Naar een Schiedamse Hortus Botanicus? R.K. E.H.B.O. hield oefeningen in Kethel 1 w HERFST-TRIP 'voor onze lezers NIEUWS UIT KETHEL Schiedamse merkwaardigheden (1.28 Süfa. ês* sr Keurslager POOT ■■l#® m Geheugen-hulp Een interessant initiatief VLAARDINGEN WALDO-RUSCHOOL Primeur Een belangrijke bijeen komst Burgerlijke stand „Othello" Bridge-drive 0111 bet pareiikampioenscliap Veel kwaad in groente gewassen OP ZONDAG 4 OKT. A.S. Jubilee HACHé COMPLET 300 gr. met kruiden Schade bij de brand in Kethel twee ton Bromfietser brak linkerenkel Hij opende plotseling het portier Nieuw clubgebouw Hermes-DVS Hij voelde niets voor zitten Vrachtenmarkt Bioscopen Rotterdam Doorkijkje Ten dienste van het onderwijs Dagelijks te bezichtigen Off Met partijvoorzitter mr. Van Doorn als spreker BOUW LARSEN-NIELSEN. WONINGEN Begin november eerste paal Voor onze lezers, die willen genieten van een prachtige herfsttrip per touringcar door Midden-Brabant met een wandeling van ongeveer iy2 uur door de schitterende bossen van het landgoed „De Utrecht" te Esbeek, zijn van heden af deelnemerskaarten verkrijgbaar aan ons kantoor te Rotterdam, Kortenaerstraat 1 en te Schiedam, Dam no. 18. Op de terugweg zullen wij om 18.00 uur te Breda dineren. De prijs voor deze trip per touringcar met inbegrip van een uitgebreid diner bedraagt f 12.50 p.p. Wij vertrekken om 10.00 uur precies vanaf de Kortenaerstraat 1 te Rotterdam en zijn terug (Centraal Station) om ongeveer 21.00 uur. De AFD. PROPAGANDA voor fabriek Het nieuwe Ondercomité voor devan de s9h°o1 aan de Iepenlaen. hield nu St.-Jacobusschool-Iepenlaan Danrwachtet nieuwe sdiiedamselie courant 65637 Feestelijk in gebruik genomen Brandweer en politie moesten eraan te pas komen Onder de talrijke merkwaardigheden uit Schiedams verleden en heden, van Ma- thenesse-ruïne tot Europoort is er een, die nog nooit in het teken van de publiciteit gestaan heeft en die dan ook verreweg de meesten onbekend zal zijn. Toch I(jkt het ons de moeite waard, op deze merk waardigheid, enig in de wijde omtrek, de klgemene belangstelling te vestigen. Zoals men begrijpt is het vanzelfspre kend, dat door de enorme uitgroei van onze wooncentra de levende natuur steeds meer wordt teruggedrongen (zowel de flo-ra als de fauna), dat Steeds meer na tuurschoon ten offer valt aan de meloen Van economie en commerce. Wat weet een stedeling, groot of klein, van de schoonheid van Gods levende schepping? Hij' interesseert er zich niet eens voor! Natuurlijk, wamt onbekend maakt onbemind Deze gedachte heeft ecu Schiedamse na tuurliefhebber. natuurkenner tevens, op het idee gebracht, een groot aantal m Ne derland voorkomende wilde planten 'bij- een te brengen en voort te kweken ten gerieve van het grote en kleine publiek. De Schiedamse schooltuinen aan de Vlaard'ingerdijk hebben hem hiervoor de no-diige gastvrijheid verleend. E-n ze vindt u dan in een hoekje van genoemde Schie damse schooltuinen een afgeperkt stukje ■grond ter grootte van een flinke volks tuin, tegen een achtergrond van hoge ■wilgen en abelen, waartussen een door kijkje OP een met riet omzoomde sloot, met overhangende perelaar. Romantisch en.... goed beschut tegen noorden- en oostenwind. Men vindt 'hier ongeveer drie honderd plantensoorten bijeen uit het ge hele land en ook enkele soorten uit het buitenland. Deze plantensoorten zijn afkomstig van geheel verschillende vegetaties a.d.z. hei de bos weide duin. moeras en plas. Er mö.es,t 'hierdoor' veel werk verzet worden, om de vereiste grondsoorten aan te bren- Ken en ook heit vereiste -klimaat te scheppen waardoor de natuurlijke groei wijze zo' dicht mogelijk kan worden be- naderd. Overigen#; is een voortdurend ïngrijp-en in de