Afrikanen verhongeren gevulde maag: hun voedsel te is eenzi ijdig Kardinaal Gracias van Bombay brengt bezoek aan Weert SUCROSA Mysterieuze verdwijning Roermondse zenuwarts Telegram leidt spoor naar Oost-Berlijn IN EEN PARADIJS VAN VRUCHTBAARHEID LEVEN: h eri bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak Slechts druk- cabine kon hem redden Voorzitter kondigt aftreden aan Ere-kanunnik van Guadeloupe VB ZWARTE MAN WAT NU? SALOMON BUIZEN Subsidie voor gesproken boek St. Adelbert DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 s» ER - door IK VERG In het vorige artikel was er sprake van de arbeidsschuwe miljoenen. Is het nu mogelijk deze miljoenen tot werken aan te zetten en tot het ver richten van prestaties, zo lang men hun niet genoeg voedsel kan geven, zo lang er miljoe nen babies en oudere kinde ren van honger omkomen en zo lang er in het zwarte Afrika voor elke 50.000 mensen slechts één arts ter beschik king is? Op deze vraag wordt in het nevenstaande artikel antwoord gegeven. Het is het vierde verhaal uit onze grote serie: Voor "diabetici en slanke lijn! te Zevenhoven. Node bevrijding FateT J. V. d. LubbC tn met 1945 werd hp door mgr. De hongerige miljoenen A ls een Europeaan in Afrika heim wee krijgt, moet. hij de houtves ter Brandt in Onitsaa, in Oost- Nigerië gaan bezoeken. Vanaf de ver anda van de houtvesterswoning aan de hoge oostelijke oever van de Niger kan hij zeer ver het land in kijken. Als de avondzon laag in het westen staat en de details in een gouden waas hult, kan men zich makkelijk voorstellen dat men in een noordeuropees land is. De Brandts zijn Denen en vertellen graag over hun vaderland. Bij zulk een gesprek vergeet men voor een mo ment, dat het bier in dezelfde minuut dat men het drinkt, uit al de poriën weer naar buiten dringt. Voor een mo ment vergeet men de tropische hitte en de verwarrende tegenstrijdigheden van het zwarte werelddeel. Maar dit is .slechts voor een moment, zoals ge zegd. De heer Brandt wijst naar een boom. Hij is vijf meter hoog en heeft een enor me bladergroei. ,,In twee jaar ge groeid", zegt de houtvester. ,,Als men een tak van een Gmelina-boom schilt en als paal voor een wegwijzer in de grond slaat, komen er misschien het volgend jaar weer blaadjes aan alsof het een jong boompje was". En hij vervolgt: „Vele van onze bomen en planten zijn uit andere werelddelen in gevoerd. Bijvoorbeeld cacao, koffie, ka toen, citrus-vruchten, manga en rubber. Ze gedijen in Afrika beter dan in de oostelijke en Zuidamerikaanse landen van herkomst." Een paradijs van vruchtbaarheid dus? Klaar in dit „paradijs" is de onder voeding de meest voorkomende en gc- duchtste ziekte. Reusachtige gebieden van het land zijn onbewoonbaar, omdat er geen drinkwater voorkomt of omdat de Tse- Advertentie De zachtste van alle In Benin lag een oude man spiernaakt gn bevuild op de straat. Hij lag er al drie weken. Een geestelijk gestoorde die door zijn familie was uitgestoten. Tse-vlieg mens en dier mef de slaapziekte bedreigt of omdat de mens zelf door een onzinnige bebouwingsme thode de grond aan erosid ten offer laat vallen. Andere gebieden zijn over bevolkt. Traditie en bijgeloof verhinde ren daar weer de invoering van moder ne landbouwwetenschappelijke arbeids- methoden. De basisvoeding van het grootste deel der Afrikanen tot in de lagen van de bevolking met een hogere le vensstandaard toe is een soort ge stampte brei, met rode peper enigs zins smakelijk gemaakt. Al naar de landstreek bestaat de gestampte brei uit een graansoort of een wortelvrucht, zoals gerst, broodwortel of cassave. Al „naar de landstreek heeft het een an dere naam, „gari" of „fufu" of „kuskus" Reeds de betovergrootmoeders heb ben de „fufu" in hun grote houten vij zel gestampt' en de overgrootvaders hebben het gegeten. Hoe kan de huidi ge generatie inzien dat voor hen niet meer goed genoeg is, hetgeen voor de vereerde voorouders wel goed was? Vanaf