dagblad voor Schiedam en omstreken Britten maand gaan de naar de volgende stembus Macmillan en de opinievorsers rekenen op flinke Tory-zege Traditioneel koninklijk bezoek aan Amsterdam Koopt op tijd uw zekerheid Ontvreemding van sigaretten uit spoorwagens sinds zomer '58 Commissie van de Y.N. naar Laos Sobolev acht zich beroofd van beproefd wapen der rode diplomatie :m*4 LABOURLEIDERS BREKEN RUSSISCHE REIS AF Het weer. Onderscheiding voor Von Braun Galavoorstelling van Twaalf Gezworenen in de Stadsschouwburg 4 spoorbeambten en enkele helers ver dacht Pravda ontevreden over de landbouw Bloemen voor de Koningin NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Wboyen (icas mum DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 Weinig verandering Aan zee Het weer in Europa VN-commissie stelt N.-Korea in gebreke Schilderij van Adriaen Brouwer gestolen Aanhoudingen in Nijmegen en Groesbeek Grote brand in bos van Fontaineblcau Produktie zou onvol doende zijn gestegen Argentijns president weigert ontslag minister Amerikaanse steun voor Zweedse canceroloog Blauwe uniformen voor marechaussee Kwart ton op 6146 BESLISSING IN VEILIGHEIDSRAAD DE PROVINCIES IN LAOS CHINA INDIA I #Phongsd!y fMNCSALYMti™ iTHAILAND {MEKONG BifpFoc; >r»g Mia LOEANG PBABANG Moon SamNcua 'Houci Sai Lorang Probang SAMHm fejicng Cam Xieng J .Khouan; SAJABOEil Riksone' VIENTIANE Vientij KAHMEANl :200km V. PELT1599071 mj&mz 1' 11111 i|i|i 1«li Ti-a^wrirr^muMii'WMiJa nieuwe scliiedamscne courant (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De Britse premier, Harold Macmil lan, heeft gisteren een onverwacht be zoek gebracht aan Balmoral, waar ko ningin Elizabeth haar zomervakantie doorbrengt en waar zij dezer dagen Eisenhower te gast had. Nu is het een oude traditie dat de premier van Brit- tannië, die tijdens de zittingen van het Parlement op dinsdagen in audiëntie pleegt te worden ontvangen door de soeverein, tijdens het zomerreces, en H'el in de maand september, een bezoek brengt aan de soeverein in Balmoral. Het gaat hier om een officieel bezoek, Waarbjj de premier vergezeld pleegt te zijn van zijn vrouw. Het feit nu dat de premier gisteren onverwachts, en niet vergezeld van zijn vrouw, naar Balmo ral vertrok voor een haastig bezoek aan de koningin, kon in deze dagen van verkiezingskoorts slechts één ding bete kenen: Macmillan had zich naar Schot land begeven om de koningin te vragen het parlement naar huis te sturen. In deze zin is het bezoek van Mac millan allerwegen uitgelegd, vooral ook omdat hij zijn reis naar Balmoral nog al ostentatief onderbrak in Aboine voor een onderhoud met James Stuart, con servatief Lagerhuislid en voormalig Chief Whip van de conservatieve frac tie in het Lagerhuis. Ofschoon Macmil lan en de heer Stuai't beiden getrouwd zijn met dochters van de negende her tog van Devonshire, lean moeilijk wor den aangenomen, dat Macmillan een haastige en onverwachte reis naar de koningin onderbrak om familiezaken te bespreken. De heer James Stuart is hoofd van het conservatief partijappa raat voor Schotland, en het ligt voor de hand dat de premier informatie wenste in te winnen over de kansen van de con servatieven in het noorden van Groot- Brittannië. Vandaag wordt een officiële mede deling verwacht vanuit 10 Downing- street. Ieder ogenblik kan nu de da tum" voor de verkiezingen gepubli ceerd worden. 