FRAAI TENNIS, MAAR VEEL INCIDENTEN Circus55 Kramer speelt in Scheveningen om de punten Segura wint van Hoad GEEN BESLISSING IN TENNISSTRljD Vijfde partij tussen Fraser en Mackay zal beslissen Schmitz fraai winnaar in de Vrijheidsklasse Atletes van CELEBES verrassend verslagen VLAGGENINCIDENT op de Wereld Studentenspelen Belg Laver onfortuinlijk tegen Olmedo Verzwakt nog te sterk voor Nederland Europese titel voor De Jong Brandweer blust motorkruiser Lauer verzamelt 7955 punten op de tienkamp Estafettekampioenschappen Slechte tijden door stevige wind Rousseau wint in Parijs Russen ivaren bijna vertrokken ie ZEILWEDSTRIJDEN IN HAARLEM m Hans Smit weigert te lopen Komijn verslaat Arie van Houwelingen Duitse ruiter een klasse apart Bloemen voor Judith de Nijs en Hennsen MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 Weer tennisnederlaag Zeilen in finnjollen Autoraces in Kent Nederland behoudt zijn voorsprong op Britten Maspes verslagen Enthoven nog steeds 3e in Ronde van Polen Nederlandse paarden op dreef in België Zwemrace in Vriezenveen Op de Mets-banen te Scheveningen hebben enige duizenden toeschouwers dit weekeinde genoten van Iraai ten nisspel, uitgei oerd door het „tenniscir- cus" Kramer. Jammer was het dat en kele incidenten de spelers zondag uit hun evenwicht brachten. Verkeerde be slissingen van linesmen hadden een on gunstige invloed op het spel, waardoor het publiek toch nog enigszins teleurge steld huiswaarts ging. Demonstratiepartijen bleven dit maal achterwege. Vanaf de winderige en kille tribunes was het duidelijk waar neembaar, dat de leden van het „Cir cus" om de punten speelden. Het gold immers partijen, die meetelden voor de voor-competitie van het toer nooi om de grote prijs van Europa. De Amerikaan Tony Trabert wilde de premie, die aan een overwinning ver bonden was, graag bemachtigen. In het duel met de Australiër Cooper zag het er dan ook aanvankelijk naar uit, dat Traberts banksaldo met enkele honderden guldens verhoogd zou wor den. Hij begon bijzonder goed, won zijn servicegame op love en de drie vol gende games. Daarna werd het pas dui delijk, dat Cooper een „warming up" nodig had. Hij sloeg door de service van Trabert heen en het Werd 4-1. De zesde game duurde geruime tijd. Niet minder dan negen maal kondigde de umpire „deuce" aan. Met een prachti ge passeerslag maakte Cooper een einde aan het „eeuwige" deuce, daar mee de achterstand tot 2-4 reducerend. Met meer aanvallend spel hield hij Trabert op de baseline en daardoor zag hij tevens kans om de zwakke fore hand van zijn tegenstander te bestoken. Toch won Trabert die eerste set met 7-5. In de twee volgende sets echter kon hij het hoge tempo van Cooper niet meer volgen. Met 6-2 6-3 ging de Amerikaan ten onder. Teleurstellend verliep de partij Hoad-Segura. Privé-moeilijkheden wa ren de oorzaak van het slechte spel van de Australiër. Niets gelukte. Dropshots belandden voor het net, forehanddrives kwamen ver achter de lijnen terecht en zijn gewoonlijk zo harde service was ditmaal niet van die kwaliteit. Aan de andere kant van de baan stond bovendien een in topvorm zijnde Segura. Dik wijls versloeg hij zijn tegenstander met een volkomen doodvallende drop shot vlak achter het net. En als hij dan op deze wijze een punt had ge scoord, wees hij met een vinger naar het hoofd, beduidend, dat hij weer eens zijn hersenen had gebruikt. Hierdoor kreeg de sympathieke spe ler het publiek op zijn hand, hetgeen hem tot meer grapjes aanzette Met de veelbetekenende cijfers 6-2 6-0 won hij van een speler, van wie hij bijna altijd nederlagen krijgt te slik ken. Cooper schrikt van ballenjongen Het eerste enkelspel zondagmiddag beloofde iets goeds te worden. Zowel Cooper als Segura waren uitstekend op dreef. Met zijn kanon-harde service scoorde Cooper menig punt en Segura verraste zijn tegenstander met zijn enorme variatie en niet de op de maat gesneden zachte crosspassings. Tot 3-2 in het voordeel van Segura wonnen bei de spelers om beurten hun service- game. In de