Dagblad voor Schiedam en omstreken Sovjet-Unie geslaagd in poging met ruimteraket maan te raken Plotselinge stilte in de ether: Lunik 2 botst op maanoppervlak tjoodwitt Zes procent bij Philips Wetenschap vol voor Russische prestatie Drama in zee bij Ameland Procureur-generaal in Indonesië gearresteerd Overwinning van het leger na spannende machtsstrijd RUSSISCHE VIMPELS IN EEN „ZEE VAN RUST" Khroesjtsjevs vuurwerk Geen mens heeft landing gezien Het weer Beduchtheid voor besmetting A SMILING PRINCESS REACTIES OP „LUNIK 2" Zitting Staten-Generaal gesloten 0 MET „ENKELE" ANDEREN ti MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 Chauffeur door slaap overmand? Gezin na ver jaars feestje verongelukt Vrouw gedoodvijf gewonden Extra loonsverhoging in laagste klassen Nu en dan zon Zonnige Prinsjesdag - - Juichende Moskou menigte m DRIE DODEN Duitse groep meisjes n door stroom meegesleurd Bij demonstratie van pistool Adspirant-poli tieman schiet broertje neer Tviest ongeluk in Katwijk A. G. G. Kroon f nieuwe iedamscne courant i bezoek werd Ongeveer in het gebied van de ..Zee van de Rust", een van de vlakken van de maan die duidelijk met het blote oog waarneembaar zijn, ten noord westen van het midden van het hemellichaam, is gisteravond om 2 minuten en 24 seconden over tien de „Lunik 2", de 390 kilo wegende bolvormige houder met instrumenten van een zaterdagmiddag gelanceerde Russische raket, met een snelheid van ruim 3 km per seconde tegen het maanoppervlak geslagen. Russische geleerden en technici hadden speciale maatregelen ge troffen om te verzekeren, dat wimpels met het embleem van de Sovjet-Unie en het opschrift „De Unie van Socialistische Sovjet-republieken, september 1959", ongeschonden zouden blijven bij de botsing van de houder tegen de maan. De Russen zijn er dus in geslaagd als eerste met een ruimteraket de maan te raken. Het is niet toevallig dat het succesvolle schot op de maan is gelost ongeveer 48 uur vóór de aankomst van Khroesjtsjev in de V.S. Ter- wille van het propaganda-effect hebben de Russen zelfs het nodige risico genomen: „Lunik 2" is gelanceerd op een van de ongunstigste dagen van de maand, niet in de twee weken dat de maan een mooie schijf vormt en ook niet gedurende de vier dagen dat de maan zich het dichtst bij de aarde be vindt. „Lunik 1" werd op 2 januari van dit jaar gelanceerd, eveneens onge veer 48 uur vóór de aankomst van vice-premier Mikoyan in de V.S. Deze raket miste de maan en kwam in een baan om de zon terecht, waar zij nu nog steeds rondcirkelt. Bij die gelegenheid had Moskou ook trouwens aan gekondigd dat de raket „in de buurt van de maan" terecht zou komen. Dit keer kondigde de Russische radio al vrij spoedig aan dat het doelwit thans de maan zelf was. Geen mens heeft „Lunik 2" op de maan zien belanden. Overal ter wereld hebben de observatoria gisteravond wel telefoontjes ontvangen van opgewonden mensen, die meenden iets gezien te heb ben van kleurige lichtflitsen tot bar sten in het maanoppervlak maar, zo als een woordvoerder van het Konink lijk Observatorium te Herstmonceux in Engeland verklaarde; ,.De geleerden ob serveren de maan al 300 jaar, doch zon dagavond was er niets meer te zien dan voorgaande avonden". In wetenschappe lijke kringen verwachtte men niet an ders, want tevoren was reeds bekendge maakt, dat zelfs met de sterkste kijker de aankomst van „Lunik 2" niet waar te nemen zou zijn. De landing van „Lunik 2" op de nu.an manifesteerde zich sltchts door het plotseling wegvallen van de radio signalen, die vrijwel gedurende de ge hele tocht duidelijk te horen zijn ge weest. Tot twintig minuten vóór „Lu nik 2" de maan trof ving het plane tarium te Moskou krachtige signalen op. Geleidelijk