Daablad voor Schiedam en omstreken iolrakf door y.s. Algelopën Minister Van Aartsen als heibaas NIKITA naar Camp met IKE David Frans vliegtuig nabij Bordeaux verongelukt Amerikaanse maanraket tijdens proef ontploft Washington koestert weinig illusies over resultaten Van de 65 inzittenden vinden er 53 de dood Gehele program voor ruimte- proeven moet herzien worden Regering spreekt morgen met Stichting van den Arbeid Engelse helicopter als manusje van alles Aanslag op premier Solomon Bandaranaike van Ceylon Stijging produktiviteitonzekere factor hij c.a.o.-vernieuwing Kleuter gedood bij brand Philipsmotor voor elektrische ener gie in kunstmanen Karei Doorman ramt Belgische vissersboot Vijf opvarenden vermist Toestand van het slachtoffer operatie nog zeer ernstig na Kortenaer" botst op onderzeeboot Het weer. Droog weer 4 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 Paus terug uit Castelgandolfo Aanpassing van kadaster-tarieven Nieuwe toelichting op loonpolitiek Drama ia Schiedam: Twee kinderen vluchtten uit vlammenzee „Queen Elizabeth1' voer bijna op een Nederlands jacht NOODTOESTAND IN HET GEHELE LAND Volgens politiecommuniqué Bij verhalen door trossen gebroken Verdwenen Roermondse arts in ziekenhuis in Oost-Berlijn Hongaarse bisschop gearresteerd Zonnige perioden Het weer in Europa nieuwe schiedamsche courant Premier Nlkita Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie is gisteravond om half elf Nederlandse tijd (half zes plaatselijke tijd) per vliegtuig in Washington terug gekeerd. Daarmee is een eind geko men aan dat deel van zijn Amerikaan se reis, dat voornamelijk het karakter droeg van een rondtrekkend politiek variété. Zijn tocht dwars door het Ame rikaanse continent is, zoals zijn officiële begeleider Henry Cabot Lodge jr. het gistereji eerder op de dag in de univer siteit van Pittsburgh uitdrukte, ,,rijk geweest aan gedenkwaardige en wilde ervaringen". Men kan twisten over het nut en de waarde van deze tour nee. Maar vandaag begint in ieder ge val de tweede en, naar veler oordeel, belangrijkste fase van Khroesjtsjevs bezoek aan de Verenigde Staten. Van middag vertrekken hij en zijn gastheer, president Dwight D. Eisenhower, per auto of helikopter naar het afgelegen Camp David in Maryland, waar zij tij. dens het weekeinde de belangrijkste in ternationale vraagstukken van dit ogen blik zullen bespreken. De Amerikaanse president, zijn minister van buitenland se zaken, Christian A. Herter, en ver schillende hoge ambtenaren van het Witte Huis en het ministerie van bui tenlandse zaken hebben gisteren in Washington geconfereerd over alle pun ten, die in Camp David aan de orde zul len komen. Ook premier Khroesjtsjev is druk bezig zich op de besprekingen met Eisenhower voor te bereiden. Een bezoek dat hjj hedenmorgen had willen brengen aan' het Openbare Ge zondheidsinstituut te Bethesda. een voor. stad van Washington, heeft hij afgelast. Daarentegen heeft, hjj aan zjjn pro gramma toegevoegd een lunch 'met de Amerikaanse minister Herter in Ander son House. De uitnodiging daartoe heeft hjj ,,met genoegen" aanvaard. Gister avond is hjj aanwezig geweest op een receptie in de Russische ambassade, die te zjjner ere werd gehouden. Zon dagmiddag houdt Khroesjtsjev na zijn te rugkeer uit Camp David een persconfe rentie in het gebouw van de Nationale Persclub te Washington en zondag avond, vlak voor zijn terugkeer naar Moskou, zal hij zich via de televisie tot het Amerikaanse volk richten. De Amerikaanse autoriteiten zjjn zeer tevreden over het verloop van het be zoek, dat de Russische premier giste ren aan Pittsburgh heeft gebracht. Het publiek was tamelijk welwillend en Khroesjtsjev scheen bjjzonder te genie, ten vari de ontvangst. Hjj nam een kijk je in het enige grote staalbedrijf te Pittsburgh, dat nog niet ais gevolg van de staalstaking heeft moeten sluiten en hjj nam deel aan een lunch in de uni versiteit. De vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering hopen nu, dat Khroesjtsjev zjjn besprekingen I met de president althans „goedge- ;.