Het aanpassingsvermogen van de bruine rat Glasblazers en kristalslijpers onvoldoende gewaardeerd Rijkserkende opleiding helpt leerlingen aan diploma IRENE ONTHULT - te fors - MONUMENT IN VEGHEL De arrestatie van Podola Historisch vooroordeel nog niet verdwenen Caravellesvan Finnair naar Amsterdam SMAKELIJKE DRUKINKT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 Een lOOO'Voudige hulp in huis99 Als krediet gegeven wordt Amerikaan wil in Duits land twee cafétaria- schepen bouwen Aanslag op Algerijnse leider in Frankrijk mislukt Bevrijdingslustrum in Oost-Brabant Nieuw type bejaarden tehuis in Arnhem Voor oudjes die speciale verzorging behoeven In Axel BOLS DRY GIN 8.25 Per fles Meer personeel voor uitvoering A„O.W. In Eindhoven Studenten-hospitium met „kanon" geopend Airbornes geëerd met springende kangoeroe' In Oosterbeek Advertentie KORTENAERKADE 1, 'S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM. EINDHOVEN,'S-GRAVENHAGE. GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT (Van onze Romeinse correspondent) In 1938 werd het regiment, waarbij uw correspon dent de eer had te die nen, in verband met de in ternationale toestand op stel en sprong naar Delft over geplaatst. De stad was al lang geen garnizoensplaats meer en dus poogde de staf de toenmalige sterkte van 500 man zo goed en zo kwaad als het ging onder te bren gen om zich daarna ruim schoots het hoofd te gaan breken over de legering van het regiment op oorlogs sterkte, als het onverhoopt tot een mobilisatie zou ko men. Van de gemeente kre gen wij een modern inge richte gaarkeuken, die even wel een groot nadeel had: het wemelde er van de rat ten. Toen hebben wij mee gemaakt, wat het wil zeggen tegen ratten te vechten. Aan een offensief was niet te denken, in de verdediging slaagde men met vereende krachten. De ratten werden afgegrendeld, ratten zo groot als katten, die in één nacht de kans zagen een beton- harde baksteenvloer op te breken. Het zal met deze herinnering te maken heb ben, dat ons oog viel op drie kleine gemengde berichten die onlangs binnen één week in de Italiaanse pers ver schenen. Een gepensioneerde alleen wonende man in Turijn leef de op een zolderkamer van een allesbehalve knaagdier, vrij huis. Op een goede dag misten de medebewoners der huurkazerne de 74-jarige Men brak zijn deur open en vond hem in extremis. Een verlamming had hem getrof fen, hij had in twee dagen zijn stoei niet meer kunnen verlaten. De doodsoorzaak op het officiële attest luidde gedood door ratten vVij be sparen u nadere bijzonder heden. Twee dagen later stond in een Florentijnse krant een half dorps-, half komkom- mertijdverhaal van een me vrouw, die op de eerste ver dieping van een fraai palazzo woonde. Midden in de nacht was zij wakker geworden door een scherpe pijn: een muis had een deel van een harer vingertoppen afgebe ten. Het laatste bericht: een meisje van de vierde klas L.O. te Savona kwam op scho 1 met een ernstige won de aan de neus. Het kind, uit een zeer behoeftige familie, die in een kelderwoning leefde, vertelde, dat de avond te voren haar moedei te moe was geweest om de gewone jacht op ratten te maken. Al verschillende ma len was het gezin door de ratten aangevallen, deze maal had het het kind de helft van haar neus gekost. Ratten en muizen zijn -n de la itste eeuwen voor Christus Europa bin nengekomen vanuit Azië. Het antieke handelsverkeer over zee heeft er het zijne toe bij gedragen. Zestien eeuwen is de zwarte rat er de opper machtige geweest onder de vele soorten en ondersoorten der familie. In de tijd der eerste kruistochten huisde m Noord-Italië