Alleen Sparta en DOS bevestigen hun eerste overwinning Fortuna en Enschede vieren herstel met schuttersfestijnen DOS vonnist het eenzame V olendam POLITIE dwars tussen spelers over het veld Karei Lotsy: Is groen fataal voor PSV? Het koopjeblijkt waardevoller dan de vele dure krachten M Van der Kuil kan tegen Ajax draai niet vinden Topscorer buigt het hoofd ERE-DIVISIE Feijenoords voorhoede: 0 - Wijdbroeken missen „eigen volk" - Inzet loopt op tot 3V2 ton Een van Nederlands grootsten in de sportbewegirig Oranjeteams in gevaar Eén jaar geen protesten P Trekt Fortuna weg uit Geleen? Haagse atletiekploeg wint in Londen MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 v» K.N.V.B.-TOTO Twee kandidaten voor de eerste prijs Fraaie prestaties van Hans Smit en Joke Bijleveld VERZWAKT ZUI DELIJK ELFTAL ;1« i Flllllltllllltillllllllllllllllllllllllllllllllillillilllllllllliiiiiiiiiiiiri i NACFeijenoord o0 16.500 toeschouwers, uitverkocht. Feijenoord wilde doceren steunend op tech niek: NAC vocht met wilskracht. Matige kwaliteit, wel spannend. Rijvers best, Can cels faalde. PSVAjax 11 Van Kessel 1—0, rust, H. Groot 1—1. 18.000 toeschouwers. PSV speelde beter. Ajax was gevaarlijker. Na de rust te hard spel. Onnodig veel botsingen. MVV—-Fortuna o6 Kohn 01, rust, Verdonschot (eigen doel) 02, Appel 0—3. Kohn 0—4, Kohn 05, Angenent 0—6. 12.000 toeschouwers. Met drie invallers hield MVV in de eerste helft Fortuna aardig in bedwang, maar werd na de rust volkomen overdonderd. Bij Fortuna ontbrak Notermans en was Schmidt vervangen door Jongen. Willem IIElinkwijk 31 Koopal 10. Zaro 20, Timmermans 30, rust, Fr. Mijnals 31, 10.000 toeschouwers. Elinkwijk nog zonder Kruin. Technisch be drevener Willem II. Bij stand 3—1 trachtte spil Mijnals Elinkwijks voorhoede te in spireren door als aanvalsleider op te treden. DWS/A—ADO 2—4 Schuurman O—l, Schuurman 0—2, rust, Schuurman 0—3, Rijnvis 0—4, Vonhoff 1—4, De Oude 24, 15.000 toeschouwers. Eenzijdige wedstrijd. DWS-A scoorde pas in slotfase, nadat hechter en schotvaardiger ADO voorsprong van 04 genomen had. DOSVolendam 20 Rust 0—0, Visser 1—0 en 2—0, 24.000 toe schouwers (uitverkocht). Ongewoon boeiend duel, waarin Volendam lange tijd DOS in bedwang hield en zelf tot gevaarlijke aanvallen kwam. Stopper Kraay had de grootste moeite met midden voor Tol. DOS speelde wel mooier, maar Volendam krachtiger en nuttiger. SittardiaRapid JC 11 Rust 0—0. Gösgens 0—1, Gruisen 1—1, 10.000 toeschouwers. Enthousiast spelend Sittardia neutraliseer de in echte derby-sfeer betere techniek en grotere routine van Rapid JC en dwong in laatste minuten gelijk spel af. EnschedeBlauw Wit 63 Kerkhoffs 10 en 2—0, Koers 2—1, Ma- chielsen 2—2, rust, Kerkhoffs 3—2, 4—2, 52 en 62, Uytermerk 63. 8.000 toe schouwers. Blauw Wit in het veld niet zwakker. Enorme produktiviteit van Kerkhoffs was niet te stuiten. SpartaVVV 60 Bosselaar 1—0, Daniëls 2—0, rust. Bosse- laar 30, Daniëls 40 en 50. De Vries 60, bijna 20.000 toeschouwers. Een zeer eenzijdige wedstrijd, waarin een niet eens voluit spelend Sparta naar een grote zege wandelde. Sparta permitteerde zich af en toe de luxe om te „showen". Twee slechts van de acht winnaars, die de Ere-Divisie na de eerste competitiedag telde, hebben zich gehand haafd; zes van de acht verliezers hebben reeds de .schande" van de nul weggewerkt. Reeds nu is er sprake van spanning. De tweede voetbalzondag bracht echter nog meer. Gretig hebben de schutters van Sparta, For tuna en Enschede hun kansen gegrepen. Sparta haalde VVV uit de schone droom, waarin de Venlose ploeg zich koesterde na een ongedroomd goede start. Zes keer kon de aanhang van de Spartanen juichen. Maar zes keer jubelden ook de supporters van Fortuna en Enschede. Zi.i waren wat