DRAADLOOS CONTACT Quiz-schandaal in Amerika Redt eerst'1i de anderen SUCROSA Roadtest in een notedop Renault Dauphi TV-rug Marconist niet schuldig De avonden worden langer... mm Douwe Egberts Ook televisie-producent bekent geknoei Top"-televisie Vanavond Voor de VARA afgedaan Betere zoetstof ontdekt! DINSDAG 13 OKTOBER 1959 „Utrecht" Bijbelillustraties Hoofdprijzen voor twee Nederlanders Duitse rooftocht in Groningen Radio-apparaten uit etalage meegenomen Overste Fens en de diensttijdverkorting Zijn Zuid-Molukkers Indonesiërs Prins Bernhard terug in Nederland geniet er dubbel van met een heerlijke pijp tabak! mmm in handige plastic tabakszak Madurodam gesloten Examens waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumaciek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37.50 Catherine van Rees- Dutilh overleden Mr. Klaasesz bemoeit zich met de kwestie- De Lier Jongen weggelopen uit gesticht door MARGUERITE BOURCET 51IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 47 (Wordt vervolgd) Zaak Van der Zee - - De advocaten van de van moord be schuldigde Nederlandse marconist Van R. zijn volgens UPI voornemens de be manning van de „Utrecht" vragen te stellen, wanneer het schip deze week in Mobile aanmeert. Zij willen ook de staatsiehut w^ar mrs. Kauffman door de beklaagde zou zjjn geslagen, bezich tigen. De advocaten zeiden voorts dat zij bewezen hebben dat de Nederlandse marconist mrs. Kauffman niet heeft vermoord. Op de internationale tentoonstelling van Bijbelillustraties te Edinburgh zjjn dé beide hoofdprijzen aan Nederlandse kunstenaars ten deel gevallen nl. de eerste prijs aan Ria Exel (Den Haag) en de tweede prijs aan prof. Willem van den Berg (Amsterdam). (Van onze correspondent) Vanmorgen om vier uur is een etalage ruit vernield van een radiohandel aan de Marktstraat in Groningen. Drie radio toestellen werden in een Duitse volks wagen geladen, waarna de dadels weg reden in de richting Boteringesingel. De diefstal werd gepleegd door twee Duit sers, naar de politie meent te weten. De grensposten zijn gewaarschuwd. Naar aanleiding van persberichten als zou het lid van de Tweede Kamer J. J. Fens in een vergadering van de K.V.P.-afdeling Dr. Poels te Tilburg hebben verklaard, dat hfj een tegenstan der zou zijn van de verkorting van de militaire diensttijd, waarover onlangs het rapport van Voorst tot Voorst is verschenen, stelt de heer Fens het op prijs nadrukkelijk te verklaren, dat hi), alvorens zijn rede over tien jaar N.A.V.O. aan te vangen, heeft medege deeld, niet over verkorting van de diensttijd of over het rapport van Voorst tot Voorst te zullen spreken. Naar zijn mening is het onjuist reeds nu, alvorens het door het dagelijks bestuur der K.V.P. toegezegde rapport zou zijn uit gebracht, zijn mening over deze onder werpen bekend te maken. Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Ten Broeke Hoekstra (WD) heeft aan de ministers Luns, Toxopeus en Beerman gevraagd, of het juist is dat bij de in schrijving in het bevolkingsregister van Zuid-Molukkers als nationaliteit wordt vermeld „Indonesisch". Het Ka merlid informeerde verder of het de re gering bekend is dat het allergrootste deel der Zuid-Molukkers in Nederland tegen deze aanduiding ernstig bezwaar heeft en dat bovendien velen van hen door het bezit van een vreemdelingen paspoort of een laissez-passer van een buitenlandse mogendheid de Indonesi sche nationaliteit van rechtswege verlo ren hebben krachtens de Indonesische nationaliteitswet. Tenslotte vroeg zjj of de regering be reid is een einde te maken aan deze voor betrokkenen niet aanvaardbare na tionaliteitsaanduiding. Gisterenavond om omstreeks negen uur is prins Bernhard met een rege- rings-Dakota op Soesterberg geland. 