}l mutst" aanvangt. Overigens zijn de verwachtingen in Washington met be trekking tot het resultaat van deze 1 besprekingen niet hoog gespannen, zo meent Reuter. Eisenhower heeft reeds gezegd dat hjj niet gelooft, dat Khroesjtsjev in Camp David met re delijke compromissen voor de dag zal komen inzake de kwestie-Berljjn en andere moeilijke vraagstukken. Hoewel de verklaringen van de Rus sische premier er op duiden, dat hij van plan is te Camp David op te treden als leider van het wereldcommunisme, m.a.w. zal trachten dit weekeinde een machtspositie in te nemen, wjjst zijn Verklaring dat hjj op 15 september een vriendschappelijk en openhartig onder houd met Eisenhower heeft gehad, vol gens Reuter toch in een enigszins an dere richting. In Washington is men overigens van mening, dat alleen al het besluit van de beide staatslieden om over en weer een bezoek te brengen, de spanning rond Berljjn heeft doen afnemen. Men gelooft voorts, daf de bedoelingen van Khroesjtsjev duidelijker zullen worden, als hij met Eisenhower zal spreken over zijn plan voor algemene en alge hele ontwapening. De Amerikaanse re gering beziet dit plan met een mengsel van ernst en scepsis. Maar de twjjfel zal ongetwijfeld voor een groot deel worden weggenomen, als de Russische premier zich bereid toont om te onder handelen over een systeem van toe zicht, dat het Westen zoals bekend onontbeerlijk beschouwt voor de uitvoe ring van een dergelijk plan. Adlai Stevenson, die twee maal kan didaat der Democratische partij voor het presidentschap der Verenigde Sta ten is geweest, heeft gisteren te Chica go een verklaring uitgegeven over het gesprek, dat hjj woensdag j.]. op de modelboerderij van Roswell Garst met de Russische leider heeft gehad. Hjj zegt hierin: „Ik geloof, dat de heer Khroesjtsjev zijn ontwapenings voorstel ernstig heeft bedoeld en dat hij de last en het gevaar der bewapening stap voor stap wil verminderen, zulks met inspectie en toezicht bjj de uitvoe ring van elke fase. Het minste wat wij kunnen doen is zijn voorstellen ernstig bestuderen, ze kunnen niet zonder meer als propaganda worden bestempeld". Bij het opstijgen van het vilegveld I blikkelijk in brand gevlogen, even Bordeaux-Merignac is gisteravond voorbij het einde van de startbaan laat een DC-7 van de Franse maat schappij „Transsports Aériens Intercon tinentaux" verongelukt. Volgens Reu ter en AFP is op het vliegveld mee gedeeld, dat er zich aan boord van het vliegtuig 65 personen bevonden. Van hen zjjn 53 om het leven gekomen. Van de twaalf overlevenden zijn er zes zwaar gewond. Het verongelukte toe stel zou een vlucht ondernemen naar Abidjan aan de Ivoorkust en naar Ba mako in de Franse Soedan. Franse militairen van de vliegbasis Merignac hebben volgens UPI ver klaard, dat het vliegtuig nauwelijks een minuut na de start door een hevige explosie is vernield. Het wrak is toen in een bos pijnbomen gestort en ogen- De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheidmr. J. van Aartsen, heeft donderdagmiddag de eerste paal geheid voor liet project van drieduizend Dura- Coignet-woningen in de Rotterdamse buurtschap Lombardijen. Gehuld in een oliejas en met een helm op het hoofd trok de minister bij deze gelegenheid letterlijk aan de touwtjes, waarbij een echte heibaas zekerheidshalve assisteerde. Paus Joannes XXIII heeft gisteren zijn verblijf te Castelgandolfo beëindigd en is teruggekeerd naar he_t Vaticaan. Duizenden dorpsbewoners wuifden hem toe, toen hij, geëscorteerd door twaalf Italiaanse politiemannen, zijn zomer residentie verliet. De Paus onderbrak de autotocht ge durende twintig minuten voor een be zoek aan aartsbisschop Carinci, de 96- iarige secretaris van de Congregatie ^an de Riten, in hot ziekenhuis van St.