PROJECT VAN TWEEHONDERD VIJFTIG MILJOEN GENTS verbeterde toegang zee kost OFFERS naar In Sluiskil wordt „onderstebo ven' de wereld gekeerd Volgend jaar begin De geschiedenis van het Bossche garnizoen Vestingstad sinds Alva's komst Visitekaartje in handzaam formaat jj| i Rotogravures uit de collectie Boymans-Van Beuningen ÉÊËÊsiÉiËiÊÊÈÉi NATO-krant wordt huis aan huis verspreid Prijsvraag voor ast ma- best rij ding Nederlands antiek in Florence jerneuzen' HOEK ZAAMSLAi SLUISKIL ZXHtCHt fAttlN<>' VERKLARING WESTDORPE Om de haverklap is de brug bij Sluiskil voor het wegverk eer gesloten. Anderhalve kilometer noordwaarts komt echter een nieuwe brug op flinke hoogte boven het water. De huizen rechts vallen aan de kanaalverbreding ten offer. (Van een onzer verslaggevers) dium nog te vroeg om iets te onder- 71 /Tenig Belgisch staatsman zal in vroeger jaren heimelijk hebben verzucht, I nêrnên'ter ^verkryging 'van^schadëver- /r# wat Antwerpse en Gentse reders meer onverbloemd durfden uitspreken: goeding, maar de kanaalbewoners zijn -*• -*■ behoorde Zeeuwsch-Vlaanderen maar bij ons. Welke eindeloze reeksen onder leiding van de heer Vermeulen onderhandelingen en studies over het probleem der waterwegen zouden zowel lop hun qui vive. Zij willen in elk geval België als Nederland dan bespaard zijn gebleven. Nog in 1918 ondernamen onze zuiderburen een poging om ons land tot gebiedsafstand te bewegen, maar zij stuitten op het onwrikbare standpunt van de Nederlandse regering, die dit deel van Zeeland onder geen beding wilde prijsgeven, tot grote opluchting van de Zeeuws-Vlaamse bevolking. In alle eerlijkheid zij erkend, dat het België bepaald niet domweg te doen was om gebiedsuitbreiding, maar voornamelijk om Gent, en in mindere mate Antwerpen, een goede verbinding met de zee te geven en daarbij volkomen souverein te kunnen handelen. Intussen is de bevolking van zuidelijk Zeeland in onverminderde mate trouw gebleven aan Oranje, al is zij uiteraard sterk georiënteerd op België, en al moet zij wel eens op de trommel slaan om gehoor te krijgen in Den Haag. Met die hele veren-actie is, geloven wij, Zeeuwsch-Vlaanderen overigens niet erg gelukkig. „We hadden wat rustiger en met meer overleg te werk moeten gaan," is de algemene opinie. Voor een deel der Zeeuws-Vlamingen is er thans opnieuw reden om de trom te roeren, omdat het langgekoesterde verlangen van Gent naar een verbeterde toegang tot de Westerschelde werkelijkheid gaat worden. Maar de methode-Colsen zal hen daarbij niet als voorbeeld dienen. Wü staan in Sluiskil, aan het kanaal van Gent naar Temeuzen en kijken naar grote gele rookwolken, die opstij- ?en uit een der ovens van een cokes- abriek. „Daar vliegt voor duizenden guldens de lucht in," zegt een voorbij ganger, -,,er is ergens een defect en ze moeten allerlei bestanddelen onbenut laten ontsnappen." De giftige walm symboliseert de donkere wolken, die zich sinds kort boven het industrie plaatsje Sluiskil, in het hart van Zeeuwsch-Vlaanderen, samenpakken. Bij stukjes en beetjcfc wordt het de bewo ners bekend, hoe het nieuwe kanaal komt te lopen. Juist bij Sluiskil maakt het bestaande kanaal een flauwe bocht en het rechttrekken van deze krom ming is een onderdeel van het gehele plan. Preciezg cijfers zijn nog niet be kend, maar de bewoners van het plaats je hebben zelf al berekend, dat er zo ongeveer 150 huizen en bedrijfspanden het veld moeten ruimen voor de nieu we vaarweg naar Gent. Uiteraard heeft deze bevinding de nodige ongerustheid geTwekt bij de betrokkenen, Nederlan ders, die zullen moeten wijken voor overwegend Belgische belangen. Er zijn huizen bij, die van vader op zoon zijn gegaan, maar ook moderne winkels, nauwelijks enkele jaren bestaande ho recabedrijven en zelfs een nieuw hotel. Ondersteboven In een timmermanswerkplaats aan het kanaal treffen wij de heer