Dagblad voor Schiedam en omstreken CONSERVATIEVEN WINNEN met versterkte meerderheid Bij Labour wordt ingrijpend gewetensondersoek verwacht Regering overweegt verhoging loongrens tot 10.000 gulden On geregeldheden in de Baliemvallei Volgens eerste berichten enkele tientallen doden SNELLE TOENEMING VAN PARATYFUS-GEVALLEN Khroesjtsjev: „Dit is geen optreden, kameraden" Britse verkiezingen geen nek-aan-nek-race Sir Winston is herkozen Staatssecretaris Roolvink vraagt advies over techtf,.verwikkelingen Havenarbeiders in Y.S. dit weekeinde nog aan het werk Oswald Mosley lijdt nederlaag Koelkast is vanwege hygiëne heslist geen luxe meer Het weer Te weinig voedsel in Wladiwostok VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Vannacht om een uur was het duidelijk, dat de conservatieven van Groot- Brittannië de algemene verkiezingen hadden gewonnen met een gestegen meerderheid. Weliswaar waren vanochtend om acht uur slechts 388 uit slagen bekend van de ruim 600, maar uit deze uitslagen bleek, dat de con servatieven 17 zetels hadden gewonnen van Labour en dat Labour 18 zetels had verloren. De liberalen hadden slechts 1 zetel gewonnen. Het is dqrhalve duidelijk, dat de conservatieven in de loop van vandaag zullen blijken teruggekeerd te zijn aan de macht met een meerderheid van 100 of meer over Labour. Het is dc eerste keer in deze eeuw, uitzonderlijke om standigheden daargelaten, dat eenzelfde partij drie keer achtereen de algemene verkiezingen in Groot-Brittannië heeft gewonnen, en nog wel de derde keer met een opnieuw gestegen meerderheid. De zwaai ten gunste van de conservatieven bedraagt volgens de tot beden beschikbare cijfers nauwelijks anderhalf procent. Maar onder het Britse kiesstelsel is deze zwaai meer dan voldoende om bijna zeker te leiden tot een verhoging van de zelfgenoegzaamheid, waartoe deze partij en haar leider al te zeer ge neigd zijn. Wachtgeld- en werkloosheidsverzekering Lunik III nog steeds in berekende baan Wraakoefening op Nieuw-Gninea Verdubbeling bij vorig jaar? Loonsverhoging voor Vaticaanse employees Verlaging der inkomsten van de H. Vader 8 dec, in Washington: Hervatting luchtvaart- gesprek tussen V.S. en Nederland Tankauto rijdt in V.S. schoolbus aan: 11 doden Nachtvorst Weinig verandering Het weer in Europa Milde kritiek op partijgenoten nieuwe amsche courant as— Harold Macmillan, vanmorgen gevraagd naar zijn oordt kiezingsuitslag, zei: „Het kon niet beter. Ik behoef nii (Van 'Onze Haagse redactie) Het advies van de meerderheid van de S.E.R. tot afschaffing van de loon grens (B900 gulden) van de wachtgeld en werkloosheidsverzekering zal d°"r de regering niet opgevolgd worden. Wij vernemen, dat de regering tot dit be sluit gekomen is na te hebben overwo gen, dat de minderheid in de S.E.R., welke zich tegen deze afschaffing keer de, een zeer belangrijke minderheid is. Het betreffende advies van de S.E.R. dateert van februari van dit jaar. De Werknemers en een onbekend aantal Kroonleden verklaarden zich. vóór de afschaffing, zich baserend op het ar gument, dat er gelijkgerechtigheid moest zijn tussen alle werknemers. De tegenstanders alle werkgeversverte genwoordigers verwierpen dit argu ment en wezen op de geringere kans op werkloosheid bij de hoger betaalde Werknemers, voor wie de werkgevers over het algemeen ook vrijwillige voor zieningen treffen. Zij baseerden zich om op een adres van de Raad van Verenigingen voor Hoger Personeel, Welke Raad erop wees, dat de bedoel de werknemers over het algemeen zelf niets voor een