Méér dan honderd stukken Op de PLANKEN De sloep zonder visser eclame Levensverzekering-Mij. „ERK" bestaat 50 jaar „De Nederlandse schilderkunst sinds Van Gogh" fraaie jubileumuitgave Comité gevormd Invoer bonen en tomaten aichtgeweven Egyptische katoen van uitzonderlijke kwaliteit V B DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 PAGINA 10 ROTTERDAM-C BULGERSTEYN (BIJ ERASMUS!) - ROTTERDAM-Z B E IJ E R LAN DSE LAA N - SCHIEDAM - DELFT - DORDRECHT Ondanks het feit, dat wij hier nog tussen 25 en 30 graden warmte schommelen en wij ons zonder enige verbeelding nog volop in de zomer kunnen wanen, is het toneelseizoen, dat anders onverbidde lijk het najaar aankondigt, alvast begonnen. Wij zullen niet besveren, dat het duidelijk een rush naar de schouwburgzalen is geworden, daar is het momenteel nog te warm voor en verkiest men alsnog 's avonds buiten te blijven. Wat niet belet dat in verschillende zalen de klassieke drie slagen al hebben weerklonken en weer veel acteurs en actrices, die wij gisteren nog als gewone stervelingen in de straten zagen, plotseling weer koningen of keizers, prinsessen of godinnen, bandieten of eerlijke mensen, narren of geleerden en zo meer varianten van het mensdom zijn geworden. eek overzicht graan markt Rotterdam ff Als je zo de hele massa nieuwe stukken door moet lezen, dan doet het je wonderlijk goed er een stuk tussen aan te treffen als „De sloep zonder visser" van Alejandro Canosa, in het Nederlands bewerkt door Sjef van Leeuwen. Het is inderdaad geen stuk van eigen bodem, waaraan wij ama teurs de voorkeur zouden moeten geven. Maar voor het goede, voor het allerbeste uit den vreemde, moeten wij evenzeer openstaan. En dit stuk behoort tot het beste. En niet alleen tot het beste, maar ook tot het meest gezonde en meest geschikte voor het amateurtoneel. Het is nog een echt Leken-spel, maar van uitzonderlijke kwaliteit. Met dit stuk kunnen wij TONEEL geven, maar ook GETUIGEN en GOED DOEN! Nog een echt leken-spel Tot en met augustus Vermogen van Robeco sterk gestegen Over 1959 bevredigend dividend verwacht Dagproduktie in juli onveranderd Jterke daling in de leder en rubbernijverheid Maakt voor Uw zaak Turkije geassocieerd lid van E.E.G. Ned. Fondsen in New York i Buitenlandse handel Zowel in- als uitvoer in augustus gedaald Dekkingspercentage 79 (v. m, 81 Hans van Bergen Opbrengst omstreden tabak ca. DM 15 min. Aflossing 31/* pet lening 1955II Rotterdam geeft 41/* c/c obli naties uit Verkoop beeldende kunst Ter bevordering ontstaan buitenlandse markt K C.B. grafische bedrijven telegrafeert over c.a.o.'? Volledige goedkeuring van voorstellen gevraagd Lichtreclame óp Parallelstraat i TONEELSEIZOEN IN BRUSSEL BEGONNEN Er zijn in Brussel, als men de music hall, de revue-theaters en de show-gele genheden meetelt, vijftien schouwburgen, grote en kleine, de meeste met een eigen gezelschap. Zij ondervinden een geduch te concurrentie van de bioscopen, ten getale van honderd vijftien! Bij na alle beginnen vanaf twee uur te „spelen" tot de laatste vertoning van tien uur. Een paar zelfs „draaien" al vanaf tien uur 's morgens en andere vanaf twaalf uur. Op hun beurt hebben de bioscopen sinds enkele jaren af te re kenen met de mededinging van de televi sie. In dit verband veronderstelt men ech ter, dat die concurrentie niet van zeer lange duur zal zijn, want velen worden al „televisiemoe" en zoeken weer aflei ding in film en toneel. Op persconferenties hebben de schouw burgdirecteuren hun programma's voor het seizoen 1959-1960 medegedeeld. Zij bieden nóg meer „waar" dan in het vo rige seizoen: méér dan honderd stukken. Arme toneelcritici! De vraag is nu: of kwaliteit zal gepaard gaan met kwantiteit? Er is in het ensemble nog een hiaat met het Théatre Royal de la Monnaie of Muntschouwburg die, samen met het Théatre Royal du Pare en de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in concessie ge geven schouwburgen van de Stad Brussel, zijn. Die Muntschouwburg heeft al heel wat zorgen gekend en veroorzaakt sedert zijn oprichting, twee honderd vijftig jaar ge leden tot heden. Het is, tussen haakjes, daar, dat de vonk is ontbrand, die de re volutie van 1830 heeft doen oplaaien, toen de heldentenor in de opera „De Stomme van Portici" van Massaniello de bravoure- aria Amour sacré de la Patrie door de zaal slingerde en opgewonden Brusse laars naar buiten stormden om de ruiten van de Nederlandse minister van Justitie Van Maanen en van de uitgevers der re geringsgezinde bladen in te gooien. De revolutie was begonnen! (Bericht van A. Bosman N.V., Graan- makelaars, Rotterdam). Momenteel heeft onze importhandel zeer grote aankomende hoeveelheden voargraan fce verwerken, doch het prijspeil viel over het algemeen nogal mee en voor vele •oorten is er zelfs van een verbetering sprake. De activiteit op aflading Weef zich op een behoorlijk peil bewegen. MAÏS. Platamaïs aankomend en sto mend vrij vlotte vraag; de afladingen •perden hier en daar een kleinigheid lager •fgedaan. In yellow-maïs werden de spoe dige partijen zowel door binnen- ajs door buitenland goed opgenomen, terwijl op de •stadingen de prijzen aantrokken door ver mindering van de C.C.C.