gereserveerd naar de velden getrokken. De nederlaag van de vorige week was een harde klap geweest. Hoe overtuigend echter was de revanche. For tuna scoorde zes keer aan de Maastrichtse Boschpoort in de „derby" tegen MVV. Enschede rekende af met Blauw Wit. Sparta en DOS zijn de „groten" na twee zondagen competitie. Zij hebben niet alleen de maximale winst behaald, zij hebben bovendien de aanvallers van de tegenpartij in bedwang gehouden. Ook dit is een pres tatie. Schril steekt Feijenoords machteloosheid-in-de- aanval daartegen af. Het schutterskwintet van de Rot terdamse stadionclub mag dan bestaan uit illustere na men als Moulijn, Rijvers, Cor van der Gijp, Bennaars Sparta 2 2 0 0 4 7—0 DOS 2 2 0 0 4 4—0 Ajax 2 1 1 0 3 4—1 PSV 2 1 1 0 3 3—1 Willem II 2 1 1 0 3 6—4 ADO 2 I 1 0 3 7—5 Fortuna 2 I 0 1 2 6—2 Enschede 2 1 0 1 2 8—6 EHnkwjjk 2 1 0 1 2 3—3 Volendam 2 1 0 1 2 3—3 Blauw Wit 2 1 0 1 2 8—8 VVV 2 1 0 1 2 3—8 Feijenoord 2 0 1 1 1 0—1 Sittardia 2 0 1 1 1 3—6 Rapid JC 2 0 1 1 I 1—3 NAC 2 0 1 1 1 0—3 DWS-A 2 0 0 2 0 3—7 MVV 2 0 0 2 0 08 en Schouten, dat vijftal moet nog steeds het eerste doel punt maken. Slechts de aanvalslinies van NAC en MVV evenaren dit „record". Feijenoord kwam nu niet verder dan een gelijk spel tegen NAC. Het heeft daardoor reeds een achterstand van drie punten op Sparta en DOS. En, al mag de competitie dan nog vele weken duren, ook nu reeds tellen de punten. Vlak achter het leidende duo ziet men thans vier IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiimiiiiiiuiiiiiiiiuinii clubs met één punt achterstand: PSV, Ajax, Willem II en ADO. PSV en Ajax speelden gelijk. Willem II cor rigeerde met een overwinning op Elinkwijk de con clusies die men uit Elinkwijks openingszege opgebouwd had, terwijl ADO nog eens onderschreef wat menigeen al vermoedde, namelijk dat DWS-A een moeilijk seizoen tegemoet dreigt te gaan. Intussen heeft ook Volendam zijn eerste nederlaag moeten incasseren. Sittardia daar entegen herstelde zich enigszins van het teleurstellende begin door nu tegen Rapid JC gelijk te spelen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiHiiiiiimiiii Het gaat goed met de toto van de KNVB. De vorige week startte men met een inzet van bijna drie ton, nu is er al voor meer dan drieënhalve ton ingelegd. Het aantal deelnemers steeg namelijk met veertigduizend. Met de inzet groeide natuurlijk ook hetbedrag, dat voor de prijzen be schikbaar kwam. Nu kon voor de eer ste prijs het lieve sommetje van 86.775 gulden opzij gelegd worden, terwijl zij die aanspraak maken op de tweede prijs getroost kunnen worden met 37.190 gulden. Het ziet er overigens niet naar uit, dat er deze keer ook één gelukkige win naar zal zijn. Zoiets komt trouwens niet zo heel vaak voor. Maar het voor uitzicht 0111 met de helft te gaan strij ken is evenmin onaantrekkelijk. Dat liet die kant uitgaat, mag men voorzichtig- aan verwachten. Er hebben zich tot nu toe tenminste slechts twee deelnemers met veertien punten gemeld. Voor de tweede prijs zijn vijftien gegadigden met elk dertien punten. Hoe het formulier ingevuld had moe ten worden? De voetballers hebben al dus beslist: 3, 3, 2, 1, 2, 1, 3, 1, 1, 3 2, 1, 2, 1, 1. In het Belgische plaatsje Ryckevor- sel is Gerrit Voorting zaterdag vijfde geworden in een wegwedstrijd over 180 km. Proost ging als winnaar over de eindstreep. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiii (Van onze speciale verslaggever) Welke vreemde krachten hebben een o rol gespeeld in de tweede helft van de oUppOrtCFS 111 llCntmUSt wedstrijd DOS-Volendam? Hoe kon het gebeuren, dat de Kanaries die tweede Sinds enkele dagen staat de Neder landse hockey wereld, in rep en roer. Niet minder dan vijf spelers van het nationale elftal hebben een jaar voor de Olympische Spelen van Rome be dankt voor de eer. Zij hebben geen ver trouwen in hun leiders. Met weemoed dachten zij terug aan de tijd toen Rein de Waal nog de coach van de nationale ploeg was. Het bestuur en de elftal commissie van de K.N.H.B. weigeren te voldoen aan de verlangens van de spe lers. Beide colleges zijn van oordeel, dat de betrokken spelers te veel noten op hun zang hebben en dut men daar aan rfXet mag toegeven wil de sfeer, die typerend is voor de Nederlandse hockey- wereld, bewaard blijven. Is de zaak zo simpel als de leiders het willen doen voorkomenWij menen het te moeten betwijfelen. In eerste aanleg waren niet alleen de vijf spelers die nu bedankt hebben het niet eens met het in het laatste jaar gevoerde beleid van de commissie, maar vrijwel heel de ploeg. Op een enkele uitzondering na hebben alle dragers van het oranje shirt zich tot de voorzitter van de K.N.H.B. gewend om te willen bemiddelen en te streven naar een herziening. Toen de zaken scherp gesteld werden en zowel het bestuur als de elftalcommissie van geen wijken wisten, hielden vijf spe lers hun verlangen staande. De anderen willen het dan nog wel eens proberen. Een feit blijft echt er, dat er thans zes zo goed als zekere kandidaten voor het nationale elftal overgebleven zijn die eigenlijk ook niet het nodige vertrouwen in hun leiders hebben. Voor het Neder lands hockeyelftal, dat over anderhalve maand aan een bijzonder belangrijk toernooi gaat deelnemen, is zoiets funest. Het zou jammer zijn als op deze manier een van Nederlands schaarse troeven- van-internationaal-gehalte „buitenspel" kwam te staan. De verantwoordelijke lieden in de K.N.H.B. dienen zich nog eens ernstig te beraden over de situatie, zoals die thans ontstaan is. Beide par tijen willen een zo goed mogelijk natio naal team. Op die basis moet een op lossing te vinden zijn. Niet voor niets gaat het bestuur van de K.N.V.B. nog eens praten met de clubs die gewoonlijk spelers afstaan aan het Nederlands Elftal. Voor de eerste de beste landenwedstrijd dreigt de voor bereiding namelijk al volledig te mis lukken. De centrale trainingsbijeen komst die voor woensdagavond uitge schreven was, gaat niet door. Enkele clubs spelen dan vriendschappelijke wed strijden. De oefenwedstrijd van het Ne derlands Elftal, op 23 september, moet zonder de spelers van PSV gespeeld worden. Die spelen dan een vriend schappelijke wedstrijd. Het komt ons voor, dat de K.N.V.È. wat laat is gaan praten met de clubs. De bond maakte trainingsdata bekend toen de clubs al geruime tijd afspraken gemaakt hadden met buitenlandse tegenstanders. Waar om? Al een jaar geleden wist de K.N.V.B. wanneer de betrokken interland ge speeld zou worden. Regeren is vooruit zien, zegt een gevleugeld woord. drie kwartier plotseling tegen een ver twijfeld elftal streden, dat alle vinnig heid van vóór de rust miste? Een ploeg, die het moede hoofd in de schoot had gelegd, terwijl het spel nog ge speeld moest worden. Was het mis schien de sfeer in het volle Utrechtse stadion, waar 24.000 toeschouwers het gebeuren op de grasmat angstig pre cies volgden? Waren het de politieman nen, die met de hand aan de gummi knuppel dwars tussen de spelenden door over het veld renden om aan de andere zijde een rumoerige rel te on derdrukkenof voelden de Volen- damse elf zich alleen maar verlaten in dat gonzende stadion, waar eigen volk" in de massa verdween en de „knoest" en „Spoetnik" hun bijnamen niet hoorden uitschreeuwen? Maar DOS is gewaarschuwd. Onstui miger nog dan vorige week tegen DWS/ A heeft Volendam zijn kaartje in de Ere Divisie gepresenteerd. De oranje- hemden toonden een verbijsterd DOS de kracht van een degelijke spelopvat ting, niet versierd met goocheltoertjes of aalgladde