verplichte verzekering voelen. Deze Raad was overigens niet gekant tegen een verhoging van de grens tot ongeveer 10.000. De regering blijkt nu een dergelijke verhoging in oVerweging te fieDDen. In een brief aan de Sociale 1 er/e- keringsraad vraagt staatssecretaris De Amerikaanse regering heeft giste ren het Federale Gerechtshof in New Vork verzocht om met een gerechte lijk bevel et einde' te maken aan dc nu een wéék durende staking van 83.000 havenarbeiders, welke de havens aan de Amerikaanse oostkust heeft ver lamd. Het Hof heeft volgens Reuter verklaard het verzoek in te willigen. Dientengevolge verwacht men dat de havenarbeiders nog dit weekeinde aan het werk zullen gaan. De stap vorm* een onderdeel van de machinerie die president Eisenhower met de toepassing van de Taft-Hartley- Wet in werking heeft gesteld. De ar beiders zullen het bevel krijgen het JJierk over een periode van tachtig da gen te hervatten waarin regeringsbe middelaars zullen proberen bet geschil te beslechten. He1 is de derde keer m Eisenhowers ambtsperiode als presi dent dat hij de wet tegen de vakbond van havenarbeiders hanteert. Roolvink op korte termijn advies over de technische verwikkelingen welke een verhoging tot het genoemde be drag met zich zou brengen. Deze technische verwikkelingen hebben be trekking op het feit, dat een verho ging van de loongrens voor de wacht geld- en werkloosheidsverzekering tot gevolg heeft, dat de coördinatie in de loonadministratie verbroken wordt, doordat nu voor ziektewet, invalidi teitswet, ziekenfondsenbesluit en wachtgeld, en werkloosheidsverzeke ring niet meer dezelfde grens zou gel den. In de loonadministratie zou dat weer tot een kolommetje rheer leiden. Ook op ander gebied Dergelijke verwikkelingen doen zich trouwens ook nog op ander gebied voor. De Ziekenfondsraad heeft de staatsse cretaris verzocht om een tijdeuike rege ling te treffen voor de werknemers die tengevolge van de gedifferen tieerde loonsverhogingen buiten de loon grens voor het ziekenfonds komen te vallen. De Ziekenfondsraad doet dit ver zoek, omdat, zoals bekend, de S.E.R. zich op het ogenblik beraadt over de vraag of niet dfe loongrenzen voor de ziektewet en het ziekenfondsenbesluit zouden moeten worden verhoogd. Komt de S.E.R. tot een positief advies, dan zou dit kunnen betekenen, dat de werk nemers die nu boven de loongrens zijn komen te vallen bij de metaalsector zijjn er dat nogal wat door de verho ging van deze grens er weer onder ko men te vallen, hetgeen nogal wat rompslomp meebrengt. De staatssecretaris schijnt dc moei lijkheden in te zien. Hij heeft althans aan de Sociale Verzekeringsraad ver zocht om te willen nagaan welke techni sche consequenties het verzoek van de Ziekenfondsraad |kan hebben voor de verplichte verzekeringen waarover de Sociale Verzekeringsraad het voor het adviseren heeft, dus met name voor de ziektewet. Aan de S.E.R. heeft de staatssecretaris verzocht om dezelfde kwestie uit een oogpunt van sociaal-eco nomisch beleid te bezien. Over alle za ken is op korte termijn advies ge vraagd. De Russische maanraket Lunik III volgt volgens Tass nog steeds de bere kende baan. Gistermiddag om zes uur was de raket 448.000 kilometer van de aarde verwij derd en 235.000 kilometer van de maan. De snelheid neemt nog steeds af en was op het genoemde tijdstip een halve" kilometer per seconde. In haar baan om de maan nadert de rakef het punt, waarop zij het verst van de aarde is ver wijderd. Zij beweegt zich nu in een vlak dat bp'na loodrecht op dat van