Daabfad voor Schiedam en omstreken Veil igheidsraad over Laos bijeen Verzoek om politieleder van V.N. te sturen r Nederlands-Duits overleg over Rijnvaart-geschil Oost en West hervatten het overleg over ontwapening Volgend jaar in Komst van DC-8 doet sfeer van vroeger ja Vrijmoedig commentaar Personeel van Schiphol als zwerm bijen rond vliegtuig Koopt op tijd uw zekerheid Tumult in Indische kamer MORGEN OF MAANDAG? Noord» Vietnam Beatrix in Southampton van agressie beticht Zonnig weekend De Schrijver over de Congo Khroesjtsjev naar Peking P.G. van Ned. Nieuw-Guinea gaat heen Genève bijeen? ilii NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Nehroe: communistische agitators hebben de hand in onlusten PRISMA Het weer in Europa Beleid gebaseerd op regeringsverklaring De theologische ont moeting in Venetië tmm - Mr. P. Okina op eigen verzoek ontslag verleend NIEUW SILHOUET BOVEN HAARLEMMERMEER Frans geschenk Jonge olifant voor Eisenhower V.S. willen publiciteit in de Sovjet-Unie ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 het goede anker-horloge Aan zee Mgr. Willebrands lid van voorbereidingscommissie Na bezoek aan V.S. 1 :ipiipê IMtt Bent u zeventien? Twintig? Drie» entwintig? Dan staat immers heel de wereld voor u open! Maar er is geen betere ingang tot die rijke, boeiende wereld dan een cursus bij Dansinstituut C. J. de Tong. Na zo'n cursus bent u in elk gezelschap welkom. Reguliersgracht 25 - Amsterdam Tel. 48433. nieuwe senleaamscne courant Be secretaris-generaal van de V.N., Bag Hammarskjöld, heeft voorgesteld de Veiligheidsraad morgen of maan dag bijeen te laten komen ter bespre- k'ng van een verzoek van Laos een po- btieleger van de V.N. te zenden, 0111 aan de ..agressie van Noord-Vietnam" ®en einde te maken. Hammarskjöld deeft zijn reis door Zuid-Amerika afge broken. Hij zal vandaag nog uit Rio de "aneiro naar New York terugkeren. Het ('oorstel de Veiligheidsraad bijeen te 'aten komen heeft hij via zijn plaatsver vanger, dr. Andrew Cordier, gericht ;°t de Italiaanse voorzitter van de Raad. Het verzoek een politieleger van de Y-N. naar Laos te zenden is gisteren lri een schrijven van de Laotiaanse re gering gericht tot Cordier, die vervol gens onmiddellijk contact op heeft ge- bomen met Hammarskjöld. De zaakge lastigde van de delegatie van Laos bij de V.N., Vilaihongs, heeft het schrijven dverhandigd. Volgens een woordvoer der van zjjn delegatie heeft Laos ge vraagd om de vorming van een politie leger in de geest van het politieleger, dat sinds 1956 de vrede in het Midden oosten heeft helpen bewaren. In de Veiligheidsraad zal het ver zoek van Laos vrijwel zeker door een Russisch veto getroffen worden. In dat geval zal de kwestie naar alle waarschijnlijkheid door de Algemene Vergadering van de V.N. opgelost moeten worden. In het schrijven van de regering van Laos aan dp secretaris-generaal van de V.N. wordt verklaard, dat de rebel len, die op 16 juli de eerste zending gapens en munitie uit (communistisch) Noord-Vietnam kregen, vanaf 30 augus tus steun hebben gekregen van artille rie, die langs de grens tussen Laos en Noord-Vietnam staat opgesteld. De re gering van Laos stelt dat er sprake is van openlijke agressie, en dat daarom Jle V.N. bevoegd zijn om tussenbeide te komen. Indien een politiemacht van de V.N. wordt gezonden zal het communis- Advertentie m (let op hel rode driehoekje) Opnieuw wordt er aan de lange reeks 'an zomerse weekends, die 1959 al rpt. een toegevoegd. Een hogedrukge- hsd, dat nu al een week lang boven b® Noordzee en onze omgeving aan- j ezig is, waardoor de barometer al ve- :e dagen een vrijwel zelfde stand ver jont, zal ook tijdens het weekend voor £°nnig en droog weer blijven zorgen. r^e temperatuur kon gisteren in het Posten van ons land tot 24 gr. stijgen, (P. het noordwesten tot ruim 20 gr. Yvhicht dat de wind iets meer naar 'hidoost draait, waardoor er wat meer P°ntinentale lucht wordt aangevoerd (?et iets hogere middagtemperaturen. repressies