Dagblad voor Schiedam en omstreken' Sterke Chinese troepenmacht dringt Indië binnen Wintermode U? voor In hoge mate boeiend televisiegesprek Verzoening tussen Bonn en Warschau op komst? A Aftreden gemeld van minister en Indische bevelhebbers Ontwerp van nieuw stelsel ziektekostenvoorziening Atoomspion Fuclis krijgt goede baan in Oost-Duitsland Koopt op tijd uw zekerheid Grensgebied zwaar gebombardeerd Succesvolle tegenactie Ook de kinderen van Khroesjtsjev mee naar V.S. Prof. Mag. J. Kors Commandeur Oranje-Nassau Koninklijk bezoek aan de hoofdstad Gelijke ontwikkelingskansen voor iekenfondsen en verzekeringen Eisenhower en Macmillan Macmillan houdt oratio pro domo Laotiaans leger boekt succes Voor het hoger onderwijs .Het weer Plaatsvervangende directeur van instituut voor kernfysica CENTRUM STAATKUNDIGE VORMING NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK DINSDAG t SEPTEMBER 1959 Met vader op reis Van 7 tot 10 september Ir. De Haas adviseur van de regering o <7 Ruim vier ton Hetzelfde weertype mie uwe schlecsamsche coy rant Een groot aantal Chinese soldaten is vanmorgen Indisch gebied binnenge drongen en Chinese strijdkrachten in het noordoostelijk grensgebied hebben de Indische grens zwaar gebombar deerd, aldus meldt AFP uit Nieuw Del hi. Volgens Keuter zouden Indische strijdkrachten met succes tegenaanval len hebben ondernomen. De Indische minister van defensie, Krisjna Menon, zou volgens AFP voornemens zijn at te treden wegens meningsverschillen met Premier Nehroe over de Indische poli tiek tegenover communistisch China. The Statesman meldt uit Nieuw Delhi, dat ook de stafchef van het Indische le ger, generaal Thimajja, besloten heeft zijn ontslag aan te bieden. Twee andere militaire leiders, luchtmaarschalk Mu- kerjee en vice-admiraal Kotari, zou den eveneens spoedig ontslag willen ne men. Deze ontslagaanvragen zijn het ge volg van „lahgdurige en duidelijk mis lukte pogingen om de politiek buiten de strijdkrachten te houden", zo schrijft het blad. „The Statesman" voegt hier aan toe dat een van de laatste twistap pels tussen de bevelhebbers en de poli tieke leiders een „vloed" van benoe mingen bij de strijdkrachten is ge- tveest, die in strijd waren met de hier toe gedane aanbevelingen. Luchtmaar schalk Mukerjee is stafchef van de In dische luchtmacht en opperbevelhebber van deze luchtmacht. Vice-admiraal Kotari is opperbevelhebber van de In dische vlootstrijdkrachten. Menon, de Indische minister van de fensie, zou zijn besluit vanmorgen aan premier Nehroe hebben kenbaar ge maakt. De minister zou van mening zijn dat diplomatieke stappen by Pe king betere resultaten zouden hebben gehad dan de huidige „politiek van flinkheid" van Nehroe tegen over de Chinezen. De Chinese aanval op de noordoos telijke grens zou volgens AFP op ver schillende plaatsen zy'n ingezet. Maar ook op andere plaatsen in het grens gebied zouden de Chinese troepen op het ogenblik aanvallen doen. De Chi nezen, die onder bevel zouden staan van generaal Tsjanghoea, zouden voorts op diverse punten tegenover de Indische troepen stellingen hebben betrokken. Het aantal slachtoffers van het Chinese bombardement in het grensgebied is volgens AFP nog niet hekend. Indische infanterie zou de Chinese troepen te Longjoe, de grenspost in noordoost-Indië die woensdag door de Chinezen is veroverd, hebben aangeval len. De „Times of India" die dit meldt, schrylt dat de tegenaanval eveneens woensdag is ingezet en dat de gevech ten nog voortduren. De Indische tegenaanval zou worden uitgevoerd door een regiment lichte in fanterie uit Assam, dat door de lucht is voorzien van munitie en voedsel, al dus meldt het blad. Naar verluidt wor den er 38 Indische militairen vermist na de aanval van de Chinezen op Long joe. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat de Russische premier, Khroesjtsjev, naar de Verenig de Staten zal worden vergezeld door zijn vrouw Nina Petrowna, haar twee dochters Julia Nikitisjna en Rada en Khroesjtsjevs zoon, Sergei Nikitovitsj, aldus melden Reuter en A.F.P. Ook Khroesjtsjevs schoonzoon Alexei Ivno- vitsj Adjoebei zal van de partij zijn. Laatstgenoemde is hoofdredacteur van het blad „Izvestia". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zegt met genoegen kennis genomen te heb ben van de mededeling, dat Khroesj tsjev op zijn reis naar de V.S. door echt genote en kinderen vergezeld zal wor den. President Eisenhower is op de hoogte gesteld. Prof. mag. dr. J. A. A. M. Kors O.P., gewezen voorzitter van de KRO, van de stichting Nederlandse Radio Unie en van de Nederlandse Televisiestichting, is benoemd tot commandeur in de or de van Oranje Nassau. De onderschei ding is prof. Kors hedenmiddag uitge reikt door de minister van O.K. en W., mr, J. M. L. Th. Cals, op de afscheids receptie van prof. Kors te Hilversum. Koningin Juliana en Prins Bernard zullen van maandag 7 september tot donderdag 10 september hun jaarlijks officieel bezoek aan Amsterdam bren gen. Zij komen maandagmiddag per auto uit Soestdijk by het Paleis op de Dam aan en bezoeken daarna het Ned. Insti tuut voor Nijverheid en Techniek (het vroegere Museum van de Arbeid). Des avonds biedt het gemeentebestuur een galavoorstelling in de Stadsschouwburg aan, waar de Ned. Comedie „De twaalf gezworenen" zal opvoeren. Dinsdag bezoekt de koningin de hoge re confectieschool en een confectiebe drijf en prins Bernard het overslagbe drijf „Amsterdam" en de machinefa briek Du Croo en Brauns. Des middags zal de koningin officieel het nieuwe centraal laboratorium van de bloed transfusiedienst in gebruik stellen. Des avonds is er een ontvangst ten paleize. Woensdag maakt het, koninklyk paar een rondrit door Amsterdam-Noord. De koningin ontvangt des middags ten pa leize drie delegaties van het Amster dams maatschappelijk werk, waarna zy een bezoek brengt aan de Kon. roei en zeilvereniging „De Hoop". De prins bezichtigt een plasticindustrie. Na het diner met Amsterdamse autoriteiten ten paleize eindigt het officiële bezoek. Bij K.B. is voor onbepaalde tijd be noemd tot adviseur van de Nederlandse regering op atoomgebeid ir. W. A. de Haas te Delft. Eisenhower wuift naar de menigte, die het vertrek van de Amerikaanse presi dent van ae mt-pauls kathedraal, waar hij een bezoek had gebracht aan de Amerikaanse kapel, gadesloeg, (5, Een door het Centrum voor Staatkun dige Vorming ingestelde commissie, on der voorzitterschap van prof. dr. J. A. Ponpioen S.C.J., heeft een rapport uit gebracht over de grondslagen en richt lijnen voor een wettelijk stelsel van ziektenkostenvoorziening. De commissie geeft zowel suggesties voor verbetering van het bestaande stel sel als voor een geheel nieuw stelsel. In het bestaande stelsel zouden de volgen de verbeteringen kunnen worden aan gebracht, volgens het oordeel van de commissie, o.a.; Grotere financiële vrij- Hier sta ik en kan niet anders", lijkt mannequin Ala, staemde voor het huis van Dior te Parijs aan de Avenue Montaigne, te zeggen. Ze draagt een model uit de opzienbarende wintercollectie van Yves Saint Laurent, Diors jonge opvolger, die ditmaal veel kritiek heeft moeten incasseren over de wijze, waarop hij de vrouw wil toetakelen. Dat er ook gewonere kleren gelanceerd zijn voor de komende winter, kunt U zien op de pagina, gewijd aan de mode. (Van onze Londense correspondent) De honderden vertegenwoordigers van de wereldpers, die