de maan baan staat. Zelfgenoegzaamheid is een onaange name ondeugd. Maar gisteren noemde de Times met wrede rechtvaardigheid in een hoofdartikel de Labourparty „de partij van de afgunst". En afgunst is erger dan zelfgenoegzaamheid. Labour heeft deze nederlaag schoon verdiend. Zelfs in deze verkiezing, in een land bulkend van welvaart, hebben de leiders van Labour in hun propaganda de klas- sehaat gepreekt. En zelfs voor de bui tenstaander is het verheugend, dat deze nodeloze inbreuk op de naastenliefde is gestraft met een klinkende nederlaag. De Labourparty heeft 59 jaren lang ge vochten om hqar bestaan. Slechts één keer heeft zij de macht kunnen winnen met een beslissende meerderheid, name lijk in 1945 onmiddellijk na de oorlog. Indien de Labourparty trouw was geble ven aan de humaniteit en de recht vaardigheidszin van haar stichters, zou het haar niet vergaan zijn als deze keer. En nu zal een groot gewetensonder zoek beginnen, dat gemakkelijk ral kunnen leiden tot een desintegratie van de socialistische partij van Groot-Brit- tannië en tot een grondige hervorming van de parlementaire oppositie. Het was even voor een uur heden ochtend toen Gaitskell, de leider van de oppositie, zich genoopt voelde een verklaring te publiceren waarin hij er kende dat de conservatieven de verkie zing hadden gewonnen. ..Wij zijn diep teleurgesteld", zei hij. „Wij hadden ge noopt te winnen, maar wij zijn er niet m geslaagd. Doch het is de wil van het volk, en wij leggen er ons bij neer. Maar ofschoon wij de strijd verloren hebben, zal het gevecht voortduren, en op de duur zullen wij winnen". De zon scheen gisteren over het slag veld. De leiders van Ljabour hadden ge hoopt op goed weer, want volgens oude traditie profiteert Labour bij een ver kiezing van goede weersomstandighe den. Maar het heeft niet geholpen. De zon scheen voor de conservatieven. Voorzover duidelijk is uit de tot heden beschikbare cijfers, w,as de opkomst gisteren enorm, dicht bij tachtig pro cent, en dat in een land waar geen stemplicht bestaat. De brave Britten, die met stijgende geestdrift tijdens de verkiezingscampag ne hadden verklaard tegenover de on dervragers van de talrijke publieke opi nie-onderzoeken dat zij niet wisten op wie zij zouden stemmen, hebben giste ren getoond dat zij alleen maar het kies- geheim hebben willen bewaren. Zij zijn blijkens de cijfers in groten getale ter stembus gegaan om hun geheime stem uit te brengen op Macmillan en de zij nen. Dit was nauwelijks een verrassing. Wat wel een verrassing was, is het feit dat de liberalen over het algemeen meer stemmen afsnoepten van de La bourparty dan van de conservatieven. De partijsecretaris van Labour, Mor gan Phillips, die gisteravond meer dere malen geïnterviewd werd voor de televisiecamera's, verklaarde, toen het duidelijk was dat zijn partij op nieuw was verslagen: „Onze tegen standers hebben succes gehad tenge volge van het feit, dat zij het finan cieel aspect van het Labourprogram hebben uitgebuit. Het electoraat heeft de wind gezaaid en zal storm oog sten." Maar het is niet waar dat de conser vatieven dit aspect van de socialistische verkiezingscampagne hebben uitgebuit. De socialisten hebben hun eigen graf gegraven. Zij hebben de kiezers beloofd dat de ouderdomspensioenen zouden worden verhoogd met vijf gulden per week, als Labour zou winnen. Zij heb ben beloofd dat Labour cle inkomsten belasting niet zou verhogen. Zij hebben eveneens beloofd dat de koopbelasting op pannen, potten en pollepels zou wor den gereduceerd