Daqblad voor Schiedam en omstreken Eisenhower en Macmillan laten de pers er buiten i -II V l I ivilsa FIRATO in Franse Algerije opgelucht Maar Parijs teleurgesteld VA RA-team zes minuten zegeviert in 34 seconden „Lonen als kostenfactor in tarieven laten meetellen" Conferentie op Chequers s. ft Woordenrijke geheimhouding ken merkt de activiteit van de perschefs Eisenhower voor de T.Y. KAREL LOTSY OVERLEDEN ADEMBENEMENDE FINALE DAM-DAMRACE Marinevliegtuig verongelukt Jeugdmoorden in New York College van Rijksbemiddelaars dringt bij regering aan óp spoedig overleg Het weer i In dit nummer NA BEZOEK VAN DE GAULLE Weer een wervelstorm over Formosa IN DEVEKVOERSSECTOR mÊÈ^mÊÊm RUSTIG WEER Het weer in Europa MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 AA/U Franse velours sportcolberts 94,50 House of England Bij landing op „Karei Doorman" de brug geraakt KEES BUURMAN 6 min. 34 sec. mmm -- piP Droog en zonnig Aan zee nieuwe amscne c rant ::D3: -Uc v;V (Van onzo Londensc correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Zaterdag heelt Eisenhower zijn triomftocht door Engeland voortgezet, tij nam afscheid van de koninklijke fa- 'hilie in Balmoral en werd onderweg tvederom luid toegejuicht. Hij arriveer de laat in de morgen op het landgoed van de premier, Chequers, en gebruikte daar het noenmaal. Dit laatste werd gevolgd door een korte bespreking on der vier ogen tussen de president cn de premier. Hierna gingen beiden in sitting met hun adviseurs. Behalve door de president en de premier werd de zitting ook bijgewoond door de Ame rikaanse en Britse ministers van bui tenlandse zaken, Herter en Selwyn t'oyd. Een zestal diplomaten en mi nisteriële ambtenaren van beide par tijen waren eveneens tegenwoordig. Het grootste deel van deze zitting, welke 'Wee uren duurde, werd gewijd aan de rapporten van Herter en Selwyn Lloyd °Ver de onderlinge besprekingen, die zij vrijdag j.l., daags na de aankomst J/>n president Eisenhower in Groot- Brittannië, hebben gevoerd. Deze verslagen waren o.m. gewijd 'lan de beide ontwapeningsconferenties hl Genève, de situatie in Laos, en de noor Engeland en Amerika aan te ne- hien houding ten opzichte van onder- Werpen welke waarschijnlijk ter sprake zpllen komen op de algemene vergade ring van de Verenigde Naties in sep tember. Ook de kwesties van Berlijn en van eventuele versterking van de NATO kwamen ter sprake, voorname lijk in de algemene bespreking van on geveer een half uur waarmee de' zit ting van zaterdagmiddag eindigde. Tij dens de besprekingen deelde Eisenho wer mede, dat hij met grote voldoe ning terug kon zien op het bezoek aan Adenauer in Bonn. Later op de mid dag, vóór de aanvang yan het diner, kwamen de president, de Britse pre mier en de Amerikaanse en de Britse tninisters van buitenlandse zaken op hieuw bijeen voor een bespreking zon der adviseurs. De dag werd besloten that een filmvoorstelling in Chequers. Het waren wederom de president, de bremier, en de beide ministers van buitenlandse zaken die gistermorgen de reeks besprekingen openden. De eerste bespreking duurde een uur en werd ge belgd door een kerkdienst welke Mac- hiillan en Eisenhower bijwoonden in de dorpskerk van St.-Pieter en St.