in Londen bijeen zijn om het bezoek van president Eisen hower te verslaan, maakten gisteren duidelijk tijdens een persconferentie met Jim Hagerty, de persagent -an Eisenhower, dat zij diep teleurgesteld waren over het feit dat de president van Amerika besloten had geen per soonlijke persconferentie te houden tij dens zijn bezoek aan Engeland. De on tevredenheid was gedeeltelijk het ge volg van de steriele persbijeenkomsten welke sedert de aankomst van de pre sident in Londen tweemaal daags zijn gehouden, en gedeeltelijk van de wre vel over het feit dat de president wel een persconferentie had gehouden tij dens zyn bezoek aan Bonn. Vele van de verslaggevers gaven gisteren als hun mening dat een persoonlijk ver schijnen van de Amerikaanse presi dent voor de televisie-camera's een armzalig substituut was voor een pers conferentie, en dat het duidelijk de be doeling was de president te vrijwaren voor lastige vragen. De verontwaardiging onder de jour nalisten was begrüpelük maar niet ge rechtvaardigd. Een persconferentie on der de huidige omstandigheden, op de vooravond van belangrijke besprekin gen met Khroesjtsjev, zou alleen maar geleid hebben tot een situatie waarin de president zich genoopt zou hebben gezien alle werkelijk relevante vragen te ontwijken, aangezien er weinig mo gelijkheden overblijven voor onderhan delingen, ais van tevoren door een van de twee deelnemefs alle kaarten op ta fel zijn gelegd. Men moest hot dus stellen met de conversatie welke Eisenhower en Macmillan hielden voor de televisie camera's vanuit Downingstreet nr. 10. Het was een leerzame en indruk wekkende gebeurtenis. Enerzijds de gladde premier van Groot-Brittan- nië, een uitgeslapen beroepspoliticus, oen beetje biasé en hooghartig, die met grote en subtiele vaardigheid het gesprek leidde en de aanvanke lijk enigszins nerveuze Eisenhower °P zijn gemak stelde; anderzyds de Amerikaanse president, een man die nog steeds enigszins de resten ver toont van verbastering, blakend van oprechtheid, tot in hart en nieren ver vuld van vredesverlangens. Macmillan deed, met enig succes, zi.in uiterste best om de uitzending het ka rakter te geven van een informele con versatie, welke van zyn kant evenwel geladen was met subtiele verkiezings propaganda en met duidelijke tevreden heid over de prestaties van de door hem geleide regering. Eisenhower, zoekend naar woorden, spelend met zijn bril, wachtte duidelyk op het ogenblik waar op hij kon uiten wat hem naar de lip pen bleef stijgen, zijn eerlijk verlangen naar de vrede, en de enige voorwaarde welke hij bleef stellen voor een ontmoe ting van staatshoofden. En het kwam; eenvoudig, spontaan en diep indrukwek kend. Hy sprak namens de hele wereld van hen die moe zijn van alle oorlogsge- praat. „De mensen", zei Eisenhower, „verlangen zo hevig naar de vrede dat de regeringen een dezer dagen maar beter kunnen wijken om de mensen hun zin te geven". En hij was bijzonder over tuigend toen hy zei dat geen inspanning hem te veel was om bij te dragen tot het redden van de vrede, mits er maar enig vooruitzicht was op positieve resul taten. „Ik wil niets te maken hebben" zei de president beslist, „met een bij eenkomst welke slechts leidt tot neer slachtigheid en ontmoediging. Wij moe ten derhalve het vooruitzicht hebben van vruchtbare resultaten. Deze enige uitzondering daargelaten, ben ik bereid alles te proberen dat men van mij vraagt." Om dezelfde voor de hand liggende reden welke de president deed beslui- *0If j z'e.n. van Gen Persconferentie, gaf de televisieconversatie geen concre te informatie over de inhoud en de re sultaten van de besprekingen welke de matste dagen hebben plaats gevonden Chequers en