de grootste k - lonie van ms werelddeel. Dè -.warte rat was o.m. verant. woordelijk voor de pestepi- lemie van 1348, die de helft .er toenmalige Italiaanse be olking uitroeide. Omtrent 1700 deed een ïieuw soort zijn intrede, de iruine rat Deze kwam uil le steppen van Sinkiang Vlet miljarden legers kwa men zij op zoek naar nieu\yi jachtterreinen. Er is een oog- getuigeverslag van deze in vasie. De Russische schrijver Turgai logeerde in 1727 er gens aan de onderloop van de Wolga. „Voor mij", schreef hij, „zag ik ineens een onaf zienbaar grijs veld in bewe ging, efcn veld van ratten- lijken, die door de stroom zuidwaarts gevoerd werden." Bij het oversteken van de Dnjepr werden de horden wederom gedecimeerd. De Boeg en de Dnjestr namen zij in de winter, toen alles bevroren was. In 1740 ver overden zij Rusland, in 1753 werden zij in Parijs aange troffen. De bruine (of riool) rat is perfecter dan de zwarte en zo werd de hegemonie van de zwart- rat gebroken. Hij nam de wijk en wij treffen hem nog aan als de zolder- rat. De geleerden zijn tot de conclusie gekomen, dat de bruine rat een der meest volmaakte levende wezens is en het perfmtste onder de zoogdieren Hij heeft een on gelofelijk aanpassingsvermo gen. Daarvan weten Pool- vaarders even sterke verha len te vertellen als bijvoor beeld de legers in Noord- Af rika tijdens de laatste we reldoorlog, Zijn voortplan tingsvermogen is adembene mend Twintig dagen na de geboorte is de rat volwassen Het nest van de stamvader is dan twaalf ratten groot Indien deze dieren niet con stant verdelgd werden door vogels, katten, honden, slan gen, door vergif, verdrinking èn brand, dan zou een rat- tenpaar in drie jaar 250.000 nakomelingen hebben en na wederom drie jaar 31 miljard 250 miljoen. Een rat kan letterlijk van alles leven: een recent be richt meldt dat deze beesten in een drukkerij te Napels zich in leven hielden m°l kleurstoffen en drukinkt ln één etentje kan de rat aan meel zijn eigen gewicht naar binnen werken. Ratten en muizen zijn kwa lijke overbrengers van ziek ten. Dit werd wetenschappe lijk eerst een halve eeuw ge leden geconstateerd, maar in de gehele historie worden epidemieën in één zin ge noemd met ratten en muizen. Er heerst in de natuur een zeker evenwicht, zodat wij niet onder gaan door ratten- en. muizen- ram-ben Maar dat de mens in staat is dit evenwicht te verbreken en een knaag dierenexplosie te veroorza ken, leert het geval Dijon. In 1949 zag men daar plot seling de betonnen start banen van het vliegveld af brokkelen. verzakken en /er- kruimelen. Het bleek, dat honderdduizenden muizen het vliegveld volkomen onder graven hadden. De autori teiten, maar nog meer de natuurhistorici, braken zich het hoofd, waar deze mui zenuitbarsting ineens van daan kwam en waarom deze zich alleen rond het vlieg veld voordeed. De oplossing bleek de vol gende: ginds kort werd het veld gebruikt door straal jagers. Het heidens kabaal der motoren had in de om trek de vogels verdreven, er werden geen muizen meer opgegeten en binnen enkele maanden groeide hun leger tot astronomische getallen De gewone insectendoden de middelen, die op het land gebruikt worden, vergiftigen tevens het voer van verschil lende vogelsoorten, die ge dwongen worden naar elders te verhuizen. In Italië be staat de al zo vaak gelaakte sport om zondags vogels te gaan schieten. 