SPARTA verliest veel records DOS alleen en met de maximale winst op de leidersplaats Limburgs beton" is voor Volendam niet te hard Fitzgerald bedroefd Rijkaard gehaast. Spelers van PSV niet uitgenodigd voor de training Oranjeteam ADO slechts acht minuten bereid tot mooi voetbal Klassiek doelpunt van DOS leidt tot bikkelharde strijd Kraak twee keer winnaar bij strafschop SPORTNOTA ERE-BIVISIE Hoofdprijs bijna een ton Volendam herstelt zich Sportnota niet voor december Dr. Tetzner verklaart de nederlaag van Sittardia Vanavond de eerste ronde Tweemaal import: Tol (Volendam) bij de zeventien MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 West en Oost overwegen: Eén Duitse ploeg naar Olympische Spelen K.N.V B.-TOTO Twee kandidaten niet veertien punten Nu reeds sombere verwachtingen PSV tegen Arsenal Kandidaten-toernooi „Bikkelhard gevecht" om Zilveren Bal Jans, strijder ^ïit middeleeuwen Sportflitsen Parijse voltreffers op Nederlands gras AROL-beker voor het eerst naar D.W.V. iiNiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VVVFeijenoord 11 De Meulemcester 10, Cor van der Gijp 11, 11.000 toeschouwers. Deijenoord zonder Bennaars doorlopend veruit mindere van VVV dat uitzonderlijk save partij speelde. Klaassens speelde een tikje onwennig. Gelijk spel heeft Feijenoord te danken aan fors ingrijpen van Teeuwen, die Schouten met twee voeten onderuit- schoof. SpartaBlauw Wit 02 Rijkaard 01, Machielse 02, rust, 18.000 toeschouwers. Blauw Wit nam in eerste helft verdiend een voorsprong. Na rust heftig verweer van Sparta. De verdediging van de Amster dammers was o.l.v. Van der Klink in top vorm. EnschedeRapid JC 31 Brousek 10, Kerkhoffs 20, rust, Lenstra 30, Loo 31, 8.500 toeschouwers. Technisch goede wedstrijd en tevens boeiend als kijkspel. Enschede verdiende zege door knapper aanvalsspel, waarin Brousek, Kerk hoffs en Lenstra een groot aandeel hadden. SittardiaVolendam 15 Pelk 01, rust, Tol 0—2. Smit 03. Weso- lek 1—3, Tol 1—4, Jonk 1—5, 8.000 toe schouwers. Met onsamenhangend en weinig doortastend spel kon de Sittardse voorhoede geen pot ten breken. Met de vleugelspelers als uit blinkers leverde Volendam doeltreffend werk. DOS—ADO 3—1 V. d. Linden 10, Luiten 20 door penalty, rust, 2—1 door penalty van Schuurman, 31 door Luiten, 20.000 toeschouwers. Een harde wedstrijd, waarin ADO vele doel- rijpe kansen miste. DOS had in Kraay, v. d. Bogert en de allround speler Visser steunpilaren. Theo Timmermans, knap op bouwer, was in de voorhoede de grote man bij de Hagenaars. ADO bezat geen stoot kracht en had verder weinig geluk. DWS/A—Elinkwijk 0—1 Rust 00. Zweers 01, 15.000 toeschouwers. Matige wedstrijd, waarin machteloze voor hoede van de thuisclub op de voorgrond trad. Schenkel miste tot tweemaal toe een strafschop. Elinkwijk iets doortastender. Willem II—Fortuna 5—1 Kohn 01, de'Jong 11, rust, Stallen 21. Koopal 3—1, Timmermans 41, Koopal 51, 12.000 toeschouwers. Zelfverzekerd Fortuna had geen antwoord op felle Tilburgse aanvallen. In zes minu ten tijd liep Willem II na de pauze van 11 naar 41. In falende Fortuna-defensie een wankele v. d. Hart. MVV—Ajax 3—6 Banky 10, Muller 11, H. Groot 12, Bleijenberg 13, rust, H. Groot 14, Ron- dagh 24, Ummels 34, C. Groot 35, H. Groot 36, 6.000 toeschouwers. Ondanks vele invallers had MVV het beste van het spel. Maar de tegenstoten van Ajax waren dodelijk. Bijna elk schot was raak. PSV—NAC 2—0 Rust 00, Fransen 10, v. d. Kuil 20, 13.000 toeschouwers. De eerste helft had qua spel niet veel te betekenen. Na de hervatting kwamen de Eindhovenaren beter op dreef en scoorden snel in drie minuten twee doelpunten. NAC kwam er verder niet aan te pas. Canjels, Ford .en Dillen ontbraken op het appèl. D.O.S. P.S.V. Ajax Willem II Sparta Volendam Enschede Elinkwijk Blauw Wit A.D.O. V.V.V. Fortuna Feijenoord Rapid J.C. N.A.C. Sittardia D.W.S.