zesde game ging het ech ter mis. Een foutieve beslissing van de linesman zelfs Segura wees de um pire erop, dat Coopers slag binnen de lijnen was gebleven had een ongun stige invloed op het spel van de Austra liër. De concentratie was verdwenen. De Equadoriaan won de eerste set met 6-3. Een tweede incident volgde in de eer ste game van de tweede set. Terwijl Cooper serveerde stond een der ballen- jongens midden op de baan. Aanvanke lijk had de Australiër er geen erg in, doel* plotseling zag hij iets op de baan bewegen, waarvan hij schrok. Na veel geharrewar kreeg hij een „let", maar zijn spel werd er niet beter op. Hij ver loor dan ook de tweede set met 6-1. In de partij Trabert-Hoad gebeurde eveneens iets' onregelmatigs. Ditmaal verscheen een geladen Hoad op de baan. Hij had er zin in. Ook in dit duel ging de strijd in het begin gelijk op en ook nu weer was het een foutieve beslis sing van een linesman, die het spel van een der spelers volkomen ontre gelde. Het ongeluk trof Hoad. Kennelijk ter genoegdoening van het publiek besloot men in het dubbelspel om de best of five te spelèn. Nu zege vierden Hoad en Cooper. Zij versloe gen na een langdurige strijd Trabert en Segura met ÏO-8, 9-7, 6-4. De uitslagen luiden: Zaterdag en kelspel: Cooper versl. Trabert 5-7, 6-2, 6-3. Segura versl. Hoad 6-2, 6-0. Dub belspel: Trabert en Cooper versl. Hoad en Segura 6-1, 6-4. Zondag enkelspel: Trabert versl. Hoad 6-2, 6-4. Segura versl. Cooper 6-3, 6-1. Dubbelspel: Hoad en Cooper versl. Trabert en Segura 10-8, 9-7, 6-4. Tot hun eigen verrassing hebben de Belgen de tenniswedstrijd tegen Neder land met 19-15 gewonnen. De sterke Belgische spelers De Gronckel en Bru- loot waren immers niet beschikbaar en in de partij tegen Van Eysden liep Bri- chant een verrekking in de rechter kuit- spier op, die hem noodzaakte de strijd le staken op het moment, dat hij in de beslissende set met 3-2 de leiding had. De Belgen hadden, gezien hun ver zwakte ploeg, rekening met een neder laag gehouden. Van de dames slaag den Rietje Tervoort, Henriette Ruinen, mevr. Thung en mevr. Vletter er niet in één punt voor de Nederlandse ploeg in de wacht te slepen. Vooral de Neder landse kampioene, mevr. Vletter, stelde in haar partij tegen mevr. Bedoret te leur. De uitslagen waren: Zaterdag: Herenenkelspel: Kloezen (N) versl. Drossart (B) 6-3, 6-0; Van de "Weg (N) versl. Bernaert (B) 3-6, 6-1, 6-2; Mercier (B) versl. Scholtz (N) 6-1, 6-0; Kuypers (N) versl. Lemaire (B) 6-4, 6-2; Karamoy (N) versl. Fromt (B) 6-4, 6-3; Van Eysden (N) versl. Brichant (B) 2-6, 6-4, 3-2 (opgegeven); Jamar (B) versl. Bijker (N) 3-6, 6-3, 6-0; Goris (N) versl. Van der Wiele (B) 3-6, 9-7, 6-1. Damesenkelspel: mej. Merceles (B) versl. mevr. Vletter (N) 6-0, 6-3; mevr, Bedoret (B) versl. mevr. Thung (N) 2-6, 6-4, 6-4; mevr. Bernheim (B) versl. mej. Ruinen (N) 6-2, 6-1; mej. Bellens (B) versl. mej. Tervoort (N) 6-1, 6-4. Gemengd dubbelspel: mej. Bellens en Froment (B) versl. Fredy Marinkelle en Karamoy (N) 6-4, 6-4; mej. Holvoet en Gevers (B) versl. Joyce Marinkelle en Goris (N) 6-3, 8-6; mej. Mercelis en Van Eynde (B> versl. mevr. Thung en Van Eysden (N) 13-11, 6-3; mevr. Peeters en Van de Weg (N) versl. mej. Marechal en De Bodt (B) 6-3, 8-6. Zondag: Herenenkelspel: Scholtz (N) versl. Bernaert (B) 6-2, 6-0: Van de Weg (N) versl. Mercier (B) 3-6, 6-3, 6-4; Kuypers (N) versl. Drossart (B) 6-2, 6-2; Van der Wiele (B) versl. Bijker (N) 1-6, 6-3, 7-5; Karamoy (N) versl. Van den Busch (B) 6-2, 6-2; Lemaire (B) versl. Kloezen (N) 6-2, 6-4; Froment (B) versl. Van Eysden (N) 6-4, 6-2; Ja- mar (B) versl. Goris (N) 6-4, 6-1. Da mesenkelspel: mevr. Bernheim (B) versl. mej. Tervoort (N) 5-7, 6-1, 6-0; mej. Bel lens (B) versl. mej. Ruinen (N) 8-10, 6-4, 6-4; mej. Mercelis (B) versl. mevr. Thung (N) 6-1, 6-0; mevr. Bedoret (B) versl. mevr. Vletter (N) 7-5, 7-5. Heren dubbelspel: Goris-Karamoy (Ni versl. Narinx-Drossart (B) 6-1, 6-0; Domini- cus-Scholtz (N) versl. Gevers-Van den Bussche (B) 2-6, 6-3, 6-4; Froment-Van