dribbelstaaltjes, uitslui tend gebaseerd op techniek en de ster ke wil geen „slachtoffer" te worden. In Volendam wordt het anders, weet DOS nu. Maar Sparta zal het er ook moeilijk krijgen, zo gemakkelijk wel licht als het in eigen huis zal gaan. Hét duel ging tussen spil Kraay en midvoor Tol. Twee „zware" jongens, De drukte bij D.O.S.Volendam was zo groot, dat een tiental jon gens een plaats zochten in de hoge lichtmasten. Vlak voor hpt begin van de tweede helft liet de politie mee delen, dat zij onmiddellijk hun po sities moesten verlaten. Met tegen zin kwamen de knapen de tientallen meters naar beneden. Want als ze niet gekomen waren, had de politie hen gehaald en het veld afgestuurd. Dat was een te dure prijs. Het bestuur van de K.N.V.B. wil bij wijze van proef de protesten voor de tijd van een jaar afschaffen. De sectie- besturen van het betaalde voetbal en het amateur-voetbal, die reeds van plan waren daartoe een noodzakelijk voorstel te doen aan de bondsvergadering, zullen nog overleg plegen met de sectiebesturen zaterdag-voetbal en afdelingen opdat het voorstel van de vier sectiebesturen ge zamenlijk kan uitgaan. Indien de bondsvergadering zich zater dag 31 oktober in Amsterdam uitspreekt voor dit voorstel, zal het, voor wat de sectie-afdelingen betreft, slechts betrek king hebben op de wedstrijden die voor de K.N.V.B. worden gespeeld en niet voor wedstrijden van de afdelingen van de bond. (Van onze sportcorrespondent) Als puntje bij paaltje komt. zal For tuna Geleen verlaten, zo vertelde de ma nager Adriaans. Nu de door Fortuna destijds van Maurits overgenomen con' tracten inzake het Geleense stadion en de bijterreinen verlengd moeten worden, blijken twee grondeigenaren dermate hoge eisen te willen stellen, dat Fortuna ernstig overweegt om Geleen te verlaten. Waarheen? Misschien naar Heerlen, waar een nieuw sportpark in aanbouw is. beiden fel en niet bang voor een stoot je. Geduwd is er dan ook wel af en toe Steeds wanneer Tol de bal ontving wist hjj zijn directe tegenstander vlak ach ter hem, als een kat, die zijn prooi be gluurde. Maar dan kwam er een hoge bal; niemand hoefde te springen, want Kraay en Tol veerden al venijnig op. En meestal reikte de Volendammer net iets hoger en sloeg hij zijn blonde hoofd triomfantelijk naar achteren. Ander sverliep het bij schermutselin gen op de begane grond. Al zwenkte Tol van links naar rechts, steeds volgde hem zijn schaduw Kraay en die te pas seren bleek bijzonder moeilijk. Toch heeft Tol voor de rust een groot aan deel gehad in de gretige aanvalslust van zijn ploeg. Hij zal de Utrechtse spil dan ook nog lang in gedachten blijven. Tijdens de rust durfde niemand zich te wagen aan een voorspelling van de uitslag. Hier waren twee gelijkwaardi ge ploegen aan het werk, die beide doelrijpe kansen verguisden en ook in enthousiasme niet voor elkaar onder deden. Maar toen die tweede helft. Het eerste kwartier nog steeds 00. Tonny van der Linden liep enkele malen mét soepele tred langs wat tegenstrevers, echter te onaangedaan om paniek te zaaien. Aan de Volendamse voorhoede viel al te merken, dat de zaken anders zouden lopen. „Spoetnik" Jonk snelde niet meer „lekker" vlug langs de lijn, Veerman plaatste steeds tégen in plaats van tussen twee benen, Tol zocht vertwijfeld naar vrijheid mocht het dan niet gelukken? De voorhoede van DOS bespeurde de moeilijkheden bij haar collegae en put te er moed uit. Van der Linden gaf de zuiverheid aan zijn centers, die er zo lang vreemd aan was geweest, links binnen Visser dook overal op, waar hij onrust kon stoken, de andere binnen- speler Voges stuurde drie spelers de verkeerde kant uit met één simpele hakbeweging. En de mannen aan de buitenkant, Luiten en Brokx pasten zich eensklaps wonderwel