Zundert doet de zomer 1959 uitbundig uitgeleide Nederlands opnieuw oudste corso uitgebreid DRAADLOOS CONTACT VEILING PER TELEVISIE MET STANDAARD IN TOP „Rotterdam" begint maiden trip naar de Verenigde Staten Melkhandelaar aangehouden die ruim 30.000 kg uitvoerde Een veelzijdige reder ZONDAG STOET MET MILJOEN DAHLIA'S Electronische scenario's Prinses Beatrix heeft telefonisch contact met Soestdijh Boeiende terugblik Vanavond Navo-marineshow in Toronto Middenstands- zorgen boter is niet te vervangen! WILLEM I! SLUIKHANDEL IN BOTER DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 Tijdens bejaardenreis overleden alleen ROOMBOTER is boter en De 4e manier van het sigaartje dat IJ kunt roken als sigaret! Nieuwe Bongo-serie Benoemingen Truckstel ontspoord bij Geldermalsen Stremming tussen Utrecht en 's-Hertogenbosch De Gelderlanden achttien andere oorlogsbodems Op Zuid-Beveland Vee door vergiftigd water omgekomen Fietser gedood bij botsing met vrachtauto Smokkelchauffeur binnen vier dagen berecht: drie weken PHs. van Ommeren Dodelijk ongeval Advertentie Dergelijke fraaie wagens weten de inwoners van Zundert voor het bloemen corso te maken. Deze wagen is een pronkstuk van het corso van 1955; hij was geïnspireerd op de filatelie. De duizenden automobilisten die da gelijks door het Brabantse grensdorp Zundert razen, i espeuren nog weinig van de activiteit, die in zeventien buurt schappen is losgeslagen. Het corso „steeds de eerste zondag in september" staat voor de deur, hetgeen betekent, dat alle vrjje uren van de Zundertse mankracht worden besteed aan het construeren v.-n de geraamtes, die straks de basis moeten vormen van de honderdduizenden kleurige dahlia's, waarmee het tuindersdorp de zomer sinds jaren ten grave draagt. Negenen twintig praalwagens wéér een meer dan vorig jaar zullen volgende week de meer dan 150.000 bezoekers uit noord en zuid-NederlamJ in verrukking brengen en getuigenis afleggen van de artistieke zin en de gezonde naijver die de wijken ieder jaar tot groter presta ties brengt. Het Zundertse bloemenfcstijn is in vele opzichten uniek. Op de eerste plaats is het Nederlands oudste corso: het trekt dit jaar voor de achttiende maal. In iscr is het voor het eerst ge houden, bij gelegenheid van Koningin nedag, en het succes was zo groot, dat het sindsdien een jaarlijks evenement is geworden, dat alleen in de oorlogs jaren tijdelijk verstek liet gaan. Een tweede bijzonderheid van dit corso is, dat er geen commerciële bijbedoelin gen achter steken: het is pure ama teuristische kunstbeoefening, waar de deelnemers telkens weer zonder be denkingen geld bijleggen. Hun enige doel is, zo goed mogelijk voor de dag te komen, voor de buitenwereld, maar vooral ook voor hun dorpsgenoten. De gezonde rivaliteit van de buurtschap pen vormt de voornaamste basis voor het feest. Alle reclame ontbreekt in de ze stoet: "under* gaat er prat op, dat men tot dusver alle aanvragen om re clame heeft afgewezen om het corso van iedere commerciële smet te vrij waren. De enige baten komen uit de en treegelden en tribune-plaatsen. Ze zijn juist toereikend om de gemeen te, die twintig pet. krijgt, en het oran je comité, dat tachtig pet, ontvangt, de lopende kosten te laten betalen, zoals het charteren van dit jaar elf mu ziekkorpsen, het opstellen van tribunes en het toekennen van de geldprijzen, waarvan de eerste omstreeks f 1500 bedraagt. Dat is (soms) juist genoeg om de kosten van de bekroonde wagen te dekken. Op de overige wagens moet altijd geld worden toegelegd. Dat wordt in huis-aan-huis-acties bijeen gebracht, waarbij gemiddeld per gezin 5 tot 10 wordt bijgedragen. Voorts worden de buurtcomité's in meerdere of min dere mate gesteund door de zakenlui, de enigen die er financieel wel bij va ren. Want zeker als de zomer bluft voortwoeden, doen zij op 6 september goede zaken. De tijd dat ook de gemeente aan het corso verdiende, is voorgoed