de tijd van hun grootvaders en vanaf de tijd van de betovergrootvaders van de grootvaders tot terug in het Ste nen Tijdperk heeft niemand verlangd, dat de Afrikanen niet meer lui zijn, dat ze gezond en aktief moeten zijn, dat zij hard werkende onderdanen van een moderne staat moeten worden, die zich natuurlijk alleen laat opbouwen en in stand houden, als de leiders de vlijt en de prestaties van de miljoenen als bouwstenen in hun plannen kunnen be trekken. Miljoenen hifu-cters verhongeren met een gevulde maag. Hun voeding bevat immers geen proteïnen, geen eiwitstof fen, zij is eenzijdig en daardoor ontoe reikend. De blanken leerden de Afrikanen niet alleen een klein stukje land voor de le vensbehoefte van de familie te bewer ken, maar ook vruchten en planten te verbouwen die ze konden verkopen. Zo kwam er geld. Voor dat geld zou men dan de ontbrekende levensmiddelen kun nen kopen. In dpze methodiek van de Afrikaan se landbouw is nog geen verandering gekomen en zal gedurende lange tijd ook geen fundamentele veranderingen wor den aangebracht. De ministeriën van ontwikkeling van de onderscheidene staten experimenteren met visvij vers en trachten veeteelt in som mige gebieden in te voeren waar deze tot nu toe onbekend was, zij trekken vaklieden voor verwerkingsindustrieën aan, enz. Dit alles zijn voorlopig slechts druppels op een gloeiende plaat. Nigerië voert jaarlijks voor bijna 90 miljoen gulden stokvis in, het goedkoop ste soort voedsel dat proteïne bevat, orn nog maar te zwijgen van de kosten van andere levensmiddelen, die ais fa- brieksprodukten natuurlijk een veel voud duurder zijn dan de „koloniale wa ren", de olienootjes, de cacao-bonen, die de Afrikanen ervoor als betaling kunnen geven. In een vicieuze cirkel Afrika is in 'een vicieuze cirkel ge vangen en i.ioet een manier zoeken om eruit te kunnen breken. Om een hogere levensstandaard te kunnen bereiken, moet het meer kunnen produceren; mo gelijkerwijs zelfs in de industrie en niet alleen in de landbouw, moeten de Afri kaanse miljoenen uit hun reeds eeuwen durende slaap worden gewekt en een energie ontwikkelen, zoals deze op dit continent over het algemeen nog nooit is gezien. Teneinde deze energie te kun nen ontwikkelen, moeten ze een hogere levensstandaard hebben. Teneinde een hogere levensstandaard te verkrijgen, moeten ze meer produceren. Hier sluit zich de cirkel. Dr. Hans Johann Neudecker leidde me rond door de kinder-afdeling van het katholieke ziekenhuis in Abeokuta (West-Nigerië). Hjj tilde een van de nietige, naakte chocolade-babies, die op het gras kropen, op en liet hem my zien. Dr. Neudecker zei in volle ernst: „Wij zullen hem niet kunnen redden." „Wat scheelt hem dan?" „Ondervoeding," zei de dokter. En hij vertelde me voorts: „Onge veer de helft van alle kinderen sterven in het eerste levensjaar. Malaria, dy senterie (door slecht water), wormziek ten (door de vuilnis waarin de kinderen opgroeien), maar voor alles de onder voeding zijn de oorzaken van het hoge sterfte-cijfer. Na ongeveer zes maan den kan de moeder haar kind niet meer voeden. Dan krijgt het „fufu". Hiervan kan het niet groeien. Het loopt een le verziekte op. Als de moeder dan haar baby naar het ziekenhuis brengt, is het meestal te laat. En dr. Neudecker stelt dan nog alles in het werk om de moeders hierover in te lichten. Hoe zal de toestand wei niet zijn in het oerwoud waar geen ziekenhuizen en geen dok ters zijn'. „Er is veel geld nodig!" zuchtte dr. Neudecker. „Veel geld, om deze ver schrikkelijke nood en onwetendheid te kunnen bestrijden. Maar in Lagos bou wen ze een stadion voor 700.000 pond." U vergist zich, dokter, zou ik hebben kunnen zeggen. Het stadion zal volgens ambtelijke kringen in Lagos zelfs 1,5 miljoen pond gaan kosten. Bovendien wordt er een ambtswoning voor de mi nister-president voor bijna drie miljoen gulden, een reusachtig luxe-hotel, een postkantoor, een bank en een nieuw parlementsgebouw