van vijf procent tot nul. En de kiezers van Groot-Brittannië hebben zich domweg niet laten om kopen. Tot de gekozenen behoort: opnieuw Sir Winston Churchill. Alleen was zijn meerderheid in het district Wood ford enigszins gedaald. Arthur Lat ham, zjjn 29-jarige socialistische te genstander, vond dat van zichzelf overigens al een hele prestatie en bij de traditionele gelukwensen, die de verslagen kandidaat aan zijn tegen stander doet toekomen, liet hij dat ook duidelijk doorschemeren. Maar zelfs bestuursleden van de plaatselij ke Labourafdeling gaven toe, dat de ..grand old man" kan rekenen op een aanzienlijk aantal stemmen van men sen, die in feite aanhangers van La bour z(jn, en dat deze stand van za ken zal voortduren zolang de thans 85-jarige zat verkiezen zich kandi daat te stellen. De Labourkandidaat Michael Foot, redacteur van het weekblad van de linkervleugel „Tribune" en broer van de gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, verloor van de conservatieve Joan Vickers. De eveneens uiterst linkse Konni Zii- liacus behield daarentegen zün zetel voor Manchester. De televisiecommentator Johnson Smith, een conservatief, versloeg de sir Winston Cliurchill heeft zijn zetel in hét Lagerhuis behouden. Het was de arbeiderskancudaat mevrouw Lena Je- twintigste keer dat hij kandidaat stond voor het parlement. Op deze foto, die ger in Holoorn en St.-Pancras, een een paar dagen geleden werd gemaakt, ziet men hem in een open auto rondrijden Londens district dat altijd een ooiwerk door zijn kiesdistrict Woodford in het graafschap Essex. Reeds in 1899 dong hij van de Labourparty is geweest. Ian Mikardo, een zeer links georiën teerde Labourafgevaardigde verloor z(jn zetel aan de conservatief J. Ame- De voormalige wereldkampioen op de mijl Chris Chataway won met een stevige meerderheid voor de conserva tieven een zetel in een Londense voor stad. Sir Ian Horobln, staatssecretaris in het conservatieve kabinet, wefd door de Labourkandidaat C. Mapp versla gen. Mevrouw Barbara Castle, een van Labours scherpste critici op de ebn- servatieve koloniale politiek, werd her kozen. Sir Oswald Mosley, de vooroorlogse Engelse fascistenleider werd totaal verslagen in het Londense North Ken sington, waar vorig, jaar rassenrelle- 'tjes plaats hadden. Toen de uitslag bekend was van alle 388 kiesdistricten, die vannacht zijn ge teld. was de stand als volgt: conservatieven: 205 zetels, winst 2t, verlies 4, nettowinst 17. Labour: 180 zetels, winst 3, verlies 21, nettoverlies 18. Jiberalen: - 3 zetels, winst 1, verlies 0, nettowinst 1. Gerekend naar de percentages van het totale aantal uitgebrachte stemmen waren de verhoudingen hls volgt: con servatieven 49,4 procent (in 1955: 49.74 procent). Labour 44-9 procent (in 1955: 46,36 procent) en liberalen 5,1 procent (in 1955: 2,70 procent). Verenigde Staten De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, John McCone, is naar Moskou vertrokken voor een bezoek van tien dagen aan kerninstallaties in de Sovjet-Unie. Hi.i was vergezeld van vooraanstaande adviseurs. (Reuter) naar een parlementszetel, maar hij leed toen een nederlaag. Bij de verkiezingen van 1900 werd hij echter gekozen als „Member of Parliament" voor het district Oldham. 