SUCROSA DAGPUZZLE DAE levert voor m vrachtauto s aan hi oenen Defensiebeleid wordt meer gericht op typebeperking Peking weigert traditionele grens van Indië te erkennen avontuur EXTRA MOTOR OIL Eisenhower keert voldaan in de Verenigde Staten terug extra zuinig MET GOEDE RESULTATEN Luchtvaartpool van het Britse Gemenebest Premier Nehroe biedt parlement Witboek met correspondentie aan Betere zoetstof ontdekt Zomer conferentie K.W.G. in P.v.d.A. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 Katholieke Illustratie Sportflitsen (Wordt vewalgcb). door iiiiiiitlllliiiiiiiii! MARGUERITE BOURCET Een woordvoerder van het Engels® ministerie voor vervoer heeft medege deeld, dat een binding tussen de lucht vaartmaatschappijen van het gemene best een „vaststaand doel" van de En gelse regering is. Hij gaf commentaar op een persbericht dat de conservatie ve regering, wanneer zij na de ver kiezingen nog aan het bewind zou zijn, zich achter de vorming van een lucht vaartunie van het Gemenebest zou stel len. „Minister Watkinson heeft in hei Huis van Afgevaardigden meegedeeld dat een gemeenschappelijke luchtvaart- politiek van het Gemenebest enorm® voordelen zou bieden. De gedachte i® bij het ministerie in overweging gewepst maar het is nog te vroeg om over bij zonderheden te spreken", aldus d® woordvoerder. Voorstanders van liet plan voor eer) luchtvaartunie van het Gemenebest zjjn van mening, dat dit een antwoord zou zijn op het samengaan der Europese luchtvaartmaatschappijen Air France, Lufthansa, Sabena en Alitalia. Wanneer de luchtvaartmaatschappijen van het Gemenebest overeenstemming zouden bereiken over een „pool" vorming voor het aankopen van vliegtuigen zou dit de zaken voor do vliegtuigindustrie vereen voudigen. Een luchtvaartunie van het Gemenebest zou ook een grotere effi ciency en lagere tarieven met zich kun nen brengen. Een woordvoerder van de BOAC, die zoals bekend eigendom der regering is, verklaarde: „Wij werken inderdaad aan het bereiken van nauwere samen werking met de andere luchtvaartmaat schappijen van het Gemenebest. Wij hebben reeds een „pool" vorming van luchtvaartdiensten met de Qantas (Australische luchtvaartmaatschappij) en de luchtvaartmaatschappijen van Ni geria, Ghana, Oost-Afrika en Zuid-Afri- ka. We hebben voorts besprekingen ge voerd over plannen voor een „pool" vor ming met de Air India en de Trans Ca nada Airlines. Advertentie Goed nieuws voor hen die geen suiker mogen gebruiken (diabetici, slanke lijn) I In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt, met zulk een zuivere smaak dat men in de hele wereld enthousiast is. Aanvankelijk was dit nieuwe middel vrij kostbaar, maar doorChefaro wordt zij nu onder de naam Sucrosa voor een billijke prijs beschikbaar gesteld. (Van een onzer redacteuren) De totale waarde van de voertui gen, waaraan een Nederlandse infanterie-divisie in deze tijd be hoefte heeft, is zeventig miljoen gulden. Volgens de organisatie is een dergelij ke divisie uitgerust met zesentwintig- honderd voertuigen plus zeventienhon derd aanhangwagens. De divisie moet beschikken over elfhonderdzestig jeeps, vierhonderdzeventig ééntonners, negenhonderdtien drietons vrachtwa gens en zestig nog zwaardere voertui gen. Dit zijn imponerende getallen, die duidelijk maken, dat het militair trans portbeleid van deze dagen de hiervoor verantwoordelijke mensen een ontzag lijk werk op de schouders legt. Zwaar, maar boeiend werk, niet het minst om dat bij de opbouw van het motorvoer tuigenpark