in Psychische hygiëne kinderbescherming de Bijna zijn vrouw gewurgd Drastische brengen maatregelen uitkomst Na verwelkoming confetti- rijtoer door Broadway 's Lands Kroniek- Studiedagen te Bouvigne Zig Rotterdamse K.v.K. verweert zich tegen „Vrij Ook Hamburg krijgt een moderne luchthaven H euners kwamen illegaal over de grens Ik weet zelf niet wat me bezielde vertelt de dader aan het Hof Landaanwinst grootste profijt Drukke dagen met Hudson-parade in Albany als hoogtepunt Krupp in Europoort Badseizoen ten einde Mr. Jonkman weer voorzitter Bezwaren tegen hoogovenplan Derde I! estduitse vliegveld dat geschikt is voor straalvliegtuigen Eigendommen van wijlen koning Feisal geveild li—dJ RECREATIE-PLAN BRIELSE MAAS Prinses Beatrix vrijdag in New York Peking annexeert al op de kaart Onbekende tankt in België bij de NATO WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK ...CC tnoet eziéüc&fóett... EERSTE KAMER ft Dag en nacht heerlijk warm! mmmmtm -\ Jaarbeurs trekt bezoekers uit 33 landen Utrecht een feestelijke stad Tal van ^nouveaufé's fill (Van een bijzondere medewerker) Voor enkele jaren werd in een van de vele zustercongregaties, welke in ons land gevestigd zijn een nieuwe pro vinciale overste benoemd, een brave non, uitstekende onderwijzeres met heel veel actes. De betrokken congregatie heeft verschillende internaten, waar meisjes, die om welke reden ook de zorg van hun ouders moeten missen, worden opgevoed. Dit laatste nu was niet bepaald het fort van de provinciale overste. Zjj was van mening, dat met al die moderne paedagogische en psy chologische theorieën de ware gods dienstige vorming maar ernstig in het gedrang kwam (een mening, die in minder onschuldige vorm reeds eerder tot bedenkelijke resultaten voerde). De provinciale moeder zou er eens wat aan gaan doen; zij wilde zelf de leiding van haar hervormingen in handen ne men. Een van de programma-punten was het gewetensonderzoek bij het avondgebed van de meisjes. Zij deed dat zelf voor. Dit ging een paar maal goed, tot op een, keer temidden van de litanie van gefingeerde zonden en fou ten een der meisjes luid opbiechtte: ,,En ik heb twee keer o.h. gezegd te gen de provinciale moeder". Het pro grammapunt „gewetensonderzoek" werd haastig geschrapt van de hervormings- lijst der provinciale moeder. Aan dit verhaal, dat de rector van het desbetreffende klooster ons niet zon der verholen plezier vertelde, moesten we terugdenken, toen we kennis na men van liet onderwerp, dat het Katho liek Verbond voor Kinderbescherming tijdens zijn jaarlijkse studiedagen don derdag, vrijdag en zaterdag te Bouvig ne aan de orde stelt, n.l. de psychische hygiëne van de werkers in de kinder bescherming. Nu is het verhaal van onze zegsman in genen dele represen tatief voor de totale situatie in de kin derbescherming. Vooral de laatste tijd zijn op dit gebied enorme vorderingen gemaakt. Desniettemin getuigt het on tegenzeggelijk van moed om dit onder werp aan de orde te stellen en aldus de hand in eigen boezem te steken. Dit laatste gebeurt op zeer openhar- Vrijdag jl. troffen surveillerende agenten van politie op de hoofdweg bij het Kralingse Plas te Rotterdam een zevental auto's aan met caravans. Het waren kennelijk vreemdelingen cn aan gezien de mannen dachten met toeris ten te doen te hebben, brachten ze de stoet naar de camping op de Kanaal- weg. „aar de volgende dag oordeelde men het toch verstandig eens een na der onderzoek in te stellen. Toen bleek dat men met zigeuners te doen had, een veertigtal, onder wie 23 kinderen waarvan de jongste slechts enkele dagen oud was. Hoe ze over de grens waren gekomen was een raadsel. Ze beschikten nl. over onvoldoende papie ren en ook over onvoldoende middelen van bestaan. Men heeft ze daarop alle maal een tocht naar het hoofdbureau van politie laten maken, waar ze voor lopig onderdak kregen, teneinde Rot terdam en omgeving te vrijwaren voor bedelarij en dergelijke praktijken. Op het