8 oktober wordt ge noemd als de meest waarschijnlijke datum. Blijkbaar zijn de heren Gaits- kell en Bevan, die zich in Rusland be vinden, dezelfde mening toegedaan. Want zij begonnen bij het vernemen van het nieuws over Macmillans be zoek aan Balmoral hun koffers te pak ken en deelden mede dat zij tot hun spijt af moesten zien van hun voorge nomen bezoek aan Polen, dat plaats zou hebben gevonden op de terugreis, aangezien hun tegenwoordigheid ver eist was in Londen. De liberalen beriepen onmiddellijk Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, zonnig en vrij warm weer. Overwegend zwakke wind. Zon: 6.03-19.11. Maan: 13.45-Z2.53. Aangezien de luchtdruk boven Spanje en Zuid-Frankrijk wat daalt, komt het centrum van het hogedrukgebied ten oosten van ons land en draait de wind naar richtingen tussen zuidoost en zuid. De temperaturen kunnen hierdoor iets hogere waarden bereiken dan vandaag. Overigens blijft het droog en zonnig. Ook morgen prachtig strandweer met een zwakke zuidoosten wind ^en veel zon. Temp. in de middag 24 a 25 gr. Zeewater 19 gr. Vooruitzichten, zonnig en iets. warmer strandweer. Station Den Helder Vpenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Weer onbewolkt mist onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt Zd.-Limburg onbewolkt Stockholm zwaar bew. Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürlch Genève Wenen Innsbruck Athene Rome Madrid Mallorca licht bew. zwaar bew geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist zwaar bew. onbewolkt half bew. half bew. max temp. gisteren 20 25 24 25 24 25 25 24 25 21 24 26 24 26 23 26 24 23 23 18 21 23 20 21 28 26 27 min. neersl temp afgel. 24 uui 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 een bijeenkomst van hun campagneco mité, welke vanavond zal plaats vin den. De leiders van Labour hebben hun comité bijeengeroepen op vrijdag. De secretaris van de Labourpartjj, de heer Morgan Phillips, die onderweg was van het vakverenigingscongres in Blackpool naar Wales, voor het houden van politieke besprekingen, vernam het nieuws onderweg en besloot aanstonds Wales rechts te laten liggen en zich naar Londen te reppen. Van alle kanten zijn ministers bezig zich naar de hoofd stad te spoeden. Zij hebben al hun af spraken afgezegd. Kortom: de koorts heeft het kritieke ogenblik bereikt, en Macmillan kan nu niet langer de ver kiezingen uitstellen. En vanzelfspre kend wordt nu het feit dat Eisenhower zijn korte golfvakantie in Schotland met één dag bekortte, toegeschreven aan zijn verlangen zich uit de voeten te ma ken voordat de'verkiezingsstrijd in al le ernst begint. Indien Macmillan besluit de verkie zingen te doen plaats vinden op 8 ok tober, is het volgend program te ver wachten: 17 september officiële beëin diging van de zitting van l)et huidige parlement; 18 september Lagerhuisont binding; 28 september officiële kandi daatstelling; 8 oktober verkiezingen; 14 oktober beëdiging van de Lager- buisleden; 31 oktober opening van het parlement, en de troonrede. In één opzicht heeft Labour de ver- kiezingswind mee. De politieke partijen hebben recht-op een zekere hoeveelheid zendtijd voor radio en televisie voor het uitzenden van partijpropaganda. Door een toevallige samenloop van omstan digheden heeft Labour een flinke dosis zendtijd te goed, welke nu in het teken van de verkiezingsstrijd zal komen te staan. In andere opzichten evenwel ziet het er niet zo goed uit voor Labour. De laatste maanden heeft het ene publieke opinie-onderzoek 11a het andere uitgewe zen dat, terwijl Labour zich min of meer staande hield, de conservatieven gestadig hun positie verbeterden. He denochtend publiceerde de News Chro- nicie de resultaten van het Gallup- opinie-onderzoek. Deze resultaten gaven opnieuw een vooruitgang te zien voor de conservatieven. Hun percentage steeg sedert de vorige maand van 41 tot 41'/, pet. Labour bleef stationair met 36 pet. In hef huidige Lagerhuis, dat 630 zetels telt, had de regeringspartij 340 zetels, Labour 278 en de liberalen 6. De conservatieven hadden derhalve een meerderheid van 56 zetels. Het spreekt vanzelf dat de conservatieven optimistisch zijn. Maar er is geen land