NYV zal uitvoering vrijere loonpolitiek niet in de weg staan Vijf maanden voor jongeman die politie-agent mishandelde Via braille tot hoofdakte Nietes welles ÉÈlJL Journalist" zwerft door de wereld en vervalst zijn pas Sonning-prijs voor Alb. Schweitzer Besprekingen niet KAB en CNV over regeling van stakingsrecht stunc Cthztid de afy. weduww -m ww&Hwefr (AMtV.) Daden op korte termijn Overdreven Voor Haagse rechtbank tien maanden gevangenisstraf geëist Mcj. Stringa tweemaal onderscheiden Voorzitster Kath. Arbeiders vrouwen-beweging Balans van opstand in Indonesië Lijdt niet langer ROEMERS OP CONGRES IN UTRECHT: Versnelde procedure te Breda Cornelia Doelman „Tjitjalengka" medio oktober op terugreis Als de schade meevalt Heidebrand op scliiet- terrein bij Oldebroek (die Ut vwz de Belgische Reinaert- prijzen toegekend Avonturier met gladde tong WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 Eau de Cologne Parfu m 5üf,NGOi2 petroleum DE HAARDOLIE zuinig - geen roet - meer warmte OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM HéEl buhalfwezeniser Detectiveverhaal van Nederlander bekroond Kleuter verdronken 99' Aan dr. Albert Schweitzer is dinsdag de eerste echte „Sonning-prijs" uitge reikt, wegens zijn ziekenhnisarbeid In de oerwouden van Afrika. Hij nam een cheque van 100.000 kronen in ontvangst. Het Sonning-fonds is in 1948 gesticht door C J. Sonning, een Deense journalist, die een fortuin had gemaakt in de handel in onroerende goederen. Het fonds begon met een kapitaal van 1.700.000 kronen en de opzet was met de uitkeringen te beginnen wanneer 3.000.000 beschikbaar zou zijn. Leoni Sonning, de weduwe van de stichter van het fonds, zette zijn za kelijke activiteit met groot succes voort en thans heeft het fonds de vereiste grootte bereikt. Op eigen initiatief ech ter heeft de weduwe Sonning reeds twee speciale prijzen verleend in 1950 kreeg Sir Winston Churchill 100.000 kro nen en in mei van dit jaar ontving Igor Strawinsky 50.000 kronen. Candidaten voor de prijs worden aanbevolen door een of meer Europese universiteiten. De uiteindelijke keuze wordt gedaan uit een commissie van zeven Deense pro fessoren. De Sonning-prijs is een soort Nobel-prijs die alleen voor Europeanen bedoeld is en wordt verleend wegens eminente, niet-materialistische culture le prestaties. (Van onze Haagse redactie) De oprichtster en voorzitster van de Katholieke Arbeidvrou wen-beweging, mejuffrouw C. H. M. Stringa, is dinsdag dubbel onderscheiden. Tijdens de .jaar vergadering van de K.A.V. in gebouw Amicitia in Den Haag werd haar de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt door rector A. van den Heuvel, geestelijk adviseur van de K.A.B. De burgemeester van Rijswijk, drs. A. Th. Bogaardt, maakte tijdens de af scheidsreceptie van mejuffrouw Strin ga bekend, dat zij benoemd was tot rid der in de orde van Oranje Nassau. Me juffrouw Stringa nam afscheid uit de dienst van de K.A.B.Zij is ook dioce saan leidster van de K.A.V. in de bis dommen Haarlem en Rotterdam. In december zal zij door de K.A.B. worden gehuldigd. In de afgelopen twaalf maanden heb ben de troepen van do Indonesische re gering meer dan 12.000 opstandelingen onschadelijk gemaakt" aldus heeft de woordvoerder van bet leger, luit.