natuurlijke gang van zaken nood zakelijk. daar diverse soorten op een be paald gebied zijn samengebracht en ook in de plantenwereldhet recht van de sterkste heerst! Volgens de intentie van de arangeur 16 deze pianienverzameling he ten d_ensie van het onderwijs in natuuriijke jnsltone en aardrijkskunde en 2t. ten van ieder die belang stelt in de levende "leraren biologie van lyceum. HBS en Ulo worden op deze unieke geleg'-Wheid voor excursies met hun leerlingen, attent gemaakt. Zij vinden hier alle aa"^°u" wingsmateriaal. Dit geldt ook voor leraren en leerlingen van Kweekscholen. Ten aanzien van de bezoekers zijn de meeste soorten voorzien van een °"°Pvd lende steeketiket, waarop de Nederlandse benaming. Ter oriëntering volgen hierna enige namen van de aanwezige soorten met de daarbij behorende vegetatie. Heidehoekje: struikheide, kraaiheide, brem, jeneverbes, gaspeldoorn, thijm, heideanjer. Boshoekje: hazelaar, kornoelje, eik, berk, lijsterbes, grove den. Klein spring zaad, salomonszegel, lelietje-van-dalen, bosbes, vossebes, echte gamander, St.- Janskruid, diverse varentjes, Lieve- Vrouwe-bedstroo, bosandoorn, grote bos- aardbei, akelei, bosbraam. Op een akkertje stonden deze zomer: tarwe, haver, gerst, rogge, vlas, maanzaad, met daartussen de bekende akkeronkrui den: bolderik, klaproos, korenbloem, ak kerklokje enz. Flora van dijken cn wegen: o.a. wegdis- tel, kaardebol, groothoefblad, fluitekruid, haamst, grote klis, mierikswortel. Klimplanten: heggerank, wilde hop, haagwinde, kamperfoelie. Duinplanten: hondstong, ossetong, ten- nisbloem, toorts, duindoorn, walstro. zene- groen, nachtsilene, daukbraam, Jacobs- Kruiskruid enz. In cn om een vjjvertje met veenvegeta- tie vindt men: witte en gele plomp, water gentiaan, krabbescheer, zwanebloem, pijl kruid, veenmos, haarmos, zonnedauw, (een vleesetende plant), watermunt, wa teraardbei, waterdrieblad, tormentil, moe rasvarens, spaanse ruiter enz. Grasplanten: grasklokje, blauwe knoop, gewone ereprijs, penningkruid, pinkster bloem, gevlekte orchis. Op een muurtje: muurleeuwebek, muur peper. muurvaren. In een kruidenbed vindt men: wonder olieboom (ricinus), salie, kamille, hijssop, lavendel, rosmarijn, basielkruid, roomse kervel. - Ook zijn er buitenlanders: perzische be- reklauw, oleander, vrouwemantel, grote wilde thijm, blauwe salie, wollig haviks- kruid en nog veel meer. Uit deze nog zeer onvolledige, opsomming blijkt, dat een be zoek ook voor een vakman alleszins inte ressant is. Deze tuin is dagelijks gratis te bezichti gen, op maandag,- dinsdag, donderdag en vrijdag van half 5 tot 6 uur en op woens dag en zaterdag van 2 uur tot half 4. Voor groepsbezoek is vóór-afspraak ge wenst. De verzorger van dit hoekje is gaarne bereid een en ander voor belang stellenden toe te lichten. Men wende zich daarvoor tot de heer H. van der Gaag, Rembrandtlaan 77a, Schiedam. TA DAT WAS WEL MERKWAARDIG. Toen' we gisteren in „De Kroon" even een kop koffie wilden gaan drinken waren daar dames die haar hoed afzetten, tel kens weer Ze lachten bovendjen vriende lijk gebeurt het wel. dat een heer voor ons zijn hoed afneemt. Maar dames Het raadsel was natuurlijk snel opgelost. Wc waren verzeild geraakt in de hoe- deshow van mevrouw Reese^^ y Schiedam heeft "O» «Tv» w.