gebouwd. Maar er wordt ook een ziekenhuis van 508 bedden voor bijna 25 miljoen gulden gebouwd! Ik heb dat allemaal niet gezegd. Waarschijnlijk zou dan de dokter, die met een Duitse assistent, een paar re ligieuzen en Afrikaanse vroedvrouwen zijn best doet, om driehonderd zieken en kraamvrouwen te verplegen, zeer neerslachtig zijn geworden. In Abadan, slechts honderd kilometer van het werkterrein van de Wener dr. Neudecker verwijderd, zag ik een an der ziekenhuis, dat ongeveer vijftig mil joen gulden had gekost. Ik heb de minister van financiën van West-Nigerië, Odebiyi, gevraagd hoe zei David Meidon, een Ier, die me van Enugu naar Benin had meegenomen, toen we de stad inreden. Bij een tank station lag een oude man, spiernaakt, vervuild. Geen enkele voorbijganger be kommerde 'h om hem. De volgende dag lag hij nog steeds op dezelfde plaats. Hij kon dus niet dood zijn, want in het Afrikaanse klimaat kan een stoffelijk overschot slechts een paar uur boven de grond liggen. Ik vroeg Ben Eke, een Afrikaanse jour nalist, een verklaring ervoor. „Oh, deze man", antwoordde hij, „die ligt al drie weken daar voor het tankstation. Het is een geestelijk gestoorde. Wat moet de familie met hem aan?" Voorbijgangers wierpen hem af en toe een banaan of een grape-fruit toe alsof hij een hond was. Tijdens mijn verblijf in Benin is hij gestorven. Nigerië heeft 33 miljoen inwoners, maar slechts 623 artsen. Liberië heeft 3,2 miljoen inwoners, maar slechts 62 artsen. Frans-West-Afrika (zo groot als gans Europa) heeft 18,7 miljoen in woners, maar slechts 368 artsen. Dat betekent dat er op ongeveer 50.000 mensen één arts is. Statistisch gezien dan nog altijd. In werkelijkheid wonen de mee'ste artsen in de grote steden, en in een gebied van honder den vierkante kilometers woont er geen een. Deze getallen zouden nog schrikwek kender zijn, als ik er de slachtoffers van de tropenziekte, de Lepra, de slaapziekte, de geelzucht, de pokken, tegenover zou kunnen stellen. In Abeokuta, een stad van 84.000 zie len, hebben ongeveer honderdvijftig medicijnmannen een,, praktijk". Niemand kan hun het verbieden, omdat ze er geen artsen en ziekenhuizen voor in de plaats kunnen stellen. Maar er studeren toch zo veel Afri kanen medicijnen in de Europese uni versiteitssteden?. „En als ze terugkomen, gaan ze de politiek in", zei me een kenner van het land in Abidjan bitter. Doch zelfs als er genoeg artsen en ziekenhuizen zouden zijn, dan nog zou den de medicijnmannen er nog immer van hun klandizie verzekerd kunnen zijn, zolang de leiders van Afrika niet met een andere hindernis naar de be schaving uit de weg hebben kunnen rui men. (Copyright De Tijd- Hamburger Abendblatt) (Van onze Limburgse redacteur) Zijne Eminentie Valerian kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay en twee andere aartsbisschoppen mgr. J. Cordeiro wan Karachi en mgr. Th. Pothacanury, die momenteel in ons land vertoeven in verband met een missioiogisch congres, hebben maan dag een bezoek gebracht aan het pro- vincialaat van de Paters Franciscanen te Weert. Kardinaal Gracias, die rond half een te Weert arriveerde en aldaar onder meer door de provinciaal van de paters Franciscanen, pater Castulus van den Eijnden O.F.M. werd verwelkomd, bracht aan de Paters Franciscanen Advertentie ROTTERDAM Mgr. Angelo Fernandes, de onlangs benoemde aartsbischop van Delhi in Indië, is in het ziekenhuis van de broe ders van St.