-kolo nel llarsono op een persconferentie in Djakarta verklaard. In dezelfde periode zijn ongeveer 3.000 manschappen van de veiligheidstroepen gedood, gewond, of als vermist opgegeven gedurende mi litaire acties, zei hij. Volgens Harsono gaan de opstande lingen in het verspreide opstande- meer over tot de guerilla-strtjd. De re gering voert operaties uit die ten doel hebben ..gevaarlijke concentraties te voorkomen". Een van de meest drin gende pogingen die in Noord-Oost-Su- mat.ra wordt ondernomen, zei Harsono, is het beschermen van de gebieden waar de grote ondernemingen liggen. Advertentie door reumatiek, spit, Ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in ai die gevallen snel en afdoende de pijnen Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschade lijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95. t 2.40 en f 8.88 Advertentie Een geur vol romantiek en mef een betoverend eigen karakter Een unieke creatie van het Wereldhuis "47U" 1 (Van onze correspondent) Zaterdagavond jongstleden werd een politieagent in Bergen op Zoom, die drie baldadige jongelui wilde aan houden, door deze zodanig mishan deld, dat hij met een ernstige kaak- fractuur in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. Dinsdagmorgen stond de oudste van de drie jongens, een 19- jarige monteur uit Bergen op Zoom voor de Bredase politierechter te recht. Snel recht werd, gezien de ernst van de feiten, noodzakelijk geacht door de officier van Justitie mr. K. Thijssen. Dc twee andere verdachten, vijftien en zestien jaar oud. zullen voor de kinderrechter terecht moeten staan. Het drietal was met een meisje van zestien jaar negen café's binnen ge weest en ze hadden negen glazen bier gedronken. Het meisje dronk limonade, vermouth en donker bier. Op de Kre- merstraat trokken de jongens bij een winkelpand papier van pilaren af. Het meisje waarschuwde hen niet baldadig te worden. Dit deed ook een juist passe rende agent van politie. Toen hij een Ze was acht jaar, Cornelia Doelman, toen de Duitse solt daten in 1944, op de boerderij van haar vader, gelegen on der Vlaardingen, ren pantservuist on derzochten. Een der soldaten verwijder de een beveiligings- palletje. Hij had dit niet mogen doen, wera vader Doel man later verze kerd. Er volgde een ontploffing. Tot de slachtoffers behoor de Cornelia, die toe vallig voorbij kwam. Haar gezicht, werd deerUjkxerminkl en ze verloor tevens het licht in haar ogen Nu zit ze tegen over ons, als een waardige volgelinge van de grote Helen Keiler. O, hadr leven is zo heel anders ge weest dan het mijne is, verzekert me j. Cornelia Doelman, een van dc eerste blinde onderwijzeressen met hoofdakte in Nederland. We zitten tegenover haar in het gezellige .met klimop begroeide huis aan de Voorstraat te Vlaar dingen. waar ze nog wat uitrust van al het geblok voor het examen. Haar stem klinkt helder en opgewektToen ze de kamer binnenkwam, deed ze dit resoluut en zonder enige behoefte aan rondtasten. Op de klank van onze stem greep ze onze liand cv met de enigszins nadrukkelijke intonatie van een geboren onderwijzeres verzoekt ze ons, van wal te steken. Geboren onderwijzeres en tevensonderwijzeres, want Cornelia Doel man heeft reeds op verschillende scholen gehospiteerd. Ze is een der beste leerlingen van het christelijk blindeninstituut Bartimeus te Zeist en daar gaat ze in januari de kinderen les geven. Maar tevens verder blokken, want ze wil de lagere akte l.o. Duits halen. Dat opent, ae mogelijkheid, bij het mulo-onderwijs te komen en bovendien, voor de b.l.o waartoe het onder wijs aan blinden behoort, zal binnen afzienbare tijd 'eveneens een biiakta eis