C. H. A. Vermeulen, die het voorzit terschap heeft aanvaard, van een co mité ,,ter behartiging van de belan gen der kanaalbewoncrs". Een rus tige, bejaarde heer. die zeker geen wilde agitatie nastreeft maar daar om met niet minder volharding de gunstigste oplossing wil bereiken. ,,De wereld is ondersteboven gekeerd," vindt hij. „Als wij vroeger op de weg aan het knikkeren waren, en er kwam een wagen aan, dan speelden wij eerst rustig het spelletje uit voordat we de weg vrijmaakten." Het tempo van onze dagen ligt hem kennelijk te hoog, en toch is Sluiskil aan de geest der industriële bedrijvigheid niet ont snapt. Recht tegenover de woning van de heer Vermeulen rijzen grote fabriekscomplexen op, twee bedrij ven ,die gehee lin buitenlandse han den zijn: een Frans-Belgisch-Luxem burgse cokesfabriek en een Belgisch- Italiaanse fabriek van kunstmeststof fen. Ongeveer 2000. bewoners van Sluiskil en wijde omgeving vinden er werk. Merkwaardig, die twee „vreemde" bedrijven zo broederlijk naast elkaar op Zeeuws-Vlaamse' bo dem. Een bewijs dat de Nederlandse economie haar kansen in dit deel van ons land onvoldoende heeft be nut? Nu kunnen nog slechts Liberty- en Victory-schepen van 10.000 ton tot de Slulskilse industrie doordringen, maar na de grote herziening van het kanaal zal de toelaatbare tonnenmaat geste gen zijn tot 50.000. De haven van Gent gaat ongetwijfeld een grote bloeiperiode tegemoet. Intussen zitten enkele hon derden inwoners van een klein Zeeuws- Vlaams industrieplaatsje „met de haak in de keel", zoals timmerman Vermeu len het uitdrukt. Enkele kamerfracties zijn al op bezoek geweest om zich op de hoogte te stellen van de groot scheepse veranderingen rondom het toekomstige kanaal. Een aantal wonin gen staat op erfpachtgrond, namelijk die langs het kanaal, maar het grootste deel is eigendom van de bewoners zelf. Omdat er officieel nog geen sprake is van onteigeningen is het in dit sta- blljven in Sluiskil, de plaats, die voor de nieuwe Gentse vaarweg het grootste offer moet brengen. Ook in Sas van Gent zouden trouwens volgens de laat ste berichten een vijftigtal woningen aan de kanaalverlegging in de weg staan. Details Van de drie grote vraagstukken op het gebied van waterwegen, die keer op keer Belgische en Nederlandse deskundigen om de tafel brachten, is thans het tweede hard op weg naar een oplossing. De stop bij Ternaaien is opgeheven en wanneer Gent zijn nieuwe toegang tot de Westerschelde zal hebben verkregen misschien over een jaar of acht a tien rest nog het eeuwige Belgische verlangen naar de Rijn, fronsend bekeken door de machtige Maasstad. Het kanaal Gent-Terneuzen was trouwens niet zo'n probleem. De Nederlandse rege ring heeft nooit zoveel bezwaren aan gevoerd tegen het verbeteren van de vaarweg op zich, slechts op detail punten bleef men struikelen. Zo wenste Nederland, dat het spoorweg station in Terneuzen zoals men weet hebben de Nederlandsche Spoor wegen geen lijn in Zeeuwsch-Vlaan deren wat de tarieven betreft geheel als een Belgisch station zou worden behandeld, terwijl België gaarne zag, dat Nederland havengelden hief in de haven van Terneuzen dit om on eerlijke concurrentie met Gent te ver mijden. Dan heeft ons land een reeks verlangens die betrekking hebben op een vlotte verwerking van het ver keer over het kanaal. Er zal ander halve kilometer ten noorden van de bestaande draaibrug in Sluiskil die vrij vaak per dag open gaat een nieuwe brug worden gebouwd met een vrije doorvaartbreedte van 1 60 meter en op 7 meter boven de hoogste stand van het wateropper vlak. Nederland stelt nog andere voorzieningen voor, maar België acht al die voorwaarden een beetje over dreven, en dus moet er nog wel wat gepraat worden. Maar over de tech nische uitwerking van het kanaal zelve zijn beide partijen het vrijwel eens. Volgend jaar ka nhet karwei definitief