Londen tussen de beide staatshooiden. Zy spraken voor de tele visiecamera's over algemene zaken zo als de uiterst goede betrekkingen welke thans bestaan tussen Amerika en Groot- Brittannië; over het nut de NATO in krachtige staat te handhaven ondanks de meningsverschillen tussen de bond genoten; over de plicht van de wel gestelde naties om de minder welge stelde naties te hulp te komen; over net nut van groeiend contact tussen het westen en de communistische naties; en n,°?.dzaak alle besprekingen en onderhandelingen te baseren op het on- ?eCh?vaaaradrigSdPe e" Dat uw correspondent niet de enige 1S m £e mdruk kreeg dat Macmillan op gladde wijze gebruik maakte van zyn televisieconversatie met Eisenho wer om zyn eigen politieke zaak te pousseren, blykt uit het commentaar van een politiek medewerker van het conservatieve dagblad de Daily Mail hedenochtend. Hy schreef o.m. „De heer Macmillan heeft zijn eerste ver kiezingsuitzending gehouden, en het is ™„+wl?arschÖniyk dat hy een betere prestatie zal kunnen leveren. Hii greep byna elk0 gelegenheid aan om er steeds weer de nadruk op te leggen raL e klezers het nog nooit zo goed hebben gehad. Hij maakte persoonlijk aanspraak op de verdienste het initia- genomen te hebben dat heelt ge leid tot de huidige ronde van interna tionale besprekingenHet was een magnifiek stuk politiek kunstenaar schap, want velen zullen niet hebben opgemerkt wat hij zo knap insinueer- De Amerikaanse president en de Britse premier tijdens hun gesprek over de hogere diplomatie voor de televisie. heid van de fondsen bij een verant woorde bedrijfseconomische werkwyze, te controleren via een verplichte kosten- statistiek. Dit impliceert de herziening van een aantal bevoegdheden van de Ziekenfondsraad. Indien geen aanmer kelijke wyziging in de inkomenspositie er het gevolg van is, verlaging van de loongrens voor ongehuwden tot b.v. 4500,- en voor gehuwden tot b.v. 6000,- met verhoging van 500.- voor ieder kind. De commissie heeft bovendien een geheel nieuw stelsel ontworpen; de le den waren echter verdeeld over de vraag of het wenselijk is, dit stelsel nu reeds in te voeren. De voorzitter van de commissie heeft in het Katholiek Staatkundig Maandschrift van augustus 1959 het wezen van dit nieuwe stelsel uiteengezet. Het bestaat hierin, dat het volledig vry is en gelijke onwikke- lingskansen biedt aan de ziekenfondsen, di_ een all-risks-verzekering zijn (voor zover dit mogelijk is), en het particu lier verzekeringswezen, dat bepaalde risico's dekt. Er worden echter een aantal essentiële spelregels voor beide vastgesteld. Deze bestaan hierin: 1. dat de particuliere verzekeringsinstellingen ook contracten opstellen, die voldoen aan de eisen van de ziektewet, zodat gegarandeerd is. dat iemand, die in de ziektewet loopt, een voldoende gezond heidszorg kan ontvangen; 2, dat voor alle standaardcontracten een „norma le" premie wordt vastgesteld, voor de ziekenfondsen procentueel door de zie kenfondsraad, voor de particuliere ver zekeringen in een vast bedrag door hen zelf. In dit stelsel worden de zieken fondsen in concurrentie gebracht met de particuliere verzekeringsmaatschap pijen en omgekeerd. Volgens het persbureau Tass heeft een intense aardbeving zaterdag het dunbevolkte gebied van het Baikalmeer in het oosten van Siberië geteisterd. Het persbureau berichtte dat geen scha de werd aangericht en dat ook geen mensenlevens verloren gingen. De Laotiaanse regeringstroepen heb ben zondag het fort van Sop Nao in de provincie P.vongsaly op 6c communis tische rebellen veroverd, aldus meldt UPI. Aangenomen wordt dat de com munisten in deze provincie nu geen for ten meer hebben en zich teruggetrok ken hebben