Uitstekend half uur van voorlopig Oranjeteam Van der Hart antwoordt met flair op Schwartz uitdaging Geen poker spelen met eer van landenteam Verbeten strijd om nationale clubtitel Maastrichtse renners door Zeeuwen niet te stuiten voor uw haar PETROLE HAHN Arsenal laat Eindhovense „fijnproevers" smullen Matig Saarland in oefenwedstrijd Voor semi-profs is alleen de centrale training acceptabel Goede 3e plaats van De Bataaf tegen haaruitval en roos Zweden verslaat Italië: 37-29 Benkoe verlaat laatste plaats i DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 W T.V.-reportage uit F eijenoord-stadion Luxemburgs Jeunesse in tweede ronde van Europees cup-toernooi Anderlecht verliest weer van Glasgow Rangers Oostelijke amateurs kloppen JNederrijn Europese bridge tit el Sportleraren willen univ. opleiding Om beker voor landenteams Oostenrijk te sterk voor Noorwegen: 52 SCHWARTZ VERWEERT ZICH Zelfs al had u de voetbalpool gewonnen, eè dan nog zoudt u zich niet schoner, frisser en beter kunnen scheren dan met water, zeep en Blauwe Gillette De enige manier om u w^iverk'elijk goed te scheren P.S.V. verslagen, maar niet de les gelezen PRISMA het goede anker-horloge (Pp: iü Westduitse amateurs in kwalificatieronde O.S. Beslissing valt in duel zonder publiek Schaken in Bied Keres speelt remise tegen Smislov Ronde van Bulgarije Etappezege voor AleX van Krenningen 'V> .Ai, - 1 'V. Nederland heeft gisteravond in het Feijenoordstadion wei nig moeite gehad het elftal van Saarland te verslaan. Tonny van der Linden was goed op dreef. Hier neemt hij het tweede doelpunt voor zijn rekening. (Van onze sportredacteur) Wat mokkend trokken gisteravond zo een dertigduizend toeschouwers uit het Feijenoord-stadion te Rotterdam. Des ondanks verkondigden ze vol optimis me, dat het voor de komende interland tegen de Belgen over anderhalve week wel zeer goed „zit" met het Nederlands elftal. Die 30.000 hadden bovendien gezien, hoe de kandidaten voor het Oranjeteam op een zomerse eerste herfstavond van liet jaar spelen derwijs een oefenwedstrijd tegen laar- land met 41 hebben gewonnen. Hoe dit alles te rijmen? Heel simpel eigenlijk. Oranjes „mogelijken" heb ben een half uur van bijzonder geïnspi reerd aanvalsspel het eerste half uur van de oefenpartij bekroond met drie uitstekende doelpunten. Toen zij nog voor de rust de voorsprong op gevoerd hadden tot 40, was voor hen de oefenwedstrijd een uitgemaakte zaak. Zjj hadden hun kandidatuur be vestigd. De rest was een formaliteit. Vier-een tegen het selectieteam van Saarland en nog niet zo heel lang gele den slechts een moeizaam en voor de Nederlandse voetbalreputatie zelfs op pijnlijke wijze bevochten zege; men is geneigd om in alle toonaarden te gaan jubelen over de kwaliteit van het huidi ge Nederlandse topvoetbal. Ten onrech te echter. Het spel, dat de Saarlanders gisteravond namelijk demonstreerden, was slechts een zwakke afspiegeling van hetgeen zij destijds vermochten op te brengen. Maar men zou het voorlopig Nederlands elftal bepaald onrecht aan doen als men de sprekende overwinning uitsluitend zou toeschrijven aan de ge ringere tegenstand, welke nu ondervon den werd. De ploeg der voorlopigen had namelijk de nodige kwaliteit. Men zag bijvoorbeeld briljante staaltjes voetbal van de inmiddels 36 jaar geworden Wilkes. Voor de twee de keer is hij teruggekeerd in het va derland, voor de tweede keer heeft hij voor een grandioze rentree gezorgd. En niet alleen de ster van