aan werden ze zwak ker, tenslotte verdwenen ze helemaal en van dat ogenblik af was alles wat men hoorde een geluid als van een voorbijgaande trein. Om 2 minuten en 24 seconden over tien trad plotseling een doodse stilte in De laatste trap van de „Lunik 2" be stond uit een gelelde raket, die zonder brandstof 1.511 kg woog. Toen deze ra- kettrap een bepaald punt had bereikt werd een bolvormige houder van 390 kg, losgemaakt, die wetenschappelijke instrumenten bevatte. De gegevens over kosmische straling e.d. werden via drie golflengtes naar de aarde geseind. Radio- Moskou heeft zaterdagmiddag in de bin nenlandse uitzending voor het publiek de seinen van de „Lunik 2" gedurende ee> minuut heruitgezonden. De maan was op het ogenblik dat de „Lunik 2" haar trof ongeveer 376.000 km van de aarde verwijderd. Het hoofd van het Moskouse Plane tarium, Bazikin, heeft verklaard, dat de laatste trap van de raket, die de houder met instrumenten volgde, mo gelijk eveneens de maan zal raken. Als dit niet gebeurt, zal de raket een baan maken om de zon, hoewel het waarschijnlijk een kleinere baan zal zijn dan die van „Lunik 1", die in ja nuari is gelanceerd. Een Russische deskundige heeft via Radio Moskou er de aandacht op ge vestigd, dat de mogelijkheid om de Zoals in januari Mikoyans aan Amerika voorafgegaan door de lancering van Lunik de Eer ste, zo heeft nu Lunik de Tweede het belang van Khroesjtsjevs reis naar de V.S. moeten onderstrepen. De Russische ruimtevaartdeskundigen hebben door een spectaculaire pres tatie de aandacht van de hele wereld pers weten te vestigen op hun tech nisch vernuft, en het was uiteraard geenszins toevallig dat hun schot op de maan verricht werd aan de voor avond van het bezoek van de Rus sische premier en partijleider aan Washington. Het feit dat de Russen als eersten met een ruimteraket de maan geraakt hebben, zou zo hoopt Khroesjtsjev de mensheid duidelijk moeten maken, dat de Unie van Socialistische Sovjet-Republieken zich met de Verenigde Staten van Amerika kan meten, en dat Rusland in sommige opzichten Amerika zelfs de baas is. Dat de Russen op het ge bied van de ruimtevaart tot indruk wekkende prestaties in staan zijn, is al algemeen bekend sinds de eerste Spoetnik zijn baan om de aarde be gon, en het zojuist ondernomen ex periment met Lunik II verschilde es sentieel niet zoveel van dat met de eerste Lunik acht maanden geleden. Maar wat er nu gebeurd is, spreekt wel heel sterk tot de menselijke ver beelding. De droom om nog eens de maan te bereiken is zo oud als de mensheid, en ofschoon men nog niet toe is aan een tocht naar de maan met een bemand vaartuig, is nu toch al een stuk fantasie werkelijkheid geworden. De maan is, bij wijze van spreken, dichter naar ons toe ge haald, sinds gisteravond om 2'/t mi nuut over tien een door mensenhan den vervaardigd voorwerp daar is aangekomen. De Russen hebben met dit stukje supervuurwerk niet zozeer de weten schap willen dienen, als wel een pro pagandistisch effect willen bereiden. Men zou kunnen zeggen, dat zij met hun jongste schot in de ruimte heb ben aangetoond, dat hun ruimte raketten trefzeker zijn; maar door westerse geleerden is al opgemerkt dat het voor de wetenschap interes santer was geweest als de Lunik II langs de maan in plaats van op de maan was gericht. De kostbare in strumenten, die vernietigd werden bij de ontzagwekkende botsing met het maanoppervlak, zouden nog zeer Waardevolle gegevens hebben kunnen uitzenden over de ruimte als het vaartuig zijn weg had kunnen ver- Volgen. Maar dan was het experiment met de Lunik II niet over de hele Wereld het gesprek van de dag ge weest. Het ging Moskou deze keer meer om het psychologische dan om het natuurwetenschappelijke