Moet er een kustweg komen, die de badplaatsen aaneenklinkt? Noordwijk is anders dan Zandvoort Slechts 10 van de 60 km. strand van Randstad Holland wordt geëxploiteerd M Prinses Beatrix woont zeil wedstrijden in Langweer bij Redt eerst" de anderee ,?De Groene Draeckomringd door honderden zeilboten TERUGBLIK OP OVERDRUK SEIZOEN Vi#er doden, zes gewonden HARTELIJK TOEGEJUICHT Grote juwelendiefstal aan de Rivièra Verkeersongelukken Deli en Senembah Mij beginnen nieuw proces om tabak in Bremen Ontvluchte gevangene weer gegrepen MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 OUDE KUNST-EN ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT - 26 AUG.t/m16SEPT. - 1959 - Pianistenconcours in Rio de Janeiro t Ook gerechtelijke acties te verwachten om thee in Antwerpen Examens Het Noordwijkse strand is over het algemeen rustiger dan het Zandvoortse, vooral het stuk voor Huis ter Duin, dat men op de foto ziet. Maar het is er deze zomer ook wel drukker geweest dan deze opname laat zien. rust en eenzaamheid te genieten. De Zandvoortse kampeerders doen, al- du- burgemeester Van Fenema, meestal niet veel anders dan hun tent „parkeren". Van rust is geen sprake meer. liet zorgwekkendst vindt !e Zandvoortse burgemeester dat overal waar veel mensen „uit hun gewone doen" bijeen zijn, het persoonlijk verantwoordelijkheidsge- voel vermindert en men te maken krijgt met in het gunstigste geval baldadigheid, maar ook met crimi naliteit. De burgemeester van Zandvoort, die het jammer vindt, dat zoveel kostbaar recreatiegebied ongebruikt blijft, ziet spreiding van het bezoek door middel van een „uitnoodigende" weg langs de kust als de enige remedie tegen de benauwende opeenhopingen van bad gasten. Ir zal geen „long beach" mo gen komen van IJmuiden tot Hoek van Holland, maar wel een aaneen schakeling van recreatie- en stiltecen tra langs de kust op uitgekozen pun ten. Bij het lezen van al deze wenselijk heden vergete men overigens niet, dat er thans reeds een ook voor brommers en wandelaars toegankelijk fietspad loopt langs de Hollandse kust vlak ach ter de zeeduinen. (Dus ongeveer daar waar burgemeester Van Fenema zich „zijn" weg heeft gedacht). Het is mo gelijk om vanaf de Kennemer Duinen te fietsen tot voorbij Scheveningen. Dit jaar is het fietspad Zandvoort-Noord- wijk (16 kilometer) in gebruik geno men. Op gezette punten zijn „slagen", via welke men naar het strand kan afdalen. Ook voor het „sociaal toerisme" is dat fietspad nu reeds van belang. En dat zal voor dat soort van toerisme van nog groter belang worden, wan neer over twee jaar in het noorden van Noordwijk aan Zee bij bij de vuurto- Op mooie zomerdagen is het strand van Zandvoort bezaaid met mensen. In de voller dan reeds op deze foto te zien is. (Van onze correspondent) Nooit tevoren is er in het watersport centrum Langweer, dat wel het mooi ste deel van Friesland wordt genoemd, zoveel publiek op de been geweest als zaterdag en nooit tevoren is hier zo hartelijk gejuicht, als toen prinses Bea- ren een accommodatie-complex gereed 'r*x op de tweede dag van haar bezoek zal zijn met hoogbouw-flats, dagwin- keis, een tunnel naar het strand en volop parkeergelegenheden voor bus sen en auto's. oet er een weg komen langs de Hollandse kust, een rechtstreek se onderlinge verbinding, welke de badplaatsen aaneenklinkt? Zand- voorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, is daar een vurig voorstan der van. In de andere badplaatsen is men niet tegen verbetering der on derlinge verbndingswegen, maar