OVERHEID heeft beperkte taak: SUBSIDIE verlenen Kreymborg V ondst in het zoeklicht Minister plaatst landbouw in uitzonderingspositie Katholieke bijdrage tot het lectuurbeleid in Nederland 1 orm e Vliegende brigades der K.V.P. 25.000 er-bij Rapport Katholiek Lectuur-Centrum Waarborg Jongenskleding Argumenten in nota over garantie- beleid hebben ondeugdelijke basis Maakt voor Uw zaak NIEUWS 3000 ton basalt voor Noorderpier Mijnwerkers staken in Italië De meesterbrullers van Verona Landbouwschap tot parlement in het kort Drie cursussen voor katholieke turners België bouwt 45.000- tonner voor de Esso DINSDAG 13 OKTOBER 1959 PAGINA (5 (Van een onzer redacteuren) Ten opzichte van de niet-commerciële lectuurvoorziening kan de overheid zowel landelijk als provinciaal en gemeentelijk haar taak het best uitoefenen door erkenning van en steun aan het particulier initiatief. Dit is een der conclusies uit een rapport, dat door de Commissie Lectuurbeleid is uitgebracht aan het Katho liek Lectuur-Centrum. In 1954 heeft een Rijkscommissie inzake j Lectuurvoorziening een rapport uitgebracht, dat voor het Katholiek i Lectuurcentrum toporgaan van alle katholieke organisaties, die op het terrein van de lectuur een taak hebben mede aanleiding is geweest om een studiecommissie in te stellen, die tot taak kreeg een rapport op te stellen, waarin het vraagstuk van de lectuurzorg in de totale samenhang van zijn problematiek behandeld zou worden. Het rapport dat dezer dagen is verschenen moet niet gezien wor den als een antwoord op het rapport van de Rijkscommissie, doch als een bijdrage van katholieke zijde bij het bepalen van een juist lectuurbeleid in de sector van de particuliere lectuurorganisaties van alle richtingen en bij de positiebepaling door de overheid. Geen werkprogramma Iedere iongen houdt van een robbertje stoeien, in Waarborgkleding kan hij zijn gang gaan. Want W aarborg-jongenskleding kan er tegen. Oerdegelijk gemaakt van de sterkste stoffen en onberispelijk afgewerkt. De nieuwste modellen tegen aantrekkelijke prijzen I 8 laar 16.'° Ook voor jongens grote sortering bonneterie. Levensverzekeringen in augustus Weer stormbestand een niet-commerciële bibliotheek te be reiken. Vooral de grotere levensbeschou welijke groeperingen hebben geleidelijk aan hun bibliotheekwerk uitgebouwd. Ook voor wat de katholieke bevolking betreft, is een goede spreiding in het al gemeen wel bereikt van de ruim 1600 parochies hebben er ruim 1200 een bi bliotheek binnen hun grenzen, terwijl een groot deel van de overige parochies door de vestiging in een buurtparochie bediend kan worden. De taak van de overheid in deze is beperkt, aldus het rapport, dat deze be perking groter acht naarmate de staat een sterker gemengde bevolking bezit. In deze situatie zal de taak van de over heid op het gebied van de lectuurvoor ziening praktisch beperkt moeten blij ven tot het materiële gedeelte, waarbij het accent vanzelf komt te vallen op de subsidies. Bovenstaande beschouwing van de overheidstaak vormt het slot van het eerste deel van het rapport (hoofdstuk I en II), dat van speculatieve aard is en enige begripsbepalingen geeft, ter wijl hierin behalve de taak van de over heid ook die van gezin, school, organi saties en Kerk behandeld worden. De samenstellers wijden eveneens aandacht aan de samenhang van lectuurvoorzie ning en levensbeschouwing, in welke gebondenheid zij geen aantasting zien van de vrijheid, maar juist een levens conditie voor de authentieke uitoefe ning van de vrijheid. Uitvoerige inventarisatie Het tweede deel van het rapport (hoofdstuk III en IV) handelt over de ipraktijk van de lectuurvoorziening. Een uitvoerige inventarisatie van de instan ties, die zich met de lectuurvoorziening