PeektCloppenburg Schoonhoven aangewezen plaats voor streekarchief zuiver wollen wevenit japon 90 75 Duizenden leerlingen geweigerd aan nijverheidsscholen Vreemdeling in Morton is een ideale Spanje ^SSSÏÏ* "^feS,s»S.«5Ss« D^ -rgen- In iïe^EDnESS So3S°"slons Bewaren van waardevolle stukken een redelijke verplichting Khroesjtsjev „China weldra nummer één" zm ze Veilig^^rme PHair?#^ êraan. AutoonJ daêT-uit e» wind Verwonderd en verrukt F riden-vestiging in Rotterdam Zes stekelvarkens voor Diergaarde „Blijdorp" ravotten MSB II> Pa?lr nieU,V8Mjaarsk;euret) WaterafSS®°»*S Jaar 3^.>S doering l°tend® Popli* Met 4 r°yaie 2akken me teddy- rKin«ei.COa 8 Jaar 32-y« ^euke W07!n„C°Rts Sport„_ 8a« 8 Jaar f0 7s°°® "e at'JSing per mant) WeAe&ÜTwdecieaiteS - V&. 0 topprestaties N SC DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 PAGINA 4 De kosten per inwoner Onordelijke toestand maakt archief noodzakelijk Andere overwegingen JAPANSE WAL VISVLOTEN INDONESISCHE RUBBER. LEVERINGEN AAN RUSLAND 5 modetinten maten 38-48 Unil ROTTERDAM-C BULGERSTEYN (BIJ ERASMUS!) - ROTTERDAM-Z BEIJ ERLAN DSE LAAN - SCHIEDAM - DELFT 'n Beetje heimwee H. V. Morton is een uitnemend reisbeschrijver, omdat hij een schier ongebreidelde belangstelling heeft en er als een moderne Marco Polo op uittrekt om alles, waarover hij heeft gehoord of gelezen, met eigen ogen te gaan zien. Hij heeft niets van de brutale en oppervlakkige reporters, die geen andere persoonlijke interesse hebben dan op de gemakkelijkste en kortste manier zo veel mógelijk te zien, met onverholen voorkeur voor het sensationele of pikante. Morton zoekt juist de stille dingen, die hem de mens in vreemde landen nader brengen en een tip van de sluier van het verleden oplichten. Hij kan mijmeren bij schilderijen, in oude paleizen, op vervallcu pleintjes zijn gedachten gaan dan eeuwen terug en hij tracht de geschiedenis te herbeleven. Zo ontstonden zijn beroemde reisboeken als ,,In de voetstappen van de Meester", „Langs Bijbelse wegen" en „Speurtocht door Zuid Afrika". Zojuist is in royale uit voering een boek over Spanje verschenen onder de titel „Vreemde ling in Spanje" (Uitg. H. P. Leopold, Den Haag). ■y< mm, t'r-xt V"2^>v' '5 \...V ..X.v. .-. ,s. AWfc., v. -.♦VïO> - yï*.- .«a»X.,>- .:&A*C^^,>MC.>'OV,^L.>V,,^V-S';^^£'.V,N*4<V,>V V- '^7-.^*. y<>«y4>V&.** <viï;;'vfevv.v:-.xvx ^:->::*».v:i-a Zoals men zich aan de hand van ons verslag zal herinneren, werd donderdag avond door de Stichting voor de Culture le, Sociale en Economische Ontwikke ling in de Krimpenerwaard*het belang rijke besluit genomen, de stichting en in standhouding van een streekarchief aan te bevelen en voor te leggen aan de negen betrokken gemeenten in de Krimpener- waard. De gemeenten zouden dan, naar gelang van de bevolkingsgrootte, een deel van het salaris van de te benoemen ar chivaris voor hun rekening moeten ne men, alsmede de kosten van een nieuw te bouwen archief in Schoonhoven, welke kosten voorlopig zjjn geraamd op een be drag van 120.000.-. Drs. van der Gouw, inspecteur der ge meente- en waterschapsarchieven in Zuid- Holland, heeft in de Krimpenerwaard een onderzoek ingesteld naar hetgeen zich nog aan archiefmateriaal in de on derscheiden gemeenten bevindt. Hij distil leerde uit dat onderzoek de conclusie, dat de Krimpenerwaard als gemeenschappe lijk archief een gebouw zou moeten stich ten met een archiefruimte van plusminus 260 vierkante meter, in de maten 10 bij 26 of 13 bij 20 meter. In dit gebouw zou voorts een werkkamer voor de archivaris moeten komen, terwijl het ook aanbeve ling verdient een hall te reserveren voor tentoonstellingen. De stichtingskosten van een dergelijk gebouw met inventaris zouden een be drag van 120.000.- belopen. De geza menlijke last, vo'ortvloeiende uit het stichten en het onderhouden van het ge bouw zou 10.000.