beginnen, na vele jaren van confereren. Gigantisch De breedte Van de vaarweg, die nu 67 meter bedraagt aan de oppervlakte, zal ruim verdubbeld worden, namelijk 150 meter, en de diepte komt van 8.75 op 12.50 meter te liggen. Met deze af metingen gaat het kanaal van Gent naar Terneuzen tot de grootste ter we reld behoren. Met een breedte van 204 en een diepte van 14,50 meter is het Noordzeekanaal nog aanzienlijk rui mer, maar het Suezkanaal is bijvoor beeld slechts 60 meter breqd (een rich- tingverkeer) en het Panamakanaal ruim 90. Het zeeverkeer van en naar Gent za ldus niet ipeer in eikaars vaar water terecht hoeven te komen. Tot het gigantische project, waarmee naar schatting een bedrag van 250 miljoen gulden zal zijn gemoeid 80 pet voor Belgische, 20 pet voor Nederlandse re kening behoort ook de bouw van twee nieuwe sluizen in Terneuzen, één voor de zee- en één voor de binnen vaart. De huidige oost. en middensluis komen te vervallen, evenals de sluis in Sas van Gent. Om de verzilting van het water tegen te gaan, zal de Rijks waterstaat, die het werk tot de grens zelfstandig uitvoert, nog speciale maat regelen nemen. Achteruitgang Het jaarlijks totaal der zeeschepen die het kanaal passeren, schommelt om de 6000 met een brutotonnage van omstreeks 7.300.000. In nationali teiten uitgedrukt staat Duitsland daarbij bovenaan, gevolgd door En geland, Zweden en Nederland. België komt eerst op de dertiende plaats. Door de drie sluizen in Terneuzen passeerden vorig jaar 46.870 Rijn- en binnenvaarders. Slechts een fractie van al die bedrijvigheid komt Ter neuzen en Sluiskil ten goede, en som mige inwoners van Terneuzen ver wachten door het verbrede kanaal eer een achteruitgang dan een ople ving van de economie. De overslag activiteit zal belangrijk afnemen wan neer 50.000-tonners ongehinderd Gent kunnen bereiken. Wel wordt het voor industrieën gunstiger om zich langs het nieuwe kanaal te vestigen. Dat zou dan een van de weinige voorde len zijn, die ons land nog van het kanaalproject zou kunnen plukken. Of laten we het aan de buitenlanders over? VERRUIMING KANAAL VAN TERNEUZEN BELGIE TOEKOMSTIG KANAAL 1 BEST. KAN. GEDEELTEN JWOON EN INDUSTRIEGEB. IN DE TOEKOMST TE MAKEN WEGEN TE MAKEN HOOFDWEGEN BESTAANDE HOOFDWEGEN TE MAKEN SPOORWEG BESTAANDE SPOORWEG GEMEENTEGRENZEN 6"- Een bijzonder originele gedachte heeft wel de reserve-kapitein der infanterie b.d. C. J. Gudde gehad, toen hij het plan opvatte om de „Vier eeuwen geschiedenis van het garnizoen 's—Hertogenbosch ('-Hertogenbosch, Taxandria N.V., 1958; 340 blz.) te gaan beschrijven. Immers, een buitenstaan der heeft waarschijnlijk niet eens het vage vermoeden, dat een garnizoen een historie zou kunnen hebben. Voor de leek bestaat een garnizoen of een regi ment uit een groep militairen zonder meer. Weinig dringt liet tot hem door dat het een levend organisme is, dat voortdurend wijzigingen ondergaat en desondanks een hechte eenheid ver toont. De geest van het ene regiment is niet gelijk aan die van het andere; het ene garnizoen is ook het andere niet. Maar wat zou nu de historie van een garnizoen kunnen inhouden? Wie daar van enig idee wil krijgen moet Guddes boek ter hand nemen. Heel wat bron nen-onderzoek, dat uiteraard veelal in het gemeente-archief van 's-Hertogen- bosch plaats had, maar zich ook tot in (Van onze Haagse redactie) De Atlantische Commissie heeft een NAïO-krant uitgegeven, die men in een oplage van meer dan twee miljoen exemplaren in Nederland huis-aan-huls verspreidt. Dit is een van de activitei ten van de commissie die haar program ma voor het seizoen 1959-1960 verder voornamelijk heeft ingesteld op het on derwijs. In een zestal plaatsen zal zij regionale bijeenkomsten van leraren houden. Tweeduizend leerkrachten van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs krijgen een boekwerk over de