's-Middags was hij na een verblijf van één dag in Rome vanuit deze stad naar ons land vertrokken. Koningin Juliana en prinses Mar griet waren ter begroeting op het vlieg veld aanwezig. De minister van Verkeer en Water staat, drs. H. A. Korthals, brengt 27 en 28 oktober een bezoek aan Friesland om zich o.m. te oriënteren omtrent de plan nen tot indijking en inpoldering van de Lauwerszee. De bewindsman zal van Leeuwarden naar Eelde vliegen over deze zee. Advertentie doitke De miniatuurstad Madurodam is maandag gesloten. Het afgelopen sei zoen hebben 756.271 personen Maduro dam bezocht. LEIDEN, 12 oktober. Doet. gen. II. mej. A. M. E. Bult (Boskoop), mej. E. A. S. Pronk (Den Haeg), B. I. j. Beetjes (Leiden), A. Bijl (Leiden), J. G. Dresscher (Rotterdam), B. J, Kay (USA), R. N. Kellner (USA), H. A E d Koning (Leiderdorp), N. Rijlaars dam (Alphen a.d. Rijn) en N. C. T. de Vries (Scheveningen). Semi-artsex.: mej, H. H. Potgieser (Voorburg), L. Bussemaker (Leiden), P. C. Groeneveld (Den "aag), F. Stols (Leiden) en T. Swelheim (Den Haag). Artsex.: mevr. M. Hendriks-van Hagen (Den Haag) en D. L. Westbroek (Lei den). Doet. Ned. recht: J. D„ Nijzink (Rijs wijk, Z.-H.). Doet. pedagogiek: B M. Reijnders (Monster). Cand. klassieke taal- en letterkunde: E. Alexander UTRECHT, 12 oktober. M.O. Staat huishoudkunde en statistiek: A E. C. Klok (Amersfoort) en H. A. Kluver (Rotterdam). AMSTERDAM, 12 oktober. Cand. theologie: K. A. Deurlo (Amsterdam) en J. Geursen (Haarlem). Doet. geneeskunde: K. van Oostveen, H. Pieterse, R. J. van Steensel, L. H. Loebis (Haarlem), R. S. Brown, B. Fang- giday, F. G. Parisius, Tan Tjong Bok, mej. A. E. Harrebomee, W. R. Kneib (Aerdenhout), T,. H. Bakker, G. B. de Keijser, I. J. Hololtcheff, So Khing Hwie, R. Schücher, H. P. de Boer B. Boode, J. Muller. E. S. Kisch, D. Vrij- moet, mej. W. A. Dijkstra, H. Colle- wijn, R. Kuyten (Haarlem), H. Braat, Ing Tjiong Oh, mej. K. A. Bos, R. S. Reneman, J. G. van'Beek, mej. Y. S S. B. Pape, mej. W. G. M. Dijkman, C. D. A. Verwoerd (Uithoorn), J. Waldman, J. N. Keeman, A. Rengelink, B. Roding (Naarden), J. de Vries (Edam), G. E. Kropveld, A. C. Sundermeijer, mej. J. E. Kooy, mej. H. L. Verhoef, mevr. B. Snijder-Labruyère, C. H. Haber. Nadat een hele reeks getuigen voor de subcommissie uit het Amerikaanse huis van afgevaardigden, die zich be zighoudt niet het onderzoek naar de fraude b(j de televisiequizzes, hebben verklaard, dat zij tevoren waren inge licht omtrent de vragen, die hun zouden worden gesteld, heeft nu ook een tv-pro- ducent toegegeven, dat er met de tv- quizzes werd geknoeid en dat hfj daar aan heeft meegedaan. Het betreft hier Daniël Enright, „uitvinder" en enige eigenaar van een aantal tv-programma's. Enright, eens één van de grote figuren bp de Amerikaanse televisie, gaf toe, dat er door dit schandaal een einde was ge komen aan zijn tv-carrière. De commissie vroeg hem, of hij als de man, die het meest verantwoordelijk voor de knoeierijen is geweest, een sug gestie kon doen, hoe men zulk ge knoei kon verhinderen. Enright ver klaarde niet te geloven, dat het con gres dit probleem kan oplossen door middel van de wetgeving. De beste op lossing is naar zijn mening, dat een commissie in het leven wordt geroepen, welker integriteit aan geen twijfel on derhevig is, om alle vragen samen te stellen. Zolang de vragen worden op gemaakt in hetzelfde gebouw, waar de show wordt geproduceerd, is er alle kans, dat er wordt geknoeid. Inmiddels neeft de commissie nog al tijd geen antwoord ontvangen op haar verzoek aan Charles van Doren, de man, die indertijd een half miljoen gul den heeft gewonnen met een tv-quiz, om voor haar te komen getuigen. Mo gelijk zal zij besluiten om de uitnodi ging te wijzigen in een bevel. Hangen- Adver tentle de het onderzoek van de commissie is Van Doren door zijn werkgever, de National Broadcasting Company, ge schorst uit zijn functie, waaraan een salaris van 190.000 gulden per jaar is verbonden. 