Krijgt een actrice of een acteur de gouden ring? Indrukwekkende plechtigheid op oorlogskerkhof Margraten Afrikaanse tovenaars hebben een grote macht Een heilige boom die vandaag wordt geveldstaat morgen weer overeind alléén ROOMBOTER watertanden! Een biefstuk om te is boter... en boter is niet te vervangen UzuU enthousiast ove*>Si*< V. d. Lugt Melsert trekt zich terug Strijd om zwaard van „Grote Pier" Amerikaanse moeder strooide uit vliegtuig aarde over begraafplaats Russen redden Britse vliegers QpfcdetSffp! VB Else Mauhs-stichting opgericht C. J. van Mastrigt lid van de S.E.R. Op Marken is fietsen verboden Prins Berlil van Zweden over twee weken in ons land ZWARTE MAN - WAT NU? DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 PAGINA Vreemd voorwerp gezien Voor Noorse kust ERIK VERG Zo'rt sappige biefstuk verdient toch zeker een flinke klyit roomboter Wordt 'ie ééns zo lekker! Deze „piekfijne" sigaret, in de prettige -prijs van f 1.-, behoort tot een van de meest gevraagde merken. 20 stuks f. 1.- garanderen i scheren, f. 1.75 O Na het overlijden van mevrouw Else Mauhs in januari van dit jaar bleek bij de opening van haar testa ment, dat zij de Theo Mann-Bouw- meesterring, die in haar bezit was, niet, zoals de oorkonde bij de ring vroeg, had overgedragen aan een zuster in de kunst, die zij deze onderscheiding waar dig achtte. Zij gaf deze taak over aan de critica mej. G. Alingh Brugmans en de toneelspeler Cor van der Lugt Melsert. Beiden aanvaardden dit. Hierover hebben wij indertijd bericht. Daarna is er niets meer vernomen. Woensdag middag zijn wij, zoals bij de opening van het testament, ten kantore van notaris mr. J. J. E. Stuyt te Amster dam, over het enigszins verrassend verdere verloop van deze zaak nader ingelicht. Bij hun beraadslagingen gingen mej. Brugmans en de heer van der Lugt Melsert er van uit, dat de on derscheiding indertijd in het leven was geroepen met de bedoeling een actrice te eren, die duidelijk „met kop en schouders" boven de andere toneel speelsters uitstak. Evenmin als me vrouw Else Mauhs zelf, die de ring van mevrouw Theo Mann-Bouwmees- ter had ontvangen, konden zij tot een besluit komen. Toen de suggestie werd gedaan, de ring desnoods aan een man nelijke toneelspeler te overhandigen, bleek de keuze aanmerkelijk minder moeilijk. Mej. Brugmans en de heer Van der Lugt Melsert bleken daarbij aan dezelfde naam te denken. Overleg met mr. W. Pitlo, die voor zitter is van de Stichting Culturele Be schikkingen een reeds langer be staande organisatie, die er op toeziet, dat laatste wilsbeschikkingen van kun stenaars tot uitvoering komen leid de toen tot de conclusie, dat een der gelijke wijziging van de oorspronke lijke opzet mogelijk was. Dit te meer, toen bleek, dat mevrouw Else Mauhs zich tegenover haar dochter en enige erfgename enkele malen in die zin had uitgelaten. Een mannelijke to neelspeler, die zich door zijn hele kun stenaarsloopbaan van de anderen on derscheidde, achtten zij zonder moeite aanwijsbaar. In overleg met de nota ris is deze suggestie nader uitgewerkt. Dat heeft geleid tot de nieuwe „Else Mauhs-stichting", waarvan de stich tingsakte woensdagmiddag ten kanto re van de genoemde notaris is verle den. Het stichtingsbestuur wordt ge vormd door mej. E. Mauhs, mej. G. Alingh Brugmans als secretaresse en mr. W. Pitlo als voorzitter, met onder meer de bepaling, dat de genoemde Stichting Culturele Beschikkingen blij vend in het bestuur vertegenwoordigd moet zijn. Dit bestuur kan desgewenst worden