Dagblad voor Schiedam en omstreken WESTEN MKT MEER ONDER DRUK Eisenhower: iets van het ijs van de koude oorlog gesmolten Khroesjtsjev prijst Ike Ike: dreiging weggenomen I M mam Rebellen verklaren zich onder te veel voorbehoud in beginsel akkoord T erechtwijzing Koopt op tijd uw zekerheid Wervelstormen in het Verre Oosten arzzSSPSS® Het weer Zonnig weer NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK De Gaulles plan voor Algerije Fotograferen in televisiestudio's Indonesisch actie-comité Dodelijk ongeval te Haarlem DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 Zonnig Het weer in Europa HULP AAN JAPAN VIA HET RODE KRUIS De staedstaking in V.S. Eisenhower gaat met beide partijen praten 'A HWHM «lÈlil m Staatssecretaris vernietigt besluiten N.T.S. Voor overdracht van Nieuw-Guinea 13-jarige jongen door vrachtauto overreden nieuwe senleaamscne courant Geen tijdslimiet bij overleg over Berlijn In het overvolle Moskouse sportpaleis weerklonk gis termiddag een uitroep, die er wel nooit eerder gehoord zal zijn: „Leve de vriendschap tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten". Het was niemand minder dan premier Khroesjtsjev zelf die met deze kreet een rede beëindigde, waarin hij het Russische volk verslag had uitgebracht over zijn dertiendaags bezoek aan het kapi talistische Amerika. Vrijwel tegelijkertijd heeft presi dent Eisenhower in Washington tijdens een persconfe rentie een uiteenzetting gegeven over zijn besprekingen met de Russische leider. „Wij zijn overeengekomen", zo verklaarde de Amerikaanse president o.m.. „dat al mogen de onderhandelingen over Berlijn niet tot het oneindige duren er geen tijdslimiet zal worden ge steld". De verklaringen die Eisenhower en Khroesjtsjev gis teren in Washington en Moskou hebben afgelegd schij nen er op te wijzen, dat hun besprekingen in Camp David beter verlopen zijn dan men had durven hopen. Volgens Reuter zijn diplomatieke waarnemers van me ning, dat de wereid als de huidige stemming behou den kan blijven wellicht aan het begin van een nieuw tijdperk staat, waarin de koude oorlog zal worden be ëindigd. Politieke waarnemers baseren hun optimisme op de volgende drie punten: 1. De beide staatslieden laten zich gunstig over elkan der uit. Eisenhower noemde Khroesjtsjev een dyna mische en buitengewone persoonlijkheid en Khroesj tsjev prees Eisenhowers politieke wijsheid, moed en betekenis. 2. Eisenhower verklaarde dat er bij de besprekingen van het afgelopen weekeinde vorderingen zijn ge maakt en dat vele bezwaren tegen een topconferentie zijn weggenomen. 3. Nu Eisenhower en Khroesjtsjev het erover eens zijn dat er voor nieuwe onderhandelingen over Berlijn geen bepaalde tijdslimiet bestaat waarbinnen die onderhandelingen tot een regeling moeten leiden, behoeft het Westen dus niet meer het gevoel te hebben dat het onder de druk van een Russisch ulti matum staat in geval van een topconferentie. West- Berlijn zal nu in ieder geval een adempauze hebben tot na Eisenhowers bezoek aan de Sovjet-Unie, dat zoals Khroesjtsjev heeft onthuld in mei of juni, dus wellicht niet in het voorjaar maar in het begin van de zomer van het komende jaar zal plaats vinden. Een donderend applaus begroette ihroesjtsjev toen hij gistermiddag na zijn terugkeer uit de V.S. in het Mos kouse sportpaleis verscheen. De Rus sische leider, die volgens Reuter teke nen van vermoeidheid vertoonde, sprak gedurende zijn hele rede rustig. Hij be toogde dat onze tijd een tijd van vrede en vooruitgang kan worden als de be staande kwesties maar op basis van vreedzaam naast elkaar bestaan opge lost worden. „Er is geen andere oplos sing", zei hij. In de twintigste eeuw, in de tijd dat de mens de ruimte begint te veroveren, is er geen plaats voor in ternationale verhoudingen die thuis ho ren in tijden toen de mens nog dicht bij het dier stond. De Sovjet-regering heeft dit al lange tijd geleden beseft en daarom het voorstel voor een topcon ferentie gedaan om internationale vraag stukken op te lossen. Khroesjtsjev noemde vreedzaam naast elkaar bestaan de enige toekomst- mogelijkheid in deze eeuw van raketten