IN RIVIERA-HAL ZWEMMEN 25.000 VISSEN direct klaar in koud water! KOUD - WATER STIJFSEL Souplex stijft soepel en strijkt prettiger! Droogte wordt n ramp voor het weide-gebied MINISTER OPENT AMATO „Aquavero 1959' Van huishamer tot tentoonstelling Kleurrijk „feest" voor aquarium-, terrarium- en paludariumliefhebbers Vissen, water en hun liefhebbers Kredieten en rente-verlaging als extra-hulpmiddelen Unilever doet bod op Gouda Apollo Veertien jaar met aftrek in moord zaak Vlaardingen Weldra beslissing over „Petten" Landbouw bans: voor discriminatie Lof voor de vooruitziende blik van het gemeentebestuur Onderzoek naar Britse vliegramp Voorbereiding en coördinatie SOUPLEX „Toe jó, koop er een ijsje voor" Prins Bernhard naar Brazilië DE VISSEN, die hun thuis hebben in de Rivièrahal zullen van -4 oktober tot 1 november hun plaats moeten afstaan aan hun collega's, die gewoonlijk de Rotterdamse huiskamers „bevolken". De samenwerking tussen diergaarde „Blijdorp" en de Rotterdamse aquariumverenigingen, die reeds van 1950 dateert en ook nu weer resulteert in de tentoonstelling „Aquavero 1959", vormt een stille maar zekere waarborg, dat dit aquariumfestijn zal uitgroeien tol een leerrijk en uniek kijkspel. Leerrijk omdat de gedragingen van de tropische-, koudwateren zeevissen nog zoveel onverklaarbaars in zich bergen, dat alleen al observatie bij kan dragen tot meer kennis van de fascinerende levenswijze van deze onderwater bewoners. L niek, omdat Aquavero 1959 itiderdaad enkele bijzondere vissoorten ten toon zal stellen. Koraalvissen, afkomstig uit de Indische Oceaan en waarvan de prijs per exemplaar ligt tussen de 50 en de 500, weten immers steeds iveer de belangstelling van de mens te veroveren. De zo zeldzame schorpioenvissen, fraaie Kongo-vissen en vreeswekkende piranha's, die bekend om hun vraatzucht met recht de naam van zoetwaterhaui dragen, zullen er onder meer te bewonderen zijn Kunstzinnig Standaard-guppen Veelzijdig aspect Verbluffende ontdekking: SOUPLEX koud-water stijfsel Nu kunt u veel gemakkelijker en veel sneller stijven, mevrouw! Want nu is er Souplex, de stijfsel die direct klaar Is In koud water. U hoeft nu geen water meer te koken, geen papje meer te maken. Souplex koud-water stijfsel strooit u direct uit het pak in koud water - terwijl •u roert-en hetstijfselbad is gereed! Souplex stijft soepel, strijkt prettiger! NIEUW! KOUD-WATER STIJFSEL met actief Brillantex Dit zijn de voordelen van koud-water stijfsel! KW 14 Grote schade in Drente 1000 Gouda Apollo tegen 800 Unilever O „Ministeriële argumenten hebben ondeugdelijke basis" Twee geheime toestellen in korte tijd verongelukt O Wanneer u over de tentoonstel lingsruimte wandelt zult u in to taal 150 aquaria kunnen bewon deren, die tezamen ca. 50.000 li ter water bevatten en waarin naar ruwe schatting 25.000 vis ies rondzwemmen. Wanneer u weet, dat Rotterdam 1300 geor ganiseerde aquariumliefhebbers telt, en daarbij in aanmerking neemt, dat tegenover elke geor ganiseerde aquarianer 10 niet- georganiseerden staan. In voor gaande jaren heeft de ervaring geleerd, dat voor een dergelijke tentoonstelling in geheel Neder land met zijn 220 aquariumver enigingen, waarin 13.000 leden zijn ondergebracht altijd zeer veel belangstelling heeft bestaan. Ook uit het buitenland, voorna melijk. uit België, Duitsland en Engeland, heeft het nooit aan be langstelling ontbroken, en ook thans worden uit deze landen veel bezoekers verwacht. De ..leken" zullen d.m.v. een catalogus een openbaring on dergaan, want dit boekje zal alle ..geheimen" verklappen, die in de kunstzinnig ingerichte bakken rondzwemmen. In een gesprek met de heren J. J. Gel derman en W. J. Vermoen, resp. voorzit ter en secretaris van de tentoonstellings commissie werd het ons pas goed duide lijk in welke richting de nog te ontplooi en activiteiten liggen. De voorbereiden de en coördinerende werkzaamheden vra gen zeer veel van de aquariumliefhebber. Immers de bakken moeten ingericht wor den, vissen moeten worden overgebracht van huiskamers naar tentoonstellings ruimte, verlichting moet worden aange legd, temperatuur van het water moet op peil worden gehouden, enz. enz. En dit alles is dan het werk van amateurs. Lief hebbers, die geworven