Dagblad voor Schiedam en omstreken „Topconferentie kennelijk deze herfst of winter55 schilderzelfmet Regering dekt de Congolese munt Ondanks het gevaar dat Belgische franc in haar val wordt meegesleurd In W.-Berlijn hangen weer nieuwe Oostduitse vlaggen Brittannië vandaa naar de stembus MISLUKTE aanslag op premier Kassem van Irak Khroesjtsjev in Wladiwostok: Amerikaanse en Russische leiders ijveren voor een goed wederzijds begrip Nu wolkever in aantocht „Provocatie" die regering in Bonn ernstige zorgen bereidt Zonneschijn voorspeld; Labour wrijft zich de handen Te Chrissemeuje overleden Twee doden bij vliegtuigongeluk Belangrijk besluit te Brussel zuur Vijftien maanden voor zwendelaar in schilderijen Slechts licht gewond aan schouder Het weer CHALET KAAS Vlak na verjaardag Euratom en Nederland Dr. Hirsch en mr. Sassen 19 en 20 oktober op bezoek Op de stations der z.g. „Reichsbahn" Loononderhande lingen in de vleeswaren-industrie Minister Marijnen bezocht Drente en Overijssel Zelfde weertype RUSTIG WEER DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 POSTVERKEER MET INDONESIË Verlaagde tarieven afgeschaft In Suriname Beroemde Britse pier in vlammen ingestort Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. U alleen echt met het merk CHALET'. nieuwe iedamscii e courant Dp Russische premier, Khroesjtsjev, heeft verklaard dat „kennelijk deze herfst of winter" een topconferentie zal worden gehouden. Hij zei dit vol gens United Press International dins dag op een massa-vergadering in Wla- diwostok, waarvan de tekst gisteren door het Sovjet-persagentschap werd vrijgegeven. „Op de topconferentie die kennelijk deze herfst of winter zal wor den gehouden, zal de gedachtenwisse- ling over problemen die de volkeren be zighouden worden voortgezet", aldus Khroesjtsjev. H(j verklaarde dat met volharding en geduld moet worden ge streefd naar een goed wederzijds be grip tussen de Russen en de Amerika nen als waarborg voor een duurzame wereldvrede. Maar op het stuk van on ze maatschappelijke stelsels zullen wij en de Amerikaanse zakenlieden nooit een gemeenschappelijke taal vinden. Laat hen onder het kapitalisme leven en ons onder het communisme en dan zien wie er beter af is. De strijd voor de vrede is echter nu de voornaamste taak en daarvoor moeten we ons met alle krachten inzetten, aldus de Sov jet-leider. Khroesjtsjev herhaalde dat hij het prettig vond met president Eisenho wer van de Verenigde Staten te pra ten. Eisenhower was een wjjs mens die de ernst van de internationale toe stand goed begreep. Khroesjtsjev vertelde dat hij Eisenhowers mening had gevraagd over de uitlating van een vooraanstaand Westelijk staats man dat hij, Khroesjtsjev, bang was voor oorlog en er dus nooit een zou beginnen. Eisenhower had geant woord dat hij militair is en er toch eerlijk voor moest uitkomen zeer bang voor oorlog te zijn. Khroesjtsjev ver volgde: „Slechts een man zonder ver stand kan in onze tijd onbekommerd zijn voor oorlog. Maar het wordt een andere kwestie als een land oorlog wordt opgedrongen. In dat geval zou het onbevreesd moeten zijn omdat vrees de dood zou betekenen. Vrij heid en onafhankelijkheid moeten krachtig verdedigd worden, maar het is onverstandig net zo naar oorlog te verlangen als een haan gek is op kliekjes." Hij betoogde voorts dat zijn recente bezoek aan Peking de solidariteit van China en Rusland bij hun streven naar een gemeenschappelijk doel duidelijk heeft aangetoond. In Amerika was hem eens te meer de juistheid en kracht van het marxisme-leninisme opgeval len. Kapitalisme bestaat uit genadelo ze exploitatie van het werk van mil joenen, aldus de Russische leider. De Russische premier is gisteren