occuperen, laat duidelijk zien hoe wel slechts over beperkte gegevens kon worden beschikt dat de opbouw hier van bijzonder ingewikkeld is. ,,Zo ooit ergens, dan blijkt op het terrein der lectuurvoorziening, dat alles nog in beweging en groei is, dat men allerzijds worstelt om de juiste vorm en inhoud van eigen werk en samengaan te vinden. Er zijn ook elementen te ontdekken, die getuigen van de geestelijke groei van verschei dene bevolkingsgroepen", aldus het rapport. Met betrekking tot de particuliere lectuurvoorziening vragen de samen stellers van het rapport zich af, in hoe verre de katholieke uitgevers voldoende talrijk en bij machte zijn om aan reële en ook aan de potentiële behoeften te voldoen. De ontwikkeling van de laatste jaren wordt echter bijzonder hoopge vend genoemd, hetgeen o.m. moge blij ken uit de constatering, dat katholieke uitgaven in een groeiend aantal boek handels voorradig zijn. De spreiding en kwaliteit van de ka tholieke boekhandel ge*en de samen stellers aanleiding tot velewensen. Gro te gebieden van ons land en ook ver scheidene grotere gemeenten missen een goed geoutilleerde katholieke boek handel. Voorts zijn vele boekhandels on voldoende aangepast aan de taak, die zij zouden kunnen verrichten. Hoewel nog enkele wensen onvervuld blijven, kan in het algemeen gesteld worden, dat het hele Nederlandse volk binnen redelijk te noemen afstand over voldoende mogelijkheden beschikt om Apparatuur veelal onvoldoende De apparatuur (huisvesting, admini stratie, uren van openstelling) is in ve le gevallen voor verbetering vatbaar. Vele parochie- en dergelijke bibliothe ken zijn ondergebracht in lokalen, die weinig gemakkelijk bereikbaar zijn en te weinig ruimte bieden voor het werk. Het boekenbezit is vrijwel over de hele linie sterk aan veroudering en te grote slijtage onderhevig. Het aantal lezers neemt toe, doch de vernieuwing en aanvulling van het bezit houden daar mee geen gelijke tred. In de openbare leeszalen en bibliotheken, vooral in de katholieke, heerst voortdurend gebrek aan voldoende en bekwaam personeel. Nu de salariëring echter op een aan vaardbaar niveau is gebracht, is hier in geleidelijk verbetering te verwach ten. Aldus signaleren de samenstellers tal van bindingen, tendenzen, compli caties, lacunes, spanningen en spelin gen in het gangbare lectuurbestel van Nederland, o.a. het grote verschil in oriëntatie tussen het leeszaalwezen en de volkslectuurvoorziening. Ook tus sen de Bond van r.-k. Openbare Lees zalen en Bibliotheken en de Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoor ziening (waarin voornamelijk de paro chiebibliotheken verenigd zijn) bestaan er verschillen van opvatting. Beide or ganisaties ontmoeten elkaar in liet Ka tholiek Lectuur-Centrum, dat niet alleen een commissie heeft ingesteld om het hier besproken rapport samen te stel len, maar ookeen commissie heeft be noemd, die tot een zekere afbakening van werkterreinen tussen beide katho lieke organisaties moest komen.Gecon- stateerd wordt, dat de kiem is gelegd voor een geleidelijk betere verstandhou ding; het eigenlijke werk lijdt echter schade door de tegenstellingen, aan de oplossing waarvan teveel tijd en ener gie moeten worden besteed. Nadat tenslotte in hoofdstuk III de praktijk van de subsidiëring door de overheid wordt behandeld, komen de sa menstellers van het rapport in het laat ste hoofdstuk toe aan de formulering van hun conclusies en wensen. Nieuwe subsidieregeling De eerste wens gaat uit naar een breed opgezet, sociaal-psychologisch ge richt onderzoek naar de inhoud en de werking van de lectuurvoorziening in al haar omvang. 