ESSO ROTTERDAM: EVENVEEL LUXE VOOR OLIE ALS NAAMGENOOT VOOR OCEAANVAARDERS Compleet bedrijf op tuinbon w- Floriade m univer- Rotterdams plaats sitaire medische opleiding Liftster beroofde sedert maart j.l. automobilisten GHÏVAS, Stadswapen voor tanker Kan liet niet blijven? Pleidooi voor uitgebreider contact tussen student en patiënt Totale buit bedroeg 750,- Schaduwen' werd haar noodlottig GROOTSTE SCHIP Nieuwe transatlantische telefoonkabel BROODOORLOG IN HAARLEM Rotterdam-T apanoeli Geen monopolie voor één ziekenhuis DE HELD VAN CYPRUS V B DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 PAGINA 4 If van achter de Maasbruggen Roekeloos Pernis-vloot Ophogen In zijn rede, waarin prof. dr. H. J. Flieringa, decaan der neven faculteit Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam de lotgevallen van de Stichting K. H. O. over de studiejaren 19571958 en 19581959 uitbracht, heeft hij duidelijk in het licht gesteld, in welke gunstige omstandigheden Rotterdam zich bevindt door de speciale structuur van deze stad. Vroeger pri Positie Dijkzigt Boomgaard Permanent Shellgroep wil in Soedan raffinaderij bouwen Vandaag ging in de mast van de super tanker Esso Rotterdam de vlag van de olie maatschappij omhoog ten teken, dat de werf C. van der Gies- sen en Zoon het groot ste schip, welke zfl ooit op haar hellingen bouwde, had overge dragen. De Esso Rot terdam. groot 35.500 ton, is de vierde tan ker welke de olierede- rjj onder deze naam in de vaart brengt. En supertanker is het de ze keer, het grootste schip dat achter de Maasbruggen in Krimpen aan de IJs- sel namelijk zijn vorm kreeg. Een periode van nog geen 65 jaar ligt er tussen het ogenblik, waa-op de eerste Rot te n een beschei den 6000 ton grote olievaarder - en dr.t enorme drijvende olie pakhuis met een leng te van 210 meter in de vaart werd gebracht. Meer dan welke ten toonstelling of be schouwing demonstre ren deze twee schepen de stormachtige ont wikkeling in de tank- vaart, zowel in technisch als in sociaal opzicht. Bijna zes keer zo groot als het eerste tanikertje is deze Esso Rotterdam. Die 6000 tonner bad niettemin dertig bemannings leden nodig om over de oceaan te komen Deze supertanker heeft slechte 52 zeelae- den nodig om met een 17 mijils vaart de zee over te stuiven. Bovendien is er nog al iets veranderd aan de accommodatie voor de bemanning. Laat de kapitein van de Esso Rotterdam, de heer H. Schol, wiens leven met.de tankvaart onverbrekelijk is verbonden, maar spreken. Deze zeeman weet zich nog te herinneren, dat een tankschip met evenveel bewondering werd bekeken als de laatste van de grote zeilschepen, maar ook dat het varen op een tanker in die dagen als een daad va,n grote roekeloos- heidt werd beschouwd. Meermalen heeft hij horen zeggen ze krijgen mijn klomp nog niet mee op zo'n boot Hij herinnert zich maar al te goed de gebrekkige voortstuwingsinstallaties van die tijd welke met kolen moesten worden gevoed.' Menigmaal, tijdens zwaar weer, geraakten de kolen op en dan werd al het hout van het schip gesloopt om de ketels warm te kunnen houden.... De bemanning leefde samen in een ver blijf en er werd Per man Per dag een emmer zoetwater verstrekt Nu de huidige Esso Rotterdam met een hut voor elk lid van de bemanning, met rooksalons en recreatieverblijven, met een zwembad en met een zonnedek. De hutten voor de bemanning zijn groter dan de hut ten voor de passagiers op het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, naamge