle. Het stoomschip Rotterdam zal elke Amerikaan op onweerstaanbare wijze suggereren, dat hij behoort tot de „hap py few" op het ondermaanse. It's good to he on a well run ship, zal de Amerikaan^ op dit varende pa leis verstaan in de zin van: it's good to be a miljonnair. (Van onze Rotterdamse redactie) "y/ olgende week donderdag kiest het stoomschip „Rotterdam", het viag geschip van de Nederlandse koopvaardij, zee voor de eerste oversteek. Zijn maidentrip over de oceaan zal worden meegemaakt door prinses Bea trix en 1400 andere passagiers het schip is geheel volgeboekt die zul len ervaren lioe New York een nieuw schip ontvangt. Brandbiusboten zul len een natte ereboog spuiten over de sierlijke boeg van de transatlantiker en alle sirenes in 's wereld grootste haven zullen het schip hun welkom toeloeien. 1873: De eerste Rotterdam. De vaardekrachten van de motor werden toen geassisteerd door de wind. nog „,IS "U^e'fik, dat er op de kade een New Yorker zal staan, die een bijzonder gezegende ouderdom bereikt heeft en zich de eerste „Rotterdam" nog herinnert, een scheepje van nog geen tweeduizend ton, maar indruk wekkend wanneer het onder de zeilen voer. In 1873 maakte het zijn eerste trip voor de toen nog jonge maat schappij. Die New Yorker kan, wan- A&vertentie ALLE AAN BOORD VAN HET WERDEN GELEVERD DOOR KORTE LIJNBAAN 28,hoek Karei Doormansfraat ke Amerikaanse wind waait waar hij wil. Hij is ook vaardig geworden over het rjieuwe schip de „Rotterdam", althans wat de decoraties, toege paste kunst en de inrichting van het interieur be treft. De beeldende kunst uit Nederland is op dit schip voldoende aan haar trekken gekomen om de passagier of de toevallige bezoeker de indruk te ge ven, dat men bij de aankleding van de zalen, halls, rooms, bars, vestibules, trappenhuizen en dekken niet zo maar wat kunstwerken bij elkaar heeft ge scharreld, maar dat men (uiteraard ook een keuze uit de vele geschenken) bij de selectie met overleg te werk is gegaan. Dat men daarbij rekening heeft moeten houden met de „doorsnee"smaak van de toekomstige passagiers, die hoofdzakelijk uit de States zullen komen, kan men misschien betreuren, maar in elk geval verklaren. Als men hiermee re kening houdt, valt de „Rotterdam" als luxe-hotel te water in de klasse van een Hiltonhotel, waarin men in elk geval heeft gestreefd de typische eigenschap pen van een „maritiem grondplan" niet te camou fleren. Dit geldt zeker voor de hoofdaders in het schip, de trappenhuizen en vestibules, die zijn ontworpen door J. A. van Tienhoven. Het goud geanodiseerd alumi nium alleen geeft helaas een zekere protserige indruk, welke door het gebruik van ander materiaal gemak kelijk had vermeden kunnen worden. Maar de glazen scheidingsschermen in de entréegangen van gekleurd triplumglas, naar een ontwerp van W. Akkermans, bezitten gelukkig voldoende tegenwicht; zij geven een doorlopende voorstelling (trap op, trap af) van waterflora en fauna, schip, golfslag, vogels, wind en tenslotte een compositie, de Kosmos verbeeldend. Deze schermen zijn een vondst. In feite bestaan zij uit ruiten, die eikaars spiegelbeeld zijn. De hoofdentrée van het schip is de Maindeck- vestibule. Voor wachtende passagiers zijn daar in rood leder gestoffeerde zitgroepen geplaatst, van waar men het gezicht heeft op een grote plattegrond van de stad Rotterdam anno 1694, afkomstig uit de Atlas de Vou. De kaart is mfet de hand ingekleurd en geeft naast de wapens van Rotterdamse patriciërs een silhouet van de stad in die tijd, gezien vanaf de rivier de Maas. In de eerste klasse-afdeling zijn de grote dans zaal „Ritz Carlton", de Tropic Bar en de rookzaal, gedeeltelijk juweeltjes van binnenhuisarchitectuur. De decoratie op de gebogen voorwand van de dans zaal werd door Cuno van den Steene ontworpen en uitgevoerd. Het is een bijzonder voorname wand geworden, geïnspireerd op motieven uit de om geving van de Aegeïsche Zee. De rustige kleurtjes, aangebracht op de donkere panelen, geven door de verfijnde penseelvoering een oosters karakter aan de wand. De Rotterdamse kunstenaar V. Elenbaas heeft in de Tropic Bar drummende negers in een tropische nacht geschilderd, hoofdzakelijk in felle contrasterende kleuren. Het karakter van de bars is steeds wisselend gehouden. Zo zouden wij ons de Ambassador Room op het upper promenadedek "roveren. Het blauwe sieraad, dat bij t®' schip met de snelste overtocht "ts in de mast woei, is door de lucht- V8a.l „1 I._i .aart al geestdriftig naar het scheep- ""rtkundig museum overgebracht. De clubroom van de toeristenklasse is een van de best geslaagde zalen. Er hangen gobelins van Gisèle van Waterschoot van der Gracht met op de legenden van Ovidius geïnspireerde voorstellingen. Zeedieren in plastic, zo ka-, men dit merkwaardige hek noemen. Het