met waterstofbommen, die elk punt op aarde kunnen bereiken. Khroesjtsjev wees de Moskovieten erop dat ook pre sident Eisenhower dit beseft en een be wijs van groot staatsmanschap leverde door hem, Khroesjtsjev, uit te nodigen. Eisenhower toonde de moed, wijs heid en waardigheid van een goed staats-^ man bij zijn benadering van de interna tionale toestand", aldus de Russische leider. „Alleen een politieke blinde zou ove rigens kunnen zeggen dat na een enkel bezoek aan de Verenigde Staten en het zien van een paar Amerikaanse steden alle vraagstukken tussen Rusland en de V.S. opgelost zijn". Khroesjtsjev vertelde dat hij met gemengde gevoe lens op reis was gegaan wegens de campagne die een deel van de Ameri kaanse pers tegen hem voerde, hm heeft zich bijzonder gekwetst gevoeld toen hij op weg naar de V.S. do rede van Nixon had gelezen, nog wel afge stoken voor een auditorium van tand artsen. Openhartig heeft hij bij zijn eerste samenkomst met Eisenhower gevraagd waarom Nixon aan de vooravond van zijn komst een dergelijke toespraak had gehouden. Eisenhower antwoordde dat hij de rede niet had gelezen, waarop Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en zonnig weer. Matige, tijde lijk vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 6.37-18.22. Maan: 3.55-17.24. Khroesjtsjev wil een Ameri kaans hef schroef vliegtuig kopen. Hij heeft president Eisenhower, die hem verscheidene malen in Amerika niet een helikopter heeft laten vliegen, verteld, dat de Sovjet-regering zich er lang tegen heeft verzet dat hij van zo'n toe stel gebruik maakt, doch nu zou hij toch graag net zo'n wentelwiek willen hebben als waarover Eisen hower de beschikking heeft. Khroesjtsjev is van plan de Amerikaanse onderminister van economische zaken. Dillon, te vra gen als zijn „agent" op te treden bij de aankoop van een hefschroef- vliegtuig in de Verenigde Staten, zo heeft president Eisenhower gis teren op zijn persconferentie in Washington verklaard. Op de oceaan daalt de luchtdruk gesta dig in het zeegebied tussen de Azoren, de Britse eilanden en het Spaanse schier eiland. Dit is v-or het weer in Neder land in zoverre van t iang dat de ooste lijke tot zuid-oostelijke stroming zich nog een. paar dagen handhaaft en dat het bijzondere fraaie najaarsweer voort duurt. max. min. neersl. Station Den Helder Ypenburg Viissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbruck sftrme 'fed rid Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur onbewolkt 16 13 0 mist 17 7 0 onbewolkt 19 9 0 mist 17 5 0 mist 19 8 0 onbewolkt 18 8 0 onbewolkt 18 8 0 onbewolkt 18 6 0 mist 12 -1 0 geheel bew. 10 9 2 0.1 0 regen 15 9 onbewolkt 21 8 onbewolkt 18 9 0 onbewolkt 18 8 0 onbewolkt 18 8 0 onbewolkt 22 6 0 zwaar bew. 24 17 0 zwaar bew. 16 3 0 onbewolkt 19 8 0 onbewolkt 15 4 0 onbewolkt 17 5 0 geheel bew. 16 12 0 onbewolkt 16 4 0 ;zwaar bew. 18 6 0 regen 28 17 1 geheel bew. 22 14 4 Khroesjtsjev heeft gerepliceerd dat de rede het lezen ook niet waard was'. ,,Het is al verleden tijd". Op zijn rit naar het Witte Huis was hij verrast geweest een vriendelijk publiek te zien dat evenwel geen uit drukking aan zijn gevoelens gaf. Maar het was voldoende geweest met zijn hand te groeten om een ap plaus terug te krjjgen. Later had hij vernomen dat de reden van dit ge drag was dat voor de officiële stoet een auto met een groot bord had ge reden waarop geschreven stond hem beleefd te groeten maar niet te ap plaudisseren. Cabot Lodge, dc Amerikaanse diplo maat die hem op zijn reis vergezelde, had hem desgevraagd bevestigd dat dit zo was. maar eraan toegevoegd, dat het geen officiële auto was geweest en dat niemand wist wie daar achter zat. Na dit verhaal vroeg Khroesjtsjev iro nisch aan zijn gehoor of het waar zou kunnen zijn dat een auto door een strenge politieafzetting kan komen zon der dat de politie daar iets van weet. De Russische premier vertelde over de onvriendelijkheden die hij in Los An geles te verduren had gehad en over zijn waarschuwing dat hij bereid was meteen weer te vertrekken. Maar de volgende ochtend had .hij een volkomen veranderde sfeer bemerkt. Hij was