Wasmachines in gelid op nieuwe Rijksweg 13 Geen vloedplanken meer in Zierikzee inter? mm Buitenlander opereert met gestolen cheques GRIVAS Minister Korthals stelde keer sluis in gebruik Zes sub-dekenaten in Amsterdam Wijziging van Weduwen- en Wezenwet Vrijwel zeker gereed vóór 21 november Ondanks doodvonnis terug in België Kleuter doodgetrapt door paard Ben Essing opnieuw in het gelijk gesteld Beleggingsmij. Unitas Nieuwe miljonairs van de lucht Zilverberg en Enthoven worden professionals DE HELD VAN CYPRUS ?rsc- Glad Druk Wifon broeken, Steden Moderne meubelen in Deense stijl Meent 7A Tel, 13 87 84 Rotterdam Victor Sylvester in Blokker De competitie gaat weer beginnen.... bij sportieve evenementen hoort een suède-jasje! 'n Blijvende mo de, dit seizoen met vele nieu we modellen. Ga er voor naar Lampe waar de service te gemoet komt aan uw verlan gens, waar pasvorm met maatwerk gelijk staat, waar - zélfs vroeg in het seizoen - de lage prijzen blijven! I JJ." lage Lampe prijs Rotterdam - Hoogstraat 198 VRIJDAG? 18 SEPTEMBER 1959 PAGINA 6 Als een lichtend teken hangt boven Rijksweg 13 de datum 21 november. Op deze datum zal de aannemer A. Kraal uit Utrecht de Rijksweg van Overschie naar Delft gereed moeten hebben. Op die da tum moet 's rijks vierbaans buitenserie getransformeerd zijn tot een ultra snelle, vlakke zesbaansweg. Iedere dag, dat de weg eerder wordt opgeleverd krijgt de aannemer een premie. En iedereen, van ingenieur tot stoomwalsrijder werkt op die premie. „Als het weer zich zo houdt en er doen zich geen onvoorziene moeilijkheden voor, dan komen we vóór tijd klaar", zegt de heer Kraal, volkomen zeker van zijn zaak. Hoeveel dagen, de voorsprong uiteindelijk zal zijn, daarover durft hij niets te zeg gen. De oplettende weggebruiker zal opmer ken, dat vele wit-rood-wit geverfde af- bakeningstonnen opmerkelijk helder en gaaf zijn. Hij zal zelfs zien, dat sommige „tonnen" vierkant zijn. Voor de afbake ning is het tot nu toe de klassieke olie drum, die, in de rood-witte kleuren ge spoten, dienst doet. Het nadeel van de pliedrum is echter, dat deze zo snel gaat roesten. De aannemer heeft nu een aantal af gekeurde wasmachines weten te bemach tigen bij diverse fabrieken. De omhulsels dus van wasmachines, die door een of an dere oorzaak, niet voor verkoop in aan merking kwamen. Deze wasmachines hebben een veel langere levensduur dan de drums, omdat ze geëmailleerd zijn. Zo komt het dus, dat die schone afbakenings- tonnen langs de weg staan opgesteld. Indien de zware mistperiode in de eer ste maanden van het jaar het zandtrans- port net ernstig zou hebben belemmerd, dan was de weg medio oktober al klaar geweest. De vraag ls nu: „Zal de weg even glad blijven als hij nu is?" Driehonderd arbeiders en honderd vrachtwagens en machines leggen een dikke laag zand aan, daarop beton, zand, kiezel en asfalt. Maar onder dit alles ligt nog steeds het veen. Hier wat dikker, daar wat dunner en de weg zal ongetwij feld zakken. Deskundigen verzekeren dat het hobbeleffect lang zo ernstig niet zal zijn, als het tot voor kort was. Het zal jaren duren, zo zeggen zij, voor van ern stige verzakking sprake is. De enige op lossing zou zijn óf onderheien óf alle veen weggraven en zand ervoor in de plaats storten. De pas aangelegde rijksweg 4a, van Ypenburg naar Burgerveen, is echter nu reeds aan het verzakken, terwijl de weg nog niet eens tot Amsterdam berijdbaar is en het verkeer er nog niet ten volle gebruik van maakt. Volgens cijfers van het Economiseh-Tech- nologisch Instituut voor Zuid-Holland, het E.T.I., bedraagt het gemiddeld aan tal motorvoertuigen op werkdagen van 6 tot 24 uur in 1959 volgens een telapparaat bij Ypenburg 13.000. Een telling op de weg Den HaagRotterdam, 10 km voor Amsterdam, geeft met 19.000 een stijging van 7.200 ten