den Eynde (B) versl. Van Eysden-Van de Weg (N) 4-6, 6-4, 6-4; Kloezen- Kuypers (N) versl. De Bodt-Jamar (B) 0-6, 6-2, 8-6. Damesdubbelspel: mevr. Peters-mevr. Thung (N) versl. mej. Chantraine-mej. Ruquois (B) 6-2, 6-4; mej. Mercelis-mej. Holvoet (B) versl. mej. F. en J. Marinkelle (N) 6-1,4-6,6-3. De spanning in de tenniswedstrijd tussen de Verenigde Staten en Austra lië om de Davis Cup is zondag ten top gevoerd. Nadat de stand 22 was ge worden door de overwinning van het Australische dubbel Fraser en Emer son op Olmedo en Buchholz en de zege in het enkelspel van Olmedo op Laver, moest het vierde enkelspel tussen de Amerikaan Mackay en Fraser de be slissing brengen. Fraser won de eerste set met 86, maar de tweede was voor zijn tegenstander: 63. In verband met de duisternis werd de strijd daarna ge staakt. Vanmiddag wordt de partij voortgezet. Vrijdag waren beide partijen op gelij ke voet gekomen door de overwinning van Fraser op Olmedo in vier sets en de nederlaag van Laver tegen Mac kay. Australië nam zaterdag na 85 mi nuten spelen weer een voorsprong (21) De Australiërs Fraser en Emerson wonnen namelijk met 75, 75, 64 van Olmedo en Buchholz. Een resultaat overigens, dat men al had voorspeld, aangezien de Australiërs een bijzonder goede combinatie vormden. Dat werd reeds tijdens de Amerikaanse dubbel spel-kampioenschappen bewezen, toen zij Olmedo en Buchholz in de eindstrijd met 36, 63, 57, 64, 75 versloe gen. Deze wetenschap heeft het Ameri kaanse dubbel in de Davis Cup-wed strijd kennelijk danig parten gespeeld. Met 75 ging de eerste set naar Australië. Het spel moest even later wegens een hevig onweer, gepaard gaande met een zware regenval, wor den onderbroken. Haastig werd de baan overdekt met een nylon kleed en na ruim een uur onderbreking keurde de wedstrijdleiding de baan voor verder" spelen goed. De grote druk, die er op Buchholz werd uitgeoefend, leidde tot een nieu we setzege voor Australië (7—5). Ook in de derde set was Buchholz het voor naamste doelwit. Olmedo kon er geen verandering in brengen (64). Laver mist kansen Rod Laver verloor in vier sets van Alex Olmedo. Daardoor werd de stand na vier partijen weer gelijk: 22. Ol medo speelde in deze partij, die bijna drie en een half uur duurde weer op volle kracht en deed de toeschouwers zijn nederlaag tegen Fraser op vrijdag vrijwel vergeten. In de eerste set leek Olmedo zeer gespannen en het gevolg was dat hij met 40 achter kwam te staan. In de vijfde game echter verloor Laver zijn service, terwijl Olmedo, aan gemoedigd door het publiek zich her stelde. Dankzij enkele fraaie volleys kwam de Australiër op setpoint. Hij miste echter de kans, verloor de game en in een ommezien liep Olmedo uit tot 87 om met 97 te winnen. In de tweede set brak de zon door, wat de spelers echter niet scheen te hinderen. Zij begonnen met ieder de service te verliezen op dubbele fouten. Daarna ging Laver evenals in de eer ste set tot de aanval over. Dankzij enke le goede volley's, en dubbele fouten van Olmedo liep hij uit tot 41. Olmedo wist op te halen tot 42, maar weder om kwam Laver in het voordeel door zijn service. De Australiërs scoorden punten met een harde smash en een prachtige volley en kwam op 52 en vervolgens op 64. De derde set be^on met prachtig vol leren aan weerszijden en enkele zeer goede dropshots van Laver. In de zes de game na een lange rallye brak Laver door de service van Olme do en leidde toen met 42. De twee vol gende games gaven aanleiding tot een zeer felle strijd. Laver had enkele ma len wederom succes met dropshots, maar na drie onzuivere slagen verloor hij op zijn beurt zijn service en Olmedo kwam op 44. Daarna bleef de drop- shot een scherp wapen van de Austra liër waarop Olmedo slechts moeilijk verweer vond. Olmedo won de set ten slotte met 108. Na' de pauze begon de vierde set op vrij makke wijze. Beide spelers deden goede dingen, maar misten ook gemak kelijke ballen. Zij wonnen om beurten hun service. In de 18e game was de stand 99, alhoewel Olmedo drie dub