hoofdbureau was het al spoedig een spektakel van jewelste. De man nen en vrouwen toonden zich zeer ver ontwaardigd en eisten om bier en wijn om hun dorst te lessen. De poli tie, die van oordeel was dat men hier met ongewenste vreemdelingen te maken had, heeft de gehele stoet maandagavond naar en over de Duit se grens geleid. De zigeuners bleken uit een kamp in Italië te komen en had den zich in het hoofd gezet een reis door West-Europa te maken. tige wijze. In het programma lazen we, dat in de discussies o.m. de volgende vragen aan de orde komen en daar mede is eigenlijk het gehele probleem getekend is de functie van opvoe der in een internaat als zodanig een functie, die gevaar oplevert voor de psychische gezondheid; is het voor een leek meer belastend voor de psychische gezondheid te werken onder leiding van religieuzen dan onder leiding van leken; is het denkbaar dat religieuzen als op voeders in een internaat ondergeschikt zijn aan leken en zou zulks een belas ting betekenen voor hun psychische ge zondheid; levert het voor de psychische hygiëne van het personeel voor- of na delen op, dat in een internaat gemeng de leiding (mannelijk en vrouwelijk per soneel) aanwezig is. Deze vragen hebben uitsluitend be trekking op de interne kinderbescher ming, d.w.z. voor zover deze geschiedt binnen de internaten en op situaties, welke de laatste jaren ontstaan zijn. Veel religieuze congregaties, die zich vanouds met dit werk occupeerden, zijn deels uit noodzaak (gebrek aan eigen krachten), deels omdat men de grote voordelen voor het eigen werk daarvoor is gaan inzien, er toe overgegaan om leken in hun opvoedingstaak te betrek ken. Daarbij zijn verschillende con gregaties van mannelijke religieuzen er toe overgegaan om ook vrouwelijke krachten in de staf op te nemen, ter- wijt het omgekeerd praktisch niet voor komt. dat zustercongregaties van man nelijk leken-personeel genruik maken. Van de problemen, die Ce externe kinderbescherming beroeren (dit is de kinderbescherming, voorzover die zich afspeelt buiten de eigenlijke interna ten) laten de volgende vragen, welke de orde komen, iets vermoeden: is de functie van maatschappelijk werker in de kinderbescherming door de voor waarden, waaronder zij vervuld moet worden, speciaal belastend voor de psy chische hygiëne; vormt het isolement, waarin de werkers in de externe kin derbescherming vaak leven, een be lasting voor hun psychische hygiëne en welke rol speelt hierbij de vrije-tijdsbe- steding; is het in het algemeen voor de eigen psychische hygiëne verantwoord dat ongehuwden belast worden met de opvoeding van jongens en meisjes van verschillende leeftijden? Er worden op de stucledagqn van het Katholiek Verbond voor Kinderbescher ming maar twee inleidingen gehouden: op de eerste dag n.l. belicht prof. dr. R. Dellaert, hoogleraar aan de univer siteit van Leuven, het onderwerp van psychologische zijde en drs. G. A. L. Feiten, penningmeester van de Natio nale Federatie voor Kinderbescherming uit Den Haag bespreekt de materiële voorwaarden voor realisering van de psychische hygiëne. De nadruk valt op de groepsgewijze bespreking van het probleem. Daaraan ontlenen deze studie dagen hun grote belang voor het prak tische werk. Advertentie Zullen we straks op een terrasje gaan zitten Goed, maar ik moet eerst even naar het postkantoor, om te sparen Een 39-jarige handlanger uit Amster dam, die in de ochtend van 15 juli 1958 In het Franse Kamp bij Hilver sum een poging deed zijn vrouw te wurgen, heeft dinsdag voor het ge rechtshof te Amsterdam in hoger be roep terecht gestaan. ,,Ik weet zelf niet wat me bezielde", zei hjj. ,,We hadden wel eens ruzie, maar die werd altijd bijgelegd." Het huwelijk was negen jaar geleden geslo ten. Er waren geen kinderen. Op de bewuste ochtend had de ver dachte heel impulsief en volgens zijn verklaring zonder enig van te voren be raamd plan onverhoeds zijn nog naast hem slapende vrouw de keel dicht ge