-subsidie. Ook fbegostevische maïs kon hiervan gebruik ■naken en was duurder. GERST. Voor 2 barley 2 row was goede rraag en de loco en stomende partijen wer- flten schaarser, terwijl de afladingen even eens enige dollarcents kon stijgen. W es tern- gerst werd door het buitenland opgenomen. Ook in Austr. 2 row gerst stomend en badend vonden meer afdoeningen plaats. In I barley aangekomen en stomend bleef nog voldoende aanbod van eerder ingeklaard goed, zodat wij deze partijen nog onder Spportpariteit verhandelden. Op de afla- fflngen waren de prijzen aan de vaste kant, «•wijl vooral november afl. en later slechts legen een zeer grote premie te koop is. HAVER. In Noord-Amerikaanse haver Ê>mend bleef vrij veel aanbod bestaan, tgeen ten koste van de prijs ging. Op de ■Dadjngen was er veel handel en wel van af 42/2 tot 38/3; de prijzen hiervan zijn nu tets hoger, doch veel maakt dit niet uit, Andere soorten nog steeds voor ons onbe- PNfcbaar. MILO, MILLET en GRANIFERO. Aan- imende en stomende milo aardig geruimd, er grote ladingen aankomen, echter is hiervan een groot gedeelte transshipment bestemd, hetgeen de helpt verlichten. Op de afladingen d er op sommige dagen een vrij leven- fe handel plaats. Millet weinig veranderd vooral zaken in stomend sept.- en okt.- Granifero bleef op de achtergrond. ROGGE. Shippers zijn met Noord-Am. ■pjgge zeer duur; de tweede hand volgde feangzaam. Een verlaging der rechten zou •eer zeker op zijn plaats zijn. Andere soor ten noteren guldens boven de limiet en vinden hier geen opname. VOERTARWE. De markt wordt be heerst door inlandse tarwe nu de denatu- «atievergoeding zich op een hoog peil be vindt. België is trouwens momenteel geen afgever en Frankrijk houdt aan zijn onver anderde hoge prijzen vast. De handel ge- ■chiedt dan ook geheel uit de tweede hand. INLANDSE GRANEN. Het meest bleef de tarwe aandacht trekken; haver, gerst •n rogge waren eerder vaster bij klein aan bod. Voor latere levefingen moet men voor •11e soorten met betrekkelijk grote premies rekening houden. DE KOEKENMARKT bleef vast gestemd ■esteund door dekkingsvraag en enige konsump tie vraag. Vooral voor lijnschilfers bleven shippers koper, terwijl hierin door konsumenten niets werd ondernomen. Zonnepitschroot bleef goed gevraagd tegen oplopende prijzen. Ook in U.S.A.-soja- •chroot, dat laag bleef aangeboden, werd het een en ander ondernomen, terwijl de Belangstelling voor U.S.A.-katoenzaadmeel ■yeneens begon te groeien. Over het alge- löeen zijn de prijzen van alle koeksoorten gogal aangetrokken, maar afdoeningen van betekenis zijn niet te melden. Ook la plata ftollards waren vast gestemd en werden regelmatig voor aantrekkende prijzen ver- ndeld, hoewel spoedig gewachte partijen grote moeide voor slecfóe De Monnaie heeft nog heel wat andere dingen meegemaakt, ondermeer een brand, die haar grotendeels verwoestte. Maar haar hoofdkenmerk was, dat zij bijna altijd aan financiële „bloedarmoede" heeft geleden. Niet dat men haar aan haar lot overliet, want nooit heeft een schouwburg in dit land zóveel subsidies gekregen van stad, provincie en staat als deze instelling. Herhaaldelijk lag zij op sterven, doch steeds kwam een „inspui ting" met vele miljoenen haar op het laatste ogenblik redden. Onlangs was zij er eens te meer uiterst slecht aan toe en nu dacht men werkelijk dat zij ten dode was opgeschreven. De Stad Brussel wil er vanaf; zij heeft haar tevéél gekost en wil haar aan het Rijk overmaken, op grond van de overweging, dat de Brusse laars heel veel miljoenen moeten betalen voor een instelling, waarvan toch heel het land profiteert. Al sedert enkele jaren stond de Mon naie niet meer op een internationaal peil. De figuratie bestaat er meestal uit bejaarde mensen. Er waren danseres- se van veertig„lentes" wij zijn hoffelijk die nog steeds voortgingen nimfen en zo nog ander jong goedje te symboliseren. Grote zangers en zangeres sen had men er zo goed als niet meer. Het orkest had veel van zijn animo ver loren. Het personeel van meer