van de Koninklijke Land macht nauw wordt samengewerkt met de Nederlandse industrie, in het bijzon der met van Doorne's automobielfa briek n.v. D.A.F. Deze samenwerking dateert al vanaf 1934. De D.A.F. was toen nog een klein bedrijf. Maar de gebroeders van Door- ne hadden al belangstelling gekregen voor de fabricage van legervoertuigen. Het contact tussen het leger en de D.A.F. werd gelegd door twee wegbe reiders van de motorisering van het Nederlandse leger, kolonel ir. Van der Trappen en prof. ir. Sejjffardt. Tot dan toe hadden de gebroeders van Doorne oplegger en aanhangwagens gefabri ceerd. Het eerste volwaardige automo- bielprodukt, dat door deze fabriek werd gemaakt, was een militaire pantserwa gen, 'die in een serie van twaalf stuks werd afgeleverd en in de meidagen van 1940 werd ingezet. Eveneens in de vooroorlogse jaren, was de zogenaamde ,,Trado"-construc- tie ontwikkeld, als vrucht van de sa menwerking leger-D.A.F. Deze con structie maakte het mogelijk, een ge wone vrachtauto om te bouwen tot een bruikbaar militair terreinvoertuig. Een groot aantal Trado's werd aan het le ger geleverd. Ook werden vóór 1940 ont wikkeld constructies voor voorwielaan- drjjving, geschutsondersteuningen, liertrekhaken en onderstellen voor zoeklichten, vuurleidingsapparaten en andere militaire apparatuur. In Londen werden de plannen voorbereid voor au- tomobielfabricage. Pas na 1948 konden deze plannen verder worden uitgewerkt. De D.A.F. A-30 was het eerste militaire na-oor- logse product, een militaire truck voor drie ton nuttige last, vail welk type er vijfhonderdzestig werden ge leverd. Vandaag de dag wordt dit voertuig nog gebruikt. Verder wer den speciale terreinvoertuigen ont wikkeld; een door zes wielen aange dreven drietons-artillerieterkker en een vierwielen aangedreven eentons- wapendrager en ambulance. Beide voertuigen waren bestemd voor de eerste linie en voldeden aan de N.A.T.O.-eisen. de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is „Goede reisper luchtkussen!" is do titel van een met kleurfoto's en tekeningen geïllustreerd artikel van R. Das voor het nummer van deze week, geschreven naar aanleiding van de ge slaagde tocht over het Kanaal door de Hovercraft S.R.N.-l, het Britse „scheer- voertuig" dat zich voortbeweegt op een kussen van lucht. De schrijver vertelt over de totstandkoming van het toestel en vraagt zich af, of deze jongste tech nische aanwinst op de duur misschien het einde van het wiel zal betekenen. R. Kalkhoven motiveert met een groot aantal foto's uit winkelstraten van onze grote steden dé stelling, dat men zich in Nederland, wanneer men al die na men en reclames leest, in het buiten land zou wanen; het is alles Engels of Frans wat de klok slaat! Dr. R. Teunis- sen schrijft bij sterk vergrote foto's oVer de „brandnetels van de zee", de kwal len, die menig badgast en strandbezoe- ker al een paar onaangename uurtjes hebben bezorgd. Verder is er een bij drage over de politieke onrust op de Salomonseilanden, welke ook voor de missie moeilijkheden meebrengt. Het relaas van de hartoperatie wordt in dit nummer beëindigd. Jan Cottaar schrijft een zeer waarderend artikel over wijlen Karei Lotsy, de „grote leider" van de Nederlandse sport. Bij de actuele foto's twee pagina's over het bezoek van Eisenhower aan Europa. Premier Nehroe heeft het Indische parlement gisteren een witboek aange boden waarin alle memoranda, klach ten en brieven zijn opgenomen, die In dië en communistisch China de laat ste vijf jaar