resul taat. Khroesjtsjev zal waarschijnlijk straks in Washington met zoveel Zelfingenomenheid optreden alsof hij Persoonlijk al op de maan geweest is. Hij is inderdaad voor vele Ameri kaanse burgers een niet veel minder grote bezienswaardigheid dan het mannetje op de maan geweest zou zijn, omdat iedereen natuurlijk wel eens de verpersoonlijking van het Wereldcommunisme van dichtbij wil zien. Maar het is te hopen dat Khroesjtsjev op zijn beurt onder de indruk kcmt van wat hem in de V.S. getoond wordt. Als eerste reden voor zijn uitnodi ging aan de Sovjet-premier heeft Eisenhower vorige week genoemd: de mogelijkheid dat Khroesjtsjev door ei gen aanschotiwing een beter begrip krijgt van Amerika. Maar Khroesj tsjev zit zo vol Marxistisch-Leninis- tische vooroordelen over de kapita listische landen in het algemeen, en vooral over „het ka ntalistische land bij uitstek", dat men zich niet te veel illusies moet maken over een ver andering van zijn visie op dit punt. Advertentie SIN N ENVERTNGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUiMRUBBERBED De zestigjarige mevr. P. uit Egmond aan zee heeft in tie nacht van zaterdag op zondag bij een verkeersongeval het leven verloren. Dc personenauto, waar mee het echtpaar met zijn drie kinde ren twee jongens en een meisje na een verjaarsfeestje in Amsterdam door de heer S. uit de hoofdstad naar huis werd gereden ramde enkele verkeers borden en paaltjes en reed tegen een paar bomen aan de rechterkant van de weg. De ravage was ontzettend. De voorzijde van «le auto werd totaal ver nield en de linker zijkant opengereten. Mevr. P. was op slag dood. De bestuur der van de wagen, die vermoedelijk door slaap was overmand, kreeg ernsti ge verwondingen en werd naar een zie kenhuis in Alkmaai overgebracht. De overige inzittenden liepen schaafwonden op. laatste stadia van de raketten radio grafisch te leiden „een nieuwe, op merkenswaardige stap is in de tech niek van ruimteraketten". De astronoom Martunov verklaarde zaterdag dat uit berekeningen was ge bleken, dat de raket een zeer geringe afwijking vertoonde, maar hij achtte het mogeljjk om met behulp van het geleidingsapparaat voor de laatste trap deze afwijking te herstellen. Het hoofd van de radiotelescoop te Jodrell Bank in Engeland heeft even wel verklaard, dat in tegenstelling tot zijn eerdere verwachtingen, de Rus sische maanraket in het laatste uur van haar reis zeker niet radiogra fisch geleid is. In verschillende landen, o.a. in Frank rijk, is een natriumwolk, die de ruimte raket zaterdag heeft uitgestoten, waar genomen. Volgens radio-Moskou hebben Russi sche waarnemingscentra er veertien foto's van gemaakt. Een van de belang rijkste doeleinden was nauwkeuriger de Oaan van de raket vast te stellen, wat van groot belang is voor de verdere onderzoekingen. De raket werd gedreven door nieuwe typen brandstof, zo heeft het Russische persbureau Tass verklaard. Hij voegde er aan toe, dat de snelheid aanzienlijk groter was dan die nodig is om de aan trekkingskracht van de aarde te over winnen. De vlucht van de Russische ruimte raket naar de maan wordt een zeer belangrijke prestatie van de wetenschap en de techniek genoemd. „Een nieuwe bladzijde in de verkenning van de ruimte is omgeslagen", aldus een be kendmaking van Tass. Een Russische geleerde, prof. Daniline, heeft naar aanleiding van de lancering van „Lunink 2" verklaard, dat het ogen blik om een mens naar de ruimte te zenden nog niet is gekomen cn nog niet zeer spoedig zal komen. Er moeten nog vele technische cn biologische vraag stukken worden opgelost, zo zei hij. Tussen de N.V. Philips en de vakorgani saties van handarbeiders is overeenstem ming bereikt over een algemene loonsver hoging van