59 Granada, één der Britse commerci ële televisiemaatschappijen, heeft pre sident Eisenhower en Khroesjtsjev uitgenodigd om in haar programma „We willen antwoord" op te treden. Als beide staatslieden de uitnodiging aannemen, zullen ze een aantal vragen moeten beantwoorden, die hun door Britse jongens en meisjes tussen zestien en achttien jaar worden gesteld. Het programma kan op een door de beide staatshoofden te kiezen plaats op tele- recording worden vastgelegd en zal ge lijktijdig mogen worden uitgezonden in Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Rusland. Zondagavond is in het St.-Antonius- gasthuis te Utrecht in de leeftijd van 83 jaar overleden mevr. Cathérine van Rees-Dutilh, weduwe van de bekende kunstschilder Otto van Rees, die enige jaren geleden het slachtoffer is gewor den van een verkeersongeluk op de Biltstraat te Utrecht. Evenals Van Rees, was zijn echtge note een bekend artiste. Zij heeft in de jaren voor 1914 gewoond eerst te La ren, Noord-Holland, en daarna in de kring van Picasso, Max Jacob, Apolli- naire, Mondriaan e.t.q. op Montmartre te Parijs; tussen de twee wereldoorlo gen voornamelijk te Ascona aan het La- go Maggiore. Evenals haar man is zij tijdens de eerste wereldoorlog katholiek i geworden, onder invloed van Pieter van j der Meer de Walcheren, en de paters Benedictijnen te Oosterhout. Daarna heeft het echtpaar enige jaren gewoond op het Klein Kasteel te Deurne, Noord- Brabant. Zijn werk werd toen afgebeeld en besproken in de eerste jaargangen van het tijdschrift De Gemeenschap. Cathérlna van Rees is vooral bekend geworden als naaldwerkster. Haar bes te tapijt, fors van compositie, en fraai van kleur, bevindt zich in de collectie- Wiegersma te Deurne. Uitvaart en begrafenis zijn woensdag morgen te Bilthoven. De Requiemmis begint om 10 uur. De commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft in verband met de wet houderskwestie in De Lier waar de raad, ondanks vele stemmingen, geen wethoudersvacature kon doen vervul len contact gehad met verschillende personen, die hierbij een rol hebben ge speeld, te weten met de burgemeester van deze gemeente, met de betrokken wethouder die zijn functie ter be schikking heeft gesteld, doch nog steeds con amore meewerkt en met een van de fractievoorzitters in de raad. „In de eerste plaats", aldus mr. Klaasesz, „betreft het hier een zaak van de raad zelf. Met B. en W. en de gemeenteraad wordt de kwestie in den brede bespro ken. Misschien komt er dan meer licht in de zaak". Mr. Klaasesz hoopte, dat De Lier tot een oplossing zal komen en dat er niet meer om de acht dagen vergaderd en gestemd zal behoeven te worden, zon der dat er resultaat wordt berekit. Uit de Mr. Dr. Willem van den Bergh Stichting te Noordwijk is op woensdagavond 7 oktober een debiele jongen weggelopen, genaamd Johannes Vorselman. De jongen is geboortig uit Den Haag en twintig jaar oud. Hij kan bjjna niet spreken, maar maakt op het eerste gezicht geen debiele indruk. Don derdag is hjj het laatst gezien in de om geving van Oegstgeest en zaterdag ver moedelijk nog in Bloemendaal. Het signalement luidt: 1.60 m lang, donkerblond kroeshaar, gedrongen pos tuur, khakikleurige blouse, verschoten bruine manchester broek en zwarte schoenen. De hoofdinspecteur van poli tie te Noordwijk verzoekt ieder die in lichtingen kan geven over de verblijf plaats van de jongeman, zich