-A M.V.V. 7— 1 5— I 10— 4 11— 5 7— 2 8— 4 11— 7 4— 3 10— 8 8— 8 4— 9 7— 7 1— 2 2— 6 0— 5 4—11 3— 8 3—14 Besprekingen tussen de Olympische Co- mité's van West- en Oost-Duitsland te Wart- burg hebben tot het besluit geleid om zo- we) naar Squaw Valley ais naar Rome, waar respectievelijk de Olympische win ter- en zomerspelen in 1860 zuilen worden gehouden, een gezamenlijke ploeg af te vaardigen Voor-Olympische wedstrijden, met deelneming uit West- en Oost-Duits land, zullen worden gehouden om toï de sterkst mogelijke afvaardiging te kunnen komen. Nederlands eerste voetbalstad, Rotterdam, heeft een trieste zondag achter de rug. Daar verloor Sparta, de vorige week een glansrijke winnaar tegen VVV, het vorige seizoen nooit verslagen op eigen terrein, zomaar van Blauw Wit. Daar beleefde bovendien de Ier Fitz gerald een triest debuut in het Nederlandse voetbal. Voorts vernam men er het teleurstellende nieuws, dat Feijenoord andermaal geen overwinning kon behalen. Nu werd in Venlo tegen VVV gelijk gespeeld. Intussen kwam er ook geen verandering in het aanvalsdrama, dat Feijenoord momenteel beleeft. Weliswaar kwam nu eindelijk het eerste doelpunt van dit seizoen tot stand, maar daar was een strafschop voor nodig. Een door VVV fel betwiste strafschop bovendien. Rotterdams voetbalnarigheden werden gecompleteerd door de derde nederlaag van Excelsior in de Eerste Divisie. De Ere-Divisie heeft nu een nieuwe leider. DOS bleef op eigen terrein ook ADO de baas en is nu nog de enige club in de hoogste voetbalafdeling, die de maxi male winst behaald heeft. DOS moest overigens een ander record prijsgeven. Na 237 minuten competitie voetbal werd doelman Van der Wint voor het eerst verslagen. Sparta, dat tot gisteren ook een trotse „nul" voerde, had al eerder en op fataler wijze kennis ge maakt met een succes voor de tegenstander. Drie clubs houden intussen de race in de hoogste regionen uitstekend vol: PSV, Ajax en Willem II. PSV lllllllllllllHIIMIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllHlllllllllllllllillllll Bijna een ton keert de K.N.V.B.-toto uit aan de winnaar (s) van de eerste prijs. De inzet steeg namelijk andermaal op bijzonder forse wijze. Bijna vier ton kon men op het bondsbureau in Den Haag registreren: 395.220 gulden. Dat bedrag was „bijeengegokt" door 287.760 deelnemers. Voor de eerste prijs van 96.830 gul den zijn momenteel twee gegadigden. Zij hebben elk veertien punten ver gaard. Enorm is andermaal het ge drang rond de tweede prijs van 41.495 gulden. Hiervoor zijn nu al 35 gega digden. Het „winnende" toto-formulier had er als volgt moeten uitzien: 32121212122113 1. 0 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii deed iets uitzonderlijks. Het zegevierde in de „Brabant se derby" tegen NAC. Een fraaie prestatie als men be denkt, dat niet alleen Kruiver maar ook Trevor Ford ontbrak. Ajax' doelpuntenhonger leek in Maastricht niet te stillen! Met 36 werd MVV er het slachtoffer van. De grootste verrassing kwam echter van Willem II, dat niet minder dan vijf keer raak schoot tegen de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll onder aanvoering van Van der Hart staande verdedi ging van Fortuna. Er gebeurden trouwens meer opmerkelijke dingen. Volendams overwinning tegen Sittardia liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Met 15 werd de collega-debutant verslagen. Verder haalde Kraak het stoute stukje uit om een tot tweemaal toe ingeschoten bal bij een strafschop evenzovele keren te stoppen. Daarmee bezorgde hij DWS-Amsterdam de derde nederlaag in successie. De hoofdstedelijke com binatie deelt nu met MVV de laatste plaats. Slechts één punt hebben Sittardia, NAC enRapid JC, aan het eind van het vorige