zes procent van de huurbijslag 1957 op basis van vijf cent per uur, ingaande 5 oktober. Verder is besloten een extra loonsverhoging toe te kennen aan bepaalde groepen van de mannelijke werknemers in de laagste loonklassen. Tenslotte is nog overeengekomen geduren de de looptijd van de C.A.O. het contract geldt tot 30 april 1962 een verdere alge mene loonsverhoging van drie procent door te voeren, wanneer de gang van zaken bij de onderneming zulks toelaat. Het tijdstip waarop deze verhoging zal plaats vinden, is afhankelijk van het moment waarop men tot invoering van de vijfdaagse werkweek over gaat. De gemaakte afspraken zullen thans ter goedkeuring bij het college van rijksbemid- laars worden ingediend, zo deelt men ons van de zijde van Philips mede. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met enkele wolken velden, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. Zon: 6.12-18.58. Maan: 18.10-4.18. (Van onze weerkundige medewerker) Zondag drong koele lucht van de Noordzee binnen, hetgeen tijdelijk met veel bewolking gepaard ging. Op enkele plaatsen viel een spatje regen. De tem peratuur kwam niet hoger dan twintig graden in Den Helder tot vierentwintig graden in het zuidoosten van Neder land. Inmiddels heeft een hoge druk- gebied zich van IJsland naar Noord- Schotland verplaatst. Dit hoge druk- gebied heeft de wind naar het noorden doen draaien, zodat het minder warm blijft, maar het weer heeft opnieuw een zonnig karakter gekregen. Ook morgen, Prinsjesdag, mogen wij droog en zonnig septemberweer verwachten met een middagtemperatuur die in de buurt van twintig graden C. ligt. Aan de droogte- periode, die nu al veertien dagen duurt, komt voorlopig nog geen einde. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder zwaar bew. 20 15 0 Ypenburg zwaar bew. 21 14 0 Vlissingen zwaar bew. 22 12 0 Eelde licht bew. 21 12 0 De Bilt zwaar bew. 21 11 0 Twente mist 23 5 0 Eindhoven zwaar bew. 23 6 0 Zd.-Limburg half bew. 24 9 0 Stockholm zwaar bew. 15 5 0 Oslo half bew. 18 9 0 Kopenhagen onbewolkt 18 8 0 Londen licht bew. 25 9 0 Amsterdam zwaar bew. 22 11 0 Brussel onbewolkt 24 8 0 Luxemburg onbewolkt 26 11 0.4 Parijs onbewolkt 28 13 0 Nice zwaar bew. 23 18 0.1 Berlijn licht bew. 23 8 0 Frankfort onbewolkt 28 13 0 München onbewolkt 27 10 0 Zlirich mist 20 9 0 Genève zwaar bew. 25 13 0 Wenen zwaar bew. 26 12 0 Jnnsbrück onbewolkt 28 5 0 Athene onbewolkt 28 15 0 Rome zwaar bew. 28 35 0 Madrid licht bew. 14 IIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIillllllIillllllllllllllllllllllllllllIlIIIII Hoewel Moskou beeft verklaard, dat spe ciale maatregelen zijn getroffen om te voor komen dat door het contact met „Lunik 2" de maan besmet zou worden met aardse bacterieën, hebben Amerikaanse geleerden bun diepe bezorgheid over de kans op be smetting uitgesproken. Een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor lucht vaart cn ruimtevaart heeft gezegd, dat alle Amerikaanse ruimteraketten die per onge luk in contact met de maan zouden kunnen komen vooraf gesteriliseerd zijn. Een geleerde die niet wilde toestaan dat zijn naam genoemd wordt zei, dat de reden van de bezorgheid is, dat het maagdelijke oppervlak van de maan een unieke gelegen heid verschaft om misschien te weten te komen hoe leven op een planeet met een andere atmosfeer dan die van de aarde ontstaali kan. Een niet-gesteriliseerde raket zou bacterieën en andere vormei van pri mitief leven bevatten die de omstandigheden op de maan zodanig zouden veranderen, dat men later nimmer zou kunnen weten of enige vorm van leven op de maan vanuit de aarde overgebracht is of niet. IIIIIIIIIIIIlUHIHIIiniiHllllllliiiiiiiiiiiiiiHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllHIII A smiling Princess, een lachende prinses, dat is de indruk die de New Yorkers krijgen van onze kroonprinses, die tijdens de eerste dagen van haar bezoek aan New York zeer velen voor haar opgeruimde en charmante persoonlijkheid heeft gewonnen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, verklaarde giste ren voor zijn vertrek naar de Algemene Vergadering van de V.N. in New York, van oordeel te zijn dat niet veel mensen zich erg voor de Russische raket zullen interesseren. Eisenhower's perschef, Ha- gerty, verklaarde zaterdagmiddag dat liet geen verbazing wekte dat Rusland een maanraket had gelanceerd, daar het bekend was dat de V.S. en Rusland beiden in staat waren om maanraketten te lanceren. De vice-voorzitter van de Britse ruimtevaartvereniging, Gatland, verklaarde evenwel: „Het succes van „Lunik 2" betekent dat de Russen niet slechts zeer grote raketten met vele trappen hebben, maar tevens dat zij ze met grote precisie kunnen richten. Dit is in het Westen nog niet mogelijk ge bleken, omdat de Amerikaanse raket ten niet voldoende omvang hebben om de nodige geleidingsapparatuur in het laatste stadium te kunnen bevatten". En prof. Lovell. het hoofd van de Brit se waarnemingspost van Jodrell Bank, noemde „Lunik 2" een „prachtig be wijs van het gevorderde stadium van de Russische wetenschap en technolo gie. De vooraf gedane nauwkeurige be paling van het tijdstip van aankomst op een reis van een kwart miljoen mijl is verbazingwekkend. Wij hebben ge- geleerd het grootste respect te hebben voor de verklaringen van Russische we tenschapsmensen. Zij waren altijd juist". De Amerikaanse organisatie voor lucht, en ruimtevaart heeft in een verklaring de Russische geleerden en technici gelukgewenst met hun succes ,,iu deze stap voorwaarts bij de verken ning van de ruimte". De voorzitter van de Nederlandse vereniging van ruimtevaart, dr. ir. J. M. J. Kooy, toonde zich zeer verheugd dat het experiment van de Russen ge lukt is. Hy legde er evenwel de na druk op, dat van de twee manieren I om een raket „naar de maan" te zen-1 den, de Russen de gemakkelijkste ge-1 kozen hebben. Het lanceren van een raket die uiteindelijk de maan raakt, is namelijk hoewel er nog bijzonder veel rekenwerk mee gemoeid is veel gemakkelijker, dan het lanceren van een raket, die een baan om de maan heen. beschrenft en dan weer naar de aarde terugkeert. Dit laatste hebben de Amerikanen getracht. Bij de laatste wijze van lanceren dient men namelijk de raket, als hii in de buurt van de maan is aangekomen, af te remmen. In Moskou werd het nieuws kort na middernacht (Russische tijd) aan een juichende menigte buiten het planetari um meegedeeld. Tussen de menigte stonden vijftien telescopen opgesteld, waaromheen de Moskovieten zich ver drongen. Fotografen namen foto's van het terrein, dat hei door booglampen werd verlicht. In de parken van Moskou waren luidsprekers geplaatst waardoor het publiek naar de radio kon luisteren toen de raket de maan naderde. Zestien minuten voordat de raket op de maan zou landen begon de Russische radio met een speciaal programma, ge titeld: „De wereld wacht". Gezegd werd dat na de laatste klanken van de mid- dernachtklok de Russische raket de maan zou hebben geraakt. Na het klok- signaal volgde het volkslied. Er volgde nog geen bekendmaking over de maan raket. Na vier minuten begon een mu ziekprogramma. Om 36 minuten na mid dernacht (Russische tijd) maakte radio- Moskou het nieuws officieel bekend. „Het Russische embleem is op het maan oppervlak geland". Over de internationale juridische as pecten niervan verklaarde een West- duitse jurist, dat aanspraken op gebied in het Internationaal recht afhankelijk zijn van het bezit van cn de