men wil :r eer bepaald geen weg vlak langs de kust, die het strand overal ge makkelijk bereikbaar zou maken en al dus zou bijdragen tot de spreiding van het seizoenbezoek. Dat laatste is de har- tewens van de Zandvoortse burgemees ter. Zandvoort dreigt namelijk overver zadigd te raken met badgasten, zoals tijdens het afgelopen hoogseizoen is ge bleken. Van oudsher is het dè bad plaats voor Amsterdamse en Haarlem se dagjesmensen, maar de laatste ja ren ook voor Duitse dagbezoekers uit het Roergebied, die er per auto of scooter in een paar uur tijds heen kun nen rijden. Daar komen dan nog bij de vele duizenden kampeerders, hotel- en pensiongasten. Tijdens de zomermaan den dijt de Zandvoortse bevolking uit van 14.000 zielen normaal tot om en na bij de 40.000. Het „sociaal toerisme" wordt er met het jaar meer en meer een „massaal toerisme". En dit zijn twee wèl te onderscheiden zaken. De badplaatsen ten noorden en ten zuiden van Zandvoort (Bergen, Eg- mond, Castricum, Wijk aan Zee, Noord wijk, Katwijk en Scheveningen) plegen minder vol te lopen dan Zandvoort. Het zijn badplaatsen met een eigen karak ter, dat goeddeels bepaald wordt door de uiteenlopende soorten van badgas ten. Zou een weg langs de kust de Hol landse badplaatsen tot evenzovele „Zandvoorten" nivelleren? Is het nodig, de kust van Marsdiep tot Nieuwe Wa terweg als één, zestig kilometer lang, recreatiegebied te beschouwen? Moet de rijksoverheid ingrijpen om de zo merse (en dus ook nimmer met zeker heid te voorziene) drukte te spreiden, of kunnen de badplaatsen hun proble men zelf wel aan? Dit zijn vragen, welke de geesten in en buiten de Hollandse badplaatsen bezig houden en die stellig ook onder werp van bespreking zullen uitmaken wanneer de burgemeesters der Ne derlandse strandgemeenten, 'onder voorzitterschap van Bergens burge meester, dr. W. Huygens, in vergade- Ad vertenne Werkdagen van 10-17.30 uur Zondagen van 13-17.30 uur Dinsdag- en donderdag avonden van 19-22 uur ring bijeenkomen. Het is duidelijk, dat de gehele problematiek zich heeft toegespitst tengevolge van het aan houdend mooie weer, waarmee we in de afgelopen zomer gezegend zijn ge worden. De „Randstad Holland", het gordels- gewjjs geürbaniseerde en dichtbevolkte midden-westen van ons land, verkeert wat de strandrecreatie betrett, poten tieel in een bevoorrechte positie. Welke stedelijke agglomeratie kan bogen op de aanwezigheid van liefst zestig kilo meter strand? De werkelijkheid is ech ter, dat daarvan maar tien kilometer in totaal intensief voor de recreatie wordt benut. Op die tien kilometer moeten „Randstedelingen" zogoed als... deviezen inbrengende vreemdelingen hun vertier pogen te vinden. Daarbij komt dat een snelle afvloeiing van de ene, te volle, badplaats naar de andera wordt bemoeilijkt doordat er geen recht streekse verbindingen zijn. Altijd moe ten omwegen gemaakt worden. Hoe te komen tot een gemakkelijker spreiding van de strandbezoekers en tot een intensiever exploitatie van de strandruimte? Vast staat wel, dat er nooit een (.boulevard", zoals die er in Scheveningen. Noordwijk of Zandvoort is, kan komen langs de gehele Holland se kust. Dat zou, ook al omdat de dui nen ongelijk van hoogte en sterkte zijn, op onoverkomelijke waterstaatkundige en vooral financiële bezwaren stuiten. Een reëler plan zou zijn een weg on middellijk achter de eerste duinenrij. Dat staat Zandvoorts burgemeester voor ogen. De zee zou van die weg af wel niet te zien zijn, maar vrij gemak kelijk bereikbaar. Anderen