in de jungle. Deze verove ring schijnt vooral belangrijk te zyn, omdat zij een wijziging inhoudt van de taktiek die de regeringstroepen lang hebben gevolgd, namelijk een taktiek om zich hoogstens in de forten te verde digen en de vijand niet op to zoeken. De katholieke werkgevers in ons land hebben dit jaar ruim 415.000 bijeenge bracht voor de instandhouding en uit breiding van het katholiek hoger onder wijs. Het is de bedoeling, dat de katho lieke werkgevers elk jaar een derge lijk bedrag zullen bijeen brengen. Een vierhonderdtal mensen liepen verwondingen op toen de politie in Cal cutta met gummistokken demonstran ten uiteenjoeg die protesteerden tegen de voedselpolitiek van de Westbengaal- se regering. 300 mensen zyn aangehou den (Rtr.). De Westduitse bondskanselier, Aden auer, heeft gisteravond op de voor avond van de 20ste verjaardag van Hitiers aanval op Polen en het begin van de tweede wereldoorlog, een rede gewijd aan de kwestie van de verbete ring der betrekkingen tussen Bonn en Warschau, aldus bericht Reuter. Aden auer zegt hierin nogmaals te willen verklaren, hetgeen hij in de afgelopen tien jaar als bondskanselier vaker ge zegd heeft, dat Duitsland ernaar zal streven een grondslag te leggen van be grip, achting en genegenheid tussen het huidige Duitsland en het Poolse volk, zodat op deze basis een werkelijke vriendschap moge groeien. Het sympathieke Poolse volk, aldus Adenauer, heeft langer dan een eeuw geleden onder de politieke en gewapen de twisten in Europa, zonder er in enig opzicht schuld aan te hebben gehad. Drie keer werd Polen verscheurd en verdeeld. Twintig jaar geleden werd het het eerste slachtoffer van de laatste oorlog, toen het Duitsland van Hitier en de Sovjet-Unie het land binnenvielen en het wreed verwoestten. „Het Duits land van vandaag is een ander Duits land dan dat onder Hitier" aldus ging Adenauer verder. „De triomfale ont vangst die het Duitse volk enkele da gen geleden de zegevierende legerleider tegen het Duitsland van Hitier bereid de, bewijst levendiger dan woorden dit kunnen, hofe diep de verandering is die de houding van het Duitse volk tegen over het nationaal-socialisme, zijn leer en zijn daden heeft ondergaan. Daarom zeg ik uit innerlijke overtuiging, dat dit Duitsland, het nieuwe Duitsland, eens een goede huur van Polen zal worden." Een woordvoerder van de socialisti sche oppositieparty heeft in Bonn ge zegd, dat logisch redenerend men tot de conclusie moet komen, dat na Aden auers radiorede diplomatieke betrekkin gen met Polen zullen worden aange knoopt. Het zou verkeerd zijn als de bondskanselier onderscheid zou maken tussen het Poolse volk en de regering. De woordvoerder zei nog, dat de op merkingen van Adenauer in het alge meen de volledige steun van de socia listische party hebben. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en zonnig met zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 5.51-19.28. Maan: 5.05-18.57. Na de televisieuilzending gaf Mac millan een diner niet Eisenhower als eregast Drie ex-premiers, Sir Winston Churchill, Graaf Attlee en Sir Anthony Eden, bevonden zich onder de gasten. Lnurchil] arriveerde tezamen met Sir Anthony Eden. Ze kregen een mach- tige ovatie van de verzamelde menig te. Het viel op hoe slecht en vermoeid ,5," £r uit zaS- °ok Attlee, die tot onblusbaar vermaak van de vele om standers vergat zyn taxi te betalen, kreeg een ovatie toen hij arriveerde in Downingstreet. De rest van de gas ten bestond uit een achttal leden van het kabinet en uit generaals, oude ken nissen van Eisenhower uit de tweede wereldoorlog. Eerder op de dag had Eisenhower een bezoek gebracht aan de Anie/i- kaanse gedachteniskapel in de kathe draal van St.