aan. In de 21e minuut voltrok het vonnis zich over Volendam. Er kwam slechts één doelpunt verschil door een strie mende kopbal van Visser maar nie mand geloofde nog in een succesvolle tegenstoot. DOS zelf zeker niet. Het viel onweerstaanbaar aan, verknoeide nonchalant een paar kansen en voerde in de 30e minuut de stand op tot 20. Het was niet nodig geweest: Volendam had het spel al gewonnen gegeven. iiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiu Bliksemsnel reageert Volendams doel man Keizer. Van der Linden mag nog zo nauwkeurig gericht hebben, met dit schot zal de aanvalsleider van DOS geen succes hebben. Aan Keizer lag het dan ook niet, dat Volendam in het Utrechtse stadion verloren heeft. Karei Lotsy, een van de grootste figu ren die de Nederlandse sportwereld ge kend heeft, is plotseling overleden. Wie de naam Lotsy gebruikt denkt in de eerste plaats aan het Nederlandse voet balelftal. Voor een goed deel z(jn werk was het immers, dat het Oranjeteam in de jaren dertig opveerde en een reeks successen behaalde welke de Europese voetbalwereld met ontzag deed opkijken. Lotsy had echter een bijzonder veel zijdige belangstelling voor dc sport. Daarvan getuigt niet alleen het feit dat hjj tot zijn dood zeer tegen zijn zin eigenlijk, want hij vond al enige jaren dat nu de tijd aan de jongeren was voorzitter was van de Nederlandse Sport Federatie, maar tevens dat hij in 1936 (Berlijn), 1948 (Londen) en 1952 (Hel sinki) chef de mission was van de Ne derlandse afvaardiging op de Olympische Spelen. In de voetbalwereld heeft de heer Lotsy echter de belangrijkste rol ge speeld. Na in 1930 reeds tot bestuurs lid te zijn benoemd, werd hij in 1942 gekozen als voorzitter, als opvolger van wijlen dr. D. J. van Prooije. In januari 1953 legde hij die functie neer. In de jaren 1930 tot 1935 was hij de mentale leider van het Nederlands elftal. Zo groot waren de successen die toen geboekt werden, dat men sprak van de „wondertent" van V.U.C. Ook in de internationale voet balwereld was Lotsy een vooraan staande figuur. Hij werd in 1932 be stuurslid van de F.I.F.A. en in 1954 werd hij benoemd tot vice-president. Hij was lid van de regelingscommissie van de wereldkampioenschappen in Italië (1934) en Frankrijk (1938). Van die commissie was hij voorzitter in Brazilië (1950), Zwitserland (1954) en Zweden (1958). Thans was hij mede belast met de voorbereiding en orga nisatie van het Olympisch voetbal toernooi te Rome in 1960. In 1938 was ii ?r .van 'le' Westeuropese voet balelftal, in 1939 leider van het con- ,'nVnt,a-'e elftal en hij organiseerde in 1947 de oefenwedstrijd tussen het con tinentale elftal en het Nederlands elf- In 19o2 werd hij benoemd tot voorzitter van de regelingscommissie voor de viering van het gouden jubi leum van de F.I.F.A. in 1954. „Lotsy heeft natuurlijk zelf actief aan old" ^Ff?aw= V Voetbalde v°°r ..good old HFC Haarlem, en nog voor een andere goeie oude die sindsdien ver scheiden is: Ajax in Leiden. Hij heeft cricket gespeeld voor Rood en Wit meestal in het tweede elftal, en iri Amerika meegedaan aan baseballmat- ches. Hij speelde goed tennis, en hij deed aan automobilisme. Sportaangelegenheden hadden alleen in zijn vrije tijd zijn heftige belangstel ling. Het is niet andersom zoals bij vele wereldvermaarde cracks voor wie sport een doel geworden is, in plaats van een middel dat de mens in staat moet stellen zijn eigenlijke taak in het leven beter te vervullen. Voor Lotsy was de sport altijd middel, nooit doel. Zijn bezige leven heeft hem verhinderd top prestaties op baan of veld te leveren. Zijn grote betekenis ligt in zijn werk als organisator, leider en pionier. Tal rijk zijn de functie:, welke door hem Drie tegen één, een ongelijke strijd voor Trevor