noot Rotterdam, dat toch als het summum van luxe beschouwd moet worden. Vrijdag kiest de Esso Rotterdam zee voor zijn eerste reis naar de Libanon. Aan heit emd van het jaar zal het de eerste olie aanvoeren voor de Esso-raffinaderij in Pernis, die het begin volgend jaar lang zaam in bedrijf komt. Een zusterschip van de Rotterdam, die waarschijnlijk naar Den Haag zal worden vernoemd, is bi] Van der Giessen in opdracht geven en boven dien komt er nog een 70 000 tonner welke bij Verolme ls besteld. Deze gehele vloot zal te zijner tijd voor de Pernns-raffina- derij gaan varen. De Esso Rotterdam is een van dc groot ste schepen van onze nationale koopvaar dij, nauwelijks kleiner dan het passagiers schip Rotterdam. Drie schepen varen er thans met de naam van de havenstad aan de Maas op hun boeg over de wereld zeeën Het zijn het passagiersschip Rot terdam, de Stad Rotterdam, een wilde vrachtvaarder van rnim 7000 ton en nu de nieuwe Esso Rotterdam, een supertanker van wereldformaat. De volgende*week dinsdag zal een nieu we transatlantische telefoonkabel tussen Frankrijk en de Verenigde Staten in dienst worden gesteld. Van de 36 circuits die over deze kabel worden gevormd, zijn er 13 bestemd voor het verkeer van Frankrijk en 13 voor dat van Duitsland met Amerika. Van de overige 10 circuits, die voor de andere Europese landen be schikbaar zijn, zal er een in gebruik wor den genomen voor het telefoonverkeer van Nederland met Amerika. Aan de bestaande routes voor de afwik keling van gesprekken tussen Nederland en Amerika, nl. de radioweg en de trans atlantische kabel via Engeland, die sedert september 1956 in dienst is, wordt derhal ve een derde route toegevoegd. De vlag van de werf van Van der Giessen werd gestreken en de vlag van de Esso ging in top. Daarmee droeg de werf heden morgen het 36.000 ton metende tankschip ,.Esso Rotterdam" aan de Esso over. De heer P. J. van der Giessen sprak vóór de over dracht zijn waardering uit over de samenwerking tussen de werf en de Esso en dankte de onder aannemers en de officiële instan ties voor de vruchtharee mede werking. Aan de directie van de Esso overhandigde de heer Van der Giessen een model van de ..Esso Rotterdam". Hierna droeg hij het schip aan de rederij van de Esso over. De hoofddirecteur van de Esso, de heer C. R. Smit, was vol lof over het schip en hij was ervan overtuigd, dat het zusterschip, dat bij Van der Giessen in aan bouw is, even fraai zou zijn als de „Esso Rotterdam". „Als de bruggen geen belemmering vorm den, dan zouden wij wel grotere orders bij Van der Giessen willen plaatsen", zo zei hij. Aan de bur gemeester van Rotterdam bood hij ter verfraaiing van het stad huis een aquarel aan, voorstel lende de „Esso Rotterdam" in volle zee. Burgemeester Van Walsum dankte de directie van de Esso voor dit geschenk en stelde het schip een geschenk van de ge meente in het vooruitzicht, name lijk het Wapen van Rotterdam. Wat de bruggen betreft beloofde de burgemeester de werf Van der Giessen een schone toekomst, daar, zoais hij zei, in de nabije toekomst de bruggen door tunnels zullen worden vervangen. De burgemeester besloot zijn woorden met een heilwens voor schip, bemanning en rederij. Drie maal een „Rotterdam". Boven de eerste tanker van 6000 ton, die in 189Jf met zijn twee trotse pijpen de see op werd gestuurd om olie te lialen voor een wereld, die op het punt stond zich met behulp van de s olie te mechaniseren. De onderste foto laat twee maal een „Rotter- damzien. Het passagiersschip en de nieuwe Esso Rotterdam, twee machtige verschijningen op de oceanen. In Haarlem is een broodoorlog ont brand, toen bakker Dekker uit Haarlem noord aankondigde zijn wittebroodprjjs te verlagen van 41 tot 36 cent. Vermoedelijk zullen andere bakkers eveneens hun wit- tebroodsprijs verlagen. De heer Dekker heeft de prijs ver laagd als protest tegen het feit, dat een der grote bakkerijbedrijven in Haarlem sedert enige tijd zegeltjes geeft bij de ver koop van het z.g. „bijgoed" als koekjes, beschuit e.d. Vooral de kleinere bakkers bedrijven hebben bezwaar tegen deze kor ting maar in de bakkerij commissie was deze kwestie nog in bespreking. Men ver wondert zich erover, dat de heer Dekker, die secretaris is van de afdeling Haarle van de Nederlandse bakkersbond, dit overleg nu plotseling doorkruist met zijn onverwachte prijsverlaging. De witte- broodsprijzen zijn in Haarlem, evenals in Dordrecht, de laagste in het land. Een verdere verlaging acht men beslist on mogelijk, zeker nu de meelprijzen weer enigszins gestegen zijn en de vrijere loon politiek ook binnen afzienbare tijd op het bakkersbedrijf zijn invloed zal doen voe len. Bakker Dekker is van plan zijn prijs nog verder te verlagen, wanneer de andere bakkers zouden besluiten hun wittebrood ook voor 36 cent te gaan verkopen. Hij is bereid de strijd tegen de zijns inziens oneerlijke concurrentie van de grote bakkerijbedrijven tot het bittere einde voort te zetten. „Wan neer men de prijzen werkelijk wil ver lagen, dan moet dit niet geschieden door spaarzegels of dividendbonnen uit te geven", aldus de heer Dekker, „maar dan moet men de prijs in feite verlagen. Dat is echter niet goed mo gelijk. Hij is van oordeel, dat de kleine bakker wel degelijk de strijd met de grote bakkerij aankan. „Door service en kwaliteit", meent de heer Dekker, die van oordeel is dat hij binnenkort wel steun zal krijgen van andere kleine bakkers, met name van de jongeren. Statutair betekent deze „wilde" actie van bakker Dekker zijn royement uit de Nederlandse bakkersbond. Dat betekent tevens, dat hij bij een eventuele wittc- broodsprijsverlaging van de andere bak kers geen aanspraak kan maken op een uitkering uit het weerstandsfonds. Aan intrest ontving Rotterdam-Tapa- noeli Cultuurmaatschappij gedurende het boekjaar f 23.460 (26.501), De koers winst verkochte effecten beliep f 25. 160 vorig jaar een koersverlies van f 59.603 terwijl het voordelig saldo van de diverse baten en lasten f 5.105 (11. 924) bedroeg. (Vorig jaar werd nog i_;n wiusttransfers f 21.079 ontvangen) De algemene onkosten beliepen f 53.194 (52.894). (Afvloeiingskosten f 77.403) Hierna resteert een winstsaldo ad f 531 (f 130.397), dat in mindering ge bracht wordt van het verliessaldo ultimo 1957, waarna het verliessaldo ad. f 107. 035 naar een nieuwe rekening wordt gebracht De belangen Indonesië staan onver anderd te boek. Op de cumulatief pre ferente aandelen was per 31 dec. 1958 63% achterstallig. Door voordelig koers verschil op in 1958 ingekochte eigen aandelen ad f 8.215, steeg de algemene reserve tot f 89. 