worden. Ja, op haar negende jaar werd ze naar Bartimeus gezonden, na enkele maanden in ziekenhuizen te hebben gelegen. Eerst had een onderwijzeres van de lagere school te Vlaardingendie het speciaal om haar had geleerd haar in het brailleschrift ondciwezen. Zc kon reeds lezen en schrijven in braille, toen ze naar Zeist ging. In 1951 (leed ze eindexamen, voor dc uio, in Bussum, niet een. klein clubje blinden, die vrijstelling kregen voor meet kunde en tekenen. Maar Cornelia Doelman was goed fn handwerken en daarin heeft ze reecis les gegeven. Na het ulo-diploma verwierf ze diploma's voor typen en Nederlana.se, Engelse en Duitse handelscorrespondentie. Van Bartimeus uit, waar ze intern bleef, ging ze hierna de kweekschool Jan van Nassau te Utrecht bezoeken, waar ze alle leerstof in braille verwerkte Ze was er de enige blinde leerlinge, deed er mee aan gymnastiek, maar les er in geven, dat ging later toch niet zo goed. Intussen, de interessantste tijd als hospitante beleefde ze in Duitsland op ae Rheinische Blindenbildurigsanstalt te Duren bij Aken. Negentig pro cent der leerkrachten en leerlingen is op deze staatsschool katholiek. De huishouding wordt door religieuzen gedaan. Men had er haar uitgenodigd en hei lukte haar. in het Duits les te geven en met de leerkrachten, van wie er enkele Evangelisch waren, over het vraagstuk van het onderwijs aan blinden van gedachten te wisselen. Ook met de kinderen kon ze het goea vinden. Tijdens een les in Heimat- kuncle vertelde ze over Nederland. Met de kinderen maakten ~e tochtjes Ze ging naar de Dom van Keulen, waar een maquette haar in staat stelde, zich enigszins een voorstelling van dit prachtige bouwwerk te vormen' Voorts maakte ze een bedevaart mede naar een bekend pelgrimsoord en bracht een bezoek aan de Dom van Aken. Omdat ze van muziek houdt (ge porteerd voor klassiek), had ze er met grote aandacht de godsdienstige plechtigheden gevolgd met de in Duitsland zo geliefde, uitbundige mu-ikale begeleiding. Cornelia Doelman vertelde ons nog van de prettige contacten welke Bar timeus met Grave onderhoudt. En, zo voegde ze er aan toe. blijk 'gevend goed op de hoogte te zijn van hetgeen er in haar wereld in het onderwijs plaats vindt, naar ik meen zijn er in Grave pas twee blinde meisjes tot onder wijzeres opgeleid en geslaagd ook van de jongens vastpakte, werd hij door alle drie tegelijk aangevallen. Minstens tien keer werd de agent tegen het hoofd geslagen. Zijn onderkaak werd gebro ken. Drie uur lang is een tandarts in de nacht met hem bezig geweest om dc noodzakelijke hulp te verlenen. Er moesten drie spalken worden gelegd. De verdachte verscheen voor de po litierechter met gebogen hoofd. Zijn_ lef- jasje, blauwe broek met nauwe pijpen en suèdeschoenen accentueerden zijn stijl". Hij sprak nauwelijks verstaan baar. Dc officier van Justitie vond de feiten bijzonder ernstig. Hij gaf de politic de verzekering, dat het openbaar minis terie achter haar staat, zeker als haar gezag wordt aangetast. Men kent het gezegde: zachte heelmeesters maken stinkende wonden. „Ik hen ervan over tuigd, mijnheer de politierechter, dat u een gestreng heelmeester zult zijn", al dus de officier, die zes maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk met bevel tot onmiddellijke gevangenneming eiste, wegens zware mishandeling. De. ver dachte barstte in snikken uit. Hij vroeg met door tranen verstikte stem hem nog een kans te geven. De politierechter wees