dan drie honderd man liep daar steeds onder de druk van dreigende sluiting en werd daardoor gemakkelijk gemanoeuvreerd door rode syndicaten. Dat had soms ei sen tot gevolg, ondermeer: niemand mogen afdanken, waaraan tenslotte geen enkele directeur het hoofd kon bieden. Het Stadsbestuur heeft nu, alleen voor het seizoen 1959-1960, een nieuwe direc teur benoemd, Maurice Huisman. Van de Stad krijgt hij negen miljoen; wat de pro vincie en het rijk zullen geven is nog niet bekend. De concessionarissen van de ste delijke schouwburgen krijgen deze koste loos in bruikleen, met alles wat er in is en ook de schermen. Maurice Huisman is geen operaman. Hij is vooral een ma nager specialist van grote internationale spectacles. Zeer veel initiatieven heeft hij op zijn actief. Hij bracht hier onder meer de negerzangers met de opera For- gy and Bess, het Circus van China, dat van Rusland en meer andere grote din gen. Zijn visie op de exploitatie van de Munt bracht hem al dadelijk in conflict met het syndicaat van toneelkunstenaars. Hij schijnt er zich niet door te willen la ten ringeloren. Als adviseur engageerde hij een der directeuren van Sadler's Wells Opera. Hij stelde een splinternieu we orkestleider aan, breidde het orkest aanmerkelijk uit. Naar verder verluidt, wil hij ook ruilopvoeringen organiseren met de operagezelschappen van Antwer pen, Luik, Gent en Charleroi. Ook met de balletten van Antwerpen en Brussel. Johan de Meester zou Oepidus Rex (Stra- winsky) komen regiseren. Huisman wil hier ook buitenlandse gezelschappen doen optreden. Een hele boel belangrijke oeu- vres staan reeds op zijn voorlopige pro gramma. Zoals men ziet is er in de „nieu we" Monnaie, ook al is het nog niet ge bakken, véél brood op de plank. Enkele dagen geleden startte de Konink lijke Vlaamse Schouwburg. Dit thea ter heeft de laatste jaren zeer gelukkige metamorfoses ondergaan, letterlijk en figuurlijk. Een zware brand had hem zo zeer geteisterd, dat hij vier jaar lang gesloten was gebleven. De Stad Brussel heeft hem dan doen heropbouwen zes tig miljoen en er een der stemmigste zalen van het land van gemaakt, met alle moderne perfecties. Anderzijds heeft zij, drie jaar geleden, een ondernemende en terzake kundige nieuwe directeur be noemd: Victor de Ruyter, die na een goed journalist te zijn geweest een nog beter theaterdirecteur is geworden. Hij heeft het Vlaamse publiek, waarvan de élite wegens vroegere mediocriteit was weggebleven, weer de weg naar de schouwburg van de Lakenstraat doen vinden. Zijn repertorium voor 't zojuist begon nen seizoen heeft hij in vier reeksen ver deeld: moderne, literaire, klassieke en ontspanningsstukken. Enkele titels mo gen hier vermela worden. In de moderne reeks: Van de brug af gezien (Miller). Lieve Schim (Jacques Delval), Mama, kijk zonder handen (Hugo Claus), Proces van Jezus (Diego Fabbri), de kinderen van Edward (M. Sauvajon). Als literaire werken: Een zomerdagdroom (George Axelrod), Twee ledenden en een dode (Andr. Poppe). Het begon in het Paradijs (J. Priestley), Het bezoek van de oude dame (Friedrich Dürrematt), Tee en sym pathie (Rob. Anderson). Het ontspan ningstoneel is vertegenwoordigd met: Zesde verdieping (F. Gheri), Zwervers om de Kribbe (Henri Ghéon), Een moord- verhaal (Arthur Watkyn), Bushalte (Wil liam Inge), De klucht van de goede moordenaar (Jozef Janssens). En ten slotte de klassieke reeks: Veel leven om niets (Shakespeare), Maria Stuart (Schil ler), Tartuffe (Molière). Daartussen ko men dan nog: Het dorp der mirakelen (Gaston Martens), Baby Hamilton (Ani ta Hart). Het dagboek van Anne Frank (Goodrich-Heckett), Het hemelbed (Jan de Hartog). Kent u de melkweg? (Carl Wittlinger) en De Regenmaker (Richard Nash). In 1958-1959 bedroeg het aantal bezoe kers van de Koninkl. Vlaamse Schouw burg 118.985 tegen 40.281 in het seizoen 1955-1956. Over 1957-1958 (éérste directie- Ijaar De Ruyter) was het al gestegen tot 73.954. De Vlamingen verheugen zich om het toenemend succes van zijn „herboren", schouwburg in de hoofdstad van het land. De Vlaamse Volksschouwburg Folies- Bergère, directeur Ernest Verrijck, zet zijn genre revues en volkstoneel voort, met af en toe ook operettes, waarvoor dan het met dit gezelschap verwant Hoofdstedelijk Lyrisch Toneel voor in staat. Deze zaal blijft zich in een trouwe belangstelling van haar cliëntele verheu gen. Elke zondag moeten daar niet min der dan drie opvoeringen worden gege ven. Zo zijn wij gekomen tot de Franse scè nes van Brussel. Plaatsruimte belet ons er anders dan in vogelvlucht overheen te glijden. Reeds nu vermelden de programma's