412. Vanaf 15 april j.l. kon worden overgegaan tot daadwerke lijke uitbetaling van 30% van het uit staande preferente aandelenkapitaal. Nu 547 cum pref. aandelen en 28 gewone aandelen zijn ingetrokken, staan nog 1.777 6% cum. pref aandelen van f 350 uit en 2.208 gewone aandelen van f 500. Het bestuur van Rotterdam-Tapanoeli verwacht, dat de noodzakelijke uitgaven van 1959 af gedekt zullen worden uit. de rentebaten van de na de in 1959 geëffectueerde terugbetaling op het pre ferente a mdelenkapitaal tot een be langrijke kleinere proportie terugge brachte effectenportefeuille, zodat de middelen, waarover de maatschappij na die terugbetaling in Nederland nog de beschikking heeft, in tact kunnen wor den gehouden, zo deelt het bestuur in zijn verslag over het boekjaar 1958 me de. Over ruim 6 maanden, op 25 maart van het volgend jaar zwaaien de poor ten van Rotterdams derde grote expo sitie na de oorlog open. Met man en macht wordt op het voormalige par keerterrein bij de Ahoyhal en in het park gewerkt aan de diverse stands en inzendingen. Op een persconferentie, die dinsdagmiddag werd gehouden, wees de heer J. Kleiboer op de moei lijkheden, die werden ondervonden door de droogte in de zomermaanden. Er is heel veel gesproeid en de toestand is nu zodanig, dat met vertrouwen de opening wordt tegemoet gezien. Op het oude parkeerterrein tussen Mu seumlaan, Mathenesserlaan en Wytema- weg komt de stand van de Eetbare Tuin bouw. Het ruim 3 hectare grote terrein is in 1958 toegewezen, waarna direct begon nen is met het „plant-rijp maken" van de grond. Eerst is het asfalt en de bestrating verwijderd en daarna teel-aarde aange voerd, tot een hoogte van anderhalve me ter in het midden var het terrein. De kassen, die hierop zijn gebouwd, dienden te worden onderheid, omdat de grond te slap was. Prof. Flieringa dacht hier o.m. aan de te Rotterdam aanwezige en perfecte Ge neeskundige en Gezondheidsdienst het aanstonds bestaande moderne Radio therapeutisch Instituut, het zich steeds uitbreidende Havenziekenhuis met zijn in de kennis van tropische en uitheem- gedegen en soms opzienbarend weten schappelijk werk niet immer plaats heeft en wordt geboren in een daartoe als zo danig gedoodverfde geschikte omgeving, dit alles neemt toch niet weg, dat het aannemelijk moet worden geacht, dat bij gelijke potenties de kans op het beha len van successen stijgt in de voor de doelstelling meest gunstige omstandighe den. Vorige week heeft de E'damse politie de 33-jarige mevrouw A. J. NK. gear resteerd, die ervan wordt verdacht een aantal automobilisten te hebben beroofd. In totaal maakte zjj sedert maart jl. ongeveer 750 gulden buit op deze manier. In juli jl deed een automobilist bij de politie aangifte van beroving. Tegen het middernachtelijk uur had hij vanaf de Coolsingel 'n vrouw meegenomen naar R'dam-zuid. Nadat zij was uitgestapt miste hij zijn portemonnee met 300. In september kwam een automobilist onge veer hetzelfde verhaal vertellen. Ook in dit geval ging de rit van de Coolsin gel naar Zuid. In zijn portemonnee zaten slechts 25 cent en zijn rijbewijs. De recherche ging in de late avond uren eens op de Coolsingel kijken en donderdag jl. zagen politiemannen een vrouw in een auto stappen. Zij had tevo ren daar alleen rondgelopen en getracht contact te krijgen met automobilis ten. In een auto volgden de rechercheurs de wagen waar de vrouw inzat en wis ten haar, toen zij in zuid uitstapte te schaduwen. Zodoende kwamen zij ach ter 't adres van de verdachte. Aan de hand van het kenteken van de achter volgde wagen kwam men de auto mobilist op het spoor, die de vrouw die avond een lift had gegeven. Toen deze vertelde, dat hij de avond tevoren zijn portemonnee met 3 gulden en een kaartje voor een voetbalwedstrijd was kwijtgeraakt, haalde men de vrouw naar het bureau. Zij bekende het haar tenteste