Wilkes heeft geflonkerd in de periode, waar in door de kandidaten voor het Oranje team met elan gespeeld is. In het aanvalskwintet onderscheidden zich evenzeer Moulijn, Van der Linden en Rijvers. Bovendien won de voorlopige Nederlandse formatie nog aan aan- valskracht door de steun, die vooral Klaassens vaak een echte aanval ler verleende. Prestige herwonnen Men zag voorts hoe Van der Hart met veel allure zorgde voor het wegwerken van de deuk, die zijn prestige zondag jongstleden gekregen heeft, toen Fortu- na met niet minder dan 80 verloor van DOS. Van der Hart antwoordde met flair op de uitdaging van de bonds coach EIek Schwartz. Had Schwartz immers niet voor de we'dstrijd tegen de Saarlanders laten weten, dat het voor hem bepaald niet vaststond of Van der Hart in de eerstvolgende landenwed- strijd wel van de partij zou zijn? Kraay kon zijn grote kans wel eens krijgen. En om te illustreren, dat het hem ernst was, kondigde Schwartz alvast aan, dat Kraay de tweede helft van de oefenwedstrijd zou spelen. Van der Hart antwoordde daarop met een voor treffelijk partijtje in de eerste 45 minu ten en hU dwong de heer Schwartz daarmee af te zien van zijn oorspron kelijk plan. Nu immers moest getest worden of Van der Hart va banque had gespeeld, of hij in de eerste helft al zijn energie aangesproken had. Slechts door Van der Hart ook na de rust in het Een mogelijkheid, die voor de radio nog meer openstaat dan voor de tele visie, maar die door het oudere^ me dium slechts zelden wordt benut, is het aanbrengen van plotselinge en ingrij pende wijzigingen in het programma, zo'n mogelijkheid om een plotseling geboden kans te benutten, weid gister avond, tot bijzonder genoegen vooral van de vele voetballiefhebbers, aange grepen door de AVRO-televisie, die pes op het laatste moment van de KNVB en de directie van het Feyenoord-sta- dion in Rotterdam toestemming had ge kregen om de tweede helft van. _de oefenwedstrijd tussen het voorlopige Nederlandse elftal en Saarland uit te zenden. Het ongetwijfeld met veel kos ten en moeite voorbereide Sportpano- rama moest daardoor zonder meer ver vallen. Maar de programmaleidmg liet zeer terecht het zwaarste ook het zwaarste wegen en om negen uur volgde een le vendige reportage van de wedstrijd, waarbij de cameramensen van de NTS een minstens even groot anticipatiever mogen aan de dag legden als doelman Graafland. Aad van Leeuwen zorgde voor een commentaar bij de wedstrijd, die bij kunstlicht haast nog beter was te volgen dan overdag. Het streven naar actualiteit bezielde gisteravond ook de „weerman", die het journaal onderbrak om precies te 20.09 uur het begin van de herfst in te leiden met een gesprekje over de onge wone weersomstandigheden en het weeroverzicht. De aankondiging van „September Song", een muzikaal herfstprogramma onder regie van Thom Kelling, werd bij wjjze Van variatie „gespeeld" door Steye van Brandenberg en Kitty Jans sen, die daarvoor wel erg veel woorden nodig hadden. De teksten van Steye van Brandenberg zelf waren trouwens wel de zwakste plek in dit pretentielo ze ontspanningsprogramma. Tot slot volgde nog, in samenwerking met N.W.R.V.