31ad voor Schiedam en omstreken ALGERIJNEN kunnen zelf over hun lot beslissen Keuze uitafscheiding - integratie in het Franse binnen Franse gemeenschap Werken Deltaplan in vereiste tempo gaan door EERDERE POGING MET i MAANRAKET MISLUKT j Parkeermeters op komst Khroesjtsjev maakt zich kwaad tijdens vraaggesprek DE GAULLE ONTHULT DEFINITIEF PLAN Wijziging T V.- zendtijd De Grote Twee en hun vrouwen Referendum: vier jaar na terugkeer vredestoestand Landingsrechl en voor de KLM Monument in Nijmegen onthuld Sovjet-leider daagt Nixon uit 9 Voorstel dan V.N aangekondigd Wat hebt u gedaan toen Stalin zijn misdaden beging?" Projectiel ont ploft, kapitein gedood Het weer Regering is waakzaam V.N. zal Franse atoom- proef gaan bespreken Rusland aangesloten bij Eurovisienet SOVJET-LEIDER ANDERHALF UUR OP HET SCHERM Acht militairen gewond W einig verandering Het weer in Europa DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 ■MRS? ■ÈMitfi Gevonden bij legerplaats Ossendrecht VOOR MEVROUW Hij waardeert het, dat z'n no-iron-overhemden niet geel, maar hagelwit en kreukvrij zijn. En dat, zonder dat U ze ooit strijkt! Na het wassen, zo nu en dan behandelen met echfa-wolwit. dat is voldoende. Ja, die> zelfde wol wit van echf a, die Uw vergeelde wol weer zo smetteloos wit en elegant maakt. Aanhoudend droog hieuwe leaamscne courant (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen In een gisteravond via radio en tele visie uitgezonden rede van 23 minuten heeft de president der Franse repu bliek, generaal De Gaulle, dan einde lijk onthuld, Wat terzake van Algerije zlin definitieve plan en besluit is; een onderneming die hij aan het slot van Jijn rede kwalificeerde als: een partij Frankrijk waardig. Op een datum niet later dan vier jaar na de daadwerke lijke terugkeer van de vrede dat wil heggen wanneer een dusdanige toe stand is bereikt dat in het verloop van ''en jaar geen tweehonderd personen het leven zullen hebben gelaten in hin derlagen en bij aanslagen" zal hij >.zo God hem leven schenkt" gebruik makend van de hem door de grondwet gegeven bevoegdheden, de bevolking van Algerije oproepen om „in vrijheid en met kennis van zaken, voor eens en voor altijd" zelf te beslissen over haar politieke toekomst. Daarbij zal zij „opdat de aangele genheid zonder enige dubbelzinnigheid W'orde uitgemaakt" voor een keuze staan tussen „de drie oplossingen die theoretisch denkbaar zijn". De eer ste: „afscheiding, waarin sommigen de onafhankelijkheid menen te vinden". Frankrijk zou in dat geval, zo voegde de generaal hieraan toe, de Algerijnen die de wil om zich van haar af te schei den te kennen geven, verlaten en de, yen zouden zonder haar het grondge bied waar zij wonen, de hulpbronnen daarover zij kunnen beschikken en de regering die zij wensen, organise ren. Maar de generaal verklaarde een dergelijke uitkomst voor „ongeloof lijk en catastrofaal" te houden. De gevolgen zouden slechts zijn: „een verschrikkelijke misère, een afgrij selijke politieke chaos, een algemene moordpartij en weldra: de oorlogs zuchtige dictatuur der communisten. Maar het is nodig dat deze duivel Wordt bezworen en dat dit door de Algerijnen wordt gedaan". Zou „tot grote rampspoed" de uit komst toch aldus zijn, dan zouden van- De Gaulle tijdens zijn rede voor de tele visie, waarin hij de belangrijke verkla ring aflegde betreffende de kwestie Algerije. zelfsprekend diegenen onder de Alge. rijnen, die Frans wensen te blijven, dit in ieder geval ook inderdaad blij ven. Frankrijk zou zo nodig voor hun hergroepering en vestiging zorgen. En, hoe dan ook, de petroleum van de Sa- heden hara, het werk van Frankrijk en het belang van het gehele westen, zou vei lig