800.000 jagers zijn wekelijks op pad en zij schieten wat hun voor de oop van hun geweer komt Er is al meerma en op gewezen, dat zulke dingen het bovengenoemde even wicht zouden kunnen ver breken en een krankzinnige tanwas van ratten en mui zen ten gevolge kunnen heb oen. die de economie nnbe rekenbare schade zou be rokkenen. En dat is dan nog het gunstigste geval. U moet altijd een fles Silver Top Dry Gin in huis hebbenMet cola, tonic, tomaten sap, sinaasappelsap of j andere „soft drinks" maakt deze voor treffelijke dry gin, door zijn neutraal en fijn karakter, het u immers mogelijk, uw gasten - ook al komen zij onver wachts - te ont halen op een vari atie van long drinks en cocktails! Advertentie De miljonair H. B. Cantor heeft be kend gemaakt dat hij zondag per vlieg tuig naar Duitsland reist, om met mi nister van economische zaken Ludwig Erhard te praten over de financiering van twee transatlantische passagiers schepen van 90.000 ton. Cantor wil die schepen in Hamburg laten bouwen, on der Duitse vlag laten varen en er Duitse bemanningen op zetten, als de VVestduitse regering bereid is de lenin. gen van de verzekeringsmaatschappijen te garanderen die 70 procent van de 160 miljoen dollar bedragende bouwkosten dekken. Een zwaargebouwde detective van de Londense politie, Albert Chambers, heeft het hof gisteren verteld, hoe de Duitse Canadees Fritz Podola, die te rechtstaat wegens moord op een poli tieman, bij zijn arrestatie het blauwe oog opliep, dat zoveel opzien baarde bij pers, publiek en zelfs in het parle ment. Het hof stelt, zoals Oekend, op het ogenblik een onderzoek in naar de bewering van Podola, dat hij zich niets herinnert van voor zijn arrestatie, ten einde te bepalen, of de verdachte voor de moord terecht kan staan. Chambers vertelde dat toen hij en en kele anderen Podola gingen arresteren in zijn hotelkamer, zij een klik hoorden als van een pistool waarvan de veilig heidspal wordt omgezet. Zonder zich te bedenken stortte Chambers zich met zijn ruim honderd kilo tegen de deur die het begaf en Podola in het gezicht trof. Chambers stortte zich vervolgens dade lijk met de anderen boven op hem om hem onder bedwang te krijgen. Podola verzette zich eerst nog, maar werd al gauw bewusteloos. Een bende terroristen heeft gisteren in Frankrijk met behulp van handgra naten en vuurwapens een aanslag ge pleegd op een leider der Algerijnse nationalisten, Messali Hadj, maar deze bleef ongedeerd. Een van zijn adjudan ten werd gewond. Twee aanvallers wer den gedood. De aanslag werd uitge voerd ongeveer 40 kilometer ten noor den van Parijs, bij het landhuis vaD Hadj nabij Chantilly. Vermoedelijk is Hadj aan de dood ontsnapt doordat de aanvallers zich niet dicht bij hun doel durfden te wagen, uit vrees zelt het onderspit te delven. Zij begonnen hun aanval met een wila geworpen handgranaat en vuurden daarna met geweren vanaf de helling van een heuvel. Hadj zocht snel dekking in een groep bomen. Zijn lijf wachten beantwoordden het vuur. Ver moedelijk bevonden zich vijf man in de hinderlaag. Tenslotte staakten de aan vallers het vuren en trokken zij zich in een bos terug. Zij lieten twee gewon den achter. Een van hen stierf op weg naa. een ziekenhuis. De ander werd door de Franse politie met kogels u3 een machinepistool gedood, toen hj weigerde gevolg te geven aan het b 1 vel zijn wapen neer te leggen. De uitverkorenen, die tijdens het ongemerkte toelatingsexamen bewe- ze hebben „feeling" voor het vak te bezitten, leren tijdens de theoreti sche lessen aan de avondnijverheids school en vooral in de dagelijkse praktijk van het bedrijf „het hoe" en „het waarom" van het glasbla zen en het slijpen van kristal door gronden. De driejarige opleiding, waaraan bedrijfsleider J. Meens als theorieleraar en de glasblazerinstruc teur B. Dreessens en de instructeur van de slijperij C. Godding als prak tijkleraren