hebben uitgewisseld over hun gemeenschappelijke grens. Daar uit blijkt, dat premier Tsjoe Een-lai van China op 23 januari j.l. schreef, dat de grens nooit duidelijk is vastgesteld on dat daarover nooit een verdrag of overeenkomst tussen de twee landen heeft bestaan. De McMahonljjn, die op de conferen tie van Simla in 1914 is vastgesteld ter afbakening van de grens met Tibet, noemde de Chinese premier een produkt van „Britse agressie" tegen het „Ti betaanse deel van China" en als zodanig „onwettig". Hjj stelde voor, dat Indië en China in afwachting van formele on derhandelingen de bezetting zouden aan houden van het gebied dat zij op dat moment bezet hielden en geen pogin gen zouden doen er land bij te winnen. Nehroe antwoordde in maart, dat hjj verbaasd was over de uitlating van Tsjoe En-lai, dat de traditonele grens nooit door China zou zjjn aanvaard. Enige discussie zou mogelijk zijn, schreef hij, over het gebied van Bara- hoti, maar de rest van de grens werd vastgesteld door middel van verdragen, conventies en documenten, waarvan enkele reeds dateren van 1842. Ook Nehroe sprak zich uit voor oplossing van het geschil door middel van on derhandelingen. De premiers beschul digden elkaar over en weer van ille gale grensoverschrijdingen door troe pen. De tweedaagse zwem- en waterpolo- ïnterland Hongarije—West-Duitsland is door de Hongaren gewonnen met 136 tegen 103 punten. Gerrit Voorting is als tweede geëin digd in een wielerwegwedstrijd voor profs te Arendonk (België). In het afgelopen weekeinde heeft de katholieke werkgemeenschap van de partij van de arbeid te Zeist haar jaar lijkse zomerconferentie gehouden. Dr. ir. A. Vondeling, oud-minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, heeft hier gesproken over het the ma „Wat is nu eigenlijk progressief?" Blijkens het aan het ANP verstrekte communiqué zeide de heer Reehorst o.a.: „De katholieke milieus zijn veelal nog zo gesloten, dat men het „andere" vaak niet kan zien, alleen al omdat men het in feite niet leert kennen. Werkelijke vrijheid tot kiezen ontbreekt veelal even eens." Spr. ging o.a. na op welke punten de P.v.d. A haar weerklank ook bij het katholieke volksdeel door wijze van op treden en organisatie nog zou kunnen vergroten. „Belangrijker is echter een wijziging in de mentaliteit van het ka tholieke volksdeel zelf, die niet door po litieke middelen kan geforceerd worden, doch van binnen uit moet groeien en ook blijkt te groeien." Pater lector St. Kreijkamp O.P. sprak tenslotte over „De gevolgen van het iso lement voor de habitus van de Neder landse katholieken." Na de geschiedenis van het isolement te hebben geschetst zeide hij o.m.: „Tenslotte werd ons histo risch isolement een kunstmatige wijze van bestaan, die werkelijkheidsverlies, wanbegrip, vooroordeel en een valse mi litante houding (zelfs bij niet of nauwe lijks practiserenden) ontwikkelde." Advertentie Dit voertuig is de YA-328, de artillerietrekker. De wielen zijn onafhankelijk opgehangen. De vering is uiterst doeltreffend. Op het voertuig kan een lier met automatische trekhaak worden gemonteerd. naar haar jongste, die, met een ietwat verward kapsel, nog altijd op de maat van de wals in de armen van de koning over de dansvloer cirkelt. Vroeg in de morgen van de volgende dag maakt de koning persoonlijk zijn opwachting in het paleis van zijn oom, hertog Max Jozef. Hij vraagt hem om de hand van zijn nicht, prinses Sofie Charlotte, en ver zoekt hem, haar van die dag af, voor God en de mensen te mogen