- per jaar bedragen, hetgeen omgeslagen op een totaal van 42.000 inwoners in de Krimpenerwaard zou neerkomen op een bijdrage van 0.25 per inwoner. De kosten van de archivaris, zijn sala ris met sociale lasten en pensioenkosten, plus eventuele reiskosten, wordt geschat op 15.000 per jaar. Rekent men dit be drag om tot bijdrage per inwoner van de Krimpenerwaard, dan komt men aan 0.35. De kosten van archief plus het sala ris van de archivaris komen dus in totaal op 0.60 per inwoner. Een commissie uit de stichting Krimpenerwaard, be staande uit de burgemeesters Diepen horst (Bergambacht en Ammerstol), Meijers (Krimpen aan de Lek) en Huur man (Gouderak) heeft dit bedrag per in woner vergeleken met de cijfers van an dere gemeenten en is daarbij tot de con clusie gekomen, dat de kosten zeer ac ceptabel zijn, daar bijvoorbeeld de ge meente Gouda voor haar archiefverzor- ging jaarlijks 0.65 per inwoner besteedt. in welk bedrag niet is inbegrepen de ka- pitaalslast. van de gebouwen waarin het archivariaat wordt uitgeoefend. Sinds 1874 heeft het provinciaal bestuur van Zuid-Holland de gemeentebesturen bijgestaan bij het ordenen en inventarise ren van oude archieven van voor 1813. De aangebrachte orde is daarna soms ge heel, soms gedeeltelijk evenwel weer ver loren gegaan en de archieven van na 1813 verkeren vaak in een nog geheel en al on bewerkte toestand. Vooral de nieuwe ar chieven zijn overmatig belast met vernie tigbare stukken, waardoor het waardevol le verdrinkt in het waardeloze en een goe de huisvesting van de gemeentelijke ar chieven in de Krimpenerwaard steeds be zwaarlijker wordt. De relatieve achterstand van het ar chiefbeheer bij de kleinere gemeenten heeft tot gevolg, dat er ook in Zuid-Hol land naar verhouding van deze archie ven weinig gebruik wordt gemaakt, zo dat de historiografie van het platteland veel verder achterop is geraakt ten aan zien van de vorderingen van de weten schap dan bijvoorbeeld een eeuw gele den het geval was. De stichting Krimpenerwaard is van me ning, dat voor de kleinere gemeenten in deze weinig aantrekkelijke toestand al leen verandering kan worden gebracht door het stichten van een streekarchief, in een samenwerking van alle betrokken gemeenten. Voorts meent de stichting, dat de belangstelling voor het archiefwe zen bij de hedendaagse bestuurders der gemeenten niet bijzonder groot is, het geen zeer begrijpelijk is als men denkt aan de dringende eisen die de problemen van de eigen tijd aan het bestuursbeleid stellen. Niettemin is het een wettelijke, maar ook een zedelijke verplichting het waardevolle van elk tijdsbestek voor het nageslacht te behouden en toegankelijk te maken. De stichting meent, dat een archief een van de meest betrouwbare bronnen voor historische kennis vormt, maar dat het bewaren van archieven alleen ten nutte van de gemeenschap kan komen, indien het beheer in handen wordt gege ven van een deskundige, die de orde weet te bewaren de stukken kan vinden en le zen die de feiten in hun verband kan plaatsen en die de particuliere onderzoe ker kan helpen. Dat alleen in de grootste gemeenten een deskundige archivaris is aangesteld, heeft tot gevolg gehad, dat enerzijds het archiefbeheer bij de kleine re gemeenten veel te wensen overlaat, terwijl anderzijds ook uit de zorgvuldig bewaarde archieven niet veel nut wordt getrokken. De stichting is er evenwel van over tuigd, dat de sociale, economische en culturele ontwikkeling van een bepaald gebied een historisch verband vooronder- telt en het bewust verder werken aan dit verband vereist betrouwbare histo rische kennis. Wil dat verder werken be rusten op het gemeenschapsbesef van de bevolking, dan is de verspreiding van his torische kennis in genietbare vorm een der eerst noodzakelijke activiteiten ten behoeve van de sociale en culturele ont wikkeling. Maar