gelegde. Haar echtgenoot wist van deze zaak niets af. Zij vertelde hem, als zij op pad ging dat zü van plan was een bioscoop of kennissen te bezoeken. se ziekten ervaren en geschoolde artsen, de opleiding tot haven- en scheepsartsen, met alle daaraan verbonden speciale aspecten, de voortreffelijk ingerichte be drijfsgeneeskundige diensten in tal van grote bedrijven Ik ben erover geïnformeerd, zei prof. Flieringa, dat al deze instellingen bereid zijn aan het onderwijs deel te nemen, of, voor zover zij dit reeds doen, haar be moeienissen uit te breiden. Uitvoerig heeft proffesor Flieringa stilgestaan bij de gevolgen van de nieuwe status, die het Klinisch Hoger Onderwijs thans heeft bereikt. Hij zag voor de toe komst een streven naar de uitbreiding van de mogelijkheden tot het verrichten van wetenschappelijk werk. Belangrijke aandacht wijdde prof. Flie ringa aan de concentratie bij het onder wijs. Hij bedoelde die niet plaatselijk, d.w.z. als een beperking tot een f hoog stens een paar ziekenhuizen. Hij is van mening, dat het grootste deel van alle Rotterdamse ziekenhuizen ingeschakeld bij het hoger onderwijs dient te blijven. Het voordeel van een zo groot mogelijk aantal ziekenhuisbedden en de uitge breidheid en gevarieerdheid van de ziek tegevallen mogen niet verloren gaan. Het gaat eer om de vraag, of de hoof-:en Utrecht tezamen, maakt deze hulp den van de afdelingen van het onder- jwe' waarschijnlijk, wijs zo mogelijk moeten worden samen-J gebracht in hetzelfde ziekenhuis. RottPmflnipP f) 1 1 <011 IP- De voorstanders van concentratie be- j I l -1« antwoorden deze vraag met ja en heb-1 j e ~I O ben dan het oog op het straks gereed-; Vclll L JLZ 1111J."jOCH gekomen „Dijkzigt" ziekenhuis, zijnde! het grootst, het meest modern en het ,e semeente Rotterdam heeft op 14 meest centraal gelegen. Prof. Flieringa sePtember een obligatielening aangegaan meninc- pn hli van 20 miljoen tegen een rente van 4'4 pet per jaar. De stortingsdatum is 2 no vember 1959 en de looptijd 30 jaar. Af lossingen vinden plaats van i960 tot en met 1989. Vervroegde aflossing is tien jaar niet toegestaan, dan vijf jaar a 101V- pet en vervolgens 101 pet. De emissie, koers is 99 pet. Ged. Staten van Zuid- Holland hebben machtiging tot uitgifte verleend. f Tenslotte wees prof. Flieringa op een zijns inziens onjuiste verhouding tussen de praktische en de theoretische oplei ding. Er is volgens hem een wanverhou ding ontstaan tussen de duur van de theo retische opleiding van de aanstaande arts en de tijd, waarin hij inderdaad per soonlijk met de zieke mens Wordt gecon fronteerd en in contact gebracht. Offici eel staat deze tijd in de verhouding van vijf tegenover twee jaar. maar het wil prof. Flieringa voorkomen, dat het een grote verbetering en vooruitgang zou be tekenen, indien deze verhouding op drie tegen vier jaar zou kunnen worden ge bracht. Dit zou kunnen worden verkregen door de medische student direct na het afleggen van het kandidaatsexamen in de daarvoor aangewezen ziekenhuizen te werk te stellen en daarme^niet te waeh ten tot hij twee jaar later het doctoraal examen met goed gevolg heeft afgelegd. Helaas zal dit in de bestaande univer siteitsklinieken niet door te voeren zijn wegens het relatief grote aantal stude renden ten opzichte van het voor het on derwijs beschikbare aantal ziekenhuisbed den. Maar het zou volgens prof. Flieringa wel de moeite waard zijn na te gaan, in hoeverre de Stichtig Klinisch Hoger Onderwijs