uitgebreid tot 5 leden. Daarbij is de mogelijkheid geopend, dat de ring, juridisch gezien tot nu toe eigen dom van de enige erfgename, thans blijvend van de nieuwe stichting, be halve aan een vrouwelijke ook toege kend kan worden aan een mannelijke toneelspeler. Deze krijgt de ring juri disch gezien in bruikleen en zal hem b\j leven of testament aan een opvol ger of opvolgster moeten overdragen. Dit keer zal het stichtingsbestuur zich met deze taak belasten, en opnieuw, wanneer de drager of draagster van de ring het nalaat. Cor van der Lugt Melsert, die zich bij de eerste suggestie geestdriftig had getoond voor het idee, dat ook een mannelijke speler de ring zou mogen verwerven, is daar later op terugge komen. Hij werkt dus niet mee aan de nieuwe stichting, zo vernamen wij. In feite komt het hierop neer, dat thans mej. Brugmans zal beslissen. Opmerkelijk is. dat bij de eerste sug gestie zjj zowel als Cor van der Lugt Melsert dezelfde naam in haar gedach ten had als indertijd mevrouw Else Mauhs tegenover haar dochter had ge noemd. Het was mij onmogelijk deel te ne men in het oprichten of aan het be stuur van de Else Mauhsstlchting, al dus verklaarde Cor van der Lugt Mel sert o.m. in een vraaggesprek met een redacteur van het ANP. Naar mijn mening voldoet de doelstelling van .eze stichting niet aan de wens van de testatrice om de gouden Theo Mann-Bouwmeester-ring over te dra gen aan de grootste daarvoor in aan merking komende toneelspeelster. Aan de laatste wil van mevrouw Mauhs, de ring in bewaring te nemen en deze te overhandigen aan een daar voor in aanmerking komende toneel speelster, had ik gaarne gevolg ge geven, niet echter aan de door Else Mauhs niet voorziene wil van haar dochter. De bezwaren van Cor van der Lugt Melsert zijn niet onbegrijpelijk, maar men blijkt deze wijziging in de oor spronkelijke opzet toch doorgevoerd te hebben om te voorkomen, dat de ring ofwel zou worden toegekend aan een actrice, van wie men eigenlijk niet van harte kon zeggen, dat zij de ver eiste grootheid' had, ofwel voorlopig in het geheel niet kon worden overge dragen. In beide gevallen zou nog min der aan de bedoeling van de stichters reeds allen overleden zijn voldaan dan bij toekenning aan een acteur, waarbij het kleinood in ieder geval zijn ideële waarde behoudt. Een zaterdagmiddag uit een der grachten van Sneek opgediept zwaard, dat mogelijk aan Grote Pier, de Friese boerenheld uit de jaren omstreeks 1520 toebehoorde, is woensdagavond ont vreemd. Het bleek van de drukbezoch te oudheidkundige tentoonstelling in de waterpoort in Sneek verdwenen te zijn. Een speurtocht van een groep Snee kers leidde echter 's nachts nog tot op sporing van het wapen. Het bleek, dat Leeuwarders het hadden weggenomen, klaarblijkelijk met de bedoeling het in het Fries museum in hun stad onder te brengen. Na onderhandeling tussen Sneek en Leeuwarden werd het zwaard diep in de nacht teruggevoerd naar Sneek waar het vandaag weer op de tentoonstelling te zien zal zijn. Blijkens een mededeling in de Staats courant van gisteren, heeft de voorzitter van de Sociaal Economische Raad be kend gemaakt, dat ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het ontslag van M. Ruppert als lid van de raad, door het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland zijn benoemd tot lid van de Sociaal Economische Raad C. J. van Mastrigt en tot diens plaatsvervan ger H. R. Plomp, C. J. van Mastrigt nam eerder ontslag als plaatsvervangend lid van de Raad voor C. van Nierop. Deze