verschuiving te verwachten, en de hoop van de optimisten dat de meerderheid van de conservatieven zal stijgen tot 80 is aan de wilde kant. Meer bezadig de waarnemers van het politieke strijd toneel in Brittannië menen dat de con servatieven een goede kans maken op een overwinning met een lichtelijk gedaalde meerderheid. Maar zelfs dat zou een ongehoord succes zijn, nadat de Tories reeds twee keer achter elkaar algemene verkiezingen hebben gewon nen, de tweede nog wel met een geste gen meerderheid. De Duits-Amerikaanse raketdeskundige Wernher von Braun, die een bezoek brengt aan de Duitse bondsrepubliek, heeft een hoge Duitse onderscheiding in ontvangst mogen nemen. Van de Duitse president prof. Heuss ontving hij het Groot Bondskruis van Verdienste. Prof. Heuss overhandigt dr. Von Braun de decoratie. (Van onze verslaggever) Het traditionele septcmberbezoek van de Koningin en de Prins aan Amsterdam is maandagmiddag begon nen. Het koninklijk paar werd aan de grens van Amsterdam begroet door de burgemeester en de hoofdcommisaris van politie, en reed daarna naar het Paleis op de Dam. waar al even traditioneel, de Studentenweerbaar heid in haar bepluimde uniform als erewacht stond opgesteld. Onmiddellijk daarna vertrok bel koninklijk paar naar het „NederlaiU's Instituut voor Nijverheid en Techniek" (het vroege re museum van de Arbeid) aan de Rozengracht, waar o.m. een uiteenzet ting werd gegeven over de belangrijk ste communicatiemiddelen van de PTT en de Koningin uit een denkbeeldig huis in Boekelo een telefoongesprek voerde met de voorzitter van het insti tuut, ir. J. T. Duyvis in het gebouw zelf. Voorts hebben de Koningin en de Prins in de zaal voor de scheepvaart de brug van een koopvaardijschip be klommen. Nadat in de ambtswoning van de burgemeester de kennismaking met de gemeenteraad was hernieuwd, waarbij o.a. de woningnood, de IJtunnel en de paardensport in het Amsterdamse Bos ter sprake zijn gekomen, hebben de Koningin en de Prins des avonds de De co -imissie der Verenigde Naties voor de hereniging en wederopbouw van Korea heeft in een gisteravond te New York gepubliceerd rapport ver klaard, dat de communistische autori teiten van Noord-Korea „geen bereid heid aan de dag hebben gelegd tot aan vaarding van het beroep- der Algemene Vergadering om te streven naar her eniging van Korea". Hieraan wordt toegevoegd: ,,Zo lang deze onwilligheid der Noordkoreaan- se autoriteiten aanhoudt, blijven de vooruitzichten voor een hereniging slecht. En siechts hereniging kan lei den tot stabiliteit in het land en een gezonde economische vooruitgang." Het rapport zal in de komende zitting van de Algemene Vergadering worden be sproken. In de in 1956 ingestelde com missie, die het opstelde, hebben verte genwoordigers van Australië, Chili, Nederland, Pakistan, de Philippijnen, Thailand en Turkije zitting. Uit het Staatsmuseum van Hannover is maandagochtend een schilderij van de zeventiende eeuwse schilder Adriaen Brouwer, een leerling van Frans Hals, gestolen. Het schilderij heet „Tafereel in een herberg" of „Worsttafereeltje aan het hakblok". Het meet 29 bij 24 centimeter. De waarde ervan is moei lijk te schatten, doch beloopt in ieder geval enige duizenden guldens. Belgie Albert en Paola, de prins en de prinses van Luik, zijn gisteren na een vakantie van twee maanden op Majorca in Madrid aangekomen. Zij blijven enkele dager, de gasten van de Belgische ambassadeur in de Spaanse hoofdstad en zuil in dan naar Brussel terugkeren. (AFP-UPI). Advertentie Zon onder (Van onze correspondent) l)e spoorwegrecherche in samenwer king met de rijkspolitie, in Groesbeek is erin geslaagd een einde le maken aan vrij omvangrijke, verdwijningen van sigaretten en andere tabaksartikelen die sedert de zomer van 1958 uit spoor wagons