-Petrus aan de Via Cassia. Een Amerikaanse raket is gisteren bij een proef van de raketmotor op de basis van Cape Canaveral ontploft. Dit melden Reuter en UPI. Niemand liep verwondingen op. De raket was van het type „Atla-Able". De satelliet was er bij de proef niet aan gemonteerd en bleef dus onbeschadigd. Toen men bij het afstellen tot nul was gekomen, sloe gen de vlammen onder uit de raket. De ongeveer veertig man die bjj de proef betrokken waren, bevonden zich op het ogenblik van de ontploffing in een betonnen onderkomen op veertig nieter afstand. Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht heeft in Washington ver klaard, dat de raket „volkomen ver nield" is. Men acht het onwaarschijn lijk dat een raket van het type Atlas- Able tijdig gereed zal zjjn voor de lan cering, die volgens de plannen in okto ber moest plaats vinden. Dit betekent dat de eerstvolgende lancering in de richting van de maan niet kan geschie den voor november. Een woordvoerder van het nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart te Washington deelde mee, dat als ge volg van de ontploffing van de maan raket het gehele Amerikaanse pro gram voor ruimteproeven zal wor den herzien. Naar verluidt zal dit mogelijk ook in vloed hebben op de poging om in no vember een ruimtevaartuig naar Venus te zenden Deze proef had men aanvan kelijk in juni jl, willen nemen - toen was de afstand tussen deze planeet en de aarde het kleinst - maar de lance ring is toen uitgesteld. Dr. Dryden, administrateur van bo vengenoemd bureau, heeft te Aken ver klaard, dat het nog minstens twee jaar zal duren, voordat de Amerikanen de maan kunnen treffen met een raket. Hjj zei dit op een persconferentie in het raam van een conferentie van de NATO- adviesgroep voor luchtvaartonderzoek. Volgens dr. Dryden is de moeiljjkheid vooral een gebrek aan stuwdruk van de Amerikaanse raketten. De geleidings- apparatuur is uitstekend. Een nieuwe brandstof is niet nodig, maar wel moet de apparatuur voor de ontbranding van de verschillende raketdelen worden ver beterd, aldus dr. Dryden. (Van onze Haagse redactie) Een wijziging van de tarieven voor verrichtingen, die gescuieden door de dienst van kadaster en hypotheken is het doel van een wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer ngediend door de staatssecretaris van Financiën, dr. v. d. Berge. Het vaststellen van de tarieven, die thans nog grotendeels berusten op een wet van 1922, zal volgens het nieuwe voorste] kunnen geschieden bij A. M. v. B. De huidige tarieven staan in geen enkele verhouding meer tot de werke lijke kosten van de verrichte diensten, aldus de staatssecretaris. Het voorstel houdt tevens een beper king in van de vele vrijstellingen van het betalen van kadastraal recht, die in de loop van de jaren zijn verleend. Dr. v. d. Berge schat de stijging van inkom sten als gevolg van de nieuwe regeling op 3 miljoen. (Van onze parlementaire redacteur) Nog steeds is er onzekerheid over de J toepassing van enkele kernpunten van de vrjjere loonvorming. De minister van Economische Zaken drs. De Pous en de staatssecretaris van Sociale Zaken, dc heer Roolvink, zullen zaterdag de Stich ting van de Arbeid terzake wederom na dere inlichtingen geven. De moeilijk heden betreffen