PEIL EDINBURGH FESTIVAL DIT JAAR GEDAALD CONGREVE'S zedenkomedie dramatisch hoogtepunt Opvoering door Old Vic Aandacht voor de geestelijke verheffing van ons volk Dreigende verzakelijking mag niet worden versterkt SUCROSA Voortrekker naar Jeruzalem Eigen gezicht" ONDANKS HEERLIJK ZOMERSE ENTOURAGE DE TROONREDE Nasser ontslaat minister Goederentrein ramt auto bij Apeldoorn Politiemannen gewaarschuwd voor corruptie FOCKE MELTZER f| DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 Dodelijke val in de Alpen Onderwijs EXPOSITIE RANG van 17-30 september bij Kalverstraat 152 - Amsterdam Bezitsvorming Op onbewaakte overweg Chauffeur zwaar gewond De bestrijding van de kanker Congres in Genève Voor diabetici en slanke lijn! Cassatie zaak-Fabius Hoge Raad conclu deert tot verwerping Soldaat verduistert briefpakketten In garnizoen te Schoonhoven Pater L. Engelbregt O.F.M. y> Sinds de regeringsverklaring op 26 mei waarin het kabinet-De Quay zijn program ontvouwde en sinds de nota over het inmiddels reeds in werking getreden nieuwe loonbeleid en over de subsidielasten verlaging, is een te korte spanne tijds verstreken om van de Troonrede veel nieuws te mogen verwachten. Dat bevat zij dan ook niet. Zij geeft veel eer te kennen, dat de regering zich door de ervaringen van de eerste maanden bemoedigd acht om in de aangekondigde richting verder te gaan. Daar komt bij, dat zij en ieder met haar zich over een aan merkelijk gunstiger economische situ atie mag verheugen, hetgeen uiter aard voor een ongestoorde uitvoering van het programma bijzonder bevor derlijk is. Om nu maar meteen even bij de economische problematiek te blijven: de regering heeft destijds in de regeringsverklaring te kennen ge geven de belastingdruk in ons land wel bijzonder zwaar te vinden. En zij heeft daar toen aan toegevoegd, dat tot belastingverlaging zou wor den overgegaan „indien en voorzo ver" de groei van het nationale in komen de toeneming van de omvang der staatsuitgaven overschrijden zou. Het is in dit verband misschien hier en daar toch een verrassing, dat, hoe wel de genoemde situatie zich voor doet, niettemin de tijdelijke belas tingmaatregelen wederom gehand haafd worden. De regering toont zich weliswaar consequent door in dit kader als eerste maatregelen te tref fen: het omlaag brengen van de on- gehuwdenbelasting en een verzach ting van de fiscale bepalingen inzake de fusie van ondernemingen, maar daarmee heeft zij het „voor zover" van de regeringsverklaring niet uit geput. Dat zij dit niet doet, motiveert zij met een beroep op haar zoge naamde „anti-cyclische" begrotings poli tiek. Voor een nadere beschou wing hierover verwijzen wij naar ons commentaar op de miljoenennota, elders in dit blad. Niet veel nieuws dus in de Troon rede. Maar toch ook geen sim pele herhaling van wat reeds eerder gezegd is. Uiteraard trekt de regering op tal van beleidspunten de lijn door van vorige kabinetten, maar zij geeft ook in deze Troonrede ver der reliëf aan haar „eigen gezicht". Het is begrijpelijk, dat na de om vangrijke arbeid, welke het kabinet op het gebied van lonen, huren en subsidies verricht heeft, deze verdere uitwerking van haar beleid op dit ogenblik nog wat schetsmatig moest uitvallen. Maar wat zij daarover zegt wekt gespannen verwachtingen. Zo zullen wij „op korte termijn" verne men, hoe de regering in concreto ernst gaat maken met de uitbouw van de bezitsvorming. Het kabinet lijkt zich aan een spoedige realisering te willen binden, door de tijd na drukkelijk rijp te verklaren. Ook naar de maatregelen, welke de regering in overweging heeft om de particuliere bouw van arbeiders- en goedkcpe middenstandswoningen te bevorderen, zien wij met graagte uit. En op een ander gebied: het wel bewuste streven naar een verminde ring van de centralisatie in het be stuursapparaat en de hoge betekenis daarvan niet slechts voor de effi ciency van dit apparaat, maar vooral als middel tot versterking van de lokale en gewestelijke zelfstandig heid en verantwoordelijkheid en daardoor van de democratie, wekt levendige belangstelling voor de wijze waarop het kabinet deze plannen nader zal concretiseren. De regering blijkt voorts de pro blemen der zogenaamde