voorbij. Enkele jaren geleden hield zij er een paar keer enkele duizenden guldens aan over. Daarvan werd een reserve potje gevormd, waaruit men t zijner tijd het nieuwe gemeentehuis een extra aankleding wilde geven, o.m. door het aankopen van kunstwerken. Toen er echter twaalf duizend gulden in het „potje" zaten, kregen gedeputeerde staten er lucht van en werd de gemeen te gedwongen, de reserve voor meer prozaïsche doeleinden te gebruiken. Sindsdien wordt angstvallig gewaakt tegen een batig saldo: alle baten wor den direct aan het corso besteed. Het corso 1959 zal naar schatting een miljoen dahlia's irgen. Deze bloemen, die vanouds de Brabantse hofsteden sieren, worden in Zundert speciaal voor dit feest in extra hoeveelheden ge kweekt, zodat men zeventig procent van de benodigde bloemen van eigen bodem kan betrekken. Alleen de bloe men van bijzondere kleur worden van elders aangevoerd. De laatste tijd be gint de dahlia-kweek, die evenals het corso pure liefhebberij is. ook zakelijke betekenis te krijgen: ér is enige handel in de bloemen, waarmee men b.v. on langs de Maria-omgang in Bergen op Zoom heeft aangekleed. Groot zijn de leveranties echter nog niet. De uitbundige zomer van 1959 zal door de Zundertse gemeenschap extra uit bundig worden uitgeluid: dank zij de regen van begin augustus en het fraaie weer van de laatste weken zijn de bloe men mooier dan ooit. Dat heeft de Zun dertse tuinders, die tengevolge van de droogte op hun twee veilingen drie mil joen minder hebben ontvangen dan vo rig jaar, de kwade dagen van het afge lopen seizoen zo'n beetje doen vergeten. Per slot van rekening is ondanks de la gere opbrengst toch nog een aardig be legde boterham aan de vruchtbare bo dem ontfutseld, voldoende reden om de rijke bloemenoogst dankbaar te benut ten. Het programma, dat naar goed Benelux-gebruik in twee talen is ver schenen, wettigt de verwachting, dat de wagens weer vele verrassingen zul len bieden. Titels als „bloemenparade" en „de bloemenfee" spreken voor zich, maar wat aci.ter de motto's „Hasenpe- per" „Een beetje", „De Koningin van Lombardije" en „De sprong in de ruimte" wordt uitgebroed, weet geen mens. De buurtschappen, die in grote tenten avond aan avond stug doorwer ken, bewaren er het diepste stilzwijgen over. Pas de eerste zondag van sep tember zullen hun fleurige creaties het daglicht zien. De belangstelling voor het corso be looft opnieuw groter te worden: nog nooit zijn weken tevoren al zoveel tri bune-plaatsen verkocht. De aanvragen komen uit alle delen van het land en ook uit Duitsland en België, vanwaar men, ondank.1 het concurrerende corso in Wollechem, onder de rook van Ant werpen, weer drommen bezoekers ver wacht. De Vollechemse organisatoren mogen met letterlijk dezelfde recla me wat Antwerpenaren weglokken, daar staan Brusselse, Gentse en andere Belgische bezoekers genoeg tegenover. „Onze kwaliteit is onze reclame", zeg gen ze in Zundert. Men zal die kwaliteit met trots tonen aan de vele tienduizenden en aan de driehonderd ere-gasten. onder wie zich enkele leden van het kabinet en ver moedelijk ook de minister-president zul len bevinden. Het corso start om half drie en passeert allo punten van de 5400 meter lange route twee maal. Van tien uur af rijden van Breda extra bus sen naar Zundert en in het dorp zelf wordt ten gerieve van hen die terug schrikken van een wandelingetje van de verst afgelegen parkeerplaats een pendeldienst naar het centrum ingelegd. 