bele fouten maakte. In de 21ste game toen Laver op zijn service met 400 leidde, miste de Australiër drie maal achter elkaar. Dit betekende een door braak van zijn service en Olmedo kwam met 1110 voor te staan. De Pe ruaan won de beslissende game met love op zijn service. De partij had 66 games gevorderd. Onze landgenoot Koos de Jong heeft met zijn boot Zomerweelde het Euro pees kampioenschap eenmanszwaard- boten gewonnen, dat op de Silsersee (Zwitserland) in de finnjollen werd verzeild. Het totaal aantal punten van de Nederlander was 5480. Zondag stond de zevende en laatste race op het programma. Opnieuw liet Koos de Jong zich als eerste afblazen. Zaterdag reeds had onze landgenoot zo'n grote voorsprong in het klassement, dat de titel hem niet meer kon ontgaan. In dit kampioenschap telden de zes beste resultaten voor de eindklassering. Het eindklassement luidt: 1. Zomer weelde, strm. Koos de Jong (Ned.) 5480 pt.; 2. Erroll Finn, Pinaud (Fr.) 4290 pt.; 3. Pinquin Fipn, Cogler (O-Dld.) 4008 pt.; 4. Darling, Kuhweide (West-Dld.) 3345 pt.; 5. Fjemse, Wind (Den.) 3816 pt.; 6. Maakungen, Jordbakke (Noorw.) 3646 pt. Mi Kent werd zaterdag de tweede manche gereden van de wedstrijd EngelandNe derland voor grand tourisme wagens tot 1600 cc. In de eerste manche, zondag 5 juli j.lf op Zandvoort. had Nederland een grote voorsprong genomen: 66 tegen 12 punten. Daarmee was de strijd in feite al beslist. Met het oog hierop werd de puntentelling voor de tweede manche gewijzigd: de win naar op Brands Hatch kreeg niet 8 punten, doch 16, en ook de tweede, de derde, de vierde, de vijfde en de zesde plaats werden met een dubbel aantal punten gehonoreerd. Desondanks kon Engeland de achterstand niet inhalen. De einduitslag was 7866 pun ten voor Nederland. In de manche op Brands Hatch ging d-e Engelsman Warner met Lotus Elite als eerste door de finish. Zijn gemiddelde snel heid over de 42.245 kilometer bedroeg 106.44 km per uur, tweede werd zijn landgenoot Clark, eveneens met Lotus Elite, en derde Poll uit Hilversum met Porsche. Het ronden van de boeien tijdens de nationale zeilwedstrijden op de Mooie Nel te Haarlem leverde zo nu en dan een enorm gedrang op. (Van een verslaggever) Bij een flinke noordwesten wind zijn zaterdagmiddag en zondag in Haarlem nationale zeilwedstrijden gehouden op het Spaarne en de „Mooie Nel". Dat de strijd de tweede dag feller is geweest blijkt wel uit het aantal protesten: zon dag vijf tegen zaterdag geen. In Kèt ge drang bij het ronden van de eerste boei op de Mooie Nel hesen velen overigens de protettvlag, zonder later bij de jury aan te kloppen. Onbetwist bekerwinnaar in de Sharpie- klasse was W. Guldemond (De Kaag) met Spotvogel, die zich beide dagen als eerste liet afblazen. Door het niet meedoen van Jongkind en Helder werd Alb. Wulff (K.N.Z.R.) gemakkelijk winnaar in de Flying Dutch- manklasse. Minder eenvoudig ging heter in de Vrijheidsklasse aan toe. De grote strijd werd geleverd tussen H. Schmitz jr. (De Kaag) en J. Elhorst (Haarlemse Zeil Vereniging). De eerste kwam door iets meer behendigheid en gewaagder laveren twee maal als winnaar over de lijn. Ook de 12 Voetsjollenklassp A had een vaste kampioen. De merendeels jongere deelnemers aan deze race konden het niet bolwerken tegen de geroutineerde J. v. 't Hoogerhuys. Slechts J". v. Weel maakte het de Amsterdammer soms las tig, maar moest beide keren met een tweede prijs genoegen nemen. De gebroeders Loogman (De Kaag) streden onderling om de eerste plaats in de Oiympiajollenklasse. Het succes werd gedeeld: zaterdag was J. Loogman win naar, zondag zijn broer. Een grote hindernis vormde zondag morgen een brandende motorkruiser, De Keulse atleet Martin Lauer heeft zondag in Dusseldorp het Duitse kam pioenschap op de tienkamp op zijn naam gebracht met een totaal van 7955 punten. Daarmee neemt hij thans na de wereld recordhouder Kuznetsow (8357), Rafer Johnson (8302) en Yuri Kutenko (7989) de vierde plaats in op de wereldrang lijst van de beste prestaties aller