-Paul. Grote menigten juichten hem toe bij zijn aankomst en bij zijn vertrek. Geen wonder dat, Eisenhower gisteren tijdens de televi sieuitzending zei dat hij diep onder de indruk was van de wijze waarop hy verwelkomd was iu Engeland. Klaus Fuchs, de voormalige Britse kerngeleerde die de Sovjet-Unie gehei men van de waterstofbom in handen heeft gespeeld, heeft een hoge functie gekregen in de Oostduitse organisatie Oost-Duitsland louter vreedzame doel einden dient. Het centrale instituut te Rossendorf bij Dresden heeft onder meer een reactor van Russisch mo del. Plannen voor grote uitbreidingen voor kernonderzoek, aldus heeft Reuter zyn onlangs bekendgemaakt. Op vragen aan Fuchs of hij weer tot de communistische beweging was toe- getreden, antwoordde hij: .Laten we dat liever laten rusten tot ik aan het werk ben gegaan". Volgens gewoon lijk betrouwbare kringen zou een des kundige als Fuchs ongeveer 7.500 Oost duitse mark per maand verdienen. (Dc officiële koers van de Oostduitse mark is ongeveer f 1.70). gisteren in Leipzig vernomen Dr. Fichs is in juni naar Oost-Duits land uitgeweken na een gevangenschap van negen jaar wegens spionage. De functie die hy thans gekregen heeft, is gelijkwaardig aan die welke hij in Engeland heeft gehad (plaatsvervan gend directeur van de Engelse instel ling voor kernonderzoek te Harwell). Het Oostduitse regeringsbureau voor kernonderzoek en technologie heeft be kendgemaakt, dat Fuchs is benoemd tot plaatsvervangend directeur van het centrale Oostduitse instituut voor kern fysica bij Dresden. Fuchs zou hoofd worden van een wetenschappelijke af deling van het instituut. Fuchs, die als communist in de on dergrondse tegen het bewind van Hit- Ier actie voerde, week voor de oorlog naar Engeland uit. Hy liet zich natura liseren en ontwikkelde zich tot een voor aanstaande kernfysicus. Kort na zyn terugkeer in Oost-Duitsland kreeg Fuchs de Oostduitse nationaliteit. Zijn 85-jarige vader professor Emil Fuchs is hoogleraar te Leipzig. Fuchs heeft een correspondent van Reuter verteld, dat hij naar Oost-Duitsland is geko men om „de nieuwe maatschappij" te helpen opbouwen. Hij blijft marxist. In Oostduitse verklaringen is gezegd, dat het werk aan de kernenergie in Nabij de zuidpunt van Groenland was gisterochtend een kleine depressie aan gekomen, die naar het noordoosten koerste. De zeer koude uit de poolstre ken afkomstige lucht begint nu in het zeegebied tussen Schotland en IJsland sterke barometerdalingen te veroorza ken, waardoor tevens het boven de Britse eilanden gelegen gebied van hoge druk enigszins wordt aangetast. Dit hogedrukgebied verplaatst zich lang zaam naar het oosten en neemt iets in omvang af. Morgenochtend wordt het centrum er van op het midden van de Noordzee verwacht. Het hogedrukgebied blijft het weer in onze omgeving be heersen. Daarom wordt het morgen opnieuw zonnig en droog. max min. neersl. Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven id -Limburg Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxem burg Parijs Nice Berlijn Franklori München Züricb Genéve Wenen lnnsbrücK Rome Madrid Mallorca Weer temp. temp af gel. gisteren 24 uur onbewolkt 18 12 0.1 mist 20 10 0 onbewolkt 19 12 0 mist 19 5 0 onbewolkt 19 6 0 motregen 20 4 0 onbewolkt 21 7 0 onbewolkt 20 6 0 licht bew. 21 12 0 zwaar bew. 17 9 0 onbewolkt 21 9 0 licht bew. 20 9 0 onbewolkt 20 7 0 licht bew. 19 8 0 onbewolkt 22 9 0 zwaar bew. 25 18 0 onbewolkt 17 8 0 licht bew. 20 10 0 onbewolkt 16 3 0 onbewolkt 19 5 0 licht bew. 20 6 0 zwaar bew. 19 8 0 zwaar bew. 20 5 0 onbewolkt 28 14 0 half bew. 29 15 0 zwaar bew. 30 19 0 Advertentie Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1