560 man politie zullen zorgen voor een snelle aan- en afvoer van de verkeers stroom. De 77-jarige heer G. IJnma uit Stiens, die deelnam aan een aan de bejaarden uit deze plaats aangeboden reis, is woendag tijdens een oponthoud te Zuidlaren tengevolge van een hartver lamming overleden. Aan de tocht werd hierna zo spoedig mogelijk een einde gemaakt. Zes Amerikaanse steden zullen deze maand door middel van de televisie worden verbonden voor een monster-vei ling, waarop voor een waarde van twee miljoen dollars aan overtollige rege ringsgoederen zal worden verkocht. Op een scherm van meer dan tien rrieter zullen de handelaren in New York de verschillende partijen kunnen zien, die in Chicago (een afstand van 850 mijlen), Boston Philadelphia, St. Louis en Columbus in Ohio te koop worden aangeboden. De kopers zullen bieden met behulp van genummerde borden, die ze voor de TV-camera's laten zien. Goed nieuws voor de producenten van Nederlandse televisieprogram ma's, die zo verschrikkelijk verlegen zitten om teksten, maar slecht nieuws Advertentie Hst Ned.Zuivelbureau Rijswijk (Z.H.) i (Van onze verslaggever) Om kwart over twaalf vannacht ver trok het s.s. Botterdam voor zijn mai dentrip over de Atlantische Oceaan. Belangrijkste gast aan boord is prin ses Beatrix, die de festiviteiten gaat bijwonen, welke New York organiseert als eerbetoon aan een ander Hollands schip. Dat schip heette de Halve Maen en het verscheen precies 350 jaar gele den als eerste voor de riviermonding, waaraan zich thans New York uit strekt. Vóór tien uur reeds ging de stan daard van de prinses in de radar- Advertentie Vanaf 6 sept. a.s. (en verder iedere zondag 12.00 uur) biedt Willem H U de Pete Felkman show 206 utr Radio mast omhoog om daar te blijven tot zij van boord gaat Op dat moment kwam de Kroonprinses vergezeld van prins Bernhard en prinses Irene aan boord. De in een citroengeel deux- pieces geklede prinses keek op, toen zij de massa juichende passagiers in de ontvangsthal zag. Zij begaf zich onmid dellijk naar de speciaal voor haar ge bouwde luxe-hutten, waaruit zij telefo nisch in direct contact staat met Soest- dijk. Later maakte zij met prinses Irene nog een rondgang over het schip. De prins was inmiddels vertrokken. Over deze eerste reis zal de Rotter dam negen dagen doen, daar ontvang sten in Le Havre en Southampton twee dagen vertraging veroorzaken. 11 september arriveert he vlaggeschip aan de nieuwe HAL-pier in Manhat tan, die nog niet is afgebouwd, maar voor deze speciale gelegenheid toch wordt gebruikt. Prinses Beatrix is dan al van boord. Voor de Amerikaanse kust stapt zij over op de jager Gelder land, die haar de haven zal binnen bren gen. Er staat de prinses in New York een druk programma te wachten. Bij haar intocht zal zjj de zogenaamde ticker tape-parade moeten ondergaan, waar bij een regen van serpentines, kapot gescheurde telefoonboeken en papier snippers over haar zal neerdalen. Voorts staat er een lunch met presi dent Eisenhower in het Witte Huis op het programma. 21 september zal zij per KLM-toestei naar Nederland terug keren. De Rotterdam oljjft tot 22 september in de haven. De tien dagen zullen wor den gebruikt voor recepties en ontvang sten. Over twee vannacht bereikte de Rot terdam volle zee. voor de schrijvers, die graag wat aan de televisie verdienen: Dr. Allen J. Perlis, deskundige op het gebied van elektronische rekenmachines aan het Amerikaanse Institute of Technology, heeft verklaard, dat eenvoudige televi siescenario's „zoals bijvoorbeeld voor Wild- West-drama's" te zijner tijd door elektronische breinen zullen worden geschreven. De Nederlandse hoorspelauteur H. J. Barnard heeft de laatste hand gelegd aan een nieuwe, uit tien delen bestaan de serie avonturen van „Bongo, de ne gerjongen met de zonnigste lach van heel Afrika". Het eerste deel van de nieuwe serie zal onder regie van Emile Kellenaers dinsdag 10 november in het A.V.R.O.