seizoen tweede op de ranglijsT (Van onze parlementaire redacteur) De Sportnota, waaraan op het minis terie van O., K. en W. reeds enige maan den wordt gewerkt, zal voorlopig nog niet verschijnen. Het verzamelen van de gegevens vraagt meer tijd dan voorzien was. Dat de nota rond het indienen van de begroting gereed zal zijn, moet don ook uitgesloten worden geacht. Wel wil de minister, zo dit enigszins mogelijk is, nog voor zijn begroting in de Tweede Kamer wordt behandeld, deze nota ter kennis brengen van de Kamerleden. Dat zal vermoedelijk in de maand december zijn. Op het ministerie is reeds de over tuiging gegroeid, dat het beeld van de sport en de lichamelijke opvoeding voorzover het de onderwijskant betreft, weinig bemoedigend zal zijn. Er is een zeer grote achterstand aan gymnastiek lokalen. Hiervan zouden enige duizen den te weinig zijn. Met het oog op de geboortegolf zal het inhalen daarvan een vrijwel hopeloze opgave zijn. Door een gelijk spel tegen Brazilië: 11 (rust 01) heeft Argentinië de titel van Panamerikaans voetbalkampioen verwor ven. Het gelijke spel van deze beslissende strijd leverde voor de Argentijnen het enige verliespunt van het toernooi op. Brazilië had enkele dagen geleden op verrassende wijze van de Verenigde Staten verloren. (Van een verslaggever) Sittard ziet wel eens een onversneden Volendammer in een wijde broek. Dat is op de marktdag. De man die naar het noorden en de zeewind ruikt, ver koopt dan volvette paling. Een onbeken de verschijning is de Volendammer in de stad van Sittardia dus niet. Toch wekte het opzien toen er een invasie van palingdeskundigen" aan de poort van Zuid-Limburg zich nestelde, en niet eens op de markt maar op het voetbalveld aan de Baandert, en niet eens met glanzende aal maar met reu zetoeters. Sittard weet sedert gisteren dat Volendammers niet alleen alles van paling weten maar ook veel van voet hal. Het chauvinistische score-bord kon niet anders dan rillend van ellende toch waarheidsgetrouw de eindstand geven: 1—5. Tegenover het scorebord stond zelf voldaan de nieuwe tribune met zijn aiu- miniumverf in de zon te blikkeren. Zij was net klaar gekomen voor de grote wedstrijd tussen de twee benjamins der Ere-Divisie. Zand. en steenresten lagen nog achteloos rondom het pronk stuk. Maar de tribune was hecht en zjj doorstond het gestamp der Sittardse woede en het geweld van het Volendam- Terwijl op het departement van O. K. en W. nog druk geturfd wordt om een overzicht te krijgen van de deplorabele situatie waarin de Nederlandse sportwe reld zich bevindt, hetgeen dan kan wor den vastgelegd in een nota aan de Twee de Kamer, is men op hetzelfde ministerie reeds tot de conclusie gekomen, dat het onmogelijk lijkt het tekort aan gym nastieklokalen voor de lichamelijke op voeding op de scholen nog weg te wer ken. De Nederlandse sportwereld heeft in de afgelopen jaren dus niet ten onrechte geklaagd. Mogen de voorlopige bevindin gen van de enquêteurs van O. K. en W. daarom reeds leiden tot het zoeken naar mogelijkheden om te voorkomen dat de «juarrtnwri vjog grotar vxmiu se enthousiasme. De tribune was de eni ge die schitterde in een wedstrijd waar kraak noch smaak aan was. Ook de vele Maastrichtenaren die uit balorigheid om het echec dat M.V.V. gisteren voor een week tegen Fortuna leed naar Sittardia overliepen, moesten met spijtige koppen weer zuid waarts: ook aan de Baandert wordt niet best gevoetbald. ^^uidelijke voetbal-onmacht?, meent U. Neen, daar wil niemand in Lim burg van horen. Gelukkig heeft de oud-international dr. Hans Tetzner uit Amsterdam verklaard, dat de Zuidlimburgers goed voetballen er. dat de nederlagen alleen te wijten zijn aan de vreselijk harde löss-grond. Door de regen wordt de aarde in Zuid- Limburg gelijk beton, zegt dr. Tetz ner. De voetballer die op zulk een grond moet trainen is geen doelpunt meer waard als hij zondags op het veld verschijnt. Een fraaie verklaring is het wel: ideale balsem voor de ge wonde Zuidelijke voetbaltrots. D M.V.V.