worden gesteld. De tweede oplossing: „volledige ver fransing van Algerije, met een volledi ge gelijkheid van rechten, waarbij de Algerijnen toegang zouden hebben tot alle politieke, administratieve en rech terlijke functies, en tot alle openbare diensten, daarbij wonend en werkend waar zij ook maar wensen op het ge hele grondgebied van de republiek. Welke ook hun godsdienst of „commu niteit" is, zij zouden in alle opzichten ge middeld op dezelfde voet en op het zelfde niveau leven als de andere bur gers en een integrerend bestanddeel vormen van het Franse volk, dat zich alsdan inderdaad zou uitstrekken van Duinkerken tot Tamanrassat". Als derde oplossing zou de Algerijn se bevolking tenslotte kunnen kiezen: „het bestuur van de Algerijnen door de Algerijnen, steunend op de hulp van en in nauwe vereniging met Frankrijk, voor wat betreft de economie, het on- derwijs, de defensie, de buitenlandse be trekkingen". In dit geval zou Alge- rije's intern regiem van het federale type moeten zijn, opdat de onderschei den communiteiten, Frans, Arabisch, Cabailisch, Mozabitisch, enz. in het land hunner samenwoning ieder de no dige waarborgen vinden voor hun ei gen geaard leven en een kader voor hun samenwerking". Het zal opvallen, dat, zo generaal De Gaulle de eerste der oplossingen waar over t.z.t. de bevolking van Algerije zich zal hebben uit te spreken, als in hoge mate verderfelijk en dus verwer pelijk brandmerkt-, hij de beide andere van generlei appreciatie voorziet. Het geen niet wil zeggen dat hij voor oen van beide een voorkeur zou koesteren. Hij zal de oplossing ..integratie" voor tal van degenen die daar tot dusverre het hardst om hebben geroepen, niet aantrekkelijker hebben gemaakt, door overduidelijk te kennen te geven dat zij een werkelijk algehele gelijkstelling met alle mogelijkheden tot assimilatie zou meebrengen: niet: een integratie van Al gerije in Frankrijk, maar een integratie der Algerijnen in het „Franse volk". Ruim een jaar geleden noemde gene raal De Gaulle „integratie" een onmo gelijke oplossing. Er is ruimschoots re den te veronderstellen, «lat zijn voor keur uitgaaf naar «le «lertlc oplossing die er een is van associatie, van opna me in de Frans-Afrikaanse gemeen schap op de bekende „uitgelezen plaats," waarvan «le generaal bij vorige gelegen- reeds meermalen gewaagde. (Van onze Haagse redactie) -Minister Korthals heeft aan de Tweede 'tamer medegedeeld dat de werken van 'let eigenlijke Deltaplan in het vereiste *empo doorgaan. Ondanks een verhoging van de begrotingspost van 9 tot 12,5 mil ten gulden zal hef echter niet mogelijk *(jn tegelijk met de voltooiing van de deltawerken ook de verhoging van alle ''Üken buiten dat gebied gereed te heb ben. In 1960 zal men in het bijzonder perken aan de kust ten noorden van ■Vetten en aan de kust van Texel, terwijl ee zeewering en de onderzeese oever aan de zuidkant van Walcheren zullen gorden versterkt. Hierin is ook begrepen ae verbetering van de grote kademuur aan de buitenhaven te Vlissingen. In het kader van het Drie-eilandenplan, ne voorloper van het Deltaplan, zal men ae schutsluis in de Zandkreek dit jaar X°ltooien. Men gaat voort met de afslui- lng van Zandkreek en Veerse Gat, ter- (Van onze Haagse redactie) Met iief straaltijdperk in de burger- [•chtvaart is voor de K.L.M. een perio- 'e van belangrijke nieuwe ontwikkelin- j''-n aangebroken, aldus minister Ivort- "a's in de toelichting op de begroting V.ah verkeer en waterstaat. Financie- van de groeiende kapitaalbehoef- Jj5 Van het bedrijf is een probleem dat p en aandachtig moet bezien. Ook is ®en verhoogde activiteit te verwachten jP het gebied van de internationale ."chtvaartpolitiek. De regering