Nieuws uit stad en omtrek "ij ij het AFSCHEID van kapelaan Hammann E KjEI r,J 'l'T'JM Schiedamse postduiven bleven dicht bij huis Uw winlergarderobe geheel gratis! In twee minuten velde Hermes het vonnis over Leeuwarden Is het GRATIS REISJE voor succes? emigranten een Geheugen-hulp Grote gulheid en belangstelling voor de bouwpastoor Herenmodemagazijn TIMCO "ge"* 11 „Over twee jaar gaan ive tveer gauw terug De voetballers van SFC staken zich in nieuwe shirts SCHOOL-en STUDIEBOEKEN ATLASSEN WOORDENBOEKEN VULPENNEN TEKENMATERIALEN PASSERDOZEN Katholieke bond van Bejaarden en Gepen sioneerden Kosteloze inenting Flonkbalaf deling opgericht hij D.R.Z. Junioreii toernooi SV HV Schiedam V iersteden-jeugd- toernooi hij liandbalver. D.W.S. Politie-voetbal Aangereden Aanrijding Klok van Singelkerk krijgt verlichte wijzer platen Zeven doelpunten in interessant duel Eerste paal paviljoen Van Hou welingen Oplichter paste oud trucje toe Zijn auto verdween Ernstig ongeval Ongeval bij spel Brand in vuil Burgerlijke stand NSC MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 PAGINA 3 Scji iedamse scheidsrechters kregen voetballesje BOEKHANDEL 4 DAGEN GEHEEL GRATIS TE KOPEN Namens de gidsen werd kapelaan Hammann ten zeerste dank gezegd: op duizend bijeenkomsten blijk ge geven van zijn belangstelling. RENAULT- '"•uwe schiedamscli* courant advertenties f 045 per rnm-boogte. Bél contract speciale taarteren. Verdere uitslagen De Blauwe Doffer Primeur voor Schiedam De klok van de parochiekerk O.L. Vr. van de H. Rozenkrans zal de komende zes tot acht weken in gebreke blijven de juiste tijd aan te geven. Het uurwerk gaat nl. in revisie en de uurcijfers, die aari enkele zijden erg onduidelijk zijn ge worden, worden vernieuwd. Gelijktijdig worden de wijzerplaten verlicht en hier mede krijgt dan de Singelkerk de pri meur van Schiedam. Vanaf de Nieuwe Waterweg is reeds een paar jaar het groen fluorescerende licht dat uitstraalt van het grote torenkruis van de Gorzen- kerk als 't ware een baken in de nacht. Met de omwonenden van de Singelkerk zullen in de toekomst de reizigers, die per trein Schiedam passeren, ook bij avond zich op de tijd kunnen oriënteren. FOTOALB U MS Niet werken jongens! En dan maar schrijven De goeden. (Advertentie) "Dit is het grootste bedrag, ooit in peze parochie bijeengebracht en dan ven op één ochtend", aldus pastoor Re- per. Met deze woorden, waar een har- cii.ik medeleven doorheen klonk, karak teriseerde hü de plaats, welke door ka- lelaan Hammann de huidige bouwpas- '°or op de Meeuwenplaat, in de harten p-r Gorzenaren innam en biykens de belangstelling, die hij gisteravond 011- ervond, ook zal biyven innemen. Elf honderd gulden brachten de parochianen an de H. Hartkerk byeen, opdat hun "heer dan 8 jaar hogciyk bewonderde en «Waarde kapelaan, nu bouwpastoor Dammann, daar op de Meeuwenplaat ach een beetje kan inrichten. De verte genwoordigers en vertegenwoordigsters 3" de organisaties, waarvan kapelaan •'ammann geestelijk adviseur of aalmoe zenier was hebben op hun beurt ook nog 'i de letteriyke zin een duit in het zakje «daan, zodat kapelaan Hammann niet ■'een met woorden, maar met daden ten eerste dank gezegd is. Wet was gisteren een stampvolle zaal P'hder de kerk met aan het hoofd het kerkbestuur, die de nieuwe bouwpastoor oen welkom toeriep met een speciaal «maakt welkomstlied, waarna de leider 'an deze bijeenkomst, kapel. Bijnsdorp, i®t zangkoor in de geledenheid stelde 'on blijk te geven van zijn kunnen. Het saf een zeer stijlvolle vertolking, die als he.t ware de goede stemming voorbe- reidde. Hierna hield kapelaan Bijnsdorp oon inleiding, waarin hij er op wees, God voor ieder mens een levenstaak heeft uitgestippeld, die hij volbrengen ■boet. Die mens gaat dan langs zijn eigen r°ute. Een ander kan zich nimmer goed v°orstellen, hoe hij dit precies doet. Maar ,v,°or elkeen is er een levenseis. Kapelaan "ammann is nu bouwpastoor. Hem is de O's gesteld, een nieuwe parochie tot bloei ,e brengen. Met zijn bekende energie en doorzettingsvermogen en grote opgewekt heid, waarvan de Gorzenparochïe zozeer voordelen heeft genoten, zal hij onge- ,vijfeld