van die schouwburgen niet minder dan tachtig stukken, van alle genres. Teveel om op te noemen. En men zegt dat er in de loop van het seizoen nog enkele zullen bijkomen. Wij rekenen daar niet bij de vaudeville- en revuetheaters, waaronder er een is een tweede is op komst die om de veertien dagen met een nieuwe revue voor het voetlicht komt en nage noeg elke dag van het jaar drie ver toningen geeft! Aan de hand van zijn zojuist bekend ge worden programma kan men constate ren, dat het Théater Royal du Pare, direc teur Oscar Lejeune, trouw blijft aan zijn reeds lange traditie van repertorium theater, wat evenwel niet zal beletten dat daar ook, zoals in vorige seizoenen, nog belangrijke creaties kunnen bijkomen. Het is namelijk een point d'honneur van directeur Lejeune geworden, stukken te creërenvóór Parijs! In deze schouwburg ziet men niet zelden als gasten ook bekende acteurs uit de Franse hoofdstad. Zo wordt het Parc-seizoen ge opend met La fin du monde (Sacha Gui- try), waarin Victor Francen de hoofdrol zal spelen. Francen, een Belg uit Tie nen, is hier een graag geziene figuur. Van Franse toneelzijde zal men daar ver der nog zien optreden: Tania Balachova, Bernard Blier, Pauline Carton, Jacques Dumesnil, Eve Francis, Michèle Presle e.a. De Comédie Francaise zal er drie stukken komen spelen Het Théatre National de Belgigue, di recteur Jacques Huisman, broer van de nieuwe concessionaris van de Monnaie, heeft om zo te zeggen geen vakantie ge had, want dit gezelschap is gedurende enige tijd, met veel succes, opgetreden op het Festival van Spa. Volgend jaar zal het Théatre National de Belgique, die al sedert veel jaren als hij niet in de provincie, in Kongo, of in het buiten land speelt als zaal te Brussel de Rési- dence Théatre heeft een eigen zaal heb ben in het gebouw van acht en twintig verdiepingen, dat men aan het optrekken is op de plaats waar vroeger het oude Noordstation stond. Het repertorium voor 't lopende seizoen vermeldt tien stukken waaronder een van de Vlaamse auteur Jozef van Hoeck in het Frans vertaald: Jugenment provisoire. Ook een vertelsel uit het oude Japan zal voor het voetlicht worden gebracht, Rashomon (Fay en Ka- nin), waar reeds eerder eén beroemde film naar werd gemaakt. De Compagnie des Galeries, directeurs Fonson en Declercq, kondigt twaalf stuk ken aan, onder andere Orfeu Negro, met de zwarte actrice Marpesso Dawn. Het kleine Théatre de Poche, directeur Roger Domani, zal hier de creatie bren gen van Biedermann et les incendiaires (Max Fritsch). Het programma van het Théatre Molère dir. George Jammin is nog niet volle dig vastgesteld. Men begon er toch alvast met Pic-Nic (William Ingo). Een Rus sische satyrisch farce, Le mort de Tarel- kine (Souhovo-Kobiline), zal er even eens voor het voetlicht worden gebracht, alsmede La Mandragore (Machiavel). Het gezelschap van Le Rideau de Bruxelles, directeur Claude Etienne, zal af en toe in de Molièreschouwburg op treden, waar vrij waarschijnlijk het Pa- rijse Théatre du Vieux-Colombier l'Otage van Paul Claudel zal komen spelen. Te vermelden zijn nog de Gala's Kar- senty, met ondermeer Le Journal d'Anne Franck, en Zes Soirèes Franpaises, met tien stukken, waarvan een van de Vla ming Hugo Claus, La fiancée du matin. Als men aan al deze artistieke mani festaties nog toevoegt, ontelbare concer ten, bioscoopgala's en tentoonstellingen in de loop van dit seizoen, zal men moeten toegeven dat de kunstminnaars van Brus sel en elders, zich minstens zullen moe ten „ontdubbelen" willen zij de meeste van die dingen volgen.... B. Wat nu precies een „leken-spei" is, och laten we daar liever niet over discussie ren, wij voor ons verstaan er onder een spel, dat bijzonder geschikt is voor leken tegenover een spel, dat bijna alleen maar geschikt is voor beroepsmensen. Maar hier komt nog iets bij. Want waarom is het bijzónder geschikt voor leken En hier komt iets, waar men te genwoordig niet goed meer aan wil of dat men tegenwoordig totaal over het hoofd ziet: het getuigenis-element. Men ziet tegenwoordig niet graag meer een wezenlijk onderscheid tussen beroeps- en amateurtoneel, hooguit nog een gradu eel onderscheid, vandaar dat men het liefst „beroepsstukken" speelt en van al le kanten probeert het beroepstoneel te evenaren. Men blijft dan ondei de maat in vergelijking met het beroepstoneel, of minstens middelmatig en al wat middel matig is heeft geen rechten van bestaan op kunstgebied. Maar als het amateurtoneel een eigen doei heeft, waardoor zijn geheel eigen wezen wordt bepaald, dan hoeft men Het vermogen van het Kotterdamsche Beleggingsconsortium