zijn wel actief, maar zij j®rplaatsen zich alle in de richting van jVsland, zodat het tot maandag in ie- uer geval nog rustig en zonnig zal blij- ®h. Een onweersstoring boven Frank- Uk breidt zich iets naar het noordoos- f®h uit, zodat zondagmiddag in Lim- ,Urg de kans op een bui iets groter zijn. Zonnig en mooi strandweer met een vpktige en in de middag vooral op de qadden .vrij krachtige oostenwind. Tem- lipratuur 2022 gr., zeewater 19 gr. r°ed zicht. Vooruitzichten: het zonnige V-randweer duurt nog voort; in de mid- ag iets warmer. Station y®n Helder (.benburg c, "ssmgen feirte P<- nut ;>ente ^.'hclhoven Weer onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. ^-Umbur, onbewolkt t"noen t,[hsterdam rhsseJ pbxemburg K-ari.1s fc'ee Ker|,ln Jankfort ?hnchen ,;ürich W nêve b enen vpme Madrid zwaar bew. zwaar bew onbewolkt licht bew. licht bew. half bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt onweer onbewolkt max min neersJ temp temp afgei gisteren 18 15 13 13 12 10 11 11 10 11 12 13 11 11 12 18 12 12 6 10 13 6 19 13 22 23 22 22 24 24 23 23 24 22 23 23 24 23 23 25 21 21 23 22 27 23 24 ïui 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 1 0 tisch offensief kunnen worden gestuit. De gezant van Laos in Washington heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken op de hoogte ge bracht van de nota aan Hammarskjöld, en verklaard dat de Laotiaanse minister van buitenlandse zaken volgende week zaterdag in New York zal aankomen, voor het bijwonen van de zitting v>an de Algemene Vergadering der V.N. In Laos zelf schijnt de militaire si tuatie zich toe te spitsen op een grote veldslag tussen de regeringstroepen en de communistische opstandelingen. In de provincie Sant Neua zijn twee scher mutselingen gemeld. De inlichtingen dienst van het leger meldt dat troe pen van de (communistische) Pathet Lao zich in zuidelijke richting tegen de hoofdstad van de provincie Sam Neua concentreren voor een grootscheepse aanval, die waarschijnlijk binnen een week zal worden gelanceerd. De nieuwe Belgische minister voor de Congo, August de Schrijver, heeft gistermiddag medegedeeld, dat zijn be leid gegrondvest zal zijn op de rege ringsverklaring van 13 januari van dit jaar, waarin de Belgische regering na de onlusten in Leopoldstad politieke hervormingen in de Congo heeft toege zegd. De minister zweeg over de voor stellen van de afgetreden minister Van Hemelrijck, waarin de vorming van een voorlopige Congolese regering na de provinciale verkiezingen, die begin volgend jaar worden gehouden in het vooruitzicht werd gesteld. Wel ver klaarde hij, dat de economische ont wikkeling in de 'on„gelijke tred dient te houden met de politieke evolutie, er aan toevoegend, dat deze voorwaarde „enigszins was veronachtzaamd''.^ Minister De Schrijver zeide na afloop van zijn eerste kabinetszitting, dat de overige leden van de Belgische rege ring hun goedkeuring hadden verleend aan het te voeren beleid, dat hij in gro te lijnen had toegelicht. De minister deelde voorts nog mede, dat volgens tot dusverre ontvangen berichten de toestand in de Congo rustig is. Hij wilde niet ingaan op vragen over de moge lijkheden van nieuwe incidenten na de politieke ontwikkeling in Brussel. Volgens de eerste berichten uit de Congo hebben de berichten over het aftreden van minister Van Hemelrijck grote indruk gemaakt. Tegelijkertijd werd in Brussel een verklaring gepu bliceerd van twee Congolese leiders, die in de Belgische hoofdstad bespre kingen voeren over de politieke toe komst van de Congo, waarin zij hun ontevredenheid uitspraken over de vooruitgang, die sedert de 13e januari met de politieke evolutie in de Congo is gemaakt. Premier Eyskens heeft gisteren ver klaard dat het parlement niet van reces zal worden teruggeroepen om de regeringspolitiek ten aanzien van de Congo te bespreken. Ter voorbereiding van de katholiek- orthodoxe theologische ontmoeting, wel ke voor het volgende jaar te Venetië is aangekondigd, is