ruimtelijke ordening zeer ter harte te nemen. De in verhouding uitvoerige aandacht welke de Troonrede hieraan wijdt verheugt ons zeer. Nog meer, uiter aard, het feit, dat „de nodige finan ciële steun" metterdaad op tafel wordt gelegd. De tegenstellingen tussen de dichtbevolkte randstad Holland en de op ontwikkeling wach tende probleemgebieden dwingen in derdaad tot een zeer krachtige aan pak van de hierbij rijzende vraag stukken. Deze Troonrede wijkt, als wij goed zien, wat haar literaire vorm betreft, inzoverre af van haar jongste voorgangster, dat zij minder vanuit een centraal gestelde gedach te geredigeerd is doch meer tracht recht te doen aan de ingewikkeldheid der actuele staatkundige vraagstuk ken. Dat niettemin een aantal be langrijke problemen ook bij deze ruimere opzet geen vermelding vond, is even gemakkelijk vast te stellen als weinig verwonderlijk. En dit laatste te minder, nu de rege ring-De Quay, zoals gezegd, ons kortgeleden niet slechts over het ge heel van haar beleidsopvattingen zo uitvoerig heeft ingelicht, maar ook haar leidende beginselen met zoveel nadruk heeft gesteld. Zo willen wij bijv. dan ook niets verontrustends afleiden uit het ontbreken van enige opmerking inzake de P.B.O.! Op grond van dit geheel aan verstrekte informaties zien wij de verdere ar beid van dit kabinet met vertrouwen tegemoet, in de hoop dat wat thans nog schetsmatig bleef, in de loop van het komende parlementaire jaar zich tot de markante trekken van een krachtig en tot toenemende geeste lijke en stoffelijke welvaart van ons gehele volk strekkend bewind zal verscherpen. De 25-jarige wïskunde-leraar A. V. uit Oegstgeest heeft zondag in de Alpen een dodelijke val gemaakt. De heer V. verbleef in een kamp nabij de winter sportplaats Contamines in de omgeving van Chamonix. Ter gelegenheid van de opheffing van het kamp organiseerden de leiders een klimtocht naar de Mont Joly. V. en twee Engelsen wilden niet meegaan en besloten de Tré-la Tête (3200 m) in het Mont Blanc-massief te beklimmen, ondanks een verbod van de kampleiding. Het drietal kwam zondag avond de berg af, toen het weer slecht werd. De Engelsen maakten een val van veertig meter in de mist, maar slaagden er in veilig beneden te komen. Maandag is de heer V. met gebroken schedel gevonden aan de voet van een grote rots waarop hij vermoedelijk is uitgegleden. Donderdag zal het dezer dagen freed gekomen studententehuis aan de utenselaan te Eindhoven officieel %orden geopend. Het traditionele vuurwerk na de laatste taptoe op het kasteel van Edin burgh heeft zaterdagavond het Festi val besloten. De feestelijk verlichte lollipops in Princes Street zijn ge- gedoofd. De critici, die tot het einde zijn gebleven, pakken hun koffers. De stemming onder de festivalgangers is goed, want nog nooit is het weer zo zomers geweest in het ruige Athe ne van het Noorden. Toch heerst er ook een zekere bezorgdheid over de toekomst van het Festival, vooral on der de burgers van Edinburgh zelf, die ieder gesprek met een bezoeker beginnen met: „Het peil van het Fes tival zakt, zegt iedereen; bent U het daarmee eens?" Indedaad is het hoge niveau waarop het festival in de eerste tien jaren heeft gestaan, in de laatste paar jaar iets ge daald. Worden de organisatoren te zui nig? Dat zou niet zo erg onbegrijpelijk zijn, gezien de grote geldelijke tekorten van het festival. Een tekort dat uiter aard goed gemaakt moet worden door de enorme toevloed van bezoekers uit binnen- en buitenland naar de hotels en retaurants, en vooral naar de fascine rende winkels van Princes Street. De artistieke leiding zal misschien ook een beetje geschrokken zjjn van het grote fiasco in 1957 van de ontzettend kostba re montage van een première van Jo nathan Griffin's The Hidden King. Dit veel te lange historische drama over de Portugese pretendent Dom Sebastian werd door de meeste critici, die vier en half uur op de harde banken van de synode-zaal hadden gezeten, vernieti gend ontvangen. Niet helemaal terecht. Daarna brak ook de kritiek los van de belastingbetaler en vooral van de gewo ne man, die zjjn afkeuring van een der gelijke verkwisting van subsidie voor 'n stuk dat een débacle was geworden, in ingezonden stukken