Dagblad voor Schiedam en omstreken ACHT Gaullisten verlaten fractie Bespreking met rebellen toch naderbij gebracht? Voor verkeersveiligheid moet weggebruiker iets over hebben Braziliaanse parlements leden kritiseren Verolme Aankoop en verbouwing van vliegdekschip sou verkwisting zijn Straf veel lager dan eis: zes jaar voor hoofddaders ERNSTIGE ONLUSTEN IN BELGISCH CONGO VLUCHT NAAR DE VRIJHEID DE ALGERIJNSE POLITIEK Verbond voor Veilig Verkeer Her opvoedingsfonds uit opbrengst nieuwe rijwielplaatjes Joedin verlaat post te Peking Gierstepap heeft Hitier over wonnen Aanhoudend droog weer Geen uitbreiding Veiligheidsraad Osservatoreover paus Pius XII Tweejarig kind door vallend hout gedood UITSPRAAK ROOFOVERVAL IN DE BANKASTRAAT TE AMSTERDAM RAADSEL IN WEST-EUROPA DONDERDAG 15 OKTODER 1959 Aanhoudend droog Kleuter in Sassenheim verdronken Het weer in Europa Sobolev kondigt aan e courant nieuwe sc De voorzitter van het Verhond voor Veilig Verkeer heeft er op de alge mene vergadering van dit verhond op gewezen, dat aan de snelheidsbeper king binnen de bebouwde kom steeds minder de hand wordt gehouden. De invloed van de overtreders op de be grijpende weggebruikers leidt bij de laatstgenoemden „tot het gevoeldat hun stipte inachtneming van de snel heidslimieten langzamerhand een aso ciaal en de vlotheid van het verkeer belemmerend weggedrag dreigt te worden". Dat is wel een understate ment. In feite ziet de autobestuurder, die zich houdt aan de limiet van 50 km, zich ingehaald door tachtig procent van zijn soortgenoten en ook nog door sommige kleinere voertuigen. Hij voelt zich een idioot, een uitslover. Het dodencijfer, dat na de invoering van de maximumsnelheid was ge daald. is dan ook weer aan het stij gen. Dat mag blijkbaar niet hinderen. (Van onze correspondent) Wü Z(in veel te hang; om de individue le weggebruiker overlast aan te doen, maar de weggebruikers dienen in te zien, dat zij terwille van de verkeers veiligheid offers moeten brengen, of fers slechts in minuten tijt^s uitgedrukt. Wanneer dat de ontlasting van drukke straten ten goede kan komen, moet men de weggebruikers dwingen een omweg te maken. Aldus de heer H. M. W. Westerlaken, directeur van het cen traal bureau afgifte rijvaardigheidsbe wijzen, woensdag tijdens de in Nijme gen gehouden algemene jaarvergade ring van het Verbond voor Veilig Ver keer. Met name het verkeersbeeld binnen de bebouwde kom zal een rustiger aan zien moeten krijgen, waardoor de weg gebruiker het verkeer beter kan over zien en daardoor rustiger en zelfbewus ter handelen. In dit verband bepleitte de heer Westerlaken het doelbewust aan wijzen van meer straten met éénrich tingsverkeer. Men moet zich daarbij niet beperken tot alleen die straten waar geen ruimte om te passeren is, maar ook brede straten daarvoor aan wijzen. zoals men dat ook in Parijs doet. Een consequente toepassing van dit systeem zou het verkeersbeeld in onze steden aanmerkelijk rustiger kun nen maken. Daarnaast zou men veel meer gebruik moeten maken van ver bodsborden om links of rechts a£ te slaan. Het is te dwaas, dat met name in de spituren, iedereen maar naar wil lekeur links of rechts kan afslaan, om dat hij toevallig in de betreffende zij straat woont. Iedere weggebruiker, die links af moet slaan brengt het ver keer in gevaar en bevordert stagnatie en filevorming. De heer Westerlaken toonde zich voorts een warm voorstander van wat Acht leden van dc 219 man sterke gaullistische fractie in de Franse Na tionale Vergadering hebben hun zetel ter beschikking gesteld wegens een me ningsverschil over de politiek in Alge rije. Een negende lid, Battesi, zal zijn beslissing aanhouden tot morgen, als het politieke bureau van zijn partij bij eenkomt. Vier van de uitgetreden Gaul listen hebben een belangrijk aandeel ge had in de revolte, die leidde tot de te rugkeer aan de macht van De Gaulle. Zij namen hun besluit na een vergade ring, waarin de fractie werd toegespro ken door premier Debré. Hij drong er hij de Gaullisten op aan het werk van de president niet te bemoeilijken door zich nu al uit te spreken voor een