knepen. Toen ze bewusteloos was had hij gepoogd haar van het leven te bero ven door een nylonkous om haar hals te snoeren. De kous bleek te elastisch en daarom had hij uit het keukentje van het kampeerhuisje een theedoek ge haald en die om haar hals gebonden. Hij had echter toen de doek weggewor pen en was naar Amsterdam vertrok ken. De volgend ochtend meldde hij zich vrijwillig bij de politie. De vrouw is intussen genezen. De Amsterdamse rechtbank had verdachte tot twee jaar veroordeeld. In zijn requisitoir zei de procureur- generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, dat de psychiaters elkaar over deze ver dachte tegenspreken. Twee noemen hem niet verminderd toerekenbaar, een derde zegt dat hij voor het feit nauwe lijks verantwoordelijk kan worden ge steld, aangezien hij bij het plegen daar van sterk verminderd toerekenbaar moet worden geacht. „Men zou denken, dat hij in een vlaag van verstandsver bijstering gehandeld heeft, maar de psychiaters zien dat er niet in", aldus de procureur-generaal, „maar kennelijk kan bij hem plotseling geestelijke kort sluiting optreden." En daarom achtte de procureur-generaal het niet verant woord hem zonder meer te zijner tijd weer in de maatschappij los te laten, wellicht kan men deze man, die nog een blanco strafblad heeft, een behande ling laten ondergaan. Hij eiste een jaar met aftrek van het voorarrest plus ter beschikkingstelling aan de regering. Enkele artikelen, verschenen in „Vrij Nederland" van 8 augiestus en 5 sep tember j.l., over een eventuele vestiging van een staalbedrijf van Krupp in het Europoortgebied zijn de Rotterdamse Kamer van Koophandel aanleiding ge weest tot een protest, door de voorzitter mr. K. P. van der Mandele geuit in de openbare zitting van maandagmiddag. In het nummer van 8 augustus bevatte het weekblad o.m. de volgende uitla ting: „De Rotterdamse Kamer van Koop handel, onder aanvoering van de bij zonder Duitsgezinde heer Van der Mandele, legt wel een zeer exclusieve voorkeur voor Krupp aan den dag. De deskundigheid van Krupps ingeni eurs wordt bij voorbaat hoger geacht dan die van de Nederlandse deskun digen bij de Hoogovens. Een grote Franse onderneming, die ook probeer de een vinger in de pap te krijgen, werdreeds door het secretariaat van de Staalstichting afgescheept; ho gere autoriteiten waren voor het Fran se concern gewoon onbereikbaar". „Een bijzonder onaangenaam aspect van deze zaak is, dat men, blijkbaar met succes, geprobeerd heeft prins Bernhard, wiens activiteiten op eco nomisch gebied herhaaldelijk de na tionale zaak dienden, voor het kar retje van de Rotterdamse Kamer van Koophandel te spannen". In het tweede, zaterdag j.l. verschenen artikel, wordt voornamelijk het heden en het verleden van het Krupp-concern in het licht gesteld. Er wordt op ge wezen, dat de huidige vertegenwoordiger van de Krupp-dynastie, Alfred Krupp, door het Neurenbergse hof als oorlogs misdadiger tot 12 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld en uitvoerig wordt vermeld, op welke gronden deze ver oordeling geschiedde. Ook wordt ge suggereerd, dat de ontbinding, waartoe bet Krupp-concern was gedoemd, slechts een schijn-ontbinding zou zijn, omdat de verkoop van gedeelten van het Krupp-bedrijf geschiedt aan onderne mingen, waarin de familie Krupp rijke lijk vertegenwoordigd is. De algemene tendens van beide arti kelen is deze: Als men bevestigend ant woordt op de vraag, of Alfred Krupp een oorlogsmisdadiger is, waarom wil de Staal Studie Stichting dan juist met hem in zee? Zijn er geen anderen te vinden, die daarvoor in aanmerking komen? Bij het stellen van deze vragen laat de schrijver van de artikelen in „Vrij Nederland" aan de hand van allerlei uitlatingen van Alfred Krupp blijken, dat deze na de ineenstorting van het Derde Rijk niets geleerd zou hebben. „Vrij Nederland" verwart de Staal Studie Stichting met de Rotterdamse Kamer van Koophandel. Van beide is de heer Van der Mandele