acht het jfa»r taak ervoor te waken dat de HJü. van genoegzame commerciële echten kan zijn verzekerd. Voor de luchtverkeersbeveiliging zul- h nieuwe maatregelen nodig zjjn nu J;® burgerluchtvaart gebruik gaat ma- eh van de hogere luchtruimte, waar ot nu toe uitsluitend militair verkeer Jyas. in overeenstemming met de door T®. N.V. Schiphol ingediende plannen ,"a' de verdere deelneming van het Rijk b deze vennootschap de mogelijkheid .Penen tot verdere uitbreiding en ver kering van de outillage van de Uchthaven. wijl te Colijnsplaat op Noortl-Beveland een nieuwe haven voor de vissers van Veere wordt aangelegd. Grote sommen zijn op de begroting uit getrokken voor de afdamming van het Volkerak ,de sluiswerken in het Haring vliet en andere Deltawerken. De agendacommissie van de Vere nigde Naties heeft gisteren met tien tegen negen stemmen besloten de voorgenomen Franse atoomproef in de Sahara onder het hoofd ontwapening te bespreken. De Afrikaanse landen dron gen aan op afzonderlijke bespreking van deze kwestie. Men kan veilig aannemen dat in het Franse moederland reacties en com mentaren op ^neraal De Gaulles plan in sterk overwegende mate gunstig of zelfs zeer gunstig zullen zijn. President De Gaulle heeft overigens niet vergeten te verklaren dat uiteraard het moeder land geroepen zal wor«len Algerijes keus te bekrachtigen - of niet te bekrachti gen. De opperbevelhebber in Algerije, ge neraal Challe, heeft, om de publikatie van opruiende commentaren te voorko men, de Algerijnse dagbladen in «1e af gelopen nacht onder controle van het leger gesteld. Met ingang van 1 oktober komen er enige wijzigingen in het tijdschema van de televisie-uitzendingen. Bij de zend tijdverruiming in april is men de vrij dagavond voorlopig gaan vullen met telerecordings. In het vervolg zullen op vrijdagavond studioprogramma's wor den uitgezonden. Met het oog daarop gaat het tijdschema voor het laatste kwartaal van dit jaar er als volgt uit zien: zondag wordt uitgezonden van 20.00 tot 22.30 uur, dinsdag, de film avond, van 20.00 tot 22.20 uur, woens dag van 20.00 tot 22.00 uur, donderdag, de avond van de dramatische produk- ties, van 20.00 tot 22.20 uur, vrijdaggen zaterdag van 20.00 tot 22.00 uur. Een en ander betekent intussen niet, aldus deelt de NTS nog mede, dat er nu geen ruimte meer zou zijn voor ex tra NTS-programma's of Eurovisieuit zendingen na de in het schema vastge legde tijden, of des middags. De Sovjet-Unie zal zich wellicht vol gend jaar aansluiten bij het Eurovisie- net, zo heeft de directeur van de Mos- kousc televisiestudio in Londen meege deeld. Hij zei dat men hoopt midden 1.960 een verbinding met Warschau en tegen het einde van dat jaar een lijn met Praag gereed te hebben. - \-'v<N W, Woensdag werd in Nijmegen begonnen met de herdenking van de bevrijding in 1944, vijftien jaar geleden. De burgemeester mr. Ch. M. J. H. Hustinx legt een krans aan de voet van het monument, een schepping van Mari Andriessen. De Russische premier heeft aan de leden van de Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse aangelegenhe- «len onthuld dat de eerste Russische po ging om een raket naar de maan te zenden mislukt is wegens technische moeilijkheden. Khroesjtsjev verklaarde dat «1e eerste poging een week voor «1e succesvolle lancering van jongstleden zaterdag was ondernomen. Hij zei dat «ie eerste raket beproefd werd maar dat deze niet goed werkte. De raket werd toen «loor een andere vervangen. Eerst weigerde Khroesjtsjev te zeg gen of de Sovjet-Unie te kampen had gehad met een mislukte lancering. Hij zei tegen de senatoren dat zij dat maar moesten navragen bij vice-pre sident Nixon, die een paar dagen ge leden verklaard had dat drie Russi sche lanceerpogingen mislukt waren. Na zijn onthulling stond Khroesjtsjev (Van onze Haagse redactie) De regering heeft een wetsontwerp in voorbereiding tot wijziging van de motorrijtuigenbelasting.