niet langer een gevangene in zijn auto of trein-coupé maar kon vrij lopen en de handen drukken van gewone Ameri kanen. Khroesjtsjev noemde het overleg m Camp David „openhartig en oprecht". Hij heeft van Eisenhower de indruk ge kregen dat deze oprecht de koude oor log wil beëindigen en normale betrek kingen met. Rusland en alle landen wil vestigen. Hij zei te menen de Rusische voorstellen voor een vredesverdrag rnet Duitsland de president duidelijk te heb ben gemaakt. Er is voorts van gedach ten gewisseld over een topconferentie, beide partijen hadden hun standpunt tegenover het Duitse probleem omlijnd en erkend dat bijeenkomsten als deze nuttig zijn, aldus Khroesjtsjev in zijn rede die een uur duurde. De Russische premier gaf een open hartiger beeld van zijn bezoek aan de Verenigde Staten dan in vele artikelen in de Russische pers is geschied, waar in de hartelijkheid van de ontvangst wel eens wat was overdreven. Khroesj tsjev wees er op dat er zo nu en dan vijandige demonstraties waren geweest en dat het een teken van zwakheid zou zijn dit feit niet eerlijk onder de ogen te zien. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft medegedeeld, dat het naar aanleiding van de ramp die Japan heeft getroffen zijn gironummer (777) heeft opengesteld voor het ontvan gen van bijdragen voor de hulpverlening aan de Japanse bevolking. President Eisenhower heeft maandag verklaard dat zijn besprekingen met Khroesjtsjev een groot aantal dreigin gen ten aanzien van Berlijn hebben weg genomen. Khroesjtsjev heeft gezegd <lat hij er nooit aan had gedacht het Berljjnse vraagstuk door middel van dreigementen of geweld op te lossen. Eisenhower verklaarde dat er voor dc abnormale toestand van Berlijn een re geling moet worden getroffen, die voor alle belanghebbende partijen aanvaard baar is en dan in het bijzonder voor de West-Duitsers. Toen Eisenhower werd gevraagd of het Westen bij nieuwe onderhandelingen over Berlijn aan dezelfde beginselen zal vasthouden met name dat elke oplossing de geallieerde rechten in West-Berlijn moet verzekeren en de vrij heid der West-Berlijners beschermen antwoordde hij slechts, dat hij op dit ogenblik niets kon garanderen. Hij wist niet wat voor soort oplossing uiteinde lijk aanvaardbaar zou blijken te zijn. De toestand in Berlijn is abnormaal en het gevolg van een militair bestand aan het einde van de oorlog. Een aan tal vrije mensen is er door in een moei lijke positie gebracht. Nu zal er geen stelsel moeten worden gevonden dat voor alle mensen in het betrokken ge bied werkelijk aanvaardbaar is. Direct na de persconferentie heeft Hagerty met toestemming van Eisen hower verklaard, dat de president na tuurlijk niet heeft bedoeld dat de vrij heid van het volk van West-Berlijn zal worden opgegeven of dat de geallieer de rechten door een eenzijdige actie zullen worden prijsgegeven. Eisenho wer heeft alleen maar willen zeggen dat hij nu niet tot in bijzonderheden de uiteindelijke regeling van het Berlijnse vraagstuk kon aangeven. De nadruk ligt er op dat een oplossing aanvaard baar moet zijn voor de mensen in het betrokken gebied, en natuurlijk vooral voor de West-Berlijners en de West- Duitsers, aldus Hagerty. De president dankte het Amerikaanse volk voor zijn houding tijdens Khroesj- tsjev's bezoek. Als de Sovjet-leider nu een beter begrip heeft voor de houding van liet Amerikaanse volk ten aanzien van internationale kwesties en in het bijzonder zijn verlangen naar vrede, dan heeft het volk dit zelf gedaan, zo meende hij. Hij noemde Khroesjtsjev een dyna mische en ongetwijfeld buitengewone persoonlijkheid, gewend om alle dis cussiemiddelen waarover hij beschik te, te gebruiken. Zjjn standpunten ten aanzien van verschillende kwesties varieerden van zuiver negatief tot zeer plooibaar en minzaam. Dc president sprak op zijn perscon ferentie met een wat hese stem als ge volg van een verkoudheid die hij enige weken geleden in Europa heeft opgelo pen. Hij hoopte voor een dag of vijf naar het westelijk woestijngebied van de V.S. te kunnen gaan om te rusten en de verkoudheid in het droge kli maat te onderdrukken. President