op initiatief van kar dinaal Tisserant, secretaris van de H. congregatie voor de Oosterse Kerk, een commissie samengesteld. Deze bestaat uit pater Charles Boyer S.J. deken van de theologische faculteit der Gre- goriana, pater Christophe Dumont en mgr. prof. dr. J. Willebrands uit Ne derland. Kardinaal Tisserant heeft meege deeld, dat de ontmoeting te Venetië niet de scheidende, maar de verbinden de elementen van beide godsdiensten zal behandelen. Een van de opgaven van de ontmoeting zal zijn zich te be zinnen op een gemeenschappelijk optre den tegen het in west en oost groeien de atheisme en materialisme. In het Vatikaan wijst men er verder nog op, dat de ontmoeting in Venetië geen officieel karakter draagt. Men sluit de mogelijkheid echter niet uit, dat b;j een succesvolle uitslag der ont moeting de H. Stoel zelf een gesprek zal aanknopen. (K.N.P V i V ;Si LA- (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen Westduitse en Nederlandse experts beraadslagen op het ogenblik in Bonn in het kader van de Nederlands- West duitse onderhandelingen over de „Ge- neralgereinigung" der geschillen tussen beide landen, over de wijze waarop en de vorm waarin het Internationale Hof van justitie in Den Haag zal worden verzocht oni een uitspraak te doen over de Rijnvaart-controverse. Het geschilpunt is het vervoer tussen Westduitse Rijnhavens en plaatsen van bestemming aan zijrivieren en -ka nalen die de Westduitse regering uit sluitend aan Duitse vervoerders wil voorbehouden. Dit is een standpunt, waarmede de Nederlandse regering zich niet heeft kunnen verenigen, om dat naar haar oordeel een discri minatie ten nadele van de Nederlandse rtfnvaarders zou betekenen, die in de akte van Mannheim (van 1868), waar op Nederland zijn aanspraken baseert, uitdrukkelijk is verboden. In de akte van Manheim is namelijk de volledige vrijheid van de Rijnscheepvaart en de De „Rotterdam", met aan boord o.a. prinses Beatrix, heeft vrijdag op weg naar New York Southampton aangedaan. Twee uur na aankomst van het schip is de prinses van boord gegaan om per bus een rit te maken naar het „New Forest", een nieuwe bosaanplant bij de stad. Deze foto toont prinses Beatrix bij haar vertrek voor deze tocht, in gezelschap van de havenmeester van Southampton, de heer J. Finnis. Premier Khroesjtsjev zal na zjjn be zoek aan de VS naar communistisch China gaan. Op 15 september wordt hij te Washington verwacht en hij zal de VS op 28 september verlaten voor de terugreis naar Moskou. Vervolgens zal hij naar China gaan. De premier heeft dit gisteravond op een receptie op de Poolse ambassade in de Russische hoofdstad meegedeeld. Hij had tevoren tezamen met premier Cyrankiewicz van Polen een Poolse industriële ten toonstelling in Moskou geopend. Op 1 oktober wordt in China de tiende ver jaardag van de communistische revolu tie gevierd. gelijkheid van alle vervoerders vastge legd. In principe had de bondsrepubliek zich er reeds mede akkoord verklaard, dat dit geschilpunt zou worden voorge legd aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Toen de West duitse minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, begin juli j.l. in Ba den-Baden een onderhoud had met de Nederlandse minister mr. Luns heeft hij de definitieve toezegging gedaan. Het korte tijd geleden hervatte Neder lands-Duitse overleg op dit punt is een uitvloeisel daarvan. Wegens beëindiging van zjjn kort ver band is aan mr. P. Okma ingaande 24 oktober 1959 op eigen verzoek bij K. B. eervol ontslag verleend uit zpn betrek king als procureur-generaal hp het hof van justitie van Nederlands Nieuw-Gui nea. Oost en West zijn overeengekomen begin volgend jaar nieuwe besprekingen te beginnen over algemene ontwape ning. Er is overeenstemming bereikt over een nieuwe commissie van tien landen, waarin Oost en West gelijke lijk vertegenwoordigd zullen zijn, zo is gisteren volgens Reuter in gewoonlijk betrouwbare kringen in Londen ver klaard. De commissie zal vermoedelijk