controle over een gebied. „De maan opeisen De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. heeft zaterdagmiddag in opdracht van de koningin de zitting van de Staten-Generaal gesloten. De i foto toont de minister bij het verlaten van het gebouw van de Eerste Kamer. omdat een raket het gebied geraakt heeft, is hetzelfde als een vlag plaatsen op de Zuidpool en het gehele Zuidpool gebied opeisen", zo meende hij. Waarnemers in Moskou hechten toch wel betekenis aan de Russische zin speling op het behoud van de wimpels met het Russische embleem. Dit zijn de eerste staatskentekenen op het maanoppervlak. Als de tijd daar is dat aanspraken op de soevereiniteit worden gemaakt, zal de Russische hamer en sikkel voorrang hebben. Russische staatslieden hebben in de afgelopen dagen echter de nadruk gelegd op de noodzaak tot internationale samenwer king bfj het ruimteonderzoek. In de Noordzee voor het Amelander strand heeft zich zaterdagmiddag een drama afgespeeld. Van 36 Duitse meis jes van de HBS te Oberhausen, die on der toezicht van twee leraressen aan he baden waren, verdronken (wee dertienjarigen, Inge Heiszer uit Ober hausen en Erika Schmitz uit Miihlheim, en de 32-jarige l rares Edith Elisabeth Melzer, eveneens uit Oberhausen. De meisjes waren met de lerares aan het baden op de plaats waar in 1951 een badmeester en twee meisjes uit Grote- gast om het leven kwamen door een gevaarlijke onderstroom. Ook zaterdag middag was door het draaien van de wind een onderstroom ontstaan waar van de Duitse groep echter geen weet had. De meisjes baadden op een zand bank voor het strand. Toen zij naar het strand wilden terugkeren was het wa ter door de opkomende vloed sterk ge stegen. Enkele meisjes raakten in pa niek omdat zjj door de stroom van de been werden gesleurd. Zij gilden waar op de lerares toeschoot. Zij slaagde er in zes meisjes aan land te brengen doch bij pogingen om een zevende te redden dreigde zij zelf niet meer boven te komen. Twee badgasten wisten haar met het meisje op het strand in veilig heid te loodsen. In tussen was een aantal andere meisjes nog steeds in groot gevaar en de tweede lerares, mej. Melzer, was reeds door de stroom meegesleurd. Een ober uit het strandhotel, de heer S. Werner, begaf zich te water en bracht drie drenkelingen aan land doch zijn pogen was vergeefs geweest. Vijf art sen, namelijk de twee doktoren van Ameland en collega's uit Essen, Syd ney en Deventer, die met vakantie op Ameland vertoefden, hebben van ruim twee uur tot kwart over zes getracht door kunstmatige ademhaling de slacht offers weer tot leven te brengen, doch hun hulp mocht niet meer baten. De lerares die zes meisjes had gered, liep een shock op. Nog twee verdrinkingsgevallen Zaterdagmiddag werd in de Woud vaart te Dokkum het stoffelijk over schot van een man drijvende gevonden. Nadat de politie het had geïdentificeerd bleek het te zijn van de tachtigjarige J. de H. De man die in een rusthuis te Dokkum woonde was 's-morgens vroeg al de deur uitgegaan om een wandeling te maken. Men vermoedt dat hij per ongeluk in het water ls geraakt. De achttienjarige jongeman W. uit Maastricht is zaterdag verdronken in een poel naast rijksweg 75. Deze poel wordt reeds geruime tijd door het publiek gebruikt als zwembad. Het is niet meer dan een grote kuil, ontstaan door graafwerk ten behoeve van diverse objecten. Uit de recon structie van het ongeval is de veronder stelling ontstaan dat de jongen in het water gedoken is en toen met het hoofd in de modderige bodem geschoten. De Indonesische militaire politie heeft mr. Gatot Tarunamihardja, de procureur-generaal, gearresteerd en „nog enkele arrestaties" verricht. Vol gens een zaterdagavond uitgegeven verklaring