is van 1 januari 1959 tot en met augustus gestegen van ƒ335 miljoen tot ƒ482 miljoen, hetgeen een stijging betekent van 44 Het ge plaatste kapitaal van de maatschappij nam toe van ƒ92 miljoen (begin 1959) tot 116 miljoen. Per aandeel bedroeg de waarde, ver hoogd met de kosten van uitgifte van nieuwe aandelen per 1 september ƒ216 (185). Inmiddels hebben ook de inkomsten zich gunstig ontwikkeld en zij recht vaardigen wederom de verwachting van een bevredigend dividend, aldus deelt de directie in een tussentijds be richt mede. De spreiding van de aandelen is toe genomen en bij de nieuwe beleggingen is de nadruk gelegd op Europa. Het be lang bij veelbelovende Duitse onderne mingen nam aanzienlijk toe, terwijl ook Franse aandelen hun intrede in de por tefeuille hebben gedaan. Naar de landen was de verdeling van het vermogen per 1 sptember als volgt: Nederl. intern, concerns 23,84 Nederland 16,81 België 0,41 Duits land 6,17 Engeland 0,33 Frankrijk 3.15 Italië 0,07 Zweden 1,05 en Zwitserland 0,12 in totaal 48,95 in West-Europa. Daarna volgen Verenigde Staten 40,76 Canada 4,27 Venezuela ),05 Afrika 1,75 en Australië 0,03%. De liquide middelen bedroegen 4,19 Het algemene produktie-indexcijfer Is (loor het Centraal Bureau voor de Statistiek voor de maand juli jl. becij ferd op 139 tegen 145 in de maand juni (basis 1953 100). In 1958 werd voor de maanden juni en juli 130 en 126 bere kend. De produktie-index gecorrigeerd ,-oor seizoen en lengte van de maand bleef in juli ten opzichte van juni on veranderd op 138 (in 1958 een daling van 127 tot 125). Het aantal arbeidsdagen In juli beliep 25 tegen 24 in juni. (In L958 25 in juli en 23 in juni). Bij de verschillende bedrijfsklassen gaf de leder- en rubbernijverheid de grootste Maling te zien en wel van 145 h juni tot 127 in juli. De sector bouw materialen en aardewerk daalde in de genoemde maanden van 143 tot 135. Wijnbouw toonde in juli een stijging van punten ten opzichte van juni toen het mdexcijfer voor deze sector 111 beliep. De overige sectoren gaven een geringe laling te zien, behalve die van de pa pierindustrie welke in juli nog 2 punten ton oplopen tot 145. Het indexcijfer van de produktie per werknemer in de industrie exclusief bouwnijverheid, over het tweede kwar taal 1959 bedroeg 131 tegen 118 in het eerste kwartaal. (In 1958 waren de cij fers over het eerste en tweede kwartaal respectievelijk 111 en 120). Het index cijfer voor de personeelsbezetting in de Industrie bleef in het 2e kwartaal 1959 ten opzichte van het eerste onveran derd op 107. In het eerste kwartaal 1958 beliep het indexcijfer 108, in het tweede kwartaal daalde het tot 106. De Levensverzekering Maatschappij ,,ERK" te Nijmegen bestaat 50 jaar. Op 17 september a.s. zal in Nijmegen de viering van dit jubileum plaats vin den. Bij deze gelegenheid heeft de di rectie van de jubilerende maatschappij ongetwijfeld een belangrijke culturele daad gesteld met het doen verschijnen van een studie over „De Nederlandse schilderkunst sinds van Gogh". welke door de schrijver Charles Wentinck in haar opdracht werd samengesteld Ogericht in een tijdperk waarin hqt levensverzekeringsbedrijf voor velen een aantrekkelijke nering toescheen, maar ook (of juist daarom) grote te leurstellingen veroorzaakte, heeft de ,,ERK" tot de jaren rond 1920 een moeizame ontwikkeling doorgemaakt. Toen schenen de moeilijkheden over wonnen en onder bekwame leiding van haar directeuren de beren A. F. L. Merx en mr. F. C. J. M. Meijlink, wel ke laatste in 1957 overleed, is de maat schappij sindsdien gegroeid tot een middelgroot levensverzekeringsbedrijf dat tezamen met zijn dochtermaat schappij de N.V. Levensverzekering- Maatschappij ..Vitalis" in de loop van dit jaar een verzekerd kapitaal van 350 miljoen overschreed. Met de „Vitalis" en een tweede doch termaatschappij de N.V. Verzekerings- Mjj. „Fiducia". welke het schadeverze keringsbedrijf uitoefent en inmiddels een jaarlijks premie-inkomen van 1 miljoen benadert, vor it de „ERK" één concern. De jubilaresse zoekt haar kracht in een consequente persoonlijke behande ling van de haar toevertrouwde zaken. Dat dit geen vergeefs ideaal is hebben de oorlogsjaren 1940-45 aangetoond, toen het ,,ÉRK"-concern tweemaal op last van de bezettende macht moest verhuizen en tenslotte de gehele admi nistratie, benevens de schaduwadmini- stratie in Den Haag en alle meubilair door oorlogsgeweld verloren ging. Het ongelofelijke is toen gebeurd, dat met behulp van buitendienst-personeel en dankzij de solidariteit van de verze-- kerden-zelf de administratie geheel op nieuw werd