dan is het ook nodig, dat de bronnen voor het onderzoek toe gankelijk zijn en dat ze inderdaad wor den gebruikt voor studies, die de grond slag kunnen vormen voor de versprei ding van bevattelijke historische kennis onder de jeugd en onder brede lagen van de bevolking in het algemeen. Het ar chief te bewaren is een zedelijke verplich ting, die op de hedendaagse besturen ligt. Dit geldt zowel voor het lopende ar chief, als voor het oude, dat voor ver waarlozing kan worden behoed. Wam veel van de groei van de dingen in de Krimpenerwaard zal dan kunnen wor den doorgegeven aan toekomstige gene raties. Daardoor zullen deze ook beter kunnen begrijpen, waarom alles ging zo als het ging, en waarom sommige dingen achterwege moesten blijven. Met betrekking tot de plaats van het te stichten streekarchief, gaan de gedach ten van de stichting „Krimpenerwaard vooral uit naar de gemeente Schoonho ven. Hoewel deze gemeente niet in he* centrum van de Krimpenerwaard is gele gen, is ztj toch, vooral ook ais gevolg van de gereedgekomen nieuwe wegen, uitste kend bereikbaar. Bovendien is Schoon hoven de gemeente, die mag pretenderen, historisch het meest bekend te zijn in W verband van de Krimpenerwaard. Tot zover de gedachten en plannen van de stichting „Krimpenerwaard". Wat die stichting betreft, is het plan er dó® door. De grote vraag is nu: Wat zullen afzonderlijke gemeentebesturen van Krimpenerwaard doen? Er zal wel ge®" vroede vader zijn te vinden, die het stich ten van een archief op zichzelf niet van harte toejuicht. Maar er is veel geld me® gemoeid, een gemeente van bijvoorbeeld vijfduizend inwoners zal jaarlijks een be drag van niet minder 3000.- moeted uittrekken voor dit archief. Dat is eed hele kluif. Maar er is een gunstige off' standigheid: wellicht biedt de ophanded zijnde verandering in de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten een gr°" tere mogelijkheid tot de verwerkelijking van het plan. Voor de rest geldt: de til0 zal het leren!" In San Francisco, waar Khroesjtsjev bij zijn aankomst uit Los Angeles de hartelijkste ontvangst heeft gekregen sedert zijn aankomst in de V.S., was liet humeur van de Russische premier weer veel beter. Verscheidene duizenden mensen hadden zich voor het Mark Hopkins hotel waar hij zijn intrek nam> verzameld. Men juichte en applaudis seerde Khroesjtsjev beantwoordde de toejuichingen door te wuiven en zijn in eengeslagen handen boven zijn hoofd heen en weer te zwaaien. Vóór de menigte stond een Hongaar die een bord droeg met in het Engels de woorden „de Hongaren zullen je be graven". De premier merkte onmiddel lijk het bord en vroeg zijn tolk de tekst voor hem te vertalen. Vervolgens riep hij uit: „Zoveel verstandige mensen en slechts één gek". De menigte bleef jui chen toen Khoerjtsjev langzaam naar de ingang van het hotel liep. De burgemeester van San Francisco, George Christopher, begroette de pre mier en zei dat hij niet het voornemen had ideologische kwesties aan te snij den. Khroesjtsjev antwoordde dat ge sprekken over politieke onderwerpen niet tot geïrriteerdheid behoeven te leiden indien men maar redelijk is. Burgemeester Christopher verklaarde tegenover verslaggevers dat Khroesj tsjev hem had gezegd: ..Laat ik open hartig zjjn. Jullie zjjn nu nummer een. Het zal niet lang duren of jullie staan op de tweede en uiteindelijk op de dérde plaats. Op de vraag van de bur gemeester wie één zou zijn antwoordde de Sovjet-leider: „China". De directeur van de afdeling Walvis vaart van de Japanse Taijo-visserijmaat- schappij, Takeda, heeft te Sjimonoseki gezegd, dat omstreeks 5 november drie walvisvloten van de maatschappij naar het Zuidpoolgebied zullen gaan. Het doel van deze drie vloten is 2245 blauwewal- viseenheden te vangen, aldus is uit Tokio gemeld. Voorts zei Takeda dat de zes vloten van de drie Japanse