-Paul, Waar een grote menigte zich verza meld had om de Amerikaanse gast toe te juichen. Macmillan volgde tijdens de dienst het voorbeeld van zijn voorgan- ?ers, die altijd de gewoonte hebben ge- bad om, als zij het weekeinde door brachten op Chequers, zelf het Epistel yoor te lezen tijdens de zondagse dienst, •act noenmaal werd gevolgd door nieu we besprekingen, één gewijd aan de- Advertentie Nieuwe kleureffecten in o.a. zeer chique overruiten In Etrusklsch bruin, petrol, mosgroen, blauw met bruin. Bij zo'n colbert, waarvan de kanten metdehandzijndoor- gestikt, draagt u een nieuwe Terylene pantalon (49,50). Alléén het allernieuwste, alléén het allerbeste! fensie en één over de proefontploffin- gen van kernwapens. In de loop van de middag brachten Eisenhower en Macmillan een onver wacht bezoek aan Oxford, waar zij en kele gebouwen bezichtigden. Des avonds had een diner plaats, waaraan alleen de deelnemers aan de bespre kingen aanzaten. Er waren geen ande re gasten. Het hoofdgerecht bestond uit tien korhoenders welke ten geschen ke waren gegeven door de koningin. Dit laatste bericht is vrijwel het enige concrete nieuws, dat tot heden wereld kundig is gemaakt vanuit Chequers. Ondanks de ijver en het lawaai waar mee Jim Hagerty en een drietal an dere persbeambten van de Britse en de Amerikaanse regering per helikop ter heen en weer vliegen tussen Che quers en Londen; ondanks het instel len van een speciale koeriersdienst tus sen de Amerikaanse ambassade en Londen en de grote perstent tegenover nr. 10 Carlton Gardens; en ondanks de twee dagelijkse persconferenties welke plaatsvinden in genoemde tent, hebben zich tot heden de persconferenties be perkt tot een woordenrijke geheimhou ding, behalve over het dieet van pre sident Eisenhower, het bed waarin hij slaapt, en de maaltijden en de wijnen genoten op Chequers. En toen gisteravond ter conferentie de verslaggevers ongeduldig begon nen te worden over het volkomen ge brek aan enig nieuws omtrent de be sprekingen, konden de persambtena ren slechts herhalen, dat de bespre kingen in Chequers van vertrouwe lijke aard waren. Dit feit was door ieder redelijk persoon voorzien, voor dat Eisenhower in Engeland arri veerde. Maar het schijnt dat de enor me apparatuur, ter beschikking ge steld voor deze gelegenheid aan de wereldpérs in Londen dank zij inten se samenwerking tussen de Britse en Amerikaanse regering, de illusie heeft gewekt dat deze apparatuur werkelijk benodigd zou zjjn voor het President Eisenhower op Balmoral te midden van de Engelse koninklijke familie. verwerken nieuws. van een stroom van Het zou eveneens al te optimistisch zijn te verwachten dat de president en Mucmillan, die vanavond om 7.20 uur voor de duur van 20 minuten een con versatie zullen houden voor de televi siecamera's in nr. 10 Downingstreet (een uitzending welke via de Eurovisie eveneens zal worden uitgezonden naar het vasteland) veel zullen onthullen omtrent het resultaat van hun lange besprekingen. Vanavond geeft Macmillan een diner in Downingstreet ter ere van zijn Ame rikaanse gast. Drie ex-premiers, Chur chill (die hiervoor speciaal is terugge keerd van de Rivièra), Graaf Attlee en Sir Anthony Eden, zullen dit diner bjjwonen, tezamen met een aantal lei ders van de Britse strijdmachten wel ke Eisenhower heeft leren kennen ge durende de Tweede Wereldoorlog. De rest van het program voor heden was: terugkeer van Chequers naar Londen, en om elf uur een bezoek aan de Amerikaansg gedachteniskapel in de kathedraal van St.-Paul. Om kwart over een lunchte de premier met de Amerikaanse ambassadeur in diens ambtswoning. En om 2.30 uur ontving Eisenhower de Spaanse minister van buitenlandse zaken, de heer Castiella. y De televisie-uitzending van Eisenhower en Macmillan, die vanavond uit Londen wordt gegeven, begint om 19.20 uur (Ned. tijd). Zij zal gelijktijdig in zes Europese landen, waaronder Nederland, te zien zijn. Dinsdagmorgen opent de tiende Internationale FIRATO zjjn poorten in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw. Een week lang zullen de tienduizen den bezoekers weer schuifelen langs het glanzende speelgoed van deze generatie: televisie, wire-recorders, pick-up's en al die wonderen van de electronica. Onze redacteur be richt in dit nummer uitvoerig over de