slagen, aldus kapelaan Bijns- ü°rp, Qe eerste spreker uit de rij der ver- jBgenwoordigers der organisaties was de beer F. Bakker, voorzitter van Excelsior O'er aan herinnerde, hoe kapelaan Wammann zijn adviseursschap van deze l'ortvereniging onder moeilijke omstan- mgheden begon, maar het juist op zijn erjaardag mocht beleven, dat Excelsior haar de tweede klasse promoveerde. jHi heeft het zijne bijgedragen tot de o.hgekende groei en bloei, waarin Excel- '°i' zich gedurende de laatste jaren «rheugt. Wij zien u node gaan, aldus heer Bakker, maar blijf bij ons voet- ."l-poolen, dat heeft een bouwpastoor no b's en men kan geluk hebben, gezien die erenigingsbestuurder van Achilles, wie Upoo gulden in de schoot is gevallen. Wij overhandigde bouwpastoor Hammann geschenk onder couvert, hetgeen h'erna door een aantal sprekers en •Preeksters nagevolgd werd. Daar was pc vrouw Meder, die namens de K.A.V. ,'bldigende en dankende woorden sprak 'uevrouw Breve deed zulks, bij ont- pcntenis van de presidente, mevrouw t' b. Toorn, namens het katholieke Vrou wengilde. Mej. Kamp, districtcommis- ptesse sprak een woord van dankt tot em in zijn hoedanigheid van districts- jl;'lmoezenier. Namens de gidsen werd bem eveneens dank gebracht, waarbij er .b gewezen werd, dat hij meer dan °00 bijeenkomsten daarvan heeft mee gemaakt. Oubaas Koevermans sprak na mens de verkenners en voortrekkers, be heer v.d. Meer namens het kerkkoor. °k vanwege de acolyten en misdienaars Terd hem hulde en dank gebracht. Wat ;e vakorganisatie betreft, de heer de Raay ^haarde zich in de rij der edele schen ders. De heer van Leeuwarden sprak Bmens de twee scholen. Toen nam pastoor Regeer het woord I m in een geestig speechje vast te stel- ?h, hetgeen we in de aanvang aanhaal- en en op te merken, dat deze vrijge- Hel geschenk van de parochie: pas toor Regeer overhandigt kapelaan Hammann de inhoudsvolle envelop. vigheid der parochianen hem buitenge woon plezier had gedaan, vervolgens hulp en bijstand herdenkend, door hem als nieuwe pastoor ondervonden van de kapelaan, die alles van de parochie af wist. Hij wenste hem eveneens alle goeds toe en hoopte, dat de vriendschap, tussen hen ontstaan, zou blijven voortduren. Het bewogen dankwoord van bouwpas toor Hammann trof de aanwezigen in het hart, zoals de huldiging en de bewij zen van dankbaarheid hem „wat gedaan had", zoals hij het op de hem eigen wijze uitdrukte. Hij bracht op zijn beurt dank aan pastoor Regeer en verzekerde, dat hij slechts node heenging uit de Gor zen van weir mensen hij is gaan houden. Maar de vererende opdracht van de bis schop verzacht het leed van het heen gaan. Velen, om niet te zeggen honderden, kwamen na het officiële gedeelte binnen stromen om de scheidende kapelaan d« hand te drukken. Onder hen meerkten we op ir. W. H. v.d. Toorn, voorzitter van de r.-k. raadsfractie, pater Baeten S. J., pater van Kempen en nog velen, die persoonlijk of in naam van een ver eniging of organisatie kapelaan Hammann kwamen bedanken voor hetgeen hij ver richt heeft. Onder de plechtige Hoogmis van dank baarheid, door kapelaan Hammman des morgens opgedragen, voerde het zang koor onder leiding van de heer Vrede- bregt de vierstemmige St.-Servatiusmis van Bartholomeus uit. Kapelaan Ham mann hield een treffende afscheidspredi- katie. Als voorloper van het 40-jarig bestaan, dat de voetbalvereniging SFC volgend jaar gaat gedenken, werd enige tijd ge leden een kledingfonds gesticht teneinde de vereniging in het komende jubiieum- seizoen weer in de oorspronkelijke club kleuren te doen uitkomen. Voor de oorlog was dit een verticaal gestreept blauw-zwart shirt, maar bij gebrek aan anders werd in de oorlog overgegaan op een egaal blauwe klem- met' witte kraag en dito broek. Tijdens een klein inventatie-toernooi, waarbij het Rotterdamse CVV als tegen stander was uitgenodigd, werden de nieuwe shirts voor de eerste maal ge bruikt. Als eersten traden elftallen van de veteranen in het strijdperk en hierbij kregen de mannen van de spelregelken nis een broekje, want de veteranen boorden vijf treffers in het doel van de arbiters. Alvorens de C-junioren van beide verenigingen in