verbonden zijn, is voor de aspirantglasblazers en kristalslijpers niet gemakkelijk en beslist geen spoedcursus, die meteen volleerde vaklui aflevert. De gediplomeerden van deze oplei ding worden dit pas in de praktijk. Om de graad van „meester-glasblazer" c.q. kristalslijper te behalen, zullen zfl nog geruime tijd in de leer moeten gaan bij de oude rotten in het vak. Al leen van hen kunnen zij de magische toverkunst van het glasblazen en het kristalslijpen leren. Twee nog vrij zui vere handwerkberoepen of, zoals be drijfsleider Meens vol trots zegt: twee' echte gildevakken, die op grond van hun ambachtelijke geaardheid met recht en reden aanspraak kunnen ma ken op meer maatschappelijke waar- Belangrijk voor een juiste glasligging is het voorvormen of „malbreren" op de dering. COR BERTRAND. vlak plaat. De Finse luchtvaartmaatschappij Finnair gaat met ingang van de zomer dienstregeling per 1 april 1960 met straalverkeersvliegtuigen van het type „Caravelle" op de lijn Helsinki-Ham- burg-Amsterdam-Londen of Parijs vlie gen. De heer Sigvard Soederlund, van de afdeling passagiersvervoer van Finn air, die op een inspectiereis langs ver schillende Europese luchthavens is, heeft dit verklaard bij zijn aankomst op Schiphol. Tot nu toe gebruikte Finn air voor deze dienst de Convair, maar dit toestel zal worden vervangen door het Franse straalverkeersvliegtuig, waarvan de maatschappij er drie heeft besteld. De dienst van Helsinki via Hamburg naar Amsterdam wordt vier maal per week verlengd tot Londen en drie keer per week naar Parijs. Zo als gemeld zal zeer waarschijnlijk ook Air France Caravelles op de lijn naar Amsterdam in dienst nemen. (Van onze correspondent) Op een terrein aan de Apeldoornseweg te Arnhem zal men een verpleeghuis voor bejaarden stichten dat het midden houdt tussen een tehuis en een zieken huis. Het wordt gebouwd voor rekening van de stichting „Huis en Haard" te Arnhem en zal bestaan uit vier ultra moderne paviljoens. De kosten bedra gen twee miljoen gulden. Het tehuis zal ,,De Braamberg" heten. Er zullen be jaarden worden opgenomen en ver pleegd die speciale aandacht nodig heb ben. Daarom is een terrein gekozen nabij het gemeenteziekenhuis, aan de ene kant om patiënten snel te kunnen overbrengen en aan de andere kant om ontslagen patiënten doelmatige nazorg te kunnen bieden. Alle kamers hebben een ruim uitzicht op de fraaie omge ving. Elk paviljoen bezit een tweetal conversatiekamers. Hoewel men voor namelijk alleenstaande bejaarden zal huisvesten, heeft men de mogelijkheid opengelaten ook een aantal echtparen op te nemen. Men hoopt dat het gebouw er over anderhalf jaar zal staan. Advertentie Oosterbeek de slag om Arnhem her dacht en daarmee de Britse en Poolse Airbornes die tijdens die slag zijn ge sneuveld. Enkele honderden Britse pel grims en tal van autoriteiten, o.w. de Britse ambassadeur, Sir Paul Mason, er. generaal Sosabowski namens de Pool se strijders, woonden de traditionele plechtigheid op het Airborne Cemery bij. Rev. A. J. Pearson M.C., die de dienst leidde, zei in de predikatie dat voorspoed alleen is voor hen die vrij zijn en dat vrijheid het zekere bezit is van hen die de moed hebben ervoor te strijden. De „Last Post", de Reveille en de Engelse, Poolse en Nederlandse volksliederen besloten de ceremonie. Oosterbeekse schoolkinderen legden bloemen op de duizenden graven. Het slijpen van glas vereist gevoel, concentratie en accuratesse. De maatschappelijke waardering voor een nog bijna zuiver liand- werkvak als dat van de glasblazer is niet bijster groot. In tegenstelling tot een bankwerker bijvoorbeeld