* De bedoeling van het ontwerp is het invoeren van parkeermeters mogelijk te maken. Ook het wegenverkeersreglement zal men «laaraan aanpassen, zo deelt minister Korthals in «le toelichting op de begro ting van Verkeer cn Waterstaat mee. lil een toespraak in «ie nationale pers- club te Washington heeft de Russische premier en partijleider Khroesjtsjev gisteren aangekondigd, «lat hij morgen in een rede tot de Algemene Vergade ring van de V. N. een voorstel op het gebied van de ontwapening zal doen. Bijna anderhalf uur lang was Khroesj tsjev op het televisiescherm te zien. Niet alleen zijn toespraak in «1e persclub werd uitgezonden, maar ook het vraag gesprek dat daarna volgde. De Ameri kaanse kijkers hebben er zich daarbij van kunnen overtuigen, dat de Rus niet ten onrechte een spontaan reagerend man wordt genoemd. Naargelang van de aard van de vragen kon men duide lijk ergernis, woede of gemoedelijkheid van zijn gezicht aflezen. Ook «loor bre de armbewegingen zette hij zijn woor- «len kracht bij. Al gauw nadat er gele genheid was gegeven tot het stellen van vragen, werd de Russische leider duidelijk kwaad over wat hij een pro- C AN-. A DA VERENIGDE 22-23SEPT NEWYOR 20-21 SEP i AN FRANCISCO DES MOINES PITTSBURGH WASHINGTON 25-27SEPT LOS ANGELES STATEN "•1 1 M E X Een overzicht van het bezoek van Khroesjtsjev aan de Verenigde Staten. vocerende vraag noemde. De vraag handelde over de beroemde rede van Khroesjtsjev, waarin Stalin van zijn voetstuk werd gestoten. De Russische tolk moet het er benauwd bij gekregen hebben. De voorzitter van de persclub, Law rence, maakte gewag van „een moge lijk verzonnen verhaal". Khroesjtsjev zou tijdens zijn aanval op Stalin uit zijn gehoor op het partijcongres een on getekend briefje hebben ontvangen. Volgens het „mogelijk verzonnen" ver haal had de Russische leider zijn rede onderbroken om het briefje voor te le zen. De onbekende vroeg hierin: „Wat hebt u gedaan toen Stalin zijn misda den beging?" Toen Khroesjtsjev de schrijver verzocht zich bekend te ma ken, was er echter niemand opgestaan. Na een korte pauze zou Khroesjtsjev hebben opgemerkt: „Nu weet u wat ik deed toen Stalin zijn misdaden beging", President Eisenhower en zijn vrouw poseren met hun Rus sische gasten voor de fotograaf vóór zij op het Witte Huis aan een di ner aanzitten. aldus Lawrence. Naar mate «1e pre mier via de tolk begreep waar de voor zitter van de persclub heenwilde, be trok zijn gezicht, vooral toen vele aan wezigen hun lacdien niet konden houden. Toen Lawrence tenslotte Khroesj tsjev om commentaar vroeg en hem verzocht de kwestie te vergeten, als het verhaal niet waar was, stapte de premier met een boos gezicht naar de microfoon. Hij zei, dat hij „deze provocatie" niet nam en zich niet zou laten afschrikken door „onvriendelij ke daden van de vertegenwoordigers van de Amerikaanse pers, omdat de waarheid de leugen altijd ach terhaalt". Hij vroeg zich af wat de bedoeling van degenen was die de vraag hadden „in elkaar gezet." Tot de lachers zei hij dat het spreekwoord zegt, dat „wie het laatst lacht, het best lacht". „U die allerlei vreemde verhalen in elkaar draait, houdt er van dergelijke verzinsels te bedenken. Ik ben bang dat u dit zult betreuren", aldus Khroesjtsjev. Hij zei ook, niet naar de V. S. te zijn gekomen „met lange vingers om dingen uit uw zak te halen. Wij hebben genoeg van onszelf. Ik zal nie' bedelen, opdat mensen een geldstuk in mijn hoed gooien. Wü zijn trots op onze staat