met hem in verbinding te stellen onder telefoon nummer 01719-2020. Op een in Chicago gehouden bijeen komst van Chirurgen heeft dr. Wilford L. Cooper een nieuwe ziekte beschre ven: de tv-rug. De kwaal is een gevolg van het uren lange hangen in een stoel om naar de televisie te kijken. De remedie is mas seren, of...het tv-toestel weggeven. In het televisieprogramma, ver zorgd door de NTS, kan men vanavond kijken naar „Het Dromenkoffertje", een film van do Italiaanse regisseur Luigi Comencini, waarin een verzame laar van oude filmfragmenten zijn vondsten laat zien. Vooraf worden een filmdocumentaire over Buiten-Mon- golië vertoond en „Vergessen", een film van Bernhard Schmalz over een eenzame oude man. In het radioprogramma van de KRO verzorgt Rosa Spier vanavond een harp- recital, waarin zij o.a. haar eigen com positie „Vier impressies bij het bijbel se verhaal Saul en David" uitvoert. Vooraf vertelt de harpiste iets van haar ervaringen op het eerste interna- S 5 Hij heeft die idee duidelijk uitgedrukt in een ge schrift, in de vorm van een testament opgesteld te v incennes, waarin hij onbewust een beeld geeft van zichzelf, zijn vrouw, zijn kinderen en zijn directe omgeving en dat de kern van zijn gedachten en gevoelens bevat: zijn „Brief over de opvoeding van mijn kinderen". „Ik zou willen, dat mijn zoon de edele en verheven kanten van het soldatenleven leert begrijpen en waarderen: vaderlandsliefde, offerzin.zijn naam en zijn familie eer aan te doenhoogachting te wekken, de mannen over wie hij het bevel voert, te respecteren en zich te belasten met hun zorgen. Het militaire beroep, grondig en niet bij wijze van liefhebberij uitgeoefend, ontwikkelt de eigen schap die voor elke gezagdrager onontbeerlijk is en nochtans zo zelden voorkomt: het gezonde ver stand. Men leert te oordelen, te bevelen... zonder tegenwerpingen te gehoorzamen, zich kort en bondig uit te drukken. Het is een onvergelijkelijke school voor mensenkennis, een kennis die door niets te vervangen is... Meer bevoegden dan ik hebben reeds gewezen op de overeenkomsten tussen het soldatenleven en de religieuze levensstaat." Klaarblijkelijk bevinden we ons hier tamelijk ver van het beeld der gedecoreerde oude domkoppen, dat zoveel soldatencabarets en humoristische films ons voorbehouden. Toch zullen sommigen de opvat tingen van de hertog van Alengon geïdealiseerd vinden. Zeker is, dat hij niet het algemene type van de officier voorstelt. Maar hij bouwde zijn theorieën niet op los zand. Veeleer vormden zij de summa van hetgeen hij dag in dag uit aan den lijve ondervond, gebaseerd op nauwkeurig onderzochte feiten. Wat zullen zijn meerderen eigenlijk hebben gedacht over het praktische gedrag van hun officier, die zo'n goede verhandeling over het militaire beroep schreef? Hier volgt het gemeenschappelijke getuigenis van zijn superieuren kolonel Dejean, kolonel d'Astier, generaal Larnac en commandant Dublex: „D'Alengon, Ferdinand, gehuwd met De Bavière, Sophie: volleerd krijgskundige en strateegpaart een uitgebreide militaire kennis aan een stipte toepassing daarvan tot in de kleinste bijzonderheden. Heeft zich door zijn plichtsbesef en zijn voortduren- de zorg voor zijn ondergeschikten een groot gezag over zijn mannen verworven." Ligt niet in dit menselijk aanzien de vriendschap van zijn collega's, de geestdrift van zijn onderge schikten het belang en de waarde van zijn loopbaan: meer dan in het technisch welslagen dat tegenwoordig al te zeer op de voorgrond wordt ge schoven. Hij beheerste de kunst, zonder zich moeite te geven, sympathie te wekken, en bezat tact genoeg om de verschillen uit te wissen die, als men jong en knap is, goed aangeschreven staat