-jeugdprogramma „De Tover cirkel" worden uitgezonden. Boeiendste programma-ondereel was gisteravond de terugblik op de be nauwende september-dagen van 1939, zoals zjj vervat was in de rubriek „attentie" van Peter van Campen. Men zag tal van indrukwekkende au thentieke opnamen uit die sombere pe riode van de contemporaine geschiede nis. Alleen: het vraaggesprek dat Pe ter van Campen naar aanleiding van het vertoonde had met vier jongelie den, viel nogal uit de toon. De jongens en meisjes wisten waarachtig niet veel te vertellen. De N.C.R.V. bood gisteren ook ruim te aan de poëzie. Ed Hoornik had en kele Nederlandse gedichten uitgekozen die door Guus Hermus, Henny Ovry en Piet Römer werden gezongen. De re gie van dit programmaatje was be paald voorbeeldig. En het optreden van de actrices en acteurs was op zich ook wel amusant. In het TV-programma van de V.A.R.A. kan men vanavond kijken naar „De Man, die zichzelf bedroog", een speciaal door Paul Rodenko voor de televisie geschreven satire. Kees Brusse en Andrea Domburg spelen de hoofdrollen onder regie van Kees van Iersel. Christine Spierenburg en Tony van Hulst zingen vanavond in het N.C.R.V.- programma met medewerking van het Klein Radiokoor en het Metropole Or kest onder leiding van Dolf van der Linden liederen uit bekende operettes. Later op de avond geeft Johan van Meurs een concert op het orgel van de A-kerk te Groningen. Voor de A.V.R.O.-microfoon concer teert hedenavond het Omroeporkest on der leiding van Hein Jordans. Gespeeld worden de Symfonie nr. 3 in D gr. t. van Schubert, het Concert voor piano en orkest nr. 1 in e kl. t. op. 11 van Chopin, waarbjj Pierre Palla als solist optreedt en de ouverture „La forza del destino" yan Verdi. In het programma „Humoreske" zullen Henri Knap, Ina van der Beu gel, Mies Bouwman en Jan Goderie va riëren op het thema „Eigenschappen in anderen, waar ik altijd jaloers op ben", waarna het Utrechts Byzantijns Koor onder leiding van dr. Myroslaw Anto- nowytch zes Russische liedjes uitvoert. Tot rector aan het Goese lyceum is met ingang van 16 oktober benoemd dr. J. S. Bartstra jr. uit Haarlem, leraar in de geschiedenis aan het Laurens Koster lyceum in Haarlem. De heer Bart stra volgt mr. W. G. F. Snijders op, die vorige zomer ls overleden. De conrector van het Goese lyceum, de heer J. van de Woude, was sedert die tijd met de waarneming belast. De nieuwbenoemde rector is veertig jaar oud. Hij werd geboren in Haamstede. Hij studeerde aan de universiteit te Leiden geschiedenis. De heer Bartstra is korte tijd verbonden aan het stede lijk gymnasium te Haarlem. Daarna werd hij leraar aan de gemeentelijke hbs-A, het huidige Laurens Kosterly- eeum. In 1952 promoveerde de heer Bartstra op een proefschrift „Vloother- stel en Legeraugmentetie in 1700-1780". In Geldermalsen is woensdagmiddag om 15.20 uur tijdens het rangeren van een leeg treinstel een truckstel ont spoord door ontijdige wisselbediening. Tengevolge hiervan waren enige tijd de lokale treinen tussen Utrecht en 's-Her togenbosch opgeheven. De doorgaande treinen reden over enkel spoor. Hr. ms. jager Gelderland, die on langs Toronto (Canada) bezocht, is daar, naar de marinevoorlichtings dienst mededeelt, enthousiast binnenge haald, Temidden van saluerende jach ten, waterskiërs, zwemmers en zeilers passeerde het schip Thousand Islands, het nauwste deel van de Lawrence Sea-„ way, om vervolgens als eerste Neder landse oorlogsbodem het Ontario-meer op te stomen en ter rede van Toron to voor anker te gar: Gedurende dit verblijf t<z .men met achttien andere oorlogsbodems, afkomstig uit Enge land, Frankrijk, de Verenigde Staten. Duitsland en Canada zeli, waren de schepen des avonds geïllumineerd, het geen een schitterend en voor Toronto ongewoon gezicht was. Duizenden kwa men in hun auto's naar de boulevard om dit schouwspel gade te slaan. Bij de parade op Warriors Day sloeg het detachement hr. ms. Gelderland een zeer goed figuur, aldus de marine- voorlichtingsdienst. Vele Canadezen en '-eie naar Cana da geëmigreerde Nederlanders maak ten van de gelegenheid gebruik de Gelderland te bezoeken. Op hun beurt boden de ex-landgenoten de opvaren den van de Nederlandse jager een be zoek aan naar de Niagara Falls, waar van uiteraard gretig gebruik is ge maakt. Op eep weiland in de Herenpolder te Wolphaartsdijk op Zuid-Beveland zijn vier ossen en drie vaarzen door