-ers trainen nV niet meer op voetbalschoenen met aluminium- doppen, maar op soepele baseballschoe- nen. Met aluminium-doppen onder de voeten trainen op het Limburgse beton, aldus dr. Tetzner, is funest voor de ede le voetbalspieren! Misschien kan Sit tardia het revolutionaire voorbeeld van M.'V.V. volgen? Volendam heeft immers gisteren on danks het beton op energieke wjjze de zaken tegen Sittardia aangepakt. Voor de rust boden de Zuidelijken dank zij hun enthousiasme nog behoorlijk partij. Maar na de rust kon Volendam onge hinderd het vonnis voltrekken. Pelk, Tol (2), Smit en Jonk namen de doel punten voor hun rekenig. De Sittardi- aan Wesolek, die vlak voor de rust moest invallen voor Huisman, redde tenminste de eer. PSV zal, als sluitstuk van de bevrijdings feesten van Eindhoven, woensdag 23 sep tember een lichtwedstrijd spelen tegen de Engelse eerste divisieclub Arsenal. Strafschoppen hebben gisteren een belangrijke rol gespeeld in de Ere- Divisie. Bij DOS—rADO moest de scheidsrechter zelfs twee keer wij zen naar de witte stip, die zorgvul dig op elf meter vdn de doellijn is neergekalkt. De twee vrije-scho- ten-op-doel leverden twee treffers op. Niets bijzonders dus. Neen, dan DWS/AElinkwijk. Daar bleef Kraak de scherpschutter Schenkel twee keer de baas. In eerste in stantie stompte hij de bal weg en toen Schenkel andermaal schoot, was Kraak weer paraat. Wel liet hij de bal even glippen, maar voor de doellijn herstelde hij zich nog. Bij VVV—Feijenoord duurde het even voor Van der Gijp, onderste foto (rechts), in actie kon komen. De VVV-ers waren het helemaal niet eens met scheidsrechter Mar tens. In de Joegoslavische stad Bied is de loting verricht voor het kandidaten toernooi schaken dat tot 30 oktober a.s. zal duren. Hierbij is rekening gehouden met het feit dat spelers van hetzelfde land elkaar zoveel mogelijk in de eerste vijf ronden zullen ontmoeten. De win naar van het toernooi krijgt het recht de wereldkampioen Botwinnik uit te dagen voor een titel-match. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Smis- lov (Rusl.), 2. Keres (Rush), 3. Petros- jan (Rush), 4. Benkoe (Statenloos), 5. Gligoric (Joeg.), 6. Olafseon (IJsland), 7. Fischer (Ver. Staten), 8. Tal (Rush). Voor de eerste ronde, vanavond, wor den de volgende partijen gespeeld: SmislovTal, KeresFischer, Petrosjan Olafsson en BenkoeGligoric. Het toernooi omvat 28 ronden. De finale van het Zilveren Baltoernooi had weinig meer met amateurisme te maken. Het was een veel te fel duel, waar in niet de animo voor het spel, maar de drang naar winst de boventoon voerde. Het Haagse Laakkwartier kwam door een treffer van Verstraete aan een zege van 10 op Quick (Nijmegen) en daardoor in het bezit van de trofee. In de voorronden hadden Laakkwartier en Quick zich duidelijk de sterksten ge toond. Laakkwartier versloeg met 41 VUC en Quick met 5—2 naamgenoot Quick uit Den Haag. Voor de derde prijs maakten VUC en Quick (Den Haag) er een slappe vertoning van, die door VUC met 2—1 werd gewonnen. (Van een speciale verslaggever) Het is maar goed dat het Nederlands van Peter Fitzgerald nog zeer beperkt is. Anders was de voormalige held en middenvoor van de Ierse Waterford City' na afloop van de wedstrijd Sparta- Blauw Wit, waarin hij voor Sparta als middenvoor debuteerde, nog bedroefder geweest. Nu was Peter Fitzgerald er voornamelijk bedroefd over dat zjjn teamgenoten hem geheel niet in de wed strijd hadden betrokken. Peter Fitzgerald bestond niet voor de tien andere Spartanen, ze zagen hem eenvoudig niet staan. Bevreesd voor een goed debuut