luchtte. Dé artistie ke leiding van liet festival ging zelfs over tot de ongewone r-ocedura van een open forum, waarin regisseur en hoofdspelers het stuk verdedigden. Het was tevergeefs. Ook nu nog zjjn vele burgers van de stad niet bereid meer helasting te betalen, zoals bleek uit een reactie op het voorstel van de Schotse auteur Eric Linklater om de belasting een dubbeltje te verhogen en dan uit sluitend eerste klas artiesten voor Edin burgh te engageren. De meeste inwo ners die hierover door de pers geïnter viewd werden, vonden de lasten al hoog genoeg. Intussen maakte de samenstel ling van het program een indruk van een te sterke bezuiniging, die ten koste moet gaan van de reputatie van een dergelijk groots opgezet internationaal festival. Er was niets spektaculairs. In plaats van de Glyndebourne Opera of de Scala was er nu de opera uit Stock holm, die overigens een interessante Un Ballo in Maschera ten tonele bracht te gen een Zweedse achtergrond. Op het toneel werd voor de vierde maal sinds het eerste festival The Three Estates opgevoerd. De Old Vic gaf zes voorstel lingen van Congreve's Double-Dealer en de English Stage Company speelde een week lang O'Casey's Cock-A-Dood- le-Dandy. Voor alle andere opvoeringen waren provinciale gezelschappen uit Schotland uitgenodigd, die, hoe uitste kend deze kleinere groepen soms ook mogen acteren, toch niet op het- inter nationale plan staan. De Old Vic heeft ook ditmaal op 't festival niet teleurge steld, al was het verblijf in Edinburgh wel erg kort. Nu de Old Vic de belofte heeft ingelost alle Shakespeare-stukken binnen zes jaar op het toneel te bren gen, is zij vrijer in de keuze van haar repertoire en heeft voor het begin van dit nieuwe seizoen in London en ook voor Edinburgh een komedie geko zen uit de periode van de Restauratie van de Monarchie in Engeland. Het is een tijdvak, dat ver van ons af ligt in intellectuele zowel als in morele opvat tingen. De bekende literaire historicus J. W, Krutch heeft de atmosfeer van de restauratie-tjjd als volgt gekenmerkt: „Een tjjd waarin de deftige heren in al les „gentlemen" wilden zjjn, behalve in de wezenljjke dingen". De Double-Dealer geeft dan ook een verbijsterend zedenbeeld van die da gen en de bedrieger, zoals die ge speeld wordt door Donald Houston, is dan ook zo'n geraffineerde schurk en huichelaar, dat Tartuffe nog bij hem in de leer zou kunnen gaan. De hu welijksverwikkelingen zijn van dien aard dat ze bijna te ingewikkeld zijn om uit elkaar te houden. En dit doet er ook niet toe. Op het eind wordt de schurkachtige double-dealer gestraft en de ergste bedriegsters ontmaskerd. De intrigue betekent overigens niets in dit stuk. Het is de vlijmscherpe te kening van de figuren die fascineert. In hun onbenulligheid en oppervlak- igheid vertonen zij geen enkele der de immensie, maar zijn typen van een periode, waarin volgens Karei II zelf, geen man oprecht en geen vrouw fat soenlijk was uit beginsel. Zo zij dat toch waren, dan was de basis hiervan humor of ijdelheid. Deze woorden,die door Bisschop Burnet Karei in de mond werden gelegd, slaan in ieder geval op al de personen die in Con greve's blijspel in hun pompeuze kle ding over het toneel dwarrelen. Miles Malleson maakt van de sullige pantof felheld Sir Paul Plyant een onverge telijke karikatuur van een man. Als Miles Malleson en Ursula feans in „The double dealer". een schitterend kleurig 17de eeuws medaillon is ook het beeld van Lady Froth op het trapje bij haar boeken, met de lorgnet In de hand: de would- be „femme savante" ten voete uit getekend. De regie van Michael Benthall en de kostbare costumering en vernunftige encenering verhogen de humor en de vaart van dit blij spel. En de inhoud van de taal moge te verwaarlozen zijn, de stijl en de geestige dialoog van Congreve heb ben hem niet voor niets de hoogste lof verworven van T. S. Eliot. De opvoering van de Old Vic was ongetwijfeld dramatisch het hoogte punt. Toch dient er hier nogmaals op gewezen te worden dat de grote ver dienste van dit festival in Edinburgh misschien niet al de officiëel opvoe ringen zijn, maar de wonderlijke prestaties van kleinere studenten- groepen en toneelgezelschappen die in deze