Hersenspoeling richt in Oost-Europa weinig uit Moskou vreest minder de A-bommen der VS. dan de wraak van zijn bondgenoten c O 1675 Peek&Cloppenburg Annexatie of geen annexatie? 1945: GROOTSE PLANNEN 1949: KLEINE CORRECTIES 1959: TERUGGAVE Dekking van ziekterisico 's DE ROL DER SATELLIETEN II Mont-Blanctunnel vordert Terlenka pantalons Ernstig ongeval bij Rijsberg en elke woensdag jongens - mark! Bent U voor annexatie van Duitsch gebied? Edmund Gwenn overleden Bouw Scheveningse pier begint volgende week Auto en motor uit de bocht Goed resultaat van kurende studenten Herziening wet op de lijkbezorging Drie doden Bromfietser omgekomen V B DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 55 door MARGUERITE HICGINS 9 petroleum DE HAARDOLIE zuinig - geen roet - meer warmte Burgemeester als eerste zandgraver in actie I tlsch L>utischeti 0CGtid: De door het Centrum voor Staat kundige Vorming ingestelde Commis sie-Pensioen heeft zich op zeer ver dienstelijke wijze gekweten van haar iaak, een stelsel van ziektekosten voorziening te ontwerpen, dat iedere Jlederlander van de nodige medische oulp kan verzekeren. Het thans func tionerende systeem moge de gezond heidszorg reeds op een hoog niveau oebben gebracht, men kan niet zeg den, dat het een zodanige graad van Perfectie heeft bereikt, dat er op dit Sebied geen noden meer zijn te •onigen. Het huidige stelsel ontmoet als hoofdbezwaar, dat het zowel een yerplichte als een vrijwillige ver- 2ekering var, het ziekterisico kent, afhankelijk van de vraag of gegadig den al dan niet in een bepaalde loon dienstverhouding staan. Bij gelijke Uikomsten moeten voor gelijke voor- leningen geheel verschillende be dragen worden betaald. Onrechtvaar dig is ook, dat de ziekenfondsen voor de groep van de vrijwillig verzeker den andere regels kunnen stellen dan yoor de verplicht verzekerden gelden. Van kardinaal belang achten wij, of nu reeds mag worden aangeno men, dat het Nederlandse volk in al *ijn geledingen zo is doordrongen van de verzekeringsgedachte, dat ver plichte aansluiting in geen enkel op dicht (meer) nodig is. De Commissie- Ponsioen beantwoordt deze vraag be- vestigend. Wij aarzelen, haar daarin fe volgen. De laatste jaren zijn van staatswege zoveel verplichte collec tieve „verzekeringen" (Algemene Ouderdomswet, Weduwen- en We zen voorziening enzovoorts) opgelegd, dat het gevoel van individuele ver antwoordelijkheid terdege is onder lijnd. Het lijkt ons dan ook wat al te optimistisch geoordeeld, wanneer tvordt verwacht, dat de meer dan Zes miljoen landgenoten, die thans onder de verplichte verzekering val len, in hun totaliteit zouden over schakelen op een vrijwillige ziekte kostenverzekering, indien dit geheel aan hun initiatief werd overgelaten. Om van de invorderingsmoeilijkheden hog maar niet te spreken. "Dat het onderscheid tussen werk nemers en zelfstandigen dient te ver- yallen, wordt thans vrij algemeen ingezien, evenals de wenselijkheid de Verzekeringsinstituten een zo groot hiogelijke mate van zelfstandigheid cn vrijheid te laten. De loongrens zal Plaats moeten maken voor een wel- standsgrei 3, waarbij met de totali teit van het inkomen in plaats van alleen het loonbedrag rekening Wordt gehouden. Ook degenen met een draagkracht boven de welstands- grens kunnen sommige moeilijk on- opzegbaar te verzekeren risico's niet individueel dragen, zodat daarvoor eveneens een regeling dient te wor den getroffen. In het'belang van de Volksgezondheid zal dit niet zonder