willen een wegtracé verder landinwaarts en zo min mogelijk door het duinlandschap. Zeker is, dat juist bij Zandvoort de noord-zuidverbindingen, verre van ide aal zijn en dat niet alleen ten nadele van de omerbezoekers van de drukste en het meest in de knel zittende bad plaats van ons land. De burgemeester van Noordwijk, mr. G. F. W. van Berc- kel, is jok een sterk voorstander van een weg langs de kust, maar zo voegt hij er aan toe - „anders" dan zijn Zandvoortse ambtgenoot. Hij is ook, en Noordwijks gemeentebestuur met hem, vóór „sociaal toerisme", maar dan dient dat persoonlijk en niet massaal te zijn. Voor het aaneenklinken van bad- Elaatsen door een rechtstreekse ver- inding Noordwijk-Zandvoort langs de kust voelt burgemeester Van Berckel niets. Voor hetgeen hij wel voorstaat, bestaan al sinds 1937 plannen: een weg van Wassenaar onmiddellijk ten oosten van Katwijk en Noordwijk naar het noorden voerer en bij Vogelenzang aansluitend op de door de provin cie Noord-Holland ontworpen weg, wel- I ke aan luit op de „westelijke randweg om .ïaarlem" en via de Velser tunnel aansluiting geeft op de noordelijke bad plaatsen. Den door het merendeels luisterrij ke binnenduinlandschap lopende noord-zuidweg dus langs de Holland se badplaatsen, die bij Katwijk en Noordwijk niet veel meer dan een ki lometer of drie van zee verwijderd zou zijn. Uitvoering van die weg op korte termijn ziet de Noordwijkse bur gemeester als een belangrijke bijdra ge tot de oplossing van de badplaats problemen. Zulk een weg zou de ver binding Zandvoorf-Noordwijk verbe teren, maar ook weer niet tè gemak kelijk maken. Beide internationaal be faamde badplaatsen zouden hun histo risch gegroeide en door hun ligging bepaalde eigen aard kunnen blijven behouden. Een frappante, te weinig besefte, bij zonderheid is wel, dat de gemeenten Zandvoort en Noordwijk aan de kust lijn onmiddellijk aan elkaar grenzen. Maar tussen de geëxploiteerde stran den van beide badplaatsen ligt niet minder dan veertien kilometer „stil strand". Zandvoort zou zijn stille strand maar wat graag gaan exploiteren, maar omdat al het strand rijkseigendom is, zou daarvoor van hogerhand toestem- ning gegeven moeten worden. De veertien kilometer stil strand tussen Zandvoort en Noordwijk zijn dit jaar overigens al onderbroken door een strandje-in-opkomst, de Langevelder Slag (een „slag' is een toegang over de zeeduinen naar het strand), ter hoogte van Noordwijkerhout en reeds voor auto's bereikbaar. Mede ter wille van het „sociaal toerisme" wil het Noordwijkse gemeentebestuur zijn Lan gevelder Slag tot volledige ontwikke ling brengen, zij het zonder de mondai ne allure van Noordwijks oude strand. Voor de Bollenstreek is dat ook van be tekenis, omdat men daar tot duver slechts via omwegen van het hemels breed zo nabije strand kon genieten. Zandvoorts burgemeester beziet de toe stand in zijn badplaats met zorg. Jaar lijks staat men er voor het probleem, weer enige duizenden gasten méér on der te brengen. Bekend is, dat de autochtonen 's zomers in de schuurtjes achter hun woningen (bij de nieuwbouw zijn die daar zelfs speciaal op geoutil leerd) plegen te huizen, om maar zo veel mogelijk te kunnen verdienen aan het toerisme. Zandvoortse badgasten zijn in meerderheid met weinig tevre den. Ze verlangen niet meer dan een dak boven hun hoofd gedurende de nacht. Overdag toeven ze zoveel moge lijk op net strand, waarvan het geëx ploiteerde gedeeh- maar vier kilome ter lang is. Een vraagstuk apart is dat van het kamperen zo