tijden. Zaterdag, na de eerste dag, had Lauer nog alle mogelijkheden om zelfs boven de prestaties van Kuznetsow te komen, maar door zijn zeer slechte verrichtin gen bij het discuswerpen (36.88 m) en het polsstokhoogspringen (3.09 m), num mers die hij vrijwel nooit beoefent, ver loor hij te veel punten voor een record. De Nederlandse estafettekampioen schappen, die zondag op de sintelbaan van het gemeentelijk sportpark te Delft zijn gehouden, hebben over het algemeen matige prestaties opgele verd. In niet geringe mate kwam dit door de stevige schuin op de baan staande wind, waardoor het maken van goede tijden bijna uitgesloten was. Er vielen twee verrassingen te noteren. Beide malen op de 4 x 100 meter esta fette. Bij de dames leed namelijk de Haagse ploeg Celebes een nederlaag tegen Palthene (Arnhem) en 'bij de he ren werd niet het Amsterdamse AAC of het Groningse Pegasus kampioen, maar Minerva uit Rotterdam. V. en L. had zich teruggetrokken, voor de finale. De eerste loopsters van Palthene: Caria van Tiel en Trudi Oonk hadden een kleine voorsprong veroverd, die door Hannie Bloemhof weer in stijgen de vorm, met nog 100 meter te lopen, tot tien meter werd opgevoerd. Toen kwam Joke Bijieveld in de baan tegen Yvonne Raatsen. Het Haagse meisje, dat in de morgenuren per vliegtuig te rug was gekomen uit Londen, haalde ,ctulu meter na meter in en op de finish was Wei betekende Lauers totaal een verbe- I on,m^JrjCpoi«f. Z'en',rTe •'U1'y besliste: 49.8 voor Palthene, 49.9 sec. voor Ce lebes. tering van het Duitse nationale record, dat op naam stond van Meier (7388 pnt). Lauer liep de 100 meter in 10.2 sec. Hij had echter een wind van 2.8 meter in de rug. Houder van het Europese record op deze afstand is de Brit Mac Donald Baily, die op 25 aug. 1951 10.2 sec. noteerde, een tijd die sindsdien door een achttal lopers is geëvenaard. Bij het verspringen haalde _,auer 7.22 meter en bij het kogelstoten 14.28 meter. Voorts haalde hij bij het hoogspringen 1.83 m en liep hij de 400 m in 48,5 sec. Bij de heren won Minerva met de lo pers Jaap Noordenbos, Ed Boere, Bob van Yperen en Piet Kortleve, die weken lang onder de bezielende leiding van Joop Tournier hadden getraind op de wissels, de 4 x 100 meter in 43.7 sec. Pegasus, dat zich in de series het snelst had getoond belandde op de tweede plaats in dezelfde tijd. De da- mesploeg van Celebes, bestaande uit Marijke Thomee, Eef Bakker, Willy Kapel en Joke Bijleveid zegevierde mét ruime voorsprong (in 1 min. 46.2) op de 4 x 200 meter estafette, terwijl VIF (Hilversum) op de 4 x 1500 meter met groot verschil de Trekvogels versloeg. Tijd: 16 min. 39.2. Het spannendste nummer was de 4 x 400 meter. Eef Kamerbeek bezorgde met een tijd van rond 50.- sec. zijn ploeg P.S.V. een royale voorsprong, die door Anton van Dorst, Herman O,enen en Henk Hans, die weer over zjjn inzinking heen is, steeds royaler werd. In 3 min. 24.9 sec. greep de Eindhovense club de zege. Achter dit viertal vochten AAC, V. en L. en Trek vogels een enerverend duel uit. Wim Esajas voor AAC, Jan Parlevliet voor V. en L. en Harry de Kroon (Trekvo gels) kwamen gelijk door met nög 100 meter te lopen. Schouder aan schouder gingen zij over de baan. De Kroon viel af, maar Esajas en Farlevliet vochten verbitterd door. Vier meter voor de eindstreep was een fel sprintje van de soepel lopende Esajas net voldoende voor de tweede plaats. Naast de estafettewedstrijden werden twee persoonlijke nummers afgewerkt, namelijk het discuswerpen en het ko gelstoten' heren. Kees Koch zegevierde op beide onderdelen. Zijn discusworp van 48.04 meter was de slechtste van dit seizoen, zoals hij zelf ze'. Het kogel stoten was van beter gehalte. Zijn bes te worp (15.92 m) was voldoende voor de eerste plaats. Kees van Wees bereik te op vijf centimeter na de vijftien me ier en ook de nog jonge 17-jarige Piet van der Kruk kwam met 13.67 meter goed voor de dag. Eigenaardig genoeg stootte Kees van Wees vóór en na de wedstrijd verder, namelijk 15.50 en 15.75 meter. Minerva toonde