van de Ier?, we weten het niet. Maar in ieder geval bestond het debuut van de Ier slechts uit een paar stevige botsingen met Althoff, Enge lander en doelman Van Heeswijk en driemaal de aftrap verrichten. Eenmaal omdat de spelregels voorschrijven dat iedere speelhelft met een aftrap wordt ingezet, iedere helft door een andere partij te verrichten, en tweemaal om dat Blauw Wit met 0-2 won. Blauw Wit won omdat Peter Fitz gerald zijn Nederlandse vuurdoop in een volkomen falend Sparta moest on dergaan. Vooral tactisch volkomen fa lend. Rechtsbuiten en aanvoerder Ton- ny van Ede beperkte zijn activiteiten, grotendeels tot mopperen en nu en dan tegen Royé aanbotsen. Rechtsbinnen Daniels trachtte zijn dribbles zo lang en onvoordelig mogelijk te maken en de linkervleugel De Vries—Bosselaar was geen moment een vleugel omdat Bosselaar steeds naar binnen kwam als De Vries vergat de vleugel op te zoeken en De Vries steeds de vleugel opzocht als Bosselaar vergat nar bin nen te komen, waardoor Engelander en Van der Klink zich niet tot verde digen behoefden te beperken. Maar ook defensief haperde er zeer veel bij Sparta. Niet één speler was bereid om een medespeler bij te springen en men vond het steeds weer belangrijker om eerst een verwijt te maken aan elkaar, .-oordat men er aan dacht een gemaak te fout te gaan herstellen. Dat Blauw Wit dan ook slechts met 0-2 won kwam grotendeels door het te gejaagde spel van de Amsterdammers als ze eenmaal het Rotterdamse straf schopgebied waren binnengedrongen. Vooral na de rust toen de Spartanen ver stonden opgedrongen, deden zich voor Blauw Wit de eenvoudigste kansen voor. Maar Mul, Machielse, Uytermerk, Rijkaard en vooral rechtsbuiten Doese laar schoten veel te gehaast. Gehaast deed Rijkaard het oo.-t twee maal voor de rust maar niet té ge haast en met een verrassende hoeveel heid kracht en richting. Eenmaal on bereikbaar voor doelman Van Dijk, eenmaal bijna o bereikbaar. Onbereik baar toen zijn schot knetterend tegen de paal botste, waarna Mach: rise de terugspringende bal in het net kon koppen en eenmaal bijna onbereikbaar toen Van Dijk het schot nog wei kon raken maar zijn arm als een riethalm in een wervelstorm door de kracht van het schot d- -zwiepte. Twee geïmporteerde middenvoors: Fitzgerald uit Ierland. Rijkaard uit Su riname. Voor Fitzgerald slechts enkele honende, voor hem gelukkig onver staanbare opmerkingen, waarvan de presttige nog waren „Geef mij Ella Fitzgerald maar" en „Geef hem maar voor een paar stuivers aan Feijenoord". Voor Rijkaard slechts applaus en waar dering. Maar dat applaus zal spoedig ook voor Fitzgerald komen. Anders had Denis Neville hem nooit gekocht. De spelers van PSV zullen niet alleen niet van de partij zijn in de oefenwed strijd van het Nederlands elftal tegen Saarland, op 23 september te Rotterdam, (Van onze sportredacteur) Verrukt veerden de toeschouwers in het Utrechtse stadion op. En kele minuten slechts was het ge leden, dat de Rotterdamse scheidsrech ter P. P. Roomer aan de keurploegen van DOS en ADO het beginsein voor de offensieven gegeven had en nu reeds zag men vloeiende aanvalsbewegingen. Zou dit treffen gaan meedingen naar de schoonheidsprijs voor de aantrekke lijkste competitiewedstrijd van het sei zoen? Acht minuten slechts heeft men die illusie mogen koeesteren. Acht mi nuten, waarin vele gave acties te be wonderen waren, waarin een ereplaats toegekend werd aan techniek en vir tuositeit. Toen werd plotseling de draad, waarin al die fraaie figuren op het grastapijt geweven waren abrupt afge broken. De aanleiding? In de achtste mi nuut had de glanzendste aller combi naties, een vernuftig stukje samen spel dat onweerlegbaar het stempel droeg van Van der Lindens „hogere voetbalkennis'' geleid tot een klas siek doelpunt voor