™ v,lt te dus tamelijk besloten. +OPBekeken en Enfin, we hebben ev^:Skheid van ons verbaasd over de vin dameshoe- al die dames en heren, 1di5 teur Ver- denmode scheppen. Ee" Pdat de kop. telde door een microfoon, Flo, stukken van de mod</ it ónkele rence en Wenen, en ook die un en«i_ Wij vestigen hier nog eens de speciale aandacht op de jaarvergadering van de afdeling West van de Katholieke Volks partij, op morgenavond te 8 uur in het Wijkcentrum Nieuwland aan het dr. Wi- bautplein. De voorzitter van de Katholie ke Volkspartij, mr. H. W. van Doorn, zal er komen spreken over de „Katholie ken en de politiek van nu". Er mag ver wacht worden, dat vele katholieken deze bijeenkomst in het voor heel de stad cen traal gelegen Wijkcentrum zullen bijwo nen, waar hun een uitstekend spreker wacht, die hun interessante dingen zal weten te vertellen. Speciaal uit Nieuw land en Kethel verwacht men belangstel lenden, hetgeen trouwens een der rede nen was, waarom men het Dr. W'ibaut- plein als plaats van samenkomst heeft uitgekozen. De r.-k. toneelvereniging Othello geeft zondag 4 oktober een opvoering van het blijspel van Koos Beswim ,,'n Zeeman ging passagieren", in gebouw Arcade. Regie Piet Luttik. Men heeft voorts in studie het stuk" „De man in de rolstoel", waar mede aan' de toneelwedstrijd van de S.G. zal worden deelgenomen. Gisteravond werd in „Musis Sacrum' de beslissings-drive gehouden om het bridgekampioenschap van Schiedam, voor de vijfde maal uitgeschreven door de Schiedamse Gemeenschap. Voor een deel van de finalisten was de spanning te groot en er werden in ner- veusiteit door de kanshebbende paren kostbare fouten gemaakt, hetgeen tot ge volg had, dat geen der vorige winnaars kans gezien hebben de eerder gewonnen titel te prolongeren. Winnaar is uiteinde lijk geworden het sterke paar Bischop— Moeren met 82 punten. Tweede werd het paar Muhlheim—De Regt met 74 punten en het echtpaar Van Kemenade deelde met het paar Van de Brugge—v. Loon de derde plaats. De voorzitter van de Schiedamse Ge meenschap, de heer F. A. de Wolff, reikte aan de winnaars de grote wissel-bokaal uit, alsmede een kleine persoonlijke beker. De eer, welke de organisatoren met dit jaarlijkse toernooi inleggen, wordt wel be wezen door het feit, dat het ditmaal een lustrum-wedstrijd is geworden, aldus de heer De Wolff, die dank bracht aan deze organisatoren en de wedstrijdleider de heer Aarnoudse en diens echtgenote. Voor beiden was er een attentie, waarbij het Schiedamse vocht weer de boventoon voerde. GEBOREN: Maria G., d. v. C. Leen- derts en G. M. van Ees; Marike A., d. v. P. Schot en J. M. Molenaar; Eric, z. v. C. H. van der Most en J. Koorengevel; Adriana P., d. v. F. A. van Vliet en A. P. van der Kooij; Henk, z. v. G. van Katwijk en E. M. Looman; Marion, d. v. R. Nieuw- poort en A. W. van Tiel. De stand van de groentegewassen in het Westland is als volgt. De afgelopen pe riode was weer zonnig en droog in het Westland. Nagenoeg is er geen regen ge vallen. Als gevolg hiervan werden overal weer beregeningsinstallaties in werking gesteld. Door de aanhoudende droogte breiden op vele plaatsen spint- en luis- aantasting zich uit. De ontwikkeling van de nateelt van andijvie en herfstsla onder platglas is goed, maar de stand van de nateelt van de komkommers onder staand glas is, na een gunstige ontwikkeling, plaatselijk wat ongelijk. De oogst van de koude meloenen en de koude tomaten is bijna afgelopen. Bij de tomaten als nateelt blijkt de zetting, vooral van de hogere trossen, vaak minder goed te zijn. De stand van een aantal gewassen, zoals bleekselderij, sla, spruitkool en andijvie is door de droogte wat ongelijk. Bij andij vie en sla wordt veel last ondervonden van wortelluis. De oogst van de augurken, die dit seizoen te lijden hebben gehad van meeldauw en fusarium, is bijna afge lopen. In de prei komen veel thrips en preimot voor. Alle koolsoorten, in het bij zonder de rode kool hebben veel hinder van luisaantasting. Dinsdag herdacht de heer H. M. Kemper het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van de Coöperatie „Door Eendracht Sterker" U.A. Naar aanleiding