maatschappijen, behalve de Taijo-visserijmaatschappij de Nippon- en de Kiokoejo-maatschappij, zullen trachten 5037 blauwewalviseenheden te vangen. Naar verluidt is van de zijde van de Japanse vereniging voor de walvis vaart vernomen dat met Noorwegen en Groot-Brittannië is overeengekomen dat in het komende seizoen Japan niet meer dan 5037 blauwe-walviseenheden zal mo gen vangen. Volgens een bericht van Antara heeft Indonesië op zich genomen de hoeveel heid rubber, die het dit jaar aan Rusland zal leveren (14.000 ton), te verhogen met 1000 a 1500 ton. Morton is niet zozeer èeh gids als- wel een begeleider ieder zal het grote verschil hiertussen direct aanvoelen. Hij dreunt niets op. doch vertelt met de in zet van zijn gehele enthousiasme. Hij is een geboren reiziger, maar gelukkig jaagt hij geen eigen voorkeuren of de be vestiging van eigen opvattingen na. Het paradoxale is, dat Morton een zeer per soonlijk reiziger is. die persoonlijk op de achtergrond blijft, ook al doet hij zijn verhalen uiteraard in de eerste-persoon- enkelvoud. De belangstelling voor Spanje neemt voortdurend toe en ieder jaar trekken er meer Nederlanders op uit om de schoop- heid van dit voor een groot deel nog on gerepte land te ontdekken. Zij zullen er goed aan doen, eerst dit boeiende en be trouwbare boek te lezen. Zij behoeven niet te vrezen dat hun verlangen naar Spanje erdoor verzadigd zal worden. In tegendeel! Hoe meer zij te weten ko men. hoe sterker het heimwee zal wor den. Voor een Engelsman bezit Morton een heel duidelijk inzicht in de dubieuze ban den, die eertijds de Lage Landen met het Iberisch Schiereiland hebben verbon den. Ik wil zelfs beweren, dat ik de aan leiding tot de jarenlange strijd nu pas geheel heb doorzien en begrepen. Bij de portretten, die de grote Spaanse meesters van de telgen uit het snel degenererende koningsgeslacht hebben gemaakt, roept Morton het felle beeld op van de strijd tegen Philips II zelf een zeer gekwel de mens (Jammer dat er geen re- produkties van deze schilderijen zijn op genomen). Historische miniaturen worden afge wisseld door kleurige landschapsbeschrij vingen, en deze weer door een boeiende schildering van het volk met zijn rijke tradities en folklore. Madrid, Toledo, Se- villa, Cordoba en vele andere steden trekken aan onze ogen voorbij. Of juis ter gezegd: Morton wandelt er rustig met ons in rond, zelf telkens verwonderd en verrukt. Het is goed om naar hem te luisteren. De Deen Jörgen Andersen heeft de degelijke en betrouwbare indruk, die hij heeft gewekt met zijn boek 1 „Moeshi- Moesbi", vrouwenleven- en liefde in het Verre Oosten, bevestigd in zijn jongste werk Lagune van het geluk" (Uitg. Leo pold: volwassenen). Ditmaal heeft zijn reislust hem naar de Gidizji- en Tomga- eilanden gebracht- op zoek naar een laat ste restje van het aards paradijs. Men voelt dat Andersen werkelijk met een beetje onbestemd heimwee in zijn hart op weg is gegaan; in elk geval met een hart, dat wijd openstond voor de mensen kinderen, die hij zou ontmoeten. Evenals zijn landgenoot Karl Eskelund is Jörgen Andersen een onderhoudend verteller, die om de aandacht voordu rend vast te houden, graag afgeronde verhalen geeft, meestal met een bevre digende ontknoping. En die ook voor de nodige afwisseling zorgt, zodat men na het ene hoofdstuk direct aan het andere begint: er is immers een pakkende ver rassing mogelijk. Andersen schrijft veel meer op effect dan Morton, maar hij doet het char mant en met veel humor. Bijzonder interessant is de beschrijving die hij geeft van zijn bezoek aan Tonga en aan koningin Salote, die, zoals U zich nog we] herinnert, de populairste gast was bij de kroning van koningin Elisa beth. Andersen heeft zich uitvoerig laten voorlichten over het wijze en humane bewind van deze zwarte vrouw. Het is in veel opzichten om van te watertanden. Er staat trouwens in dit boek heel veel, waarvan men hetzelfde kan zeggen. Deze „Lagune van het geluk" onthult ons verscheidene lacunes in óns geluk. H.R. te hebben naar Malakka. Te Singapore bracht hij zes door hem gevangen stekel varkens, bestemd voor „Blijdorp" aan boord van het Lloydschip „Ampenan". Kapitein D. G. van der Wiel uit Vlaardin- gen, de gezagvoerder van dat schip, smaakte het genoegen gisteravond bij aankomst in Rotterdam alle zes dieren gezond en wel aan de Rotterdamse tuin te kunnen afleveren. Te Utrecht is de bond voor R.