overheidstoezicht kunnen geschieden. Wij herinneren in dit verband aan een reeds in 1956 door een speciale commissie tan de voorzitter van de Ziekenfondsraad uitgebracht rapport, dat evenwel tot dusver een dode let ter bleef. De Commissie-Ponsioen trok hoofd lijnen voor een stelsel, dat qua opzet en methode geheel afwijkt van het huidige en geheel op vrijwilligheid zou zijn gebaseerd. Ieder ingezetene zou daarbij de vrijheid krijgen, zich naar keuze of bij een ziekenfonds of bij een particuliere verzekeringsmaat schappij te verzekeren. Beide soorten instellingen zouden bij de wet onder toezicht van een rijksverzekerings kamer worden gesteld. De Zieken fondsraad zou als premie een uni form percentage van het belastbaar inkomen vaststellen. (Voor ongehuw- den wordt een halve premie voor zien Aantrekkelijk in het ontworpen stelsel is vooral, dat de loon- of in komensgrens daarbij geheel zou ko men te vervallen. De procentuele premie zou automatisch de toevloed van hogere inkomenstrekkers afrem men. Suggestief is in dit verband de opmerking van de Commissie-Pon sioen, dat „de klachten over het ziekenfondsstelsel van dien aard zijn, dat het onwaarschijnlijk lijkt, dat de gehele bevolking voor het zieken fondsstelsel zou kiezen". Wanneer er vrijheid van keuze was wel te ver staan. De Commissie-Ponsioen heeft zich bewust getoond van de aan het door voeren van een geheel nieuw stelsel verbonden moeilijkheden. Als „next best" gaf zü ook suggesties voor ver betering van het bestaande systeem, waarvan de meeste vrij algemeen in stemming zullen vinden. Zo o.m. ver laging van de loongrens voor onge- huwden tot bijvoorbeeld f 4.500, voor gehuwden tot ƒ6.000. te verhogen met ƒ500 voor ieder kind. Bij de vrijwillige verzekering moet de toetreding mogelijk worden ge maakt voor ieder, die aantoont dat zijn inkomen beneden deze bedragen ligt. De vrijwillig verzekerde moet er op kunnen rekenen, dat hij niet als lid kan geroyeerd worden, zolang hy zelf zijn verplichtingen nakomt. Minder geslaagd achten wij de suggestie, die beoogt het financiële beheer van de vrijwillige sector ook materieel aan het toezicht van de Ziekenfondsraad te doen onttrekken. Dat dit toezicht in onduldbare be moeizucht zou zijn ontaard, wordt in het rapport noch gesteld, noch be wezen. De Commissie-Ponsioen oogst ech ter wederom onze volle instemming daar waar zij betoogt, dat de ziekte kostenverzekeringen (andere dan de erkende ziekenfondsen) aan bepaal de normen dienen te worden gebon den voor wat betreft toelating, waar borging van rechten en royement. De toestanden, die op dit gebied heersen, gedogen niet, dat een wette lijke regeling nog langer uitblijft. De acteur Edmund Gwenn Is zondag op 81-jarige leeftijd overleden. In 1946 won Gwenn, die van Britse afkomst was, een Oscar voor de beste vertol king van een bijrol: Santé Claus in de film „The Miracle on 34th Street". Gwenn begon zijn carrière 64 jaar ge leden en stond sindsdien ofwel op de plettken ofwel voor film. en tv-camera s Warschau Een Scandinavische diplomaat, die getuige was van de uitbarsting van pro-Amerikaanse gevoelens tijdens het bezoek aan Polen van de vice-president der Verenigde Staten, Richard M. Nixon, kwam tot deze opmerking: „Deze demonstratie was voor mij het bewijs van iets, wat ik al lang heb gedacht. En dat is dit. Als er op de dag van morgen een oorlog zou uitbreken tussen de Sovjet-Unie en Amerika, dan zou er voor dr Russen niets anders opzitten dan heel Polen te laten