en op onze prestaties". In antwoord op de vraag ot het ge heel een toevallige samenloop van om standigheden was «lat de Russen vlak voor zijn aankomst in Washington een raket op de maan detlen belanden, ver klaarde de premier dat het „eenvoudig een prettige samenloop was". Toen hem gevfaagd werd, hoe hij de Russische militaire interventie in Hon garije in 1956 kon rechtvaardigen, merk te Khroesjtsjev wrevelig op, dat als de conversatie in die richting werd ge stuurd, hij ook wel een paar oude koei en, uit de sloot kon halen. Overigens was hij van oordeel dat hij vorig jaar bij een bezoek aan Hongarije een volle dige uitleg had gegeve" „Ik kan u ver zekeren dat ons een zeer warm en en thousiast welkom van het Hongaarse volk ten deel viel. Wij hebben voor lan ge tijd alle kwesties afgedaan die moei lijkheden tussen het Hongaarse volk en onszelf zouden kunnen veroorzaken", aldus de Sovjet-leider. Hij maakte bezwaar tegen de be woordingen van de vraag wanneer de Russen een mens naar de maan zou den schieten. „Wij schieten geen mens weg, omdat wij elk mensenle ven zeer hoog achten. Wij zullen hem naar de maan zenden als wij daartoe de technische mogelijkheden bezitten, maar dit is thans nog niet het geval", aldus Khroesjtsjev. Vervolgens werd hem gevraagd of de Russen bereid zullen zijn, het resul taat van hun Noordpoolonderzoekingen te delen met de V.S. en Canada. Hij antwoordde van mening te zijn, dat dit het geval is. „Wij zijn tegen monopo lies van iedere soort" zo zei hij en hij oogstte daarmee een applaus. In antwoord op de vraag of de Joden in de Sovjet-Unie gelijke kansen hebben, zei de Sovjet-premier dat de positie van de Joden het best gekarakteriseerd werd door het feit, dat Joodse geleer den bij de lancering van de Lunik 2 de „ereplaats" bezetten. Volgens hem be staat cr in de Sovjet-Unie geen gods- dienstvraagstuk. „Wij vragen niet welk geloof iemand heeft. Wij bezien iemand als mens. Wij vormen een staat met ve le nationaliteiten, die hecht aaneen zijn gesmeed en waai iedereen elkaar ver trouwt". Khroesjtsjev gaf toe, «lat hij ceus had gezegd «lat «le Sovjet-Unie «le V.S. zal „begraven", maar men had z.i. de be tekenis van zijn woorden verdraaid. Hij had n.l. gedoeld op de historische ont wikkel! ïg van de maatschappij. Het ka pitalisme is in «Ie plaats gekomen van het feodalisme, omdat het „progressie ver" was. Het kapitalisme heeft betere mogelijkheden voor de ontwikkeling van 'de produktie geschapen, maar er zijn tegenstrijdigheden in gegroeid, waardoor het kapitalisme door het com munisme zal worden vervangen, zo verklaarde Khroesjtsjev. „Het kapita lisme zal worden begraven en tot com munisme worden. Alles wat niet pro gressief is, zal afsterven", aldus de pre mier. Vóór het vraaggesprek verklaarde Khroesjtsjev in zijn toespraak dat hij zich bij zjjn besprekingen met Eisenho wer zal concentreren op beëindiging van de koude oorlog, versterking van de vre de en op internationale ontspanning. De beste manier om oorlog onmo gelijk te maken noemde hij oplossing van het ontwapeningsprobleem. Hij deelde mee dat de Sovjet-regering van plan is de Verenigde Naties een voorstel te doen, dat naar zij hoopt een belangrijke rol zal spelen bij de oplossing van het ontwapeningspro bleem. Dit probleem noemde Khroesj tsjev het brandendste van deze tijd. Een vredesverdrag met Duitsland acht hij beslist noodzakelijk. Het bestaan van twee Duitse staten is een feit, aldus de premier, en wij moeten dat aanvaarden. „Het erkennen van slechts één moge lijkheid, namelijk een vredesverdrag met een verenigd Duitsland, wat natuur lijk het beste zou zijn, zou neerkomen op het aan kant zetten van de kwestie van een