benoemingen zijn aanvaard. Nu Marken voor het wegverkeer be reikbaar is, heeft het gemeentebestuur een aantal besluiten genomen om dit verkeer op het voormalige eiland te be. teugelen. Zo is in de bebouwde kom men van Marken niet alleen het moto risch verkeer maar ook het fietsen ver boden. Een uitzondering is gemaakt voor tractoren opdat de op Marken wo nende boeren hun bedrijf kunnen blij ven uitoefenen. De Markers kunnen ontheffing krij gen van de verbodsbepalingen voor zo ver hun vervoermiddel geen auto is. Zjj mogen verder alleen in hun woon plaats rijden als ze naar hun werk gaan. Het showryden in de bebouwde kom zal intrekking van de ontheffing tot ge volg hebben. Ten behoeve van de Mar- eerl auto hebben aange schaft zal een aantal boxen worden ge bouwd op het parkeerterrein bij de nieuwe dijk naar het vaste land. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Pan American Airways" heeft gisteren volgens AFP te Londen meegedeeld, dat de bemanning van een straalvliegtuig op de luchtlijn New York- Parijs gistermorgen ongeveer 200 kilo meter ten oosten van Labrador in de lucht een vreemd voorwerp heeft waar genomen dat een ruimteraket zou kun nen zijn. De vlieger heeft de Ameri kaanse kustwacht onmiddellijk van het verschijnsel op de hoogte gesteld. Het voorwerp verplaatst zich met een enor me snelheid van het zuiden naar het noorden en bleef een halve minuut zicht baar. (Van onze Limburgse redacteur) Vanuit ceil Piper-Cub van Acro-Lim- burg heeft mevrouw Cyrus J, Miller uit Dallas (Texas) moeder van een van de vele Amerikaanse soldaten die bij de bevrijding van Nederland zijn gesneu veld, tevens draagster van de Ameri kaanse onderscheiding ..Gold Star Mo ther" woensdagmiddag rond kwart na drie een kleine hoeveelheid Ameri kaanse grond boven het Amerikaanse oorlogskerkhof te Margraten uitge strooid. Het uitstrooien van deze grond - afkomstig uit alle hoofdsteden van de vijftig staten van de V.S. alsmede uit het Witte Huis te Washington was be doeld als een symbool van verbonden heid tussen de V.S. en de ruim acht duizend Amerikaanse soldaten die in Margraten begraven liggen. In eerbiedige stilte sloegen honderd oud-strijders, leden van de 101 Airborne Divisie, die in 1944 in Brabant gestre den hebben en momenteel de vijftiende bevrijdingsherdenking te Eindhoven meemaken, vanaf de begraafplaats het verloop van' de ceremonie gade. Buiten do oud-strijders cn hun familie leden waren daarbij voorts aanwezig de militaire attaché van de Amerikaanse ambassade te Den Haag kolonel Hunt, de commissaris van de koningin in Lim burg dr. F. Houben en een zoon van de bij Veghel gesneuvelde kolonel Johnson. Onder leiding van dr. Houben bezich tigde het Amerikaanse gezelschap de op het kerkhof opgerichte torenkapel, waar- In sinds kort een kroon is opgehangen. Naast het altaar is een smeedijzeren kandelaar geplaatst en op het altaar een zilveren schaal. De kroon is geschonken door de Nederlandse regering en de schaal met de kandelaar door het pro vinciaal bestuur van Limburg, Komend jaar zal de kapel op plechtige wijze worden geïnaugureerd. Tegen die tijd zuilen ook op de zgn „Muur der Ver misten" 1722 namen gebeiteld staan, van soldaten, wier stoffelijk overschot nooit is gevonden. Op een der wanden van het monu ment op het Amerikaanse Kerkhof te Margraten worden momenteel ook de operaties van de Amerik. troepen in de periode 6 juni 1944 tot 8 mei 1945 in beeld gebracht. Wanneer dit werk voltooid ls, zal het oorlogskerkhof Mar graten