het veld kwamen, pre senteerde de leider van de kledingactie, de heer F. Slingerland, de eerste in nieuw sportkledij gestoken junior aan zijn voorzitter, de heer D. Verdam. Deze dankte de animator en wenste hem nog verder succes met de actie. De C-tjes konden het tegen hun Rot terdamse sportbroeders evenwel niét bolwerken en gingen met 8-1 ten onder. Het eerste elftal van SFC overklaste in de hierna volgende wedstrijd tegen de CVV-combinatie het heel wat zwak kere elftal der gasten volkomen. Nog voor de rust namen de blauw-zwarten reeds een 3-1 voorsprong, welke gedu rende de tweede helft tot 6-1 werd opge voerd. De nieuwe shirts van SFC zijn nu even eens egaal blauw van kleur met zwarte mouwen, op borst en rug afgezet met een zwarte „V". Een witte kraag en broekje completeren dit vlotte tenue. L RUBENSPLEIN 16 761.69513 SCHIEDAM 1 De leden, die de reis van 2 september meemaken dienen op onderstaande adressen aanwezig te zijn als volgt: voor zuid v.m. Gorzen 's morgens half acht Rozenburgplein; voor het oosten 's mor gens kwart voor acht, Koolas-Broersvest; voor het westen om half acht in de Alei- dastraat v.m. Houtenkerk; voor het cen trum van de stad ook om kwart voor acht op het koolas. De leden in het St.- Liduinahuis wachten tot de bus voor komt aan het huis. Vergeet vooral de deelnemerskaart niet mede te brengen. Op dinsdag 1 september van 14 tot 15 uur bestaat gelegenheid tot kostéloze in enting tegen pokken in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80. Trouw boekje der ouders en eventueel inentings boekjes der kinderen meebrengen. Na de minder voorspoedige vluchten laatste prijsduif 9.25.00 uur. Resultaten: 1. van de vorige week bleven de Schiedamse postduiven het afgelopen weekeinde dicht by huis. In het kader van de z.g. navluch- ten zond de vereniging „de Snelvliegers" van de Bond van Zaterdagvliegers 44 oude en jonge duiven naar Weert, een afstand voor Schiedam groot 117 km. De eerste duif meldde zich om half drie, de laatste om kwart voor drie. Resultaten: 1 en 3 A. Faas, 2. G. Rietveld. De Rotterdamse Bond vloog vanuit Res teren (77 km). De SCV „De Postduif" nam deel met 481 duiven. Gelost om 8.30 arri veerde de eerste duif om 9.37.00 uur op zijn hok. 1. G. Vermeer zn; 2. W. Ver- haaren; 3. H. v. d. Kant. Prijzen in 7 mi nuten verdiend. De vereniging „De Blauwe Doffer" had 156 duiven in concours. Aankomst eerste duif 9.38.00 uur. l. v (j Hoeven; 2 en 3 H. Paardenkoper. Prijzen in 8 minuten verdiend. De Ned. Algemene bond vloog vanuit Essen. Hier gingen de duiven om half ne gen los. Aahkomst eerste duif 9.17.00 uur, Advertentie In het tijdvak van 31 AUGUSTUS tot en met 26 SEPTEMBER 1959 stellen wij U in de gelegenheid Mocht U tot de gelukkigen behoren dan krijgt U tegen inlevering van Uw cassa tion het gehele door U bestede bedrag in contanten terug. BROERSVÈST 56 - Dit geldt ook voor onze afdeling confectie (Advertentie) Qooblnd «xmw Schiedam «r> ormtfkm 81ste Jaargang No. 24072 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66132 ROSTREJOWGINO: KR. IHMI INGEZONDEN ME5ÖEa>RLJNGiBN i 0.30 per rmm-hootgte. Bij contract apecóafte tarieven. KAMPIOENEN tot 30 woorden f 0.50 bij voarmfcbe- tatómg. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. AtfJe adwententde-offders worden atge. sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie- Wezen. o abonnementen f TaM per kwartaal, f 2.54 per maand en 0.50 per weefc. Tijdens de algemene jaarvergadering van de sportvereniging D.R.Z. is beslo ten over te gaan tot de oprichting van een honkbalafdeling. Deze komt voorlopig on der leiding te staan van Nic. Kolmeyer, die reeds twee en twintig gegadigden voor deze spectaculaire tak van zomer sport rond zich heeft weten te verzame len. Sinds het heengaan van Jan Roetman bij het S.V.V.