weliswaar voorzitter, maar zij vormen afzonder lijke organisaties. Dat in de Rotterdam se Kamer gereageerd wordt op de publikatie van het genoemde weekblad houdt verband met het noemen zij het dan ten onrechte van deze Kamer. De heer Van der Mandele zeide, zich tot een ernstig protest gedrongen te ge voelen „temeer en bovenal omdat de schrijver niet schroomt te veronderstel len, als zoude Z.K.H. de Prins der Nederlanden zoals het heet: gespannen voor het karretje van de Rotterdamse K. v. K. en op aandrang van de Kamer een bezoek hebben gebracht aan Krupp om voor deze het pad te effenen naar Rozenburg. Ik veroordeel", aldus mr. Van der Mandele, „deze uit lating ten sterkste, omdat iflles wat hierin wordt gezegd over de activi teiten van de Prins in verband met de Kamer van Koophandel gefantaseerd is en ditzelfde geldt ook voor de vermeen de activiteiten in het Ruhrgebied van Z.K.H., wiens grote belangstelling en toewijding voor de Nederlandse econo mie boven iedere twijfel verheven is en niet hoog genoeg kan worden ge waardeerd". „Ik heb voorts bezwaar tegen deze lichtvaardig geschreven artikelen, omdat de passages met betrekking tot de Rot terdamse Kamer en ons bedrijfsleven insinuerend en niet juist zijn, en omdat de voorstelling van zaken in het hele betoog een smet tracht te werpen op het streven van de Staal Studie Stich ting, een stichting, waarvan het doel enkel en alleen is een bijdrage te leve ren tot de zo zeer gewenste ontwik keling van de nationale economie. Dit doel verlangt de eensgezinde samen werking van alle nationale krachten". Tot zover mr. Van der Mandele. Het spijt ons, dat hij in dit protest de strek king van de weekblad-artikelen uit de weg is gebleven. Het ging o.i. niet om het werpen van een smet op het streven van de Staal Studie Stichting, maar over de vraag, of er geen betere ge gadigde voor het staalbedrijf in Euro poort te vinden was dan de politiek zo zwaar belaste Alfred Krupp. Daarop is geen antwoord gegzesu. De verdediger mr. B. Stokvis vond het vonnis van de rechtbank onlogisch om dat het enerzijds twee jaar had opge legd, hetgeen inhoudt dat het toch een toerekenbare verdachte betreft, ander zijds hem ter beschikking aan de re gering had gesteld, hetgeen alleen kan met een verdachte die niet toereken baar moet worden geacht. Volgens mr. Stokvis is verdachte niet geestelijk ge stoord. „Hij ziet nu wel in, dat zijn vrouw slechts poogde hem op het rechte pad te houden. Zij controleerde of hjj wel aan het werk ging en verstopte het geld, omdat' haar man het anders verdronk. De kans dat deze man thans zijn vrouw kwijt raakt is groot," zo be sloot de verdediger, „en dat is voor hem een zeer zware straf." Uitspraak 22 september. Honderdduizenden New Yorkers zullen waarschijnlijk deelnemen aan de feestelijke .ontvangst ter ere van prinses Beatrix voordat zij naar Wash ington gaat om een bezoek te brengen aan president Eisenhower. De „Rotterdam" wordt vrijdag in de haven van New York verwacht. De prinses zal met het oorlogsschip „Gel derland naar het Battery Park varen, waar zij voet aan wal zal zetten. Op haar rijtoer door Broadway, volgend op de officiële verwelkoming, zal haar een ontvangst worden bereid, die de New Yorkers aan gevierde gasten voorbehouden: de „ticker-tape para de" waarbij kwistig papiersnippers en confetti uit de ramen van de wolken krabbers worden uitgestrooid. Prinses Beatrix brengt tien dagen in de Verenigde Staten door als eregast bij de feestelijkheden ter herdenking van de 350ste verjaardag van de aan komst van de Britse ontdekkingsreizi ger Henry Hudson. Later in haar tournée za^ zij dezelfde weg volgen die Hudson heeft genomen op zijn ontdekkingsreis in het binnen land in opdracht van de Nederlandsch Oost-Indische Compagnie. De ticker-tape parade eindigt bij het New Yorkse stadhuis, waar burgemees ter Robert Wagner op het bordes de prinses zal ontvangen. In de officiële ambtswoning van de burgemeester zal