geheel gereed zijn. Op deze be graafplaats, 26 hectaren groot, liggen 8301 soldaten begraven, De drie inzittenden van een Brits mi litair vliegtuig, afkomstig van liet vlieg- dekschip „Victorious", zijn dinsdag avond volgens berichten uit Moskou, bij de kust van Noord-Noorwegrn door een Russische trailer uit zee opgepikt. Het toestel, een eenniotorige „Skyrai- der" die ontworpen is voor het vervoer van „speciale wapens", werd sinds dinsdagmiddag vermist. Britse en Noor se vliegtuigen hadden tevergeefs naar het vliegtuig gezocht. Dit berichten Reuter en AFP. Prins Bertil van Zweden zal van 4 oktober tot en met 7 oktober een onof ficieel bezoek brengen aan Nederland, welk bezoek verband houdt met de Zweedse tentoonstellingen die in ons land gehouden zullen worden. Ook wor den tijdens dit bezoek besprekingen ge voerd tussen de Zweedse en Nederland se metaalindustrieën. Prins Bertil zal verblijf houden in hotel des Indes te 's-Gravenhage. De bijgelovige miljoenen In Aba, in Oost-Nigerië, liet ik mijn verblijfsvergunning verlengen. Een kennis, een vertegenwoordiger van con Hamburgse firma in Aha, begeleid- de me naar het politiebureau. Al de tijd dat een agent de nodige veranderin gen in mijn paspoort aanbracht, staar de een Nigeriaanse politic-officier naar hem toe en nam hem terzijde. „Wat wilde hij van je?", vroeg ik toen we weer op straat liepen. „Hij uilde weten of mijn ring tover kracht bezat. Hij wilde hem kopen." „En wat heb ,jc geantwoord?" „Dat hij me maar eens zou moeten komen opzoeken om er nog eens over te praten. Een ontkenning zou hem mistroostig hebben gemaakt; hij zou er dan van overtuigd zijn geweest dat ik hem had voorgelogen." Op weg naar huis kwamen wc voor bij een hut. die klaarblijkelijk die van een meubelmaker was. De man was aan het werk aan een schaafbank die op straat stond. Maar meubels maken was slechts een bijverdienste van hem. Zijn hoofdberoep kon ntcn aflezen van een bontgekleurd bord, waarop stond: „Anunucbe is dc eerste jonge me dicijnman in de geschiedenis. Hij ruimt alle menselijke moeilijkheden uit de weg: ziekten, remmingen, be toveringen, beroepsmoeilijkheden, enz." ..Ik zal jc nog meer laten zien," zei mijn begeleider. Wij reden het oerwoud in. Het oer woud begint vlak aan de rand van de stad. In het oerwoud -is het nooit stil. Een gezoem, een gesjilp van duizen derlei dieren, begeleid door het ge schreeuw en geblaf van de apen, is de nimmer verstommende melodie van het oerwoud. In dit deel van Oost-Nigerië echter "iet. Hier wemelt het woud niet van dieren, maar van mensen. Het Nijldal en de Zuidafrikaan.se kust uitgezonderd i» de Nigerdelta de meest dichtbevolk te streek van Afrika met meer dan honderd mensen per vierkante kilome ter. Rode leemwegen kronkelen zich als fijne adertjes kris kras door het oer woud, en om de paar honderd nieter stoot men op een dorp of een „com pound", een woongemeenschap van bloedverwanten. Fetisj-hutten langs de weg Dc kinderen liepen er naakt rond, slechts omhangen met rode of groene haarlgordcls die hen tegen de boze gees ten moeten beschermen. Dc vrouwen droegen alle eneen lendedoek en eni ge van. hen liepen met witte verfstre- pen over hun huid als teken van hun moederschap. Overal langs de weg stonden fetisj hutten. Het zjjn huis- of familie-alta ren; Wa'arin beenderen en stukken huid en allerlei ander vreemd goed liggen. Vdor een dee] was het bijna zwart ge kleurd door het vele bloed dat men er over heen had gegoten teneinde de voorvaderen gunstig te stemmen. Hier