worden uit de 15 aquariumverenigingen die hun medewer king aan het welslagen van de tentoon stelling verlenen. „Er bestaat geen weg terug", is het devies van deze „Aqua vero", waarmee dan bedoelt is, dat de tentoonstelling van 1953 zeker overtrof fen moet worden. En dat is beslist een opgave, want de circa 39.000 betalende bezoekers, die a raison van twee kwart jes in dat jaar een bezoek aan de ten toonstelling brachten, vormden een re cord-aantal, Toch verwacht men voor de ze tentoonstelling, die van 24 oktober tot en met 1 november in de Rivièrahal ge houden wordt, nog een bezoekersaantal van 35.000 bij een toegangsprijs van 1.50. De opzet van de tentoonstelling zal in grote lijnen hetzelfde zijn als in 1953, het geen dus een garantie inhoudt voor het succes van het geheel. In het midden van de Rivièrahal is een vijver van 25 m lengte en met een grootste breedte van ca 8 m geprojec teerd. Een waterval van ca 4% m hoog te zal het visuele genot auditief luister bijzetten. De tropische beplanting om de vijver, waarin flamingo's hun rode pracht, geaccentueerd door de onder waterbelichting, dromerig tonen, zal de tentoonstellingsruimte moeten her scheppen tot een sfeervol en passend decorum. In een wijde en grillige boog om deze beplanting heen komen de verschillende aquaria, die zowel qua grootte als (uiteraard) qua inhoud een rijke variatie zullen tonen. Voor zover het de ingezonden bakken betreft van de 1300 georganiseerde aqua riumliefhebbers zal het accent, naast het tentoonstellingsaspect, vallen op het spor- tieye strijdelement, wat betreft de beste inrichting, het biologische evenwicht, dus de juiste verhouding tussen vissen en planten. De bakken, die het eigendom van Dier gaarde „Blijdorp" zijn, zullen opnieuw worden ingericht, waarbij de nadruk zal worden gelegd op de instructieve waarde op botanisch gebied die hiermee beoogd wordt. Deze aquaria zullen bevolkt worden met de zg. standaard-guppen, d.z. rasguppen, het resultaat van jarenlang „op lijn" kweken met een uiterst strenge selectie. Vor en kleur van deze visjes zijn, na zorgvuldige keus, reglementair vastge legd en beantwoorden aan algemeen esthetische normen. Ook de Nederlandse Bond van (tropi sche) Vogelliefhebbers zal met een in zending „acte de présence" geven, terwijl „Lacerta", Vereniging van terrariumhou ders met 12 terraria, alle van dezelfde grootte haar medewerking aan de ten toonstelling zal verlenen. Uit Den Haag komt één groot paludarium (een combi natie van aquarium en terrarium), ter wijl „Biologica Maritima" met verschei dene bakken Noordzee (Zee-Anemonen) en Middellandse Zee (Wasrozen) de aan dacht zal weten te trekken. Door het veelzijdige aspect van deze aquariumtentoonstelling, dat meer biedt dan vissen alleen, bergt „Aquavero 1959" alle voorwaarden in zich om een succes rijk en geslaagd geheel te worden. En dat gunnen we deze tentoonstelling ten volle, al was het alleen al om het doel, dat na gestreefd wordt: propaganda voor deze sympathieke vorm van vrije-tijdsbeste- ding. Het batige saldo van de tentoonstel ling komt evenals de vorige keren ten goede aan een sociaal-charitatieve instel ling in Nederland. Op vrijdagavond 23 oktober zal de mi nister van justitie, minister A. C. W. Beerman de tentoonstelling officeel ope nen in het bijzijn van een aantal geno digden, waaronder het Erecomité, on der voorzitterschap van de burgemees ter van Rotterdam, mr, G. E. van Wal- sum. A. BRUNINGS. SOUPLEX KOUD WATER STIJFSEL Het valt direct op. Uw goed ziet er. veel mooier uit als u het met Souplex. hebt gesteven. Want door Souplex behoudt het zijn natuurlijke soepelheid. En u merkt het bij 't strijken! Souplex plakt gega randeerd niet! Uw bout vliegt werkelijk over het strijkgoed. Stijf nu soepel. Strijk nu prettiger. Stijf met Souplex. Haal van daag nog een pak in huisi NIEUW! NIEUW! NIEUW! NIEUW! NIEUW! a" Op uw waardebon ontvangt u ter kennismaking een groot pak Souplex van 54 cent tijdelijk voor 39 cent. Souplex Is direct klaar in koud water! Souplex stijft heerlijk soepel! Souplex strijkt prettiger! .Plakt gegarandeerd niet aan de bout! Souplex is ideaal voor licht en zwaar stijven! Souplex bevat actief Brillantex! Uw witgoed wordt witter, üw bontgoed fleuriger! Souplex