1 Wat de financiële verhoudingen be treft, menen de samenstellers, dat de tijd nog niet rijp is voor een wettelijke regeling van de subsidiëring van de niet-commerciële lectuurvoorziening. Als voorlopige stap wordt aanbevolen, de rijksregelingen voor subsidiëring neer te leggen in een rijkssubsidieregeling, door de minister vast te stellen. Bij wij ziging hiervan zou de minister mede de adviezen van de belanghebbende or ganisaties dienen te betrekken. Ook de bronnen en diensten van voorlichting, voor zover zij in de ideële sfeer liggen, verdienen de belangstelling van de over heid; de katholieke voorlichting valt thans nog buiten elke subsidieregeling. Geconstateerd wordt, dat er een wan verhouding bestaat in het subsidiebeleid tussen de openbare leeszalen en biblio theken en het „overige" bibliotheekwe zen, welk beleid stoelt op de huidige rijkssubsidievoorwaarden, ook al ont vangen de overigen thans, los van deze regeling, enige subsidie. Er bestaat alleen een regeling voor de openbare leeszalen en bibliotheken, welke situa tie aldus het rapport niet langer bestendigd kan '•'ijven. Gevraagd wordt een subsidierege waarin de overige bibliotheken op gelijk niveau behandeld worden als de openbare leeszalen naar verhouding van omvang en invloed. „Dergelijke regelingen kunnen dan uiter aard geen binding meer bevatten aan één landelijke organisatie noch aan één bepaalde organisatie toegewezen in vloed of zeggingsmacht. De gedachte subsidieregeling nader uitwerkend, plei ten de samenstellers voor subsidiëring met een percentage in de kosten, zoals b.v. ook in het jeugdwerk geschiedt. De samenstellers van het rapport en het Katholiek Lectuur-Centrum*, dat de opdracht tot samenstelling gaf, noemen het rapport „een katholieke visie op het lectuurbeleid". Op een donderdag te Utrecht gehouden persconferentie werd hieraan toegevoegd, dat het rap port niet de pretentie heeft, de enig mogelijke katholieke visie te geven. Het Katholiek Lectuur-Centrum maakt daar om het rapport niet tot haar werkpro gramma. maar beschouwt het alleen als richtinggevend bij de verdere be leidsvorming. Overigens hebben de samenstellers A. A. V. Tummers, voorzitter, J. Ra demaker, secretaris, J. van der Hoe ven, J. W. Hörmann, prof. J. Kleijberg, prof. dr. A. van Leeuwen s.j. en Th Loerakker het rapport bedoeld als een bijdrage tot bepaling van het Ne derlandse lectuurbeleid. zonder zich te beperken tot het lectuurbeleid voor ka tholieken. Het werk is verricht met grote schroom, aldus prof. Van Leeu- wéh ter persconferentie. Het is bedoeld als een eerste bezinning en komt nu reeds voor aanvulling in aanmerking. Neurenberg. West-Duitsland telde eind september 187.199 werklozen, 9.150 min der dan einde augustus, aldus is officieel medegedeeld. Het aantal van 187.199 betekent dat slechts 0,9 procent van de beroepsbevolking zonder werk is. Het aantal geregistreerde vacatures bedroeg eind september 350.393. Kleuterjacket Wollen uni zeeduffel in lichte kleuren,- capuchon gevoerd met teddy. 4 Jaar 24.ï0 Twen winterjas In gedessineerde Flausch, gevoerd met serge. Nieuw model met schuine zakken en ceintuur. 12 laar 43.90 Pantalon Zeer sterk! 55"/o Trevira - 45 kamgaren. Tal van kleurencombinaties. Pullover Zuiver wollen Italiaanse im port. Sportief model met V- hals. In alle moderne kieuren. 8 jaar 19.75 Sportcolbert 10 jaar 24.75 Terlenka pantalon 10 jaar 18.75 Pantalon, ribcord of wol 8 jaar 15.25 Auto- coat 8 jaar 32.