-Fernsehen Köln, een re portage uit Dollywood, het bedrijf^ van poppenfilmer Joop GeesinK in Duiven- drecht, waarbij de poppen het in alle op zichten van de mensen bleken te win nen. F. De Schotse voetbalkampioen Glas gow Rangers heeft de tweede wedstrijd om de Europese voetbalbeker voor clubs tegen Anderlecht met 20 gewon nen. Bij de rust was de stand 00. Glasgow Rangers kwalificeerde zich door deze zege voor de achtste finales, aangezien de eerste wedstrijd door de Schotten met 5—2 werd gewonnen. Ook het Luxemburgse Jeunesse klas seerde zich. In Warschau werd de twee de wedstrijd tegen LKS Lodz met 21 verloren, maar ondanks deze nederlaag kwalificeerde Jeunesse zich voor de achtste finales, aangezien de eerste wedstrijd met 5—0 werd gewonnen. De returnmatch tussen ^aepel (Boe dapest) en Fenerbahce (Istanbul), in Boedapest gespeeld, is in een overwin- I ning van 3—2 voor Fenerbahce geëin- digd De eerste wedstrijd was in een 1 gelijk spel: 1—1 geëindigd. De Turkse ploeg heeft zich dus voor de achtste iinaies geklasseerd. Dit zelfde geldt voor Nice dat woensdagmiddag tegen de Ierse vertegenwoordigers van Sham rock Rovers met 11 gelijk speelde, j De eerste wedstrijd werd door Nice met 3—2 gewonnen. De Zweedse club I.F.K. Gothenburg i heeft zich gekwalificeerd door de Ierse club Linfieid met 6—1 te verslaan. De ruststand was 2—1 in het voordeel van de Zweden. De Ieren wonnen weliswaar de eerste wedstrijd met 21, maar de nederlaag in de itwedstrijd was zo groot, dat het doelgemlddelde moest Deslissen, hetgeen met 7 tegen 3 doel punten duidelijk in het voordeel van Gothenburg was. Het Oostelijke amateurteam heeft woensdagmiddag te Winterswijk met 21 gewonnen van het elftal van de voetbalbond Nederrijn. Bij de rust was de stand 10 in het voordeel van de Ne derlanders. Voor de rust toen beide par tijen elkaar niets toegaven scoorde Smit (ciengelo) uit een scrimmage in de 20e minuut voor het Oostelijk team. Drie minuten na rust echter schoot Strascitz itiomoerg 03) uit een penalty de gelijk maker in. De Duitsers toonden zich vooral in de tweede neift sterker over alle linies en het was dan ook tegen de verhouding in dat bij een plotselinge aanval Smit (.Hengelo) vijf minuten voor het einde het Oostelijk amateurteam de leiding gaf. Ondanks verwoede aanvallen van het team van Nederrijn in de laatste fase van de strijd wisten de Nederland se verdedigers steeds het doelgebied te zuiveren. Ruim 2000 toeschouwers woonden deze ontmoeting, die onder uitstekende weersomstntiigheden werd gelpeeld, bij. veld te sturen, kon de vraag beant woord worden. En de man die al enige jaren de centrale figuur in de Ne derlandse verdediging is, gaf een heel duidelijk antwoord. Hij blééf domine ren. Twee PSV'ers terug? De oefenwedstrijd tegen de Saar landers bracht meer positief nieuws Het was immers nog geen uitgemaak te zaak, of de opvolging van De Munck in vertrouwde handen was nu Pieters Graafland zijn plaats tussen het houtwerk weer innam. En, al was het aanvalsspel van de Saarlanders nu niet bepaald van internationale kwaliteit, toch waren er nog wel en kele gelegenheden, waarop Pieters Graafland de kans kreeg om alle twij fels weg te nemen. Daarnaast werd het echter duidelijk, dat de afwezig heid van de spelers van PSV in som mige opzichten een verzwakking was. Notermans slaagde er nog wel in om Van Wissen te doen vergeten, maar dat kon niet gezegd worden van de op volgers van Wiersma en Van der Kuil. Zowel rechtsachter Brull als rechtsbuiten Bosselaar toonden te veel tekortkomingen om te mogen verwachten, dat zij ook tegen België van de partij zullen zijn. Wiersma en Van der Kuil zullen ongetwijfeld hun oude plaatsen weer gaan innemen. Voor de volledigheid zij tenslotte ver meld, dat Wilkes reeds na zeven minu ten de eerste Nederlandse treffer liet aantekenen, nadat hij op magnifieke wijze door Klaassens gelanceerd was, dat vervolgens Van der Linden twee soli respectievelijk na een verre uittrap van Pieters Graafland en een haarzui- vere pass van Rijvers afrondde met twee doelpunten, die van talent getuig den en dat daarna Rijvers zorgde voor de bekroning van een fraai stukje aan valsspel van Moulijn. Eerst enkele mi nuten voor het einde redde linksbuiten Albert de „eer" voor de Saarlandse gasten. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Li chamelijke Opvoeding in Nederland heeft minister Cals in een telegram ge vraagd, een universitaire opleiding voor lichameliike opvoeding te willen instellen. In het telegram wordt gerefe reerd aan de uitspraken van prof. dr. I. Jongbloed, de maandag afgetreden rector-magnificus van de Rijksuniversi teit te Utrecht, die in zijn rede bij de rectoraatsoverdracht heeft gezegd, nog steeds node de studie-richting der lichamelijke opvoeding te missen bij de 56 studierichtingen, die de Utrecht se universiteit telt. Prof. Jongbloed noemde de lichamelijke opvoeding het stiefkind bij het onderwijs en hij pleitte voor universitaire opleiding, mede ten bate van het wetenschappelijk onder zoek. Oostenrijk heeft woensdag in Wenen met 52 van Noorwegen gewonnen en zich daarmede gekwalificeerd voor de kwartfinales van de Europese beker voor landenteams. In de eerste wedstrijd zegevierden de Oostenrijkers met 10. Oostenrijk ontmoet in de kwartfinales Frankrijk. In Konenhagen bereikten Denemarken en Tsjechoslowakije in hun eerste wedstrijd voor het toernooi om de Europese beker een gelijk spel, 22. De vier doelpunten werden alle in de eerste helft gescoord. Advertentie Advertentie bestellen „Mij wordt wel verweten, dat ik bang ben en het Nederlands elftal niet durf te verjongen. Ik kan echter geen poker spelen met de eer van een lan denteam. Elke interland is voor mij be- langryk, daarom waag ik mij niet aan dubieuze experimenten". Die woorden kon men gisteren optekenen, toen de bondscoach van de KNVB op een pers conferentie van de Technische Commis sie commentaar gaf op zijn methode van samenstellen van het Oranjeteam. Op die persconferentie viel tevens te beluisteren, dat de Technische Com missie van de KNVB op één man, de heer L. Steinvoorte, na tegen het af schaffen van de centrale training ten behoeve van het inrichten van trainings kampen voor de spelers van het Neder lands elftal is. Er zijn, zo liet de voorzitter van de T.C, de heer G. Kruyver, horen, heel wat redenen om de centrale training niet af te schaffen. De meeste clubs zijn bijvoorbeeld tegen de invoering van trai ningskampen zolang men in Nederland semi-professionalisme heeft. Dan mag men de spelers niet enkele keren per jaar uit hun dagelijkse werk kring hun hoofdberoep halen. Bo vendien, zo voegde de heer Schwartz eraan toe, missen de Nederlandse spe lers nog de prof-mentaliteit. Ze vervelen zich daardoor in een trainingskamp. Voorlopig houdt men dus vast aan de centrale bijeenkomsten in de weken voor de landenwedstrijden. Maar Zo stelde de heer Kruyver, die bijeen komsten zjjn pas volledig van succes verzekerd als de bond net recht ver leend wordt op bepaalde dagen over de spelers te kunnen beschikken. Een der gelijk voorstel zou eigenlijk snel een bondsvergadering moeten bereiken. In de T.C. houdt de heer Steinvoorte er andere gedachten op na. Hij zegt; „Onder de huidige omstandigheden, met