drie weken allemaal in Edin burgh samenstromen. Onder de moei lijkste omstandigheden, in bijna on bewoonbare zaaltjes worden hier dik wijls verrassende prestaties gele verd. Jammer dat deze dikwijls de gewone festivalbezoekers ontgaan. Zo werd dit jaar een opvoering van McGrath Why the Chicken door een theatergroep uit Oxford door de be kende criticus van de Sunday Times Harold Hobson geprezen als een van de beste opvoeringen van heel het festival. Sinds enige jaren organiseert het fes tival ook voordrachten van bekende Engelse dichters en schrijvers. De ster onder hen was dit jaar John Bet- jeman, de man die niet alleen zijn ge dichten-uitgave tot een bestseller heeft weten te maken, maar die ook tot de meest geliefde voorleeskunstenaars op de radio en in de zaal behoort. Hij weet zijn publiek vooral te boeien door zijn korte inleidingen, zijn onverwachte op merkingen en zijn „vergeetachtigheid". Hij heeft bewust of onbewust alle „showmanship" waar het publiek' altijd om giert hetzij in Edinburgh hetzij in het kleinste dorpje in de Vogezen. Het publiek brult van het lachen wanneer hij zegt niet te weten hoe lang hij moet spreken, en dat de gedichten die hij gaat voorlezen niet op het program staan. Deze techniek is blijkbaar inter nationaal. Is dit een van de samen zweringen waar Shaw op doelt in A Doctor's Dilemmaof zouden die schrijvers werkelijk niet weten hoe laat het is en staat hun horloge altijd stil? Niettemin is Betjeman een groot woordkunstenaar en het is een lust om naar hem te luisteren. Misschien zijn de onderwerpen van zjjn eigen gedich ten te Engels, maar met zijn eigen com mentaar zullen zij ook over de gren zen succes hebben. Als hij ooit naar Nederland komt, moet u er wel op let ten of zijn horloge weer stil staat! TH. ZWARTKRUIS, lit. drs. Vervolg van vagina 1) Op het gebied van de belastingtarie ven zal derhalve moeten worden vol staan met een, overigens dringend ge boden, verlaging van het tarief van de loon. en inkomstenbelasting voor onge- huwden. Gezien ook de doorwerking in het volgende jaar van de met ingang van dit jaar getroffen maatregelen op het gebied van de investeringsaftrek en de vervroegde afschrijving zal een verdere vermindering van de feitelijk bestaande belastingdruk niet kunnen plaatsvinden en zullen mitsdien de laat stelijk voor 1959 verlengde belasting maatregelen ook voor het komende jaar moeten worden gehandhaafd. Als uitvloeisel van het terzake in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge voerde overleg zal spoedig een wets voorstel worden ingediend tot verhoging van de huren met ingang van 1 april van het volgend jaar. Te zamen met de voorgenomen vermindering van de wo- ningbouwsubsidie zal ook aldus een stap vooruit worden gezet op de weg naar op dit gebied meer normale toe standen. kernfysisch onderzoek, met name bij het hoger onderwijs, alsmede de indus triële toepassing daarvan krachtig be vorderen. De over het algemeen even wichtige groei van onze volkshuishou ding doet de regering niet het zicht verliezen op de, zo belangrijke, struc tuur-politieke vraagstukken. Reeds in het algemeen vereist de snelle aanwas van de bevolking en haar spreiding over het grondgebied van ons land het treffen van planoogislche en bestuur lijke maatregelen, welke van het hoogste belang zijn. Bepaalde delen van het land onder vinden daarenboven, uit een oogpunt van een evenwichtige welvaartsontwik keling, bijzondere moeilijkheden, waar mede in het beleid rekening zal worden gehouden. Zo heeft de industriesprei ding de ernstige aandacht van de rege ring, omdat vooral langs deze weg de oplossing moet worden gezocht voor het in die streken bestaande vraagstuk, van de structurele werkgelegenheid, alsmede voor de moeilijkheden, welke in het Westen des lands in toenemende mate voortvloeien uit de bevolkings dichtheid en de concentratie van de bedrijvigheid aldaar. De woningnood, met name in de sector van de arbeiderswoningen .n is oferS nog^vTn'Todan^f S f en~de uitbreiding van industrie "veiigens nog van zodanige om-I in oi hu» vang dat hier bijzondere waakzaam- De regering zal daarom de vesti- heid en zorg geboden blijven. De rege ring overweegt maatregelen tot on dersteuning