Maan ondanks succes met de Lunik 2 geen Sovjet-gebied Khroesjtsjev vertrokken Troonrede-,,film55 over de rijke geschiedenis van ons land Van Quatre Bras en Waterloo tot Marshall Plan en Benelux Leonid I. Sedov maakt goede beurt bij Sovjetregering Internationaal overleg over de kwestie-Laos res van soci kapitalisten F.S. kunnen Russische prestatie niet onmiddellijk evenaren Leider van Russisch ruimteonder zoek president internat, organisatie JöoeK van JbJJ over Suez-oor Tussen RuslandAmerikaEngeland FrankrijkChina en de vier Indochinese staten Juichende Russinnen GELEERDEN VERKLAREN IN MOSKOU: V.S. ontvangen hem als staatshoofd OP VOORSTEL VAN DE SOVJET-UNIE Op Celehes DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 BUITENLANDSE Zeeuws-Vlaanderen en Limburg kwam ondubbelzinnig tot uiting. 1921: Met waardering maak ik ge wag van 't besluit der in de Volkenbond Verenigde Mogendheden tot vestiging van een Permanent Hof van Internatio nale Justitie te 's-Gravenhage. 1925: De arbeidswet 1919 zal verder worden doorgevoerd. 1928: Met krachtige bestrijding der werkloosheid zal worden voortgegaan. Een wetsvoorstel tot regeling der werk loosheidsverzekering is in voorberei ding. 1930: De economische crisis heeft tot ernstige gevolgen voor ons land geleid. Een donkere schaduw wordt geworpen over 's R\jks financiën. De ontwikkeling van de staatkundige verhoudingen in Nederlands-Indië vordert bij voortdu ring de aandacht. 1932: Zonder voorbeeld in de geschie denis zijn de economische verhoudingen over de gehele wereld ontredderd. De werkloosheid heeft nooit gedachte vor- Salarisverlaging 1933: Beperking der uitgaven zal ten dele moeten worden verkregen door een redelijke verlaging van de salaris sen en ionen van het Rijkspersoneel. 1934: De toestand van het bedrijfsle ven is zeer zorgwekkend. Met grote be zorgdheid voor de toekomst moet wor den vastgesteld, dat de drang naar ster ke bewapening herleefd is. 1938: Verdere uitvoering van de droog legging van de N.O.-polder en voorbe reiding van overige inpolderingen zul len krachtig worden voortgezet. De ver dere uitvoering van de voorgenomen maatregelen tot versterking van 's Land weermacht blijft onontbeerlijk. Mobilisatie en oorlog 1939: Ter handhaving van de volstrek te onzijdigheid, waartoe ons land geroe pen is, heb ik mij genoopt gezien, be vel te geven tot mobilisatie. Het econo misch leven wordt in al zijn geledingen door de oorlog zwaar getroffen. 1945: Gevoelens van diepe bewogen heid mengen zich met die van vreugde en erkentelijkheid na zes jaren van bittere scheiding. Temidden der ver woesting liggen hier de krachten voor hbrstel en vernieuwing. Met grote zorg vervult mij de ontwikkeling van de ge beurtenissen op Java. Wij blijven po gen de toekomst te redden van een Ge menebest gebouwd op de vrijwillig aan vaarde saamhorigheid der Rijksdelen. 1946: Gestreefd zal worden naar het wegnemen van belemmeringen, die ver nieuwing van het onderwijs in de weg staan. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de bestrijding van de ver wildering der jeugd. 1947: Helaas heeft de verhouding tot de republiek Indonesië zich in ongun stige zin ontwikkeld. Een voorstel om de mogelijkheid te openen de nieuwe staatkundige structuur van het Konink rijk een wettelijke grondslag te geven, wordt voorbereid. Voor de samenstel ling van een nieuw Burgerlijk Wetboek is een opdracht verleend. 1948: Een spoedige totstandkoming van de economische Unie met België en Luxemburg acht de regering van groot gewicht. Indien de Amerikaanse hulpverlening niet tijdig ware geschied, zou een ernstige terugslag in het her- Stel van de volkswelvaart onvermijde lijk zijn geweest. 