steeds weer incomplete groepen, is een trainingskamp beer dan centra- Ie training op enxele middagen of avonden. Verder moet de voetballers eens duidelijk gemaakt worden, dat zij veel te weinig doen voor hun sport als men vergelijkt met wat bijvoor beeld de atleten en schaatsenrijders doen." Niet alleen 't Nederlands elftal kwam ter sprake. Ook het doodgewone voet- Advertentie bal werd belicht. Daar gaat te veel ta lent verloren, daar worden heel wat clubs slecht geleid, aldus de heer E. Landaal. Daarom heeft de T.C. beslo- tc zich bijzonder in te spannen voor de opleiding van C-tralners, die uitsluitend clubs uit de allerlaagste klasse mogen leiden. Ten behoeve van de spelpeilver betering wil men tevens zo spoedig mo gelijk komen tot de vervaardiging van een trainingsinstructiefilm. De voetbalwedstrijd tussen de elftal len van de Ierse- en Engelse league, die. te Belfast is gespeeld is een zege van 5-0 voor de Engelsen geëindigd. De landenwedstrijd tussen de voet balploegen van Engeland en Hongarije (onder 23 jaar) in Liverpool is met 1-0 door de Hongaren gewonnen. Advertentie bestellen i Ytsr In de 13de ronde van de Europese bridgekampioenschappen heeft Neder land met 47—56 verloren van België. Zweden leverde een huzarenstukje door Italië met 37—29 te verslaar.. Frankrijk won de belangrijke wedstrijd tegen En geland. De stand is nu: Italië 24 pnt, Fran- rijk 23, Zweden 21, Engeland 19, Zwit serland en Finland 14, Nederland, Noor-1 wegen en Egypte 13. Advertentie bestellen Tot dusver hebben 73 landen inge schreven voor de O.S. te Rome. (Van onze speciale verslaggever) Eindhoven heeft ter gelegenheid van de vijftiende Bevrijdingsherdenking flink uitgepakt. De straten werden versierd en verlicht, zoals men van een goede lichtstad mocht verwachten en naast een uitgebreide krrmis waren er tal van spectaculaire evenementen. Een van de grootste en ook kostbaarste vormde het sluitstuk van de feestweek. Bij Philips tastte men zo diep in de beurs, dat het even kostbare als be roemde Arsenal met twee KLM-toe- stellen de Noordzee overstak om in het sportpark van PSV negentig minuten lang te voetballen. Een stunt die, uit zakelijk oogpunt bekeken, niet zo gek bleek, want in enkele dagen tijds was na een felle jacht beslag gelegd op alle beschikbare plaatsruimte. Terwijl in de Rotterdamse „kuip" het voorlopig Nederlands elftal naast het team van Saarland de grasmat opdraaf de, plaatste in Eindhoven PSV zich te genover de „high society" van het En gelse voetbal, aangegaapt mag men wel zeggen door meer dan negen tienduizend „fijnproevers", die al bij voorbaat ingesteld waren op een spel van kat en muis. Want, zo zei men op de tribune, Arsenal zal wel eens wat laten zien. Arsenal komt sommige PSV'ers bevrijden van meerderwaar- digheidscomplexen, zo zij die aan hun indrukwekkende transfers overhielden. Als Arsenal er inóerdaad op uit was om PSV een lesje te geven, dan is hel daarin ondanks zijn overwinning vav 1-4 niet geslaagd. Zeker, de „troetel kinderen" van het Londense publiek snelden met veel overleg over de prachtig verlichte grasmat, schoven el kaar de mooiste passes toe en scoor den, zoals gezegd, vier treffers op een wijze, die men bij voorkeur aangeeft in boekjes als: Hoe peel ik beter voet bal. Maar toch is de ploeg op Me! Charles na, die in een Lonhens zieken huis herstelt van een operatie, volledig tegen een vooral ijverig PSV te vaak door het oog van de naald ge kropen, bij al die opgelegde