zich Nederlands snel ste vereniging tijdens de estafettekam pioenschappen atletiek, welke zondag in Delft gehouden zijn. Men ziet hier hoe Cortlever na de laatste wissel van een enerverende race naar de overwin ning snelde. De in Delft gehouden Nederlandse estafettekampioenschappen hebben een onsportief incident opgeleverd. Hans Smit, Nederlands beste sprin ter van het ogenblik, weigerde in de 4 x 100-meter-ploeg van zijn club V en L (Den Haag) uit te komen in de finale, zodat het team zich terug moest trekken. Hans Smit was het namelijk niet eens met zijn clubbe stuur over de samenstelling van het team. Ondanks dit meningsverschil liep hij wel in dé series mee. Daarna is Smit naar huis vertrokken, zonder er zich rekenschap van te geven, dat hij met deze houding zijn club en de drie overige leden van het esta fetteteam dupeerde. Ongetwijfeld is het laatste woord over deze kwestie nog niet gesproken. Het bestuur van V. en L. overweegt Hans Smit voor zijn onsportief gedrag enige tijd te schorsen. die vooral voor de jachten met zeilen van kunstvezel een gevaar betekende. Er ontstond een enorme vonkenregen en de brandweer van Spaarndam had veel moeite om het jacht weg te sle pen, waarna de blussingswerkzaamhe- den aan de kant konden plaatsvinden. Het schip brandde tot aan de waterlijn af. De opvarenden waren tijdig van boord gehaald. De uitslagen van zaterdag waren: Valkenklasge: 1. Moustache (De Wit). 2. Grote Klaas (Klazinga), 12 m2 Shar- pieklasse: 1. Spotvogel (W, Gulde mond). 2. Rakker (C. Guldemond). 16 m2 Ecnheidsklasse Streep: 1. Mag- drieja (Spaargaren). 2. Odysseus (Van Akker). Vrijheidsklasse: 1. Smitje (Oud haarlem). 2. HepieDel2 (Elhorst). Olym- piajollenkl.: 1. Meo oVto (J. Loogman) 2. Pikola (P. Loogman). Sternklasse: 1. Crazy (Winden). 2. Slippertje (Bakker). 12 Voetsjollenklasse A: l. Positron (v. 't Hoogerhuys). 2. Hatatitla (v. Weel). 12 Voetsjollenklasse B: 1. 't Hommeltje (Hommels jr.). 2. Teut (v. Splunter). Jeugdklasse: 1. Alk (Numan en Visser). Zondag: Flying Dutchmanklasse: 1. Flying Dut- chy (Wulff). Valkenklasse: 1. Fana Tikki (Zwaan). 2. Grote Klaas (Klazinga). 12 m2 Sharpieklasse: 1. Spotvogel (W Guldemond). 2. Aeolus III (C. Gulde mond). 16 m2 Eenheidsklasse Streep: 1. Griet (Botterweg). 2. Akidi (v. d. Horst). Vrijheidsklasse: 1. Smitje (Schmitz jr.). 2. Hepie Del 2 (Elhorst). Oiympiajollen klasse: 1. Pikola (P. Loogman). 2. Meo Voto (J. Loogman). Sternklasse: 1. Crazy (v.d. Winden). 2. Libel (Mente). 12. Voets jollenklasse A: 1. Positron (V. 't Hooger huys). 2. Hatatitla (v. Weel). 12 Voets jollenklasse B: 1. Trio (Zant jr.). 2. Wa- tervloo (Bulters). Jeugdklasse: Alk (Nu man en Visser). Wedstrijden op Westeinder Op de Westeinder' Plassen zijn jaar lijkse zeilwedstrijden gehouden tussen ronde- en platbodemj achten. De deel name was zeer bevredigend. In zeven klassen werd enthousiast gevaren. Voor het eerst kwamen dit keer ook drie bot ters, uit Harderwijk, Elburg en Volen- dam, aar. de start. Deze vissersschepen vinden zo langzamerhand andere eigena ren, die zich kennelijk best thuis voelen op de ruige boten. De Westeinder was voor hen een geschikte wedstrijd. De uitslagen waren: Zaterdag: R.O.R.C.-klasse 3: 1. Swarte Swaen, strm K. H. Pott (Nieuwe Meer). R.O.R.C.-klasse 4: 1. Piraat, strm J. A. van den Ilauten (Vinkeveen/Abcoude). Ronde- en platbodemjachtcn, kajuitjach- ten oa, ob en aoc: zat.: 1. Hollantsche Leeuw, strm A. Beumer (Loosdrecht). zond.: 1. Maartje, strm C. J. W. van Wa ning (De Maas). Zondag: R.O.R.C.-klasse 3: 1. Befra, strm G. J. Matthieu (Nieuwe Meer). R.O.R.C-klasse 4: 1. Rob, strm H. Schmitz (Haarlemse). Staverse jollen: zat.: 1. Vrouwtje van Stavoren, strm J. H. A. Sassen (Westend), zond.: 1. Con- stantia, strm C. A. Breedveld (Noord- Zuid). Ronde- en platbodemjachten A: zal..