DOS. Toen was voor ADO kennelijk de basis waar op het bereid was te wedijveren in voetbal van do zuiverste soort ver dwenen. Nu de „knikkers" gingen tellen toonde ADO nog slechts één verlangen: zo snel mogelijk het even wicht herstellen. Als dat ten koste van het de ogen strelende spel moest gaan, vooruit dan maar. Als het wat hard, wat rauw en desnoods zelfs met de nodige „comedies" die de te genstander irriteerden en van zijn stuk brachten, moest gebeuren, voor uit dan óók maar. En aangezien DOS er de ploeg niet naar is om zich te laten intimideren, aangezien het op het gebied van wat men heel eufe mistisch hardheid pleegt te noemen ook z;jn mannetje staat, is DOS-ADO na acht minuten veel minder aantrek kelijk geworden als voetbalwedstrijd. A cht minuten voetbal hebben DOS één doelpunt gebracht tegen ADO geen. Men mag daaruit terecht concluderen, dat er in de Utrechtse ploeg meer voetbaltalent school dan bij ADO. Er was in die acht minuten en ook daarna toen er bij vlagen nog wel voldoende „speelruimte" was een duidelijk verschil in kwaliteit tus sen de wederzijdse linies. DOS was hechter in de verdediging en het toon de aanvallend een grotere behendigheid en vooral meer slagvaardigheid. Tweeëntachtig minuten voetbalstrijd hebben DOS twee treffers opgeleverd en slechts één voor ADO. Daar uit mag men c "iter niet opmaken, dat DOS ook op het gebied van de stevige trap, de fikse duw en het uitlokken van incidentjes de meerdere was. Er was bijvoorbeeld een duidelijk ver schil in strijdwijze tussen de respec tieve mannen die de geduchtste tegen standers te bestrijden hadden. Terwijl bij Dos de spil Kraay met succes op voetbaltechnisch niveau bleef wedijve ren met ADO's middenvoor Schuurman, ervoer de aanvalsleider van DOS, Van der Linden, dat spil Jans van ADO op een andere strijdwijze was overgestapt. Jans herinnerde plotseling meer aan een strijder uit de middel eeuwen, wiens specialiteit bet rammei- Twee vuisten plant doelman Van der Wint van DOS tegen de bal. ADO's links buiten Rijnvis krijgt geen kans. en van poorten is. Toen Van der Lin den dat enkele malen op gevoelige wij ze ondervonden had, zocht hij voor het verdere deel van de wedstrijd een be ter heenkomen. Maar ADO had zijn zin. De voorhoede van DOS was veel minder gevaarlijk dan in de eerste acht minuten. Ook op het gebied van de „peste rijtjes" was ADO superieur. Neemt bijvoorbeeld, hetgeen er geschiedde toen DOS een strafschop mocht nemen omdat Van der Linden, toen hij aan de aandacht van Jans ont snapt was en alleen op het doel afren de deskundig gevloerd werd. DOS' strafsclioppcnspecialist Luiten legde de bal klaar en scheidsrechter Roomer oordeelde, dat de bal precies op de goe de plaats lag. Zo niet echter vond ADO's anvoerder Timmermans. Hij verlegde de bal twee centimeter. Scheidsrechter Roomer corrigeerde de positie, Luiten controleerde vervolgens of hij niet benadeeld werd, Timmer mans snelde weer naar het strafschop gebied en keek of Luiten geen voordeel tjes gezocht had en als scheidsrechter Roomer toen niet bijzonder boos gewor den was en Timmermans resoluut naar zijn plaats gestuurd had, wellicht zou de bal nu nog niet goed hebben gelegen. Scheidsrechter Roomer heeft het dus niet gemakkelijk gehad. Gelukkig maar, dat hij zich niet van zijn stuk liet brengen. Hij onderwierp de strij denden meteen aan een streng regiem, waardoor excessen voorkomen werden. Jammer overigens, dat er zo straf ge floten moest worden. De eerste acht minuten hadden een beter vervolg ver diend. Nu hebben de duizenden zich eigenlijk tweeëntachtig minuten ver veeld. Het Finse voetbalelftal heeft zondag in Helsinki met 32 gewonnen van Oost-Duitsland. Real Madrid heeft zaterdag in Ham burg een voetbalwedstrijd tegen Ham burger S.V. gewonnen met 23. Rusland