werden gestolen. Hoewel het onderzoek uitwees, dat de ze diefstallen zeer waarschijnlijk in Nij megen werden gepleegd hadden de na sporingen van de spoorwegrecherche aanvankelijk slechts tot gevolg dat de dieven hun activiteiten opschotten. Vast kwam voorts te staan dat perso neelsleden van de NS bij de diefstallen betrokken moesten zijn. Toen onlangs dé ontvreemdingen opnieuw begonnen, werd een spoor van de beneden de ban- derolleprijs verkochte sigaretten gevon den. Dit spoor leidde naar Groesbeek, w-aar in samenwerking met de rijkspo litie een nader onderzoek werd inge steld. Als gevolg daarvan zijn twee man nen aangehouden, die zich bezig hadden gehouden met het verhandelen van si garetten, althans daarbij betrokken waren geweest. En caféhouder in Groesbeek bleek een grote partij van de gestolen sigaretten te hbben opge kocht. Het verdere onderzoek leidde in Nijmegen tot de aanhouding van vier spoorwegemployé's. Bij een sigaren winkelier in Nijmegen werd een groot gedeelte van de buit verkocht. Ook de ze werd aangehouden. Per keer werden twee of meer pak ken sigaretten ontvreemd. De laatste slag die de dieven in de afgelopen maand sloegen, leverde een buit op van in totaal 20.000 sigaretten. Een belang rijk deel kon in beslag worden geno men. De meeste verdachten zijn over gebracht naar het huis van bewaring in Arnhem. In het bekende bos van Fontainebleau woeden sedert zondagmiddag grote branden, die reeds honderden hectaren hebben verwoest. Dit melden Reuter en A.F.P. De eerste brand is zondagmid dag ontstaan, vermoedelijk door nala tigheid van kampeerders in de kloof van Apremont, een prachtig bosgedeelte dat door vele schilders is uitgebeeld en in verscheidene films als décor heeft gediend. door het gemeentebestuur van Amster dam aangeboden galavoorstelling bij gewoond van Reginald Rose toneel stuk: „Twaalf gezworenen", opge voerd door de Nederlandse Comedie. De Koningin was gekleed in een goud kleurig lamé avondtoilet, de Prins in rok. De Stadsschouwburg was met grote boeketten veelkleurige anjers versierd. Tijdens de pauze hebben de Koningin en de Prins met de twaalf gezworenen kennis gemaakt, n.l. de acteurs actrices spelen in het stuk niet mee Han Bentz van den Berg, Johan Fiolet, Louis Borel, Henk Rigters, Bert van der Linden, Paul Huf, Philippe la Cha- pelle, André van den Heuvel, Jaap Maarleveld, Eli Blom, Jan Verkoren en Joan Remmelts. Volgens de „Pravda" is de produk tie van de Russische landhouw op een aantal plaatsen gedaald. Zij is over het algemeen beneden de normen gebleven die gesteld waren in het zeven-jaren plan. „Er is vaak met veel pathos ge sproken", aldus het blad, „maar het heeft klaarblijkelijk ontbroken aan ge stage dagelijkse arbeid bij de organisa tie." Het blad noemt een aantal gebieden op, waar de landbouw de gestelde nor men niet heeft gehaald en schrijft ver volgens: „Men kan de graad van de toename niet als voldoende beschou wen. Wat gedaan werd beantwoordt niet volkomen aan de bestaande mogelijk heden. In bepaalde delen van het land is de noodzakelijke inspanning achter wege gebleven." Als voorbeelden noemt de „Pravda" o.m. Osj en Kirgiz, waai de melkproduktie afnam met 20 pro cent gedurende de eerste helft van dit .jaar in plaats van planmatig met 15 tot 20 procent toe te nemen. In Toerkme- nië heeft de veefokkerij zich onvoldoen de uitgebreid, in Georgië en Moldavië steeg de produktie van vlees slechts weinig en ook in Krasnodar, Stavropol, Moskou en Rc_:ov moet er nog hard aangepakt worden, wil men de normen halen. De Argentijnse minister van lucht vaart, generaal Ramon Abrahin. is gis teren'afgetreden, zo is volgens AFP of ficieel in Buenos Aires bekendgemaakt, maar president Frondizi heeft zijn ont slag geweigerd. Abrahin zou ontslag hebben genomen