talrijke noviteiten. De ontwikke ling gaat fantastisch snel. Geen wonder dat hij 2jcjj 0ok gewaagd heeft aan een blik in een (adem benemende) toekomst. De heer K. J. J, Lotsy, voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie en vice- voorzitter van de FIFA, de interna tionale voetbalfederatie, directeur van de.AY- ."jHerzekeringmaatschappü Holland van 1859, is jn qc nacht van za- terdag .op s®®ndaS' tp .oog aan de Zaan overleden. De heer Lotsy, die de laatste dagen last had van hartkrampen, is 66 jaar geworden. Vandaag de dag, die bij zeer vele Nederlanders nog in de herinnering voortleeft als Koninginnedag viert prinses Wilhelmina op het paleis Het Loo haar 79e verjaardag. Zij heeft de wens té kennen gegeven, haar verjaar dag in stilte te vieren, dus zonder uiter lijke blijken van belangstelling van het Nederlandse volk. Met deze wens is niet in strijd, dat velen vanmorgen de vlag uitgestoken hebben. Verwacht wordt, dat het koninklijk gezin vandaag op Het Loo aanwezig zal zijn. (Van onze Parjjse correspondent) President De Gaulle is gisteravond in de Franse hoofdstad teruggekeerd na zijn bezoek van vier dagen aan Algerije. Uit hetgeen hogere en minder hoge be velvoerende officieren met wie De Gaul le zich gedurende zijn bezoek aan 't Al gerijnse strijdtoneel heeft onderhouden, tegenover verslaggevers' hebben losge laten, zijn de waarnemers te Parijs ge neigd te concluderen, dat het bezoek beoogd heeft een „operatie geruststel ling van het leger" ten uitvoer te leg gen, en misschien zelfs niet meer dan dat. De allerwege verbreide hardnek kige geruchten der laatste weken over een op handen zijnde ingrijpend nieuw initiatief van de president, om te pogen liet einde van de Algerijnse trage die te bespoedigen, hadden het leger on getwijfeld zeer verontrust. Naar het- (Van onze verslaggevers) Met de tonnidabele tijd van zes minuten en 34 seconden' heeft het V .A.R.A.-team zaterdagavond de hoofdprijs gegrepen in de Dam-Dam- raee. De met reuzel ingesmeerde re porter Kees Buurman lag nog door nat na te hijgen jn de met gordijn tjes afgesloten radiowagen, toen zijn collega's, stopwatches in de hand, al in hougi0pende ruzie gewik keld waren met de juryleden. Want al was de tijd, die aanvankelijk door de luidsprekers werd omgeroepen, voldoende om het team de zege te verzekeren, toch wilde men ook de eer van een absolute overwinning over de, buiten mededinging deelne mende Spoorwegen. Geheel in de stijl van een goede match waren er dus incidenten. Terwijl de motoren op de Dammen af en aan daverden en de politie de grootste moeite had om de duizenden kijkers enigszins op een af stand te houden, werd er heftig aan en over de tafels gediscussieerd. Het slot was dat, ma grondig onderzoek, de V.A.Ït.A.-racers in het gelijk wer den gesteld en enige andere deelne mers pijnlijk diep naar de onderste regionen van de ranglijst tuimelden. De barkeeper Francois Denker, voor wie de bloemen al klaar lagen, stond tenslotte op de zevende plaats. Want er is, in de laatste uren van de wedstrijd, een bezeten duel geweest tussen de kanshebbers. Goed-geklas- seerden, die hun tijd bedreigd zagen, slingerden zich weer op de motor om met snelheden van 170 kilometer, de Nieuwe Hemweg af te vliegen in de hoop met een coup-de theatre toch nog de kansen te keren. Maar er was tegen het geweld van het radio-team geen sprint meer gewassen. Kees Buurman begon zjjn overwinningsrace in Zaan- dan met een rit van 100 meter op de motor naar de waterkant, waar een he licopter al boven een dekschuit zweef de. Via een touwladder klom hij in de wentelwiek, die brommend en wappe rend in een oogwenk naar Amsterdam vloog, waar Kees Buurman boven het IJ in een speedboat werd neergelaten. In de opwinding kwam hij in