bezetten door het Rode Leger. Ondanks zijn communistische leiders houdt het Pool se volk er gevoelens op na. die dit land voor de Sovjet-Unie tot een last inplaats van tot een steun zouden maken in een Russisch-Amerikaans conflict". En naar het oordeel van een indrukwekkend aantal neutrale waarnemers in dit deel van de wereld gaat dit niet alleen op voor Polen, maar ook, zij het in geringere mate, voor een groot deel van de andere landen in Oost-Europa, die onder communistische heerschappij staan. De krachtige, bijna ontstellende stroom van pro-westelijke gevoelens, waar mee Nixon in Warschau is begroet, was weinig meer dan het uitroep teken achter gevolgtrekkingen, die al enige tijd geleden zijn gemaakt. De Hongaarse opstand, de uitbarstingen in OosDDuitsland en Polen zelf heb ben natuurlijk tot de vorming van deze opinie bijgedragen. En verder is het IJzeren Gordijn, dat Oost-Europa eens volledig afsloot van het westen, hier en daar wat opgehaald, zodat er een weinig licht naar binnen valt, enkele toeristen toegang krijgen en de uitwisseling van een aantal vrij moedige gedachten mogelijk wordt. Daarom kan men thans zien, wat een jaar of tien geleden nog moeilijk te onderscheiden viel, namelijk hoe ver wonderlijk weinig al die jaren van communistische hersenspoeling hebben uitgericht in deze gebieden, die na de tweede wereldoorlog aan het Sovjet imperium zijn toegevoegd. Dit wil niet zeggen en dat is een zeer belangrijK punt dat een com munistische leider in Polen zoals Wla- dislaw Gomulka ook maar in de min ste mate onoprecht is, wanneer hij Moskou belooft, dat hij zijn land een loyaal bondgenoot zal laten zijn in het Russische militaire pact. De belofte van Gomulk;. is oprecht gemeend en zij zal wellicht ook werkelijkheid wor den in een periode van koude oorlog of zelfs wanneer de internationale In oktober 1956 heeft Khroesjtsjev Sovjet-tanks laten oprukken in de richting van Warschau om op die manier te Lachten gedaan te krijgen, dat de wil var Moskou werd doorgezet en dat maarschalk Rokossovski zijn heerschappij over Polen kon continue ren. Maar in dit geval bleek de wil van Gomulka zelfs nog sterker te zijn dan die van Khroesjtsjev. Dat het alle maal blui was van de Russen bleek, toen de Polen hun de keuze lieten tus sen het terugtrekken van hun tanks en een oorlog mcl het Poolse volk. Sindsdien is he Rc j Leger in Polen een toonbeeld var onopvallendheid ge weest. Het valt een vreemdeling en zelfs de 'olei nist gemakkelijk zich te herinneren, dat de Russen nog altijd in aanzienlijke aantallen gestationeerd zijn op strategische punten. Want de soldaten van het Rode Leger bemoeien zich alleen mei elkaar. fn Warschau bijvoorbeeld ziet men op straat geen enkele officier of min dere van het Rode Leger. Het Rode Leger is hie. ritsluitend vertegenwoor digd d r d" officieren, die zijn ver bonden aan de Sovjet-ambassade. De tnd. waarin Moskou voor alles en nog wat in Polen de toon aangaf, van landbouw tot bouwkunst toe, is ook voorbij. De meest in het oog lopende herin nering aan dit ongelukkige tijdperk, dat zijn .ïoogtepunt bereikte tijdens de laatste lagen va.. Josef Stalin, is het wolkenkrabber-achtige „Cultuurpaleis" te Warschau. Het is een prullerig ge drocht, dat lijkt op vele gebouwen die ten tijde van Stalin in de Sovjet-hoofd stad zjjn verrezen. Maar zelfs het door de Russen gebouwde „Cultuurpa leis" is op het ogenblik eerder een mikpunt van grapjes dan een voorwerp van afschuw. Zo doet er in Warschau een anti-Rus sisch mopje de ronde, waarin een Pool tegen een bezoeker zegt: „Wist u, dat de beste plaats om de stad te bekijken het „Cultuurpaleis" is?!' „Hoezo". zegt de bezoeker, „omdat het Cultuurpaleis zo hoog is? „Neen", zegt de Pool, „omdat het de enige plek in Warschau is, vanwaar je het Cultuur paleis niet kunt zien". Copyright N.