-Johannes de Deo in Den Bosch ter observatie opgenomen. Mgr. Fernandes maakte het congres „Missie en Liturgie" in Uden mee. Zondagmor gen bracht Valerian kardinaal Gracias een bezoek aan de aartsbisschop, die tot voor kort zijn secretaris was. dank voor het werk. dat dat zij in Indië verrichten. De kardinaal deed dit tij dens een toespraak, welke hij tot alle leden van de Weertse communiteit van de Franciscanen heeft gehouden. Ook de aartsbisschoppen mgr. Cordei ro en Pothacanury betuigden hun dank voor 'het verdienstelijke werk van de Nederlandse missionarissen. Na de lunch gebruikt te hebben, ver trok kardinaal Gracias weer evenais mgr. Pothacanury. Mgr. Cordeiro zal in de loop van vandaag uit Weert vertrek ken. (Van onze Haagse redactie) Minister Cals is bereid een subsidie van 60 pet. van de subsidiabele ex ploitatie-lasten te verlenen aan organi saties, die de samenstelling van „ge sproken boeken" voor blinden verzor gen. De minister heeft deze toezegging gedaan in afwachting van een defini tieve regeling. Dank zij het doortastend optreden van de Rotterdamse politie en de G.G.D. verkeert de 43-jarige duiker J. J. Kos ten uit Rotterdam die op straat last kreeg van de zeer gevaarlijke „duikers- ziekte", thans niet meer in levensge vaar. De duiker, die maandagmiddag ge werkt had bij de Rotterdamse Droog dokmaatschappij, reed tegen zes uur in zijn auto naar huis. Bij de Waalhaven moest hij stoppen, omdat de straat ge deeltelijk opgebroken is. Tegen een agent, die het verkeer stond te regelen, zei hij toen dat hij zich erg benauwd voelde. De duiker kon nog vertellen die middag gedoken te hebben. Waar schijnlijk was hij te snel boven geko men, hetgeen de zogenaamde duikers ziekte: te veel stikstof in het bloed, tot gevolg heeft. Een drukcabine kan dan alleen uitkomst brengen en ook dat kon hij de agent nog mededelen. De agent nam meteen het stuur over en reed de auto vliegensvlug naar een politieburetau. Direct werd de G.G.D. op de hoogte gebracht en naarstig werd gezocht waar een drukcabine te vinden zou zijn. Geprobeerd werd de baas van de duiker te bereiken, doch zonder suc ces. Inmiddels bleek, dat bij een ber gingsbedrijf in Maassluis een dergelijke cabine aanwezig was. Meteen werd de man in een ambulance-auto gelegd en om zes uur reed men weg naar Maas sluis, een politie-auto met loeien de sirene voorop. De rit werd in een kwartier volbracht en om kwart over zes lag de duiker in de drukcabine. Enige tijd daarna kon de dokter ver klaren, dat er geen gevaar meer was. Tijdens de jaarlijkse landelijke alge mene vergadering van de St.-Adelbert- vereniging, te Utrecht gehouden, heeft de algemene voorzitter, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst zoals in een deel der vorige editie bericht tot ernstige teleurstelling van de aan wezigen onverwacht mededeling ge daan van zijn besluit tot aftreden als algemeen voorzitter. Ernstige belangen van persoonlijke aard hadden hem ge noopt dit voor hem zeer zware besluit te nemen. De landdag te Enschede op 10 en 11 oktober a.s. over het thema: „On ze oecumenische verantwoordelijkheid, huidige situatie en perspectieven", zal de heer van Voorst tot Voorst nog pre sideren, ook zal hij nog enige tijd (zo mogelijk tot het tijdstip van de verkie zing van een nieuwe algemeen voorzit ter) de lopende zaken behartigen. Zestig afgevaardigden van de afde lingen der vereniging, hebben tijdens de vergadering te Utrecht uitvoerig van gedachten gewisseld 'over het in I960 te voeren beleid. Aan de orde werden ge steld de centrale onderwerpen thans in bestudering: „Openheid en gesloten heid". „verantwoordelijkheid en positie van de katholieke intellectueel", concre te uitwerking van enkele problemen rond het onderwerp „Priester en leek". Ook kwamen 4er sprake de verdere uit bouw van de vereniging, de samenwer king, plaatselijk, en landelijk met an dere organisaties, als het katholiek maatschappelijk beraad, de federatie organisaties intellectuele beroepen enz. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen drs. N. J. M. V. van Dijk, directeur van de Amsterdaxische Bank te Nijmegen, dr. L. H. A. VBremmers, directeur van de hogere technische school te Breda en mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Tilburg. Aan de scheidende bestuursleden mr. B. Ingen- Housz te Breda, luitenant-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon te Breda en minister mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy te Eindhoven werd dank gebracht voor hun actieve deelname aan de leiding van Adelbert. Advertentie de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is Jl Afrika, een paradijs van vruchtbaarheid, is de ondervoeding de vreest voor- omende en de meest geduchte ziekte. Ongeveer de helft van de zuigelingen okei-uen in. het eerste jaar bij gebrek aan proteïnen en eiwitstoffen. de prachtlievende gebouwen te rijmen zijn met de ellendige toestand van de mensen in de stad. Meer dan een half miljoen mensen wonen er zo dicht op elkaar, dat men hun huizen slechts als infectie-haarden kan beschouwen, in een stad bovendien waarin nauwelijks enige riolering is en- alle menselijke en dierlijke afval in kuipen moet worden weggebracht, voor zover het niet reeds in geulen door de stad is gevloeid. De.hongerige miljoenen. De minister van financiën zei: „Ons volk zal met de moderne staten moeten kunnen wedijveren en dat ook moeten tonen". En om iets te tonen hetgeen nog iang niet met de werkelijkheid overeenkomt, ontstaan potemkin-achtige bezienswaar dige objecten, niet alleen in Lagos en Ibadan, maar overal in de grote West- afrikaanse steden waar ik kwam. Ondertussen gaan de zieke miljoenen in het oerwoud voort zich tot hun medi cijnmannen te wenden en laten zij zich door hen met kippebloed besprenkelen, omdat er geen geld over is gebleven om ook in hun streek een klein maar mo dern ziekenhuis op te richten. In Benin, in ieder geval nog altijd zoiets als een provincie-hoofdstad in Nigerië, liet men mij de ellenlange rijen zien die voor het stedelijke ziekenhuis stonden. „Velen staan, of liggen, reeds twee of drie dagen hier. De zieke krijgt een rangnummer. Als hij sterft voordat hij aan de beurt is, heeft hij pech gehad. Het personeel kan tenslotte niet heksen" aldus zei men mij. In dezelfde stad beleefde ik ook een van de ontroerendste belevenissen van mijn reis. „Hier liggen de doden op de straat", (Van onze Limburgse redacteur) De in Hongarije geboren, maar al meer dan dertig jaar in Roermond woonachtige zenuwarts dr. O. Banki wordt vermist. Zijn familieleden leven in de bange veronderstelling, dat dr. Banki, die op zondag 13 september j.l. naar Keulen vertrok om aldaar een internationaal medisch congres bij te wonen, momenteel in Oost-Berlijn ver toeft. Deze veronderstelling is geba seerd op een telegram, dat vrijdag j.l. de Tegelse garage Cup, door be middeling waarvan de vermiste zenuw arts een auto had gehuurd, bereikte. Dit telegram verzoekt de garagehouder om de aan dr. Bank: verhuurde auto te komen afhalen bij het Polizeiprasi- dium te Oost-Berlijn. Onder het tele gram stond geen naam vermeld, enkel de letter B. De eigenaar van de auto, de ver huurde:- H. Thissen uit Tegelen, is via bemiddeling van bepaalde Nederlandse instanties in contact getreden met de Russische ambassade te Den Haag om de ajjto een vrij nieuwe Opel- Kapitan ter waarde van elf duizehd gulden terug te krijgen. Deze po gingen hebben tot nu toe nog geen re sultaat opgeleverd. Evenmin is het ge lukt om van de P.T.T.-instanties te vernemen, vanwaar en door wie het bewuste telegram precies is verzonden. Voor en na de verdwijning van dr. Banki, waarmee tal van centrale in stanties zich momenteel intensief be zig houden, hebben zich de volgende feiten voorgedaan. Dr. Banki wilde met zijn eigen auto naar Keulen rijden om het bovenver melde congres bij te wonen. Daar zijn auto evenwel defect was, bracht hij deze naar de garage Cup. Dr. Banki gaf de garagehouder opdracht om de wagen te repareren en verzocht hem tevens om voor een huurauto te zor gen voor de reis naar Keulen op zon dag 13 september. Garage Cup vol deed aan dit verzoek en bezorgde dr. Banki een auto van de verhuurinrich- ting H. Thissen uit Tegelen. Daarmee is de vermiste arts naar Keulen ver trokken. Voor zijn vertrek kon dr. Banki niet precies ongeven, hoe lang hij zou wegblijven, 's Maandags belde de