vergif gedood. Vier van de dieren wer den levenloos in de wei aangetroffen. De andere beesten moesten in het slachthuis te Goes worden afgemaakt. Vermoedelijk zijn de ossen en de vaar zen om het leven gekomen door het drinken van vergiftigd water. Aangeno men wordt, dat een loonsproeier zjjn sproeitank met water van een drinkput op het weiland heeft' gevuld, waarbij vergif in de put is achtergebleven. Op de Parkweg in Enschede is woens dagavond een dodelijk verkeersongeval geschied, waarvan de zeventienjarige wielrijder D. ter H. uit Enschede het slachtoffer werd. De jongen werd ge raakt door een hem achterop komende vrachtauto en werd op slag gedood. (Van onze correspondent) De dienst invoerrechten en accijnzen te Roosendaal heelt dezer dagen aan gehouden een 36-jarige Goese melkhan- delaar, die de leverancier zou zijn van ruim 30.000 kilogram roomboter, wel ke in de afgelopen maanden frauduleus naar België is uitgevoerd. Hij is zon dagavond bij zyn voorraadplaats te Kloetinge aangetroffen en naar Roo sendaal vervoerd. Woensdagmiddag is hy, na verscheidene malen te zjj nver- hoord, op vrije voeten gesteld. De zaak kwam aan het rollen, toen in de vroege morgen van zaterdag 21 augustus in de Wouwse Plantage een smokkelauto werd aangehouden met 700 kilogram boter. Toen de chauffeur van de auto plotseling ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen zag nade ren, draaide hij het stuur en reed de weg terug. Tijdens de achtervolging schoten de douaniers een band van de auto aan flarden, waardoor de wagen tegen een boom tot stilstand kwam. De chauffeur, een man uit Antwerpen, werd aangehouden. Tijdens het verhoor kwam vast te staan, dat de Goese melkslijter de le verancier van de boter was. Ook is ge bleken, dat de leverancier meer dan 30.000 kilogram roomboter heeft gele verd aan een Antwerpse smokkelcombi natie. De laatste maanden waren re gelmatig Belgische personenauto's bij zijn voorraadplaats met roomboter ge laden. Dat ging vrij eenvoudig. Van controle, zoals bijvoorbeeld in de grens streken van Zeeuws-Vlaanderen, had de melkhandelaar hier niets te duchten. Hoewel het onderzoek in deze zaak nog niet is afgesloten, is de sluikhandelaar woensdag op vrije voeten gesteld. Woensdag heeft de Belgische chauf feur zich moeten verantwoorden voor de Bredase economische politierechter. De officier eiste tegen de man een maand gevangenisstraf onvoorwaarde lijk met bevel tot onmiddellijke gevan genneming; De politierechter maakte er drie weken van. Verdachte werd onmid dellijk opgesloten. De heer PHs. van Ommeren had eigenlijk bouwkundige wil len worden, maar eerbied voor het moeizame werk van zijn drie voorgeslachten verdrong zijn voorliefde. Ook hij werd reder en bij zijn veertigjarig zaken- jubileum kan men schrijven „een groot reder", die de onder neming van gijn voorvaderen hielp uitbouwen tot de grootste tankvaartmaatschappij van ons land. Een veelzijdig mens ls deze vierkante reder. Hij is commer cieel en technisch begaafd, maar zijn interesse gaat uit naar de sociale zijde van de bedrijfs voering, naar het interne per soneelsbeleid, welke interesse hij uitleeft in zijn eigen onder neming met een 4000 man aan personeel. „De sfeer in een be drijf bepaalt voor vijftig pro cent het succes van de onder neming" is zijn standpunt. Deze belangstelling voor de mens bracht hem vanzelf in contact met tal van sociale instellingen. Vooral die welke het belang van de zeeman be hartigen kunnen op zijn steun rekenen, maar ook de organi saties op het gebied van de gezondheidszorg, en speciaal die welke de kankerbestrijding voorstaan, liggen hem na aan het hart. Ook in het culturele leven van zijn stad is PHs. van Ommeren geïn teresseerd. Sedert jaren ijvert hij voor de instandhouding van het Rotter dams Philharmonisch Orkest en ook bij de voorbereidingen voor de bouw van een concertzaal in Rotterdam heeft men weer een beroep gedaan op zijn