atlantische problematiek. Alle VHMO-, kweek-, technische en landbouwscholen kunnen beschikken over materiaal voor een kleine tentoonstelling. De Atlantische Commissie, die in 1951 door de Vereniging voor Internationale Rechtsorde en de Beweging voor Euro pese Federalisten is opgericht, houdt zich bezig met de internationale bestu dering van alle atlantische vraagstukken en met de voorlichting. Met veertien soortgelijke organisaties in de andere NATO-landen is de commissie verenigd in de Atlantic Treaty Association. De commissie zal 21 november in het ge bouw van de Tweede Kamer een atlan tische jongerenconferentie houden. In de NATO-krant is een prijsvraag op genomen ten bate van de Stichting Ast. mabestrjjding. De eerste prijs bestaat uit goederen ter waarde van tienduizend gulden, de tweede prijs geeft recht op goederen ter waarde van vijfduizend gul- De beide "stmacentra in Hilversum en Blaricum zijn volledig bezet. Nog hon- 'i den kindei n wachten op opneming. Jitbreiding van de centra acht men "a om riocdz'ikeljjk, in eerste instantie ergroting van het centrum Heideheuvel i Hilversum. Een bedrag van 5.5 ton s voor deze uitbreiding nodig, maar 3,5 n is reeds beschikbaar. De stichting hoopt de resterende twee ton mede té verwerven door de prijsvraag. Acht deelnemers aan de Oude Kunst en Antiekbeurs te Delft nemen thans deel aan de internationale antiekbeurs, die tot en met. 11 oktober in het Palaz zo Strozi te Florence wordt gehouden. De firma's Aardewerk, De Boer, Cra mer, Denijs, Douwes, Morpurgo, Njj- stad en Premsela en Hamburger expo seren daar met elkaar in een grote zaal zilver, Delfts aardewerk, Chinees porcelein en schilderijen. Aan de Itali aanse beurs nemen 110 handelaren, van wie 60 uit het buitenland, deel. was het aantal militairen even groot, zo niet groter dan dat der burgers! Omdat er geen kazernes bestonden, waren de manschappen bij de burgers ingekwar- lu tierd, hetgeen niet altijd een pretje was. Brussel uitstrekte, ligt er aan ten pe. Bossenaren kregen daarvoor zen. grondslag. Daardoor is het een interes- l0Kiesgelden, maar de stad moest die sant stuk geschiedenis geworden, dat voorschieten. Na 1629 liepen die voor- heel wat boeiende details geeft, die schotten enorm op. doch de Staten-Ge- duideljjk laten zien wat het vroeger n.eraal kwamen vrijwel met aan aflos- eigenljjk betekende, wanneer een stad ïng van ?e gemaakte schulden toe! was uitverkoren om vestingstad met Z°,n garruzoen was dus een geweldige permanente „bezetting" te zijn. Het I oelasting; het kon de bewoners van de verschil met de dag van vandaag is niet hertogstad bepaald niet tot troost onder woorden te brengen. I streKKen. dat andere garnizoenen in de 's-Hertogenbosch kreeg voor het eerst ^ePubliek al even slecht betaald wer- garnizoen ten tijde van Alva. De stad Ree£s in de 18e eeuw had het 'uili- was nogal recalcitrant geweest toen zij }*ire. uniforrn een grote aantrekkings- haar eerste bisschop moest accepte- ,cracht op het vrouwelijk deel der m- ren, was een centrum van actieve druk- j 2?j?+ers# j schrift daarover een kers van anti-regeringsgezinde en anti- 1 dokter de volgende lapidaire passus: katholieke pamfletjes en was in het al- melsJes zijn met het uitterlyk gemeen niet gemakkelijk te hanteren. voo™>omen zeer ingenomen en be- Sindsdien is de stad altijd van garni- .Yf.elt/ds naar, zelve haare zoen voorzien geweest, want door haar' Jiefdeanft, des men hier een vrucht- ligging kon zij voor de bezitter het zij Vr«er«et een uitvalspoort naar het noorden dan I Juweluken voor de Militairen aantreit, wel naar het zuiden zijn. e by de sexe fien witten voet heb- De hoofdschotel van het boek wordt zyn" "Lgr°°t aanzie.n ilnunon/l „.ot-aw... J Jlsa. 1 i gj,V0T™<} d"0l\ de ,drie b^lc' I soldatenvrouwen maar ellendig gesteld. erplaatst werd, biever heeft doorgemaakt, nil. die