1 In het afgelopen weekeind is het in de Nieuw-Guinese Baliemvallei geko men lot ongeregeldheden, waarbij waar schijnlijk enkele tientallen personen zijn gedood en ingrijpen van het bestuur noodzakelijk was Het directoraat Ned. Nieuw-Guinea van het ministerie van Binnen"andse Zaken in 's Gravenhage ontving donderdag een telegram van het bestuur in Hollandia, waarin de toe dracht als volgt is gereconstrueerd. Tegen het eind-j van de vorige week ging onder de groep Mukoko's die dicht bij de bestuurspost in de Baliemvallei Het aantal paratyfusgevallen bij men sen neemt de laatste jaren sterk toe. In 1953 registreerde men 509 gevallen van paratyfus, in 1958 liep dit aantal tot 3481 op, terwijl men in het jaar 1959 tot 26 september jl. 5219 gevallen con stateerde. Volgens deskundigen moet het werkelijke aantal veel hoger zijn, omdat men, hoewel er een wettelijke registratieplicht is, niet alle gevallen opgeeft. Vaak verwaarloost de patiënt diarrhee, gepaard gaande met koorts en merkt haar als zomergriep aan. Wan- reer alle gevallen die op paratyfus zou den duiden, bacteriologisch werden ge toetst, ou men op de laboratoria han den te kort komen. Er is nauw overleg tussen de verschillende organen van het staatstoezicht op de, volksgezond heid, te weten: de geneeskundige, de veterinaire en de farmaceutische in spectie van de volksgezondheid. Deze organen houden zich in onderling over leg intensief met de bestrijding van pa ratyfus bezig. Op alle mogelijke manieren tracht men ,de haarden van de epidemie op te sporen. In het Salinoneila-centrum (Sal monella is dc wetenschappelijke naam vöor paratyfusbacillen) van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid en in de regionale streeklaboratoria typeert en isoleert men de bacteriën, terwijl men er ook vee] researchwerk doet. Er zijn tal van besmettingsbronnen aan te wijzen, maak er zijn even zovele, die men neg niet heeft onderkend. Wei is gebleken, dat het geïmporteerde vis- en diermeel vaak besmet is met paraty- fusbacteriën. Bij een recent onderzoek stelde men vast, dat van de 228 onder zochte pqrtiien er 23 besmet waren. De invoer van eiprodukten kan ook de be smetting \-eroorzaken, terwijl uitbrei ding van het aantal paratyfusgevallen' onder meer wordt toegeschreven aan de wel zeer warme zomer. Ook in het dierenrijk :s besmetting met paratyfusbacteriën sterk verbreid. De dieren worden hierbij vaak niet ziek, maar blijven zogenaamde „dragers", die weer paratyfusbacteriën met de ont lasting uitschei-den. Deze .„gezonde dra gers" kan men ook zeer wei onder mensen aantreffen, en ook dezen kun nen een bron zjjn voor verdere ver spreiding. Dierenartsen bekaden zich ook Volgens dr. E. H. Kanipelmacher. hoofd van het epidemiologisch onder zoek van het Rijksinstituut, is het zaak. dat men aan de hygiëne de grootst mo gelijke zorg besteedt, ook en vooral in de keukens. Indien men voedingsmidde len van dierlijke oorsprong, die met pa ratyfusbacteriën besmet kunnen zijn, te lange tijd in eer keuken bewaart, kan een sterke vermeerdering der bacteriën optreden. Koeli" noemt dr. Kampel- macher zeer belangrijk en in dit ver band meent hij dat een koelkast be paald geen luxe-artikel is, waarop de regering weeldebelasting moet heffen, maar een nuttig instrument dat de ver menigvuldiging van de paratyfusbacte riën en alle mdere ziektekiemen kan tegengaan. Naar de hygiëne in de slachthuizen stelt men momenteel een onderzoek in op last. ven de veterinaire hoofdinspec tie. Daarna gaat men na in hoeverre men door hersterilisatie van geïmpor teerd dier- en vismeel aan deze be smettingsbron een eind kan maken. Ook de Maatschappij voor Diergeneeskunde houdt zich momenteel met het pro bleem an de paratyfus bezi^. Zater dag zal zjj in Utrecht een symposium organiseren, waai een zestal deskundi gen op