en bovendien nog prins is, zo gemakkelijk de jaloezie van de kameraden gaande maken. Om de kloof te over bruggen, die de titel Koninklijke Hoogheid tussen hem en zijn mannen schiep de enige voorwaarde om hun genegenheid en vertrouwen te winnen moest de hertog van Alengon een onmiskenbaar superieure menselijke waarde bezitten. Vaak wordt de Franse soldaat en het Franse volk in het algemeen afgeschilderd als helfhaftig en edelmoedig, maar tevens rauw, als de vijand van onderscheidingen en aristocratie. Maar in werke lijkheid weet hij ware grootheid op haar juiste waar de te schatten. Als hij de groten en de leiders veracht, is het zelden uit een stelselmatige haat, maar dikwijls omdat zij zijn verachting verdiend hebben of althans omdat zij zich geen moeite heb ben gegeven om hun achting te winnen. En als er revolutie uitbreekt zit er voor de leidende kringen gewoonlijk niets anders op, dan hun geweten aan een geducht onderzoek te onderwerpen. Maar wanneer zich onder de bevoorrechten die het volk zogenaamd verfoeit, een figuur verheft die werkelijk lof waardig is, schenkt het hem zijn eer bied en vertrouwen. Wat de hertog van Alengon voor zijn manschappen had betekend, bleek niet alleen, toen hij Vincennes verliet en afscheid nam van de kanonniers van het 12de regiment, maar vooral na z'ln,™ in 1910, bijna dertig jaar later. Tussen de plechtige condoleancebrieven van de Europese hoven troffen de hertog en de hertogin van Vendöme ook nederige enveloppen aan. Het waren brieven, geschreven op ruitjespapier, vol spelfouten, onderte kend door Dubois' en Legrand's, brave en eenvou dige lieden die vroeger op de schietbaan van Vincen nes in de vrieslucht van de vroege morgen hun geschut hadden opgesteld onder het bevel van kapi tein d'Alengon. Ai hun brieven zijn samen te vatten in deze letterlijke aanhaling: „Mijnheer de hertog, ik hoor, dat uw geëerde vader gestorven is en samen met u betreur ik dit verlies. Hij is mijn kapitein geweest en was altijd even goed voor mij. Aan hem heb ik het te danken dat ik een goed christen gebleven ben. Ik heb u i?1} zeggen, dat het mij verdriet doet." De briefschrijver was klaarblijkelijk geen Bossuet. Maar is er in diens Oraisons Funèbres een betere lofspraak te vinden? In die tijd ondernam Hertogin Sofie, nu de vrouw van een officier, een groot werk: het voltooien van haar eigen opvoeding. Ondanks hun lessen en talenten waren de kinderen van „Possenhofen" in moreel opzicht slecht opge voed. Of juister gezegd, zij waren helemaal niet opge voed. De roepstem van het leven volgend konden zij uitgroeien tot heiligen, heldinnen, estheten of op standelingen. Van heetgebakerde naturen als Sofie Charlotte was alles te verwachten. Waarom staat men altijd klaar om elke buitensporigheid uit te leggen als een gebrek? Sofie Charlotte had duizend gebreken. Bekoorlijke gebreken, die bijna kwalitei ten te noemen waren, zoveel fantasie en gratie als zij inhielden, maar moeilijk te verenigen met dat streven naar volmaaktheid, dat haar man haar had bijgebracht. Advertentie Goed nieuws voor hen die geen suiker mogen gebruiken (diabetici, slanke lijn)l In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt, met zulk een zuivere smaak dat men in de hele wereld enthousiast is. Aanvankelijk was dit nieuwe middel vrij kostbaar, maar doorChefaro wordt zij nu onder de naam Sucrosa voor een billijke prijs beschikbaar gesteld. de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast Is tionale harpconcours te Tel-Aviv en Je rusalem, dat zij op uitnodiging van de regering van Israël als eregaste heeft bijgewoond. Het Telemann Trio voert daarna met medewerking va,n Anner Bijlsma, cello, de Triosonate in c kl.t. van Bach uit, terwijl de organist Jan Schmitz die o.a. bekendheid geniet als de organisator van orgelconcerten in Den Haag, op het orgel van de Haagse St.