1949: In het afgelopen jaar trad Ne derland toe tot de Raad van Europa en het Noord Atlantisch verdrag. Het bijeenkomen van de Ronde Tafelconfe rentie heeft de hoop doen herleven dat, hoe ernstig en ingewikkeld de vraag stukken van het Koninkrijk ook zjjn. spoedig een bevredigend resultaat zal worden bereikt. Souvereiniteitsoverdracht 1950: In de eeuwenoude verhouding tussen Nederland en Indonesië heeft zich door de souvereiniteitsoverdracht een definitieve verandering voltrokken. Het vraagstuk Nieuw Guinea houdt beide landen verdeeld. Over het te voeren loon- en prijsbeleid heeft de Regering advies gevraagd van de dit jaar tot stand gekomen Sociaal Economische Raad. De sterke bevolkingsgroei blijft krachtige bevordering van de emigra tie eisen. 1952: Een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening zal worden voor bereid. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de bezitsvorming. 1953: Voor ons land zal 1953 blijven voortleven als he. jaar van de waters nood. Er bestaat goede hoop dat vóór de najaarsstormen de sluiting van de dij ken voltooid zal zijn. 1955: De regering zal de eerste bilate- rale overeenkomst op atoomgebied, met de Verenigde Staten, binnenkort aan U voorleggen. Het snel toenemd aantal gezinnen dat van Indonesia naar Neder land komt, brengt grote moeilijkheden mee. Een ontwerp Deltawet zal spoe dig worden ingediend. 1956: De openlegging van Nieuw-Gui- nea gaat voort. Daarbij wordt gestreefd naar inschakeling van de autochtone bevolking. 1957: Ons volk zal zich bewust moe ten zijn van de ernst van de economi sche situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. 1958: De republiek Indonesië heeft met schending van alle rechtsregels een reeks van maatregelen tegen Neder land getroffen waardoor het verblijf van onze landgenoten in Indonesië bijna on mogelijk is gemaakt. De moeilijkheden die men in Wash ington ondervonden heeft bij het opstellen van een voor Khroesj tsjev aanvaardbaar reisprogramma zjjn typerend voor de vooroordelen van de Russische premier. Men heeft dezer dagen wel' gekscherend gezegd, dat Khroesjtsjev niet veel meer van Ame rika weet, dan de sterrenkundigen van de maan weten. Maar de sterrenkundi gen hebben tenminste niet de pretentie, dat zij de maan geheel doorgronden en ZÜ laten zich niet door hun vooroorde len leiden, maar zij staan open voor nieuwe ontdekkingen. Khroesjtsjev ech- ter heeft een aantal diepgewortelde op vattingen over de Verenigde Staten, die de toets van de kritiek niet kunnen door staan, maar die hij na zijn bezoek aan Amerika niet zal hebben prijsgegeven, omdat het voor hem een soort geloofs punten zijn. Amerika, zo luidt een van Khroesjtsjevs dogma's, is een kapitalis tische staat, en wat een kapitalistische staat is, weet hij uit de werken van Marx, Engels en Lenin. Volgefis de communistische leer wordt in de kapi talistische staat in laatste instantie al les uitgemaakt door de bezittende klas se. Het is deze klasse die de regering domineert, die de leidende rol speelt in de beide politieke partijen, en die de pers, de radio en de tlevisie in handen heeft. Khroesjtsjev is van mening, dat de Amerikanen geen echte vrije verkie zingen kennen. Welke partij ook de 'over winning behaalt, het is zijns inziens toch altijd de bezittende klasse die de lakens uitdeelt. De leidende politieke fi guren in Amerika zijn, volgens Moskou, niet anders dan de uitvoerders van de wensen van de kapitalisten en de mo nopolisten. Daarom is Khroesjtsjev er dan ook zo op gebrand, tijdens zijn reis door de V.S. in contact te komen met de KRONIEK meest welgestelde grootindustriëlen V y en andere kapi- taalkrachtige za kenlieden die hjj als de feitelijke rege rende élite van de V.S. beschouwt, en daarom heeft het het State Department de grootste moeite gekost om Khroesj tsjev bijvoorbeeld te bewegen tot een ontmoeting met de leiders van de vak bonden. De Russische premier ziet de arbeiders in de V.S. als leden van de uitgebuite klasse, die geen enkele in vloed kunnen uitoefenen op het lands- beleid. Hij gelooft niet in het bestaan van een werkelijk vrije Amerikaanse pers, en hij vindt de eenvoudige Ame rikaanse staatsburger oprecht een be klagenswaardig wezen, omdat er zijns inziens in Ar.