vooral de vraag, hoe men in de beginperiode de toeneming van de produktiviteit moet bekijken en wat er van een eventuele stjjging daar van in aanmerking komt voor een ver hoging van de lonen. De onzekerheden hierover zjjn toe- genomen door hetgeen staatssecreta ris Roolvink onlangs aan het Land bouwschap heeft medegedeeld. Hjj gmg daarbjj uit van het standpunt, dat een bedrijfstak of onderneming die in de loop van 1960 gaat onder handelen over een nieuwe C.A.O.de stijging van de produktiviteit in het voorafgaande jaar 1959 geheel buiten beschouwing diende te laten. Dit zou voor het Landbouwschap de ongelukki ge consequentie hebben, dat dan ook de stijging van de produktiviteit in 1958 geen invloed zou kunnen hebben, zo redeneert men in die kringen. De laatste C.A.O. is namelijk in mei 1958 afgesloten en komt eerst twee jaar later te vervallen. Behalve de land bouw zjjn er nog andere bedrijfstak ken die er zo voorstaan. De Stichting van den Arbeid wil deze gehele zaak opnieuw bezien ter vermij ding van iedere Willekeur. Daarbjj zal het voorbeeld van de metaalindustrie ongetwijfeld ter sprake komen. Deze be drijfstak voldeed aan de voorwaarde, dat „onder bepaalde omstandigheden" de stjjging van de produktiviteit in 1959 mocht worden medegerekend bjj het be palen van de ruimte voor een eventuele loonsverhoging. Nog afgezien van het bevreemdende van het standpunt van de regering met betrekking tot de land bouw is ook over de interpretatie van de woorden „onder bepaalde omstan digheden" het laatste woord blijkbaar nog niet gesproken. (Van onze correspondent) Hedenochtend omstreeks kwart over acht is brand uitgebroken in het huisje van de familie Th. Scholten aan de IJsselmondestraal te Schiedam. Daar slapen op een zolder drie kinderen. Toen de moeder de vader was reeds naar zijn werk het vuur ontdekte, holde zij naar buiten om naburige fa milie te waarschuwen. Aanvankelijk vreesde men, dat de drie kinderen zich nog boven bevonden, maar spoe dig zag men er twee op straat rondlo pen, die reeds naar buiten waren ge vlucht. De driejarige Wim ontbrak ech ter nog. De brandweer, die snel ter plaatse was, heeft alles gedaan om het kind te redden. Door het maken van een gat. in het dak probeerden brand weerlieden met gasmaskers op de zol der binnen te dringen. Doch hun po gingen waren vergeefs. Later, toen de brand was geblust, vond men het deer lijk verbrande ijjkje van het kind in een kast onder de vlieringtrap. Een onmiddellijk door de politie ingesteld onderzoek heeft uitgewe zen, dat het omgekomen jongetje een vuurtje moet hebben gestookt in deze kast. Het kind moet direct door de rook bedwelmd zjjn, want de moe der, die nog snel naar boven is ge gaan om het zoontje van de zolder te halen, heeft niets kunnen ontdek ken. De brand was al zo hevig, dat de vlammen haar in het gezicht sloe gen, waardoor zjj brandwonden heeft opgelopen. Een zwager heeft later nog getracht de brandende zolder te bereiken, maar moest eveneens on. verrichterzake terugkeren. Smederij uitgebrand in Nijmegen In de afgelopen nacht is de Njjmeeg- se brandweer gealarmeerd voor een felle uitslaande brand aan de Korte Bredestraat in het hartje van Hees, een buitenwijk van Nijmegen. De sme derij van de firma Lamers, gevestigd in een honderd jaar oud pand, stond in lichter laaie. De brandweer trok met groot materiaal uit. Het bij de smede rij behorende huis is grotendeels ver nield. De oorzaak van de brand is onbe kend. De schade schat men minstens op 50.000. De 79-jarige mevrouw La mers, die sliep op een kamertje op de zolder, werd door een employé van de firma, die achter het woonhuis woont, gered. Hjj forceerde de deur van de slaapkamer