kansen voor Dillen en Van Kessel. Bovendien waren spelers als Van Wissen, Wiersma en Van der Kuil met de bal aan de voet zoveel mans, dat zij zich best kon den meten met de „sterren" Groves, Bloomfield, Clapton, Docherty en hoe al die groten zich ook noemden. Dat bleek direct na de openingstref fer van Arsenal, die de markante Da vid Herd van Clapton mocht scoren. Uit een scherpe pass van Van Kessel „lepelde" Van der Kuil de bal zo fraai voor doel, dat Coen Dillen voor de eerste keer in zijn rijke voetbalcarrière tegen het gerenommeerde Arsenal ge makkelijk een doelpunt kon maken. Zijn blozen van weelde was dus alles zins begrijpelijk. De „Gunners", zoals men de in het wit gestoken Engelsen ook wel noemt, lieten het daar natuur lijk niet bij zitten. Op snelle en ook luidruchtige wijze begonnen zij het doel van Bekkering 1 - bestormen. Rau we kreten als „Hold It Tom" en „Quick Billy" deden denken aan een Western. Daar leek het trouwens zeer veel op toen David Herd, n lang aarzelen van back Renders, net zo lang met de schouders schudde tot hij de bal maar voor het inschieten had: 1-2. Bij deze stand begonnen PSV en Ar senal aan de tweede ronde. PSV met het vaste plan om zo snel mogelijk ge lijk te maken en Arsenal met de be doeling om het standsverschil iets dui delijker tot uitdrukking te brengen. De Engelsen slaagden in hun opzet omdat de PSV'ers nu iéder gevoel voor de iuiste richting misten en cl" mooiste kansen om zeep brachtenGroves en Barnwell knalden ieder een keer uit lange en strakke passes hoog in het net en als het kwieke I.rse manneke Jo Haverty zo snel dat hij zijn eigen schoten kon achterhalen ietwat ge lukkiger was geweest, hadden de En gelsen de resterende speeltijd met een nog grotere voorsprong volgemaakt. Maar dat mocht de pret niet deren. Dat zij „Gunners" werden genoemd betekende nog niet dat zij ook „kil lers" waren. Nee, men moest hen slechts zien als hardwerkende voetbal lers, die na de culinaire finale in „Old Dutch" op de Markt duidelijk lieten blijken, dat zij aan het feestende Eind hoven de beste herinneringen zullen bewaren. (Van onze speciale verslaggever) In het Bctuvvse land, tussen de van overvloed doorknikkende fruitbomen, hebben de Nederlandse profs en ama teurs gistermiddag 120 lange kilome ters op de pedalen gestampt. In voor beeldige samenwerking, want het gold, de nationale clubkampiocnschappen. Persoonlijke ambities moesten wor den opgeofferd aan de homogeniteit van de ploeg, waarvan minimaal een drietal rijders bij de finish werd ver wacht. Vier renners van de wielerclub Maastricht verwerkten de opgave met grote allure. Zij bezaten de kracht om steeds weer het tempo omhoog te stu wen enin één gelid te blijven. De Limburgers grepen de titel voor hun vereniging met 50 seconden voorsprong op „Theo Middelkamp", dat de twee vorige jaren het meest succesvol was. „Willibrord Wil Vooruit" in 1956 nog aan de top dobberde nu machteloos in de achterste linies. Zonder zijn drie sterkste clubmannen, Wim en Piet van Est en Wout Wagtmans, die wegens ziekte en andere redenen weg waren gebleven, bleek de Brabantse ploeg er een zonder aandrijving. Voor de vijfde achtereenvolgende maal had de dertig jaar bestaande Utrechtse vereniging „De Volharding" de organisatie van dit grootse prestige gevecht. Een wielerevenement, dat in rennerskringen telkenjare met span ning wordt tegemoet gezien, vermits het een rit is, waarin klasse en on macht zich scherp openbaren. Men