hem op de door hem bedreven aantasting van het ge zag, en het gepleegde verregaande ver zet en op de gevolgen daarvan voor de betrokken agent. Clementie bleek on mogelijk. De straf werd vijf maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming, mede als een voorbeeld voor ,,dc geestver- Vanten. van de verdachte in Bergen op Zoom en in heel ons land", zoals de offi cier in zijn requisitoir had gezegd. In zijn rede ter opening van het van daag in Utrecht begonnen driejaarlijks congres van liet Ned. Verbond van vakverenigingen heeft de tweede ver bondsvoorzitter, de heer D. Roemers, er geen twijfel over laten bestaan, dat het NVV bezwaren heeft tegen de vrije re loonpolitiek. Dat heeft sommigen tot de conclusie gebracht, zo zei hij, dat liet Verbond zich van medewerking aan de uitvoering van deze loonpolitiek moet onthouden. Dit nu noemde de lieer Roemers voor een democratische vakbeweging een onhoudbaar stand punt. „Een democratisch tot stand geko men beslissing moet in het algemeen uitgangspunt zijn voor ons beleid en wij dienen met de regeringsbeslissing reke ning te houden, hoe onjuist wij die be slissing overigens achten. Daarom ver leent het NVV zijn medewerking aan de uitvoering dezer politiek, doch zulks betekent niet dat het verbond zijn kri tiek op de uitgangspunten zal opgeven. De twee voorzitters hadden weinig be wondering voor de methode, waarop het resultaat van h0: overleg in enkele be drijfstakken (groot-metaal en grafische industrie) is beoordeeld. Hij zei de in druk te hebben dat de huidige regering terugschrikt voor haar eigen beleid. „Wij blijven Vet onjuist vinden, dat bepaalde groepen werknemers van een aandeel in de stijgende welvaart worden uitgesloten op grond van om standigheden, die zij in het geheel niet kunnen beïnvloeden. De maatstaf van produktiviteit per bedrijfstak is niet alleen sociaal onrechtvaardig, hij is ook economisch onhoudbaar", zo voegde hij er aan toe. Sprekend over het prijsbeleid in de afgelopen drie jaren zei de heer Roe mers. het doel van de regering, nl. sta bilisatie van het prijspeil, graag te on derschrijven. Hij gelooft evenwel niet dat de gevolgde procedure, met name het beroep op vrijwillige medewerking bij het optreden van spanningen, effec tief kan zijn. Japanse technici zullen het aan do grond gelopen Nederlandse schip Tjitja- lengka voorlopig inspecteren op schade, zo heeft een woordvoerder van de Ko ninklijke J ava-China-Paketvaartlijnen N.V. te Tokio verklaard. Het bijna elfduizend ton metende schip was zaterdagavond door de ty foon Vera nabij Jokkaitsji aan de grond gezet. Alle passagiers aan boord van het schip, met uitzondering van 24, werden aan land gezet, voor kapitein P. Hoetjer het schip en zijn bemanning van 185 koppen de Ise-baai nabij Nagoja bin nenbracht om beschutting voor de storm te zoeken. Toen het schip in Japan arriveerde, bevatte de passagierslijst ongeveer tachtig buitenlandse namen. Twaalf of dertien zijn Nederlanders en de andere passagiers kwamen uit Zuid-Amerika, Zuid-Afrika, Singapore en Hong Kong, plaatsen die het schip heeft aangelopen alvorens naar Japan te komen. De bemanning omvat ongeveer 20 Ne derlandse officieren. De overige leden zijn Chinezen of Japanners. De woordvoerder zeide dat het er naar uitziet dat de schade aan het schip niet al te ernstig is. Het schip zal naar Jokohama worden gebracht, daar worden nagezien en als blijkt dat de schade meevalt, zal het 13 oktober weer naar