en bracht de oude dame in veiligheid. Een dochtermaatschappij van Gene ral Motors heeft uit de lieteluehimotor van Philips' Gloeilampen een motor ont wikkeld, die binnen afzienbare tijd ge bruikt kan worden voor de produktie van electrische energie in Amerikaan se kunstmanen. De motor kan kernenergie, chemi sche brandstoffen en zonnewarmte ais energiebronnen gebruiken en wekt stroom op door middel van twee wissel stroomdynamo's, elk met een snelheid van 12.000 omwentelingen per minuut. Philips heeft de verdere ontwikkeling van de motor in handen gegeven van Allison en General Motors. Enige tjjd geleden heeft een proefmo del al met succes gewerkt op zonne- energie, waarmee een klein radiotoestel aan het spelen werd gebracht. De installatie is zo gebouwd, dat zjj zonnewarmte kan opsparen voor de tjjd, dat de kunstmaan zich in de scha duw van een hemellichaam bevindt. Van het stationsgebouw kon men de vlammen uit het wrak zien oplaaien. Reddingsploegen waren zeer snel ter plaatse, maar een verschroeiende hitte maakte het onmogelijk het toestel bin nen te dringen. Volgens de militairen scheen het vliegtuig tjjdens de start motorstoring te hebben, waardoor de start bemoei lijkt werd en niet geheel normaal ver liep. Het vliegtuig schoot aan het eind van de landingsbaan omlaag en kwam in een klein maar dicht bos neer. Zeker vijftig jonge pijnbomen werden omver- geslagen door het vliegtuig. Het grootste passagiersschip ter we reld, de 83.000 ton metende Queen Eli zabeth", is naar thans bekend is ge worden, onlangs bjj het verlaten van de haven van Southampton gehinderd door het Nederlandse jacht ..Zeevaik". De havenmeester heeft naar aanleiding van dit geval klachten ingediend bij het Nederlandse consulaat te Southampton, de Nederlandse ambassade te Londen en bjj het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag. Het incident deed zich voor op 6 augustus, toen de Queen Elizabeth" uitvoer op weg naar New York. Vol gens de havenautoriteiten kregen de „Zeevalk" en twee andere jachten op dracht om uit de buurt van het schip te bljjven. Het Nederlandse jacht stoorde zich hier niet aan en wilde voor het reus achtige passagiersschip langs varen, De gezagvoerder hiervan zag zich gedwon gen het bevel „voile kracht achteruit" te geven om een aanvaring te voorko men. Daardoor werd het jacht op slechts enkele decimeters gemist. In de Duitse Bocht van de Noordzee, in de buurt van Helgoland, heeft het Ne derlandse vliegdekschip „Karei Door man" vannacht om ongeveer half twee het 71 ton metende Belgische vissers vaartuig 0-246 „Frans Elza" uit Osten- de overvaren. Het scheepje moet onmid- delijjk zijn gezonken. Volgens een door Radio Scheveningen ontvangen tele gram zouden er geen overlevenden zjjn, hetgeen betekent dat de vjjf opvarenden met de „Frans Elza", die eigendom was van de Belgische rederij „Frans Legein", in de diepte zjjn verdwenen. Na de aanvaring vond men wrakstuk ken en een mand. De „Karei Doorman" maakte na de aanvaring meteen alarm. West-Duitse marine vaartuigen en oorlogsschepen van andere naties zochten de donkere zee af naar schipbreukelingen, maar konden geen slachtoffers vinden. Van het Duitse vasteland stegen helikopters op, doch ook hun zoeken baatte niet. De West-Duitse zeereddingsboot ..Hermann Apelt" voer eveneens uit, zonder resul taat. De „Karei Doorman" had met de Ne derlandse oorlogsschepen „Drenthe" en „Zwaardvis" NATO-manoeuvres bijge woond. Het drietal was in gezelschap van Duitse marine-eenheden op weg naar Hamburg voor een officieel bezoek van enkele dagen. Het vliegdekschip ging na de botsing direct voor anker, doch toen na geruime tjjd bleek, dat er geen overlevenden waren, zette