wmtmm'Wfm W//SA Y'/jWAVSS/S/, strandpachter J. Brand te Zandvoort is zeer tevreden over het afgelopen seizoen, het drukste dat hij ooit heeft meegemaakt. Gemiddeld achttien uur per dag hebben hij en zijn personeel op het strand gewerkt om de badgasten op hun wenken te bedienen. Als bleekneuzen zag hij ze komen en bruin als negers vertrekken. Vele tienduizenden hebben zijn zevenhonderd stoelen gebruikt. De foto's tonen de heer Brand in actie met een van zijn stoelen en zijn dochter Nelly, die dagelijks met volle dienbladen door het mulle zand liep en blij is dat het seizoen ten einde is. Robert Wagner de prinses een lunch aanbieden. Zaterdag ontvangt de prinses verte genwoordigers van de Nederlandse ko lonie te New York en New Jersey. Later zal haar het nieuwe gebouw wor den getoond waarin de kantoren van de K.L.M. zijn ondergebracht. Zondagochtend zal de prinses een kerkdienst bijwonen en des middags met een particulier jacht een tocht maken om het eiland Manhattan, Staten eiland aandoen en een krans leggen bij het gedenkteken voor Henry Hudson. Maandag vliegt zij naar Washington waar zij de lunch zal gebruiken met president Eisenhower, die de volgende dag de Russische premier, Chroesjtsjef, ontvangt. Maandagavond keert de prinses naar New York terug en de volgende dagen zal zij doen wat de meeste bezoekers plegen te doen: rondkijken in New York en een bezoek brengen aan het gebouw van de V.N., waar de algemene verga dering juist haar veertiende jaarlijkse zitting opent. Donderdag 17 september zal de prin ses van de top van het hoogste gebouw ter wereld, de Empire State Building, op de lagere wolkenkrabbers kunnen neerkijken en kunnen zien hoe de sche pen op de rivier als speelgoedbootjes heen en weer varen. De week beginnend 20 september vangt de prinses haar tocht stroomop waarts aan. Een hoogtepunt van deze tocht zal het oponthoud te Albany, de hoofdstad van de staat New York, zijn. Daar zal prinses Beatrix de Henry Hud son-parade afnemen, in de ambtswoning van gouverneur Nelson Rockefeller aan een diner aanzitten en een galabal bij wonen waarbij zij door de gouverneur en mevrouw Rockefeller wordt begeleid. Bij koninklijk besluit is mr. J. A. Jonkman benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer voor de zitting, welke dinsdag begint. (Van een onzer verslaggevers) Naarmate de industrialisatieplannen voor het eiland Rozenburg vastere vor men gingen aannemen, werd de bedrei ging voor het recreatiegebied rondom de Brielse Maas steeds meer acuut. Het had er alle schijn van, dat van het zorgvuldig opgestelde plan slechts een gehavend fragment zou overblijven. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is er echter in samenwerking met de stich ting recreatieplan Brielse Maas en de gemeente Rotterdam in geslaagd een nieuwe indeling van land en water te ontwerpen, die het onvermijdelijk ge worden verlies geheel zal compenseren en de totale oppervlakte zelfs nog zal vergroten. Tegen een inkrimping van het waterareaal staat een landaan winst van ongeveer 150 hectare. Deze ontwerp-iierziening van het streekpian- Brielse Maas is van vandaag af ter vi sie gelegd en zal nog voor juni 1960 bö de staten in behandeling komen. Dat het streekplan voor het Brielse Maas-gebied, in 1953 nog geheel be stemd voor recreatiedoeleinden, onmo gelijk gehandhaafd kon blijven, werd duidelijk toen de gemeente Rotterdam haar Europoortplan lanceerde. Als es sentieel element van dit nieuwe haven en industrie bekken gold een kanaal, dat Europoort door Rozenburg heen zou verbinden met de Oude Maas ten be hoeve van de duw- en binnenvaart, het zogenaamde Lateraalkanaal. Daar de ze vaarweg om economische redenen gestrekt van vorm moet zijn, is het tra cé dwars door de noordelijke bocht van de Nieuwe Maas getrokken, zodat dit deel van de rivier, dat juist zo aantrek kelijk is voor de recreatie, zijn oor spronkelijke bestemming zou verliezen. Hoewel het Lateraalkanaal aan de