het water terecht, maar zonder aarzelen werd hjj 4e marinevoorlichtingsdienst meldt heeft zaterdagmorgen een Aven- gervliegtuig van de Karei Doorman tij dens een deklanding aan boord van het schip met liet einde van de stuurboord- vleugel de brug geraakt waardoor het met de rug op dek terechtkwam. De vlieger, luitenant ter zee Goud- berg uit Leiden, werd licht gewond evenals de machinist eerste klasse A. P. Driessen uit Schiedam, die deel uit maakte van de vliegdekploeg. Het vliegtuig, dat als geheel verloren moet worden beschouwd, is op ongeveer twaalf mjjl uit de kust ten noorden van IJmuiden overboord gezet in wa ter van 26 meter diepte zodat het geen gevaar voor de scheepvaart oplevert. Het brugcomplex van de Karei Door man heeft geen noemenswaardige scha de opgelopen. Formosa is zaterdag en zondag ge troffen door een wervelstorm, die vol gens de eerste berichten zeven doden en tien ernstig gewonden heeft geëist, aldus meldt A.F.P. Een groot aantal huizen is vernield en duizenden men sen moesten naa|- elders worden over gebracht. De bevolking was voor de nieuwe storm bijtijds gewaarschuwd, zodat velen een goed heenkomen had den kunnen zoeken. Voorts werd de grootste kracht van de storm gebroken door een bergketen. Drie weken geleden kwamen op Formosa 669 mensen om het leven door een andere zware wer velstorm. in de boot gesleurd en naar de kant ge bracht waar een tweede motor hem naar de Dam bracht. Hij heeft dezelf de weg ook nog een keer in omgekeer de richting afgelegd, doch dit leverde geen verbetering van zijn tijd op. In de laatste uren verzekerde zich de Amsterdamse garagehouder J. F. H. Scheen met een race naar de Hem- ponten .'aar een speedboat klaar lag de gebruikelijke route dus van een tweede plaats met de tijd van zeven minuten en vijftig seconden. Derde werd luitenant T. Hovenier, die op het laatste moment de eer van de Roosen- daaise commandotroepen kwam verde digen. Vier keer legde hij het traject af, maar hij kon zijn tijd niet beneden de acht minuten en tien seconden druk ken. Dat waren de prijswinnaars in de Dam-Damrace, die op de laatste dag en speciaal in de laatste uren tot een groots evenement uitgroeide. Het geding om de tijdopnamen heeft de jury nog een dag discussies gekost, want het gerucht ging dat men met de Franse slag to werk was gegaan en dat de duivenklokken aanzienlijke ver schillen vertoonden. Dit hebben de ju ryleden, onder wie enige erkende ex perts, niet op zich laten zitten en zij hebben alle kaarten en de klokken zeer nauwkeurig vergeleken. Daarbij bleek dat men in de haast enige tijden slordig had genoteerd. De slotlijst, zo verze kerde men echter, was tot op de se conden nauwkeurig. Al is er dus, met deze fantastische strijd, geen directe reclame voor de tun nels uit de bus gekomen, indirect heeft hij toch de nationale aandacht op de Zaanse wensen gevestigd. En om dit nog eens duidelijk aan te tonen ging de hoofdprijs in de toerklasse naar de, zo langzamerhand natioifaal befaamde tunnelijveraar, de Amsterdamse hout handelaar T. C. Groot. Hij kwam met een groep Batavieren in boomstammen het IJ op gevaren en gaf op de Dam zulk een vervaarlijke krijgsdans ten beste, dat de politie eraan te pas moest komen. Daar kon zelfs Conny Stuart, die als „Naatje van de Dam" in een van haar beste creaties verscheen, niet tegen op. Evehmln trouwens als Willy Alberti, wiens zoetgevooisde Napoli- taanse liederen, de Amsterdammers al week stemden voordat hij zijn racefiets had beklommen. In een ziekenhuis te Saint Raphael aan de Franse Rivièra is overleden de 18- jarige student A. J. H. M. Hellebrandt uit Vaals, die bij een bergwandeling een ongeluk heeft gehad. Tijdens de berg wandeling heeft hij een val van 30 me ter gemaakt van de rotsen van Cap Dra- mont, waarbij hij een schedelfractuur opliep. Twee New Yorkse jongens, die met acht vrienden en vriendinnen naar de bioscoop waren geweest, zijn zaterdag in een park in Manhattan doodgestoken door een jeugdbende, aldus meldt U.P.I. Met hen is het aantal slachtoffers van jeugdmisdadigheid sinds het begin van de zomervakanties gestegen tot minstens twintig doden en 38 gewonden. De jeugdbende, bestaande uit blanken, ne gers en Puertoricanen, hesloop de tien jongelui, allen blanken, erv ijl zij in het park op een bank zaten. 