het woord „kampe ren hier nog op zijn plaats is. Kam peren immers is zijn tentje ergens in de vrije natuur opslaan, om van Vrijdagavond zijn (verzekerde) juwe len ter waarde van ongeveer 928.000 gulden uit een villa te Cap d'Antibes aan de Franse Rivièra gestolen, aldus bericht Reuter. De juwelen behoorden toe aan de echtgenote van de Britse textielfabrikant Louis R. Rawlings, die sinds 15 juni de villa gehuurd heeft. De dieven, vier mannen, zijn te midder nacht in een boot gearriveerd en heb ben de brandkast waarin zich de juwe len bevonden, uit een slaapkamer ge haald en over een grasveld naar de boot gesleept. Blijkbaar zo geluidloos dat niemand iets gehoord heeft. De Hongaar Peter Frank heeft het in ternationale pianistenconcours in Rio de Janeiro gewonnen. De Portugese pianist Lugar Varela werd tweede en de Oos tenrijker Dieter Weber derde. aan het noorden een wandeling door het dorp maakte naar het recreatiecen trum De Wielen. Het is buiten kijf, dat de Prinses za terdag heel watersportminnend Fries land voor zich heeft ingenomen, door de gehele dag haar interesse voor de watersport te tonen. Zij deed dat onder meer door met haar jacht „De Groene Draeck" de Langweerder Wielen op te zeilen teneinde de grote wedstrijden ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van de Koninklijke zeilvereniging Langweer bij te wonen. De weersom standigheden waren weinig gunstig toen de Prinses zaterdagochtend een kort bezoek bracht aan de Leeuwarder jachthaven. De regen viel met stromen neer, toen zij later arriveerde in de jachthaven te Sneek, waar De Groene Draeck zeilklaar gereed lag. Op het moment van aankomst in deze jachthaven bleek direct de grote inte resse van de Prinses voor de water sport. Er verliepen slechts enkele ogen blikken tussen het moment van embar- katie op „De Groene Draeck" en het ogenblik waarop de Prinses, gekleed in witte oliejas en met witte zuidwester op, bij het roer verscheen. Enkele uren la ter voer „De Groene Draeck" met de Prinses aan het roer achter het Friese statenjacht „Friso" de Langweerder Wielen op, waar vele honderden boot jes met bolle zeilen zorgden voor een feestelijke inkomst van de Kroonprin ses, wier schip midden op het meer voor anker ging. Zo sloeg de Prinses in gezelschap van onder meer de commis saris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, burgemeester mr. K. J. van Douwen' van Doniawerstal en mr. K. H. Mulder, voorzitter van de zeilvereniging Langweer, met hun echt genoten de zeilwedstrijden gade, waar aan 146 schepen deelnamen. Zelfs dit alles was nog niet het hoog tepunt van de komst van prinses Bea trix naar Langweer. Dat hoogtepunt kwam pas later, toen de prinses door de straten van het dorp wandelde en zich, door vele honderden toegejuicht, naar het recreatiecentrum De Wielen begaf om de prijzen uit te reiken, die de Koningin en de Prins en zijzelf be schikbaar hadden gesteld voor de jubi leumwedstrijden van tie zeilverenlgin die het predikaat koninklijke heeft ge kregen. Nog voor de Prinses, die met deze uitreiking haar officieel bezoek aan het noorden afsloot, gelegenheid kreeg de medaille van de Koningin en de Prins uit te reiken aan de heer H. Olde Ach terhuis voor zijn overwinning in de zes- tienkwadraatsklasse en de door haar zelf beschikbaar gestelde medaille aan mr, R. Mulder uit Langweer als eerste prijs in de valkenklasse, bood voorzit ter mr. K. H. Mulder een Makkumer wandbord aan voqr het feit dat „De Groene Draeck" onbetwist het schip was geweest dat op