Europoortzijde met sluizen van de zee zal worden afgesloten, zal toch van tijd tot tijd zout water binnendringen, ter- Advertentie (Van een onzer verslaggevers) Op de persconferentie die mevrouw mr. Chr de Ruyter-De Zeeuw en mr. H. van Riel, leden van het college van Gedeputeerde Staten, dinsdag hielden om het herziene streekplan voor de Brielse Maas toe te lichten, vroeg laatstgenoemde aandacht voor het Hoogovenplan op Rozenburg. Of dit plan doorging of niet was hem niet bekend, maar hij maakte zich ernstig ongerust over de aantrek kingskracht die van een dergelijke industrie pleegt uit te gaan. Binnen enkele jaren zouden zich misschien 100.000 mensen om het hoogovenbe- drijf hebben geconcentreerd, terwijl zich ook een groot aantal neven industrieën vermoedelijk zal vesti gen. Wij moeten <jns afvragen, of een dergelijke bevolkingstoename in dit reeds zwaar bezette gebied wel ver antwoord is, aldus mr. van Riel, als men althans het leefgenot onaange tast wil laten. Mevrouw de Ruyter stemde van harte met hem in. Veilig, reukloos en uiterst zuinig - 24 uur achtereen, zó brandt alleen een échte "Aladdin". Een kwaliteits product van de bovenste plank! Gemaakt om U jaren lang van dienst te zijn, zonder storing. PETROLEUM CONVECTOR Vraagt prospectus aan bij: J. G.DE ZEEUW N.V. Poslbus 84, DordrechU (Van onze o (Van onze correspondent in Bonn) et Hamburgse vliegveld Fulilsbiit- tel zal de derde straalverkeers- luchthaven van- de Westduitse Bondsrepubliek worden. Officieel heeft zij er tot dusverre nog maar één, n.l. de „Rhein-Main" luchthaven van Frank furt. Het vliegveld Wahn dat Bonn en Keulen bedient zal worden uitge- De stad Utrecht heeft in deze Jaar- beursdagen weer een echt feestelijk cachet. Van vele openbare gebouwen wappert de vlag, de driekleur staat straf in de wind hoog op de Domtoren en de autobussen brengen met hun wimpels een vrolijke noot tot in de af gelegen buitenwijken. Het zomerweer verdrijft de gedachte aan de winter en slechts binnen herinneren de stand houders met hun artikelen eraan, dat het nu de tijd is voor de winkelier om zijn assortiment voor het koude sei zoen aan te vullen. Een seizoen met feestdagen, die opgevrolijkt moeten worden met nieuwe modellen servies werk, een tijd ook, waarin iets nieuws bedacht moet worden om de kinderen binnenshuis gezellig bezig te houden. Op de tweede en derde verdieping van de gebouwen op het Vredenburg, vindt men al deze arti kelen bij elkaar. Een modern stukje speelgoed van Japans fabrikaat is een ruimte jeep. In Amerika is de jeugd dol op ruimtevaartspeelgoed, bekend onder de naam space-toys. Ook de onder de naam space-toys. Ook de Nederlandse speelgoedindustrie brengt tal van nieuwe artikelen. Voor de allerkleinsten is bestemd een baby- driver, bestaande uit? een stuurwiel, dat aan de spijlen in de bol bevestigt kan worden. Als de baby aan het stuurwiel draait, verschuiven er kra len en belletjes, waardoor een rinke lend geluid ontstaat. Voor een gezel lige picnic is bijzonder handig een speciale plastic-emmer, waarin 34- delig eetgerei verpakt zit. Een kinder wagenfabriek u.i Tilburg toonde ons een kinderwagen, waarvan het onder stel met de wielen ingeklapt kan wor den. De wagen kan daardoor gemak kelijk in trein of auto worden meege nomen. Op de eerste verdieping kan de huisvrouw haar hart ophalen, als zij de verschillende practische gereed schappen voor het geregeld terugke rende werk ziet. Zo zagen we een strijkplankdeken, die met aluminium is geprepareerd, zodat de warmte wordt teruggekaatst en men sneller en met verbruik van minder stroom kan strijken. Aantrekkelijke stands bevinden zich ditmaal ook in de verbindingsgang tussen de vaste gebouwen en het Vre- denburgpaviljoen. Wij ontdekten er nog een aardig snufje en wel een kur kentrekker, die precies het hart van de kurk raakt en door een plaatje niet dieper gaat dan nodig is. volking in deze gebieden, spreken uit de w\jze, waarop zij hun artikelen