opgebouwd. Het werkterrein van de ,,ERK" was oorspronkelijk beperkt tot verzekering op het leven van katholieke personen, allengs bleek het nodig naast het le vensverzekeringsbedrijf ook het schade verzekeringsbedrijf te gaan uitoefenen, waartoe dus ..Fiducia" werd opge richt. De tweede uitbreiding gold de verbreking van de band die het werk terrein op het gebied van levensverze kering beperkte tot de katholieke land genoten en omdat in de statuten van de ,,ERK" daarvoor onoverkomelijke beletsels zijn neergelegd, werd beslo ten tot de oprichting van een levensver zekering-Mij. voor iedereen onder de naam „Vitalis" die thans een verzekerd kapitaal heeft van ruim 70 miljoen en die tevens een behoorlijk aandeel weet te verwerven van de jaarlijkse produk tie door die het levensverzekeringsbe- drjjf in Nederland wordt gemaakt. Zowel „ERK" als „Vitalis" mogen er zich op beroemen in de rij der le vensverzekeringsmaatschappijen een gunstige plaats in te nemen. Als een van de jongste van de 57 maatschappij en in Nederland staat de „ERK" wat de grootte van haar portefeuille be treft op de 24ste plaats en „Vitalis", die pas in 1930 opgericht is. op de 40- Bte. Tezamen zouden zij de 22ste plaats 'Innemen. De jubileumuitgave „De Nederlandse schilderkunst sinds van Gogh" door Charles Wentinck is "P fraaie wijze uitgegeven door de Uitgeverij Het Spectrum. Het boek is voorzien van een Ten Geleide van de directeur van -e -hSRK". tachtig foto's van schilderijen zijn op genomen. In het boek zijn bovendien korte biografische gegevens van de be treffende kunstenaars vermeld. Een na dere bespreking van dit werk in ons blad zal nog volgen. Het ligt in de be doeling het boek in 1960 ook in de handel te brengen. De officiële viering van het jubileum op 17 september a.s. zal worden inge luid met een plechtige H. Mis in de St.-Jozefkerk te Nijmegen, waarna tij dens een koffietafel in „De Vereeni- ging" door het personeel een geschenk zal worden aangeboden aan de directie. Na de receptie ten kantore van de Mij voorziet het programma o.a. in een feestelijk diner met cabaret-dansant. Een tweede programma voorziet in een grootse ontvangst van het gehele agen tenkorps op 22 september te Nijmegen. Het jubileum van de ,,ERI<" bete kent tevens de kroon op liet werk van haar directeur A. F. L. Merx, die bin nenkort zelf zjjn bijna 40-jarig leider schap overdraagt aan zijn nieuw be noemde opvolgers de heren F. Driessen en J. Ch. A. Merx. De ministerraad van de EEG heeft te Brussel een verzoek van Turkije om als geassocieerd lid tot de EEG te mo gen toetreden in beginsel aanvaard. Het officiële standpunt is, dat de EEG bereid is over de inwilliging van het verzoek ruggespraak te plegen. Dit betekent, dat de europese com missie van de EEG, evenals dit met Griekenland is gebeurd, zal worden op gedragen de technische aspecten met het verzoekende land te bespreken. 11 sept.. Kon. Olie 4343% (42%—42% Unilever 169&—1705 (1655—1670), Philips 1695—1705 (1655—1670), A.K.U. 49—50% (48%—49%), K.L.M. 32% (32%). Op basis van de laatste koers van de ef fectendollar ad f 3.78% (f 3.78) komt boven staande notering voor Kon. Olie overeen met een Amsterdamse koers van f 163.40— 164.00 (f 161.60162.10). Voor Unilever komt het uit op 640%—644% (625%—631%). Voor Philips op 640iJ—644% (625%—631). Voor A.K.U. op 370TV-379^ (366%—374%). Voor K.L.M. op f 123.80 (f 122.80). Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in augustus 1959 ƒ1.110 miljoen (v. m. 1.300 miljoen) ter wijl voor een waarde van 878 miljoen (v.m. ƒ1.058 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage be droeg 79 (v.m. 81). Het dekkingspercentage ligt in augus tus 1959 t.o.v. de overeenkomende maand van het voorafgaande jaar 10 punten lager door stijging van de in voer met 5 pet, bij daling van de uit voer met 8 pet. Het dekkingspercentage van het maandgemiddelde over januari- augustus was in 1959 evehvel gelijk aan dat van 1958 n.l. 87 pet. Het invoersaldo nam in augustus 1959 toe met 232 miljoen en bedraagt sedert het begin van hej. jaa,r ƒ1.261 miljoen <jftnu«ci- geenszins middelmatig te blijven, integen deel! Maar dan moet het amateurtoneel ook zijn geheel eigen stukken hebben, waardoor het op fle eerste plaats een ge tuigenis af legt en goed doet aan de men sen, die het spelen en de mensen, voor wie zij het brengen. Veel dergelijke echte leken-spelen ver schijnen er niet meer. Wat er verschijnt is in navolging van het Amerikaans meestal nietszeggend, dus ook niets le rend en de werkelijke toneelspelen drui pen van geforceerdheid en zwaarwichtig heid in navolging