Nagoja vertrekken. Vandaar gaat het naar Kobe om 17 oktober de terugreis te beginnen naar Zuid-Ameri ka, via Zuid-Afrika. Met de overeenstemming over de ar beidstijdverkorting in twee belangrijke bedrijfstakken en de sanctionering van het akkoord door het College van Rijks- bemiddelaars is voor Nederland de weg betreden, aan het einde waarvan de vrije zaterdag zal zijn verkregen, aldus de tweede voorzitter. De heer Roemers bepleitte in het ver volg van zijn rede een wettelijke rege ling van het stakingsrecht, indien mocht blijken dat uit het geldend recht een ondermijning van het stakingsrecht voortvloeit. „Er zijn thans besprekin gen met de KAB en het CNV gaande teneinde te trachten tot een gezamen lijke conclusie te komen". In de jaren 1957 en 1958 heeft het NVV voor de eerste maal na de tweede wereldoorlog een aanzienlijk ledenver lies moeten boeken. Het nettoverlies be droeg bijna 24.000 leden. Sinds 1 janu ari is het ledental weer gestegen tot 482.394. Advertentie voor oliehaarden mei het hoogste rendement Tijdens schietoefeningen is dinsdag op het terrein van het artillerieschiet- kamp te Oldebroek een begin van hei debrand ontstaan. De oefenende man schappen zagen geen kans het vuur zon der hulp te blussen. Ongeveer 100 ha bos en hei zjjn verloren gegaan. De brand kon na uren werk pas worden gelocaliseerd. De brandweren van Olde broek, Epe, Doornspijk, Apeldoorn en Heerde hebben het personeel van het schietkamp geassisteerd bij de bestrij ding van de brand. Advertentie O, die discussies, wat kunnen'ze de stemming van een avondje bederven! Stel U voor, U bent in een groot gezelschap en iemand beweert dat de Eiffeltoren 600' meter hoog is. Nu weet U zéker dat dit Parijse unicum 300 meters telt. U gaat er dus fel tegenin. En als U er dan nog een encyclopedie bij haalt- om het even aan te tonen en U hèbt gelijkdan slaat de ander een figuur en heht U ,,een vijand voor Uw leven". Weet U wat? Wees de wijste, praat over iets anders. De toren wordt door discussies niet langer of korter, en U blijft vrienden. Enpresenteer een Gladstone. Want Gladstone is - mèt of zónder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt. SIZE 20 STUKS F U WEDUWEN MEI EÉN OF MEER KINDEREN on 1 vangen pen sioen lor jongste kind ©joarwordl; dan neem! hel pensioen een einde INVALIDE WE DUWEN liven heloverlijdenv.d. man en Weduwen die invalide zijn als heljongslekind 18jaorisonl- vangen pensioen hjdens de duur v.dinvalidilell Zij behouden rechl oppensic of indien zij reeds5 jaqrhi ónNai irhehpi ij reeds; pensioen ngen en 45_ 50jaaroud zijn WEDUWEN50 JAAR OF OUDER 1.1. vaan hel over lijden v.d. man, onlvangen pen sioen hol hel 65e jaar 1 WEDUWEN ZON DER KINDEREN, ONDER DE 50 JAAR hl van hel overlijden vo. man, kunnen een lii- delijke uilkering onKangen van 6maanden lol 2 jaar WEZEN vallen hol 16>aar onder deutlkerinqen, invalide-of sal derende wezen lol 27 jaar \perjoor 1 h per jaar J jgf BU VOLLE WEZEN IS HET WEZENPENSIOEN: Kind lol lOjaar 438 gid pjaar Kind 10-16jaar 660gld ppar EEN KINDERB'JSLAG Voorlekind ca.l84g!d pjoar kinderen p.jaar 4e en5e kind 288gld.p.jaa 2e en.3e kind 'Oogld Invalide of shj- derendkina 16-27jaar 864gld. p.jaar Deuilkeringen en pensioenen kunnen l.z.l worden verhoogd VOOR DE WEDUWEN EN WEZEN VAN VÓÓR I OKI 1959 GELDT EEN OVERGANGSREGELING WELKE OP SOMMIGE PUNTEN ANDERE BE PALINGEN BEVAT DE BEDRAGEN BL'JVENMCHTER GELUK Hel A WW eindigl wanneer de weduwe 65jaar word! Don vail zij onder helA.O.W.