daarvan werd hij door het bestuur en de bedrijfs leider ten zijne huize voor zijn bijzondere verdiensten gehuldigd en werd hem door de voorzitter het zilveren Co-op-speldje met oorkonde, benevens een couvert met inhoud overhandigd. In de loop van de dag heeft hij nog vele gelukwensen van collega's en anderen mogen ontvangen. Het ligt in de bedoeling, dat de fabriek nodig voor het vervaardigen van de ele menten voor de bouw van de 1000 wonin gen, waarvan er 750 in Vlaardingen zul len komen, volgens het Deense systeem Larsen-Nielsen, zal worden gebouwd in de Industriepolder. Het aanvankelijk daarvoor bestemde terrein aan de Maas- sluisedijk kon niet de goedkeuring van Delfland krijgen. Het ligt in de bedoeling, om begin no vember met de bouw van het fabrieks complex te beginnen; op 1 december a.s. zal dan de eerste paal kunnen worden ge slagen voor het woningblok in de West- wijk te Vlaardingen. Begin juli van vol gend jaar zal de nieuwe fabriek dan de bouwelementen voor deze woningen kun nen leveren. In juni 1962 kunnen de laat ste woningen in Vlaardingen worden op geleverd, waarna in december 1962 de laatste woningen voor Maassluis gereed kunnen zijn. zijn maiden-speech voor de vergadering Onder leiding van het overgebleven be stuur van het oudercomité der gesplitste St.-Jacobusscholen te Kethel is er een hij- eenkomst geweest in het zaaltje 8 x 8 na de St.-Martinuskerk. Aanwezig waren pas toor M. Wuyster, het personeel der school, een flink aantal ouders van de leerlingen en de heer Lindeman, voorzitter van de St.-Wil librordusstichting. De vergadering werd geleid door me vrouw Dries-Buys, de voorzitster van het aftredend bestuur. Zij gaf voor de ouders een kort resumé van de doelstelling van een oudercomité en vertelde, dat de over gebleven leden van het bestuur besloten hadden en bloc af te treden, om de ouders de gelegenheid te geven een geheel nieuw bestuur te kiezen. Ze verzocht de kiezers er wel op toe te zien, dat zij bestuursle den kozen, die zo niet vreselijk ontwik keld, ook minstens capabel waren voor een functie. De heer van Akkeren, het nieuw hoofd Nu we zo druk praten over ons nieuwe stationsplein en ons nieuwe station is het wel aardig, hier even te herinneren aan een interessant gebeuren voor het trein verkeer met buurstad Vlaardingen. Hoewel reeds op 31 mei 1847. de eerste treinverbinding van Amsterdam-Rotter dam via Schiedam tot stand kwam, heeft het toch nog tot 17 augustus 1891 ge duurd, alvorens de verbinding Schiedam- Vlaardingen-Maassluis v.v. een feit werd. Een gebeurtenis zonder meer, die al- Advertentie FANTASTISCH LEKKER! andere modecentra de koppenbij elkaar de dames nu t ijdens de gezamenlijke oefening van de r.-k. E.H.B.O.: slachtoffers van een ontploffing worden geborgen. -vipnr is uiterst modern bo vendien'. maar tevens goed Pa®sendd®ag" bijzondere mate de jeugd van,dedraag_ ster verhogend of accentuere -ng Hist verhoogde de AATT wa_ TWEE MANNEQUINS, WANT da ren die vriendelijk lachende en alipa^ ronddraaiende dames, zodat we haar en heur hoedjes in alle standen konden bekij ken werkten een programma af van tacn- tie modellen. Toen we er een stuk of veer tig gezien hadden en (lage) prijzen ge hoord, dronken we ons kopje leeg en ver lieten enigszins duizelig „De Kroon We kunnen onze lezers overigens nog mededelen, dat deze eerste dameshoe denshow in Schiedam een succes is ge- "Worden De voorzaal van „De Kroon zat stampvol Wie mocht hebben gemeend, dat de da™s d®?e f PfhebbeVvertol langstelling voor hoeves ^°Xteheb- ren bleek zich diametraal vergist te neo ben. Er bestond een veelzijdige Verflauwende belangstmling. MEVROUW REESE HEEFT initiatief, om Schiedam deze p h_ te bereiden, zelfs boven haar verwacn ting succes gehad. „mir nnk in Men kan de modellen naJuu„t •1bezichti- haar zaak aan de Hoogstraat bezicnti gen, waar ze sinds 1940 êeveatl® Mevrouw Reese is de Ro broer van de bekende Dirk Raesd k terdam, waar ze tot 1940 een hoedenzaak op de Korte Hoogstraat dreef, na ree als meisje van veertien 3aaJ. *n is te zijn gegaan. Hoe lang dit gelede mogen we natuurlijk niet verklappen. Ze is er trots op, hier in Schiedam een soort pionierster te zijn. Groepen van de r.