van de spelen, die voor het beroeps verschijnen. Een echt leken-spel is ook een zeer een voudig spel, dit wil niet zeggen: een kin derachtig gevalletje, maar klaar, duide lijk en doorzichtig. In eenvoud schuilt het grote kunstenaarschap. Vroeger verschenen de leken-spelen aan de lopende band, maar dikwijls waren deze inderdaad kinderachtig en andere dropen van vals sentiment. Alleen de be doeling van de schrijver was goed, maar het schrijvers-talent ontbrak in zeer vele gevallen en daardoor kwamen de leken spelen in een kwade reuk te staan. Maar Casona is een toneelschrijver van allure. In zijn spel „Sloep zonder visser" sleept hij ons mee in zijn formidabele fantasie naar een niets ontziende zaken man, voor wie alleen maar geld enige waarde heeft. Door dit geld heeft hij zichzelf in een bodemloze afgrond van kwaad gestort. Genmensenleven telt meer voor hem. Maar natuurlijk heeft hij nog nooit een moord gepleegd. Stel je voor, hij is een heer. Een heer, die nog nimmer met de wet in botsing is geweest. Hij heeft misschien wel honderden men senlevens verzuurd en bekort door zijn praktijken, maar een moord, een echte moord heeft hij natuurlijk nog nimmer gepleegd. Op een gegeven tijdstip komt de zaken man aan de grond te zitten. Hij staat op het punt alles te verliezen. De duivel dient zich bij hem aan en stelt hem voor zijn fortuin weer te herstellen tegen in ruiling van een moord, want een moord is het enige nog, dat ontbreekt op het strafregister van de zakenman. De zakenman denkt er natuurlijk niet over, hoe rijk hij er ook door kan wor den. Maar. zegt de duivel. U behoeft die moord niet eigenhandig te volbrengen, u hoeft hem alleen maar te willen. De na tuurkrachten zullen de moord wel ten uit voer brengen. De duivel is reeds tevre den met de wil: deze is voor hem genoeg En op deze manier wordt er een vooi de zakenman volkomen vreemde man ge dood in een land, waar hij zelf nog nooil geweest is. Hij krijgt van de duivel al leen maar de naam van die man (e ho ren en het dorp, waar deze woont. En nu pas begint het eigenlijke spel. Het toneel verplaatst ons naar bet huis van de vermoorde, waar nog de wedu we met haar moeder woont. De rijke zakenman echter heeft sinds zijn wils- daad geen moment rust meer gekend. En uiteindelijk kan hij geen rust meer vinden alvorens naar de plaats van zijn misdaad te- gaan. Daar wordt hij zeer gastvrij ontvangen door de weduwe en haar moeder, die blij z'jn eindelijk weer eens iemand te mogen ontvange, in hun huisje. De vrouw vertelt hem over het ongeluk van haar man. Ze waren zo gelukkig met elkaar, maar ze waren arm en ze hebben gewerkt en gewerkt om een sloep te kunnen kopen, zodat hij zijn brood kon verdienen met vissen op zee. Dag en nacht hebben zij gewerd en toen kon hij zijn boot kopen. Ze ren zo blij als ouders, iie hun eersL kindje krijgen. En de vrouw stond henj op te wachten voor het raam, toen "J zijn boot gekocht had. Maar op W"®S naar huis gebeurde het ongeluk. viel van de rotsen. Maar volgens haa> was het geen ongeluk, maar moord. En voor het eerst in zijn leven begih' er iets menselijks in de zakenman spreken. Voor het eerst begint bij he door te schemeren wat zijn leven eige»^ lijk is geweest, hoeveel ellende hij ver' oorzaakt heeft in plaats van goed te doe»' goed te zijn, iets van zijn leven te make»' anderen te beminnen. f Wij krijgen hier groots karakterspel zien, zowel van de kant van de zake»' man als van de kant van de weduwe e haai zuster en haar moeder. Dit spel zal ons goed doen, ont tot »a denken brengen, dit spel zal ons vera®' leren zien dan alleen maar tot wat zlC, zichtbaar rondom ons afspeelt. De hen}® en de hel en de liefde en het kwaad zl' even reëel als ons huis, waarin we nen en het geld. dat ons door de hand® vliegt. Dit spel doorbreekt de zichtbar wereld om ons even bewust te doen z» van die even werkelijke, maar onzic»}' bare wereld. Net zo goed als onze wil, voor niemand zichtbaar is, even werkelU» is als onze daad. Dit spel getuigt van ons geloof in eeuwige waarheden, het zal veel g°® doen, maar is ook van a tot z door door toneel, en goed toneel! De „Deutsch-Indonesische Tabak Hnn- delsgesellschaft" heeft 5.190 balen Su- matra-tabak verkocht. De opbrengst lid" tussen de 14 en 15 miljoen mark. De D.I.T.H. heeft, naar een woordvoer der meedeelde, ook 1.500 balen Java- tabak in veiling gebracht, waarvan de eigendom wordt betwist door de Soeko- wono-maatschappij te Amsterdam. Dez® partij had meer dan een miljoen mark opgebracht. Van de Sumatra-tabak waS 40 a 45% en van de Java-tabak circa 25% aan Nederlanders verkocht Het