Is voordeliger In. *t gebruik... want u bespaart gas en brandstof en... overgebleven Souplex kunt u wegzetten en de volgende keer (na even roeren) weer gebruiken! SOUPUX (Van onze Haagse redactie) ..De gevolgen vain de droogte zullen voor menig bedrijf zeer ernstig worden. Wij moeten deze droogteramp zien als een ram.p die de gehele agrarische gemeen schap aangaat, zodat wij financieel in eigen kring moeten doen wat wij kunnen, ai zal onze hulp uit de aard der zaak slechts bescheiden kunnen zijn. Ongetwij feld zal de overheid daarnaast willen hel pen om zoveel mogelijk nood te lenigen Wij hebben de stellige overtuiging, dat een zeer constructieve en vertrouwens volle samenwerking met de minister van Landbouw plaats zal vinden, daar ook op zijn departement de noodsituatie ten volle wordt onderkend". Deze woorden zijn gisteren gesproken door de voorzitter van het landbouwschap de heer Louwes Hij zei verder dat de er varing met vroegere rampen heeft aan getoond dat men met de beschikbare mid delen nog het meest kan bereiken wan neer deze eensdeels dienen als waarborg som voor extra te verlenen kredieten, an derdeels tot verlaging van de rente daar van In deze richting zullen de gedachten moeten gaan De heer Louwes zei verder, dat de nood langer zaT duren dan dat de spontane actie welke momentee] wordt uitgevoerd daar in zal kunnen voorzien. Men zal tot aan de volgende weidepcriode vooruit moeten zien De weiden gaan met een sterk be schadigde grasmat de winter in. Is de win ter mild en regenrijk dan kan de grasmat zich herstellen, komt er een strenge en vooral een kale vorst zonder sneeuw, dan krijgt zij de genadestoot. De provinciale voedselcommissaris van Drente, de beer Th. Brouwer, heeft mede gedeeld, dat een vierde deel van de voor landbouw en veeteelt in Drente gebruikte gronden zeer ernstig door de droogte is beschadigd. Dat komt neer op een opper vlakte van 150.000 hectare Behalve de vier voedseltransporten die Drente reeds gehad heeft en de komen de proef met suikerbieten, zullen de voor genomen veetransporten naar elders ver lichting moeten brengen. In de Zeeuwse gebieden zijn verschillende „logeer-gele- genheden" aangeboden ten behoeve van het Drentse vee. Unilever N.V. maakt bekend dat zij voornemens is een aanbod te doen tot overneming van aandelen certificaten van aandelen en trustbewijzen en trustcertifi caten A, B en C in de N.V. Koninklijke Stearine Kaarsenfabrieken Gouda Apollo te Gouda tegen afgifte van gewone aan delen of certificaten van gewone aande len Unilever N.V. op basis van verwisse ling van f 1000 gewone aandelen Gouda Apollo tegen f 800 nom. gewoon kapitaal Unilever N.V. resp. f 100 cert, van gewo ne aandelen Gouda Apollo tegen f 80 nom. gewoon kapitaal Unilever, voorts trustcertificaten A, B en C Gouda Apol lo tegen spr 340. 240 en 220 nom. ge woon kapitaal Unilever N.V. Nadere bij zonderheden zullen worden opgenomen in een bericht, waarvan d/e verschijning spoedig kan worden verwacht. Het aan bod wordt gedaan na overleg met en met instemming van de raad van commissaris sen van Gouda Apollo. De rechtbank te Rotterdam heeft van morgen de 34-jarige operator D. C. S. uit Vlaardingen wegens moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien jaar met aftrek. Zij achtte bewezen, dat hij in de nacht van 11 op 12 april na rijp beraad en koel overleg zijn echtge note in hun woning aan het Mendel- sohnpiein van het leven heeft beroofd door wurging met de bedoeling daarna zelfmoord te plegen. Dit laatste is even wel niet gelukt. De eis was twaalf jaar met aftrek. De minister van O.K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals, heeft dinsdag medege deeld dat zeer spoedig wellicht reeds de volgende maand definitieve bespre kingen met de Euratomcommissie zullen worden gevoerd over de inschakeling van Petten als algemeen onderzoekcentrum voor het vreedzaam gebruik van kern energie van Euratom. De minister deelde in Brussel, waar hij de vergadering van de ministerraden van E.E.G. en Euratom bijwoont, mede dat kortgeleden de Nederlandse rege ring van de Euratomcommissie aanvul lende inlichtingen heeft ontvangen. De kwestie zal waarschijnlijk vrijdag door het kabinet worden besproken. De volgende week