-k. E.H.B.O. uit Schie dam en Kethel hielden in en voor het bad „Groenoord" enkele oefeningen welke de realiteit van een werkelijke hulpverle ning zeer dicht benaderden. In de machi nekelder had zich een ontploffing voor gedaan welke een viertal slachtoffer ver oorzaakte; onder hen bevond zich ook Cocky Gastelaars. De EHBO-ploegen kre gen tot taak deze slachtoffers ter plaatse eerste hulp te verlenen en vooral het bergen tussen een wirwar van pijpleidin gen was geen eenvoudige opgaaf. Op het grasveld voor het bad moest tevens hulp geboden worden aain een aantal slachtof fers van een ernstig verkeersongeval, terwijl bovendien aan een te water ge- OlOhlivi «nn» Schierio» oms)f«k«» 81ste Jaargang No. 24092 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NH- 5 9 0 9 4 3 advertenties f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven- INGEZONDEN MDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. tcampioenen tot 20 woorden f 0.50 bij taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. AHe a<tvertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertemtie- wezen. ABONNEMENT en f 7 40 per kwartaal, x 2.o4 maand en f 0.59 per week. per Naar wij vernemen bedraagt de scha de veroorzaakt bij de brand, die m de nacht van maandag op dinsdag de betim- merings- en meubelfabriek Kappelhof in as legde, ongeveer twee ton. Gedupeerd zijn tevens 'de opdrachtgevers, die op de aflevering van bestelde winkelbetimme ringen zitten te wachten. Zo had ook a.s. donderdag het filiaal van de drogisterij „de Papaver" aan de Gerrit Verboon- straat officieel heropend moeten worden. De wandbetimmering was reeds gereed, maar de nieuwe toonbank is mede een prooi der vlammen geworden. Ten gerie ve van de afnemers wordt de drogisterij morgen toch voor verkoop open gesteld, zij het dan in een geïmproviseerde ver koopruimte. In Kethel stelt de heer Kap pelhof alles in het werk om zo spoedig mogelijk weer te gaan produceren. In de gespaard gebleven bergplaats werd gister morgen reeds een kantoor ingericht. Een andere hem nog ter beschikking staande kleine ruimte zal als voorlopige werk plaats ingericht worden. De officiële her opening van de vernieuwde drogisterij van ,.dc Papaver" zal dan ook niet lang op zich laten wachten. De 53-jarige bromfietser J. v. d. Brug brak gistermiddag op de Overschieseweg zijn linkerenkel, toen hij bij het oprijden van dc hulpbrug over de Schie slipte en viel. De G.G. en G.D. heeft hem naar de Dr. Noletstichting gebracht, waar hij is behandeld. Doordat de bijrijder van een geparkeer de bestelauto in de Gerrit Verboonstraat gistermiddag plotseling het portier open de, kwamen de bromfietsers C. J. G. en H. R„ die juist passeerden, te vallen. Bei- J den liepen schaafwonden op. G. kneusde S zijn schouder. raakte jongen eerste hulp most verlenen worden. De aan de oefeningen deelnemende groe pen hebben hun werk vlot en deskundig verricht. Alle slachtoffers werden voor het kantoor van de baddirectie bijeen gebracht, vanwaar voor vervoer naar de ziekenhuizen werd zorggedragen. De oe feningen stonden onder leiding van de heren P. en J. Lansbergen en W. Peters. Zo echt leek de situatie op het grasveld, dat een Belgische automobilist zijn wagen op de plaats van de ramp deed stoppen, kennelijk met de bedoeling zijn diensten aan te bieden. Toen hij de opgewekte ge zichten van de deelnemers echter zag, vervolgde hij ijlings zijn weg. Voor de r.