het de reis naar Hamburg voort. De „Karei Doorman" bevond zich tjj dens de botsing in de positie 54.05 noord en 07.37 oost. De commandant meldde het ongeval per radio aan het West- Duitse kuststation „Norddeich Radio", waarop de reddingsactie begon. De „Frans Elza", een hou4 schip, dat in 1929 is gebouwd, was op weg naar huis na ter hoogte van Denemar ken twee weken te hebben gevist. De vijf vermiste opvarenden zijn volgens U.i.1. schipper Julien Ocket (36 jaar), st uiman Maurice Vercruysse a43 jaar), machinist Mauriis Dedulle (48 jaar) en de matrozen Femand Dergeloo 52 jaar) en Marcel Gryson (48 jaar). Een in een monnikspij gehulde man heeft vanochtend de Ceylonese premier, Solomon W. R. D. Bandaranaike, met twee revolverschoten getroffen en tevens geschoten op de minister van arbeid, M. P. de Zoysa, aldus meldt U.P.l. Volgens de eerste berichten is de toestand van de premier ernstig en is die van de minister kritiek. In geheel Ceylon is de nood toestand afgekondigd. De politie zegt dat de aanslag in het huis van de premier werd uitgevoerd door een van de twe^ mannen die de premier te spreken hadden gevraagd. Deze mannen droegen het habijt der Boeddhistische monniken. Een van hen h: aide een revolver voor de dag en vuurde op de premier, toen deze de „monniken" eerbiedig begroette door voor hen te knielen. Óver de toedracht geval van een atoomoorlog zouden veel van de technische hulpmiddelen, in gebruik bij de Engelse militaire en bur- Berlijke diensten, niet gebruikt kunnen worden door het weg vallen of de verwoesting van de communicatiemiddelen D< pestland Aircraft te Yeovil in Somerset heeft nu een ontw erp helicopter uitgebracht die een voortzetting is 'van twee Westminster prototypen maar die voor drie doeleinden gebruikt kan worden: als hefkraan uit de lucht, voor een manoeuvre de machines van heit sohin kort sleepvervoer en voor het vervoer van geheel ^tgeruste^ tnnchUnge^tzoals mobiele operatieruimten. Op de foto ziet draaiden, is door tot nu tot onopgehel- Tijdens het verhalen van H. M. „Kor- tenaer" in het natte dok op de rijkswerf te Den Helder is het schip door zjjn trossen gebroken en op de onderzeeboot H. M. Tijgerhaai gevaren. De Kortenaer lag op de rijkswerf in het natte dok en werd daar voor een binnenkort aanvangende reis klaar ge- n-iakt. Gistermiddag moest het schip verhaald worden. En terwjj] bjj deze men het toestel met een lading. derde oorzaak de schroef waarschijnlijk in beweging gekomen. Door de uitge oefende kracht braken de trossen waar mee het schip gemeerd lag en de boeg van de Kortenaer boorde zich in de ach tersteven van de onderzeeboot Tijger- haai, die daar eveneens gemeerd lag. De Kortenaer liep bij deze aanvaring behalve een geschonden neus, een scheur van ongeveer een meter lengte aan de voorzijde net boven de water lijn op. Omtrent de schade aan de on derzeeër, die zeer aanzienlijk is, kon men nog geen concrete mededelin gen doen. De Koninklijke Marine zal ongeval instellen. Het bedrag van schade is eveneens nog niet bekend, (Van onze Limburgse redacteur) Ofschoon de Roermondse gemeente politie tot nu toe vrijwel geen gegevens over de mysterieuze verdwijning van de in Roermond woonachtige maar in Hon garije geboren zenuwarts dr. O. Banki heeft verstrekt, is donderdagmiddag door de politie een perscommuniqué uitgegeven. lierin wordt onder meer meegedeeld, dat dr. O. Banki in gezel schap van een verpleegster, mejuffrouw H. uit Roermond, naar een medisch congres in Keulen is gegaan. Deze ver pleegster, aldus het communiqué, ging vaker met dr. Banki mee om voor hem referaten op te nemen. Met betrekking tot de reis naar Oost- Beriijn spreekt het communiqué het vermoeden