Ford. Andcriesen (rechts) en Prins staan de middenvoor van PSV geen verdere doortocht toe. Desondanks volgt Ajax' aanvoerder het tafereel met een bezorgde blik. (Van onze sportredacteur) De duurste voetballer-van-het-jaar tegen zijn oude club; Pietje van der Kuil mét PSV in actie tegen Ajax. Niet minder dan achttienduizend toe schouwers 12 a 13 pet. van de be^ volking, geen club in Nederland haalt zo'n hoog gemiddelde, vertelt trots de secretaris van PSV, Ben van Gelder waren speciaal voor het gevecht, het sportieve gevecht uiteraard, van de rechtsbuiten van het Oranjeteam tegen zijn oude ploegmakkers naar het Philips-stadion getrokken. Zij zijn echter beslist teleurgesteld huiswaarts gegaan. Want, Pietje kon zijn draai niet helemaal vinden. Tegen de club, waarmee hij eens het landskampioen schap behaald had, te schitteren als in zijn beste dagen? Het was te veel ge vraagd. De anders zo parmantige, zelfs een beetje eigenwijze Pieter van der Kuil was deze keer letterlijk en figuurlijk een beetje een klein manne tje. Zeker, hij probeerde echt wel zo goed mogelijk voor de dag tc komen. Hü heeft zelfs één keer heel serieus geprobeerd een doelpunt te maken: een doelpunt zelfs dat, als het planne tje gelukt was, eentje geweest zou zijn waar minstens een veile week over nagepraat zou worden. Hij nam name lijk 'n voorzet van Trevor Ford ineens op zijn rechtervoet. Heel Ajax stond als versteend toe te kijken. Het wist immers maar al te goed welk een uitwerking een dergelijke manoeuvre placht te hebben. De bal vloog echter precies langs de, voor Van der Kuil althans, verkeerde kant van de paal. Pieter kwam tegen Ajax dus niet helemaal „uit de verf". Maar ander zijds, zijn directe tegenstander, Ajax' aanvoerder Ouderland, had het óók niet zo prettig. „Hoe kan dat", zult ge zeg gen. „De man kent zijn oude clubge noot toch door en door. Hij zal zich niet laten verrassen door de trucjes waar anderen altijd grif intippelen". De Chinese zwemmer Mu Hsiang Hsiung heeft zondag in het open 50- meterbad van Peking het wereldrecord op de 100 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 1 min. 11.3 sec., 0,2 se conden onder het oude record van de Rus Wladimir Minaskin. i Dat was ook wel zo, maar Ouderland vond het kennelijk niet zo eenvoudig om tegen Van der Kuil te spelen. Zijn hou ding verried een zekere aarzeling, zoiets als „die anderen zou hij nu zó voorbij gaan, zou hij bij mjj nu wat anders pro beren?" In het begin heeft Van der Kuil daarvan geprofiteerd. Hij ging langs de aarzelende Ouderland ais langs al de „anderen". Toen had Ajax' aan voerder het door. Vanaf dat ogenblik was Pietje van der Kuil geen groot gevaar meer voor Ajax. aar niet alleen, omdat Van der Kuil deze keer de 130.000 gul den, die PSV voor hem neerge teld heeft, niet waar gemaakt heeft, zijn de trouwe aanhangers van PSV wat teleurgesteld naar huis gegaan. De dicht opeengepakte enthousiasten (1e vorige week een tegen Fortuna en nu weer een tegen Ajax. Ze waren alle twee erg belangrijk. In de wedstrijd tegen f ortuna legde hy de basis voor de overwinning. Nu zorgde hij ervoor, dat PSV gelijk kon spelen tegen Ajax. Een gelijk spel, de aanhangers van PSV hadden eigenlijk meer ver wacht. En toch, voor de wedstrijd begon, wisten ze al dat ze eigentijk niet op een overwinning mochten rekenen. Nauwelijks was PSV binnen de lijnen verschenen of wij kregen een fikse op stopper in de rug. Eén van de aan hangers boog zich naar voren en fluis terde met enige ontzetting in zijn stem: „Meneer, ze spelen in het groen. Nou gaat het mis. Ze hebben in het groen nog nooit gewonnen. Als wij zien, dat ze in het groen spelen, krijgen we het werden bekleed. Voorzitter van HFC, voorzitter van de Dordtsche Voet balbond, voorzitter van