-Y.-H.-Tribune) spanningen op een gegeven ogenblik het kookpunt van een grote crisis na deren. Maar :oals een andere neutrale waarnemer heef: gezegd: „Gomulka is veel te veel realist om niet te begrij pen, dat een land als Polen, zodra het begint te beseffen, dat het op een con flict tussen Russen en Amerikanen uit draait, zich in een kolossale guerrilla oorlog zal storten om het Russische leger in de hielen en zo mogelijk in wat meer vitale onderdelen te bijten. En dat wetei de Russen ook. Daarom is het zo dwaas van jullie Amerikanen om je door Khroesjtsjev te laten im poneren met zijn gepraat over raket ten en spoetniks. Weten jullie, wat de Russen ervan weerhoudt om een zoge naamde beperkte oorlog te beginnen om Berlijn of om wat dan ook in dit deel van de wereld? Bepaald niet de Ame rikaanse atoombommen. Neen, zij la ten zich weerhouden door het zeer we zenlijke risico, dat in geval van een militaire beslissing heel Oost-Europa hun naar de keel vliegt." Maar zolani er geen oorlog komt, zal de verhouding tussen de Sovjet- Unie en landen zoals Polen, die altijd in de geschiedenis moeilijk is geweest, waarschijnlijk even correct en stabiel blijven als dat tenslotte dagelijkse praktijk is geworden ne het geweldige treffen van drie jaar geleden tussen Nikita Khroesjtsjev en Gomulka. Advertentie voor oliehaarden met het hoogste rendement Vier belangrijke vertegenwoordigers van het Poolse communisme ziet men op deze foto bijeen, v.l.n.r.: premier Josef Cyrankiewicz, partijleider Wladislaw Gomulka, president Stanislaw Zawadzki en de voormalige partijleider Edward Ocha b. -V. Koortsachtig wordt er zowel aan de Zwitserse als Franse zijde gewerkt aan de bouw van de Mont Blanc-tunnel. Foto links: „Jumbo" is de naam van de stelling, waarop maar liefst vijftien grote drilboren zijn gemonteerd. „Jumbo" weet zich door de rotswand. Het ge vaarte loopt op rails. Foto rechts: Aan de Franse zijde zijn arbeiders reeds bezig met het pleisterwerk aan de wan den. Een speciale cementwagen onder houdt een pendeldienst. Advertentie 17 september zal de burgemeester van 's Gravenhage, mr H. A. M. T. Kolf schoten, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, aan het voet van het Slag te Scheveningen, met behulp van een dragline enkele kubieke meters zand afgraven. Hiermede wordt een officieel begin gemaakt met de werkzaamheden voor het aanleggen van een nieuwe pier in Scheveningen. -Reeds maandag, on middellijk na de sluiting van de buiten baden, zal men beginnen met het afbre ken van cabines en andere bouwsels op de plaats waar de as van de nieuwe pier is geprojecteerd. Voor dit afbreken zijn twee dagen nodig. Maandagmiddag omstreeks half drie raakte de bestuurder van een bestel auto op de rijksweg Amsterdam-Velsen uit de bocht nabij de Velser tunnel. Hij kwam in de berm, raakte een paaltje, schoot toen weer naar links de rijbaan op en sloeg over de kop, waarna de wagen nog ongeveer 30 meter door schoof naar de linker weghelft. De be stuurder, de 45-jarige M. L. uit Amster dam, die met zijn arm in het geopen de portierraampje had gezeten, moest met een gapende wonde aan zijn elle boog in het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden-oost opgenomen worden. Drie uur later vloog op de Duin en Kruidbergerweg te Santpoort een mo torrijder ter hoogte van het hotel Duin en Kruidberg uit de bocht. De man, de 22-jarige H.v.R. uit Santpoort sloeg te gen een Ijzeren hek. Met een hersen schudding, hoofdwonde en voetletsel is ook hij in het Antonius-ziekenhuis opge nomen. 