-honkbal heeft de propagan da voor het honkbal hier ter stede aan waarde belangrijk ingeboet. Aan D.R.Z. nu tevens de taak hierin weer nieuw le ven te blazen. Het bestuur van D.R.Z. heeft tevens een kleine wijziging onder gaan. Voorzitter P. van Doorn heeft zijn functie als zodanig ter beschikking ge steld ten gunste van de heer A. de Vis ser, zijn voorganger, die destijds wegens zijn gezondheidstoestand moest aftreden. Deze is nu weer in staat op zijn oude plaats terug te keren en zal door de heer Van Doorn als vice-voorzitter terzijde ge staan worden. Begunstigd door uitstekend voetbal weertje hield gisteren de S.V. H.V. „Schiedam" op haar terreinen in het sportcomplex „Harga" een juniortoer- nooi waaraan werd deelgenomen door de verenigingen D.H.S.. S.V.D.P.W., Ursus en „Schiedam" zelf. Het was voor de eerste maal. dat door deze vereniging een dergelijk toernooi werd georgani seerd. Er werd in drie klassen gespeeld en hierbij is D.H.S. als de grote overwin naar tevoorschijn gekomen. Zowel in de A. B als C-klasse eindigden de geelzwar ten als eersten. Volledige uitslagen: A-klasse: 1. D.H.S., 2. S.V.D.P.W.; 3. Ursus; 4. „Schiedam". B-klasse; 1. D.H.S.: 2. Ursus; 3. S.V.D.P.W.; 4. „Schiedam". C-klasse: 1. 4 Ursus. De wedstrijden stonden onder leiding van de heer C. Zonneveld, die aan het 1 slot eveneens de prijzen uitreikten. Ter gelegenheid van de herdenking van het twintig-jarig bestaan hield de hand balvereniging D.W.S. gisteren een vier- steden-juniortoernooi, waaraan behalve door D.W.S. werd deelgenomen door U.V.G., Animo Den Haag, de Meeuwen Rotterdam en Eindhoven. De deelnemen de juniorelftallen speelden het gewone elf-handbal, terwijl de aspiranten het ze ven-handbal kregen te spelen. Na een reeks van spannende wedstrijden werd bij de dames-junioren de ploeg van Eindho ven kampioen. Animo werd tweede en de Meeuwen en D.W.S. eindigden resp. als derde en vierde. Bij de meisjes-aspiranten waren de re sultaten: 1. Animo; 2. Eindhoven; 3. D.W.S. en 4. U.V.G. In de afdeling heren junioren werden de gastheren kampioen, gevolgd door Eindhoven en met de Meeu wen en Animo op de derde en vierde plaats. Groot was de spanning bij de jon- gens-adspiranten want hier eindigden drie ploegen met gelijk aantal punten. Straf- worpen brachten uiteindelijk de beslis sing en hierbij was de ploeg van Eindho ven de gelukkigste; Animo werd tweede, D.W.S. derde en de Meeuwen eindigden hier zonder punten als vierde. Door de penningmeester van D.W.S., de heer Chr. van Lier, werd aan het slot de bekers en herinneringsvaantjes uitgereikt. Op de S.V.V.-terreinen in het sportpark Harga worden morgen de voorwedstrij den voetballen gespeeld voor het district west van de Ned. Politie Sportbond om de Starmans-wisselbeker. De Schiedamse politie-sportbond treedt hierbij als gast heer op voor de collega's uit Vlaardin- gen, Wassenaar, Delft, Dordrecht en de Kon. Marechaussee uit Rotterdam. De winnaar zal afgevaardigd worden naar de districtswedstrijden, waarna later het nationale toernooi volgt. De wedstrijden vangen om 11.45 uur aan en de prijsuit reiking zal omstreeks 5 uur plaatshebben. De 69-jarige J.P. uit Dordrecht, die on der de invloed van drank verkeerde stak zaterdagnacht tegen twaalf uur de Gerrit Verboonstraat over zonder op het verkeer te letten. Hij werd toen door een auto aangereden en aan hoofd en benen ver wond. Hij is door de g.G. en G.D. ver bonden en heeft verder de nacht op het politie-bureau doorgebracht. De auto kreeg enkele deuken door de aanrijding. Op de Julianalaan is zondagavond om streeks zeven uur de bromfietsrijder M. de G. uit Vlaardingen pardoes tegen een van de andere kant komende auto aan gereden, doordat hij juist omkeek. De G. kreeg een wond aan de rechterknie en verscheidene schaafwonden en is door de G.G. en G.D. naar huis gebracht. De auto "Werd aan de lampen beschadigd, terwijl van de bromfiets het voorste deel vernield is. H. J. v. d. Steen; 2 en 3 J. Bakker Zaterdag a.s. wordt met de jonge dui ven geëxperimenteerd in een grote natio nale vlucht vanuit Chateauroux, een enorme afstand groot 600 km. In België zijn deze afstanden voor jonge duiven nor. maal, hier in Nederland echter werden de jonge duiven nooit verder gezonden dan Orleans (480 km). Voor deze monster-racd kunnen alle georganiseerde plaatselijke liefhebbers inkorven in het lokaal van de vereriiging „De Vrijheid". Naar de resultaten zijn met ons al deze liefhebbers zeer benieuwd. Verdere uitslagen: 1, 18 G. Vermeer en zn; 2 19 44 