van het streven om de particuliere woningbouw meer dan tot dusverre op de bouw van deze woningen te richten. Binnen het geheel van de nationale volkshuishouding zal de regering haar beleid richten op een ontplooiing van land- en tuinbouw. Zij zal bijzondere aandacht wijden aan het landbouwon derwijs en het landbouwkundig onder zoek, zomede aan een verbetering van de bedrijfsstructuur en de externe pro- duktieomstandigheden. Ook het garan- tiebeleid zal in toenemende mate wor den gericht op het stimuleren van een economisch verantwoorde produktie. Daarnaast zal het garantiebeleid blij ven afgestemd op redelijke producen tenprijzen voor die landbouwprodukten, die in het bijzonder de gevolgen onder vinden van het gebrek aan standvastig heid der internationale marktverhoudin gen en die tevens voor de inkomensvor ming in de landbouw van wezenlijk be lang zijn. Met betrekking tot het Reac tor Centrum Nederland te Petten be staat de verwachting dat de onderhan delingen inzake een samenwerking met Euratom tot een bevredigend resultaat zullen leiden. Daarnevens blijft de rege ring de verdere ontwikkeling van t in de noordelijke provincies alsook in de andere probleemgebieden met kracht bevorderen. Daartoe is zij be reid de nodige financiële steun te verlenen voor het in versneld tempo tot uitvoering brengen van een pro gramma van werken, dat blijvend ver betering kan brengen in het industriële vestigingsklimaat aldaar. Een en an der kan uiteraard niet beperkt blijven tot de industrie. Ook andere wel vaartsbronnen zullen, waar nodig, tot verdere ontwikkeling moeten worden gebracht. Daarbij zal niet uit het oog worden verloren dat de algemeen maatschappelijke en culturele bege leiding van bovenbedoelde activiteiten onmisbaar is voor de harmonische ontwikkeling van deze gebieden. De aandacht blijft gevestigd op de noodzakelijkheid om de vooraanstaande positie die de Nederlandse zeehavens in West-Europa innemen te handhaven en, zo mogelijk, te versterken, waartoe niet alleen vergroting van het havenareaal, doch ook verbetering van de toegangen uit zee en de verbindingen met het ach terland geboden is. van ons democratisch bestel zal kunnen bijdragen. Voortbouwende op de reeds verrichte, waardevolle, arbeid stelt de regering zich voor de grote onderne ming van het tot stand brengen van een nieuw Burgerlijk Wetboek met kracht voort te zetten. Als partiële wij ziging van bestaande wetgeving zal zij op korte termijn een wijziging van de Loterijwet aan de orde stellen. Over de vraag in hoeverre' een herziening van het vennootschapsrecht gewenst is zal de regering zich doen voorlichten door een staatscommissie. Advertentie CRISTAL DE Op sociaal gebied blijft de regering streven naar een verdere voltooiing van het stelsel van sociale zekerheid. Daar bij zullen de verzorging en de revalida tie van langdurige zieken in stijgende mate aandacht vragen. Aan een wijde verbreiding van duur zaam persoonlijk bezit, en met name van produktief bezit, hecht de regering bijzondere waarde. Zij is van oordeel dat niet kan worden volstaan met een spoedige afwerking van de onderhanden regelingen, maar dat de tijd thans rijp is om tot een verdere uitbouw van het bezitsvormingsbeleid over te gaan. Zij stelt zich voor het terzake in de eerst komende jaren te voeren beleid, daar onder begrepen een aanduiding van de daartoe te treffen financiële en fiscale maatregelen, op korte termijn in een afzonderlijke nota aan U voor te leggen. Een vraagstuk van andere aard dat in een sterk ontwikkelde volkshuishou ding als de onze wordt opgeroepen, is dat der voortschrijdende centralisatie. De regering acht het bewust vermin deren van bestaande en het tegengaan van verdere centralisatie in liet be stuursapparaat van het hoogste belang, met name op grond van de aan dit verschijnsel verbonden bezwaren uit een oogpunt van verantwoordelijkheid van de burgers. Zij is ervan overtuigd dat decentralisatie tot een versterking Voor de vorming en de ontwikkeling van de persoonlijkheid van de mens zijn het onderwijs en de cultuur van uitnemend belang. De regering be steedt daarom grote aandacht aan de uitbreiding en verbetering van het on derwijs, waarbij vooral de