van 1629; *--- kindere"> de stad achter, toen Frederik Hendrik de vesting wist te nemen, het vergeefse beleg van Lo- dewijk XIV in 1672—-'73 en de verove- De heer Vermeulentimmerman-aannemerwijst in de richting waarin het nieuwe kanaal is getraceerd. Op de achtergrond een der twee grote fabrieken in Sluiskil. (284). Overigens was het met de -««•»>. envrouwen maar ellendig gesteld. Roif h in\i.L i sterk-gelegen Den Als de soldaat verplaatst werd blet en ;n tie loop van de laatste eeuwen j vrouw en kinderen in de stad achter, uiteraard zonder inkomsten. Het stads bestuur had met deze mensen dan ook allerlei moeilijkheden; pogingen om een ring door de Franse Jacobijnentroepen ten^hepe^'op^lefs^uU^"ü^Raad^van in 1794. Daaromheen heeft de schrijver State die L uiteindelijk zorg had schetsen geweven van leger en garni- voor alle legeruitgaven besliste sim- zoensleven uit de behandelde eeuwen, i pelwetr dat rip stsri maar- De geschiedenis van 18X3 tot 1940 vult derhoud der eventuele ulerinwen ZZ'. dan ongeveer 15 bladzijden. Daarna 1 zen moestlzorgdragen WeduWen en we* komt hetiKppn ik niet het mi,,.. I i,1 moest jzorg magen. Een bijzonder woord van lof moge hier zeker worden neargeschreven wor den voor de overvloedige en mooie illu straties. Waar deze handelen over het vrij recente verleden, toveren zij nog wel eens een glimlach van herinnering om de lippen, b.v. wanneer men het Mu ziekkorps-op-fietsen van het regiment Wielrijders ziet, een waar unicum in de nu reeds romantisch-ljjkende werold van vóór 1939; het merkwaardig ver schijnsel werd nog overtroffen door het technisch en muzikaal kunnen van het huzaren-motorrijdersmuziekkorps dat in 1939 in 's-Hertogenbosch kwam. Een gelukwens aan auteur en uitge- ver van dit boek is hier wel op zijn Pif-f a s':anóaardwerk za] ongetwij- lengte van dagen allerlei vragen betreffende het garnizoen van s-Hertogenbosch beantwoorden. DR. B. A. VERMASEREN komt hetgeen ik niet het minst interes sante gedeelte zou willen noemen, nl de beschrijving van het hedendaagse garnizoen, d.w.z. sinds 1944. Afzonderlijke hoofdstukken zjjn dan gewijd aan de werkzaamheden van de katholieke en protestantse militaire ver enigingen en tehuizen en aan de gees telijke verzorging. Het materiaal hier voor is royaal geleverd door de betrok ken verenigings-archieven en -bestu ren. Onnodig te herhalen dat het boek vol staat met allerlei boeiende details die ook de geschiedenis van de stad als zo danig raken. Op sommige momenten „De wereld is ondersteboven gekeerd," zei de heer Vermeulen. Voor een deel van de Spoorstraat in Sluiskil zal dit in alle letterlijkheid gelden, wanneer het kanaal de plaats van de hulzen heeft ingenomen. Ik groot museum, dat zichzelf, ondanks het veelzijdig bestel van permanente, semi-perma nente en tijdelijke tentoonstellingen, respecteert en daarom het eigen bezit warm koestert met het verlangen naar uitbreiding van de bestaande collectie, geeft op bepaalde tijden zijn visitekaartje af in de vorm van een serie reproducties, die als boek ver schijnen en die voor slechts enkele guldens te verkrijgen zijn bij de boek handel of bij het museum zelf. Zojuist is er een uitgave verschenen (formaat 22,5 bij 15,5 cm) van Mu seum Boymans-van Beuningen te Rot terdam met 144 afbeeldingen naar de belangrijkste schilderijen in het museum. Zoals verwacht, is het groot ste gedeelte hiervan gekozen naar schilderijen van de rijke verzameling van wijlen de heer D. G. van Beunin gen; deze collectie is dit jaar Museum Boymans als een rijpe appel in de toch al niet schrale schoot komen val len, zodat het alleszins gerechtvaar digd was, dat aan de naam van het museum die van Van Beuningen werd toegevoegd. Deze zeer verzorgde pu- blikatie nu stelt nog eens duidelijk de uitzonderlijke waarde van deze verrij king van het museumbezit voor ogen. De