deze voor de Frie se watersport zo glorieuze dag de mees te belangstelling had gekregen. Prinses Beatrix op ongedwongen wijze o,. kousevoeten achter het roer De Groene Draeck. Advertentie TocbchoiQn v d systomon, ADDRESSOCRAPH - ADREMA - BRADMA FA VAD - CITOCRAF otc - Adrovsoorplaton Omrammgon - Ruilèrt Opborgladon on -kavfon otc, N V. AMMEFA - AMSTERDAM V/aagt offerte (Tol. 020-53941) 'lllllilllllllllHIIIIIIIIIIIIIÜ Op een van die vakantiedagen in München droeg het kleine meisje voor het eerst een sierlijke wijde rok. Voor het eerst van haar leven maakte zij echt toilet, want alleen zó mocht zjj in het paleis verschijnen om te spelen met haar neefje, de vermoe delijke troonopvolger, degene die de geschiedschrij vers, naargelang de graad van hun sympathie, de Maagdelijke, de Dwaas of de Gekroonde Hamlet zouden noemen: Lodewjjk II van tBeieren. Welbeschouwd was hij eigenlijk niet meer dan een verre achterneef van Sofie Charlotte, maar hij verschilde met haar slechts anderhalf jaar in leef tijd. Waar er in talrijke vorstelijke families dikwijls alleen met grote tussenpozen kinderen ter wereld kwamen, waren deze eigenaardige leeftijdsverhou dingen een veelvuldig voorkomend verschijnsel. Uiterlijk leek hij sprekend op zijn nicht Elisabeth met dit onderscheid, dat alles wat bij haar stralend naar buiten trad, bij hem naar binnen gericht scheen. Het was een vreemd kind: buitengewoor intelligent, rnaar verbijsterend grillig var, humeur Dikwijls onderbrak hij zijn spel om samenspraken t( houden met stemmen die alleen hij meende te horen. Op zekere dag bleek hij tijdens de les spoorloos verdwenen. Men vond hem terug op het kerkhof. Hij zat op een grafsteen, starend naar de omliggende kruisen. Sommigen zagen in hem een toekomstig genie, maar niemand scheen te beden ken, dat genialiteit en buitenissigheid aan elkaai kunnen grenzen. Het spel met zijn minder hooggeboren nichtjes, die gewoon als zij waren aan de avontuurlijke vrijheid van „Possenhofen" zich in München maar matig op hun gemak voelden, ontaardde niet zelden in een vechtpartij. De zelfbewuste Lodewijk duldde familariteiten noch tegenspraak en eiste stampvoe tend zijn recht. En toch hielden de meisjes van deze lastige kameraad, die in hun sprookjesachtige, onbewolkte verbeeldingswereld een schrille dissonant bracht. Hoe moeilijk hij het hun ook maakte, wat hij hun ook naar het hoofd gooide, een soort eerbied, die door Ludovicia trouwens zorgvuldig in stand gehouden werd, weerhield hen zich tegen hem te verzetten. Hij was hun neef, maar hij was vóór alles de toekomstige vorst. Hij woonde in het koninklijke paleis en verwaardigde zich met hen te spelen: dat was al eervol genoeg! Zo tekende zich in het onschuldige kinderspel reeds de tragiek van het latere vrouwenleven af. Na dit korte verblijf in de buitenwereld keerde het gezin naar „Possenhofen" terug. Opnieuw werden de lichtjes in de acht kerstbomen, die weer een beetje groter waren dan het vorig jaar, ontstoken. De seizoenen vervolgden hun loop: de rose lente, de blauwe zomer, de purperen herfst, de witte winter. Het lot van deze bevoorrechte schepsels scheen zich te vereenzelvigen met de eeuwige kringloop van de natuur. Maar het leven, dat hun deze heerlijke jeugd had geschonken, had hen uitsluitend voorbereid II. HET KWINTET VERBROKEN tedere groep mensen heeft zijn eigen ievenssfee. P vreugde en geluk... Op „Claremont", toevluchtsoord voor verbannen fficieren, hoorde men van niets anders dan vader jndsliefde, plicht en politiek; op „Possenhofen" •verd er tien jaar lang bijna doorlopend over de defde gepraat. Van 1854, het jaar waarin Elisabeth in het huwelijk trad, tot 1867, toen haar eigen idyllische dromer werkelijkheid werden, leefde Sofie Charlotte als klein meisje met smalle schoudertjes, een haast te zware haardos en grote, ietwat angstige ogen, dat onder invloed van haar oudere zusjes al vroeg overgevoelig geworden was in de meest roman tische opeenvolging van ontmoetingen, bruiloften, vluchten, breuken en verzoeningen. Op een nevelige morgen midden in de zomer, die een hete dag aankondigde, verdrongen de meisjes zich om de treeplanken van een berline, die midden op de binnenplaats tussen stapels koffers, valiezen en hoedendozen stond. Twee uit het kwintet gingen „het avontuur" tegemoet, de drie anderen bleven thuis. De oudsten van de vijf, Hélène en Sissi, vertrok ken, gechaperonneerd door hun moeder. Hélène droeg een sierlijk reiskostuum, een nieuwe hoed en de dikke wrong van de jongedames uit die tijd. Sissi was nog gekleed als een meisje: een rok die juist tot aan haar laarzen reikte, donkere roodbruine vlechten die over haar schouders dansten. Na enige aarzeling had men besloten haar mee te nemen. Wat misschien niet erg verstandig was, want die zestienjarige robbedoes met haar vruchtbare verbeelding dobberde voortdurend tussen geniale invallen en domheden. De Benjaminnetjes kektu met bewondering en afgunst toe bij dit sensationele vertrek. Hun geluk kige oudere zusjes gingen acht dagen doorbrengen in het Oostenrijkse vakantieoord Bad-Ischl bij hun tante, aartshertogin Sofie, en haar zoon, de keizer lijke neef. Frans Jozef was toen drieëntwintig jaar. Zij hadden hem nog nooit gezien, maar vol als zij waren van sprookjesverhalen stelden zij zich 'iem graag voor ais het toonbeeld van een aardige jonge prins. Hertogin Ludovicia was overal tegelijk. Bij de één trok zij een sjaaltje recht, een ander vermaande ze en ondertussen keek ze de bagage na, waarin de statietoiletten opgeborgen zaten. Zij had het air van een moeder die voor haar dochter alle voorbereidin gen getroffen heeft voor een goed huwelijk en nu eindelijk het loon voor haar moeite gaat ontvangen. Acht dagen lang wachtten de drie Assepoesters op hun oudere zusjes die op het bal met de konings zoon dansten. Toen beschreef het rijtuig opnieuw zijn halve cir kel over het binnenplein van „Possenhofen". En de drie jongeren, die Sissi van alle kanten aan Jaar rok trokken, hoorden het ongelofelijke nieuws: „Ik word keizerin van Oostenrijk, ik, ik zo'n klein ding (Wordt vervolgd). afgelopen maanden was het vaak nog Wederom heeft het snelverkeer zijn tol geëist tijdens het weekeinde. De twee erntigste ongelukken die zijn ge meld gebeurden resp. zaterdagmorgen op de weg tussen Breda en Tilburg en zondagavond in Roosendaal. In het eer ste geval is de botsing kennelijk te wij ten aan het rijden met grote snelheid, in het tweede aan onvoldoende oplet tendheid van twee bejaarde dames. Op de weg Breda-Tilburg in de nabij heid van het zwembad Surae kwamen de 36-jarige caféhouder uit Tilburg J. van Berkel en de 44-jarige kelner A. van Esch eveneens uit Tilburg om het leven. De wagen waarin zij zaten na derde uit de richting Breda met een grote snelheid het dorpje Dorst en pas seerde een vrachtauto, waarbij hun wa gen links op de weg terecht kwam. Toen heeft de bestuurder waarschijnlijk geen kans gezien een tegenligger te ont gaan. In deze tegenliggende auto zaten de fabrikant M. Gooijaards uit Goirle en zjjn