in Ge nève vergaderen en het werk hervat ten van de in 1957 vastgelopen Lon- dense ontwapeningsconferentie. Binnen twee of drie dagen wordt een officiële bekendmaking van de overeenkomst, waarover via diplomatieke kanalen in Moskou is onderhandeld, verwacht. De nieuwe ontwapeningscommissie, die de V.N. van baar werkzaamheden op de hoogt ezou houden, zou bestaan uit ver tegenwoordigers van de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk, Canada en Italië voor het Westen en de Sovjet- Unie, Polen, Tsjechoslowakjje, Roeme nië en Bulgarije voor het Oosten. Aan vankelijk zou de Sovjet-Unie Albanië in de commissie hebben wjllen opnemen, doch wegens westelijke bezwaren zou het Kremlin toen Bulgarije hebben voorgesteld. De kwestie van de ontwapenings besprekingen is op de conferentie van ministers van buitenlandse za ken van de Grote Vier, die deze zo mer in Genève is gehouden, aanhan gig gemaakt. De nieuwe commissie heeft dezelfde samenstelling als de conferentie over het voorkomen van verrassingsaanvallen, die vorig jaar november in Genève bijeenkwam, doch die niet eens overeenstemming over haar agenda heeft kunnen be reiken. De V.N. hebben vorig jaar een grote ontwapeningscommissie ingesteld waarin alle 82 V.N.-leden vertegenwoor digd zouden zjjn. Deze commissie is nooit bijeengeweest. De communisti sche landen hadden bekendgemaakt dat zij er niet aan zouden deelnemen en ook in het Westen achtte men haar te groot voor doeltreffende onderhandelin gen. De luchtreus DC-8 op de landingsbaan van Schiphol. (Van onze üuchtvaartredacteur) Op Schiphol hebben we gisteren iets Australië In Adelaide zijn wollen kledingstukken gedemonstreerd, die dank zij een bepaald procédé dezelfde eigenschappen hebben als kleren van kunststoffen die niet gestreken behoe ven te worden (no-iron). geproefd van de sfeer, die er dertig, bij na veertig jaar geleden heerste. Bij gro te gebeurtenissen als de eerste vluch ten van de KLM met de DH-9 in 1920, bij de opening van 's werelds eerste in tercontinentale luchtlijn met de Fok ker F-7 B in 1929 en bij een evenement als de Kerstpostvlueht van de Fokker F-18 „Pelikaan" naar de Oost in 1933. Opnieuw waren er grote groepen men sen al waren het er dan geen duizen den - die beurtelings naar hun horloge en de lucht boven de Haarlemmermeer heken. Opmerkingen als: „Kwart voor vijf, hij kan nu ieder ogenblik komen". Mensen die op daken klommen. Ge wichtig doende agenten, die vergeefs pogingen in het werk stelden om liet pu bliek op een afstand te houden. Het voorwerp van al die opwinding had niets met de beginperiode van de luchtvaart te maken, maar daarente gen alles met het komende straaltijd- perk. Tegen vijf uur tekende zich in de lucht boven Schiphol een nieuw sil houet af: de slanke, maar toch impo sante romp van een DC-8-straalver- keersvliegtuig, met de opvallend lange PUlvleugels, waar de vier zware straal motoren aan stijlen aanhangen. Advertentie Zon op Zon onder Gezagvoerder Bert Foulds, de chef- invlieger van Douglas, zette het toestel niet onmiddellijk aan de grond, maar laveerde een tijdlang 'op een voor een straalverkeersvliegtuig geringe hoogte tussen Aalsmeer en Zaandam. Trein reizigers op het traject Amsterdam- Haarlem werden op de luchtreus op merkzaam gemaakt door fietsers, die zij op de Haarlemmerweg zagen af stappen en opgewonden naar de lucht wijzen. In de wijde omtrek van Schip hol staarde men met ontzag omhoog. Op de luchthaven zelf had de poli tie inmiddels op het platform een stuk afgezet, waar zelfs de 46 meter lange en 13 meter hoge DC-8, met zijn vleugelspanwijdte van bijna 43 meter, zonder moeite een plaatsje kon vin den. Maar toen het toestel nog niet tot stilstand was gekomen werd dit cor don al doorbroken door het bijna vol tallige personeel op Schiphol, dat uit kantoren en hangars het platform op- stroomde en ais een zwerm bijen op het straalverkeersvliegtuig aftrok. Nadat voor het eerst en met de nodi ge haperingen de extra-lange trap