-k. EHBO kan uit deze oefe ningen de conclusie getrokken worden, dat de paraatheid van de groepen reeds een verdienstelijke hoogte heeft bereikt. (Advertentie) BROERSVELD 159 en MGR. NOLENSLAAN 846 (naast Boer's Misbedrijf) SCHIEDAM in opschudding. In het nieuwe home kreeg de bel een plaats naast de ingang en hier heeft voorzitter Stouthandel haar voor de eerste maal geluid, ten teken dat het ge bouw door de leden in gebruik genomen was. In een voorafgaande toespraak heeft de voorzitter alle werkers en werksters die aan de bouw medewrrking verleenden bouw van Hermes DVS in het sport- dank gebracht. De afwerking is nog niet Gisterenavond is het niéuwe clubge- park „Harga" op feestelijke wijze voor de leden opengesteld. Met het overbren gen van de clubbei werd op symbolische wijze de clubgeest en sfeer naar dit nieu we home overgebracht. Reeds jaren lang wordt deze bel aan het begin van de cricketwedstrijden ge luid en hij heeft ook gen grote rol ge speeld bij de nog vaak besproken moor dende wedstrijd tegen Sparta welke in 1952 de blauwwitten het kampioenschap opleverde. Geplaatst op een kruiwagen, werd de bel door een estafettegroep, samenge steld uit acht A.-junioren van de Damlaan naar „Harga" gereden. De brandende fakkels ontbraken niet en een aantal claxonnerende auto's volgden de bel op de voet. Een en ander bracht Nieuwland, dat in de te volgen route was opgenomen, geheel voltooid en de heer Stouthandel verzocht de leden allen een steentje bij te draeen voor de aanschaffing van de noe te leggen vloerbedekking. Met dit doel worden steunbonnen verkocht waaraan voor de leden tevens prijzen verbonden zijn. Het nieuwe clubhuis heeft een opper vlakte van 263 m2. De grote kantine is smaak- en sfeervol ingericht en beschikt over een modern buffet dat tevens als bar kan dienen. Beheerder is de heer v. d. Most, voor de bezoekers van „Groen oord" geen onbekende. Met de openstel ling van het clubhuis werd de tweede fase van de verhuizing naar ..Harga" afgeslo ten. Nu rest nog de overbrenging van de staan- en zittribunes, die het nieuwe veld een toeschouwersaccommodatie moeten gaan geven voor 10.000 bezoekers. ïTTTfiTwIjiWUjjiiijijj leen maar een herinnering is voor de ou dere stadgenoten. Er gingen volgens de dienstregeling, per dag 9 treinen v.v. rijden. In 9 minuten was men te Vlaardingen. maar naar Maassluis duurde het 25 minuten. Er wa ren 3 klassen. Een enkele reis kostte resp. voor de 1ste klas 55, voor de tweede 40 en voor de derde klas 30 cent. Een re tour, dat 2 dagen geldig was, kostte resp. 80, 60 en 40 cent. In Vlaardingen-Oost was een halte waar alle treinen stopten. De verbinding met Hoek van Holland kwam eerst veel later. De verbinding Vlaardingen-Maassluis v.v. was voor deze steden een heugelijke gebeurtenis. Er was een feestdag van gemaakt, er werd druk gevlagd, en vooral 's avonds heerste er een ongekende gezellige drukte in de stad. Speciaal voor de Maasslui- zers was het een uitkomst, om met Rot terdam verbonden te zijn, maar ook de Vlaardingers waren opgetogen, getuige de verkoop van ruim 1400 plaatskaarten! Maar voor het zover gekomen was, is er heel wat gebeurd. Het heeft nl. 16 jaar geduurd, voordat de verbinding tot stand kwam. Reeds in 1875 hadden de Staten Generaal het besluit tot aanleg genomen, maar door getreuzel, zowel van Rotter damse als Schiedamse zijde, werd de uit voering vertraagd. Er bestonden zelfs plannen om een zijtak van het Schiedam se Station naar het havengebied