had een concessie gedaan aan de rijders door het parcours in te korten tot „slechts" 120 kilometer. „Tweehonderd j of meer kilometer is te zwaar voor een team met amateurs", luidde de klacht. „Als de afstand wordt beperkt, krijgen de clubs met minder begaafde profs, maar met een soliede kern, ook eens een kans." Welnu, de kansen lagen voor het grijpen. Een milde zon, een egale weg, voor een groot deel tussen de ap pel- en perenbomen, en enkele haakse bochten om wakker te blijven; wat kan een ambitieuse combinatie meer ver langen. Er is dan ook hard gefietst. In de straten van Wijk bjj Duurstede, waar de 47 ploegen met tussenpozen van anderhalve minuut vertrokken, ging het nog wat stroef, maar eenmaal op het asfalt in de richting Doorn kwam er een onstuimige gang in. De Bataaf op de loer Weldra zag Het Zuiden met de natio nale kampioen Piet Damen als locomo tief zich door Maastricht (Martin van de Borgn en Frits Knoops), dat later was gestart, achtervolgd en nog in de eerste ronde van 60 kilometer gepas seerd. Ver achter de zuiderlingen trok ken de rood-witte volgelingen van het Amsterdamse Olympia in straffe pas naar voren en probeerden Theo Middel kamp uit Goes al het mogelijke om zijn reputatie kracht bij te zetten. Maar ook de Bataat uit Halfweg met Mik Snijder en Dick Enthoven als de strijdlustigste mannen wensten geen seconde prijs te geven. Zo bleken, weer terug in Wijk bij Duurstede, halfweg dus, de tijdsver schillen Bijzonder germg. Le Champion had in Rob en Wim van Smirren en Helsloot een merkwaardig bekwame afvaardiging, die over de 60 kilometer sneller was geweest dan alle concurren ten: 1.22.24. Op slechts 6 seconden volgde een fanatiek aanvallend De Ba taaf en op 18 seconden Maastricht, dat naast Van den Borgh en Knoops in Dru- nenberg en Vergoossen twee ware tem po-specialisten rijk was. Als vierde volg de De Pedaalridders (Made) met ani mator Leo van de Pluym, als vijfde de club van dezelfde naam uit Rotter dam, aangevoerd door Brinkman en Verhoef, op de zesde plaats Olympia, waarin Daan de Groot veel werk deed, en daarachter Het Zuiden. De Eindho- venaren zouden in de tweede ronde de finitief terugvallen doordat Jos Hinsen na een aanrijding van zijn fiets stapte. Theo Middelkamp en Kennemerland na men na 60 kilometer respectievelijk de achtste en negende positie in. Spoor naar de zege Het tweede deel van de koers werd door Maastricht aangegrepen om de za ken recht te zetten. Nog dieper boog Van de Borgh zich over het stuur, noch vechtlustiger beten zqn twee teamgeno ten zich vast in het spoor naar de zege. De dapperen van Le Champion hadden weldra hun ereplaats verspeeld. De Ba taaf gaf echter slechts weinig terrein prijs. Uit de achterhoede rukten de mannen van Theo Middelkamp verbe ten op naar de voorste regionen. Piet Rentmeester, Jo de Roo en Emile Ver- straete toonden zich in hun zwart-gele tricots een fel jagende formatie, die als enige geen seconde meer verloor op de superieure garde van Van de Borgh. In Amerongen, waar de renners pal voor de winderige Lekdijk de laatste druppels uit hun bidons zogen, had Maastricht al een voorsprong op het hele veld, maar lagen de kaarten voor de overige posities nog volkomen open. Van Olympia zocht Daan de Groot in middels zijn toevlucht tot afstappen, wat niet verhinderde dat Post en Bal- vert vastberaden bleven doorgaan. De strijd op de dijk was levendig genoeg om de vele toeschouwers uit het gras te doen opveren. Noch de