-Jacobus- kerk, werken van Bach, Marius Mon nikendam en Hendrik Andriessen zal uitvoeren. De serie theologische voordrachten, die de KRO onder de titel „In het be gin schiep God hemel en aarde" gaat uitzenden, zal vanavond worden inge leid door prof. dr. J. Groot uit War mond. Later op de avond kan men luis teren naar het derde deel van „Dr Zji- vago van Boris Pasternak", een luister spel onder regie van Willem Tollenaar. Het amusementsprogramma „Uit ben je" van de AVRO, waaraan o.a. mee werken „Les Compagnons de la Chan son", wordt gevolgd door liederen en pianowerken van Chausson, uitgevoerd door Hans Schouwman, piano en Jean- nette van Djjck, sopraan. Het bestuur van de VARA heeft in een communiqué medegedeeld dat de VARA de kwestie rond het AVRO-tele- visiesectiehoofd Siebe van der Zee en door hem privé gemaakte opmerkin gen als afgedaan beschouwt. In het communiqué wordt herinnerd aan de door de AVRO gedane bekendmaking, aqn de schriftelijke verontschuldiging, die de VARA van de AVRO ontving en aan de brief, die de heer Van der Zee aan het VARA-bestuur heeft ge zonden. In deze brief deelde de heer Van der Zee mee, dat het nimmer in zijn bedoeling heeft gelegen in het open baar andermans gevoelens te kwetsen en dat, voor zover dit wat de VARA be- ureft toch het geval zou zijn, hij zulks wei heel diep betreurt. Aangezien de heer Van der Zee daar bij de hoop uitsprak, aldus het VARA- communiqué, in de toekomst te mogen bewijzen, dat zijn houding tegenover de VARA, vooral wat betreft d-, samenwer king, als volkomen collegiaal en loy aal kan worden bestempeld en tevens het AVRO-bestuur nog heeft medege deeld er van overtuigd te zijn, dat die hoop zal worden verwezenlijkt, be schouwt de VARA deze zaak als afge daan. Toen de Renault Dauphine in 1956 voor het eerst aan de markt kwam, was het de uitdrukke lijke bedoeling van deze Franse fa briek om een wagen te brengen die het met, succes zou kunnen opnemen tegen de Volkswagen. Verschillende anderen hebben dit voordien en ook later eveneens geprobeerd, doch het is alleen Renault gelukt om in deze zelfde prijsklasse een produktie te be reiken die in zijn omvang met die van de Volkswagen vergelijkbaar is. Men haalt thans dagcijfers van ca. 2000 stuks. Deze gunstige ontwikkeling is geen toeval geweest. Uitgaande van het bestaande model „Vier" dat toen reeds in Frankrijk en daarbuiten vol komen ingeburgerd was, was de „Dauphine" ontworpen met gelijk soortige constructie-details en voor een deel zelfs met dezelfde onder delen. Het Tevaai voor kinderziekten was daarmede minimaal en deze heb ben zich ook nauwelijks voorgedaan. Opmerkelijk is dat bij de sterke verwantschap tussen de „Vier" en de „Dauphine" deze laatste een zo geheel andere wagen is geworden. Door de iets grotere motor, de daar- De Renault „Dauphine" is de laat ste jaren één der populairste klei ne auto's. Het succes van deze wa gen is te danken aan zijn goede rijkwaliteiten, zijn aantrekkelijk uiterlijk en aan de ervaring dat bedrijfskosten tot op zeer hoge kilometer-ouderdom laag blijven. mede in verband staande hogere top snelheid en de grotere binnenruimte ontstond een type dat in zijn gehele allure veel meer een volwassen auto is. Bovendien is veel aandacht be steed aan de geluidsisolatie hetgeen het rijcomfort ten goede komt en eveneens bijdraagt tot de indruk dat men in een „echte" automobiel rijdt. Intussen is de „Dauphine" een zo veel voorkomende verschijniage worden in het Nederlandse verkeer, dat het nauwelijks ziT zou hebben er nog een beschrijving