na een verblijf van twee dagen in Wladi wostok te Irkoetsk, in West-Siberië, Kort nadat haar omstreeks negen uur de sacramenten der stervenden waren toegediend, overleed woensdagavond in haar woning te Holterhoek, gemeente Eibergen, Nederlands oudste inwoon ster, de weduwe Christina Karnebeek— Backs. Chrissemeuje. die 2 oktober haar 110de verjaardag vierde, was op die dag al verkouden en is sindsdien bedlegerig geweest. Aanvankelijk liet het zich niet ernstig aanzien, doch woensdagmiddag trad plotseling een verslechtering van h ar toestand in. De begrafenis heeft maandag plaats op de r.-k. begraafplaats te Eibergen. Advertentie de verf voor het schilder feest aangekomen, aldus heeft radio Moskou nog bericht. Ook president Eisenhower heeft zich nogmaals uitgesproken voor een goed wederzijds begrip tussen de Russen en de Amerikanen. Hp deed dit in een boodschap aan de twaalfde jaarlijkse conferentie van de Amerikaanse Raad voor handel en industrie. De president betoogde dat aanhoudende waakzaam heid en begrip tussen de landen nood zakelijk zijn voor het verzekeren van een blijvende vrede. In de boodschap, die werd voorge lezen door de onderminister van bui tenlandse zaken Douglas Dillon, zegt de president dat in de gehele geschie denis het verkeerd begrijpen van de bedoelingen van andere landen en het onderschatten van de bekwaamheden en de kracht van andere volken een der voornaamste oorzaken voor het uit breken van oorlogen is geweest. „Deze ervaring indachtig hebben de V.S. in de afgelopen weken nieuwe stappen ge daan om beter begrip te wekken voor hun vredeswil en voor hun vastbeslo tenheid en vermogen tot handhaving van de beginselen van de vrije mens", aldus Eisenhower. Aangenomen wordt dat de president hier doelde op zijn re cente besprekingen met Khroesjtsjev en het streven om de spanning tussen Oost en West te verminderen. De pre sident vervolgde: „Met het oog op de omstandigheden in het Verre Oosten wens ik opnieuw te bevestigen dat de Amerikaanse politiek in dit gebied geen wijziging heeft ondergaan en ik meen dat de gebeurtenissen aldaar in toene mende mate de juistheid van onze hou ding aantonen." Eisenhower besloot: „Behalve begrip en waakzaamheid zijn er ook positieve verrichtingen nodig De koningin zal de voorzitter van de Eurotom-commissie, dr. E. Hirsch, en het Nederlands lid van die commissie, mr. E. M. J. A. Sassen, 20 oktober op paleis Soestdijk ontvangen, aldus is woensdag desgevraagd van het minis terie van Buitenlandse Zaken vernomen. Op de eerste dag van hun bezoek aan Nederland zullen zij de Technische Hogeschool te Delft en het reactoren- centrum te Petten bezoeken. Na de ontvangst door de koningin op de tweede dag zullen de twee leden van de Euratomcommissie naar de K.E.M.A. te Arnhem gaan. 's Avonds wordt hun in Den Haag een regerings diner aangeboden. Op de derde en laatste dag geven zp een persconferentie in het gebouw van de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen te Den Haag en be zoeken zjj N.V. Philips' gloeilampenfa briek te Eindhoven. Van Eindhoven ke ren zij terug naar Brussel. voor de grondvesting van een blijvende vrede. Wij Amerikanen weten dit zeer goed en wij zijn ten volle bereid om rnet onze middelen en arbeid, waar deze nodig mochten zijn, bij te dragen aan de bouw van een betere wereld." Met ingang van 1 november zullen de tot dusver geldende verlaagde porten en rechten voor de verzending van stuk ken en pakketten naar Indonesië wor den afgeschaft en vervangen door de algemeen geldende buitenlandse tarie ven, aldus een mededeling van de pers dienst PTT. De tapijtkever is ook in Veenendaal op verscheidene plaatsen waargenomen. De wolkever is