enorme werkkracht. Niet vergeefs uiteraard, want de bouwkunst is nog steeds zijn grote jeugdliefde. In de afgelopen jaren is die liefdeal meermalen tot uiting gekomen. De stimulerende „aandacht" van PHs. van Ommeren bij de totstandkoming van het Delta-hotel in Vlaardingen en van het AMJV-hotel in Rotterdams centrum is geen ingewijde onbekend. Voor alles echter is hij een reder, die bouwt aan een vloot. Gedurende de oorlog verbleef hij in Engeland en daar hij er toch niets om handen had richtte hij daar met behulp van assurantiegelden ook maar een scheepvaartmaatschappij op, zodat er nu nog zeven Hollandse tankers onder Engelse vlag varen. Hij heeft zo zijn eigen gedachten en ideeën over de tankvaart. De hausse in de na-oorlogse jaren is naar zijn mening te goed geweest. „Te goed leidt altijd tot excessen. Goed is voor mij meer dan voldoende,' zegt hij. Van de huidige depressie heeft zijn bedrijf overigens weinig last, want gedurende de hausse heeft hij bijna zijn hele vloot vercharterd op lange termijn tegen een prijs die iets onder het geldende tarief lag, maar thans als zeer hoog zou worden beschouwd. Of hij nog eens 80.000-tonners of 100.000-toru tankers gaat bouwen? „Als ik iemand kan vinden, die ze wil bevrachten, wil ik er wel aan; maar om ze speculatief te bouwen, acht ik het risico te groot. Alleen courante schepen bouw ik speculatief." De reder PHs. van Ommeren is niet in Wassenaar gaan wonen. Hij leeft in Rotterdam, waar hij hoofdman van de vrijwillige brandweer is geweest, waar hij zich thuisvoelt en waar hij zo nu en dan eens een van zijn 180 tank- lichters-op de Rijn voorbij kan zien varen. Misschien ook wel een beetje omdat hij er nu in „eigen huis" zijn jeugdliefde de bouwkunst kan uitleven, want, v.aast het gebouw van waaruit hij regeert, wordt thans voor de firma PHs. van Ommeren een nieuw pand gebouwd, dat straks in het silhouet van de Maasboulevard een dominerende rol zal spelen. Ofschoon het er de schijn van heeft, dat de middenstand er in slaagde, de hem toekomen de plaats tussen de grootmachten, me onze maatschappij beheersen, te veroveren, blijkt de toekomst voor he zelfstandige middenstand minder verzekerd dan ter handhaving van een evenwichtige maatschappelijke structuur nodig is. Tot deze conclusie Voert ons een publikatie van de Ne derlandse Middenstandsbank, gewijd dan de „opvolging in het familie bedrijf", waarvan de strekking aan- d'enlijk verder gaat dan de titel zou doen vermoeden. Wie zou niet verontrust zijn, wan- deer men kennis neemt van cijfer materiaal, waaruit blijkt, dat het aantal vestigingen in de middenstand Sedert 1946 aanzienlijk is teruggelo pen? Jaarlijks komen circa 9500 Plaatsen in de middenstand vrij,'die dienen te worden bezet om het appa- raat op peil te houden. Er is echter Seen sprake van, dat dit geschiedt en zo is er dus een belangrijk tekort aan nieuwe middenstandsonderne mers ontstaan. Bovendien valt een Wet minder verontrustende mate van veroudering bij de ondernemers in ambacht en detailhandel te constate- ren. Dit verschijnsel is te meer zorg wekkend, omdat het zich bij de mid denstand in relatief veel sterkere ma te voordoet dan bij de totale arbei dende mannelijke bevolking. De voornaamste oorzaak van een en ander is gelegen in het feit, dat aan de jonge ondernemers thans veel zwaardere eisen worden gesteld dan Voorheen. Wat de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 op het gebied van handelskennis, vakbekwaamheid en kredietwaardigheid vergt, is in vele Sevallen zo exorbitant, dat alleen daardoor reeds de vlucht uit het mid denstandsmilieu begrijpelijk wordt. Y°k de lange militaire diensttijd draagt er toe bij, dat de bezetting van de jongere leeftijdsgroepen in de middenstand kleiner wordt. Hoeveel Jongelui zijn er niet, die na volbrach- te dienstpiicht liever een ander be roep kiezen, waar de werktijden kor- ïer zijn en de sociale voorzieningen beter? Last