van liet leger zou de procu reur-generaal pogingen hebben onder nomen „de goede naam en liet prestige van de legerleiding te benadelen en bo vendien de iutegriteit van het leger in hef bijzonder en van de strijdkrachten meer in het algemeen" in gevaar heb ben gebracht. Mr. Gatot Tarunami hardja, die Soekarno in april van dit jaar had aangesteld als hoogste rech terlijke gezagsdrager om de strijd tegen corruptie, smokkelarij en onwettig marchanderen te leiden, stond reeds sedert vorige week donderdag onder de krijgstucht. Deze maatregel was ge troffen op bevel van luitenant-generaal Nasution, minister van defensie en stafchef. Volgens de correspondent van Reuter in Djakarta betekent de arres tatie van de procureur-generaal, een links georiënteerde figuur, een over winning van het leger, na een spannen de machtsstrijd die zonder bloedvergie ten is verlopen. In het communiqué van het leger over de arrestatie wordt voorts verklaard: „De resultaten van het onderzoek heb ben het bestaan aangetoond van pogin gen tot het organiseren van een illegaal netwerk in het staatsapparaat, door al le hiërarchie en organisatie te schaden. Dit zou een gevaarlijke desintegratie kunnen scheppen." De verklaring, aldus Reuter, ver schaft geen specifieke details van de beschuldigingen tegen Gatot. Volgens onbevestigde berichten gelastte het hoofdkwartier van het leger de ar restatie van de procureur-generaal nadat hij enkele hoge legerofficieren had beschuldigd van economische misdrijven. President Soekarno, die gisteren van vakantie is terugge keerd, heeft een rapport ontvangen over het onderzoek. Generaal Nasu tion heeft Gatot zaterdag zelf onder vraagd. Na de arrestatie heeft de stafchef een onderhoud gehad met premier Djuanda, de president van het hooggerechtshof en de minister van justitie. Generaal Nasution heeft in het week eind in het geheim geconfereerd met de hoogste commandanten uit de Bui tengewesten. Deze besprekingen wer den gehouden terwijl in de Indonesische hoofdstad wilde geruchten de ronde de den over een militaire „coup" die op handen zou zijn. Reuter meldt evenwel uit Djakarta: Er deden zich geen grote ontwikkelingen voor en Djakarta bleef rustig. Over de verdere arrestaties is niets meegedeeld. U.P.I. meldt dat waarne mers in Djakarta het zeer goed moge lijk achten, dat leden van de commu nistische partij, die op het ogenblik in Djakarta haar zesde congres houdt, zyn gearresteerd. In een woning aan de Baron van Was senaarlaan te Katwijk aan den Rijn is zaterdagavond de negenjarige Wim Hoek door een schot uit een pistool in het hoofd getroffen. In zorgwekkende toestand is de jongen naar het acade misch ziekenhuis te Leiden overge bracht. Het ongeluk gebeurde toen een broer van het slachtoffer, die een opleiding voor de rykspolitie te Arnhem volgt, voor de eerste maal in het bezit van zijn uitrusting thuis kwam. Direct na zijn aankomst had hü de patronen uit zün pistool verwijderd en deze aan zijn vader in bewaring gegeven, zodat hij veronderstelde, dat het wapen ongela den was. Hy meende daarom, dat hy zonder gevaar de werking van het pis tool aan zijn broertje kon demonstreren. Achteraf bleek evenwel, dat één patroon in de houder was achtergebleven, zodat het schot afging met het bovenvermel de trieste gevolg. In het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam is zaterdag overleden de heer A. G. G. Kroon, die jarenlang van ..De Tijd" de zeer gewaardeerde procu ratiehouder is geweest. Van de vele ac tiviteiten die hij in zijn leven ten toon gespreid heeft, willen wij nog die voor de Katholieke Amsterdamse Woning bouwvereniging Dr. Schaepman noemen. De heer Kroon is 76 jaar geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1