was benut, die met het oog op de komst van I de hoog op hun onderstel staande straalverkeersvliegtuigen is geconstru eerd, kon de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, de technici en bemanningsleden van Douglas ter ver welkoming de hand drukken. Gezag voerder Foulds verdween onmiddellijk onder de douche. De zelfde ochtend om drie minuten voor vier (Nederland se tijd) was hij van Long Beach bij Los Angeles aan de Amerikaanse westkust vertrokken voor een Proefvlucht, die de eerste Oceaan-trip van de DC-8 zou wor den. „We hadden gehoopt zonder tus senlanding naar Amsterdam te kunnen vliegen", zo vertelde hy, ,,maar door sterke tegenwind moesten we Londen aandoen om brandstof te tanken". Van Los Angeles naar Londen is echter ook ai een indrukwekkende afstand voor een non-stopvlucht: ruim 9.000 km. De DC-8 heeft er met een gemiddelde snelheid van 833 km per uur tien uur en 48 mi nuten over gedaan. Schiphol was uitverkozen als eerste Europese luchthaven om de DC-8 te begroeten, omdat de KLM - een oude klant van Douglas - vier jaar geleden als eerste luchtvaartmaatschappij in Europa straalverkeersvliegtuigen van dit type, de intercontinentale versie, heeft besteld. Vanmiddag zou de DC-8, die maximaal 176 passagiers kan ver voeren, na twee demonstratievluchten naar Madrid vertrekken, waar Douglas aan de Spaanse luchtvaartmaatschap pij Iberia drie vliegtuigen hoopt te kun nen slijten. Advertentie De Franse gemeenschap heeft presi dent Eisenhower van de Verenigde Sta ten een geschenk aangeboden, dat zon der twjjfel het grootste is dat hij tij dens zijn huidig bezoek aan Europa, heeft gekregen, namelijk een jonge oli fant. De president van de republiek Congo, Fulbert Youlou, bood volgens UPI het geschenk namens de gemeen schap aan. Hij zei dat de olifant twee jaar oud is. Zoals bekend is de olifant het symbool van Eisenhowers Repu blikeinse partij. De V.S. verwachten dat de Russen een artikel over buitenlandse kwesties van de hand van een vooraanstaande Amerikaan zullen publiceren, nu pre mier Khroesjtsjev de gelegenheid heeft gekregen, een artikel van 7.000 woor den in het driemaandelijkse tijdschrift ..Foreign Affairs" te plaatsen, aldus heeft de woordvoerder van het „State Department" gisteravond volgens Reu ter verklaard. Hij zei dat gedacht werd aan een invloedrijk Russisch blad als „Kommunist". Hjj achtte het niet on mogelijk dat de president zelf een ar tikel zal schrijven. Met nadruk sprak de woordvoerder een bericht in „The New York Post" tegen, als zou het „State Department" overwegen ruimte in Amerikaanse dagbladen te kopen voor de publikatie van de volledige tekst van de redevoeringen, die premier Khroesjtsjev in de V.S. zal houden. De bedoeling zou, volgens het blad, zijn te verzekeren, dat de Russen de complete tekst van Eisenhowers toespraken in de Sovjet-Unie publiceren. Indonesië Door een grote brand in een dorp bij Djakarta zijn duizenden mensen dakloos geworden, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. De communistische leden van de In dische tweede kamer zjjn gisteren de zaal uitgelopen, nadat de voorzitter een stortvloed van moties tot verdaging van de vergadering en behandeling van de voedselrelletjes in Calcutta had afgewe zen. Tevoren was premier Nehroe 'n conflict gekomen met het communisti sche lid professor Hiren Mukherjee. Daarna schreeuwden communistische leden en leden van de congrespartij naar elkaar. Woedend kenschetste Nehroe het lyn chen van een politie-agent op donder dag te Calcutta als uitermate beestach tig. Deze daad was aangemoedigd door agitators. Betogers hadden gepoogd de politieman met een zwaard te onthoof den, zo zei Nehroe. Professor Mukher jee zei het incident te betreuren, maar hij vond het „gevoelloos" van Nehroe, dat hu niet repte van de „wrede schiet partij" waardoor 27 mensen waren ce- dood. 6 De Indische minister van voedsel voorziening en landbouw, Patil, ver klaarde, dat de voedselvoorziening in West-Bengalen nu