opzichte van 1955. De cijfers voor rijksweg 13 van Rotter dam naar Den Haag geven voor 1955 17.000 en voor 1959 26.000. Een opmerke lijke toeneming dus. Het blijkt, dat de verkeersintensiteit in Nederland na van 1950 tot 1955 met ruim 60 pet toegenomen te zijn in 1958 ruim tweemaal zo groot was als in 1950 en in 1959 een omvang De tijd, dat de bevolking van Zierik zee bij extra hoog water vloedplanken voor deuren en ramen moet plaatsen, is voorbij. De minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer H. A. Korthals, heeft na melijk gisteren de nieuwe keersluis ter plaatse in gebruik gesteld. Een druk op de knop was voldoende om de machtige sec tordeuren te openen. Drie Zierikzeese mosselvissers-vaartuigen waren de eerste, die de sluis passeerden. Daarna kregen de gepavoiseerde vaartuigen van het water schap Schouwen-Duiveland de gelegenheid om door de sluis voor de minister en de zeer vele genodigden te defileren. Twee marinevaartuigen gaven aan deze offi ciële opening een apart cachet. Behalve de twee sectordeuren zijn er nog puntdeuren aangebracht, die bij bij zonder stormachtig weer als extra bevei ligingsmaatregel in gebruik kunnen wor den gesteld. Minister Korthals wees in een toe- stad Zierikzee. „Water was uw vriend, maar ook uw vijand", zei hij. Hij prees de goede samenwerking van de provinciale en rijks-instanties bij de totstandkoming van dit werk. De nieuwe sluis is vorig jaar december reeds in gebruik genomen. Zulks was mogelijk door een versnelde uitvoeringsopdracht. Hoewel hiervoor f 36.000 meer op tafel moest komen, prijst men zich in kringen van het gemeente bestuur nog altijd gelukkig, indertijd dit besluit te hebben genomen. De sluis heeft namelijk al herhaaldelijk dienst gedaan. De burgemeester van Zierikzee mr. F. Th. Dijckmeester, had voor de opening door de minister al een en ander over de ge schiedenis van dit werk verteld. Hoezeer (Advertentie) De allerleukste, oersterke melton broeken, met nylon verstrekt, in een weergaloze prüsstunt! Originele voor jongens en meisjes in moderne Italiaanse streep- en ruitdessins. Normaal 12.75. Nd 2-8 jaar, alle maten, '0 Zolang de voorraad strekt? BOTTERDAM: Korte Hoogstraat 11, tel.116965 Meent hk. Goudsesingel, tel. 115377 Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg, tel. 74130 W. Kruiskade 35, tel. 12 5511 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25, tel. 25317 heeft, welke bijna 2,4 maal die van 1950 ls. In onze provincie is deze stijging iets groter, zodat in 1959 een niveau be reikt wordt, dat bijna 2,5 maal dat van 1950 is. Dit wil zeggen, dat zowel in Nederland als in de provincie de verkeersdrukte met circa 10 a 11 pet per jaar toeneemt, zodat deze reeds omstreeks 1965 een omvang zal hebben welke viermaal zo groot is als in 1950. Er is een verschjl in het groeitempo tussen Zuid-Holland en Ned. wat be treft de verkeersdrukte op de rijkswegen en het aantal motorvoertuigen. De ver klaring van de snellere toeneming van 't motorvoertuigenpark in Zd-Holland moet wellicht voornamelijk worden toegeschre ven aan de sterke stijging van het aan tal motors en scooters. Deze lenen zich uitstekend voor stadsverkeer, zodat te genover de toeneming van het aantal voertuigen geen evenredige toeneming van het verkeer op de rijkswegen ont staat. Bovendien zal in Zuid-Holland ook voor auto's een naar verhouding groter aantal kilometers binnen de steden afge legd worden, dan in ons land als geheel. Uit de cijfers blijkt, dat de verkeers drukte zeer snel toeneemt, zodat tijdig die maatregelen getroffen moeten wor den waardoor deze drukte in goede en snelle banen geleid kan worden. Advertentie Teak-palisander-notenhout De 35-jarige P. L', van Nederlandse na tionaliteit, die in 1948 door het hof van assisen te Antwerpen ter dood was ver