hierbij behulpzaam kan zijn Het feit, dat Rotterdam over meer bed den, welke in de ziekenhuizen ten dien ste van het onderwijs kunnen worden ge stcld, de beschikking heeft dan Leiden heeft daarover een eigen mening en hij verwijst dan naar een door hem in 1951 gehouden rede, waarin hij met klem verdedigde, dat het ontoelaatbaar is, dat enig persoon of instelling het beoefenen van de wetenschap voor zichzelve opeist, dat de wetenschap niet aan lijd en plaats is gebonden, dat de ervaring heeft ge leerd en nog herhaaldeliijk uitwijst, dat Eind 1958 begin 1959 is hierop een moderne boomgaard aangelegd. De heer P. A. Spoor, adviseur van de afdeling fruitteelt op de Floriade, gaf een uiteen zetting over de ontwikkeling van de Ne derlandse boomgaard. Van hoge stammen, waar eertijds nog de koeien rustig onder graasden, via stmkgroei is nu een soort tussenvorm gevonden van lage boompjes In lange rijen worden deze geplant, en gaan dan na 6 jaar reeds dragen, terwijl dit vroeger bij de oude methode eerst na 15 a 20 jaar was. Rationele kweekmethoden en moderne mechanische apparatuur brachten ver edeling van de soort, opmerkelijke bekor ting van de arbeidstijd en verhoging van de produktie. Bepaalde handelingen, die vroeger een week duurden, kan men nu, met de moderne hulpapparatuur en eco nomische aanleg van de boomgaard in 1 uur verrichten. Deze voordelen en voor uitgang konden natuurlijk alleen maar bereikt worden door veelvuldig experi menteren, gespecialiseerde vakkennnis en hoge investeringen. Dat hiermee de prijs van het (betere) fruit steeg is verklaar baar. 14 kassen Een volledig functionerend tuinbouw bedrijf wordt aangelegd, waarbij er naar wordt gestreefd op ieder ogenblik van de tentoonstelling de bezoeker iedere fa se van de groei te laten zien. Een veer tiental kassen is aangelegd, met een ge zamenlijke glasoppervlakte var, 5.000 vierkante meter. Voorts komt er een com pleet, werkend ketelhuis, zoals de heer J. Bruinsma uit Naaldwijk, die belast is met de leiding van de opbouw van deze af deling, ons zei, dat gebruikt zal worden voor de sterilisatie van de grond in de kassen met stoom en voor de verwarming met warm water. In de kassen worden komkommers, to maten, sla, bloemkool en aardbeien (die eigenlijk niet tot het fruit, maar tot de groente-afdeling behoren) gekweekt. Op het terrein zal nog een huis voor de be drijfsleider en een veilinggebouwtje, waar bezoekers fruit Kunnen kopen, worden gebouwd. De kosten van de aanleg wor den geraamd op ruim een half miljoen gulden. De heer M. Prins jr., voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen, deed de suggestie aan de hand, dat de tuinderij, die in haar hoedanigheid ais expositie-tuinderij uniek is op de wereld, mogeHjk permanent zou blijven, o.m. als instructie voor de Rotterdamse scholieren. De heer Prins wees op de good-will, die men bij de binnen- en buitenlandse con sument wil kweken voor de Nederlandse tuinbouwgewassen. Vooral de wijze, waarop de produkten tot stand komen, de kweekmoeilijkheden, de research en de verwerking zijn bij het publiek te weinig bekend. Kosten nog moeiten worden ge spaard om op de komende Floriade aller lei tuinbouwgewassen in diverse stadia te kunnen tonen. Ook de prijsvorming zal duidelijker begrepen worden door deze tentoonstelling. De totale jaarproduktie van verse groenten bedraagt momenteel 1.580.000 ton en aan vers fruit 490.000 ton. Hiervan wordt 490.000 ton groente en 90.000 ton fruit geëxporteerd. De