de KNVB, bestuurslid van de Zwaluwen, bestuurs lid van de Nederlandse Corinthians, lid van de technische en van de keuzecom missie van de KNVB. lid van het NOC. bestuurslid van de FIFA, voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie. In al die functies hebben zijn geesdrift, optimis me en pushing power stumulerend ge-: werkt. Men denke b.v. aan de Olym pische Dag, een idee van Lotsy dat in sloeg en geld opbracht. Wellicht verwierf hij zijn grootste bekendheid als voorvechter en toepasser van de z.g. concentratie-methode, het systeem van mentale en morele Voorbe reiding waaraan het Nederlandse voet balelftal schitterende successen dankt en dat, in rudimentaire vorm, HFC in 192'j voor enige jaren had teruggebracht in de eerste klasse. Lotsy was niet de eerste die het nut van de geestelijke concentratie en de onontbeerlijkheid van geestelijke fitheid inzag. Wel was hij in ons land de eerste, die de concentratie-methode in een een voudig systeem samenvatte. Samen met Herberts en Mundt paste hij het toe bij de training van het Nederlandse elftal dat zo omstreeks 1930 tot ver beneden Europees peil was afgezakt. Bij de nieuwe trainingsmethode werden tac tiek en lichaamsconditie zeker niet ver waarloosd, en kreeg ook de techniek aandacht. Op de voorgrond kwam ech ter de geestelijke en morele gesteldheid van de speler te staan, beschouwd als onderdeel van het geheel. Een Neder lands-elftalclub ontstond een soort van grote familie waarvan de leden el kaar kenden en waardeerden, en allen door hetzelfde ideaal bezield werden: de Nederlandse kleuren in landenwedstrij- den zo hoog mogelijk te houden. Op de dag van de wedstrijd was ieder tot het uiterste geladen en de laatste aanvurende rede van Lotsy, vlak voor het aanvangssignaal, was de lont die in het kruit werd geworpen en explosies van geestdrift en energie te weeg bracht welke voor menige, technische knappere, tegenstander te machtig bleken. In enkele seizoenen veroverde het Nederlandse elftal een, vooraanstaande plaats in het continen tale voetbal. zagen bijvoorbeeld tot hun diepe te leurstelling hoe halverwege de eerste helft een andere kostbare trekpleister, de blonde Kruiver, hinkend het terrein verliet. Hij had een tik gehad tegen zijn omzwachtelde rechterknie; dezelf de knie die hem het vorige seizoen ook al geruime tijd buiten de krijt lijnen gehouden had. „Dat is voor de tweede keer in vier wedstrijden, nu zal het wel opereren worden", was de algemene opinie in de „catacom ben" van PSV. Het leek trouwens wel of juist de dure krachten het deze keer ontgelden moesten. Wiersma ondervond, dat het weinig uitmaakt of men een kopduel aangaat met Blejjen- berg of met een betonnen paal. Daar door heeft PSV een deel van de eerste helft met tien man moeten spelen. Na de rust was de rechtsback van het Oranjeteam en spil en aanvoerder van PSV weer terug, maar de keren dat hij naar zijn hoofd greep, kwamen zo veelvuldig voor, dat men met recht en reden mocht veronderstellen, dat in Wiersma's ogen de onbewolkte lucht niet blauw, maar groen en geel was. Tot nu toe hebben wij uitsluitend ge sproken over dure mannen. Ten on rechte eigenlijk want PSV-Ajax van 30 aug. '59 heeft de aandacht gevestigd op een jongeling, die precies drieduizend gulden gekost heeft. Zijn naam is Willy van Kessel, tot voor kort een der vele grote onbekenden, waaraan ons ama teurvoetbal zo rjjk is. Hjj kwam een tijd je geleden van de derde klasser BSV uit Budel naar PSV. Iljj zou voorlopig amateur blijven. Dat was althans de bedoeling. Dc jonge Van Kessel deed het echter zo goed en stak zoveel betaalden naar de kroon, dat PSV zich geen ogen blik langer bedacht. Willy van Kessel kon een contract krijgen als hij dat wil de. Hij speelde tegen Ajax zijn