aan te leggen, maar het ontbrak de vroede va deren van die dagen aan een brede visie op de toekomstmogelijkheden, waardoor een gezonde ontwikkeling van 't havenge bied onmogelijk gemaakt werd. De Vlaar dingers toonden meer inzicht. Vanaf de spoorbrug over de haven tot aan de grens van Maassluis, liep de lijn op korte af stand parallel met de rivier, terwijl het Schiedamse station ver van het handels verkeer kwam te liggen. De Schiedamse spoorwegpolitiek te dien aanzien heeft vele jaren de gemoederen beziggehou den, zonder dat een resultaat bereikt werd wat nog heden ten dage te betreuren valt. C. A. VAN DER ZEE Sr. 5?' 5» Hij hield hierbij een verhandeling over de samenwerking van ouders en schoo' via het vertegenwoordigend oudercomi té. Hij verzocht de ouders, gezien de geringe capaciteit van de fietsenstalling op de speelplaats, de kinderen, die minder dan een kwartier lopen van de school woonden, niet per fiets naar school te stu ren, bijzondere gevallen daargellaten. Ook kwam van hem het verzoek, om de kinderen zó naar school te sturen, dat zc niet voor tien voor negen en tien voor half twee op de speelplaats, of in de om ringende straten aanwezig waren. Het was van het nieuwe schoolhoofd een prettig praatje ter kennismaking, waar we met plezier naar geluisterd hebben. Op zijn onnavolgbare wijze kwam nu een toespraak van pastoor Wuyster. Hij sprak over de vreugde maar ook het ver driet der ouders, die hun kind, na het 6 jaar gekoesterd te hebben, aan de school moeten afstaan. Hij noemde de school een instituut waar het kind veredeld werd. Hierbij aan sluitend prees hij de ijver en de gods dienstzin van het aanwezige personeel der school, dat zijn taak met zoveel ver antwoording en plichtsbetrachting voD brengt. De veredeling van het kind be staat volgens spr. hierin: Door hetgeen het kind leert wordt hot verstandiger. Ook het karakter wordt gevormd. Het leert rekening houden met andere autori teiten, naast de ouders. Door de omgang met andere kinderen leert het met ande-" ren rekening te houden, de burgerzin wordt dus ontwikkeld. Ook de godsdien stige ontwikkeling op de school is een be langrijke factor bij dit veredelingsproces. Hierbij wees hij op de kindermis op woensdagmorgéh. Hij verzocht de ouders de kinderen aan te sporen niet te stu ren maar zoveel mogelijk hierbij aan wezig te zijn. Daarnaast is er voor de kin deren elke woensdagmiddag om 12 uur gelegenheid om te biechten. Dit gebeurt niet in school- of klasseverband. De asso ciatie H. Mis, biechten èn school moet zo veel mogelijk vermeden worden. Na de pauze werden uit een aantal kan didaten de leden gekozen van het nieuwe bestuur van het oudercomité. Mevr. Dries- Buys, mevr. Verspeek, mevr. v. Winden- Ham en de heren H. Ascherl. H. Donker sloot, Te. Prein en J. A. Ham. Bij de rondvraag kwamen weer, voor Kethel haast traditionele moeilijkheden ter sprake: het zwemmen In schoolver band, het handwerken van de meisjes en schoolfilm. Nieuw was de vraag over het schoolsparen. Dit is van de school verdwenen. Gelegenheid tot Jeugdsparen wordt gegeven op de eerste zondag van de maand, na de hoogmis in het zaaltje 8x8. Er werd het bestuur verzocht een actie te voeren om te komen tot een over steekplaats voor voetgangers, eind Iepenlaan begin Schiedamseweg. In de toekomst zag men er al verkeersbrlgadier- tjes uit de 6de klas van de ïepenlaan- school. Wordt de naam van deze school St.-Martinusschool"? Passage-theater: Und abends in die Scala (a. 1.) dag. 2 en 8.15. zat. en zond. 2. 4.15. 