oordeeld wegens moord op een taxi bestuurder, maar verleden jaar was vrij gelaten en uitgewezen, is nu door de cor rectionele rechtbank te Brussel wegens illegaal verblijf in België tot vier maan den gevangenisstraf en 2000 francs boete veroordeeld. Hij zal binnenkort ook voor de correc tionele rechtbank te Antwerpen moeten verschijnen, om zich te verantwoorden voor verscheidene in het Antwerpse be dreven diefstallen. Het tweejarig zoontje van de familie Oosterhof te Heerenveen is gistermiddag bij zijn verblijf bij een familie aan de Schoterlandseweg te Oude Schoot door een trap van een paard tegen de borst kas om het leven gekomen. Het kind was in een onbewaakt ogenblik onder het prikkeldraad doorgekropen om in het weiland met het paard te spelen. Rij na rij slijten ronde en vierkante ivasmuchines hun laatste levens dagen 0111 de automobilisten op Rijksweg 13 de weg te wijzen. Een vierkante machine in wit en rood bij het viaduct naar het vliegveld Zestienhoven. de bewoners zich in de totstandkoming van dit project verheugen, bleek uit de talrijke vlaggen, die bij deze gelegenheid waren uitgestoken. In de schutterszaal van het stadhuis heben nog vele sprekers het woord gevoerd. (Van een verslaggever) Naar wij vernemen is binnenkort een tamelijk ingrijpende verandering in de bestuurlijke structuur van het Dekenaat Amsterdam te verwachten. Op initiatief van Deken G. P. J. v. d. Burg zal de stad worden verdeeld in een aantal sub-deke naten, zes in getal en omvattende het ge bied van de oude binnenstad, Zuid, Oost, Noord, Oud West en Nieuw West. De De ken zelf zou de zorg op zich nemen van de oude binnenstad en tevens het opper toezicht handhaven op de pastoors, die belast zouden worden met de zorg voor een sub-dekenaat. Omdat Noord nog te gering in omvang is wat het aantal pa rochies betreft, zal dit voorlopig blijven ressorteren onder de oude binnenstad. De veertig pastoors der Amsterdamse parochies is door de deken om advies gevraagd over deze maatregel. Een en ander houdt verband met de studie, wel ke reeds geruime tijd gaande is van de zielzorgelijke en bestuurlijke problemen in het steeds groeiende Amsterdamse conglomeraat. Het aantal parochies is reeds aangegroeid tot veertig, terwijl er vrijwel geen jaar voorbij gaat zonder de benoeming van een of meer bouwpas toors. Het gevaar bestaat dat, ook voor de territoriale uitbreiding, het overzicht en het verband verloren zullen gaan. Boven dien spelen in de uitgestrekte wijken de parochiële grenzen nauwelijks meer een rol. Het streven is er daarom op gericht een groepering van parochies tot stand te brengen, waardoor een effectieve sa menwerking op vele terreinen mogelijk gemaakt zou kunnen worden. Sinds kort geschiedt dit o.m. tussen de parochies in de Oude Binnenstad. Hoe wel dat zich nog in een verkennend sta dium bevindt, blijken de resultaten toch van dien aard, dat men er aanleiding in heeft gevonden het experiment over de gehele stad uit te breiden. De Nederlandse Toonkunetenaansbond heeft met het ingestelde hoger beroep te gen hot vonnis, dat de president van de rechtbank in kort geding contra Ben En- s-ing had gewezen, geen succes gehad, gisteren heeft het gerechtshof te Am sterdam bij monde van president mr. J- Brongers bekend gemaakt, dat alle vijf grieven van appellant zijn verworpen en dat het vonnis van de president in zijn geheel is bekrachtigd. De actie, die de bond in april ondernam tegen de heer Essing te Blokker, teneinde diens voor nemen onmogelijk te maken het dans- orkest van Victor Sylvester naar Neder land te laten komen voor een voorstel ling, werd ook door het hof onrechtma tig genoemd. De directie van de Beleggingsmaat- I schappij „Unitas" te Rotterdam deelt I mede, dat de netto instrinsieke waarde I ya:i de aandelen op 15 september 1959 