wordt de glasblazer nog te veel als een onge schoolde fabrieksarbeider beschouwd en te weinig als een degelijk vakman. De aanwezigheid van een diploma van een lagere technische school bij de een en het ontbreken daarvan by de ander is hier ongetwyfeld in niet geringe ma te debet aan. Een tweede belangrijke factor in deze is stellig ook het historische vooroor deel. Glasblazen, zo heette het vroeger, is een zeer ongezonde bezigheid en dit was ook zo. Toen immers moest alle glas, niet alleen het meer edele huis houdelijke, maar ook het ordinaire ven sterglas nog geblazen worden, hetgeen zeer beslist als zware arbeid kon worden aangemerkt. Daarbij kwam nog, dat de grote stof ontwikkeling rond de met kolen gestook te ovens niet erg bevordelijk was voor een goede gezondheid. Inmiddels is dit alles in gunstige zin veranderd. De minder edele glasprodukten worden niet meer geblazen en de stofrijke ko len zijn als brandstof voor de ovens vervangen door gas. Maar ondanks de ze verbeteringen is de eenmaal geves tigde opvatting over het glasblazersvak vrijwel ongewijzigd gebleven. Kenmer kend voor deze situatie is wel, dat in de glasfabricage-centra vele ouders slecht oppassende kinderen de vermaning voorhouden: „Als je niet je best doet, ga je naar de glasblazerij". Naar de mening van de leiding van de N.V. Kristalunie te Maastricht, die sinds kort deel uitmaakte van 't grote Nederlandse concern, de N.V. Ver enigde Glasfabrieken, wordt het hoog tijd, dat aan de gesignaleerde onder waardering van het glasblazersvak radicaal een eind wordt gemaakt. Een zeer geschikt middel om dit doel te bereiken zag de N.V. Kristalunie in een door het rijk goedgekeurde op leiding van kandidaat-glasblazers. Als eerste glasfabriek in Nederland startte het bedrijf geruime tijd geleden binnen het kader van het zgn. leerlin genstelsel met een dergelijke opleiding. Binnenkort worden de eerste dertien gediplomeerde glasblazers en kristal slijpers, wier getuigschriften minstens evenveel waard zullen zijn als die van pas afgestudeerde bankwerkers, elec- triciëns of draaiers, afgeleverd. Buiten het streven naar meer maat schappelijke waardering voor de vak man, glasblazer, was er nog een ande re factor, die de nieuwe vakopleiding mee heeft helpen realiseren. De oude methode, waarbij de in de praktijk ge vormde routine-vaklui hun zoontjes mee naar de fabriek namen om hen daar zelf op te leiden, vertoonde steeds meer ernstige gebreken. Allereerst om dat het aantal zoontjes, dat het beroep van vader ambieert, sterk geslonken is en vervolgens omdat de kandidaat-glas blazers uit het verleden met het vak van vader veelal ook diens fouten over namen. De nieuw ontworpen opleiding, die maar liefst drie jaar duurt en zowel een theoretische als praktische scho ling omvat, is zeer gedegen. De toekomstige glasblazers-nieuwe- stjjl worden niet automatisch als leerlingen van de door het rijk erken de opleiding aangenomen, aangezien zij daartoe eerst een toelatingsexa men moeten afleggen. De aspirant leerlingen worden hierbij niet ge plaagd door examenkoortsen. Dit kan gewoonweg niet, vanwege de grappige omstandigheid, dat zij zon der het zelf te merken, worden ge ëxamineerd. De Zuid-Limburgse schoolverlaters, die jaarlijks de personeelsbezetting van de Maastrichtse Kristalunie komen ver sterken, beginnen onderaan op de „glasblazersladder" en wel als zgn „opdragers", loopjongens in de ware zin van het woord, omdat zij niets an ders te doen hebben dan het onderhou den van een pendeldienst tussen de werkbank van de „meesterglasbiazer" en de koeloven. De aan de werkbank klaargekomen gloeiend