aan te besteden, ware het niet dat in het nieuwe mo del dat voor 1960 is gereed gemaakt, eeu interessante verbetering is toe gepast in het veersysteem. Deze ver betering betekent een oplossing voor een typisch kleine-auto-probleem. Dit probleem bestaat hieruit, dat het ge wicht dat de vering te verwerken krijgt voor deze categorie aan zulke sterke variaties onderhevig is. Indien het eigen gewicht van de auto 600 kg bedraagt (dit is ongeveer het juiste cijfer voor de Dauphine) en de wa gen wordt door één persoon bereden dan betekent dit een toename van het totaalgewicht met gemiddeld 50 kg. Nemen echter vier personen in de auto plaats dan is de gewichtstoena me gemiddeld 200 kg en met volledige reisbagage zelfs 300 kg, zijnde 50% van het eigen gewicht van de auto. De constructeur kan nu in principe drie wegen kiezen. Hij kan de vering aanpassen bij de belasting met één persoon, doch die vering is te slap voor het geval de wagen volbezet is. Hij kan haar afstemmen op de volle belasting, maar de vering wordt dan te stug wanneer men "r alleen in rijdt. De gebruikelijke methode is daarom een compromis, nl. een ve ring die in het ene geval een beetje te slap en in het andere wat te stug is. Voor de Renault Dauphine Is in het nieuwe model een betere oplos sing gevonden. Men heeft deze voor zien van schroefveren die aanzienlijk langer en soepeler zijn dan voorheen en daaraan hulpveren toegevoegd be staande uit een rubber luchtkussen dat bij sterke veerbelasting in aanra king komt met een stalen plaat die over een groot oppervlak op het luchtkussen komt te rusten. Een der gelijke luchtvering heeft een sterk progressieve karakteristiek en vangt de zwaarste stoten op zonder dat de veren „doorslaan". Het nieuwe veer systeem wordt „Aérostable" genoemd, het is ontworpen door de beroemde Franse constructeur Grégoire die reeds talrijke andere patenten op zijn naam heeft staan, welke in de ont wikkeling van de moderne auto een rol hebben gespeeld. In de praciijk In de afgelopen pe. iode hebben wij de nieuwe Dauphine kunnen be oordelen over een traject van on geveer 1200 km waarin veel slechte wegstukken voorkwamen, o.a. bestra tingen met de z.g. kinderhoofdjes in België. In deze ritten waren twee dag-af standen van 500 km opgenomen, wel ke een uitstekende gelegenheid boden om te beoordelen in hoeverre de auto vermoeidheidsverschijnselen oproept. Om met dit laatste te beginnen, de Het nieuwe veersysteem van de Dauphine, de „Aérostable-verlng" bestaat uit een soepele schroef- veer, gecombineerd met een hulpveer in de vorm van een rubber luchtkussen. De hulpveer komt pas in functie bij zware belasting en plotselinge stoten. Doordat de veerkarakteristiek van de luchtvering sterk progressief is komt het niet meer voor dat de veren „doorslaan". Dauphine leen; zich zonder bezwaar voor dergelijke lange dagtrajecten. Hoewel de stoelen bij eerste kennis making de indruk geven dat ze niet bijzonder gemakkelijk zullen zitten op de duur, bleek het tegendeel waar. Ze veroorzaken geen rugpijn en geen stijfheid in de benen, ze zijn in het kort precies zo van vorm en opstel ling als ze moeten zijn. Hoewel het motorgeluid bij hogere snelheden goed hoorbaar is, blijft de carrosserie vrij van resonantieverschijnselen. De nieuwe vering is opmerkelijk goed. Zelfs de overgang van asfalt op keien is nauwelijks merkbaar, men hoort deze meer dan dat men hem voelt. Wie veel verschillende soorten auto's heeft gereden herkent tenslotte het land van herkomst in het tem perament van de wagen. Deze Dau phine is in zijn karakter duidelijk aangepast aan de eisen van het Fran se wegverkeer. De drieversnellings bak biedt de mogelijkheid van snel optrekken in de