W. Verhaeren; 3 8 32 65 73 78 104 H. v. d. Kant en Breur; 4 60 101 106 W. Poelman; 5 9 12 13 15 26 39 50 51 54 62 69 71 97 J. Doejaaren; 6 108 121 L. Ver heugen; 7 22 40 45 53 70 74 77 J. v. Leeu wen Schrumph; 10 Th. Jansen; 11 L. v. d. Tuyn; 14 111 118 H. Blonde; 16 A. Houts- ma; 17 20 24 38 52 56 61 88 100 105 119 C. Verlinde; 21 J. Brand; 23 55 H. Crama; 25 79 85 99 C. Verboom; 27 49 J. Kazen- brood; 28 93 J. v. d. Beek en Co; 29 35 J. Westerholt; 30 94 W. v. Deursen; 31 36 83 116 120 J. de Waard; 33 59 68 82 89 92 95 109 A. Heeren; 34 96 J. V. Harmeien; 37 N. in 't Hol en Co; 41 W. Jansen; 42 57 J. Verhaal; 43 48 58 86 91 O. Bolkenbaas; 46 A. Hersbach; 47 63 102 C. du Chartenier; 66 72 113 A. v. d. Grijp; 67 L. Lems; 75 122 M. de Ruiter; 76 J. Lips; 80 C. v. d. Grijp; 81 90 W. v. Beuren en Co; 84 J. Schipper; 87 110 112 L. v. d. Meij; 98 115 H. v. Dijk; 103 M. v. Lingen; 107 D. Ram; 114 J. Koogje; 117 A. Brokling. v. d. Hoeven 1; Paardekoper 2 3 9; Ka- zenbroot 4 30; Ouwedijk 5; mevr. Simons 6 10 15 19; Hersbach 7 22 26; Vrauwdeunt en zn 8 16 32; v. Gogh en Co 11 20; Kamp en Co 12 17; T. v. d. Heiden 13; Wenteler 14 17 dip!.; A. Broeders 18 29; Sebrechts 21 24; Lopik jr 23 25 28; C. Laes 31. Wederom waren enige minuten voldoende om een wedstrijd te beslissen. In de 22e en 24e minuut na de rust bracht een plots furieus spelende Hermes- voorhoede de stand van 21 op 41. Dat er ook daarna nog enige doelpunten van goede kwaliteit aan de score werden toegevoegd, was een waardig besluit van een vlotte wedstrijd, die Hermes en Leeuw-arden speelden ten genoegen van een talrijk publiek. Traditiegetrouw speelden de gasten een I omspeelde Ruiter, zette voor, waarop snel en goed partijtje met goede combi- Van Elderen de bal verloor. De attente naties en vaak verrassende acties. Over en weer begon men met een „bijna" goal. Van der Waal werd net nog voldoende door Van Diest gehinderd, terwijl een machtige pass van Vam der Tuyn de goed spelende Henke dreigend voor Van Elderen bracht, die met veine redde. On ze stadgenoten hadden een aanvalssur- plus. maar brachten het voorlopig niet verder dan een aantal hoekschoppen. In de gastenaanval eisten de snelle vleugels Engelman en Hoekema en de graag- schietende linksbinnen Alma alle aan dacht. In de 20e minuut wist de experimen tele Hermes midvoor, de vroegere spil Burger, te scoren, maar blijkbaar op on reglementaire wijze, want Mondeel kende het doelpunt niet toe. Enigszins tegen de verhouding scoorden de Friezen het eerst. In de 28e minuut wist de snelle Hoekema achtereenvolgens Rijke en De Groot te omspelen en scherp in te schieten, 01. Hermes gaf een schotrijk antwoord met kogels van Van den Burg en Van der Tuyn en vele vruchteloze hoekschoppen. Spil Tardy was een struikelblok voor me nige aanval. Een daverend schot van Henke u:t een voorzet van Groenewegen werd even fraai door v. Elderen tot cor ner verwerkt. Bijna was Van der Waal op een verre trap van oud-Hermes D.V.S.er Tinus Os- terholt die overigens snelheid te kort komt, Van Diest te vlug af, maar dan was in de 42e minuut een door Osterholt weggegeven hoekschop de aanleiding tot •de gelijkmaker. Samen wisten Burger en Henke de bal in het net te werken, 1—1. Meteen na de aftrap nam Hermes het leer over en gelukte het zowaar Van den Burg met een fel afstandsschot Van El deren te verrassen, 21. Leeuwarden begon direct na de hervat ting met een offensief. Tweemaal moest Van Diest in actie komen bij inzetten van Van der Waal en Engelman. Bij een volgende rush van Engelman was de Hermes doelman gedwongen hands te maken en had veine toen uit de vrije schop Alma haréLde lafkruising beukte. Een handsovertreding van de gasten- doelmsn. waaruit Van der Sloot hard te gen het muurtje schoot, was de inleiding tot een ware Hermesexplosie! In de 22e minuut zag men een van de weinige goe de acties van de onwennige Burger. Hij Hedenmorgen is de eerste paal gesla gen van het geprojecteerde nieuwe café paviljoen, dat de heer M. van Houwe- linge in samenwerking met de Heinekens Brouwerij N.V. op de hoek Admiraal de Ruyterweg en Julianalaan gaat bouwen. Het oude paviljoen moet met de rest