Eisenhower zal woensdag vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de staalindustrie op het Witte Huis ontvangen, aldus is officieel in Washington medegedeeld. Advertentie Zon onder m [Mm «mï- - Anderhalve week geleden teisterde de wervelstorm, die de codenaam „Sarah" kreeg, Zuid-Korea. Op het ogenblik stelt men pogingen in het werk de grote spoorlijn Seoul-Pusan, die op verschillende plaatsen ernstig was getroffen, te herstellen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Na dertien dagen de tijd te hebben ge nomen voor beraad en voor bestude ring der internationale reacties op pre sident De Gaulles plan voor Algerije van 16 dezer, heeft gisteren in de Tunesi sche hoofdstad de politieke leiding van de Algerijnse rebellen, de zogenaamde „voorltpige regering der Algerijnse re publiek" haar standpunt wereldkundig gemaakt. De meest verbreide eerste in druk die de door „premier" Ferhat Ab bas voorgelezen verklaring te Parijs te weeg heeft gebracht is, dat zij hoege naamd geen basis levert waarop voor Algerije tot het spoedig sluiten van een bestand zou kunnen worden geraakt. Zulks niettegenstaande de verklaring dat zij de door president De Gaulle aangege ven procedure van democratische zelf bestemming in beginsel accepteert en te gen liet einde zelfs zegt, dat de vrede „onmiddellijk kan worden gesloten". Aan dit laatste voegt zij namelijk toe, dat tot dit doel „de voorlopige regering der Algerijnse republiek bereid is met de Franse regering in overleg te treden over de politieke en militaire voorwaar den van een bestand, over de voorwaar den en waarborgen ter tenuitvoerleg ging van de zelfbestemming". En de „voorlopige regering" brengt zich bo vendien uitdrukkelijk naar voren als „de behoedster en de waarborg van de belangen van het Algerijnse volk, tot dat dit zich ln vrijheid heeft uitgespro ken". Met een en ander poneert de opstan delingenleiding zich duidelijk weer eens als de aangewezen enige gesprekspartner ook „politiek". Daarbij komt nog dat ten aanzien van de voorwaarden waaronder de Al gerijnse zelfbestemming zou moeten plaats vinden, de verklaring reeds zegt dat deze niet plaats kan hebben „onder de druk van een bezettingsle ger van een half miljoen man en on der de druk van een administratief apparaat, waarvan de tradities van verkiezingsbedrog bekend zijn" en terwijl een vierde der bevolking opge sloten zit in gevangenissen of kam pen of in ballingschap toeft. Andere meer concrete punten waar op de stellingname der „voorlopige re gering" het plan-De Gaulle verwerpt een plan dat, zoals men zich zal her inneren is voorgedragen als generaal De Gaulles laatste definitieve woord zijn: 1. Algerije vormt een enkele nationa le entiteit en een sociologische eenheid. Een toepassing van het beginsel der zelfbestemming, die een verdeling van Algerije tot gevolg zou hfebben, is on aanvaardbaar. 2. Frankrijk kan geen eigendomsrech ten doen gelden op de rijkdommenvan de Sahara (de olie). 3. Onderwerping van de keuze van het Algerijnse volk aan de goedkeuring van het Franse volk betekent niet meer of minder dan een ontkenning van de zelfbestemming en de democratie. De wervelstorm genaamd Vera, die in het afgelopen weekeinde Japan heeft getroffen, smeet bij Nagoya het 2400 ton metende Engelse vrachtschip Changsha op het strand. Volgens de berichten konden alle leden van de bemanning zich in veiligheid stellen. (Van onze Haagse redactie) Het besluit van de Nederlandse Tele visiestichting om slechts fotografen van het A.N.P. in de studio's toe te laten is door staatssecretaris mr. Y. Schol ten van O. K. en W. vernietigd. De staatssecretaris bevestigt dat het be sluit van de N.T.S. naar zijn opvatting „een veronachtzaming van de publieke opinie en feitelijke belemmering van de uitoefening van de taak van dc pers be tekent." De vernietiging van dit besluit is dan ook gegrond op overwegingen van algemeen belang, zo blijkt uit het antwoord van mr. Schol ten op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. van Someren-Downer (WD). Voorts heeft de staatssecretaris ver nietigd het besluit van de N.T.S. om