45% wol 55% terlenka^ plooihoudend, wasbaar, sterk, smal model met Engelse zoom speciale J.M. prijs 6 jr. (kleine stijging per maat) Behalve op nationale feestdagen wordt bij het Nederlands Studenten Sa natorium, sanatorium voor studeren den te Laren, de vlag uitgestoken op iedere dag dat een sanatoriumpatiënt met goed gevolg een examen of tenta men aflegt. Gedurende de laatste drie weken werd binnen een tijdsbestek van tien dagen drie maal de vlag gehesen en wel voor het met goed gevolg afleg gen van een staatsexamen Gymnasium A, een examen Frans M.O.-b en een kan didaatsexamen economie. Deze resul taten werden behaald door drie exa minandi, van wie twee Ujden aan een vorm van tuberculose waarbij het lig gen in een gipsbed noodzakelijk is. (Van onze Haagse redactie) De commissie tot herziening van de wet op de lijkbezorging heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken een ontwerp voor een geheel nieuwe wet voorgelegd. Het ontwerp is gevoegd b\j het eindrapport, dat de commissie over haar studie heeft uitgebracht. Minister Toxopeus deelt dit mede in de memorie van antwoord aan de eerste Kamer n.a.v. een voorstel tot wijziging van de wet op de lijkbezorging. De minis ter zegt dat thans aan de betrokken instanties advies over het voorstel van de commissie is gevraagd. Daarbij zal ook de vraag aan de orde komen of gemeenten mogen deelnemen aan de bouw van crematoria. Maandagavond omstreeks zeven uur is op de Antwerpseweg te Rijsbergen een verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie personen werden gedood en een ander licht werd gewond. Een bromfietser komende u' de rich ting Zundert sloeg zonder op het ver keer te letten, linksaf de weg over. De l stuurder van een uit de richting Rijs- bergen komende Franse auto, probeerde deze man te ontwijken door het stuur naar links te gooien. Daarbij werd een Belgische auto, die van de andere rich ting kwam, gegrepen. De bestuurder en eer der inzittenden van de Franse auto, de heer Vollebrecht uit Monster, en de heer Pauwels uit Mechelen werden op slag gedood. De andere inzittende, de heer Van Beek uit Wassenaar werd ern stig gewond en overleed la4er in het St. Ignatiusziekenhuic tc Bred*. De chauffeur van de Belgische auto werd licht gewond. De 37-jarige rijwiel- en bromfietshan delaar J. Schakelaar te Zwolle is maan dagmiddag met een bromfiets die hij juist had gerepareerd tegen een hem tegemoet komende auto van de gemeen te reiniging gebotst en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en kind na (Van onze Haagse redacteur) Na jaren van geruchten en vermoedens over de toekomst van de grenscorrectie- gebieden is nu van gezaghebbende zijde in Den Haag te verstaan gegeven, dat Elten en Tuddern weer Duits zullen wor den. Het zal nog wei geruime tijd duren voor de overdracht een feit is om te beginnen moeten de Nederlandse en Duitse onderhan delaars hun akkoord (de kwestie van de grenscorrecties vormt, zoals men weet een onderdeel van een „Generalbereinigung") nog op papier uitwerken maar in principe is de kogel nu toch door de kerk. De atlassen, die