voorziening in de behoefte aan docenten en de bouw van scholen haar zorg hebben. Ook van U zal in het komende jaar veel aandacht worden gevraagd voor het onderwijs en met name voor de onderwijswetgeving; dat geldt niet alleen voor de grote wetsontwerpen tot regeling van het voortgezet on derwijs en van het wetenschappelijk onderwijs, maar ook voor een aantal andere onderwerpen, die nog op be handeling wachten. In het bewustzijn van tie grote waar de die radio en televisie in stijgende mate kunnen hebben, is besloten tot uitbreiding van de televisiezendtijd. Waakzaamheid is geboden opdat de toeneming van de materiële welvaart de in de hedendaagse maatschappij dreigende verzakelijking niet verster- ke. Veeleer behoort zij dienstbaar te zijn aan de geestelijke verheffing van ons volk. In dit verband ware o.a. te denken aan maatschappelijk werk, aan kennisneming van ons oude cultuurbe zit en van uitingen van hedendaagse kunst en aan een zinvolle vrijetijdsbe steding, waaronder de sport. Van bij zonder belang voor de toekomst van ons volk is daarbij een verantwoorde vorming van de jeugd. De regering is van de ingrijpende betekenis van deze kant van ons volksleven door drongen. Voor zover het op haar weg ligt zal zij hier stimulerend optreden. Niet alleen de vraagstukken, welke ik zoëven heb aangeduid, maar ook vele andere zullen in het komende zittings jaar uw aandacht en werkkracht vra gen. De ingewikkeldheid en onderlinge verwevenheid ervan zullen uw besluit vorming veelal tot een moeilijke ma ken. Moge uw arbeid, waarbij vele en gevarieerde belangen moeten worden overwogen en behartigd, worden ver licht door het diepe bewustzijn van het voorrecht, dat regering en Staten-Gene raal ten dienste van het welzijn van ons volk in vrijheid werkzaam zjjn. En mo gen zo ook aan ons volk de offers, die het, gezamenlijk met de andere Wester se volken, bij voortduring voor de na tionale vrijheid moet brengen, minder zwaar vallen door een levend besef van dat hoge goed. Met de bede dat God u in het komende zittingsjaar moge sterken bij de vervulling van uw moei lijke en verantwoordelijke taak, ver klaar ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopend. President Nasser heeft de minister van voorlichting voor het Syrische ge bied van de Verenigde Arabische Re publiek, Riad el Malki, ontslagen, al dus bericht Reuter. Er is geen reden voor het ontslag gegeven. De minister is een broer van de overleden kolonel Adnan el Malki, die in 1955 in Syrië door nationale socialis ten is vermoord en later tot nationale held is uitgeroepen. (Van onze correspondent) Op de onbewaakte overweg in de Lange Amerikaweg te Beekbergen op de spoorlijn Apeldoorn-Dieren is gister middag tegen half vijf een met stenen beladen vrachtwagen uit Apeldoorn door een juist passerende goederen trein gegrepen. De ravage was zeer groot. Het duurde bijna een uur, voor dat men de chauffeur, de 47-jarige C. Drent uit Apeldoorn, kon bevrijden. Met behulp van snijbranders moest men de cabine van de auto open ma ken. Met ernstige verwondingen werd hij in het ziekenhuis opgenomen. De bestuurder van de locomotief werd licht gewond. Hij kon na verbonden te zijn huiswaarts keren. De vrachtwagen beladen met 15000 stenen werd ongeveer 30 meter mee gesleurd en totaal vernield. De locomo tief en twee van de vijf goederenwa gons ontspoorden en kwamen in het bouwland langs de spoorlijn terecht. Men vermoedt dat de vrachtwagenbe stuurder de goederentrein te laat heeft opgemerkt doordat de laagstaande zon hem precies in de ogen scheen. Het treinverkeer werd gestremd. Zeshonderd medici uit alle delen van do wereld hebben in Genève een twee daags congres gehouden over kanker bestrijding. Volgens de Zwitserse orga nisatoren is op de bijeenkomst geble ken, dat er reeds voortgang is gemaakt in de bestrijding van bepaalde soorten Kanker met geneesmiddelen en dat ver dere voortgang mag worden verwacht. De Russische specialist professor L. F. Larionow, zei in zijn lezing, dat in Rusland een groot aantal middelen wordt ontwikkeld ter genezing van spe ciale soorten kanker. De hoop dat er nog eens een middel zal worden gevon den dat gebruikt kan worden tegen al le soorten, noemde hij echter