en daar stond een schotel met >,Iufu", de plaatselijke naam van de Sestampte brij van een graan- of wor- teisoort. die in geheel Afrika wordt ge geten, op de straat. Mijn begeleider verzekerde me, dat geen automobilist, Ook geen Europeaan, zulk een maaltijd voor de voorvaders ooit zou omverrij den. De behoefte aan fetisjen is enorm. De medicijnmannen schrijven ze voor, zoals bij ons de artsen pillen en poe. ders voorschrijven. Een blik in de „apotheek" van de medicijnmannen. Apenschedels en luipaard- klauwen in plaats van pillen en poeders op de rekken. Ik, heb veel fetisj-markten gezien, de grootste m Lagos, do hoofdstad van Ni- gerië met ongeveer 300.000 inwoners. Afschuw kan iemand bevangen, die dooi de lange winkelstraten loopt, waar rek boven rek apenschedels, luipaardklau- wen, gedroogde hagedissen, bontge kleurde plumeaus en verscheidene on definieerbare, maar ontzettend stinken de dingen zjjn opgestapeld. Een jaar ging alles goed Op een zondagmorgen reed ik met een Duitse koopman uit Lagos door het land. Hij is de directeur van een grote transportmaatschappij. Een heel jaar lang was alles goed gegaan, maar in de laatste drie weken had dc fir ma drie vrachtwagens door ongelukken verloren. Een van de chauffeurs was gestorven, de anderen waren zwaar gewond. De koopman had- zijn chef-monteur als chauffeur meegenomen. Gordon Aduele is dc zoon van het stamhoofd van Oshogbo. Hij heeft enige jaren op een technische school in Engeland ge studeerd. Wij spraken Engels, zodat hij aan de conversatie kon deelnemen. „Het zou niet gebeurd zijn, Meester, als u naar mij had geluisterd," zei Gordon. „Wat heb jfj je Meester dan aange raden?", vroeg ik. „Meteen na het eerste ongeluk hadden we de medicijnman moeten halen," zei de monteur zeer ernstig. „Misschien heeft hij gelijk," zei ik in het Duits. Ik had in het binnenland een andere grote transportmaatschappij leren ken nen, waar men aan de wensen van de chauffeurs tegemoet kwam. Zij mochten zich van tijd tot tijd de zegen van de fetisj-priesters laten ge ven. fk had me vaak erover verwonderd hoe onbesuisd de zwarte chauffeurs met hun wagens door de straten ra zen. Zij passeren elkaar in de bocht, zij razen in het midden van de weg tegen een helling op zonder te weten of er van de andere kant een tegenligger aankomt; ze bekommeren zich niet om gevaar. Het is niet te wijten aan het feit, dat ze niet kunnen rijden. Ze zijn er echter van overtuigd dat alles noodlot is. Als ze een ongeluk hebben gehad, dan heeft hun juju (de pas geslachte haan in de radiateur of de beenderen ervan in de chaultëurscabine) even niet ge werkt. Zij zullen daarom voortaan niet wat voorzichtiger zijn. En zou hun het ongeluk overkomen om een eend te Advertentie overrijden, dan zijn ze er zeker van, dat ze van deze reis niet heelhuids zullen thuiskomen, dat ze absoluut om een on geluk vragen. De heilige boom Het geloof aan de macht van do to venaars is. geen sensationele bijzonder heid die slechts zelden voorkomt. Hier volgen slechts een paar van de verha len, die ik gedurende mijn Westafri- kaanse reis heb genoteerd: In Enugu, de hoofdstad van Oost- Nigerië, liet ik een fotograaf een kleine reparatie aan mijn camera verrichten. „Kan ik niet aan uw krant meewer ken?" vroeg hij. Ik trachtte het hem uit te leggen. „Er zijn slechts zelden gebeurtenissen in Afrika, die ons in Europa interesse ren, en dan zijn de persbureaus altijd veel vlugger met het nieuws dan een privé-fotograaf. Tenzij het om bijzonde re dingen gaat „Als bijvoorbeeld een boom, die van avond wordt geveld, morgen weer recht overeind staat," zei hij snel. „Gebeurt hier dan zo iets?" vroeg ik. „Ja, als het een heilige boom is!", antwoordde hij met overtuiging. heid zou zijn onderverhuurder de schuld hebben, omdat deze hem zou hebben be toverd. Tijdens een rechtszitting in Benin on derbrak de academisch gevormde rech ter met een doodsbleek gezicht de zit ting, omdat hij bemerkte dat er een tovenaar in de rechtszaal zat. Het modernste ziekenhuis van Gha na staat aan de lagune van Korle Bu. Terwijl de artsen met alle middelen, die hun de moderne wetenschap ter beschikking stelt, dagelijks bewijzen, dat ze veel machtiger zijn dan alle medicijnmannen tezamen, broeden voor de ramen ongehinderd de malaria-mug gen en brengen zij ziekte en ellende over duizenden. Reeds gedurende de oorlog, toen dc Amerikanen Accra als steunpunt benutten, was het Ameri kaanse leger verboden, de lagune van Korle Bu te dempen. Er was een storm van verontrusting opgestoken. Nooit zou men de God van de lagune zo mogen kwetsen. Zo is het tot nu toe gebleven. En dat in de modernste van alle Afrikaan se staten, in een land dat zich be schouwt als de fakkeldrager van de Afrikaanse vrijheid. Nkrumah geefi de drank Niemand kon mij vertellen of de lei ders van het nieuwe Afrika het bijge loof tolereren, omdat ze weten, dat ze zich anders te veel vijanden zullen ma ken, of, omdat zij zelf nog in de waan denkbeelden geloven, die voor de door hen geleide miljoenen tastbare werke lijkheid zijn. In april van dit jaar vingen vissers aan de kust van Ghana een jonge wal vis, die ongeveer zeven meter lang was. Dat was een zeer zeldzame vangst. F. Y. Asare, de minister van landbouw, wees er in het parlement op, dat zulk een vangst een goed voor teken was en dat het een jaar van voorspoed betekende. De eerste-minis- ter, Nkrumah, schonk de brandewijn, waarmee dc walvis naar oude zede begoten, en de stof waarin hjj gewik keld werd. De beenderen werden op een geheime plaats begraven, voor het kadaver werd een heilige put gebouwd, waar het thans nog te zien is. Toen Nkrumah tijdens zijn staatsbe zoek aan Guiné in april en mei van dit jaar naar Kankan kwam, verzuim de hij en zijn gastheer, Sekou Touré, niet het orakel ter plaatse te bezoeken. De orakel-priester had Nkrumah bij een vroeger bezoek voorspeld, dat hij zou trouwen met een Egyptische vrouw, wat intussen is gebeurd. En Sekou Touré had zich te zijner tijd la ten voorspellen dat hij op zijn veertig ste jaar een wereldberoemd man zou zijn. Ook dat was intussen uitgekomen. Dat zjjn min of meer vermakelijke verhalen, maar wij moeten ons daar niet verheven boven voelen, zo lang wjj muntstukjes in dc bronnen van de toe ristenplaatsen werpen, zo lang toneel spelers voor de première zich door hun collega's laten bespugen en zo iang nog overal in de Europese landen z.g. „gebedsgenezers" voorkomen. „U bent toch christen?", vroeg ik een wetenschapsman in Benin. „Natuurlijk," antwoordde hjj-. „En u gelooft desondanks aan juju?" „Natuurlijk," zei de man. „Hoe is dat met elkaar te rijmen?" „Het is toch hetzelfde," antwoordde hij tot mijn grote verbazing. Paarlsnoeren tegen boze geesten - Apenschedels op de markt - Dode hanen in auto-radiatoren - Bomen, die kunnen doden - De minister en de walvis - Het orakel van Kankan. Dit zijn enige notities, die Erik Verg op zijn reis door West-Afrika maakte voor het vijfde verhaal van onze grote serie 1 Een discussie zou zinloos zijn ge weest. De man