ontwerp is van C. Wirtz. Het bronzen hek met de in plastic gegoten dieren vormt een af scheiding van een hal naar de rookzaal. met zijn kleine edelhouten dansvloer, zijn middel eeuwse ramen, zijn decoratieve wandschilderingen van Hierck, voorstellende „Vogels en vissen" en „Lucht en water", veel eerder kunnen voorstellen aan de wal dan aan boord. Dit gevoel ondergaat men helemaal in de eetzaal eerste klasse. Dit soort architectuur is niet onze persoonlijke liefde. Het lijkt er op een super gecultiveerde poffertjeskraam waarin alles schittert, blinkt en tettert. Een bijzon dere vorm van decoratie is echter de ceramiek- serie van Nico Nagler, geïnspireerd op de Odyssee, die de wanden van de eetzaal van een algehele ondergang redden. Er zullen heel wat steden zijn, die een theater zouden willen bezitten zoals de „Rotterdam" heeft. De zaal is ontworpen door Cornelis Elffers. Hier zijn de kleuren prachtig tegen elkaar afgewogen. Een verademing, want vaak vindt men in de zalen een bekleding, die te sterke contrasten oproept. Een nauwelijks binnen de perken gehouden hang naar overdaad keert telkens in andere vormen terug. Toch is er duidelijk getracht, smaak en stijl te tonen, maar juist in dat bewuste zoeken naar deze eigen schappen heeft men vaak de grootste fouten gemaakt. Liever was het ons geweest, dat één man de ontwer pen had uitgedacht en dat een op elkaar afgestemde bent van kunstenaars gezamenlijk aan het werk was getogen. Wij krijgen nu de indruk, dat men te veel ontwerpen, te veel ideetjes, te veel kunstenaars in de arm heeft genomen. In de toeristenklasse, die wat aankleding be treft niet veel onderdoet voor de eerste klasse, zijn de clubroom en de lounge verreweg het best van' conceptie en decoratie. In de eerste vallen de vier gobelins in de gebogen hoeken op, vervaardigd door Gisèle van Waterschoot van der Gracht, en de negen panelen boven de schoorsteen, reliëfs in perenhout, voorstellende de dienaressen uit „De Lof der Zotheid" van Erasmus. Bijzonder apart zijn de versieringen op de bodem van het zwembad, bestaande uit gekleurd cera miek, samengevoegd tot scholen vissen en metaal plastieken: „Diepzee flora en fauna"; verder een bronzen reliëf met rokende figuren in de rookzaal van mevr. E. Schuurman-Henny en een merk waardig bronzen hek met in plastic gegoten dieren, die iets met water en tropen te maken hebben DU. neer zijn leven zich langs de waterkant heeft afgespeeld, aan de hand van de vjjf schepen, die onder de naam „Rot terdam" de haven van New York bin nenliepen, verhalen over een eeuw ont wikkeling in de scheepvaart. Van die eerste tweemaster zal hij dan zijn luisteraars voeren naar de 3.000 ton ner, die in 1890 in de vaart kwam. Een schip zonder zeilen en slechts ver trouwend op de stoom. De derde „Rot terdam" zal hij al een echt passa giersschip noemen met zijn 8.000 ton en voortreffelijke accommodatie voor de passagiers. Tegen de eeuwwisseling stak deze de oceaan over. De voor laatste, de vierde dus, mat niet minder dan 24.000 ton cn was met zijn twee pijpen een machtige oceaanstomer. In 1939 verdween dit schip naar de sloper. De oude New Yorker heeft twintig jaar lang moeten wachten op de vijfde Rotterdam, maar hij zal zijn wachten beloond vinden en zijn ogen uitkijken. Het is een schip van 39.000 ton en het groeide op een van de hellingen van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij, een werf met een wereld naam, geprezen om zijn degelijkheid, zijn 'vakmanschap en zijn liefde voor het karwei. Een schip, waaraan niet minder dan 1400 Nederlandse vaklieden hebben ge werkt en dat een investering vroeg van 130 miljoen gulden, hetgeen de oprich ting van de N.V. Mailschip Rotterdam nodig maakte. De H.A.L. kon dat geld niet op tafel leggen, kreeg kredieten van de Herstelbank en garanties van het Rijk, maar daar de directie baas in eigen huis wilde blijven, werden de kredieten verleend aan een afzonder lijke N.V., zodat de H.A.L. alleen voor wat betreft de Rotterdam verantwoor ding aan bepaalde instanties verschul digd is. In eigen huis beheert de directie nog 36 schepen, waaronder de Nieuw Am sterdam, Statendam, Maasdam en Rijndam. Een vloot van vracht- en passagiersschepen, varend met het groen-wit-groen in top en van donder dag af met de Rotterdam als het trot se viaggeschip. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiimmmiiii 1886: Een 8000-tonnertje slechts, maar de zeilen zijn al verdwenen 1897Een echt passagiersschip van 1100 ton. Ter gelegenheid van de eerste reis van de „Rotterdam" heeft de P.T.T. een speciaal poststempel laten vervaardigen. 1908: Een oceaanreus van 24.000 ton. Advertentie Philips VHF zend-ontvanginstallatie op de brug van het s.s. "Rotterdam". PHILIPS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7