eveneens in aantocht. Bij een grossierderij in wollen goede ren hebben deze kevers reeds grote schade aangericht. In Paramaribo is bekendgemaakt dat er geen hoop is, dat twee inzitten den van een „Aerocom mander'van de Surinaamse luchtvaartmaatschap- PJJ ce,ï ^'l^&ongeluk hebben overleefd. Het vliegtuig, dat dienst deed in de Operatie Sprinkhaan" voor het aan leggen van vliegvelden in het Surinaam se binnenland, is neergestort dicht bij een van deze kleine vliegbases in het gebied van de Paloemeurrivier in Zuid- Suriname. Aan boord bevonden zich, zoals wij gisteren reeds in een deel on zer edities meldden, de eerste piloot Fajks en tweede bestuurder Rudy Kap- pel. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De Belgische ministerraad, die giste ren voor de derde maal in een week tjids aan de catastrofale situatie van de Congolese financiën was gewijd, heeft twee belangrijke beslissingen genomen. Eerst en vooral heeft de regering ermee ingestemd de Congolese munt te dekken. De regering zal onmiddellijk aan de C ongolese schatkist een toelage van anderhalf m>Uard franc schenken. Ver- na^ at r?e Rationale Bank van België ctt™ Centrale Bank van de Belgische minf a^>ni ^re«? verlenen van twee miljard Belgische francs. rwï .kredi.et zal nie' in goud maar in hetttmeSv ,ranc? k«nnen worden terug- tensl°tte tussen de Natio- Sink van P?lsLë en de Centrale wIhiiiii.ii Belgische Congo overeen- en dT ?W„iP e,t Van de Belgische niunt te handhaven. Een akkoord met verreikende «revolten waam K6" °nmW^'-liik kan merken; want is een eenzydige devaluatie van de Congolese franc voortaan uitgeslo ten, de niogelykheid dat vroeg of laat de Congolese munt de Belgische frano gèljj k& besta an.C eUrt de" Om deze financiële hulp aan de Con go mogelpk te maken, heeft de minis terraad er anderdeels in toegestemd gunstig te reageren op het voorïtel van 51KKENS-TJALLEMA PRODUKT (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen vistPr?oSti^et'ijnse co,r<munisten hebben Duitse vla* «Ti, "s*aatsvlaggen", de lJuitse Mag met hamer en sikkel, la ten vervangen, die de Wcstberljjnse po litie dinsdag met geweld moest verwij deren van de m West-Berlijn gelegen (en onder Oostberltjns beheer staande) stations der z.g. „Reichsbahn" (de voor-oorlogse naam, waaronder de Oost duitse staatsspoorwegen nog altijd wer ken). Bewapende patrouilles van de „Bahnpolizei" houden zich thans in de buurt van de vlaggen op, kennelijk om te kunnen ingrijpen, indien de Westber lijnse politie wederom een poging zou doen ze te verwijderen. Een woordvoerder der Westduitse re gering heeft in verband met het hijsen van de Oostduitse „staatsvlag" op de in Berlijn gelegen spoorwegstations ge sproken van een „provocatie", die de regering in Bonn ernstige zorgen be reidt. Toen de O.-Duitse regering bij de wet hamer en sikkel op de Duitse vlag liet aanbrengen, heeft de regering in Bonn daarover gezwegen, omdat het bezoek van de Russische premier, Khroesj tsjev, aan Amerika voor de deur stond eri zij niets wilde ondernemen, dat als .storingsmanoeuvre zou kunnen worden opgevat. De verkiezingen, die het vo rige jaar in West-Berlijn werden gehou den én waarin de communisten 1.8 pro cent der stemmen kregen, hebben ech ter bewezen, dat de Westberii.jn.se be volking van het communisme niets moet hebben en zich derhalve beledigd voelt door de communistische vlag op de stations in West-Berlijn, die tot het territorium van West-Berlijn beho ren, ofschoon het spoorwegverkeer op deze stations door ambtenaren van de Oostduitse „Reichsbahn" wordt gere geld. Op grond daarvan heeft dinsdag de Westberlijnse politie de aanstoot-geven de vlaggen verwijderd. Daarbij kwam het tot ernstige relletjes met Oostduit se communisten, die in de stations op de Westberlijnse politie wachtten, van wie er vier ernstig werden gewond. 