- Canadian 3/4 model 8 jaar 35.90 BINNENWEG 128 - N. BINNENWEG/ AELBR.KADE - ZWARTJANSTRAAT 60-G4 - BEIJERLANDSELAAN 87-93 - ROTTERDAM ZE ZULLEN MISSCHIEN NIET eet schier onvergankelijke roem vergaren als de Meesterzingers van Neurenberg Maar wat die niet deden, doen zij wel, ze verzamelen dollars, bij duizenden, bij honderdduizenden Het zijn de meesterbrullers van Vero na, de stad van de tedere idylle van Ro meo en Juliette, tot voor kort beroemd om de rijk geënsceneerde opera's, die er werden opgevoerd in het gerestaureerde Romeinse openluchttheater, dat het Ro meinse Colosseum naar de kroon steekt De meesterbrullers er zijn ook brul- sters bij hebben in dit imponerende theaters, onder het licht van schijn werpers met een totale sterkte van twin tig duizend kaarsen voorstellingen ge geven, door niet minder dan vijftigdui zend mensen bijgewoond, die hoge entree prijzen betaalden, niet om te luisteren naar de heldentenoren en aandoenlijks sopraan van Italië's nationale insti tuut, de opera, maar naar de troubadours van de Brullers Revolutie. De brullers hebben meer dan genoeg van al dat gefemel van zingend sterven de en stervend minnende, op conservato ria geschoolde zangers en zangeressen Ze verachten zelfs Maria Callas en brullen. Ze brullen met al het stemvolume, waarover ze beschikken, de nieuwste schlagers. Hun jongste succesnummer was een bruiwedstrijd, waarin het pu bliek moest beslissen, wie een Napoli- taans liedje het mooiste of liever het best gebruld had. DE ITALIAANSE VOLGELINGEN van een Elvis Presley treden gewoonlijk op in kleine café's, waar de clientele voor namelijk uit Brigitte Bardots en zo be staat. Daar debuteren zij, in de hoop iemand te vinden, die hun kunst op een grammofoonplaat wil vastleggen. Dat gebeurt dikwijls veel sneller, dan vroeger een groot kunstenaar beroemd werd. We leven nu eenmaal in een snel le vende tijd, ook de roem haast zich. Al thans voor de enkele uitverkorenen, waar op die het gemunt heeft. En aldus schie ten telkens uit de 15000 jukeboxes, waarover het Apennijnse schiereiland beschikt, sterren van een dag op, dia spoedig vallende sterren blijken, maar via de grammofoon vaak toch een korte wereldvermaardheid bereiken. Succesvolle grammofoonplaten worden in grote massa's geëxporteerd, vooral naar de Verenigde Staten, hetwelk een bijna onbeperkt afzetgebied vormt. De meesterbrullers van Verona incasseren aldus, "men overigens niet collega's in andere steden, aanzienlijke sommen en dit maakte het voor hen mogelijk bruiavonden te organiseren, zoals die in Verona plaats vonden. CONSERVATIEVE MENSEN in Italië die nog steeds een Scala als het ware paradijs van het bei canto beschouwen waarin het meesterschap slechts op moeizame wijze verworven wordt, heb ben geprobeerd, de revolutie der brullers een halt toe te roepen, door er in het parlement op aan te dringen, de juke boxes te verbieden als smaakbedervend Tevergeefs. De meesterbrullers van Verona gaven daarna met hun voorstellingen een voor hen afdoend antwoord. Het publiek juich te hen toe. Onder hen bevond zich een ze kere Joe Sentieri. die enkele jaren gele den naar Amerika emigreerde, daar als jazz-zanger carrière wilde maken, maar er zowaar te horen kreeg, dat hij te hard schreeuwde. Nu brult hij. Nu zijn er al leen in Italië al 400.000 grammofoonplaten van hem verkocht. Toch doet hij nog onder, weliswaar niet in de kracht van zijn gebrul, maar toch wat 'n aantal verkochte grammofoon platen van zijn kunst betreft, voor Anita Traversa, van wie het enthousiaste pu bliek der juke-boxes zowaar 600.000 gram mofoonplaten betrok. De platenfabriek, die haar lanceerde, gaf bij elke zangplaat nog een plaat cadeau met een „zingen de krant", waarop het voornaamste nieuws inzake de nieuwste schlagers inge- grift werd. Trouwens, het was een andere gramo- foonplatenfabriek, die aan de meester brullers van Verona de Italiaanse Elvis Presley leverde en wel de 23-jarige Tony Dalara. die in die fabriek als loopjongen begon, straatzanger werd. ten slotte gratis in een artiestencafé ging zingen, om door zijn directeur daar ontdekt te worden. Wat 't aantal verkochte gram mofoonplaten betreft, spant