een wens droom. Ook de Amerikaanse professor David Karnofsky maakte melding van een versnelling van het programma voor de kanker-chemotherapie. Een aantal specialisten voerden een discus sie over de mogelijkheid van behande ling van bloedkanker met behulp van inspuitingen met been merg. Advertentie de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is Het technologisch instituut van Cali- fornië in de Verenigde Staten heeft gis teren een grote aardbeving geregis treerd waarvan de haard vermoedelijk bij de Kermadec-eilanden, ten noord oosten van Nieuw-Zeeland ligt. Er zijn twee schokken waargenomen. (Rtr.) De districtscommandant van de rijks politie in Amsterdam heeft naar aanlei ding van de arrestatie van vier van zijn manschappen een waarschuwend schrij ve aan zijn ondergeschikten gezonden. Daarin deelt hij mede dat het geval van de vier wachtmeestersdie geld hebben aangenomen van bekeurde overtreders, niet op zichzelf staat Uit het ingestelde onderzoek is gebleken dat er méér po litie-ambtenaren in het verleden ge- schenken hebben aangenomen van be keurde wetsovertreders. Meestal was dót weliswaar rookgerei of een andere klei nigheid, maar de districtscommandant der rijksrecherche, kolonel E. Meijer, noemt dit eveneens corruptie; een poli tieman maakt zich daarmee schuldig aan misdrijf. Hij kweekt bij de bevolking de indruk dat er met de politie „wel te knoeien valt". Kolonel Meijer zegt dat met de groot ste gestrengheid zal worden opgetreden tegen elke vorm van corruptie. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. Van Oosten heeft maandag geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de 71-jarige hoofdre dacteur van de „Nieuwsbrief", de heer J. Fabius te 's Gravenhage. In dit week blad had F. geschreven over de zaak van majoor K. Hij zou zich beledigend en smadelijk hebben uitgelaten jegens een ambtenaar ei, het openbaar gezag. De rechtbank te 's Gravenhage heeft Fvrijgesproken, maar het hof veroor deelde hem tot ƒ400 boete. Het arrest wordt 13 oktober gewezen. Een twintigjarige dienstplichtige sol daat-facteur uit het garnizoen te Schoon hoven, die nog slechts enkele maanden met deze vertrouwenspost was belast, is in arrest gesteld wegens verduistering van briefpakketten die hem ter bezor ging waren gegeven. Hij zou zich in enkele gevallen geld en postzegels heb ben toegeëigend ten nadele van zijn kameraden. De zaak is in onderzoek bij de koninklijke marechausse. Grandma M es, de Amerikaanse schilderes van primitieve landschappen, heeft deze week haar 99e verjaardag ge vierd. Zij zei verlangend uit te zien naar een „echte verjaarspartij", wan neer zij het volgend jaar 100 wordt. Ï&ÈL Wat men op deze foto van pater Engelbregt in reiscostuum, genomen op een perron ergens in Zuid-Europa, niet ziet, is het documententasje, dat hij als reis leider altijd onder de arm draagt en waarmee de Jerusalemvaar- ders, die onder zijn leiding het Heilig Land bezocht hebben, de ze ondernemende Franciscaan kennen. Na de oorlog begon bij hem het plan te rijpen voor de religieus- culturele groepsreizen met toe ristische inslag, reizen die dus de hele persoon aanspreken, waarvan hij er sindsdien enige tientallen heeft gemaakt, aanvan kelijk naar Rome en Assisië, Sinds 1956 ook naar het Heilig Land. Van de negen bedevaarts- reizen naar Jerusalem, door hem georganiseerd, zijn er vier on der zijn leiding geweest. Van oudsher hebben de Fran ciscanen het toezicht over de heilige plaatsen. Maar hoe kwam men daar vroeger als Nederlan der? Buiten beschouwing ge laten de kruisvaarders of de gezellen van ridder Grünenberg of Jan van Scorel! Voor de oor log heeft pater Borromeus de Greeve O.F.M. zich meerma len voor deze pelgrimsreis be ijverd en ook de paters Assump- tionisten. Men zocht ook wel aansluiting bij een Franse bedevaart Maar het had veel voeten in de aarde. De verbindingen waren lang niet zo ge makkelijk en men was ook nog niet zo reisminded als tegenwoordig. Pater Engelbregt heeft vijf jaar geleden opnieuw het initiatief genomen voor de Nederlandse groepsreizen naar het land van de bijbel, maar nu op groter schaal. Een initiatief, dat ontzaglijk veel voorbereidingen heeft gevraagd en dat is opgevangen