87 van de ongeveer 100 vlaggen werden echter „veroverd". Zij zijn gisteren evenwel door nieuwe vervangen. De aangelegenheid zal moeten worden ge regeld door de geallieerde commandan ten van Berlijn, die de officiële bestuur- deren der stad zijn. De bondsregering hoopt, dat het de Oostberlijnse autori teiten zal worden verboden hun vlag in West-Berlijn te hijsen. De bondsrege ring heeft intussen op het in restaura tie zpnde Rijksdaggebouw dat vlak aan de grens tussen West. en Oost-Berlijn LWi enn,Duitse vlag (zonder hamer en sikken laten aanbrengen. Het grootste deel van Southend pier, een van Engelands beroemdste en po pulaire pieren, is gisteravond in vlam men ingestort, aldus meldt UPI. Onge veer tweehonderd personen die op dek- stoelen op de pier van het prachtige najaarswind zaten te genieten, zagen zich plotseling door de vlammen van de wal afgesneden. Zij werden met boten gered. Alle beschikbare plaatse lijke brandweerlieden en hun collega's uit naburige steden bestreden de brand die kort na zonsondergang was uitge broken. de minister van financiën, Van Houte, die, primo, een drastische bezuiniging op de Belgische begroting, en, secundo, nieuwe belastingen' voor een bedrag van tweeëneenhalf tot drie miljard Belgische franc eiste. De bezuiniging zal vooral defensie en onderwijs tref fen. Volgens minister Van Houte zal men het defensiebudget met niet min der dan twee miljard kunnen besnoeien terwijl onderwijs het met zevenhonderd miljoen minder moet stellen op een to tale begroting van vijf tot zes miljard franc. Over de precieze omvang van deze operatie Hakmes is echter nog geen definitieve beslissing gevallen en tegen de eis van minister Van Houte is wel enig verzet gerezen. De CVP-mi- nisters zijn inderdaad van oordeel dat een zo verregaande vermindering van het onderwijsbudget het schoolpact in gevaar kan brengen. Anderzijds heeft de minister van defensie, Gilson, eraan herinnerd dat het Amerikaanse minis terie van defensie, het Pentagon, enke le weken geleden een vermeerdering van de defensieuitgaven met tien pro cent had geëist als conditie voor ver dere Amerikaanse economische hulp aan België. Het is derhalve mogelijk dat men genoemde posten zoveel mo gelijk onaangeroerd zal laten en dat an dere departementen zoals gezondheids zorg de rekening zullen moeten betalen. Alles welbeschouwd zijn de beslissin gen van de kabinetsraad een compro mis tussen de schijnbaar contradic toire opvattingen van minister Van Houte en eerste-minister Eyskens. In de afgelopen 48 uur leken deze opvat tingen zelfs dermate onverzoenbaar dat in de Wetstraat met het ontslag van minister Van Houte ernstig rekening werd gehouden. Verleden zaterdag is minister Van Houte uit de V.S. terug gekeerd waar, zoals bekend, hjj op zoek was naar leningen om de finan ciële debacle in de Congo af te rem men. Deze zending in de Verenigde Sta ten is totaal mislukt. De minister is er alleen in geslaagd b(j een Amerikaanse privé-bank een lening van twintig mil joen dollar af te sluiten, terugbetaal baar in drie jaar. Maar dit bedrag is niet eens toereikend om de vroegere Belgische leningen in de V.S., waarvan de vervaldatum thans is aangebroken, af te schrijven. Alle pogingen van Van Houte om b(j de Wereldbank een lening van honderdtwintig miljoen dollar af te sluiten liepen op een botte weigering uit. De voorzitter Black heeft zonder meer duidelijk gemaakt dat de Wereld bank weigert aan België kredieten te verlenen zolang de regering van Brus sel geen evenwichtige begroting kan pre senteren. Naar men