hij volledig de kroon. Deze meesterbruller van Ve rona heeft er twee miljoen op zijn naam staan In tegenstelling met de waardering, die het landbouwschap heeft voor de moti vering van het garantiebeleid, voor de formulering van de doelstelling en van de principiële opzet van dit beleid, heeft het zeer ernstige bezwaren tegen het voorne men van de minister het niveau der ga rantieprijzen in mindere mate dan lot nog toe het geval was te koppelen aan de hoogte van de berekende kostprijs voor de verschillende produkten. Het landbouw schap kan zich dan ook niet verenigen met de argumenten van dc bewindsman, daar het van oordeel is, dat deze argu menten geen deugdelijke basis hebben. Dit zegt het landbouwschap in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer, waarin het het een en ander opmerkt over de nota van minister Marijnen over „de hoofdlijnen van het in de toekomst te voe ren garantiebeleid voor de landbouw." De minister wijst o.a. op het gevaar dat de garantie een niet-verantwoorde ver hoging van de produktie kan veroorzaken. Adressant stelt dat, indien mr. Marijnen gelijk mocht hebben wat bij nader on derzoek zou moeten blijken men even tueel de methodiek van de kostprijzen zou moeten herzien. Zo'n herziening is eveneens noodzakelijk in verband met het gedifferentieerde loonbeleid. Zodra zij haar beslag heeft gekregen dient de kost prijs onverminderd het uitgangspunt te zijn voor het garantiebeleid. Ook haalt de minister de gevolgen voor de schatkist aan. Het landbouwschap stelt hiertegenover, dat bij de huidige ontwik keling van de nationale economie dit ar gument zijn kracht verliest. Als men de garantieprijzen vaststelt ontvangt de landbouw een beloning, die ten achter raakt bij de huidige nationaal-economische ontwikkeling. Tevens acht het landbouw schap het noodzakelijk, dat de landbouw kan profiteren van de bestaande techni sche ontwikkeling. Dit is evenwel slechts mogelijk onder de voorwaarde, dat hier voor de benodigde financiële middelen aanwezig zijn. Adressant is van mening, dat uitvoering van het voornemen van de minister, in de toekomst een minder nauw verband te leggen tussen garantieprijzen en kostprij zen, de landbouw zal plaatsen in een uit zonderingspositie, welke gezien de positie van deze bedrijfstak in de Nederlandse volkshuishouding onjuist is. Het landbouwschap is voorts van me ning, dat hetgeen de bewindsman aankon digt over de toepassing van het nieuwe loonbeleid zulk een positie ook inhoudt. In een tweede brief aan het parlement heeft het landbouwschap naar aanleiding van de bégroting van Sociale Zaken wen sen geformuleerd met betrekking tot de arbeidsvoorziening in de landbouw en het beleid ten aanzien van de aanvullende .werkgelegenheid, In dit verband haalt adressant de nadelige gevolgen aan, die z.i. kunnen voortvloeien uit het sluiten van aanvullende werken (variërend naar omstandigheden en tijd van het jaar), voor die arbeiders of groepen van arbeiders, van wie men kan aannemen dat er voor hen voldoende werkgelegenheid is in het normale bedrijfsleven. Het landbouw schap meent, dat sluiting van aanvullende werken niet mag leiden tot min of meer langdurige werkloosheid voor de betrok ken arbeiders, noch tot een feitelijke ge dwongen verhuizing. Eventuele sluiting van aanvullende wer ken vertoont nog verschillende andere as pecten en het landbouwschap noemt als een der nadelen het effect op de voorraad aanvullende werkobjecten in de landbouw. Voorts meent adressant, dat ook een om gekeerde uitwerking kan hebben de maat regel, dat men arbeiders die werkloos worden en uitkering genieten, eerst gedu rende een aantal weken in de gelegenheid stelt werk te zoeken in het normale be drijfsleven, alvorens men hen tot de aan