door het Commissariaat voor het H. Land, in Weert en waarvan door steeds meer moderne Jerusalemvaarders gebruik wordt gemaakt. Bij welke intensieve reizen pater Engelbregt om meer dan één reden een uitstekende leider is. Want zijn studie kunstgeschiedenis maakt hem tot een boeiend verteller en vertaler van wat de streekgids vertelt - en een kundig verklaarder bij al het kunstschoon tijdens de route die voert langs Egypte, Syrië, Jordanië en Israël. En behalve dat is'hij een goed organisator. Want het in elkaar zetten van zo'n reis in het Midden-Oosten is niet eenvoudig. De mentaliteit in elk van de negen landen die bereisd worden is telkens weer anders, en men moet zijn moderne talen, ook het Italiaans, in zijn zak hebben. En ook nog de gave om het veertig mensen van uiteenlopende leeftijd overal, in de trein, op zee, in hotels waar ze 's avonds als een troep sprinkhanen neerstrijken, naar de zin te maken. Om niet te spreken van de zware financiële verantwoordelijkheid, nog gecompliceerder door het gereken met telkens andere geldsoorten. Vandaar dat tasje dat aan tafel, waar ook, altijd naast zijn bord ligt en als hij onderweg het Misoffer opdraagt vlak bij hem blijft onder toezicht van de misdienaars. Hoe is het initiatief voor die reizen ontstaan? Zoiets groeit in samen spel met iemands persoonlijkheid en werk. Pater Engelbregt is optimistisch en ondernemenden zijn ondernemingszin is stimulerend. Hij durft de dingen aan en hij blijft doodrustig onder alle wederwaardigheden, die het reizen voor de trekkers en voor de vóórtrekker kan meebrengen! Zelfs als iemand van zijn gezelschap in een gevaarlijke diepe put valt, wat we eens hebben zitn gebeuren, raakt hij niet in paniek maar doet snel zijn Franciscaans koord af en biedt redding. Naast het werk in de zielzorg bracht zijn belangstelling hem op cultureel-wetenschappelijk terrein. Zo was hij indertijd mede-oprichter en moderator van de katholieke volksuniversiteit in Amsterdam en voor de tweede druk van De Katholieke Encyclopaedie voerde hij acht jaar lang hierover de redactie met prof. F. Baur en prof. P. van der Meer O.P. Uit het zielzorg-werk groeiden zijn pelgrimsreizen met geïnteresseerde groepen naar Rome en het Assisië van Sint Franctscus en weer in wissel werking met die reizen ging hij kunstgeschiedenis studeren, welke studie enkele weken geleden werd bekroond met het gunstig afgelegd doctoraal examen. Wat een uitzonderlijke prestatie mag heten op 51-jarige leeftijd. Daarop is hij aangezocht tot wetenschappelijk assistent in de ikonologie 'bij prof. dr. W. S. Heckscher aan het Kunsthistorisch Instituut te Utrecht De nieuwe functie hoopt hij deze maand te aanvaarden, wat zijn afscheid betekent van de pastorie der Franciscanen aan de Admiraal de Ruyterweg in de hoofdstad, waar hij zeven van de achttien jaren die hij er gewoond heeft, aan de zielzorg heeft meegewerkt. Hij hoopt echter reisleider te kunnen blijven en dat hopen wel al degenen die onder zijn hoede de pelgrimsreis naar Rome, Assisië of Jeru salem hebben gemaakt. Want hij is een voortreffelijk herder en vooral de reis naar het Heilig Land. is hem aan het hart gegroeid. En terecht, want het moet hem als initiatiefnemer grote voldoening schenken, dat men in steeds bredere kring de geboden gelegenheid aangrijpt en kan aangrij pen om het land van de bijbel te leren kennen. In diepe vreugde te ondergaan kan men ook zeggen. Zoals pater Engelbregt het zelf uitdrukt; hij biedt het stramien voor de reis. Hoe men dat geestelijk wil beleven dus het stramien invullen, jg ieders persoonlijke zaak. Liet alleen katholieken maar ook reformatorische christenen tonen steeds groter belangstelling om de plaatsen te bezoeken die de kruisvaar ders met zo oneindig veel moeite bereikten en die ons met de moderne verkeersmiddelen zo nabij zijn gekomen. Die eerste stap die pater Engel bregt, in de na-oorlogse tijd van het vergemakkelijkte reizen, gezet heeft naar Jerusalem, wordt nu ook door anderen gevolgd. Zoals de paters Assumptiomsten die thans ook opnieuw actief zijn en gelegenheid scheppen voor groepsreizen naar het land dat elke christen zou willen beleven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5