beter geworden is en dat de prijs van rijst in de meeste plaat sen gedaald is. Premier Nehroe verklaarde nog, dat o.a. communistische agitators de hand in de onlusten hebben. Hij antwoordde een communistische interpellant, dat de communisten zelf een einde aan de relletjes zouden kunnen maken. De mi nister van West-Bengalen heeft later te genover de pers verklaard, dat de toe stand in Calcutta en Howrah verbeterd is nadat bij grote zuiveringsacties van de politie een 500 arrestaties waren ver richt. De nieuwe minister van Defensie is liberaal en oud-secretaris van een werkgeversvereniging. Twee hoe danigheden, die geen aanleiding ge ven tot verwondering of bijzondere emotie. Hij is geen zakenman in de zin van ondernemer geweest, zoals zijn voorganger. Wie het aankoop beleid van de Dienst Materieel Land macht het liefst aan de minister per soonlijk zou willen zien toever trouwd, kan dit een gemis vinden. In onze ogen is het aankoopbeleid niet meer dan een belangrijk détail. Het departement van Defensie is geen geïsoleerd vakministerie, maar is een politiek departement, nauw betrokken bij de uitstippeling en de uitvoering van de grote lijn van onze buitenlandse politiek en tevens, we gens het grote aandeel dat het heeft in het totaal van onze staatsuitgaven, nauw betrokken bij onze economische en financiële politiek. Hem uit die gezichtshoek beoordelend, zien wij voorlopig geen redenen iets anders te doen dan de nieuwe bewindsman be langstellend gade te slaan en hem (en onsj het beste toe te wensen. De voorwaardelijke invrijheidstel ling van de heer C. van Geelkerken, mede-oprichter en plaatsvervangend leider van de N.S.B., is natuurlijk niet zonder enig wenkbrauwfronsen vernomen. Toch zal men in zulke ge vallen dienen te bedenken, dat het gratiebeleid, aangepast als het van nature moet zijn aan de persoonlijke gesteldheid en omstandigheden van de betrokken individuen, van buiten af nauwelijks te beoordelen is. Dat Kamerleden zich daarover vertrouwe lijk willen laten inlichten, ligt voor de hand. Voor publieke behandeling echter zijn zulke vrijlatingen niet ge schikt, terwijl ook het algemeen be lang nauwelijks betrokken kan wor den geacht bij geheel verbruikte fi guren uit een volmaakt verleden tijd. Er is voor ouderen hoogstens aanlei ding vast te stellen, hoe lang de be zettingstijd alweer geleden ii en hoe snel ook misdaden verbleken. Het jonge geslacht heeft merendeels nooit van Van Geelkerken gehoord. Laat het dan maar zo blijven. De voorzitter van de Raad van Be heer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, heeft gepleit voor een beperkte proef op de bestaande zender Lopik met tele visiereclame, verspreid tussen geheel door adverteerders bekostigde uit zendingen. Het Algemeen Handels blad, dat nauwe relaties met de O.T.E.M. onderhoudt, waarschuwt te gen het gevaar dat op die manier de commerciële televisie zou kunnen worden tot een nieuwe zuil in ons televisiebouwwerk. Liever wacht het blad op een tweede zendernet, dat de O.T.E.M. dan voor zichzelf zou kunnen houden. Deze gedachtengang lijkt ons con sequent. Men dient te onderscheiden tussen televisiereclame, die eventueel ook binnen het bestaande omroepbe stel kan worden bedreven, en com merciële televisie, waarmede een stelsel bedoeld wordt, waarin de kos ten van de uitzendingen volledig door de inkomsten uit televisiereclame worden gedekt. In die zin is commer ciële televisie een concurrerend stel sel, dat zich niet laat inpassen in een omroepbestel dat (mede) uit kijk gelden wordt gefinancierd. Men moet wel bedenken, dat als men commer ciële televisie invoert, een strijd op leven en dood tussen beide stelsels ontbrandt. Zij zijn niet te combine ren, ook niet op twee afzonderlijke zendernetten. De strijd kan ir dat geval alleen wat langer duren. Het zou intussen voor dit ogenblik wel interessant zijn alsde O.T.E.M. zich als gegadigde voor de zender Lopik terugtrok.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1