hebben uitgestald. Men vindt er fraaie kunstvoorwerpen, prachtige weefsels en lederwaren. Reeds de eerste dag mocht de Jaar beurs zich in een druk bezoek van buitenlanders, die afkomstig waren uit 34 verschillende landen, verheugen Daar de jaarbeurs dit keer uitsluitend op het Vredenburg wordt gehouden, bewegen zich hier meer mensen dan bij de vorige voorjaarsbeurs, maar het staat wel vast, dat door het weg vallen van het-Croeselaan-terrein het totale aantal bezoekers van vorig jaar niet zal worden gehaald. Wij kregen op onze rondwandeling wel de indruk, dat er geanimeerd zaken wordt ge daan en daar is het tenslotte om be gonnen. Met de nodige fantasie kan men de Veel belangstelling bestaat voor de hiervoor speciaal geconstrueerde jeep het collectieve stands van Spanje en heelal insturen. Zo ondergaat ook het Tunis, gelijkvloers in de vaste gebou- kinderspeelgoed de invloed van de wen. De gratie en smaak van de be- ruimtevaart. bouwd tot „Rhein-Ruhr"-Iuchthaven, een naam die nu al langzaam wordt inge voerd. De „Boeing-707", een straalvlieg tuig, waarmede president Eisenhower dezer dagen naar Westduitsland kwam, kon er nu al gemakkelijk op landen en starten. De Senaat (d.w.z. regering) van de stad-staat Hamburg heeft nu besloten de beide aanwezige startbanen van het vliegveld Fuhlsbüttel tot respektieve- lijk 3.250 en 3.620 meter te verlengen. Laatstgenoemde lengte is voldoende om ook de grootste straalvliegtuigen in het intercontinentale luchtverkeer gelegen heid tot start en landing te geven. De „Pan American Airways", die van 25 oktober a.s. de luchtlijn Kopenhagen- Hamburg-Londen-New York onder houdt, wil dan al tegelijk op Fuhls büttel landen. De „Boeings", die de maatschappij voor deze verbinding zal gebruiken, kunnen dan reeds op Fuhls büttel terecht, ze kunnen echter nog niet met volle brandstoftanks vertrek ken, omdat de huidige lengte van de langste baan (2.260 meter) onvoldoende is.. De Senaat van de stad-staat behoudt zich het recht voor om al te lawaaie rige toestellen de toegang tot Hamburg te weigeren. De uitbreiding van de luchthaven Fuhlsbüttel tot straalverkeersluchthaven zal 73 miljoen mark kosten. Meer dan 300 woningen zullen moeten worden gesloopt om plaats te maken voor de langere start- en landingsbanen. Ook de stationsgebouwen zullen worden uitgebreid. Als Fuhlsbüttel klaar is, zal ongeveer 100 miljoen mark zijn uit gegeven. De deelstaat Sleeswijk-Holstein had Hamburg het voorstel gedaan de Ham burgse straalverkeersluchthaven 40 km ten noorden van de stad te leggen, opdat hij dan tegelijk de noordelijkste staat der Bondsrepubliek zou kunnen bedienen. De C.D.U.-fraktie in het Hamburgse parlement had een voorstel gedaan een nieuwe luchthaven op de Lüneburger Heide aan te leggen, voor gemeenschappelijk gebruik van de Noordduitse deelstaten en Nedersaksen. Beide voorstellen zijn door de Senaat afgewezen. intussen heeft de Poolse staatslucht vaartmaatschappij „Lot" bij het West duitse ministerie van verkeer het ver zoek ingediend om een luchtverbinding tussen Warschau en Frankfurt-am- Main te mogen openen. Het ministerie heeft daar geen bezwaar tegen, maar de Polen er op gewezen dat dan aan de (Westduitse) „Deutsche Lufthansa" (er is ook een „Deutsche Lufthansa" in Oostduitsland) dezelfde rechten zouden moeten worden verleend. De Poolse autoriteiten hebben daarop tot dusverre - ""antwoord. wijl de Brielse Maas om agrarische re denen onder alle omstandigheden zoet dient te blijven. Hiertoe zijn twee dam men ontworpen in de Brielse Maas, die zoet en brak water zullen scheiden. Dit betekent evenwel ook, dat de Maas in twee stukken uiteen zou vallen en al dus alle waarde voor de watersport zou verliezen. Het herziene plan nu beoogt het doorgraven van een polder, die nil nog aan de zuidelijke kant van de Brielse Maas is gelegen. Wanneer de ze grond, de polder Oud- en Nieuw Kleiburg, over grote breedte doorgra ven wordt, zal de Brielse Maas op