verneemt keerde minister Van Houte naar Brussel .terug met het voornemen de Belgische begroting door een drastische bezuinigingspolitiek in evenwicht te brengen en tevens de Con go zoveel mogelijk aan zijn lot over te laten. Eerste-minister Eyskens heeft zich hiertegen vanzelfsprekend verzet. Bezuiniging noch hogere belastingdruk is volgens de premier aanvaardbaar omdat zij de economische opgang van het land remmen. Anderzijds is de pre mier van oordeel dat België, op de voor avond van gewichtige politieke beslis singen te Leopoldstad, zich niet de weelde kan veroorloven zijn financiële hulp aan de Congo te Weigeren. De mi nisterraad is vooral gezwicht voor de evidentie van laatstgenoemd argument en hij heeft het compromis aanvaard. Intussen wordt te Brussel bevestigd, dat minister De Schrijver zijn in het vooruitzicht gestelde aanvullende rege ringsverklaring over de toekomst van de Congo op zondag 18 oktober zal af leggen. Naar we vernamen stemt de verklaring overeen met het plan dat hier verleden week geschetst is. De hoekpjjlers ervan zijn: complete soeve reiniteit binnen de vijf jaar en een zo ruim mogelijk opgevat federalisme, waarmee behalve de Bantoe-separatis ten uit de Neder-Congo vooral de mijn ondernemingen uit Katanga en Kasai hun voordeel zullen doen. Men schrijft aan minister De Schrijver het voorne men toe aan zijn verklaring een plech tig karakter te verlenen en de voortij dige convocatie van het parlement om streeks 5 oktober ls in dat opzicht in ernstige overweging genomen. De Britse premier, Macmillan (links), met zijn zoori Mauricedie kandidaat is voor het district Halifax. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Vandaag is de dag. Brittannië gaat ter stembus. Dc Engelse morgen droeg mist in de haren, mist van het soort dat zonneschijn voorspelt, en de leiders van de Labourpartij kunnen zich in de handen wrijven. Want het is een arti kel des geloofs voor Britse partijleiders, dat goed weer de Labourpartij helpt bij het vergaren van stemmen. De stoere arbeiderspartij van Groot-Brittannië is volgens de deskundigen overgevoelig voor regen. „Het is een van de meer vreemde aspecten van de democratie", aldus hedenochtend de News Chronicle in een hoofdartikel, „dat zware regen conservatief stemt, terwijl een heldere avond socialist is. Indien het weer zich aansluit bij degenen die het antwoord niet weten, kan alles gebeuren". De geciteerde zin is niet slechts be langrijk om wat zij onthult over de in vloed van het weer op de samenstelling van de volgende Britse regering, maar ook om wat zjj onthult over een geheel ander aspect van deze Britse verkie zingen. Met ,,de democratie" bedoelt genoemd blad de Britse democratie, al dus een accent plaatsend op een van de vele onaangename aspecten van de hui dige verkiezingen in Brittannië. Het was tijdens deze verkiezingscampagne of meer dan ooit het buitenland (Euro pa, Amerika, Roodeschool en Konakri) tijdelijk was opgeheven. Het was als een verkiezing voor een dorpsraad. Het is een misselijke campagne ge weest. Zoals een medewerker van de Times het uitdrukte, hebben zich de politici eerder gedragen als handels reizigers dan als staatslieden. In een van weemoed en weerzin druipend hoofdartikel in de Times van gisteren werd de verkiezing „armzalig" ge noemd. En terecht. De politici heb ben zich gedragen als lieden die schaamteloos erkenden dat zij de kie zers beschouwden als „half idiote egoïsten", zoals het heette in een in gezonden stuk in de Manchester Guar dian. Laatstgenoemd blad behoorde tot de persorganen die zich geroepen hebben geacht om hun lezers aan te sporen de conservatieven de laan uit te sturen. Ook het zondagsblad The