hete glaspro dukten moeten zij behendig op een hou- ten vork opvangen en snel naar de Alleen de meesters in het vak, de zgn. koelovens transporteren. van „benen" en „voeten", waarvoor de De „meesters" zien nauwkeurig toe of de opdragers zich goed van hun taak kwijten, maar ook en vooral of de jongens spontane interesse aan de dag leggen voor het eigenlijke glasblazers vak. Heel wat opdragers stellen hier inderdaad veel belang in, geboeid als zij worden door het getover van met loeiende vuurbollen jonglerende glas lazers. Gewapend met een lange blaaspijp, in vaktermen heet dit „de canne" halen zij uit de oveen een „post" gloeiend reet (1100 graden) vloeibaar glas. Crp een vlakplaat of in een houten blok begint daarna het zgn. voorvormen of „malbreren", een be werking, waaraan ook het voorbiazen of „duimpje-blazen" te pas komt. Tij dens het „malbreren" wordt de lig ging van het glas bepaald. De eigen lijke metamorfose van vuurbal tot giasprodukt (kelk, beker of vaas) vindt pas plaats, wanneer „de tovenaar" al draaiend met „de canne" het glas klaar blaast in de vorm. Het klaar blazen van het glas in de vorm is een moeilijk karwei, waarbij enorm veel afhangt van de juiste fee ling van de glasblazer, die precies moet weten, wanneer het glas al dan niet wat de vakman noemt „volgebla- zen" is. Nog moeilijker is de volgende bewerkingsfase: het maken van het been en de voet van elk glas. Deze bewerking is voorbehouden aan de meester-van-de-plaats, de allround glasblazer ook wel „souffleur" ge naamd. Knippend, passend, strijkend en wrijvend dient hij van het door de „keyers" (jongens, die gesmolten glas aan een ijzeren stok transporteren) aangebrachte glas „benen" en „voe ten" te fabriceren. Onder de handen van de slijpers worden de geblazen glazen bijzonder levende produkten. Pas aangeworven arbeidskrachten, die de verleiding niet langer kunnen weerstaan om zich verder in het zo bij zonder fascinerende glasblazersvak te bekwamen en op eigen houtje aan het slijpen of glasblazen slaan, zijn ge schikte recruten voor het leger, van de glasblazers. Uit deze recruten wor den immers, mits zij inderdaad over de nodige aanleg beschikken, de leer lingen voor de opleiding gekozen. In Axel zijn donderdag ook de her denkingsplechtigheden en feestelijkheden begonnen ter viering van het derde lus trum van de bevrijding van oost- Zeeuwsch-Vlaanderen c oor de le Pool se pantserdivisie. De brigadecomman dant van de eerste Poolse pantserdivi sie, generaal S. Maczek, Poolse oud strijders uit België en Nederland en de waarnemend commissaris der Koningin in Zeeland werden in het gemeentehuis ontvangen. Op de algemene en katho lieke begraafplaats legde men kransen op de graven van de gevallen Polen en burgerslachtoffers. Op de katholieke begraafplaats werden bloemen gelegd op het graf van mevrouw Szydlowski. Achter het gemeentehuis onthulde ge neraal Maczek de „Szydlowskibank", zo genoemd naar de commandant van de Poolse bevrijdingsdivisie. (Van onze Haagse redactie) De personeelssterkte van de afdeling van het ministerie van financiën die belast is met de uitvoering van de A.O.W. wordt in 1960 met 105 man ver hoogd tot een totaal van 1225. De eerste schattingen zijn wat aan de krappe kant geweest, zo zegt minister Zijlstra in zijn toelichting. De bewindsman ver wacht echter dat inkrimping op andere afdelingen deze uitbreiding, evenals die van de belastingdienst (een gevolg van de bevolkingstoeneming) compenseert. Donderdag is in Eindhoven het eer ste hospitium van studenten van de Technische Hogeschool geopend. Dit geschiedde door de heren G. Smits, praeses van het Eindhovense studenten corps, en prof. A. Goudeket, die sa men een door de studenten gefabri ceerd kanon afschoten als gevolg waar van een fles champagne door de gla zen deur vloog. De studentensenaat verscheen in een calèche, getrokken door de T. H.