- pensioen In Brussel is dinsdag de door de chris telijke arbeidersbeweging in België in gestelde literaire Reinaertprijs voor een detective-verhaal uitgereikt aan de Nederlandse auteur G. A. Homburg voor zijn boek ,,De verkeerde moorde naar". De prijs voor het beste reisverhaal ging naar de Vlaamse schrijver André Pols en voor het beste jeugdverhaal naar Julien van Remoortere. De Rei- naert-prijs voor de beste roman werd dit jaar niet toegekend. Prof. Romme mocht het optredei van oppositieleider mr. Burger it diens rede tijdens de algemene poli tieke beschouwingen terecht als „ge matigd" betitelen. Wie gewend is ge raakt aan de stelselmatige demagogie waarmee „Het Vrije Volk" de laatst tijd aan het begrip „loyale oppositie inhoud geeft, kan er zich slechts ove verheugen dat de heer Burger, al thans binnen de muren van 's land, vergaderzaal, zijn best deed tot eet evenwichtiger beoordeling van he regeringsbeleid. De eerste dag vat de beschouwingen over de eerst Troonrede onder dit kabinet heef dan ook een opmerkelijk rustig ver loop gehad. De felste aanval goli niet de regering, evenmin een Kamer fractie, maar het socialistische partijs blad, dat door prof. Romme in eet scherp geformuleerde aanklacht vat „vals spel" inzake de loonpolitiel werd beticht. Het verdere verloot van het debat zal ons van beide zij-, den van de regeringstafel ongetwij feld voldoende stof leveren om hier op nader terug te komen. De partijen, die geestverwanten it de regering hebben, gaven, in ver schillende bewoordingen, de verzeke ring van hun vertrouwen. Het mees positief spraken de K.V.P. en dt C.H.U. zich uit. Dit lijkt ons eer juiste houding op dit tijdstip, nu dt regering nog niet veel meer heef kunnen doen dan een perspectie openen. De daden zullen uiteraarc beslissend zijn, het perspectief intus sen boezemt vertrouwen in, al heb ben de kritische opmerkingen van dt regeringsgezinde fracties, met namt ter zake van het Lauwerszee-beleic en, vooral, van de loonpolitiek en hei landbouwgarantiebeleid, wel aange toond, dat sommige daden op korte termijn gesteld moeten worden. De heer Burger heeft in zijn redt tijdens de algemene politieke be schouwingen opvallend lang stil ge staan bij het Spanje van generaal Franco. Het is mogelijk, dat een ge brek aan verdere oppositionele brand stof hem hiertoe bewoog. Maar over dreven was het wel. En in zijn strek king bepaald extreem. Naar aanlei ding van een recente Spaanse reis van Nederlandse parlementariërs ont vouwde de heer Burger nogmaals zijn bezwaren tegen het huidige Franco-regiem. Wij kunnen hem daarin geredelijk volgen, al zouden we liever onze bezwaren iets ge nuanceerder uitdrukken. Het extreme van mr. Burgers betoog school even wel in de weigering, welke hij na mens zijn fractie aankondigde om steun te verlenen aan de westelijke verdediging als „de politieke amora- liteit zover gedreven zou worden" dat de Spaanse „fascisten" in het NATO- verband betrokken werden. Nu moet gezegd worden, dat de heer Burger hiet heeft nagelaten de noodzaak van en zijn trouw aan het Atlantisch bondgenootschap in on dubbelzinnige bewoordingen te uiten. Iets wat ons overigens in geen enkel opzicht verbaast. Maar wat beweegt hem dan om zulke dreigende taal te spreken op het moment, dat, buiten ons om en zonder socialistische pro testen, de Verenigde Staten Spanje in het westerse verdedigingssysteem betrekken? Wat beweegt hem om np een zo nadrukkelijke