van het Sterrebos binnenkort verdwijnen. Betty van Houwelingen, een kleindochter van de exploitant, was behulpzaam bij het slaan van de eerste der veertig houten palen, elk met een lengte yan 22y2 meter, welke voor de betonfunde- ring nodig zijn. Het architectenbureau Apon, Van de Berg, Ten Braak en Tromp uit Rotterdam ontwierp de bouwplannen, waarvan de bouw in onderhandse aanbe steding werd opgedragen aan de N.V. Kuijpers te Schiedam. Men denkt voor deze bouw 4 y2 maand nodig te hebben. (Advertentie) SCHIEDAM ZUID-HOLLAN DSC H E KANTOORBOEKHANDEL (Van onze correspondent in Australië) Is de introductie van het (welhaast) gratis reisje naar het land hunner keuze voor emigranten wel zulk een succes als het lflkt? Nu na allerlei wijzigingen het systeem der vrijstellingen en toesla gen zich reeds meer dan vijf jaren heeft doen gelden, hebben zich geleidelik de vóór en nadelen duideiykcr afgetekend. Al staat het wel vast, dat er aanwijs bare voordelen zgn, de nadelen bleven niet uit en zqn groter dan op het eerste gezicht wel lykt. Een ieder, die van nabij iets heeft te maken met emigranten, heeft in de loop der jaren kunnen vaststellen, dat geleide lijk het type emigrant zich wijzigde. In de eerste jaren, toen een elk van hen, óók in financieel opzicht nog tenvolle ver antwoordelijk was voor zijn emigratie, waren zij degenen, die min of meer „met de rug tegen de muur" in het nieuwe vaderland stonden. Voor hen was er geen keus, veelal geen weg terug; zij moesten vooruit en zichzelf een nieuwe toekomst bouwen. Wie in Australië onze landgeno ten uit dig jaren, dus zo rond I950» eeos gadeslaat, kan constateren, dat zij vrijwel allen niet alleen hier zijn gebleven, doch inderdaad iets van hun emigratie hebben gemaakt, praktisch zonder hulp van „bui ten", dat wil zeggen, de leunties en steun tjes van thans aanwezige Nederlandse in stanties. liet waren degenen, die bij hun vertrek uit het vaderland duizenden guldens moesten neertellen om hun ideaal tot emigreren te kunnen verwezenlijken. Dat waren de mensen, die in het nieuwe land met niet veel meer dan hun hersens en handen arriveerden en bovendien nog had den te „pionieren". Dit laatste is er thans niet meer bij. De huidige emigrant telt het nauwkeurig berekende aantal guldens, overeenkomstig zijn laatste belastingaanslag, neer;- het kunnen somg enkele tientallen guldens of nog minder zijn, om bij aankomst in het nieuwe land in een aantal punten als „landingsgeld" dikwijls een veel groter equivalent aan guldens te ontvangen, dan hij voor zijn reis naar dit einde van de aarde voor heel zijn gezin betaalde. Emigreren is pas je ware! En heerlijk op het schip verwend. Over de gedragin gen van vele emigranten aan boord van de schepen, zou men het scheepsperso- neel eens moeten horen..... Ongetwijfeld is het aantal emigranten, hetwelk met de kampen kennis maakt, heel wat geringer dan in die eerste „pioniersdagen", toen men hier nog geen neven, nichten, huurlieden en wat al niet meer a®n relaties had wonen als thans hetgevalis; de kampen waren toen prak tisch de enige huisvesting voor emigran ten. Niettemin, ongeveer de helft van het huidige aantal emigranten maakt voor kortere of langere tijd nog met de kampen kennis, waar dan het emigreren en de ellende pas werkelijk gaan beginnen. Ambtenaren van de Nederlandse Eml gratiedienst en Australische arbeidsbemid deling, trachten de nieuw aangekomenen van werk te voorzien. Meen niet, dat zulks onverdeelde waardering ontvangt. Er zijn emigranten die „eisen" in hun beroep te worden geplaatst. De pionier was eertijds al blij, indien hij ergens een baan kon krijgen. In een bepaald kamp bevindt zich reeds meer dan een halfjaar een man, die verklaarde „vertegenwoordiger" van beroep te zijn. „Ik kan hier geen werk vinden", beklaagde de man zich, doch op mijn vraag of hij vloeiend de Engelse taal sprak, luidde het antwoord: Nu ja, ik kan me wel zo'n beetje red den." Als verkoper zal de man het de eerste jaren beslist niet redden.... Doch hij adviseert nieuwelingen in het kamp geen baan te aanvaarden dan „in eigen vak". Er zijn „emigranten", die aan het advies gehoor geven en als gevolg