vullende werken kan toelaten. Het land bouwschap bepleit een ruime mogelijk heid tot verschil in het aantal wachtwe- ken naar de tijd van het jaar en naar het beroep van de werkloze arbeider. In augustus is, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek, voor een bedrag van ƒ315,5 min aan nieuwe le vensverzekeringen afgesloten, waarvan 131,5 min aan kapitaals-, 167 min aan rente- en 17 min aan volksver zekering. Over juli waren deze bedra gen resp. 339,5 min, 167,8 min, 151,5 min en 20.2 min. In januari t.m. augustus werd in to taal 2712,6 min aan nieuwe levensver zekeringen gesloten, gespecificeerd als volgt: 1263.6 min aan kapitaals-, 1279,9 min aan rente- en 169.1 min aan volksverzekering. Over dezelfde pe riode van 1958 waren deze cijfers resp. ƒ2514.0 min. 1125,8 min, ƒ1216,2 min en 172,0 min. TOKIO De aan Japans tanende scheepsbouw verwante industrieën heb ben hun produktie gedurende het fiscale jaar 1958 zien dalen met 21.5 pet. ten opzichte van het voorafgaande jaar. Ex perts wijten dit verschijnsel aan het feit. dat de produktie in de scheepshouw gedu rende dezelfde periode met 35 mil. terugliep als gevolg van de depressie die sinds 1957 de scheepsbouw over de hele wereld heeft getroffen. De neven industrieën produceerden in 1948 151.263 ton goederen, wat 41.513 ton minder is dan in 1957. In de week, die ten einde is, kwam men klaar met de jaarlijkse onderhoudswerk zaamheden aan de Noorderpier. Zo op het oog lijkt of dat scheepje, dat de basalt blokken depbneert, een vrij eenvoudig karweitje ten uitvoer brengt, maar in werkelijkheid is het heel anders. Uitvoerder P. G. Colijn vertelde, dat het uiterst moeilijk werk is, waarvoor niet meer dan vijftig dagen per jaar de geschikte weersomstandigheden bieden. Men kan aan de noordzijde van de Noor derpier alleen bij rustig weer en bij oos tenwind werken. Soms liggen wij met de boot van de firma Van der Hoeven uit Den Haag vijf tot zes weken als een waakhond te wachten Elk jaar zijn er ongeveer 3000 ton ba saltblokken nodig voor het herstel van de pieren. De zee speelt soms met die blok ken of het gummiballen zijn Dat de foto juist op de plaats van het voormalige gat van de Fautus genomen is, moet als een toevallige omstandigheid beschouwd worden. Op 3 maart 1959 het lijkt al erg lang geleden was er de grote leden slag naar de 500.000 leden. Dat was de tweede ledenwervingsactie, die als blik semactie werd gevoerd. De eerste blik semactie bracht ons de grote winst van ongeveer 275.000 naar over de 450.000. Aldus lezen we in „Voorop", het blad voor het kader der K.V.P. Het blad ver volgt dan: Door verhuizingen, door te kort aan activiteit bij het innen der contributie, door overlijden en bedanken slonk het ledental weer tot 425.000. De tweede bliksemactie midden in de verkiezingsdrukte voerde het ledental op tot de ongekende hoogte van onge veer 500.000. Zoals steeds volgt op de ze opgang weer een periode van enige rust en het daarmede verband houdende verlies aan leden overeenkomstig de zo juist genoemde factoren: verhuizen, in activiteit bij het innen, overlijden,' be danken. Dank zij het Centrale Leden Adminis tratie worden heel wat verliezen, tenge volge van het verhuizen opgevangen. Ook is het tekort aan activiteit bij het in nen, dank zij de Centrale Leden Adminis tratie aan het minderen. Was eertijds een „ledenverlies" van 10 pet. normaal, nu is dit normale ledenverlies terugge lopen tot ongeveer 5 pet. Maar ook 5 pet. is nog heel wat 5 pet. van 500.000 is 25.000. Ieder jaar moeten er dus 25.000 leden bij gewonnen wor den. Dat is de opgave voor de Kringbesturen de Statenkringbesturen en de Afdelingen, dat is ook de opgave van het Partijbe stuur en de Partij centrale in het Dr. Schaepmanhuis. Er