479,bedroeg. Dit komt overeen met een pro forma afgifteprijs van 499, De KLM krijgt er dit jaar weer vele luchtmiljonairs onder haar personeel bij. De traditie getrouw zal de president-di recteur I. jl. Aler omstreeks de verjaar dag van de KLM, ditmaal de 40ste, op 2 oktober op Schiphol een aantal vlieguren- penningen in goud, zilver en brons aan twee stewardessen, 46 vliegers, 37 boord werktuigkundigen, 22 boordtelegrafisten, 10 pursers en 4 hofmeesters uitreiken. De twee stewardessen die de gouden penningen voor 10.000 vlieguren ontvangen zijn-de dames H. Arbroscheer en M. L. J. Crefcoeur. Er zijn dit jaar vier kandidaten voor de gouden speld (20.000 vlieguren) nl. de vliegers N. W. Bos, H. Schultz en Th. M. J. Verhoeven en boordtelegrafist J. J. Muller. Verder zijn er in totaal 11 kandidaten voor een zilveren penning (15.000 vlieguren) en 104 kandidaten voor een bronzen penning (10.000 vlieguren). Tezamen hebben deze 121 leden van het vliegend personeel van de KLM in hun loopbaan ruim 1 miljoen 300 duizend uren gevlogen. Dinsdag heeft een nog steeds onbe kende buitenlander, die Engels of Ame rikaans spreekt en zich in het bezit heeft weten te stellen van enkele ge stolen chèque-boekjes, weinig geluk ge had om daarmee in Amsterdam bij ju weliers kostbare artikelen in te slaan. Langzamerhand attent geworden door vele vroegere oplichtingen, vroegen zij hem steeds zich met een paspoort te legitimeren, hetgeen hij zeide niet te kunnen. Niemand gaf hem iets mee. Een juwelier accepteerde echter een chèque, maar zei daarna dat hi] het sieraad gereed zou maken. De koper moest dan later op de dag maar terug komen maar kwam niet meer. De recherche van het bureau Singel zoekt met Interpol al sinds mei naar dit individu: een circa 1.85 meter lange, slanke jongeman met blond krullend haar, die zich met, wat de winkeliers noemen, bijna vrouwelijke nauwgezet heid uiterst modieus kleedt en die tot nu toe rondliep met een bijzonder ex clusief wit-gouden armbandhorloge, dat door een winkelier op duizenden gul dens waarde wordt geschat. De man, die naar schatting ongeveer 25 jaar oud moet zijn en een uiterst be schaafde indruk maakt, noemt zich de ene maal Norman W. Ginsberg, want op die naam staan de chèques in het ge stolen boekje van de First National Bank in Nashville, Tennessee, V.S. Uiteraard worden de chèques niet ge honoreerd, want de echte Ginsberg heeft zijn rekening laten blokkeren. Soms ook geeft de onbekende zich uit voor Robert Flynn. want ook op die naam' heeft hij gestolen chèques en wel van de Alabama Bank in Amerika. In mei j.l. had hij meer geluk. Toen slaagde hij er in aan de Weteringschans in een Amsterdams modemagazijn een aantal goederen te kopen, waarvoor hij een chèque afgaf, die nimmer is gehono reerd. In juni werd een firma in huishou delijke artikelen in de Kalverstraat de dupe. De onbekende nam in een taxi een hele voorraad porselein mee, want naar hij zei, ging hij regelrecht naar Schiphol om per vliegtuig naar huis te rug te keren. In één opzicht had hij ook De nationale wielerkampioen op de weg, Enthoven, en de winnaar van Olym- pia's tour door Nederland, Zilverberg, worden per 1 januari 1960 professional. Zij zullen waarschijnlijk gecontracteerd worden door een bandenfabriek uit Maas tricht. toen al pech: de winkelier weigerde hem het verschuldigde wisselgeld uit te be talen en zei, dat hij dit wel terug zou storten op de bank. Een maand later, in juli, wist hij nog twee juweliers op te lichten, maar daar na dacht men, dat hij verdwenen was, want in augustus kwamen er geen aan giften tegen hem binnen. Dinsdag ech ter is hij voor zover tot nog toe be kend echter tevergeefs weer zeer ac tief geweest. (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer de Algemene Weduwen- en Wezenwet niet op 1 januari 