daar van maandenlang werkloos in het kamp moeten blijven Dit genre kan men allerminst als „emi granten" beschouwen; niettemin, ze ma ken het vrijwel gratis reisje enkomen teleurgesteld terug. Zoals de hiervoor be doelde man, die na zes maanden in Aus tralië mij reeds wist te vertellen: „Ik ken heel het land allang; ik ga gauw terug en waarschuw de mensen in Neder land hierheen te komen; ik schrijf het al naar een ieder die ik ken." Hetzelfde verhaal werd me gedaan door zijn buurman, die zijn echtgenote na zes weken in Australië alvast naar Nederland had laten teruggaan op voor schot van haar familie. De man zelf moet als „slaaf", zoals hij dat noemt,- nog twee jaar in Australië blijven. „En wanneer ik in Nederland terug ben, zal ik het ze daar van de voorlichting eens vertellen," kondigde hü aan. Mogelijk ietwat annekdotisch moge ik vermelden; dat toen dezer dagen een vliegtuig met emigranten in Sydney arri veerde, twee vrijgezelle jongemannen, die juist de douanen gepasseerd waren en het er met de taal nogal te kwaad had den, mij vertelden: „Wat een land is dat hier, we gaan weer gauw terug." Ze had den hun voeten toen nog geen dertig minuten op Australische bodem! Wan neer zij voor die reis hun drieduizend gulden of daaromtrent zelf hadden moeten fourneren, zouden zij waarschijnlijk wel andere gedachten hebben gehad Dit alles n-u is mede oorzaak, dat het aantal, „teleurgestelden" en terugkerende emigranten uit Australië van ongeveer l'/« procent uit de „pioniersjaren" is ge stegen tot rond 5 a 6 procent. En dit aantal vergroot de anti-emlgra- tie-propaganda met evenzoveel stemmen, de waarde van dat „anti" onbesproken la tende. Het zou interessant zijn te weten hoeveel „emgiranten" de laatste jaren Nederland verlieten met de „na twee jaar weer terug"-gevoelens en hoevelen de echte emigranten-energie bezaten om kost wat kost, dóór te zetten. Er was ook een gevaar gelegen in de „propaganda-reis voor emigratie", zoals de Australische minister voor immigratie mr. Downer na terugkeer in diens land. zijn Europese tour betitelde. Zijn verkla ring inzake „iedere emigrant in eigen vak" ieidt tot toestanden, als hiervoor omschre- VU'omdat een dergelijke belofte lang niet altijd is in te lossen. Een Engelse emigrant kan voor zoiets van vijf pond naar Australië emigreren, doch men heeft hier met geen enkele emigrant zoveel narigheid en kritiek, als met die Engelse emigrant, waarvan ik zou bijna zeggen schepen vol weer terug gaan! Nu weet ik wel, dat heel wat van de na twee jaar terug"-emigranten, uitein delijk door allerlei oorzaken in Australië blijven „hangen", doch als het zover is hebben de vele kwade brieven der eerste jaren reeds hun werk gedaan en correc tie daarvan vindt zelden of nooit plaats. Voorts: die „gratis rgisjes" hebben het velen mogelijk gemaakt in Australië een nieuwe toekomst op t^ bouwen, waartoe zij anders nimmer in staat zouden ziin geweest. Dit geldt in het bijzonder voor de grote gezinnen Tenslotte: de financiële verleidelijkheid tot emigreren doet het vaak gebruikte ge zegde dat „door emigratie het land zijn sterkste zonen verliest", dikwijls zeer in twijfel trekken! Henke schoot meteen in. 31 Een ware kanonnade van het Friezendoel, waarbij Henke en Van der Tuyn de schutters wa ren, was aanleiding, dat twee minuten later Van den Burg kans zag een terug- stuitende bal hard in te knallen, 41. En nog was het niet genoeg, want in de 33e minuut wjst Eikenbroek fraai de bal uit een bekeken voorzet van Henke in de hoek te trappen, 51. 'n de 40e minuut slaagde Ruiter, uit een combinatie, er in de stand op 52 te brengen, waarna Engelman in de laat ste minuten de kans miste om de score een voor de gasten neg draaglijker aan zien te geven. Een handige oplichter heeft met een oud trucje een Schiedamse sigaren-win kelier 100,- afhandig gemaakt. Aan de woning van de winkelier, die toen juist afwezig was, vervoegde zich een onbekend gebleven persoon, die tegen de huisgeno ten een verhaal afstak dat hij een zaken relatie was van de winkelier en hij be loofd had dertig boxen buitenlandse si garetten te leveren. Dat wilde hij nu doen, mits hem eerst 100,- werd