--rika geen democratie be staat. Eisenhower heeft Khroesjtsjev uitge. nodigd naar de V.S. te komen „om hem de kans te bieden te zien boe Amerika en de Amerikanen er in werkelijkheid uitzien, hoe een welva rende natie reilt en zeilt in vrijheid". Maar Khroesjtsjev zal de komende da gen Amerika zien door een bril waar van de glazen vervaardigd zijn door de grondleggers van de communistische leer, en hij schijnt meer op praten dan op luisteren uit te zijn. De huidige machthebber in het Kremlin is, in te genstelling met bijvoorbeeld Stalin, een zeer spraakzaam man, die geen gele genheid voorbij laaf" gaan om zijn ge dachten zo nadrukkelijk en luidruchtig mogelijk te uiten. Khroesjtsjev ziet in zjjn reis door de V.S. mooie propagan distische mogelijkheden, en hij zal niet nalaten zijn kans volledig uit te buiten. Hp koestert waarschijnlijk de hoop dat hij met een aantal van zijn welbeken de leuzen indruk zal kunnen maken op de massa van het Amerikaanse volk. Hij zal zijn toehoorders vertellen, dat hij streeft naar een. vreedzaam naast elkaar bestaan van het kapitalistische en het socialistische stelsel. Hij zal zich voordoen als een strijder voor het be ëindigen van de kernproeven, als de gro te kampioen voor ontwapening en als een voorvechter van toenemende han del tussen de V.S. en de U.S.S.R. Alle maal zaken die op het eerste gehoor heel goed klinken, als men niet weet wat Khroesjtsjev er in werkelijkheid mee bedoelt. Maar het State Department heeft een wijze maatregel genomen om Khroesjtsjev te verhinderen met zijn propaganda succes te boeken. De Russische gast zal op zijn tocht door de V.S. namelijk vergezeld worden door de permanente gedelegeerde van de V.S. bij de Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge, die het communistische jargon door en door kent en die een gro. te ervaring heeft in het aan de kaak stellen van Russische bedrieglijke po litieke verklaringen. Lodge heeft in de V.N. een bijzondere reputatie verwor ven door zijn prompte en scherpzinnige reacties op Sovjet-propagandaredevoe- ringen. Het zal de komende dagen de taak van Lodge zijn, er voor te zor gen dat het Amerikaanse publiek niet in de war gebracht wordt door de te ver wachten mooie praatjes van KhrQesj- tsjev, en Lodge heeft zich de laatste weken op deze taak grondig voorbereid door een diepgaande studie van alle be langrijke verklaringen die door de Sov jet-premier de laatste jaren zijn geuit, zoals ook Nixon gedaan heeft vóór hij onlangs in Moskou met Khroesjtsjev in het strijdperk moest treden. Of Khroesjtsjev werkelijk wel iets le ren wil van Amerika en de Amerikanen gaat men zich afvragen, als men ver neemt, dat hy een persoonlijke sugges tie van de Amerikaanse president heeft afgewezen, om Eisenhowers vroegere woonplaats Abilene in Kansas te be zoeken, waar Ie Russische gast een in druk zou kunnen krijgen van het leven van de typische eenvoudige Amerikaan. Maar de Sovjet-ambassade in Washing ton gaf op doorzichtige wijze te kennen, dat de premier zijn tijd niet wilde ver spillen aan een beperkt gehoor in een onbetekenende stad en dat hij de voor keur gaf aan een belangrijker podium. Het gaat er Khroesjtsjev vooral om de Amerikanen duidelijk te maken dat hij een mogendheid vertegenwoordigt die zich met de V.S. kan meten. Hij ver kiest Eisenhowers uitnodiging te zien als een erkenning van het feit dat de wereld tenslotte gedomineerd wordt door twee mogendheden: Amerika en de Sovjet-Unie. Triomfantelijk is hij vandaag naar Washington vertrokken, omdat hij alleen al in de invitatie tot deze reis een versterking van zijn pres tige ziet. JL Prof. Leonid Sedov zei dat de lance ring mogelijk is gemaakt door de be trouwbare automatische apparatuur. De baan van de raket week heel wei nig af van de berekende. Hoe de raket precies bestuurd werd, wilde hij niet zeggen. Wel verklaarde hij, dat de be sturing automatisch was. Prof. Sergei Vernov verklaarde, dat er in de kos mische ruimte nabij de aarde proces sen gaande zijn, die tot dusver onbekend waren. De aarde heeft de ruimte als het ware getransformeerd. Onder invloed van het magnetische veld van de aar de hebben zich rondom onze planeet twee gordels van verhoogde straling gevormd. De Russische geleerden, al