* 1. Frans Naerebout, strm A. J. de Haas (Nieuwe Meer), zond.: 1. Rama, strm Merriënboer. Ronde- en platbodem- jachten B: zat.: 1. Waterman, strm E. Hertzberger (De Vecht), zond.: 1. Een hoorn, strm H. E. Oud. Schouwen: 1. Tj ,k Hiddesz, strm J. L. Eilders. In het Pare des Princes zijn zondag middag wielerwedstrijden gehouden, die golden als revanches voor de wereld kampioenschappen. In de sprint zege vierde Rousseau door In de finale twee maal van Maspes te winnen. De Belg De Bakker versloeg in twee ritten de Zwitser Suter voor de derde plaats. Jan Derksen was in zijn serie derde geworden achter Sacchi en Gaignard, maar had zijn herkansingsrit tegen Ogna gewonnen. In de kwartfinales werd hij door Rousseau verslagen en in de herkansing eindigde hij achter De Bakker en Sacchi, zodat hij was uitge schakeld. Bij de achtervolging over 5 km. won Bouvet in de eerste rit van Faggin. W de tweede serie won Rivière in de tijd van 6 min. 14 sec. van Post. Voor de derde plaats reed Post toen tegen Fag gin. De Nederlander won met 125 meter voorsprong op de Italiaan. De finale werd met miniem verschil door Rivière gewonnen. Een stayerswedstrijd over 1 uur werd gewonnen door de Spanjaard Timoner die 65.513 km. aflegde. Tweede werd Verschueren, derde Godeau, vierde De Paepe en zesde Koch. Marinus wint in Muenchen Tijdens internationale amateur-wieler wedstrijden in München Gladbach heeft de Nederlander Marinus een individuele wedstrijd over 6 km. gewonnen. De Duitser Rudolph werd tweede en Van der Lans eindigde als vierde. In een handicapwedstrijd finishte Marinus als tweede, achter de Austra liër Coster, ondanks een voorgift van 20 meter. Opmerkelijk was het falen van de. wereldkampioen achtervolging, Rudi Altig. in een koppelwedstrijd. Tezamen met zijn broer Willi bracht hij het niet verder dan de zesde plaats, achter Marinus en Van der Lans (vijfde). Tijdens wedstrijden op de Wageningse wielerbaan heeft de wereldkampioen riet" amateurstayers, Arie van Houwelingen. een verrassende nederlaag geleden tegen cje Hagenaar Romijn, die twee van de drie manches won. Een omnium voor amateursprinters werd gewonnen door de Hagenaar Rinus Paul met 10 punten. De Amsterdammer P-sere- boom werd met dertien punten tweede. De tiende etappe van de ronde van Polen van Lodz naar Wloclawek over een afstand van 102 km is gewonnen door de Pool Podobas in 2 uur 43 min. 26 sec. Op de tweede en derde plaats eindigden zijn land' genoten Paradowski en Gazda in dezelfde tijd als Podobas. De Nederlanders Zilver berg en Enthoven behoorden eveneens tot de kopgroep. Zilverberg werd elfde en Ent hoven twaalfde in dezelfde tijd als de win naar. Het algemeen klassement luidt: 1. Po dobas (Polen), 2. Gazda (Polen), Entho ven (Ned.), 7. Zilverberg (Ned.). De tweede dag van het internationaal concours-hippique te Groningeii is volko men beheerst door de jonge Duitse ruiter Alwin Schockemoehler. In beide interna tionale springconcoursen bezette hij de eer ste twee plaatsen met Freiherr en Tiro. Id het uiterst zware concours A was hij zelfs de enige, die met beide paarden foutloos het parkoers volbracht, waardoor hij een barrage tegen zichzelf moest rijden. De ge weldige springer Freiherr behaalde daarin zijn derde zege. De prestaties van de Ne derlandse ruiters bleven over het alge meen ver onder de verwachtingen. De uitslagen waren: Jachtspringconcours: 1. A. Schockemoeh- ler (Did.) met Freiherr; 2. A. Schockemoeh- ler met Tiro^ 3. M. M. Koster (Zandvoort) met Cobbey; 4. W. Scheeren (Vught) met Baltimore. Concours internationaal A: Na barrage: 1. A. Schockemoehler met Freiherr; 2. A. Schockemoehler met Tiro; 3. P. E. Huizinga (Zeerijp) met Incompris; 4. J. van Ti-el (Aerdenhout) met Heidgrae- fin). Jeugdspringconcours B: 1. mej. Pia Arts (Amsterdam) met Rocket; 2. A. Mellema (Beesterhogen) met Majoor. Nederlandse volbloedpaarden hebben het afgelopen weekeinde in Oostende verschil lende rennen gewonnen. Zaterdag zege vierde La Faquin (O. Tollemans) met drie- en-een-halve lengte voorsprong in "de Pri# des Bovees over 2000 meter. In een ren voor tweejarigen werd Sambo (Van Deuren) derde en bleef Crusader on geplaatst. Zondag won Bold Cavalier van stal De Bloemert en bereden door Van