vredesverdrag. Khroesjtsjev verzekerde dat noch de Sovjet-Unie, noch Oost-Duitsland geheime bedoelin gen met West-Berlijn heeft. op en zei: „Dat is de waarheid en ik wil zweren op de bijbel. Als Nixon denkt dat hij gelijk heeft laat hem dan op de bijbel zweren." Senator Kennedy zei na de bijeen komst dat de premier geen blijk had gegeven van een wijziging in het Russi sche standpunt in de belangrijke kwes ties die Oost en West verdeeld houden. „Hij zei vooral belangstelling te heb ben voor de ontwapening." Verder bad Khroesjtsjev zich nog steeds ge prikkeld getoond over de vraag die tij dens de lunch met de persclub aan hem gesteld was (deze betrof de activiteit van Khroestsjev tijdens het tijdperk van Stalin). De Russische premier heeft geweigerd over andere Unden dan de V.S. en Rus land te spreken. Toen een senator hem vroeg waarom de Russen met wapen geweld hun stelsel opleggen aan landen zoals Hongarije, antwoorde Khroesj tsjev: „U stelt mij vragen over derde landen en ik heb met president Eisen hower afgesproken niet over derde lan den te spreken." Senator Jackson ver klaarde na afloop dat n u was geble ken dat de besprekingen met Eisenho wer beperkt zullen blijven tot aangele genheden betreffende de Sovjet-Unie en de V.S. en dat het belangrijkste onder werp de ontwapening zal zijn. Tijdens een bivakoefening welke het eerste instructiebataljon van het regi ment Kornwerderzand uit de legerplaats Ossendrecht, woensdag hield in ng^i oefenterrein gelegen tegenover deze le gerplaats, heeft zich een ongeluk voor gedaan, dat aan de commandant van de batterij, de 33-jarige gehuwde kapitein Pv A. de Roos, wonende in Bergen op Zoom, het leven heeft gekost. Acht an dere militairen werden gewond. In de namiddag hadden enkele mili tairen in het terrein een projectiel ge vonden, dat zjj na de vondst achter een boom plaatsten. Terwijl de commandant een bespreking met zijn kader hield, explodeerde het projectiel. Bjj deze ont ploffing werd de kapitein zo ernstig ge wond dat hij later In een ziekenhuis te Bergen op Zoom overleed. Zwaar, maar niet levensgevaarlijk ge wond werd de wachtmeester F. J. Kuijs uit Rilland Bath. Nog zes ka derleden, twee kornetten en vier wacht meesters, liepen lichte verwondingen op. Zjj moesten, evenals de wachtmeester, in de ziekenzaal van de legerplaats of het ziekenhuis worden opgenomen. De koninkljjke marechaussee stelt naar het gebeurde een onderzoek in. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met plaatselijk wolken velden, maar ook nu en dan zon, overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 6.18-18.50. Maan: 19.25-7.45. De bewolking neemt toe, maar het front is verder weinig actief, zodat er geen regen van betekenis wordt ver wacht. De wind handhaaft zich in de Noordhoek. In de temperatuur komt wei nig verandering. Alleen zal het de ko mende nacht minder koud zijn dan de afgelopen nacht. Station max. min. neersl. Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder licht bew. 18 13 0 Ypenburg licht bew. 18 11 0 Vlissingen licht bew. 20 12 0 EeJde onbewolkt 18 4 0 De BUt mist 19 7 0 Twente mist 20 4 0 Eindhoven mist 21 6 0 Zd.-Limburg mist 20 8 0 Stockholm onbewolkt 12 6 0 Oslo onbewolkt 15 6 0 Kopenhagen half bew. 14 5 0 Londen zwaar bew. 21 12 0 Amsterdam onbewolkt 19 8 0 Brussel licht bew. 21 9 0 Luxemburg onbewolkt 23 10 0 Parijs zwaar bew. 25 14 0 Nicë half bew. 23 17 0 Berlijn onbewolkt 21 5 0 Frankfort half bew. 23 11 0 München motregen 24 14 1 Zurich regenbui 25 14 0.1 Genéve mist 25 12 0 Wenen licht bew. 26 13 2 Innsbrück regen 27 14 9 Athene onbewolkt 27 19 0 Rome onbewolkt 26 16 0 Madrid onbewolkt 24 12 V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1