-groentjes. Prof. dr. C. J. F. Böttcher uit Lei den, die sprak namens de Centrale Stichting Studentenhuisvesting, wees er op dat sinds enige jaren de sitatie der studentenhuisvesting in Nederland bepaald kritiek is. Door het bedrijfsle ven is 2,9 miljoen gulden opgebracht. Er is nog ruim een miljoen gulden no dig. Prof. Böttcher deed een speciaa? beroep op de medewerking van de di recties van bedrijven in het zuiden. Het studentenhuis met zijn vijf ver diepingen biedt huisvesting aan 150 stu denten. Bij K.B. is de arts J. Beintema, wo nende te Breda, voorzitter van de Noord-Brabantse vereniging tot bestrij ding van tuberculose, benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. (Van onze correspondent) Met een forse ruk aan het koord zo fors, dat het touw brak heeft prin ses Irene donderdagmiddag in Veghel het doek verwyderd, dat het monument, geplaatst ter ere van de 101-ste Airbor. ne Divisie van het Amerikaanse leger, bedekte. Dit was het hoogtepunt van de herdenking der bevrijding van deza Oostbrabantse streek vijftien jaar gele den, toen de beroemde parachutisten- divisie langs de zogenaamde helleweg de Duitse bezetters verdreef. Voor de viering van deze „verjaar dag" waren zeer vele hoge autoriteiten, militairen uit de Westelijke geallieerde landen en burgerlijke, waaronder de toenmalige minister-president van de Nederlandse regering in ballingschap, prof. P. S. Gerbrandy, naar Veghel ge komen. Nadat de prinses het monument had onthuld, dat vervaardigd is door de beeldhouwer Niels Steenbergen en dat gefundeerd is op een twaalf ton wegen de reuze zwerfkei uit de omgeving van Mechelen-Wittem, legde men kransen uit naam van de geallieerde strijd krachten en oud-strijders van de Air borne Divisie. Captain Johnson, de zoon van de later bij Heeze gesneuvelde ko. lonel Johnson die in Veghel zijn hoofd kwartier vestigde, opende vervolgens de naar zijn vader genoemde straat. Burgemeester J. P. Schreven schonk het 501-ste Parachute Infantry Regi ment, dat benoemd is tot ere-regiment van Veghel, een vaandel en deelde de benoeming van vier ere-burgers van de plaats mede: colonel Johnson (posthuum), general Maxwell D. Tay lor, commandant van de 101-ste Airbor ne Divisie, general Anthony G. Macau- liffe en general Thomas L. Sherburne. General Sherburne dankte Veghel voor deze onderscheiding en sprak in het kort over de geslaagde operatie. De hoofdlegeraalmoezenier, mgr. van Straelen, zegende het beeld. De huidige minister van staat, prof. Gerbrandy, re leveerde 4e geschiedenis van de laatste oorlogsjaren. De oud-stryders van de Airborne-Divisie, die verenigd zijn in de Airborne-broederschap, boden by mon de van mr. Daczkowski een aantal boe ken aan, waarin over het Airborne-re. giment wordt verhaald, opdat vooral de jeugd van deze Oostbrabantse streek op de hoogte komt van hetgeen is gedaan voor de bevryding van Nederland. Ook schonk hij een urn met aarde uit de vijftig staten van Amerika, welke aarde men onder het monument zal plaatsen. Terwijl de Kon. Militaire Ka pel musiceerde, hield men in de tuin van dr. Kerssemakers, waar in de sep temberdagen van 1944 het hoofdkwartier was gevestigd, een drukke receptie. Voor de vijftiende maal is gisteren te „soufleurs" voorzien de kristallen kelken „keyers" het vloeibare glas aanbrengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4