tweede competitiewedstrijd als betaalde voet baller; hjj maakte zjjn tweede doelpunt, allemaal benauwd. Dan winnen ze niet en dan spelen ze slecht". Inderdaad, PSV heeft niet gewonnen en het speelde niet best ook. Maar Ajax, dat wèl in het rood en wit opereerde, speelde óók niet best. Aan de kleuren heeft het dus niet gelegen, dat op de grasmat van het Philips-stadion een wedstrijd vertoond is, die onnodig hard was en daardoor veel blessures opleverde en die maar heel zelden aantrekkelijk was. Een Haagse heren-atletiekploeg won za terdag in Londen een „trialmeet" tegen de Plytechnic Harriers en de Sport Charlot- tenburg (Did.). De Haagse heren behaalden 108 punten, de Polytechnic Harriers 93 en Charlottenburg 67. lm twee andere wedstrijden verloren de Haagse dames met 11895 punten van de Spartan Ladies, maar de heren wonnen met 79--6D punten van de Polytechnic Harriers. Bij de heren won Smit de 100 yards in 9.8 sec., waarmee hij het 29 jaar oude Ned. record van Chris Berger tot op een tiende sec. benaderde. Bij de dames leverde Joke Bijleveld een zeer goede prestatie. Behalve het versprin gen (5.88 meter) won zij de 100 yards in de prachtige tijd van 10.7 sec., slechts een. tiende seconde boven het Nederlands record van Fanny BlankersKoen. Voorts werd Jo Knaap tweede op de 880 yards in 2 min. 18 sec. achter de Engelse Jordan, die 2.13.9 noteerde. Nannie Haase werd op de 220 yards eveneens tweede in 25 sec. Ook Wil Kapel behaalde een tweede plaats, namelijk op de 80 meter horden in 12.2 sec. Het Roemeense voetbalelftal heeft' zondag te Warschau met 3-2 gewonnen van Polen. Bleeker heeft zondagmiddag in Dor drecht een loop over 20 km gewonnen. Zijn tijd was 1 uur 6 min. 10,8 sec. iiniiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiHHiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiir (Van onze sportcorrespondent) Canjels zal wel lekker Beltman. Met dat al werd zwakt zuidelijk elftal" uitgerust zijn". De scham- Canjels echter zo gedemo- schamperde een Bredase perc opmerkingen aan het raliseerd, dat hij een rem supporter, wat het zuide adres van NAC s midden- werd op zijn aanval. De voor twee seizoenen top- man die twee seizoenen scorer van de Ere-Divisie lauweren oogstte en dat waren niet van de lucht. Twee minuten voor het einde kreeg de kanon nier de kans, waar hij al die tijd van gedroomd had. Zijn privé-bewaker Wal- hout had even elders ge assisteerd en Canjels had een vrij schootsveld. Zijn lijk element betreft doe lend op Walhout (ex- Noad), Bennaars (ex-: DOSKO), Klaassens (ex- VW) en Rijvers (ex-" NAC). Dat derde deel van de ploeg hanteerde het wapen van NAC: geesté drift. Toen Bennaars ech ter na tien minuten vei>" dween was een der motors uitgevallen: Temming ver schot faalde... Apatisch misschien volgende week ving hem. Hij kreeg énkele welhaast kuierde de mid- -iJT „Ej® «ïr'Si denvoor terug. weer zal doen, verliet met kansen maar miste. Maar- gebogen hoofd het terrein, ja, wat wilt ge, als ge In het prille begin ging Rijvers, ex-Breaanaar, nummer 13 draagt hij er nog wel eens lek- was de grote man in het Het bleef dus zoals het ker tegenaan. Het waren bij vlagen aardige maar begonnen was: Feijenoord stevige duels tussen hem over het algemeen toch te professionalistisch te en Walhout. te stevig, want zeer middelmatige treffen veel vertrouwen op pure Walhout kreeg een stuk tussen NAC en Feijenoord. techniek, NAC tempera- of zes vrije trappen tegen Het zag er voor Feijenoord mentvol en onstuimig zich plus een waarschu- in het begin hoopvol uit, maar juist iets te weinig wing van. de uitstekend dank zij vooral het zuide- raffinement tegen de ster- leidende scheidsrechter lijk element. „Een ver- ren".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6