but not least strooit ook de fis- £Us roet in het eten door de ingewik kelde en bezwarende heffingen van niet eens gerealiseerde winsten mj de overgang van middenstandson dernemingen van vader op zoon of andere familieleden. Dit alles schrikt jonge mensen af, vooral in een tijd waarin de industrie behoorlijke bestaansvoorwaarden biedt dank zij een hoogconjunctuur, Jpaaraan maar geen eind schijnt te komen. De vreugde van het onder nemer-zijn en de kans om van een be scheiden bedrijf iets groots te kunnen maken wordt tegenwoordig door de meesten te weinig gewaardeerd. Om een ruimere beloning aanvaardt men al te gaarne de beperkingen van de ondergeschiktheid. De situatie in de landbouw is ge heel anders dan in de middenstand. Daar is het een gedrang tussen boe ren en boerenzoons om een bedrijf te kunnen overnemen, resp. nieuw te stichten. Het aantal gegadigden voor hieuwe vestigingen is er groter dan het aantal beschikbare plaatsen, zo- hat de jonge generatie een constante oruk op de oudere uitoefent. In het middenstandsbedrijf (ambacht en de tailhandel) heeft het omgekeerde Pfaats. Het aantal ondernemers dat hier geregeld verdwijnt en waarvan oe plaatsen moeten worden ingeno men, is veel groter dan het aantal Wachtenden, terwijl de eigen zoons haarvan nog slechts een bescheiden onderdeel vormen. Het werd dan ook oen zorgwekkend probleem, waar de nieuwe ondernemers vandaan moe- en komen om de open vallende Plaatsen in te nemen. Alsof dit nog niet genoeg is, heeft het Algemeen Waarborgfonds voor he Middenstand in zijn jongste jaar- afslag nog een ander kernprobleem y°or het voetlicht gebracht. Het al leszins tot oordelen bevoegde bestuur van het A.W.M. constateerde met sPijt, dat vele middenstanders in hun ontwikkeling bij de economische evo- mtie ten achter blijven. Het steeds duidelijker aan de dag tredend te- p°ft aan ondernemerscapaciteiten feeft aanleiding tot groeiende be- z°rgdheid. Hoe kan dit ook anders, wan neer statistieken aantonen, dat of schoon vijfendertig percent van al- le zoons van middenstandsonderne mers voortgezet algemeen vormend onderwijs hebben genoten dit cij- mr voor de zoons, die in het mid- hensfcandsbedrijf werkzaam zijn, Slechts vier percent bedraagt? Ken nelijk weten ambacht, kleine indus trie en detailhandel hun „afgestu- heerde" jongeren niet te boeien en hog minder te binden. De aantrekkingskracht van het am- bacht blijkt groter dan die van de de tailhandel, doch desondanks is het zelfs met de vakopleiding bedroevend gesteld. Van de in het ambacht wer kende zoons van ambachtslieden he etten niet minder dan vijfenveertig Percent geen enkel vakdiploma en zij Zlin er zelfs nooit ernstig mede bezig geweest om er een te behalen. ..Wij maken ons druk over velerlei mogen, over problemen van werktijd verkorting met één of twee uur, over loonsverhogingen, die een veronder stelde „ruimte" tot verdeling moeten Ofengen enzovoorts, enzovoorts. De *faag evenwel, of tussen alle bedrij nen door de positie van de zelfstan- h'ge middenstand niet op gevaarlijke W^ze aan het afbrokkelen is mede ajs gevolg van overheidsmaatregelen JD Werd tot dusver niet in behande- pog genomen. Met een ingenieus sys tem van kredietverlening alleen is he toekomst van de middenstand niet yeilig te stellen, wanneer niet ook het kwantitatief en kwalitatief tekort aan priddenstandsondernemers wordt ver holpen. Wij menen dan ook, dat de W&atssecretaris van economische za ken er goed aan zou doen, de com missie die hij zich voorneemt in te stellen voor het middenstandskrediet, phf- zo ruime opdracht te geven, dat ?!1 de gehele middenstandsproblema- Pek( tot haar terrein van actie zal minnen rekenen. Vanochtend omstreeks tien uur werd jb de Burgemeester Van Doornlaan in iJe.Lier, toen hij de weg overstak, de '°-jarige heer A. Luyendijk aldaar door „etl auto overreden en vrijwel op slag Sodood. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5