beschouwen als zijn wettige verloofde. In de hertogelijke familie werden alle gevoelens overheerst door dezelfde triomf als bij de verlovin gen van Elisabeth en Marie Sofie. Zelden heeft een gezin zich met zoveel kalmte en zo onbewust in een hachelijk avontuur gestort. Geen ogenblik scheen men zelfs op de gedachte te komen, dat men dit verzoek ook van de hand had kunnen wijzen of althans tijd had kunnen nemen om het te overwegen. Met het besluit om te trouwen was de koning opeens verstandig geworden. Het kon niet anders, of hij had zijn muzikale hersenschimmen radicaal uit zijn hoofd gezet. Het huwelijksleven zou ze verder wel op een afstand houden. Bovendien was hij een schitterende partij. De ouders namen zijn aanzoek met enthousiasme aan. Sofie Charlotte ook. De herinnering aan hun onenigheid, die ongetwij feld nt^j vers in haar geheugen lag, kon haar blijk baar niet weerhouden. De illusie had haar ver blind. Bedenkingen zouden bij haar moeder op de grootste tegenstand gestuit zijn. De voorbereidingen, de gejaagde drukte die aan elk huwelijk voorafgaat, eisten alle aandacht op en benamen de lust en zelfs de mogelijkheid tot bezin ning. Met een potlood in de hand, schuchter nog, stelt Sofie Charlotte de lijst van dames op, die de hofhouding van de koningin van Beieren zullen vor men. Op een avond worden alle hooggeplaatste personen van Mürichen aan haar voorgesteld, waar bij het natuurlijk niet zonder de nodige zwaarwich tigheid toegaat. De kloosterzusters van München borduren festons aan de fijne stoffen van haar uit zet. De munt slaat gedenkpenningen waarop de profielen van de verloofden, het hoge voorhoofd van de koning en de vlechtendiadeem van de prinses, naast elkaar, bijna dooréén, zijn afgebeeld met de inscriptie: Ludovicus, rex Sofia Carola, uxor, dichter bij elkaar dan zij in werkelijkheid ooit zouden komen. Nooit immers zou Lodewijk II zijn aange boren preutsheid en zijn afschuw van liefkozingen overwinnen. Het meest besproken onderwerp van de huwelijksvoorbereidingen was de trouwkoets. Niet dat de koninklijke stallen slecht voorzien waren! Maar de koning wilde dat zijn uitverkorene met een gloednieuw rijtuig naar de kerk gebracht zou worden dat hij zelf ontworpen had: een afschuwelijk verguld bouwsel dat, in een verwonderlijke vermen ging gotische motieven verenigde met borstbeelden van muzikale genieën zeer waarschijnlijk bedoeld als een glorieus zinnebeeld van Wagners scheppin gen. Het vehikel, dat het pronkstuk van een circus had kunnen zijn, heeft maar liefst een miljoen gulden gekost. En om de belastingplichtigen, die het hadden betaald, een genoegen te doen, toerde het nu en dan leeg door de hoofdstraten van München. De kranten beginnen levensbeschrijvingen van het vorstelijk paar en verslagen van de getroffen voorbereidingen te publiceren, waarbij zelfs in die tijden, toen de film nog onbekend was het privéleven van het koninklijk huis er niet onge schonden afkwam. Portretten staan in de etalages van alle boekwinkels. Ze worden voortdurend afgedrukt op de titelpagina's van de geïllustreerde bladen en men reproduceert hen en masse op briefkaartfor maat. Wat was er het geheim van? Had men te doen met een echt verliefde vrouw of 'met een kind, dat meegesleept was door een hersenschim? Op een van die foto's is Sofie Charlotte van terzijde genomen, in baltoilet. Zij slaat haar ogen neer. Beschaamd schijnt zij te bedenken, dat haar decol leté, hoe bescheiden ook, aan duizenden blikken zal worden blootgesteld. Op