van de drie mogelijkheden, die De Gaulle voor Algerije in uitzicht heeft gesteld: volledige afscheiding, volledige ..ver fransing" en een autonome plaats in de Franse Unie. De acht dissidente Gaul listen stonden er op zich thans reeds uit te spreken voor een „verfransing" van Algerije. De Franse conservatieve oud-premier Paul Reynaud heeft gisteren in de Na tionale Vergadering zijn steun betuigd aan het plan van De Gaulle voor Alge rije. Volgens hem zijn de voornaamste resultaten van de denkbeelden van het staatshoofd, dat Frankrijk de achting van z;jn vrienden heeft herwonnen en dat het Algerijnse Nationale Bevrijdings- front zijn positie afhankelijk stelt van de volkswil en niet langer de erkenning van een onafhankelijk Algerije als voor gaarde voor bestandsbespreking stelt. Reynaud is een van de vele aanhangers van De Gaulle in de 118 leden tellende conservatieve fractie, die oVer de kwes- tie-Algerije innerlijk verdeeld is. De groep Algerijnse afgevaardigden boy cott het debat en zal vanavond ook niet aan de stemming deelnemen. Oud-premier Georges Bidault, die een der voornaamste woordvoerders is van de rechtsen, die volledige op neming van Algerije in Frankrijk wen sen, verklaarde dat Algerije in het vorig jaar gehouden referendum al .,ja" tegen Frankrijk had gezegd. „Het is moeilijk te begrijpen waarom, als Guinea neen zegt, dit voor altijd geldt, en wanneer Algerije ja zegt, dit slechts geldt tot de volgende keer", aldus Bidault. Niettegenstaande het feit, dat „pre mier" Ferhat Abbas van de „voorlopi ge Algerijnse (opstandelingen) rege ring" het bericht heeft tegengesproken, dat een delegatie van zijn beweging be reid is naar Parijs te komen voor on derhandelingen. zijn vele waarnemers van mening, dat de nadere toelichting, die premier Debré dinsdag op het plan van De Gaulle heeft gegeven, besprekin gen met vertegenwoordigers van de op standelingen naderbij heeft gebracht. Debré verklaarde dat het aanbod voor dergelijke besprekingen „permanent" was. Pavel Joedin, de Russische ambassa deur in Communistisch China, is van zijn post ontheven, omdat hij „andere werkzaamheden" krijgt, aldus meldt het Russische persbureau Tass. De op volger van Joedin is Steplian Tsjervo- nenko. Joedin is sinds december 1953 ambassadeur in Peking geweest. Voor dien was hij o.a. plaatsvervangend Ho ge Commissaris in Duitsland. Hij was een van de weinige joden, die in de Sovjet-Unie nog een post van betekenis bekleden. De „Osservatore Romano" heeft gis teren volgens UPI verklaard, dat de Kerk „met aandacht" het verlangen van de gelovigen om wijlen paus Pius XII zalig te verklaren overweegt. Het blad maakte voor de eerste maal ge wag van de mogelijkheid dat paus Pius XII tot „kerkleraar" zal worden ver klaard. De Osservatore voegde hieraan toe, dat het onverstandig is te rekenen op spoedige beslissingen. Dinsdagmiddag is te Silvolde een on geluk gebeurd, waarbij een tweejarig kind werd gedood. Enkele kinderen waren op een bedrijfsterrein aan het spelen toen op zeker moment een stapel hout omviel. Het tweejarig zoontje van de familie Scholten kwam onder het vallende hout terecht. Toen het kind be vrijd was, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. De kleine, die kinderverlamming had gehad, liep nog in beugels en kon ver moedelijk niet vlug genoeg weg komen. Het gezin Scholten telde twee kinderen. ïpsi Deze Poolse familie, een 32-jarige oud-luitenant, zijn vrouw en zijn dochtertje zijn met een vliegtuig uit Polen naar Denemarken gevlucht. De Pool landde op liet eiland Bornholm; de familie is overgebracht naar Kopenhagen. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.04-17.46. Maan: 17.53-6.39. de „Minas Gerais", die in Rio verkre gen hadden kunnen worden zonder ver spilling van harde valuta, aldus Mica- rone. Het geld besteed „aan een verou derd stuk speelgoed voor volwassenen" had gebruikt kunnen worden om twaalf scheepswerven van de capaciteit van de scheepswerf, die Verolme in Rio aan het bouwen is, te bouwen, of de univer siteit van Brazilië tien jaar lang te on derhouden, of 13.000 km wegen aan te leggen of talloze materialen aan te ko pen die voor de ontwikkeling van het land van vitaal belang zijn, aldus Mi- carone. Het zonnige herfstweer duurt de ko- rnendq 24 uur voort. Aangezien de depressies over de oceaan door het blokkerende hogedrukgebied gedwon gen worden een baan te volgen op hoge breedten ziet het ernaar uit dat ook da droogte nog minstens een paar dagen aanhoudt. In de temperaturen komt Geinig verandering. Voedseldeskundigen, die thans te Con- stanz, in de Westduitse deelstaat Baden, vergaderen, zijn tot de slotsom gekomen dat het de Russische gierstepap is ge weest, die het rode leger in staat stelde de Duitsers te verslaan. Zij voeren aan dat de gierstepap, die de basis vormde van de voeding van de Russische sol daat, deze een weerstand gaf, die die van de Duitse militairen, die het van ingeblikte levensmiddelen moesten heb ben, te boven ging. Volgens hen had dit tevens tot gevolg dat een gewonde veer tigjarige Rus meer kans op genezing had dan een twintigjarige Duitse mili tair, die kwetsuren had opgelopen. Ten slotte menen de voedingsdeskundigen nog dat de eenvoudige, maar gezonde voeding der Russische dienstplichtigen er de oorzaak van is dat 96 procent van hen voor de militaire dienst wordt goed gekeurd, tegen slechts de helft der Ame rikaanse recruten. Woensdagmiddag is het tweejarig zoontje van de gemeentesecretaris van Sassenheim de heer G. A. Stolwijk in een slootje achter de ouderlijke woning verdronken. Een kwartier tevoren had men het kind nog in de tuin zien spelen. In een onbewaakt ogenblik moet het naar het pas gegraven slootje zijn ge drenteld en spelenderwijs te water zijn geraakt. Koning Mohammed V van Marokko heeft gisteren Ferhat Abbas, hoofd van de „voorlopige Algerijnse regering" ontvangen. Over het onderwerp van ge sprek is niets bekend gemaakt, aldus bericht U.P.I. max. min. neersl Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Pen Helder onbewolkt 17 9 0 ^Penburg mist 20 5 0 Vlissingen onbewolkt 18 9 0 gelde mist 19 2 0 ge Bilt mist 21 5 0 Twente onbewolkt 19 6 0 gindhoven onbewolkt 19 6 0 ■^cL-Limburg onbewolkt 13 4 Stockholm mist 9 -2 0 Oslo geheel bew. 12 -1 0 Kopenhagen zwaar bew. 14 9 0 ■konden mist ^1 7 u Amsterdam onbewolkt 20 7 0 Brussel mist 20 4 0 Luxemburg onbewolkt 17 4 0 garijs onbewolkt 20 4 0 Nice geheel bew. 21 14 0 §erlijn zwaar bew. 15 5 0 frankfort onbewolkt 18 4 0 Mtinchen mist 13 -3 0 ^drich mist JJ V>enève geheel bew. 15 6 o Wenen onbewolkt 14 -3 0 Lrnsbruck mist 18 -4 ^elgrad*"» onbewolkt 15 -} JJ Madrid zwaar 'oew. 22 11 0 bewezen van een diefstal in een per ceel vlak achter zijn cafetaria aan de Mauritskade en voorts de héling van de buit uit de Banka- en uit de Celebes- straat. Van V. werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde uitlokking van de inbraak in de Celebesstraat en voorts niet schuldig verklaard aan medeplich tigheid aan de inbraak in de Valken burgerstraat. Tenslotte werd de vierde verdachte, de 18-jarige loodgieter A. de H„ die 2 maand in voorarrest heeft doorgebracht waarna lijj op vrije voeten werd ge steld en tegen wie de officier van jus titie drie maanden had geëist, vrijge sproken. Hem was medeplichtigheid aan de roofoverval ten laste gelegd. Hij had namelijk samen met de cafe tariahouder 's-nachts door de Banka- straat gewandeld omstreeks de tijd dat de twee eerste verdachten hun inbraak daar pleegden. De Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend de vier verdachten van de roofoverval van 8 maart dit jaar, op de 67-jarige winkelierster mej. C. Belles in de Bankastraat in Amsterdam-oost, tot beduidend lagere straffen veroor deeld dan de officier van Justitie in zijn eisen had gesteld. De veroordelingen varieerden van zes jaar voor de hoofd daders tot vrijspraak voor een verdach te, die van medeplichtigheid was be schuldigd; terwijl de eisen liepen van twaalf jaar tot drie maanden. De café houder, die de „man op de achtergrond" was geweest, kreeg vier jaar (eis twaalf jaar) De 24-jarige schilder M. van G. werd schuldig verklaard aan diefstal met ge weldpleging in de Bankastraat en aan twee