der Kraats op schitterende wijze uit een veld van 14 paarden de tweede afdeling van de Prix des beaux Arts. In het Overijselse kanaal bij Vriezenveen is zaterdag een nationale zwemwedstrijd over één km gehouden. Winnares werd Ju dith do Nijs vóór Tineke Lagerberg en Atie Voorbij. Bij de heren behaalde André Hermsen de zege. In het Wilhelminakanaal te Tilburg zijn zondag nationale zwemwedstrijden gehou den. De 2000 meter schoolslag werd bij de dames gewonnen door Rita Kroon van De Robben in 33 min. 44 sec. Bij de heren was Ab Kroonenburg van 't IJ de snelste in 33 min. 20 sec. Jenny de Ruiter van 't IJ zegevierde op de 2000 meter vrije slag in 31 min. 23 sec. en Jan Richards (Dolfijn) won dit nummer bij de heren in 29.24.6. Voor het stadion te Turijn wappert thans alleen nog maar de vlag van de Wereld Studentenspelen. Op last van de CJ.S.A., de internationale controle en arbitrage-commissie van de spelen, zijn in de afgelopen nacht alle andere vlaggen verwijderd. Dit besluit werd genomen nadat bg de C.I.S.A. een verzoek van de Italiaan se regering was binnengekomen om de vlaggen van die landen, waarmee Italië geen diplomatieke betrekkingen onder houdt, weg te nemen. Het ging om vlaggen van communistisch China en van Noord-Korea. Teneinde een discri minatie welke „te enen male strijdig zou zijn met de geest en de letter van de normen voor de spelen" te vermgj- den, gaf de C.I.S.A. toen last alle vlaggen voor het stadie** in te halen. Op diverse terreinen, waar wedstrijden van de spelen gehouden worden, hangen echter de vlaggen van de deelnemende landen nog aan de masten. Rusland maakte bekend, dat het zich zou terugtrekken uit de spelen omdat, nadat de vlaggen van Noord-Korea en communistisch China vrijdagnacht waren verwijderd, die van de andere landen zondagmiddag nog boven het hoofd stadion te Turijn wapperden. Alleen de vlaggen boven de ingang van het hoofd stadion waren alle ingehaald. Kort nadat bekend werd, dat Rusland zich zou terugtrekken, gaf de president van het organisatie-comité, dr. Primo Nebiolo, order om de vlaggen van alle stadions en van hotels waar deelnemers logeren alsmede van het gebouw van het wedstrijdsecretariaat te verwijderen. Wat later kwam het bericht dat de Russische heren floretploeg in het ten toonstellingsgebouw was aangetreden voor een wedstrijd in de halve finales tegen Duitsland. Zondagavond werd meegedeeld dat de aankondiging als zou het Russische team zich terugtrekken in verband met de vlaggenkwestie, niet afkomstig was geweest van de leider van het team. In elk geval zijn de Russen thans voor nemens te blijven deelnemen. Nederland op tweede plan Wat de prestaties van de Nederlan ders op de Wereld Studentenspelen betreft: zij zijn vrij sober geweest. Het nationale waterpolozevental ver loor zaterdagavond met 73 van het sterke Italië. De Nederlanders die het water waren ingegaan met de weten schap kansloos te zijn, weerden zich bijzonder fel tegen hun superieure tegenstanders. De scheidsrechter moest dan ook veelvuldig optreden en het gey beurde enkele malen, dat van elke partij nog slechts drie spelers niet het water waren uitgestuurd. Toen de Italianen de stand tot 50 hadden opgevoerd, wist Mosterd het eerste tegendoelpunt te scoren. Na de hervatting verkleinden Aalbers en Beekman de achterstand tot 53, maar Gionta en Pucci zorgden met harde schoten voor een wat ruimere marge. Zondag wonnen de poloërs met 160 van Ierland. Nederland bereikte daardoor de derde plaats in de poule. In poule A van het basketball-toernooi verloor Nederland zaterdag met 9055 van Tsjechoslowakije. De ruststand was 43—20 in het voordeel van de Tsjechen, die zich door deze overwinning voor de halve finales plaatsten. Onze landgenoten versloegen Iran met 66—50 en komen nu in een troosttoer- nooi uit. De Australiër Brabham, leider in het klas sement van het wereldkampioenschap der coureurs, heeft zaterdag de Kentish 100 trophy-race gewonnen voor formule 2 wa gens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8