heeft de voetbal-landenwed- strijd tegen Tsjechoslowakije met 31 gewonnen. zij zijn eveneens afwezig op de eerste trainingsbijeenkomst van de gegadigden voor de nationale voetbalploeg. Die eer ste bijeenkomst wordt donderdagmiddag in Den Bosch gehouden. De afwezigheid van de spelers van PSV in de oefen wedstrijd houdt verband met het feit, dat PSV op 23 september tegen Arsenal speelt. Zeventien kandidaten heeft de bonds coach Elek Schwartz voor de eerste training bijeengeroepen. Naast de PSV-ers is De Munck de „grote afwe zige". Schwartz durft het kennelijk niet aan om" zijn van competitievoetbal verstoken doelman te inviteren en te testen. Intussen beleeft men de terug keer van Wilkegf Een jaar heeft hij er „naast" gestaan, omdat hij in Neder land geen voetbalemplooi kon vinden en daarom naar Spanje uitweek. Nu hij terug is, blijkt de heer Schwartz hem nog niet vergeten te zijn. De trainingsgroep telt ook een debu tant, een schotvaardige nieuweling nog wel: de Volendammer Dick Tol. Hij was in het verleden niet verder gekomen dan een halve oefenwedstrijd en een trip met het Nederlands B-elftal (1957) naa Noorwegen. Dë' zeventien geselecteerden zijn: Doel verdedigers: Van Dijk (Sparta) er Pieters Graafland (Feijenoord). Achterhoedespelers: Brull (Rapid J.C.) Kuys (NAC) en Veldhoen (Feijenoord). Middenspelers: Van der Hart, Noter- mans (beiden Fortuna), Klaassenr (Feijenoord), De Koning (Sparta) er Kraay (DOS). Voorhoedespelers: Bosselaar (Sparta), Cor van der Gijp, Moulijn, Rijvers (allen Feijenoord), Van der Linden (DOS), To£ (Volendam) en Wilkes (Fortuna). iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Racing Club de Paris heeft met veel ver e gedemonstreerd, dat in Nederland gekweekte graszoden de gelegenheid geven voor het spelen van doelmatig voetbal. Enige dui zenden Parijzenaars hebben gisteren tenminste vastgesteld, dat de aan- valslinie van de Racing bijzonder ge smeerd liep toen zij de Nederlanase grasmat in het Pare des Princes in wijdde met een lawine van zeven gave voltreffers. De Racing was ove rigens al geïnspireerd vooi dc elf mannen het veld betraden. ElieWer- melinger, vroeger commandant van een regiment Afrikaanse kameelrui- ters, thans een der hooggeplaatste figuren in het sportconcern van de heer Jacques Goddet o.a. commis saris-generaal in de Tour de France en directeur van het Pare des Prin ces tras vlak voor het begin van de wedstrijd de kleedkamer van de R.C. Paris binnengestapt. „Mijne he ren," zo sprak hij en de bruine oog jes in het kogelronde hoofdje glom men van plezier, „er wacht u een veld, zo groen als de grazigste Ne derlandse weide. Hier kunt u uw talenten tonen." Men herinnert zich wellicht nog hoe die Nederlandse grasmat in Pa rijs gekomen is. In de loop van juni is die in vele repen van Julianadorp naar het Pare des Princes vervoerd. Het Parijse stadion met zijn rose wielerbaan had dringend een nieuw tapijt nodig en geen land kon daar beter voor zorgen dan Nederland. En terwijl in Julianadorp de enorme oppervlakte van gras in repen van twee meter „gesneden" werd en ver volgens opgeladen op trucks, verwij derde men in Parijs het restant van wat eens ook een fraaie grasmat ge weest was. Vervolgens werd een nieuwe onderlaag gemaakt van steen, cokes en zand uit de vallei van de Loire. Twee maanden heeft het Ne derlandse gras steun mogen zoeken in die laag. Nu hebben de deskun digen vastgesteld, dat de wortels al vijftien centimeter diep zitten. Het Amsterdamse D.W.V. heeft door een forse zege van 61 op bekerhouder A.F.C. voor de eerste maal in zijn be staan beslag gelegd op de A.R.O.L.- beker. De uitslagen van de laatste dag waren: Halve finales: D.W.V.H.B.S. 2—0; A.F.C.U.V.V 5—2. Finale: D.W.V.—A.F.C. 6-1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5