Observer gaf zjjn schijnbare neutraliteit prijs en vroeg om steun voor Labour. Nog erger was dat het weekblad „The Spec tator" de vorige week, na vele en vele jaren van bemost conservatisme, vi triool spoot tegen Macmillan en de zij nen, en bad om een Labouroverwinning. Maar zal het helpen? Gisteren op de Londense effectenbeurs gedroeg men zich alsof de conservatieven de verkie zing reeds hadden gewonnen met een veilige meerderheid. Aandelenkoersen bleven stijgen en er was grote vraag naar /staalaandelen. Dat zijn de meest kwetsbare aandelen, want Labour heeft beloofd de staalindustrie te hernationa- liseren. Eenieder die het vreemde ge luk heeft eigenaar te zijn van Britse staalaandelen kan erop rekenen dat bij een Labouroverwinning deze papieren zullen kelderen met astronomische vaart. De liberale News Chronicle, welke een grote rol heelt gespeeld in de oor log tussen de publieke opinie-onderzoe ken, berichtte hedenochtend dat dege nen die tot heden hadden verklaard niet te weten op welke partij zij zou den stemmen, nu naar rechts gezwaaid zijn. Het klinkt plausibel. Gisteren tij dens een ommegang rond de Londense kiesdistricten en tijdens talrijke ge sprekken met de ijverige lieden die ten behoeve van hun kandidaten rond gaan langs de huizen om stemmen te werven, kreeg uw correspondent de in druk dat de conservatieven opeens weer hun optimisme hebben herwon nen. In de vleeswarenindustrie zijn tussen de organisaties va.i werkgevers en werk nemers, partijen bij de landelijke CAO, onderhandelingen gevoerd over het werknemersvoorstel met betrekking tot de toepassing van de gedifferentieerde loonpolitiek in deze bedrijfstak. Over de voornaamste onderdelen is in beginsel overeenstemming bereikt, alleen over enkele secundaire punten moet nog een nader gesprek plaatsvinden, zo wordt ons van werkgeverszijde meegedeeld. „Het Vrije Volk" komt met een ver rassende mededeling: „Wat ons be treft: wij hebben geen belangstelling voor een zaak-Siebe noch voor enige maatregel tegen de man". Na eerst de zaak-Siebe van der Zee gemaakt te hebben en na ver volgens onder een enorme kop met zorg de reacties daarop te hebben ver zameld, wekt het blad met dit stand punt toch wel enige twijfel aan zijn geloofwaardigheid. Strikt genomen, moet men er uit afleiden, dat de re dactie er een bezigheid van maakt, de belangstelling van haar lezers te wekken voor zaken, die zij haar eigen belangstelling niet waardig keurt. Doet zij dit soms meer? is men dan geneigd zich af te vragen. Maar het blad verklaart verder „misselijk" te zijn geworden van dc kritiek, welke het „voor de goede perszeden, de discretie en het fatsoen" heeft opgenomen, blijkbaar ook van dié kritiek, die niet door hypocrisie of socialisten-afkeer is ingegeven. Men behoeft geenszins de tot uiting gekomen gedachten-rijkdom van de heer Van der Zee te bewonderen om het journalistiek gedrag van Het Vrije Volk betwistbaar te achten. Zo als het er staat, lijkt het socialistische blad echter maling te hebben aan de discussie over deze kant van de zaak. Maar wellicht is dit meer flink doen. De meest waarschijnlijke, en eigen lijk ook meest eervolle verklaring van de misselijkheid en bijgevolg, van het plotselinge verlies van belangstelling, lijkt ons, dat druif Siebe achteraf toch te zuur op de maag heeft gele gen- De rechtbank te Amsterdam heeft van ochtend een 49-jarige Amsterdamse koopman terzake van oplichting meer malen gepleegd en poging tot oplichting van twee Deense kooplieden met behulp van waardeloze oude schilderijen ver oordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest van ruim vier maanden. De rechtbank achtte bewezen dat hij deze feiten alleen heeft begaan. De