binnenlandse markt neemt aan groente 493.000 ton en aan fruit 320.000 ton af. De conservenindustrie verduurzaamt dan nog 175.00 ton groente en 105.000 ton fruit per jaar De import van verse groen te en vers fruit bedraagt resp. 35.000 ton en 25.000 ton. De heer Prins berekende tenslotte, dat in Nederland het gemiddelde verbruik per hoofd per jaar ongeveer iigt op 46% kilo aan verse groente en op 19 kilo aan vers fruit. De Shell Oil company heeft opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van oliewinning in eer 480 km2 groot gebied in Noord- West Soedan, Het werk, dat hinnenkort zal aanvangen, zal naar niPn "erwacht vijf maanden duren. De Kon Shellgroep en de BP hebben het voornemen een raffinaderij in Port Soedan te houwen, om in de gehele behoefte aan olie-pro- dukten in dat land te voorzien Het be nodigde geld zal uit externe hronnen worden betrokken, zo deelde de Shell mede. De American General Explora tion Co heeft dezelfde concessies ver worven voor exploratie van de Rode Zee-kuslen. 5. Om aan deze werkelijk ietwat verwarrende toestand defi nitief een einde te maken, was Grivas op een stikdonkere nacht naar Cyprus vertrokken. Volgens hem was er al meer dan ge noeg en nutteloos gepraat en geconfereerd. Er moest nu maar geweld gebruikt worden, was zijn mening. Het kleine zeil bootje, waarmee hij gekomen was, verdwijnt geruisloos in de stikdonkere nacht. Grivas is alleen. Maar in zijn ogen- schittert een opstandig licht. Even later verdwijnt hij in noordelijke richting. 6. Grivas is wat de volksmond een ijzervreter en een vecht jas noemt. Hij werd op 23 mei 1898 op Cyprus geboren. Daar speelde hij als kind. Maar niet lang. «Amper 16 jaar laat hij zich op de militaire Academie van Athene als leerling inschrijven en legt er het ene examen na het andere af. Iedereen is tevre den over de aspirant-officier, behalve Grivas zelf, hij vertrekt naar Frankrijk om wiskunde en ballistiek te studeren. Dat was in 1927. Als hij denkt, dat hij „klaar" is, neemt hij in Athene actief dienst. Dag in dag uit drilt hij nu jonge onderofficieren en probeert hun op zijn beurt de strategische beginselen bij te brengen. Hij dweept met Alexander de Grote en Napoleon 7. Met de regelmatigheid van een klok wordt hij bevorderd en op een goeie dag stapt hij in het huwelijksbootje. Hij is een verwoed pijproker en in zijn vrije uren zit hij als een braaf huisvader over zijn postzegelverzameling gebogen. Hij is een van de vele niet on-intelligente officieren, die kalm, bezadigd en onopvallend hun weg gaan om aan het einde van hun loop baan als generaal op pensioen te gaan. Dan barst opeens de tweede wereldoorlog uit. Europa staat in vuur en vlam. Onver wachts verklaart Italië de oorlog aan Griekenland 8. Nu ontpopt zich dat kleine onopvallende officiertje ineens als een figuur, een oorlogsroman op zich zelf Met een handje vol soldaten sluipt hij dwars door de vijandelijke linies heen en valt de nietsvermoedende vijand onverhoeds van achteren aan. Even is het voordeel aan de zijde van Griekenland. Maar dan komt Hitier zijn partner en bondgenoot te hulp en moet ook Griekenland het afleggen. Grivas is er de man niet naar om teleurgesteld bij de pakken neer te gaan zitten Hij sticht een soort ondergrondse beweging, die hij organisatie X doopt. Bruggen gaan de lucht in, kazernes en wapendépots exploderen. Grivas heeft het op de zenuwen van de overweldiger voorzien

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4