dus prof. Vernov, hebben samenstel ling en energie van de buitenste gordel bepaald. Vastgesteld is, zei hij, dat er rondom de aarde elektronen draaien met verschillende energie. Hoe kleiner de energie, hoe groter het aantal. In de stralingsgordels bevinden zich zoveel elektronen, dat zij het magnetische veld van de aarde zouden kunnen demagne tiseren. De geofysicus Egeni Fjodorov ver klaarde dat de Sovjet-gelëerden bereid zijn hun collega's overal ter wereld de gegevens mee te delen die met behulp van de Lunik 2 zijn verkregen. Na ana lyse zullen de gegevens worden gepubli ceerd. Verwacht wordt dat de raket waardevolle inlichtingen zal verschaf fen over de samenstelling van de ruim te tussen aarde en maan. Wij weten nu, aldus Fjodorov, dat dit geen vacuum is, maar dat deze ruimte gevuld is 'met gas, kosmische stof en ook met grotere deeltjes. Prof. Boris Koekarkin, de vi- ce-voorzitter van de Russische astrono mische raad, zei dat er met de tele scopen preciezere gegevens over de be wegingen van de raket zijn verkregen dan via de radio. Prof. Joeri Kalinin, deskundige op het gebied van het aard magnetisme, zei dat de raket behulp zaam zal zjjn bij de verificatie van de veronderstelling, dat de vloeibare kern Prof. Leonid 1 Sedov (Van een bijzondere medewerker) Onder leiding van de Nederlandse socioloog prof. Den Hollander wordt in Milaan en Stresa het vierde we reldcongres van sociologen gehouden. Niet minder dan duizend deelnemers uit tweeënvijftig landen nemen er aan deel. Het centrale onderwerp van de beraadslagingen is de sociologie ge zien in haar samenhang met de sa menleving. In de groep van de bekende Britse planologe Ruth Glass waarin Neder landse deelnemers werden gesigna leerd, de Rotterdamse planoloog dr. Steigenga en dr. Basart van de T.N.O. alsmede de bekende Franse socioloog Chombart de Lauwe - begint men het er over het algemeen wel over eens te wor- den, dat de taak vano de. socioloog, de sociaal-geograaf en de sociaal-econoom bij de planologische beslissingen zo niet een mede-bepalende, dan toch wel een adviserende is. Tijdens de discussies ln de groep van de sociologie van de psychiatrie wees professor Arnold M. Rose van de Universiteit van Minnesota op het belang van de groepsgewijze behan deling voor de bespoediging van het genezingsproces van geesteszieken en derhalve ook van de sociologische aanpak en methode hiervoor. Door patiënten een functie in de groep te geven wordt getracht een van de veelvuldige oorzaken van' geestelijke ineenstorting functieverlies door b.v. het bejaard worden of anderszins in de samenleving weg te nemen. Hierdoor wordt mede dank zij toepas sing van een reeks andere moderne therapieën het percentage patiënten dat binnen twee jaar de inrichtingen kan verlaten tot 75 pet. opgevoerd. Zijn co-referent de britse psychiater Frank uit Surrey bevestigde zulks met eigen bevindingen. Interessant was het debat over het begrip elite. Pater dr. Ponsioen S.J.L., docent aan het international institute for social studies in Den Haag, zag het aldus: dat wij een overgangstoestand meemaken van het overgaan van de macht van de culturele elite naar de technische. Deze technische elite oefent haar gezag door haar greep op massa-communicatiemiddelen film, ra dio, televisie, pers, het gehele economi sche leven, steeds krachtiger uit. De remmen hiertegen worden steeds zwak ker. Het is de taak van de culturele eli te, die vroeger als gezagdraagster op trad, nu op te treden als kritische elite, teneinde ontsporingen van de techni sche elite te voorkomen. Uit Nederland werden behalve de reeds genoemden nog gezien de profes soren Hofstra (Amsterdam), Hofstee (Wageningen), Kruyt (Utrecht) en voorts vele sociologen, planologen uit hetgeen men de Nederlandse wereld van sociaal-wetenschappeRjke onder zoekers kan noemen. Juichend en wuivend stonden maandag de hele dag honderden inwoners van Moskou voor het planetarium, waar men nauwkeurig de aankomst van de aardraket op de maan had geregistreerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4