uit. dat dr. Banki en mejuf frouw H. tijdens het congres Berljjnse doktoren hebben ontmoet, met wie zjj naar vBerljjn zjjn gegaan. Voorts wordt in meer genoemd communiqué meege deeld, dat dr. Banki in een brief aan zijn echtgenote» zou hebben laten weten, dat hij ten gevolge van een ongeval in het ziekenhuis te Fürstenwalde in Oost Berljjn is opgenomen moeten worden en dat zjjn toestand van vooruitgaande aard blijkt te zjjn. Van mejuffrouw H. wordt tenslotte gezegd, dat zij momen teel de terugkeer naar Nederland in Oost-Berijjn afwacht. Het communiqué van de politie houdt wellicht verband met de vele geruchten, die over de verdwenen arts in Roer mond en omstreken in omloop zjjn. De bisschop van Hajdudorog in Hon garije, mgr. Miklós Dudas. is volgens het K.N.P. gearresteerd. De 57-jarige bisschop behoort tot de Byzantijnse Ri tus. Hem was de eis gesteld, dat hij het gezag van de orthodoxe patriarch van Moskou zou erkennen. Na zijn weigering volgde de arrestatie. Hij is de laatste bisschop der geünieerde kerken in Hon garije. Mgr. Dudas heeft enige tjjd in het sanatorium van Davos in Zwitserland van de aanslag op minister De Zoysa is nog niets bekend. Aangenomen wordt dat hij zich in gezelschap van de pre mier bevond. Bandaranaike heeft op de operatie tafel, een uur nadat de aanslag op hem werd gepleegd, een beroep op zijn land genoten gedaan, matiging te betrachten en geduld te oefenen. Met de dader diende men medelijden te hebben en wraakoefening achterwege te laten. Bandaranaike is in 1956 premier ge worden, na een grote overwinning van de linksgeoriënteerden waardoor de re gering van Sir John Kotalawala het veld moest ruimen. Als vurige nationa list en ervaren politicus heeft Bandara naike de buitenlandse politiek van Ceylon in overeenstemming gebracht met die van het Aziatische neutralis- tische blok. In juni kwam er een eind aan zijn coalitieregering. Bandaranaike vormde toen een nieuwe regering uit leden van zijn eigen „Partij van de vrij heid". Tijdens zijn bewind zijn er moeilijk heden geweest tussen de Singalees spre kende Boeddhistische meerderheid en de Tamil sprekende Hindoe-minderheid. Vorig jaar hebben zich ernstige onge regeldheden tussen beide groepen voor gedaan. De regering kondigde de nood toestand af en riep de hulp in van da strijdkrachten om de orde te herstellen. Het Singalees is nu de officiële taal van het land. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden, in de nacht hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 6.30-18.32. Maan: 15.14. De kans op regen is in Nederland de komende dertig uur klein, terwijl in de temperatuur maar weinig verandering komt. De wind kan morgen iets toene men uit richtingen tussen zuid en oost. Station Weer een onderzoek naar de oorzaak van dit doorgebracht. Na zijn terugkeer in Hon OnPPVal instpllpn Mot ho/traf* trot-» ^0 I lg Den Helder zwaar bew. V pen burg mist vlissingen half bew. Eeide geheel bew. De Bilt half bew. Twente zwaar bew. Eindhoven half bew. Zd.-Limburg zwaar bew. Stockholm licht bew. Oslo onbewolkt Kopenhagen onbewolkt Londen half bew. Amsterdam zwaar bew. Brussel zwaar bew. Luxemburg licht bew. Parijs onbewolkt Nice geheel bew. Berlijn mist Frankfort max. min. neersl. temp. temp afge). gisteren 24 uur 19 12 garije is hij niet meer in de openbaar heid gezien. München Zürich Genéve Wenen Innsbrück Rome half bew. zwaar bew. mist regenbui zwaar bew. licht bew. geheel bew. 18 19 19 19 20 19 18 13 18 16 21 19 19 19 21 24 16 21 22 25 25 19 24 28 9 13 9 9 11 10 9 2 4 3 11 12 7 8 8 20 5 9 10 10 14 9 12 20 0 O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 O 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1