een ander portret ont breekt aan haar mond de glimlach, haar ogen staan dof. Ze lijkt moe. Het is alsof ze reeds argwaan koestert. Haar gezicht vertoont een gelaten trek, niet de straling van een gelukkige liefde, die zelfs do maagdelijkste terughoudendheid niet verbergen kan. Een derde afbeelding, de meest bekende, stelt hen beiden voor. Hij is in burger, lang als een te snel uit de kluiten geschoten gymnasiast. Zij draagt een eenvoudige jurk, versierd met Engels borduurwerk. Een lichte sluier omgeeft haar hoofd. Zij staan gearmd. Toch zijn ze heel ver van elkaar verwijderd. De smalle hand, die de mouw van de verloofde nauwelijks raakt, vormt het enige contact. Ze zien er jong, heel jong uit. Het is méér een leuk stel bengels, dat man en vrouw speelt. Hij vol over moed, bij haar valt een meisjesachtige verlegenheid op: twee kinderen, meer niet. Ook Sofie Charlotte doet mee, haar lenig figuur tje overgegeven aan het snelle ritme. Droefheid? Afscheid? Ergernis? Niemand die hier nog aan Wagner denkt! Hier regeert enkel Strauss en de heerszuchtige jeugd. „Vaarwel, lieve Sofie. Als je het eist, zal ik je niet meer schrijven." De hele avond wijkt de koning niet van haar zijde. Als zij niet zo kinderlijk eenvoudig was geweest, zou zij ongetwijfeld het pijnlijke gevoel hebben gekregen, dat hij met haar te koop liep. In de pauze neemt hij haar gearmd mee naar een van de twee aangren zende salons, waar de vermoeide paartjes wat ver frissing en stilte komen zoeken. Op de met Pompe- iaanse rose bestreken wanden glimlachen verdroomd de behaagzieke figuren van de Galérie des Beautés, prinsessen en adellijke schoonheden, burgerdames en balletdanseressen, al degenen die vijfentwintig jaar geleden de eer hadden de oude Lodewijk I te behagen. Maar Lodewijks kleinzoon schept enkel behagen in de tengere schoonheid van Sofie Charlotte met haar diepblauwe ogen en haar rijke haardos. Een ster rijst aan de hemel van de residentie en alle hovelingen die van deze schitterende opgang getuigen zijn, haasten zich-om haar te begroeten. Huldeblijken, reverences! Een eindeloze aaneen schakeling van attenties, beleefdheden en plichtple gingen. Hulde m wierook die de blik vertroebelt en het hoofd benevelt. Langzaam wuift Ludovicia gezeten op een met satijn bekleed bankje zich koelte toe. Minu ten als deze betekenen voor haar een troost, die opweegt tegen de bitterheid slechts hertogin in Beieren te zijn. Onvermoeibaar kijkt zij naar de fluisterende groepjes die het nieuws bespreken, en Horizontaal: 1. ontploffing; 2. krachtseenheid; pro feet die wederkomt; 3. metaalmengsel; 4. tolbeambte, marterachtig roofdier; 5. voltooien, legeronderdeel (afk.); 6. toon- teken, ketting met emmers; 7. zoon (Eng.), per expresse; 8. raadsel, staats bedrijf; 9. uitholling van gesteente door stromend water; 10. vogelprodukt, Eisenhower, streep; 11. gezwind, keu kengereedschap. Vertikaal: 1. uitgave (afk.), ballerina; 2. slag instrument, binnen; 3. longontsteking; 4. schenking, nuk; 5. bouwland, razernij; 6. helder, zoon van Jacob; 7. Internat. Landbouwinstituut, wolvlokje; 8. slot, vlaskammen; 9. trompetvogel, iep; 10. verbrande turf, doet menigeen bij het plafond witten. Oplossing 7 sept. Horizontaal: 1. pal; 4. Noren; 6. portaal; 8. et; 9. do; 10. tel; 11. lev; 12. er; 14. re; 15. regelen; 18. Namen; 19. sik. Vertikaal: 1. por; 2. arts; 3. Lea; 4. noteren; 5. naderen; 6. peter; 7. loven; 13. demi; 16. gas; 17. Lek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6