-K. Nij verheidsonderwijs, de vereniging van be sturen van de Katholieke Nijverheidsscho len in Nederland bijeengeweest. In zijn openingsrede sprak de bondsvoorzitter, de heer B. A. K. Engelbertink, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zijn verontrusting uit over het feit dat meer dan 60 r.-k. Nijverheidsscholen voor jongens en meisjes nog niet functioneren, omdat elke lokaliteit ontbreekt. Als ge volg van het grote tekort aan school gebouwen heeft het Nijverheidsonderwijs het vorig jaar meer dan 5000 leerlingen moeten afwijzen. Ook dit schooljaar zal de situatie weer moeilijk zijn, mede on der invloed van het na-oorlogse ge boorteoverschot. Hij wekte de besturen op, de moei lijkheden van versnelde bouwmethoden nauwkeurig onder ogen te zien. Voorts ging spreker uitvoerig in op het grote tekort van bevoegde leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs en de op ver nieuwing van dit onderwijs. Hij deed een klemmend beroep op de schoolbe sturen om de beproefde vernieuwingen daadwerkelijk door te voeren. Als spreker trad op deze vergadering op mr. C. Schlfhout, adjunct-directeur van het R.-K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding te Den Haag over het Nijverheidsonderwijs in het ontwerp van „Wet tot regeling van het voortge zet Onderwijs" Spreker hield een zeer po sitief pleidooi ten gunste van het op enige punten te amenderen wetsontwerp Cals. Spreker toonde uitvoerig aan, dat het ontwerp blijft binnen de ontwikkelings tendenties, die zich sedert decennia in het Nederlandse onderwijs voordoen. De met name door de professoren Scholten A.R. en Duynstee KVP ontwik kelde bezwaren van historische, consti tutionele en wetschematische aard hou den voljrils spreker geen stand. Een ge animeerde discussie waarin met name ook door mgr. Stokman werd deelgeno men ondersteunde het opbouwende be toog van de heer Schelfhout ten gunste van het wetsontwerp. Vanmorgen is in de nieuwbouw op de Coolsingel 49 te Rotterdam het verkoop kantoor voor Nederland van Friden ge opend. De bijzonderheid hiervan is, dat deze vestiging vanuit Amerika is geënta meerd. Friden, die in Californië een grote fabriek heeft staan, waar de allernieuw ste automatische kantoormachines wor den vervaardigd, wenste een vestiging in Europa. Na grondig onderzoek werd Nederland uitverkopen en een nieuw be drijf gesticht in Nijmegen. Deze fabriek, die de 75ste Amerikaanse is, op Neder landse bodem gesticht na de tweede wereldoorlog, assembleert niet alleen de Amerikaanse produktie, maar is opk overgegaan tot fabricage en het ligt in de bedoeling, op den duur zich uitsluitend tot de fabricage te beperken. Het verkoopkantoor in Rotterdam be vat een serie moderne kantoorvertrek- ken, waarvan er verscheidene zijn inge richt voor de demonstratie van kantoor machines die dank zij de toepassing van elektronische elementen een wonderlijke zelfwerkzaamheid aan de dag leggen. De directie is in handen van de heer G, Vermeulen. De Nederlandse dierenvanger Henk van Geuns, die jaren lang zijn beroep op Su matra uitoefende en van daar talloze door hem gevangen dieren naar verschillende dierentuin en vooral» naar „Blijdorp" zond, blijkt zijn werkterrein nu verplaatst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4