is een plan-de-cam- pagne uitgewerkt. Er zijn allereerst voor iedere Kring afzonderlijk streefgetallen vastgesteld. De Kringbesturen hebben zich daar mede verenigd. Dat betekent, dat ieder- Kringbestuur besloot al het mogelijke De Italiaanse mijnwerkers van alle po litieke richtingen zijn, met ingang van vandaag voor drie dagen in staking ge gaan. Het besluit hiertoe werd genomen, nadat de regering vergeefs had gepoogd, te bemiddelen in het geschil tussen de mijndirecties en de vakbonden over een vernieuwing van de gemeenschappelijke arbeidsovereenkomst. De minister van arbeid Zaccagnini, die geprobeerd had de partijen nader tot el kander te brengen, had verklaard zijn be middelingspogingen niet verder te kun nen voortzetten. De leiders der mijnwer kersvakbonden zullen na de staking de toestanden opnieuw in ogenschouw ne men. Zij zullen zich dan beraden over de vraag, of nog andere acties moeten wor den ondernomen, om aan hun eisen kracht bij te zetten. !te doen om minimaal dat streefgetal te behalen. De Kringbesturen stellen nu op hun beurt weer streefgetallen vast voor hun Statenkringen en Afdelingen. Zij doen dit in overleg met die Statenkringen en Afdelingen. Er zal vooral ook worden gelet op die afdelingen, die bij de 3 maart actie verstek lieten gaan. Bijzondere zorg zal ook worden besteeds aan de (her)op richting van afdelingen in die gemeen ten, waarin kathalieke kiesgerechtigden wonen, waar geen afdeling der Partij (meer) bestaat. Om de zwakke en de slapende afdelin gen te helpen heeft de heer Alberts, onze algemene penningmeester voor de Centrale Propaganda Raad zijn idee ont wikkeld over „vliegende brigades". Zo'n vliegende brigade is een groep van 10 tot 15 personen, die vier tot zes avonden in de maanden oktober, novem ber. december en januari een afdeling be werkt voor de K.V.P In samenwerking met de Statenkringpropagandaleider worden de te bezoeken afdelingen uitge zocht, de ledenwerving daar voorbereid door berichten in de plaatselijke pers, door folders, door spandoeken enz., En dan op de avond van de werving gaan zij op pad. Er is gedacht aan huisbezoek aan een goed georganiseerde avond met zang, muziek, toneel een goede spreker enz. Voor iedere Kring en Statenkring zal de actie moeten worden aangepast aan eigen aard en eigen mogelijkheden. Op regionale kaderdagen zullen de plan. nen nader worden uitgewerkt. Onze afdelingsbesturen en andere pro pagandisten dienen reeds nu de voorbe reidende maatregelen te treffen, die een vlotte actie tot ledenwerving zullen be vorderen. De 25.000 nieuwe leden moeten „er-bij". De Katholieke Rotterdamse Turnkring bruist weer van de activiteiten bij het begin van het nieuwe seizoen en start binnenkort met een drietal cursussen, die de aandacht van turners in het Rot terdamse district verdienen en waar door het secretariaat, Huygensstraat 6, alle inlichtingen geeft. Op donderdag 15 oktober begint in de gymnastiekzaal Jagerstraat 42. beneden. een voorturners(sters)-cursus. De duur van deze cursus is 13 weken. Voor de kleuterleidsterscursus. welke eind oktober zal aanvangen, kunnen nog enige leerlingen geplaatst worden. De duur van deze cursus is één jaar. Begin november vangt in het Rotter dams Opleidings Centrum R.O.C een cur sus aan voor verenigingsleider(ster). De ze cursus duurt circa 1 Va jaar. Gisteren is op de werf Cockerill-Ougrée te Hoboken, Antwerpen, de kiel gelegd oor een 45.000 tons tanker van de tot de Caltex groep behorende Nederlandse Pa cific Tankvaart Maatschappij. Het schip zal het grootste worden dat ooit in België is gebouwd. De turbo-tanker zal een lengte krijgen van 735 voet, een breedte van 105 voet en een motorvermogen van 17.000 p.k.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6