Bataaf noch de Zeeuwse ploeg kon Maastricht ech ter van de triomf afhouden. De uitslag was: 1. Maastricht (Van de Borgh, Knoops, Vergoossen, Drunen- berg) 2.47.24 2. Theo Middelkamp (Huissoon, De Roo, Rentmeester, Ver- straete) 2.48.14; 3. De Bataaf, 2.48.34; 4. De Pedaalridders Rotterdam, 2.50.01; 5. Olympia 2.50.06 6. Le Champion 2.50.21; 7. Helpt Elkander (Oud-Gastel) 2.50.50; 8. De Pedaalridders Made 2.51.56; 9. De Kampioen Haarlem 2.52.21; 10. Kennemerland 2.52.41. Advertentie bestellen! Advertentie (let op het roc/e drfehoeljej w.v.v..v In een wedstrijd die zonder publiek ge speeld werd, heeft het Duitse ama- teurvoctbalelftal in Düseldorf, met 21 van de Oostduitse staatsama- teurs gewonnen. Onlangs wonnen de /estduitsers reeds met 2—0. Het be sluit deze selectie-wedstrijden te hou den om een gemeenschappelijke Duitse ploeg naar het Olympisch toernooi te kunnen sturen, was na moeizame on derhandelingen tussen de twee voetbal- binden genomen. De tweede Westduit se overwinning was zo mogelijk nog verrassender dan de eerste. In Oost- Duitsland kent men alleen amateurs, hoewel het een publiek geheim is dat de prominente Oostduitse voetballers tot en met op de steun van de overheid kunnen rekenen, daar de sport een wel kom propagandamiddel is. De sterkste Oostduitse voetballers waren dan ook opgesteld in deze selectiewedstrijden. Pe Westduitsers kwamen gisteren ech ter met een nieuwe ploeg in het veld, doordat verscheidene bekende amateurs in de recente weken naar het beroeps- s. waren overgaan. Duitsland zai met Polen en Finland een Olympische kwalificatiegroep vor men. De wedstrijd, die door nog geen 200 toeschouwers, officials, pers- en televi- siemensen werd bijgewoond, stond on der leiding van de Nederlandse scheids rechter Martens Advertentie bestellen J Te Bied is- het kandidaten-schaak toernooi voortgezet met het uitspelen van afgebroken partijen uit de negende en tiende ronde. Het duel Benkoe- Olafsson (9e ronde) eindigde in een zege voor Benkoe zonder verder spe len. Ook de party Keres-Smislov (9e ronde) werd niet voortgezet. De spe lers besloten tot remise. Bij de voortzetting van de partti Olafsson-Gligoric ontstond een eind spel, waarbij beide spelers nog over een toren, een koningin en zeven pion nen beschikten. Gligoric had nog een raadsheer op de witte velden, Olaf- son een paard. De IJslander behield een voorsprong door met zijn paard een constante druk op een door de ko ningin beschermde zwakke pion van zijn tegenstander uit te oefenen. De beslissing viel toen de Joegoslavische kampioen bjj de 60ste zet Olafsson tot koninginnenafruil dwong. Even later waren de stellingen ge lijkwaardig. Olafsson bood remise aan. hetgeen door Gligoric werd geaccep teerd. De partij duurde acht uur. De stand: 1. Keres 7 pnt., 2 en 3 Petrosjan en Tal beiden 6 pnt., 4. rli- goric 514 pnt., 5, 6 en 7 Smislov, Ben koe en Fischer ieder 4 pnt., 8 Olafsson 3 pnt. Advert emu bestellen Onze landgenoot Alex van Kreuningen heeft woensdag de zesde etappe van de ronde van Bulgarije gewonnen. Hij leg" de de 178 km van Varna naar Silistra af in 4 uur 57 min. 30 sec. Van KrcU- ningen was in de eindsprint de snelste van een groepje van vyf man, van wie de Bulgaar Kotzev de tweede plaats be zette. Kotzev neemt nu in de algemen" rangschikking de eerste plaats in. 0!' 2 min. 9 sec. gevolgd door Van KreU- ningen en öp 5V4 minuut door de Eb' gelsman Hynds.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4