offi cier van justitie had twee jaar met af trek tegen de koopman geëist. Mr. V. G. M. Marijnen, minister van Landbouw en Visserij, heeft woensdag een bezoek gebracht aan zuidelijk Dren te en aan Overijssel, teneinde zich per soonlijk te oriënteren en nadere indruk ken te verkrijgen omtrent het beeld, dat de landbouw in die streken tenge volge van de droogte vertoont. De mi nister, die vergezeld was van de direc teur-generaal van de voedselvoorzie ning, ir. J. A. P. Franke, en ir. C. H. L. Maliepaard, raadsadviseur in alge mene dienst bij zijn ministerie, bezocht onder meer landerijen onder Ruinen, Oosterhesselen, Hardenberg, Wierden, Rijssen en Holten. De voedselcommis- sarissen der beide provincies maakten, ieder voor hun rayon, de tocht mee. Op premier Kassem van Irak is gis termiddag een mislukte aanslag ge pleegd, toen de premier door de Ar Rashid straat in Bagdad reed. Kassem werd in de schouder getroffen en is slechts licht gewond. Zijn toestand is volgens radio Bagdad goed. De gewon de premier werd naar een ziekenhuis in de Iraakse hoofdstad overgebracht, waar hij zich op een balkon vertoonde, nadat men hem gezegd had, dat de be volking van Bagdad zich voor het zie kenhuis verzamelde. Hij hield, op het balkon staande, een rede die later door radio Bagdad v-erd uitgezonden. „Ik ben vastbesloten de doelstellingen van de juli-revolutie (tegen de monarchie) uit te voeren. Dit is een deel van mjjn plicht. Ik ben be reid voor uw zaak te sterven". „De re publiek Irak zal een belangrijke rol spe len in het Midden-Oosten. De verra ders probeerden mjj te vermoorden, zo dat het volk zonder leider zou zijn". ,,Ik vraag u verenigd te blijven.' Ik maak het goed. Allah is met ons", al dus besloot de premier zijn korte 'toe spraak. Volgens de laatste berichten is de bestuurder van de auto waarin Kassem zat eveneens gewond. Verscheidene of ficieren, die de premier vergezelden, zouden zijn gewond. De militaire gou verneur heeft inmiddels een uitgaans verbod voor Bagdad en omgeving van 21 uur tot 5 uur afgekondigd. Het trad reeds gisteravond in werking. In geheel rak rijn ook samenscholingen van meer dan vijf mensen terstond verbo den. In de straten van Bagdad waar gewapende soldaten strategische pun ten bewaakten, was het gisteravond on gewoon druk. In spreekkoren betuigde men zijn sympathie voor Kassem. De scholen zijn vandaag in geheel Irak ge sloten. Het is niet bekend of de dader van de aanslag is gearresteerd. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Hier en daar mist en voornamelijk in het noordoosten van het land plaatselijk nachtvorst. Morgen zon nig weer en warm voor de tijd van het jaar. Zwakke wind. Zon: 6.52—18.02 Maan: 14.29—23.49 De kans op regen is de eerstkomende dagen in ons land nog steeds erg klem. De komende nacht kan er hier en daar mist voorkomen, terwijl, evenals in de afgelopen nacht, voornamelijk in het noordoosten plaatselijk nachtvorst zal optreden. De temperatuur handhaaft zich overdag op een voor de tijd van het jaar hoog niveau. Het rustige weer duurt voort. max. min. neersl. temp temp afgel. gisteren Advertentie Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Weer onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Zd.-Limburg onbewolkt Stockholm zwaar bew. Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbrück Athene mist onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist mist zwaar bew. mist licht bew. 20 21 20 20 21 22 23 22 14 8 15 24 20 24 20 20 20 18 19 16 17 16 19 19 10 6 11 -0 4 1 4 5 6 3 7 7 7 7 5 7 12 3 0 0 5 4 1 -1 13 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 O 0 0 0.1 0 0 0 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1