salmonella-gebied over de be staande problemen voordrachten houdt.. woont, het gerucht dat een van haar hoofden tezamen met een aantal vrou wen op doorreis naar het zuiden van de vallei door leden van de Asolokowals zou zjjn vermoord. Het is volgens de autoriteiten in Hollandia niet uitgeslo ten, dat dit gerucht door een aantal Mukokokrijgers, die ontevreden waren over de vrede, die het bestuur in het gebied geëffectueerd heeft, verzonnen was, met het doel de strijd weer te doen ontbranden. In ieder geval is achteraf gebleken, dat het gerucht onwaar was. Gebruik makend van de omstandigheid dat de bestuurscontroleur op dit tijdstip op rondreis was om de vrede te bestendi gen tussen de Asolokowals en de Wetti- po-heselo's, verder in het zuiden, trok een groep Mukoko's naar het Asoloko- walsgebied en doodde een aantal vrou wen en kinderen. De overvallers had den hierbij vrij spel. daar het grootste gedeelte van de Asolokowal-mannen naar het Wettipo-heseiogebied was ver trokken in verband met de vredespo gingen van dc controleur. De Asolokowals wreekten zich bij het vernemen van de moord door een aan tal Mukoko's te doden. Hoewel het nog te vroeg is or uit de verwarde geruch ten en berichten op te maken hoeveel doden bij deze ongeregeldheden zjjn ge- Vallen, stelt men het aantal slachtoffers op enkele tientallen. Het bestuur heeft onmiddellijk inge grepen en de personen, die betrokken waren bij de overval, gearresteerd. Er zijn patrouilles uitgezonden om verdere gevechten te verhinderen. De resident van Hollandir. heeft zich naar de Ba liemvallei hegeven om een onderzoek in te stellen. Kardinaal Tardini, de staatssecreta ris van het Vaticaan, heeft gisteren vol gens Reuter tegenover verslaggevers a erklaard dat de paus de loneip der la gere werknemers van het Vaticaan zo danig heeft verhoogd, dat deze thans aanzienlijk hoger liggen dan die van werkers in overeenkomstige posten bui ten het Vaticaan. Dit is geschied opdat de betrokkenen het .noodzakelijke mi nimumloon ontvangen, dat hen in staat zal stellen fatsoenlijk te leven." De kardinaal deelde verder mee dat de post „personeelsuitgaven" van de Vaticaanse begroting met meer dan de helft is gestegen. Dit zal gedeelte lijk worden opgevangen door bijdragen van de katholieken in de gehele wereld, en gedeeltelijk door het verlagen van de inkomsten van de paus. ..Toen de paus bevond dat het niet mogelijk was de sa larissen van de gehele Vaticaanstaf aan zienlijk te verhogen, bepaalde hij dat in de eerste plaats de lonen van de laagst betaalden moesten worden ver hoogd." aldus kardinaal Tardini. De Kerkvorst zei verder dat het sa laris van een kardinaal thans ongeveer 400.000 lire (de iire is ongeveer 0.6 cent) per maand is. tegen 350.000 lire vóór de salarisverhogingen, die voor de werk nemers in de laagst betaalde catego rieën 35 procent van liet loon kunnen be dragen, tegen twaalf procent voor de hoogste salarissen. Het Vaticaan geeft jaarlijks een bedrag van 4.300 miljoen iire (25.800.000 gulden) aan salarissen uit. Tijd mach, 10 ïn officiële kringen te Den Haag heeft het A.N.P. vrijdag vernomen dat het thans wel vaststaat, dat de Amerikaans- Nederlandse luchtvaartonderhandelingen over landingsrechten voor de K.L.M. in de Verenigde Staten 8 december te Was hington zullen worden hervat. Nabij New Brunswick in de Ameri kaanse staat New Jersey is een autobus met middelbare scholieren van Trenton State College na te zijn gestopt voor een verkeerslicht van achter aangere den door een benzinetankauto. Er volg den een explosie en een brand. Beide auto's zijn in vlammen opgegaan, elf inzittenden van de bus zijn om het leven gekomen, zo meldt U.P.I. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op vele plaatsen nachtvorst. Morgen zonnig en ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen oost cn zuidoost. Zon: 6.52-18.02. Maan: 14.29-23.49. Het Europese hogedrukgebied blijft het weer beheersen. Tengevolge van luchtdrukdalingen boven Frankrijk zal de oostelijke wind in ons land iets gaan toenemen. Deze dalingen van de lucht druk hangen samen met een Oceaan front. Dit behoort bij een diepe storm- depressie. waarvan het centrum vanmor gen in het zeegebied tussen IJsland en Groenland lag. max min. neersl. Station Weer temp temp afgeJ. gisteren 24 uur Den Heidei onbewolkt 19 10 0 Vpenburg onbewolkt onbewolkt 21 5 0 Vlissingen 21 9 0 Eelcle onbewolkt 20 3 0 De Bilt onbewolkt 22 1 0 Twente onbewolkt 20 3 0 Eindhoven onbewolkt 22 -0 0 Zd.-Limburg onbewolkt 21 2 0 Stockholm geheel bew. 11 6 0 Oslo geheel bew. 9 8 0 Kopenhagen onbewolkt 35 8 0 Londen mist 20 6 0 Amsterdam onbewolkt 20 5 0 Brussel onbewolkt 22 2 0 Luxemburg onbewolkt 19 5 0 Parijs onbewolkt 22 4 4 Nice onbewolkt 21 12 6 0 Berlijn onbewolkt 19 0 Frankfort onbewolkt 20 4 0 München mist 17 0 0 Züfich mist 19 4 0.1 Genève mist 17 3 0 Wenen onbewolkt 16 2 0 Innsbrück mist 19 0 0 Rome onbewolkt 23 8 0 Madrid half bew. 22 13 3 Lissabon mist 25 12 23 Premier Khroesjtsjev van do Sovjet- Unie heeft volgens radio Moskou in een rede'te Wladiwostok een huisvrouw geciteerd, die tegen hem had gezegd: „Wij zijn blij dat we u hebben ontmoet. Schoenen, textiel, melk en andere goe deren zijn in allerijl naar dc winkels gebracht voor uw bezoek. Kom ons meer bezoeken." Volgens de radio verwekte hij gelach bij zijn toehoorder^ toen hij vertelde dat hjj met de plaatselijke functionarissen gesproken had over het punt dat de vrouw had aangeroerd. „Ik zei dat men toch niet ineens goederen in de schepen kan iaden als spoedig leiders zullen aankomen. Ik vroeg: Als ik vertrek zal men dan de goederen uit de winkels weghalen?" Hij zei voorts dat de huisvrouw had geklaagd over het gebrek aan vis die normaal In de haven beschikbaar is. Ook dit punt had hij met de func tionarissen besproken. „Dit is geen op treden kameraden", aldus Khroesjt sjev. „Men moet ervoor zorgen dat de ze steden een ruime voedselvoorraad ontvangen. Het is zinloos mensen aan de kust te voorzien van vis in blik. Het is ook tijd om de bevolking voldoende voedsel te verschaffen." In deze toespraak zei Khroesjtsjev ook iets over de aanmaak van auto's in de Sovjet-Unie. „Er zullen eens in de Sovjet-Unie ve le auto's worden vervaardigd, maar nu nog niet. Het Russische stelsel voor de aanmaak van auto's zal verschillen van dat in de kapitalistische landen, waar het volk zegt: „Dit is een slechte auto, maar hij is tenminste van mij". In de Sovjet-Unie zal een meer practisch ge bruik van auto's worden gemaakt dan in Amerika. In ons gehele land zullen grote taxibedrijven komen, waar het volk auto's kan krijgen, wanneer het die nodig heeft. Waarom zou iemand zich de hersens pijnigen over de vraag, waar hij zijn auto zal neerzetten en waarom zou hij zich hier ongerust over maken". Het door mij aangegeven stel- sej zal bij ons meer voldoen dan het in de Verenigde Staten gevolgde. Dit geldt zowel voor de bevrediging van de behoefte der gemeenschap', als voor die van de enkeling", aldus Khroesjt sjev.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1