het weekblad T.V. van het betrekken van bovenbedoelde foto's uit te sluiten. De staatssecretaris heeft het bestuur van de N.T.S. in overweging gegeven in overleg te treden met de besturen van de Nederlandse Vereniging van Fo tojournalisten, de Nederlandse Dagblad pers en het A.N.P. om tot een meer aanvaardbare regeling te komen. Hier bij dient zowel het belang van de N.T.S. en de omroepverenigingen bij een goe de gang van zaken in de studio's als het algemeen belang in aanmerking te worden genomen. Toelichting Blijkens een toelichting van het de- parlement O. K. en W. heeft de staats secretaris zijn beslissing ten aanzien van het fotograferen in de studio's ge grond o.a. op de navolgende overwe gingen: 1. Hij acht het van groot belang dat het publiek zo geschakeerd mogelijk kan worden voorgelicht omtrent een zo invloedrijk communicatiemiddel als de televisie, waarvan de kosten hier te lande uit gemeenschapsgelden worden bestreden. 2. Hij acht weliswaar de goede gang van zaken in de televisiestudio's, meer in het bijzonder de daar vereiste orde en rust, een rechtmatig belang, dat de N.T.'S. moet dienen, doch hem is niet gebleken, dat dit belang uitsluitend kan worden gediend door de meest extreme maatregel die gelegen is in het verle nen van een monopolie aan één foto persbureau, te meer niet daar het be stuur van de N.T.S. geen enkele po ging heeft gedaan om in overleg met de ten deze eveneens belanghebbende groep van fotojournalisten tot een zo danige regeling te geraken, waarbij zo wel de goede gang van zaken in de te levisiestudio's als het belang van het pu bliek voldoende in aanmerking wordt genomen. 3. Indien enig rechtmatig belang be perkingen van het recht tot vrije nieuwsgaring zou vereisen mag dit niet dan in uiterste noodzaak er toe leiden, dat de nieuwsvoorziening waaronder foto's zijn begrepen, een monopolistisch karakter krijgt. Van deze uiterste nood zaak ten deze is de staatssecretaris niets gebleken. Met betrekking tot het besluit van de N.T.S. het weekblad TV uit te sluiten overweegt de staatssecretaris dat een besluit tot uitsluiting van één bepaald persorgaan van het verkrijgen van fo to's weliswaar gerechtvaardigd zou kun nen zijn, bijvoorbeeld als het betreffende persorgaan rechten van de N.T.S. of van de omroepverenigingen zou schen den, doch van dit laatste is tot nu toe niets gebleken terwijl evenmin is ko men vast te staan dat enige andere re delijke grond heeft bestaan voor de on derhavige uitsluiting. De Indonesische regering heeft gis teren de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Subandrio, be noemd tot voorzitter van een nieuw, acht leden tellend actie-comité, dat tot taak heeft, leiding te geven aan de campagne voor de overdracht van Ne derlands Nieuw Guinea aan Indonesië. Dit comité, waarin drie hooldofficieren zitting hebben, is rechtstreeks onderge schikt aan president Soekarno. De in stelling van het comité werd bekend ge maakt onmiddellijk na een bijeenkomst van het Indonesische kabinet. De staatssecretaris mr. Y. Scholten heeft twee besluiten van het bestuur van de Nederlandse Televisie Stich ting vernietigd in het algemeen be lang, te weten: het besluit aan het Algemeen Nederlands Persbureau het uitsluitend recht tot fotograferen in de televisiestudio's te verlenen en het besluit het weekblad T.V. uit te sluiten van levering van de door het A.N.P. genomen foto's. Het is voor het eerst in de geschie denis van de N.T.S., zo zegt men, dat een besluit zo rauw wordt ver nietigd. De N.T.S. en ook het A.N.P. hadden zich deze openbare terecht wijzing kunnen besparen, als zij meer geluisterd hadden naar de bedenkin gen, die uit journalistieke kring vóór en na de bekendmaking van de plan nen waren geuit. Men stelde zich in Hilversum al te hooghartig op het standpunt baas te zijn in eigen huis, met verwaarlozing van de publieke functie van omroep en televisie. De grondslag van het standpunt van de N.T.S. was van feitelijke aard. De bekrompen ruimte in de studio's en de zenuwachtigheid van het artis tieke personeel zouden het geloop van fotografen niet meer toelaten. Een beroep op