afbeeldingen in dit boek zijn uitgevoerd in rotogravure. Daaraan vooraf gaat een register in het Ne derlands, Frans, Engels en Duits evenals een alphabetische lijst van de namen van de kunstenaars. Reeds eerder verscheen op hetzelfde formaat „Vijf eeuwen tekenkunst", 87 afbeeldingen eveneens in rotogravure naar een aantal van de mooiste teke ningen van Noord- en Zuid-Nederland se, Italiaanse en Franse meesters van de 15e tot en met de 19e eeuw, in be zit van dit museum. Deze uitgave werd een succes. Hoe mooi echter deze laatste ook moge zijn Museum Boy- mans-van Beuningen kan zich terecht beroemen op een boeiend en volwaar dig prentenkabinet, gevolg van de spe ciale belangstelling en het vakman schap op dit gebied van de huidige directeur, de heer J. C. Ebbinge Wub- ben de nu verschenen 144 afbeeldin gen in de nieuwe uitgave zijn stuk voor stuk van uitzonderlijke kwaliteit. Het voordeel bij gereproduceerde schil derijen in rotogravure is de fluwelen zachtheid van de afdruk, welke het overgenomen schilderij in zijn sfeer en waarde laat en nuances, toetsen en lichtwerkingen, hoe fijn ook, in de juiste verhoudingen weergeeft. Nergens zijn de afbeeldingen brutaal; steeds is ook welke het museum rijk is. Na Ruis- dael, Van de Capelle, Cuyp, Hob- bema, Jan Steen, Pieter de Hooch, de Witte en Brouwer, krijgt met een prachtige serie in rotogravures te zien van werken van Rubens, deels aanwinsten, deels uit de vroegere verzameling. Dan als intermezzo (lie kostbare aanwinsten van de Italiaanse ei Spaanse meesters uit de 15e, 16e en 17e eeuw, aanwinsten die niet alleen voor dit museum bijzonder belangrijk het karakter van de meesters behou- I zijn, maar ook voor geheel ons lan< den gebleven. Het werk geeft zowel oude als mo derne schilderijen weer. Dé grote aan winst uit de collectie-Van Beuningen is het paneel: ,,De drie Maria's aan het Graf", van Hubert en Jan van Eyck. Hiervan zijn verschillende per fecte details vastgelegd, een idee dat met een heimelijk gevoel van trots is uitgewerkt. De uitgave begint met de afbeel dingen van de beroemde Luikse Nor- i'olk-Triptiek; zij laat reproducties zien van het kleinood van Geertgen tot St.-Jans: „De verheerlijking van Maria", van meesters uit de Zuider- jjke Nederlanden, van de Maria- en lohannestaferelen, van Lucas van tjeyden, Herry met de Bles, Joachim Patenier, Pieter Breugel de Oude; 2en tweede afdeling omvat de grote zeventiende-eeuwse meesters, met ien bijzondere aandacht voor de twee doeken van de haast mystieke Hercules Seghers en bijzonder sfeer, volle reproducties van de kleine, maar belangrijke Rembrandtserie, omdat er van deze oude meesters bin nen onze grenzen niet zoveei in bcz is. Het zijn werken van Benozzi Gozo! li (1420-1497), Jacopo del Sellaio (144 1493), Vincenzo Foppa (1427-1516), T; ziano (Titiaan) Vecellio (1477-1576), I Greco (1541-1614), Veronese (1528-1588) en Tintorfetto (1518-1594). Alleen i door deze aanwinsten is Museum Bn; mans-Van Beuningen een van de voor naaniste collecties van West-Europ rijker geworden. Het laatste gedeelte bestaat uit ec keuze van de hoogtepunten langs d weg naar onze tijd. Watteau, Chardin Boucher, Daumier, Courbet Jongkinc Mone*, Pissarro, Gauguin. Van Gogl; Signac, Matisse, Munch, Marquet, Per meke, Wouters, Kandinsky, Picasso ei Chagall, allen hebben met goede re producties een plaats in deze voor elk< liefhebber bijna onontbeerlijke uitgave gekregen. Er is verder geen enkele tekst bij de prenten afgedrukt, het geen de bladspiegel en de wijze waar op de afbeeldingen erop zijn aange bracht ten goede is gekomen. Du. iSen detail van het landschap op het kostbare paneel van de Van Eycks: „De drie Maria's bij het Graf". Hij komt voor in de onlangs verschenen uitgave met goede reproducties uit Museum BoymansVan Beuningen. S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4