voorgescho ten. Een van de huisgenoten ging met de man mee naar de Grensflat, waarop de ze mèt 100,- bij zich in het flatgebouw verdween. Hij is daarop niet meer tevoor schijn gekomen. De Horeca-exploitant W. M. van der M. meldde zondagmorgen bij de politie dat zijn Renault, die voor zijn woning aan de Rotterdamsedijk was geparkeerd, ver dwenen was. Maar reeds een uur later kon de Rotterdamse politie melden dat de bedoelde auto was aangetroffen in een Rotterdamse straat. Er was kennelijk weinig mee gereden. Vermoedelijk een geval van joy-riding. Op de met knipperbollen beschermde voetgangers-oversteekplaats in de Burg. Knappertlaan bij het Rubensplein heeft zondagmorgen omstreeks 12 uur een ern stig ongeluk plaats gehad. Een winkelier uit Utrecht, die ter plaat se niet bekend is en met zijn auto van het Rubensplein afkwam, had naar zijn zeggen de knipperbollen niet opgemerkt. Hij haalde voor de zebra-strepen een auto, die wèl stopte om voetgangers ge legenheid te geven over te steken, in en reed toen, hoewel hij getracht had nog te stoppen, tegen de 28-jarige mevrouw H.W.-E. op. Deze werd bij de botsing in de lucht gegooid en kwam zes meter voorbij de oversteekplaats weer met een smak op het wegdek terecht. Zij kreeg daarbij een bekkenfractuur en een bloed uitstorting aan het linkeroog. De G.G. en G.D. heeft het slachtoffer naar het ge meenteziekenhuis gebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Tijdens het jeugd-handbaltoernooi op de D.W.S.-velden is zondag de 17-jarige Els van H. in botsing gekomen met enkele tegenspeelsters en is daarbij met het hdofd op de grond gevallen. Vermoede lijk liep zij een lichte hersenschudding op en is door de G.G. en G.D. naar huis gebracht. De vuilnisstortplaats aan de Jan van Riebeeckweg blijft de brandweer bezig houden. Zaterdagmiddag omstreeks een uur werd voor het eerst brand in het vuil gemeld, waarop het vuur met de nevel spuit werd bestreden. Maar zaterdag avond en zondagavond weer moest de brandweer het vuur, dat vermoedelijk door broeiing is ontstaan en dat zachtjes blijft voortsmeulen, weer aanpakken. GEBOREN: Ellen, dochter van W. J. Bout en E. van der Ende; Marrijtje, doch ter van C. J. van Gerven en N. C. Bos man; Carlo D. J„ zoon van C. A. Kleij- heeg en M. S. E. Hoogwerf. OVERLEDEN: J. Zeedijk, 70 jaar; W. G. Hartman, 66 jaar, wed. van J. W. van Ippel. HEDEN: Passage-Theater: Het verborgen leven van Walter Mitty (14 jaaT) tot en met don derdagavond 3 september, dagelijks 2 en 8.15 uur. Zaterdag en zondag 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Monopole-theater: De weg van het ge weld (14 jaar) zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur; werkdagen 2, 7 en 9 uur. Stedclqk Museum: Dagelijks van 10—5 zondags van 125 uur. Tentoonstelling Stoute kinderen, zoete kinderen. Dagelijks 1015 uur. (Woensdag en zaterdagen ook 's avonds van 710 uur). R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dL, do., za. Ultleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.30—8 uur; vr. 78 uur; jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.305 uur: volw.: wo. en vr. 7—8.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma 78 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apoth. Jansen, Swammer- damsingel 41 en Apoth. Nieuwland, Dr. Wibautplein 17. BIOSCOPEN ROTTERDAM Programma's van 28 aug. t.m. 3 sept. Arena: Opstand der gladiatoren (18 jaar); Capitol: Dwars door de hel (14 jaar); Centraal: Die Sunderin (on toelaatbaar); Cineac-AD: Vrijgezel in de knel (onbekend); Cineac-NRC: Actualiteiten (doorl. voorstelling, a.L); Colosseum; De zwarte orchidee (14 jaar), donderdag: Beklemmende uren (18 jaar); Harmonie: Sahara (18 jaar); Lumière: Al Capone, dictator van de onderwereld (strikt volw.); Lutusca: Flitsende, degens (14 jaar); Luxor: Orfeu Negro (18 jaar); Metro: Timboektoe (volw.); Prinses: Hier bin ich-hier bleib ich (a.L); Rex: Pijn en gijn in de kazerne (a.L); Thalia; Tiger Bay (14 jaar); 't Venster: De glimlach van een zomernacht volw. Victoria; Kluchtig en luchtig (a.L), donderdag: The green man (18 jaar).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3