dienstbode mejuffrouw C. van der Wouw, eveneens uit Goirle. Bij de botsing zijn de passagiers van de twee de auto dusdanig gewond, dat zij in een ziekenhuis te Oosterhout moesten wor den opgenomen, terwijl de inzittenden van de eerste auto, die tegen een boom vloog, op slag werden gedood. Het verkeersongeluk op de Rond weg in Roosendaal heeft het leven ge kost aan twee oudere dames, terwijl vier mensen werden gewond. De 77-ja- rige mevrouw Suykerbuik en de 66-ja- rige mevrouw Bruyns staken de Rond weg over zonder acht te slaan op een naderende motor. De bestuurder van de motor, de heer Van Waes uit Hontenis- se, kon een aanrijding niet meer voor komen. De beide dames werden tegen de weg gesmakt en waren op slag dood. De zoon van de motorrijder, die op de duo zat, kreeg een zware hersenschud ding, terwijl de bestuurder zelf licht werd gewond. Doordat de motor nog een heel eind doorschoof en daarbij °P de linker weghelft kwam. ontstond er nog een aanrijding. Een uit de richting Bergen op Zoom komende scooter bots te tegen de onbestuurde motor op. Beide voertuigen vlogen in brand. De berijder van de scooter, de heer Van de Avoirt uit Oosterhout en zijn verloofde mejuffrouw M. v.d. Berg uit Dordrecht, die achterop zat, werden licht gewond. De Deli- en de Senembah-maatschappÜ hebben bij het Landgericht van Bre men een verzoek ingediend om vrijgave van de uit Indonesië afkomstige ta bak, die in deze stad ligt opgeslagen. Het gaat in totaal om 5.190 pakken ta bak, die ongeveer 10.800.000 Mark waard zijn, zo meldt het Westduitse persbu reau D.P.A. Zoals bekend hebben de twee maatschappijen een vergeefse po ging gedaan om sequestratie van de par tij te verkrijgen. In april werd een der gelijk verzoek door het Landgericht van Bremen afgewezen, waarna op 21 dezer het Oberlandesgericht van dezelfde stad tot eenzelfde uitspraak kwam. Cassa tie van dit vonnis was niet mogelijk daar het een kort geding betrof. Naar in Belgische handelskringen verluidt is de Antwerpse firma die met de Indonesische regering een overeen komst heeft gesloten voor de veiling van thee uit Indonesi ëin Antwerpen, gewaarschuwd door de Nederlandse eige naren van de genationaliseerde thee ondernemingen dat deze „zich alle rech ten voorbehouden, met inbegrip van een eventuele gerechtelijke actie". De vorige week werd officieel in Antwerpen mee gedeeld, dat de eerste zending thee uit Indonesië op 17 september daar zal worden geveild. Het gaat om een par tij van ruim 2400 kisten die eind juni met een Brits schip in de Antwerpse haven werd aangevoerd. Op dezelfde dag zal ook voor het eerst een partij van enkele honderden kisten thee uit de Kongo in Antwerpen worden ge veild. De Kongolese thee werd tot dus verre in Londen op de markt gebracht. De 28-jarige gedetineerde, die in de nacht van 21 op 22 augustus met een celgenoot uit het Huis van Bewaring te Arnhem ontvluchtte, is zondagmor gen in een woning aan de Jufferstraat te Arnhem door de politie van het bed gelicht. Zjjn celgenoot werd reeds vo rige week in zijn woning asm de Vin- kenstraat te Arnhem gearresteerd en opnieuw naar het Huis van Bewaring gebracht. In Heerlen is zondag ook een van de twee gearresteerd, die maandagmiddag 24 augustus uit de strafgevangenis „De Koepel" te Arnhem zijn ontvlucht. DEN HAAG Geslaagd voor eerste gedeelte notarieel examen: Ph Grosser, Utrecht. Geslaagd voor tweede gpdeelte' J. Maris, Molenaarsgraaf, Fr. r auwerf Haarlem, B. Moulijn, Udenhouu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4