1960 maar, zoals steeds het streven is geweest, reeds op 1 oktober a.s. in werking zal treden, zjjn enige voorzieningen nodig, waaraan de Tweede Kamer thans haar goedkeu ring heeft gehecht. Wanneer de wet op 1 januari 1960 zou Ingaan, zou een weduwe recht op pen sioen kunnen doen gelden, mits zij op 1 januari de leeftijd van zestig jaar heeft bereikt. Deze datum wordt nu veranderd in 1 oktober 1959, anders zouden gegadig den, die in die drie tussentijdse maanden zestig jaar werden, niet voor een uitke ring in aanmerking komen. Ook is wettelijke aansluiting op deze datum verschuiving mogelijk gemaakt voor degenen, die uit hoofde van de kin derbijslagwet voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers recht heb ben op toekenning van een duurtetoeslag op hun kinderbijslag. Voorts is een wetsontwerp aangeno men, dat bij de te verwachten vervroegde inwerkingtreding de uitbetaling van een overheids-wezenpensioen of een over- heids-wezenpensioen zal beperken, wan neer de gegadigde gelijktijdig aanspraak heeft op een pensioen of uitkering krach tens de Algemene Weduwen- en Wezen wet. In dezelfde wet wordt eveneens de mogelijkheid tot beperking ingevoerd van bepaalde toeslagen op Indonesische we- duwenpensioenen of wezenonderstanden bij gelijktijdige aanspraak op pensioen of uitkering 'krachtens de AWW-wet. Sportief model van eerste kwaliteit suède (geen restvellen!).. Jeugdig! Klein ceintuurtje in de rug en apart stiksel aan tic zomen. 8 C Amsterdam. - Utrecht - Eindhoven - Arnhem - Hilversum - Alkmaar - Haarlem - Leiden - Breda - Enschede - Heerlen 9. Het kleine Griekenland, eens de bakermat van de Europese beschaving is in een vulkaan herschapen. Overal loert de dood. Spoorlijnen vliegen de lucht in. Munitietreinen ontsporen. Vliegtuigen worden onklaar gemaakt. In Griekenland woedt een meedogenloze guerillaoorlog. En steeds weer zijn de daders zoek. De Gestapo, de SS en de Sicherheits Dienst staan met hun han den in het haar. Ten einde raad wordt Otto Skorzeny, de man die Mussolini bevrijdde, er bi^ gehaald. Ook hij moet machteloos toezien. 10. Eindelijk, na een jarenlange strijd, zijn de Duitse bezet tingstroepen verplicht om het oude Hellas te verlaten. Even ge niet Grivas van een welverdiende rust. Maar het is niet voor lang. De communisten proberen zich van de macht meester te maken. Vanuit moeilijk te bereiken schuilplaatsen maken ze het land onveilig. Weer ontploffen er bommen, weer vliegen gebou wen en kazernes de lucht in. Grivas trekt met een handjevol soldaten de bergen in en het ene communistische nest na 't ande re wordt uitgerookt. 11. Tenslotte zijn de rode troepen verplicht zich op genade of ongenade over te geven. De verantwoordelijke leiders weten op het laatste nippertje naar Moskou te ontkomen. Het land her ademt. Grivas vindt weer rust, tot er voor Griekenland weer moeilijke dagen aanbreken. Direct en zonder er verder bij na te denken springt Grivas voor zijn land in de bres. Nu is het Cy prus dat zijn aandacht vraagt. Inplaats van naar het zwaard, grijpt hij naar de pen;hij noemt zich eenvoudig, maar veelzeg gend: Een Soldaat.Dan barst op het eiland de opstand los. Grivas begrijpt dat zijn geboorteland hem roept. 12. Pas vier jaar later zou hij Athene, zijn vrouw en zijn post- :egelverzameling terug zien. Niemand wist dat Grivas de EOKA gesticht had. Met als programma: een strijd zonder par don. Geen van de leden van EOKA kent de andere leden en de verzetsgroepen. Er mag geen kans of mogelijkheid bestaan dat de groepen elkaar in gevaar brengen. Grivas zal zoveel mogelijk de touwtjes van de organisatie in handen houden. Hij noemt zich „Dighènis", een legendarische naam uit de geschiedenis van Byzantium.Het wordt een strijd op leven en dood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6