9y Alsof zij niet weg was geweest, zo stond zaterdagmiddag Naatje in vol ornaat met voetstuk en al op de Dam. Een aardige grap van Conny Stuart ter gelegen heid van de Dam-tot-Dam-race. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de werkgevers en werknemers organisaties in het vervoersbedrijf medegedeeld, dat het de regering zal verzoeken te bevorderen, dat op zeer korte termijn het overleg tot stand komt tussen regering en bedrijfsleven met betrekking tot de tarieven in de vervoerssector. Het college is namelijk op grond van de door de regering aan het college verstrekte aanwijzing van oordeel ,dat het niet mogelijk is, de door de werkne- nemers en werkgevers ingediende voorstellen in behandeling te nemen, indien niet van te voren een beslissing is genomen over het verzoek, om de ge vraagde loonsverhoging en de verho gingen in 1960 in verband met de huur- en melkprijzen als kostenfactor te mo gen laten meetellen. De werkgevers- en werknemersver tegenwoordigers hebben zich enige tijd geleden reeds tot de regering gericht met het verzoek een onderhoud over de tarievenpolitiek in het wqgvervoer. te mogen hebben. Zowel werkgevers als werknemersorganisaties zijn van mening, dat de overheid het wegver voer door haar vergunningen-beleid en de opgelegde vervoersplicht enerzijds en door de sterke tariefbinding ander zijds dermate aan banden heeft gelegd, dat in de sector van het wegvervoer van een uitzonderingspositie sprake is. Naar van de Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel wordt ver nomen, hopen werkgevers- en werkne- nersvertegenwoordigers op zeer korte termjjn door de regering te worden ontboden. Men wil voorts trachten bjj de regering begrip te vinden voor de verlangens en bereidheid om aan een volgens werkgevers en werknemers zo langzamerhand onhoudbaar geworden situatie in de beloning van het wegver- voerspersoneel een eind te maken. i geen men ter plaatse van de president I in persoon heeft vernomen, lijkt het le ger thans aanzienlijk opgelucht. De ver klaringen van De Gaulle tegenover de officieren behelzen zo heet het, dat hij zeer onder de indruk is gekomen van de door de „pacificatie" bereids behaalde resultaten, dat hij het leger daarmee ge luk heeft gewenst en het slechts heeft kunnen aansporen deze voortvarend voort te zetten: „Gij zijt op de goede weg". Te Tizi-Hibel in het bergland van Ka- bylië waar, zoals bericht, het Franse leger gewikkeld is in de „operatie ver rekijker" heeft de president een werk bijeenkomst gehouden met opperbevel hebber Chaile en de generaals Masu en Faure. Bjj die gelegenheid heeft hij vol gens de mededelingen ook verklaard: „Wij komen met de zaken niet klaar door te spreken. Ik geloof aan de fei ten, aan de actie en vooral aan de men selijkheid. En eveneens op dit terrein breng ik u hulde. De menselijke indruk die ge teweeg brengt is kapitaal". Een verklaring die de legerleiding niet zal nalaten te gebruiken in de controver se rondom de „foltering" en andere met de menselijkheid in strijd zijnde praktijken, die het leger in de tenuit voerlegging van zijn pacificatietaak wel worden verweten. Het tekent deze het leger voor verle den, heden en toekomst van zijn actie gegeven