uit protest tegen het feit dat de rege ring de vorige week is gezwicht voor eisen van het leger, hetgeen leidde tot het aftreden van de minister van defen sie, generaal Anaya. Koningin Juliana en prins Bemhard in de pauze van de galavoorstelling van ..Twaalf gezworenen" in de Am sterdamse Stadsschouwburg in ge sprek met de acteur Louis Borel. Achter Prins Bemhard een der direc teuren van de Nederlandse Comedie, Guus Oster. De American Advisory Cancer Re search Council heeft aan de Zweedse geleerde dr. Bertil Bjorklund, 253.249 dollar geschonken om zijn onderzoekin gen van kanker-cellen te kunnen uit breiden en voortzetten. Dr. Bjorklund die in het bacteriolo gisch laboratorium van Stockholm werkt, heeft aangetoond dat er bepaal de essentiële immunologische verschil len bestaan tussen normale en kanker cellen. Hij is er ook in geslaagd een na tuurlijke bloedfactor die kankercellen onder bepaalde omstandigheden aan valt, te isoleren. De schenking van het Amerikaanse kanker-instituut is vrij zeldzaam en wordt alleen gedaan voor werk van zeer groot algemeen belang, dat om verschillende redenen niet in de Ver enigde Staten kan worden verricht. (Van onze Haagse redactie) Het beroepspersoneel van de konink lijke marechaussee zal in de toekomst voor het vervullen van bepaalde taken worden voorzien van blauwe unifor men. Men zal geruime tijd nodig hebben om de plannen hiertoe uit te werken. Een nadere definiëring van de zinssne- de „bepaalde taken" kan de legervoor- lichtingsdienst op dit moment nog niet geven. In de 544ste Staatsloterij 4e klasse is een prijs van f 25.000 gevallen op het lot nr. 6146. Hedenochtend heeft de Koningin een bezoek gebracht aan de Hogere Technische School voor de Confectie Industrie ,,Mr. Koetsier" aan de Keizersgracht te Amsterdam. In de hal werden de Koningin bloemen aangeboden door de „Modi- nette Amsterdam 1959", mej. J. Heerholtz. De Veiligheidsraad heeft vannacht na een lange vergadering, waarin he vig werd gestreden over procedure kwesties, met tien tegen een stem (Rusland) besloten een commissie van onderzoek naar Laos te sturen, aldus melden Reuter en A.F.P. Krachtens de Amcrikaans-Engels-Franse resolutie zal de commissie uit vier leden be- staan, waarvoor Japan, Italië, Tunesië en Argentinië de functionarissen zullen leveren. Oorspronkelijk had de rege ring van Laos om een internationale politiemacht gevraagd teneinde de „flagrante agressie van communistisch Noord-Vietnam" tot staan te brengen. De sfeer van het debat werd feller toen de Russische afgevaardigde, So bolev, betoogde dat de resolutie geen procedurekwestie was maar een zelf standige uitspraak, die onderworpen was aan de mogelijkheid van een veto. De Italiaanse voorzitter van de raad, Ortona, bepaalde dat het wel een procedurekwestie betrof. In een stem ming bleek dat alle leden op Rusland na het met deze beslissing eens waren. Daarmee werd Ruslands veto over de resolutie krachteloos, maar Sobolev verklaarde ria afloop van de vergade ring dat de Sovjet-Unie haar als niet- bindend en onwettig beschouwt. „Wij zijn zojuist getuige geweest van het begin der herziening van het Handvest. Het is een bijzonder gevaarlijk precedent geworden," aldus Sobolev. Er is geen datum voor een nieuwe vergadering vastgesteld. In Vientiane, de Laotische hoofdstad, heeft de waarnemende minister van buitenlandse zaken, Sisoek Tjampassak, gisteren verklaard, dat sinds het be roep van de Laotische régering op de Verenigde Naties de gevechten in de provincie Sam Neua in hevigheid zijn afgenomen. Volgens United Press In ternational veronderstelt men, dat de Noordvietnamese troepen zijn terugge trokken en dat nu alleen nog de 2000 man van de Pathet Lao de opstand voortzetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1