ministerie van financiën deelt me' de, dat van de 3%% lening 1955 II ten laste van Nederland op 15 oktober 195= aflosbaar zal worden gesteld 3/90e dee' van het op die datum uitstaande bedraë van deze lening. De uitloting van schuldbewijzen zal i» het openbaar plaats vinden op vrijdag E september 1959 in het gebouw van hei ministerie van financien, te 's Gravenha' ge. 25 miljoen 99 O Binnen het kader van hef Prins Bernhard-fonds is opgericht het voorlo pig comité „INDAP" (omilé provi soire institute Néerlandais pour la dif fusion des arts plastiques). Aan deze oprichting liggen tweeërlei factoren ten I grondslag. Enerzijds bereikten het Prins Bernhard-fonds van de zijde van representatieve Nederlandse kunste naars herhaaldelijk verzoeken om fi nanciële steun voor de uitvoering van doorgaans ongecoördineerde of in cidentele plannen tot het houden van verkoopexposities in het buiten land. Anderzijds blijkt voortdurend dat de hedendaagse Nederlandse beel dende kunst enkele uitzonderingen ter zijde latend, op de buitenlandse markt ongevraagd is. Het voorlopig comité „INDAP" stelt zich allereerst ten doel te onderzoeken in hoeverre dergelijke aanvragen om steun voor honorering in aanmerking komen. Het is voornemens zyn activiteiten zorgvuldig te coördineren met hetgeen I door de Nederlandse overheid op het gebied van de representatie van onze hedendaagse beeldende kunst in het buitenland wordt verricht, teneinde zo veel mogelijk het ontstaan van een markt fe bevorderen in de centra waar door middel van dergelijke manifesta ties belangstelling is of zal worden ge wekt. Het plan is om in een later stadium mede afhankelijk van de opgedane ervaringen met proefobjecten een i onafhankelijke stichting „INDAP" op 1 te richten waaraan door het Prin.s Bernhard-fonds steun zal worden ver leend. Algemeen secretaris is de Am- I sterdamse beeldhouwer L. P. J. Braat, I p.a, P.B.-fonds, Herengracht 499, Am- fcat-J i stetüMtt, werp inderdaad niet voldoet aan de havige zou worden verstoord. Reclaf» Naar wij uit financiële kringen verne men zal de gemeente Rotterdam binnen kort overgaan tot de uitgifte van e®» 4 30-jarige obligatielening ten bedra ge van 25 miljoen tegen de koers va» 99%. De inschrijving zal openstaan bij ce» consortium onder leiding van de Rotte®' damsehe Bank. Aflossing der lening zal geschieden i» gelijke jaarlijkse termijnen. Vervroegd® aflossing is de eerste tien jaar van d® looptijd niet toegestaan, daarna tusse» 1969-1973 a 101 en vervolgens tege» 101%. Met ingang van 1 oktober a.s, zal de i»' voer van bonen en tomaten in ons la»® uit landen, welke niet tot de EEG beho ren, weer toegestaan zijn. Dit heeft he1 produktschap voor groenten en fruit tha»s reeds ter kennis van belanghebbenden g®' bracht. Het Centraal Bureau voor de grafisch® bedrijven deelt ons mede, dat het aan h®1 College van Rijksbemiddelaars een tel®' gram heeft gezonden van de navolgend® inhoud: „De besturen der werkgever5' en werknemersorganisaties in het gra"' schc bedrijf dringen bij uw college aa» op een volledige goedkeuring van hun ver' antwoorde voorstellen lot wijziging van d® drie grafische collectieve arbeidsoveree»' komsten. Een spoedige algehele goedke»^ ring zal de toenemende onzekerheid te' niet kunnen doen. Er was bij B. en W. van RottcrdahJ uen aanvraag ingediend, om een lichv reclame voor een sigarettenmerk te ng gen aanbrengen op het dak van de pa1?' den 6 tot en met 12 van de Parallelstraa» Er werd afwijzend op beschikt, o.m. oh?' dat de plaatsing en het uiterlijk van lichtreclames zodanig zouden zijn, deze i. v. m. de bestaande omgevi»» en de waarschijnlijk te verwachten opt' wikkeling daarvan niet aan de redelijk eisen van welstand zou voldoen. De aanvrager, een reclamebureau, hiervan in appél gegaan en de daarVO® aangewezen commissie heeft ter php»® een onderzoek ingesteld. Deze comniis5' is tot het besluit gekomen, dat het o» te stellen welstands-eisen, zodat zij de \vCl' gering op haar plaats acht. De meerderheid van de commissi® het echter niet eens met B. en W. ov®", het bezwaar, dat het karakter van wo°h wijk door een lichtreclame als de ond®® d® op daartoe geëigende panden langs invalswegen zijn inherent aan het uit®1^ lijk van een grote stad als Rotterdam behoeven, mits goed uitgevoerd, ook °v®® dag het karakter van een daarnaast ëe legen woonwijk niet wezenlijk te schad®J aldus deze meerderheid, die advise® het beroep ongegrond te verklar®11} maar de betrokkene toch nog geleë® heid te geven met een beter ontwerp nieuwe aanvrage in te dienen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 10