kwijting, dat nu ook De Gaul le zich voor de totale afdoening van het Algerijnse probleem enkel en alleen verlaat op de militaire pacificatie - misschien min of meer noodgedwongen door zowel de stemming in het leger ais door, tot dusverre, de halsstarrigheid van het nationalistisch verzet? De ver klaringen, die volgens militaire zegslie den de officieren met wie hij in de cantine de maaltijden nuttigde, van hem vernamen, behelsden ook, dat, voor wat de politiek betrof, niets kon of zou worden ondernomen, zolang de pacificatie niet voltooid zou zjjn. Politieke waarnemers en commen tators te Parijs zijn alles bij elkaar, door hetgeen hen over president De Gaulle's bezoek ter kennis is ge komen in niet geringe mate gedeso riënteerd: vooral zijn zij zeifs te leurgesteld en zulks is waarschijnlijk ook de meest onder het publiek ver breide stemming. Men vraagt zich af, waar en hoe er nu nog plaats zou kun nen zijn voor een belangrijk initiatief van de president bij een nieuwe po ging om een spoedig einde van de Al gerijnse tragedie te bewerkstellingen. Een hernieuwd beroep van De Gaul le aan het adres van de opstandelingen tot het aangaan van een bestand of tot het aanvaarden van „de vrede der dap peren" blijft ook nu derhalve op voor hand niet uitgesloten, 'maar als nieuw ingrijpend intitatief zou het nogal ma ger zijn. Maar of er nu binnenkort al dan niet nog een nieuw initiatief van De Gaulle komt: Zijn in Algerije zelf en ten over staan van de legerofficieren en de be volking nog eens gegeven verzekering, dat de vrede teruggekeerd zijnde, de be volking zelf zich zal hebben uit te spre ken over haar lot, is waarschijnlijk even belangrijk te achten als de nadrukke lijke goedkeuring, die hij heeft gehecht aan de door het leger gevoerde acties. Dit betekent, naar ook „Le Monde" in het licht stelt, „zoveel als een plechti ge vastlegging van het recht op zelfbe schikking der Algerijnse bevolking. Zon der haar goedkeuring zou geen enkele oplossing van waarde zijn". De vraag is nog maar: op welk tijdstip zou men het er voor kunnen houden, dat de pa cificatie voltooid is? Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en zonnig. Overwegend zwak ke wind uit oostelijke richtingen^ Koude nacht met op enkele plaatsen ochtendmist. Iets warmer overdag. Zon: 0.5.50—19.30. Maan: 03.55—18.28. Tijdens het weekeinde heeft de po laire lucht, die een paar dagen geleden Europa begon binnen te stromen, de Alpen overschreden. De wind nam in kracht af en de aanvoer van polaire lucht kwam tot staan. Ook morgen zal het weer hier te lande worden beheerst door het hogedrukgebied. Een droge en zonnige dag met wellicht nog iets hogere temperatuur kan worden ver wacht. Morgen droog en vrij zonnig strand weer, met stijging van temperatuur. In de middag ruim 20 gr. C„ zeewater 19 gr. Zwrkke wind lussen noord en noord-oost. Vooruitzichten: de eerste septemberdagen brengen mooi en iets warmer strandweer. max min neersl. Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Den Heidei licht bew. 19 15 0 Ypenburg zwaar bew. 19 12 0 Vhssingen zwaar bew. 19 14 0.4 L jlde mist 18 4 3 De Bilt onbewolkt 19 11 1 Twente onbewolkt 19 3 1 Eindhoven mist 20 8 0 0 -Limburg mist 19 7 0 Stockholm half bew. 14 7 0 Oslo licht bew. 19 7 0 Kopenhagen licht bew. 14 9 0 Londen onbewolkt 21 8 4 Amsterdam onbewolkt 20 9 0.1 Brussel zwaar bew. 20 9 0 Luxemburg onbewolkt 17 8 0 Parijs onbewolkt 22 9 0 Nice zwaar bew. 25 18 0 Berlfjn zwaar bew. 17 8 0 Franktort onbewolkt 20 11 0 München onbewolkt 16 4 0 Zürich onbewolkt 18 6 0 Geneve onbewolkt 20 11 0 Wenen onbewolkt 20 6 0 Innsbruck licht bew. 15 3 0 Rome onbewolkt 28 18 1 Madrid half bew. 28 14 0 Mallorca licht bew. 30 19 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1