zenuwarts zijn garage op, met de mededeling dat zijn defecte wagen voor donderdag 17 september 1 uur 's mid dags klaar moest zijn, omdat hij op die dag weer thuis zou komen. Op de bewuste donderdag verscheen dr. Ban ki evenwel niet in de garage. Wel kwam er een telegram aan, waarin stond dat hij enkele dagen later zou komen, 's Vrijdags arriveerde een tweede telegram met de reeds ver melde inhoud: „Kom auto in Oost- Berlijn ophalen". Dr. Banki heeft in de voorbije jaren verdienstelijk werk verricht voor vroe gere landgenoten, die na de opstand in Hongarije naar ons land waren uit geweken en lder met aanpassingsmoei lijkheden te kampen hadden. Van het toen in Roermond opgerichte tehuis voor Hongaren met aanpassingsmoeilijkhe den, dr. Maria Theresia-stichting was hij directeur. 1 Karukera, een parel in de blauwe Caraïbische Zee, zo HjHp heet in de volksmond van de Creoolse bevolking het eiland Guadeloupe in de Franse Antil- Lubbe van de Congregatie van foor is van de parochiekerkvan y|. ae H. Theresia -van Lisieux. Bin- JEp jHMBwKBIh nenkort keert hij er voor de jgtrav pgr /Taf-' derde maal terug om zijn mis- Wl mmtmÈÈ&ÊÊggk stonarisarbeid onverflauwd voort afó&lL'1'.' 1# JgygypBPSiPBH» dezelfde blijmoedigheid, waar- mee hij er reeds dertien jaar ■HHHUp*' heeft gewerkt. tjji invloed op deze missionaris te hebben, want ac bonhomie SaiijpPiij Iwlr straalt hem zijn ogen uit. Tocli riyMmt is niet alles in zijn leven vlot tfeLajj? verlopen. Na zijn priesterwijding Hj^y W finjr' missionaris kón worden uitge- BbmIiPIj zonden. Gedurende de oorlogs- ■HpSwtidSSGEt'' - jaren deed hij in verschillende huizen van zijn congregatie %WjfamMÊ:véÈËÈÊk dienst als leraar of als econoom en geruime tijd was hij kapelaan -p» T i t 1 1 J. P. Huïbers, bisschop van Haarlem., benoemd tot aalmoezenier van het gevangenkamp aan de Levantkade te Amsterdam, dat ingericht was in de loodsen van de K.N.S.M. voor politieke delinquenten. In dat kamp heeft pater Van der Lubbe zijn priesterambt tot ware ontplooiing kunnen bren gen. zowel op geestelijk als sociaal gebied trad hij er vaak op als de „red dende engel". Velen heeft hij, na 30 of 40 jaar niet meer praktizeren, weer tot de Moederkerk teruggebracht. Achtergebleven familieleden moesten in gelicht, getroost en geholpen worden. De telefoon van de aalmoezenier stond vaak „rood-gloeiend". Een van de „goede werken" die aalmoezenier Van der Lubbe gedurende die tijd heeft verricht was het terugbezorgen van het Duitse dienstmeisje van pastoor Vis van de St. Willibrorduskerk aan de Amsteldijk te Amster dam, dat op zekere dag spoorloos was verdwenen. Zij was namelijk bij een nachtelijke razzia door „M.G." of „B.S." met nog meer Duitsers gevangen genomen, verdacht van sympathie voor het Nazi-dom. Toen „Père Jacquesz wordt pater Van der Lubbe door de Creolen genoemd, omdat ze de hele naam veel te lang en te moeilijk vinden om uit te spreken in de tweede reeks van vijf jaren tot pastoor was bevorderd moest hij weer een tegenslag incasseren. 11 augustus 1956 teisterde een cycloon de eilanden in de Caraïbische Zee en de kerk in Prise-d Eau werd één grote puinhoop. Pater Van der Lubbe ging onvervaard aan het werk en in 3 jaar tijds verrezen een nieui.e kerk en pastorie mede dank zij de hulp van zijn vele vrienden in Nederland. Bij wijze van beloninq voor deze prestatie heeft mgr. Jean Gay C.S.Sp., bisschop te Basse-Terre op Guade loupe, onze landgenoot tot ere-kanunnik benoemd. Het diocees Guadeloupe is namelijk te klem voor een apart kapittel, vandaar dat alle kanunniken ere-kanunmken zijn. Een van de vorige bisschoppen van het eiland kreeg geschenk W audlëntie bij paus Leo Xln dit privilege als geestelijk Binnenkort gaat pater Van der Lubbe voor de derde keer naar zijn mis sie-arbeid terug Hij heeft zijn laatste verlof een jaar uitgesteld om het gouden huwelijksfeest van zijn ouders mee te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5