nieuw als een rivier een scheiding kunnen vormen tussen industrie en landbouw. Ook voor de waterhuishou ding is het trouwens gewenst dat de Brielse Maas ononderbroken blijft. Het opnemen van de polder in het re creatiegebied betekent tevens een aan zienlijke landaanwinst, zowel ten noor den als ten zuiden van dit deel van de toekomstige rivier. Daar het laterale kanaal op sommi ge punten dicht langs de Brielse Maas zal lopen, is het nodig om de overblij vende strook te verbreden aan de zuid zijde, doch dit zal de wateroppervlakte nauwelijks aantasten. Aan de zuidelijke oever zullen vrijwel geen veranderingen nod zijn. Ten oosten van de thans nog bestaande bocht in de Brielse Maas is een brug ontworpen over de rivier en het Lateraalkanaal. zodat de bereik baarheid van dit gebied voor Rotter dam, Schiedam en Vlaardingen nog ver groot wordt. Slechts wanneer een even tuele stormstuw in de Nieuwe Wa terweg even ten westen van Maassluis nog tot stand mocht komen, is ook de Haagse agglomeratie beter verbon den met de Brielse Maas. Het recreatie plan voorziet verder nog in de aanleg van fietspaden en autowegen, terwijl ook beplantingen nog wenselijk worden geacht ter afscherming van de in dustrieterreinen. De gemeente Rotterdam heeft reeds financiële medewerking toegezegd. Ter wijl het oorspronkelijk recreatieplan be groot was op anderhalf miljoen gulden, is door tussentijdse aanpassingen en de laatste herziening het totaal benodigde bedrag opgelopen tot het dubbele. Maar voor deze som zal men te zijner tijd de beschikking hebben over een kostelijk gebied voor de rustzoekende stedeling en tevens over een groene barrière tus sen de Rozenburgse industrie en het agrarisch gebied van Voorne. Als nu die stedeling maar wil komen Uit bestudering van kaarten, die door de regering te Peking zijn gepubli ceerd, blijkt volgens Agence France Presse, dat communistisch China aan spraak maakt op ongeveer 55.000 van de 75.000 vierkante km, die het Noord Oostelijk grensgebied dat onder con trole van de Indische militaire auto riteiten staat, omvat. Een uitgestrekt deel van Indisch gebied is dus door Peking als Chinees territoir op zijn kaarten aangegeven. Handelaars en souvenicjagers be volkten gisteren het grote herenhuis van wijlen koning Feisal van Irak nabij London Airport, waar auto's, meubelen en tapijten van de vermoorde monarch werden geveild. Een Londense hande laar kocht, volgens Reuter, voor ruim 50.000 gulden een Rolls Royce, die nog voor kroonprins Abdoel Illah, oom van de koning, is gemaakt. De kroonprins is, evenals zijn neef, tijdens de revolutie vermoord. Een Jaguar van 1958 van Feisal zelf bracht ongeveer 17.000 gulden op. Meu bilair voor een suite in Louis Quinze- stijl ging voor ruim 20.000 gulden weg. De opbrengst van de veiling zal wor den beheerd totdat is uitgemaakt aan wie het geld toekomt. Zowel de burgerlijke als de militaire politie in België zijn volgens UPI op zoek naar een kundige amateur-loodgie ter, die benzine heelt afgetapt van een pijpleiding van de NATO. De pijpleiding die bijna twee meter onder de grond loopt, loopt van het benzinedepot in Ant werpen naar vliegvelden in het zuiden des lands. Men heeft de diefstal ontdekt, toen een boer in de buurt van Charleroi er over klaagde dat het gras op een van zijn akkers aan het afsterven was en de lucht naar benzine rook. De politie ging de zaak onderzoeken en haar bleek, dat een clandestiene aftapping door de druk in de buizen was losgeraakt. De mili taire autoriteiten schatten, dat onge veer 100.000 liter vliegbenzine verloren is gegaan. In het bos van Fontainebleau zijn gisteren drie nieuwe branden uitgebro ken. In twee gebieden is het nog smeu lende vuur weer opgelaaid. Honderden vermoeide bestrijders van de brand zijn in het geweer gekomen tegen d« vlammen, die in twee dagen tijds reedl bijna 600 ha bos hebben verwoest. AJp dus berichten AFP en Reuter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4