andere inbraken, t.W. in de Val kenburgerstraat en de Celebesstraat. Hij kreeg zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De 18-jarige oud-papierperser P. A. H„ die samen met de eerste verdachte de roofoverval op de oude vrouw had uitgevoerd, werd voor dezelfde feiten veroordeeld tot drie jaar met aftrek van het voorarrest plus terbeschikkingstelling van de regering. De rechtbank achtte niet bewezen dat de oude vrouw tengevolge van het op haar gepleegde geweld is ,overleden. Naar men zich zal herinneren had sec tie op haar stoffelijk overschot uitgewe zen dat zij een zeer zwak hart had. De medici achtten het dan ook niet volko men uitgesloten, dat de vrouw een na tuurlijke dood is gestorven. Tegen de eerste verdachte was twaalf jaar met aftrek geëist, tegen de twee de tien jaar plus terbeschikkingstelling. De derde verdachte, de 28-jarige ca fetariahouder W. van V., die door zijn kameraden als geestelijke leider van het groepje werd geschilderd, kreeg vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Tegen hem was evenals tegen Van G. twaalf jaar geëist. De rechtbank zag hem echter niet als me dedader van de roofoverval doch slechts als medeplichtige. Van V. stond buiten de winkel op straat in de bewuste nacht van 8 maart. Bovendien achtte de rechtbank ten aan zien van deze verdachte de uitlokking den zijn van een Russisch „satelliet- observatiestation". Een dergelijke ver onderstelling is gisteren geopperd door het Parfjse ochtendblad „Paris-Jour". „Paris-Jour" kwam met de veronder stelling, dat de signalen die door het ob servatorium van Bochum in Duitsland waren opgevangen, het bewijs zouden zijn, dat de Sovjet-Unie in het geheim een „waarnemeri'-satelliet heeft gelan ceerd en dat deze thans „vast" in de ruimte hangt. Een dergelijke satelliet zou-in wer kelijkheid in een baan om de aarde draaien, maar de snelheid zou precies even groot zijn als die van de rotatie van de aarde, waardoor zij op een be paald punt boven de aarde blijft staan. Volgens de astronoom zijn deze mysterieuze radio-signalen reeds enige tijd opgevangen, zonder dat de geleer den er een bevredigende verklaring voor hebben kunnen vinden. De signalen worden voortdurend uit gezonden in perioden van wel vier uur, zei hij. De meeste satellieten zenden ge durende kortere perioden uit, gewoon lijk een kwartier per keer. De perioden waarin de mysterieuze signalen worden uitgezonden, vertonen een zekere regelmatigheid en er zijn aanwijzingen dat zij van een in de ruim te bewegend lichaam komen, aldus de astronoom. Het bewijs levert het zoge naamde Doppler-effect op de signalen. Het Doppler-effect is de verandering van de frequentie, die opgemerkt wordt in radio-uitzendingen van een bewegend lichaam in de ruimte. Alle radio-trans missies van vroegere aardsatellieten hebben dit fenomeen opgeleverd, zei de astronoom. De recente ongeïdentificeer de signalen worden gekenmerkt door hetzelfde type van frequentie-verande ring die ook andere aardsatellieten heeft beïnvloed. In dc speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft -te Rus sische afgevaardigde, Arakdy Sobolev, gisteren verklaard, dat er geen sprake kan zijn van uitbreiding van het leden tal van de Veiligheidsraad en andere belangrijke organen van de volkerenor ganisatie, zolang China niet wordt ver tegenwoordigd door het communistische bewind in Peking. Sobolev verklaarde, dat uitbreiding van het aantal leden van de Veilig heidsraad slechts mogelijk is na her ziening van het Handvest. Voor een der gelijke herziening is de medewerking van de Sovjet-Unie vereist en die "'eigert zij te geven, indien communistisch China niet tot de V.N. wordt toegelaten. Tot de pleitbezorgers van een vergro ting van het aantal leden van de Vei ligheidsraad behoorde de Nederlandse afgevaardigde, mr. H. Scheltema. In verband met de toeneming van het aan tal leden van de V.N. achtte hij toevoe ging van vier niet-permanente leden aan de Veiligheidsraad gewenst, alsme de uitbreiding van de Economische en Sociale Raad van 18 tot 24 landen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1