eerste, een grote levendigheid in de tweedé en een aantrekkelijke topsnelheid (115 km/ u) in de derde. Deze topsnelheid mag over lange afstanden onafgebroken worden volgehouden, de kleine maar pittige motor is berekend op voort durend gebruik in zijn hoogste toe rental-gebied. Het gemiddelde dat met de Dauphine op een grote reis kan worden gehaald ligt dan ook ln dezelfde orde als dat van grotere wa gens. Het zijn uiteindelijk de ver keersomstandigheden dij zich daarbij laten gelden, van beperkingen in de wagen zelf is hoegenaamd geen sprake. Het voordeel van een beproe- v; ïgsmethode over een groot aantal kilometers is dat er punten naar voren komen die op een tochtje in de naaste omgeving gecamoufleerd blijven. Zo leert de langere rit dat de Dauphine. als iedere kleine wagen, slechts een beperkte bagage ruimte 'leeft. De uitrusting voor vier personen kan daar niet in onderge bracht worden en men zal zijn toe vlucht tot een imperiaal moeten ne men. Reist men niet zijn tweeën dan kan uiteraard het gehele achtercom partiment worden benut. Ditzelfde bagageprobleem leert ons trouwens nog iets anders, n.l. dat de stuursta- biliteit van de wagen duidelijk ver betert als er in de kofferruimte aan de voorzijde enig gewicht is onder gebracht. De achteringebouwde mo tor brengt mede dat het meeste ge wicht op de achteras rust en de voor as verhoudingsgewijs te weinig belast is. Men heeft bij de Dauphine een zekere compensatie verkregen door het reservewiel helemaal voorin de neus (onder de kofferruimte) te be vestigen en ook de accu voorin een plaats te geven maar een verdere gewichtstoename voor geeft zoals gezegd nog een aanzienlijke ver betering. Er zijn daarom Dauphine eigenaars die, wanneer ze geen ba gage bij zich behoeven te hebben, een zakje zand van 30 a 40 kg voorin leggen. Goed verzorgde carrosserie In de carrosserie-uitvoering is de Dauphine goed verzorgd en aan trekkelijk afgewerkt. Ook de achterbank biedt behoorlijke zit ruimte, zij het dan ook dat deze op den duur niet heel comfortabel is. Tegen bescheiden extra kosten kan de wagen met een schuifdak worden geleverd en men heeft bovendien de keuze tussen stof en kunstleer-bekle ding, deze laatste eveneens tegen ge ringe bijbetaling. De koetswerk-vorm als vier deurs sedan heeft het voor deel dat de bestuurder niet uit de wagen behoeft om achter-passagiers in- en uit te laten en deze achter passagiers behoeven geen acrobati sche toeren te verrichten om hun plaats te bereiken. Algehele indruk: zeer gunstig Het komt voor dat een auto die geen evidente tekortkomingen heeft, toch in zijn geheel niet aanspreekt. Het komt ook voor dat een wagen waar men in details wel bezwaren tegen kan hebben, niette min zeer sympathiek is. Dit laatste is in zeer sterke mate met de Dau phine het geval. Wellicht is het in dit opzicht belangrijk dat men er als het er op aankomt, niet in teleurge steld wordt. In moeilijke verkeerssi tuaties is de Dauphine net even han diger te manoeuvreren dan een groter model en juist snel ler op gang dan van een auto van dit formaat verwacht zou worden. Door de hoge ge middelde snelheid vallen reistijden mee en het wagentje ziet er bovendien zo plezierig uit dat men er nog goed mee voor de dag kan komen ook. Dergelijke indruk ken zijn zonder twijfel subjectief, maar het succes dat Renault met dit ty pe over de gehele wereld heeft bewijst toch wel dat de Dauphine een ge slaagd ontwerp is geweest en in de praktijk ook goed voldoet. En dit heeft voor de eige naar weer de gun stige consequentie dat zijn wagen, wanneer hij deze te zijner tijd eens in ruilt of verkoopt, een hoge restwaar de heeft. A. W. G.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4