had Italiaanse films over bedevaartsoorden gezien en ver telde me elke bijzonderheid in geuren en kleuren. Deze man heette Obahiagbon. Met een Engelsman werkte hij aan een werk over de geschiedenis en de riten van het eens zo machtige negerrijk Be nin. Dank zij zijn medewerking kreeg ik toegang tot een echte juju-tempel. Een rat als offergave Van buiten zag de tempel eruit als een lemen hut zoals er duizenden zijn. Door een donkere gang kwamen wij op een hof. Aan de vier zijden stonden meer dan levensgrote, bont geschilder de lemen figuren. Enige ervan waren helemaal zwart van het bloed; bij an dere alleen de mond. Vóór ons, in het midden van de hof, 'stond een troonzetel. Daarvoor lagen nog de laatste offerga ven, een leeggebloede haan, een dode rat, kauri-schelpen en euige muntstuk ken. Op de grond waren magische lij nen getrokken. Uit de dichtstbijzijnde vertrekken kwamen vreemde gestalten nieuwsgie rig naar voren. Vrouwen met beschil derde gezichten en bovenlichamen. Mannen, waarvan men niet wist, of het dwergen of kinderen waren. „Wie zijn deze mensen?" vroeg ik de priester door middel van mijn bege leider. De priester, een man van zeventig of tachtig jaar, met littekens van messne- den op zijn karaktervol gezicht, sprak zachtjes in het dialect met de heer Obahiagbon. De heer Obahiagbon zei en ik ben er zeker van dat het niet alles was wat de priester hem had ge zegd „dat zijn patiënten". Graag zou ik een foto van deze vreem de omgeving hebben gemaakt. De priester verbood het. Men mocht de geesten van de voorouders niet boos maken. Ik had de. camera over mijn rechter schouder. Ik zou, zonder dat iemand het had kunnen merken, de ontspan ner hebben kunnen overhalen. Ik heb het niet gedaan. Ik vreesde de macht van de tovenaar-priester. Was ik ook bijgelovig geworden? Na de bijna komische verhalen in dit artikel moet dat belachelijk toeschijnen. Maar ik had meer beleefd dan wat ik hier heb beschreven. In een van de vol gende artikelen zult u nog meer over de „naargeestige miljoenen" kunnen lezen. Copyright Abendblatt. De Tijd Hamburger Volgende aflevering De ontwortelde miljoenen^ Advertentie Chief Whipi De heer Rodriguez, die voor de re gering van Ghana in Tema, ten oosten van Accra, een geheel nieuwe stad houwt, heeft zijn bouwplannen moeten veranderen, omdat hij aanvankelijk niet rekening had gehouden met een heilige boom. Van deze boom vertelt hij wonderlijke dingen. Op een feestje had een man twintig pond, ongeveer eenen twintig gulden, erom verwed, dat hij de nacht onder de boom zou doorbren. gen. De volgende morgen vond men hem er dood onder liggen. Een ander, die het reeds eerder had geprobeerd, was er schreiend vandaan gelopen, zon der ooit te vertellen, wat hem was overkomen. In Kumasi, in het noorden van Gha na, heeft men het nieuwe ziekenhuis om een heilige boom heen moeten bou wen. Een opstand van de Ashanti's zou zjjn uitgebroken als zich iemand aan de boom zou hebben vergrepen. Voor het gerecht in Lagos gaf een fietser toe, formeel schuld te hebben aan een verkeersongeluk. In werkeljjk- HfcT NEDERLANDS ZU1VÉLBUREAU - RIJSWIJK (Z.H.) Advertentie »Sir« scheermiddelen feilloos en aangenaam zowel met creme als m »Sir« maakt het scheren tot een genoegen. »Sir« schuimt buitengewoon sterk. »Sir« maakt de hardste baprd zacht »Sir« ontziet en beschermt de huid. En na het scheren: »Sir« SCHEERWATER met het mannelijk-pittige accent, activeert de huid en geeft nog meer frisheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5