juist zover waren, dat de genoemde gebie den bfj Nederland waren getrokken, worden weer ouderwets De beslissing om Elten en Tuddern weer terug te laten gaan naar West-Duitsland voert de gedachten terug paar die merkwaardige morgen van de 23ste april 1949, toen een klein legertje van Nederlandse autoriteiten over de grens trok om de bestuursbevoegd heden in Elten en Tuddern over te nemen. De dag tevoren was een Koninklijk Besluit verschenen met een Duitse tekst, die spoedig volop historie zal zpn: „Beschluss vom 22. April 1949 über vorlaufige Massnahmen inbe- zug auf die Angliederung einiger deutschen Gebietsteile an das Hoheitsgebiet des Staates zur Berichtigung der östlichen Grenze dieses Gebietes. Wir JULIANA von Gottes Gnaden Königin der Niederlande, Prinzessin von Nas- sau-Óranien usw., usw., usw De correctie van de Nederlands-Duitse grens op een twintigtal punten berustte op een in het begin van 1949 gesloten akkoord tussen Engeland, Frankrijk, de Verenigde Sta ten, België, Luxemburg en Nederland, waar bij het voorbehoud werd gemaakt, dat de de finitieve vaststelling van de grens zou ge schieden in het met Duitsland te sluiten vre desverdrag. In totaal besloegen de aan Ne derland gekomen gebieden een oppervlakte van ongeveer 70 km2 met een kleine 10.000 inwoners. Eiten en Tuddern waren bij deze grenscorrecties veruit het belangrijkst. De „bezetting" van deze gebieden, die met een drostambten werden genoemd, verliep rus tig, maar er kwam van Nederlandse zijde nog al wat vertoon aan te pas. Onze verslagge vers schreven, dat de intocht soms iets pijn lijks belachelijks kreeg wanneer met razende vaart een of andere truck met drie, vier soldaten op de bumper Tuddern kwam binnen vliegen, waar rustig midden op de weg wat kippen rondscharrelden en dat in Elten de be volking zo kalm als de wolkenloze hemel stond te kijken naar de binnenrijdende militairen, die er uit zagen als heuselijke bezettingstroe pen. Dat vertoon van Nederlandse zijde is gelukkig gauw verdwenen. Vooral vóór de jongste onderhandelingen zullen vermoedelijk tot resultaat hebben, dat de onbewoonde „ge corrigeerde" gebieden wel grotendeels bij Ne derland blijven, doch met name Elten en Tuddern worden weer Duits. Er is veel ver anderd in een kleine vijftien jaarMen kan over de loop der dingen verschillend oordelen, maar ook de annexatievoorstanders van wel eer zullen er wel niet over treuren, dat hun voorspelling van 1945 niet is uitgekomen. Des tijds heette het, dat zonder gebiedsuitbreiding het gehavende Nederland een land van bede laars zou worden. correctie, doch ook daarna is er in Duitsland bp herhaling misbaar gemaakt over het „on recht" van deze grenswijzigingen, maar in Elten en Tuddern zelf hebben zich tot op de dag van heden onder het Nederlandse bestuur niet veel moeilijkheden voorgedaan. De omschakeling van het Duitse op het Nederlandse gezag heeft destijds een vril uitgebreid complex van bestuurlijke voorzieningen gevergd, van de regeling van de „Pflegschaft" tot en met de toepassing van het Vlees- en Vleeswarenbesluit. Men zal straks weer terug moeten schakelen Daarbij zal, wat Nederland betreft, ongetwij feld de goedkeuring van de Staten-Generaal nodig zijn. Het lijkt niet te gewaagd te voor spellen, dat de nieuwe regeling een gunstiger onthaal zal krijgen dan de machtigingswet grenscorrecties in 1949 in de Kamers ten deel is gevallen. Deze wet werd destijds in de Twee de Kamer aanvaard met 54 tegen 24 stemmen (tegen: a.r., s.g.p., c.p.n., de heer Weiter en zes socialisten) en in de Eerste Kamer kwam de wet er eerst, met de kleine meerderheid van 25 tegen 17 stemmen, door nadat het kabinet gedreigd had met aftreden. Er zijn van meet af land zekere weerstanden bepaalde elementen, in ties. Voor een juist beeld wel aan herinnerd worden, dat in 1949 de zaak bepaald anders lag dan kort na de oorlog. De aangebrachte correcties vormden slechts een fractie van de claim, die in 1945 mqt veel ver ve door de voorstanders van annexatie, werd gesteld. Reeds onder de bezettingstijd Hadden velen hun gedachten laten gaan over annexatie van Duits grondgebied, maar men had toen heel wat omvangrijker gebieden voor ogen dan Elten, Tuddern plus de paar strookjes grond en de enkele weggetjes, die in 1949 bij Neder land zijn gevoegd. Er werd gesproken en ge schreven over Helgoland, Oost-Friesland en zelfs over het Ruhrgebied en grote delen van ook in Neder- geweest tegen de grenscorrec- moet er echter Rijnland. Niet lang na de bevrijding versche nen er op de aanplakzuilen kaarten, waarop Keulen, Essen, Düsseldorf, Münster en Osna- brück bij Nederland gevoegd werden. Het is interessant thans nog eens de argumentaties pro annexatie te herlezen. Het ging er niet alleen om, dat men grote stukken Duits grondgebied (met bevolking, zonder bevolking of met geselecteerde bevolking; daarover wa ren de meningen verdeeld) opeiste als vergoe ding voor de enorme schade, die de Duitsers ons land in de oorlog hadden toegebracht, maar men wilde ook uit militaire overwe gingen Nederland een grotere „diepte" ge ven. Een argument van „internationale orde" was, dat vermindering van het Duitse gevaar en opheffing van het manco aan machtspoli tieke levensvatbaarheid voor ons land op de duur slechts mogelijk zouden zijn door ver breking van de Duitse eenheid en door absor bering van delen van de Duitse macht in de macht van naburige staten, die constant door een Duitse eenheid bedreigd zouden worden. Het zijn niet de eersten de besten geweest, die zich achter de oorspronkelijke annexatie plannen stelden. In de commissies, die ijver den voor gebiedsuitbreiding, hadden tal van prominente persoonlijkheden zitting. Er werd druk geschreven en vergaderd pro annexatie. Een landelijke enquête met 955 deelnemers wees in 1945 uit, dat 44,5 pet. voor annexatie was. Bij een onderzoek in Limburg kwam men zelfs tot 95 pet. vóór. De actie is uitgegaan als een nachtkaars nadat eind 1945 het internationale over leg te Londen op niets was uitgelopen. De meeste voorstanders van annexatie waren geporteerd voor een forse gebiedsuitbreiding, doch voelden weinig voor „klein gedoe". Het is tenslotte toch op kleine voorzieningen van praktische aard uitgelopen: het kwam er in 1949 in hoofdzaak op neer, dat de grens op een aantal punten werd rechtgetrokken. De Betuigt dn uw iMtmnlog ml Anmtlt vu Daltech gebied of geeft U op ale lid ad. f 1.— per jaar, door iaeaadiog wan oaderstaaade conpoa aas bet Secretariaat der Ncdertaadecbc Verceaigiog voor Gebicdaaltbrcidlag, Afdecllag Dea Haag, Parkweg 356, Voorborg, Giro No. IIJOiU tlm. raa M. A. Verbalet, Dea Haag, VLak na ae ouriut, verschenen e m lileaer- land pamfletten, waarin op telle toon de annexatie van Duitse gebieden geëist werd Dat het daarbij om heel wat meer dan Tudderen en Elten was begonnen, bewijst het gearceerde Duitse grondgebied op bovenstaand 'pamflet. Het gehele Roergebied is daarbij betrokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5