manier te be togen, dat hij het in zijn ogen meest belangrijke in gevaar wil brengen liever dan eventueel een relatief dui-, delijk kleiner kwaad te aanvaarden? Prof. Romme herinnerde er aan, dat de socialisten in de laatste oorlog toch ook het bondgenootschap met de Sovjet-Unie aanvaard hebben in de strijd tegen de nazi's. Men kan er op wijzen, dat men thans ook de steun' van het democratisch niet vlekvrije. Turkije accepteert in het NATÖ- verband, terwijl men zich verder be ijvert om door talrijke bezoeken de Tito's, Gomulka's en zelfs de Khroesj- tsjevs tot meer constructiviteit te be wegen. Het betoog van de heer Burger trekt de verhoudingen zo opzichtig scheef, dat men er wat achter zou jjraan zoeken. Liever dan dat te doen spreken we de hoop uit, dat de heer Burger spoedig onthult slechts de rol te hebben willen spelen van een dreigende Zwarte Piet, die niet echt is. Dinsdagmorgen is in de vijver in het Staatsliedenkwartier te Zutphen de tweejarige Ronald Scholten verdronken. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft dinsdag tien maanden gevangenisstraf zonder aftrek geëist te gen een 35-jarige man, zonder vaste woon. of verblijfplaats, die in juni 1958 te Den Haag valsheid in geschrifte heeft gepleegd in zijn paspoort. Het is de vierde keer, dat verdachte zich aan een dergelijk misdrijf heeft schuldig ge maakt. Zich uitgevend voor journalist zwerft hij sinds de tweede wereldoor log door dc wereld. Do president van de rechtbank be schreef hem als een avonturier, die zich uitgeeft voor free lance journalist en die ook voor de journalistiek gevaarlijk is. Hij heeft zich tegenover journalisten in het Nabije en Verre Oosten onder meer voorgedaan als ballonvaarder, die van plan was per ballon de over tocht van Afrika naar Amerika te ma ken. Met het verkopen van dergelijke verhalen voorzag hij in zijn onderhoud, terwijl hij tevens herhaaldelijk reisgeld wist los te praten van plaatselijke Ne derlandse consuls. Met het vervalste paspoort waarin hij zijn naam had veranderd en het aantal landen waar voor het geldig was reisde hij naar Karachi, waar hjj van de Nederlandse verloren had. Ook zijn nieuwe paspoort vervalste hij, volgens zijn zeggen om te voorkomen dat hij door de Pakistaanse staatsveiligheidsdienst zou worden ge- arresteerd wegens een politieke kwestie uit het verleden. Zowel in Karachi als later in Singapore vertrok verdachte zonder zijn hotelrekening te betalen. „Noodgedwongen", verklaarde hij voor de rechtbank, „omdat ik moest vluchten tijdens onlusten." In Marokko zou de man voorts een fototoestel heb ben gestolen. De verdediger vroeg de rechtbank het nog eens te proberen met een voor waardelijke straf. Op het ogenblik zit verdachte een straf uit voor een eerder gepleegde vervalsing van zijn paspoort. Alles is begonnen, toen hij na de oor log uit Engel-and terugkeerde, waar hij brj de parachutisten had gediend. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil- de niet dat hij het land weer zou ver laten, alvorens hij zijn immigratiekosi ten had voldaan. De man voelde dit als een onrechtvaardigheid. Pleiter legde voorts een verklaring over van de voor malige leider van een Belgische ver zetsgroep, waaruit bleek, dat verdachte 'j zich gedurende de bezetting met levens- ambassade een nieuw paspoort wist los gevaar voor het werk van de onder- te krijgen, zeggende, dat hjj zjjn oudegrondse heeft ingezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5