noodtoestand der halve, waarvan men het bestaan al dan niet kon geloven, doch waarvan buitenstaanders het niet-bestaan niet konden bewijzen. Van de zijde van de pers kon méb, er dan ook voor pleiten „zolang mogelijk zoveel mo gelijk" fotografen toe te laten, het was tenslotte aan de N.T.S. te beslis sen of er plaats wat voor meer dan één fotograaf. Pat was immers een vraag van feitelijke 'aard. Ook de staatssecretaris heeft deze vraag niet kunnen beantwoorden. Hij heeft het afgekeurd, dat aan het A.N.P. een monopolie werd verleend zonder voorafgaand overleg met de Vereni ging van fotojournalisten, er is een besluit vernietigd, maar wat er wel gebeuren moet is onderwerp van nader overleg tussen de betrokkenen- Voorlopig valt er van te zeggen, dat het wel meer voorkomt, dat een toe loop van journalisten en/of fotogra fen wordttegengegaan en dat er slechts een beperkt aantal wordt toe gelaten. Het is dan gewenst, dat bij dat beperkte aantal altijd een foto graaf of journalist van het A.N.P. is, omdat het A.N.P. tenslotte een insti tuut van de bladen zelf is dat alle bladen vertegenwoordigt en..., be dient. Hier komen wij op een tweede en nog belangrijker thema. Uit de mede delingen van de staatssecretaris blijkt immers dat het voor hem vaststaat dat er een besluit was van de N.T.S. geen foto's te doen leveren aan het weekblad T.V., uitgave Misset Doe- tinchem, hoofdredacteur De Ruwe. Dit weekblad is oppositioneel, het concurreert met de omroepgidsen van de omroepverenigingen en is in het algemeen tegenstander van het huidige omroepbestel. Als zodanig is dit weekblad ons niet bijzonder dier baar, doch dit mag geen rol spelen bij de beoordeling van de journalis tieke figuur van uitsluiting. Uit de mededelingen van de staatssecretaris vernemen wij voor het eerst, anders dan in de vorm van een vermoeden, van deze uitsluiting. Tot nu toe heeft men van de zijde van het A.N.P. niet met zoveel woorden toegegeven dat men deze uitsluiting in de zin had. Wij hebben gegronde redenen aan te nemen, dat deze uitsluiting in ieder geval niet zou zijn doorgegaan, om dat de pers zelf, wanneer zij eenmaal duidelijk zag wat er aan de hand was, dit zou hebben verhinderd. Gis teren werd ons van de zijde van het A.N.P., helaas wel erg laat, de cate gorische verklaring gegeven, d'at aan het weekblad T.V. wél zou worden geleverd. Misschien wierp het ver- nietigingsbesluit van de staatssecre taris hier zijn schaduw vooruit. Wij geloven echter, dat ook zonder dit vernietigingsbesluit het A.N.P. als het er op aan kwam niet verzaakt zou hebben aan zijn publieke taak nieuws, ook fotonieuws, te leveren aan ieder die er om vraagt. Het A.N.P. is een zelfstandig instituut, dat zich niet in dienst kan steXlen van zijn nieuws bron. Dat het A.N.P. dit blijkbaar aan de N.T.S. niet onmiddellijk dui delijk heeft gemaakt, illusies omtrent mogelijke uitsluiting van het week blad T.V. bij de N.T.S. heeft laten voortbestaan, en in de afgelopen we ken verzuimd heeft publiek een dui delijk standpunt in te nemen, mag wel een fout heten. Op tragische wijze is vanmorgen om streeks negen uur in de Koningstraat te Haarlem de 13-jarige Henk Vink uit de Mentawistraat in Haarlem-Noord om het leven gekomen. De jongen stond met zijn moeder op weg naar het Grote Gasthuis voor controle met zijn fiets te wachten voor het stoplicht, dat rood was. Schuin voor hem stond een grote vrachtauto stil. Toen het licht op groen sprong ging de vrachtauto oprijden. De' jongen wilde ook op zijn fiets stappen, maar gleed blijkbaar uit en viel vlak voor het achterwiel van de auto. Hjj werd over reden en is kort daarop aan de ver wondingen overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Grote Gasthuis overgebracht. Engeland Koning Boudewijn is gis teren per vliegtuig in Schotland aange komen, waar hij deze week, onder de naam mijnheer B. van Retie, zal deel nemen aan een golftoernooi. Direct na aankomst begaf hjj zich naar het kas teel van Balmoral, waar hij de gast is van koningin Elizabeth. Het is zijn eer ste bezoek aan de Britse koningin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1