7 en 9.15, donderdag alleen 2 uur. Monopole-theater: Jerry maakt weer herrie (18 j.) zat. en zond. 2, 4.15, 7 en 9.15, werkdagen 2, 7 - 9 uur. Stedelijk Museum: Dagelijks van 105 zondags van 12—5 uur. Tentoonstelling Stoute kinderen, zoete kinderen. Dagelijks 10—15 uur (woensdag en zaterdagen ook 's avonds van 7—10 uur). Donderdag Wijkcentrum Nieuwland) Kath. Volks partij: Mr. H. W. van Doom spreekt over „De KVP en de politiek van nu", 8 uur. Passage-theater: Kath. Kring: Hoofd stadoperette: Sissi. Vandaag zou de 30-jarige A. A. uit Gorinchem zich in het huis van bewa ring te Dordrecht moeten melden om een hem opgelegde straf van drie maan den te ondergaan. Al enige dagen vóór de meldingsdatum was A. geheel van streek en dit bereikte gisteren een hoog tepunt. In de loop van de dag verliet hij zijn woning in Gorinchem en begaf zich naar Dordrecht. Na uren door de stad gedoold te hebben kwam hij om streeks halftien gisteravond bij de achter zijde van zijn toekomstig verblijf in het Stek. Volkomen in de war klom hij op het dak van de industrie- en huishoud school en begon vanaf deze hoge plaats de omgeving met dakpannen te bekoge len. Omwonenden waarschuwden de po litie, maar deze kon de man niet over reden om zijn post te verlaten. Daarom werd de hulp van de brandweer ingeroe pen, die op het toneel verscheen met een motor- en een ladderwagen. Nog was A. niet voor rede vatbaar, integen deel, hij verhoogde zijn vuurkracht en slingerde steen na steen naar beneden. Nu werd het tijd om in te grijpen en de brandweer richtte een flinke straal water op A. Om zich te beschermen te gen deze kunstmatig aangerichte plens bui, zicht hij dekking achter een op staand muurtje. Politiemannen waagden zich op het dak, maar werden ontvan gen met een waar spervuur. Men loste een waarschuwingsschot en dit kon de man niet misverstaan. Hij kwam te voor schijn en werd met behulp van de magy- rusladder op de begane grond gebracht, vanwaar hij geheel overstuur naar het politiebureau werd overgebracht. Hoewel A's gedrag voortkwam uit zijn gemoeds gesteldheid zal hij zich toch waarschijn lijk hebben te verantwoorden voor de door hem aan het dak e.d. toegebrachte schade. 22 september v.m.: 203 ton milocorn liggen/ varen Delft: 101 ton meel Nijmegen; 126 ton granen Zwolle: 160 ton granen Maashees; 150T ion zemelen Wormerveer; ïoo ton oud ijzer zonaa0 en woensdag matinee: John and IJmuiden; 200 to nstukgoed Amsterdam, IJuiie (a 1.) R.-K. BIBLIOTHEEK EN 8.-LIDUINA Openingsurent Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwaseenen: dL, do., za Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molenstngel Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.308 uur: vr. 78 uur: jeugd: wo. 2—8 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wl- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.36—5 uur: volw.: wo. en vr. 7—8.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma. 78 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Gouka Co., Groenelaan 27. Arena: Dodende liefde (strikt volw.); Capitol: The colossus of New York (18 jaar); Centraal: De slag om de V-l (14 jaar); Cineac-AD: Vlammen over de Philippijnen (14 jaar); Cineac-NRC: Ac tualiteiten (doorl. voorst.; a.L); Colos seum: Verboden moederliefde (14 jaar); donderdag: The Eddie Duchin Story (14 jaar); Harmonie: Fort Bowie (14 jaar); Lumière: Babette op het oorlogspad (on bekend); Lutusca; Zij was één van hen (strikt volwassenen); Luxor: uiteloiitend matinees: De wereld der dieren (a.l.); Metro: De vrouw, die tweemaal leef de (18 jaar); Prinses: Paspoort der schande (strikt volw.); Rex: De pas des doods (14 jaar); Thalia: De vallei van de zon (14 jaar); 't Venter: Nachten zonder liefde (18 jaar); Victoria: Geen cent voor de belasting (14 jaar)l don derdag: Julias Caesar (14 jaar), zaterdag,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3