komt de voorzitter van de Euratomcommissie, de heer Hirscli, naar Nederland. Gehoopt wordt, dat voor dienst bezoek aan de Ver. Sta ten in november het definitieve gesprek kan worden gevoerd. (Van onze Haagse redactie) Het landbouwschap Is van mening dat de uitvoering van het voornemen van minister Marijnen om een minder nauw verband te leggen tussen garan tieprijzen en kostprijzen tot een discri minatie van de landbouw zou leiden. De argumenten welke de bewindsman voor zijn voorgenomen beleid heeft aan gevoerd worden in een adres van het schap aan de Tweede en Eerste Kamer ondeugdelijk genoemd. Het enige argument dat het schap on derschrijft is, dat de ontwikkeling van de Euromarkt tot een ontkoppeling van kostprijzen en garantieprijzen zou moe ten leiden. Het schap meent echter dat dit argument momentee] niet opportuun is. De minister had erop gewezen, dat de garantieprijs een te hoge pro- duktie tot gevolg kan hebben; waarbij hij met name gewezen heeft op het pro- dukt melk. De melkveehouders zouden naar zijn mening als gevolg van het be staan van een garantieprijs op basis van de gemiddelde kostprijs steeds meer melk produceren met behulp van kost- prijsverhogend krachtvoer. Indien dit juist is, zo zegt het schap, dan hangt dit samen met de methodiek van de kostprijsberekeningen. Als deze metho diek is aangepast waarover het schap wel met de bewindsman wil praten dan dient verder de kostprijs echter on verminderd het uitgangspunt te blij ven voor het garantiebeleid. PARIJS —In de Franse staatscourant wordt aan importeurs in de Westafrikaan- se Gemeenschap meegedeeld dat de kwantitatieve beperking op de invoer van een aantal produkte nuit de landen van de O.E..ES. en hun overzeese gebiedsdelen is opgeheven. Genoemd worden land- bouwprodukten, dierlijke en plantaardige oliën, natuurrubber en mout, produkten van de chemische industrie en van de metaalindustrie. j (Van onze verslaggever) „Deze groenten- en gruittentoonstel- ling is het beste bewijs dat Nederland ook op dit gebied de vergelijking met andere landen kan doorstaan. Het is een verheugend feit dat men liet 25-jarig be staan van de Centrale Markthallen niet viert met recepties en dergelijke maar met een demonstratie, die ook de consu ment in de gelegenheid stelt deze viereng mee te maken". Aldus verklaarde gisteren mr. V. G. M. Marijnen, minister van Visserij en Landbouw, bij de opening van de Amato in het RAI-gebouw in Amsterdam. Bij de opening waren o.a. ook aanwezig de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. de commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen en bijna alle wethouders. Voor de derde maal wordt deze tentoon stelling gehouden, dit keer niet in het ge bouw van de Centrale Markthallen maar in het RAI-gebouw aan de Ferdinand Bol straat in Amsterdam-Zuid. De reden dat men deze tentoonstelling houdt, het 25-jarig bestaan van de Cen trale Markthallen is er waarschijnlijk ook de oorzaak van dat deze demonstra tie zijn beide voorgangers op alle gebied overtreft. De minister toonde zich enthousiast over het kleurrijke schouwspel. „De markt", zo zei hij, „is een veelomvattend woord. Ik houd van de markt. Wanneer ik vroeger maar even vrij was ging ik de markt op om de afslag mee te maken, waarvan ik nooit genoeg kreeg. Ik her inner me nog hoe een koopman met zijn prijs eens zo gezakt was dat het voor mijn portemonnee verantwoord was aan de koop deel te nemen. Toen ik echter op een gegeven moment ja zei en meen de de grote tros druiven in ontvangst te J kunnen nemen, zei de koopman: „Toe jó koop er maar een ijsje voor". De markt een ontmoetingspunt van producent, groothandel en kleinhandel, die alle drie met name na de oorlog een grote ontwikkeling hebben doorgemaakt ten nutte van de consument. De minister sprak zijn waardering uit voor de voor uitziende blik van het gemeentebestuur van Amsterdam; dat in de moeilijke ja ren van de crisis overging tot oprichting van de centrale markt. De voedselvoor ziening steeds een moeilijk probleem in de dichtbevolkte centra van ons land is in Amsterdam op voortreffelijke wijze opgelost. Een stabiele binnenlandse markt is ook voor de tuinbouw van zeer groot be lang, omdat hiermee de basis wordt ge legd voor de zo noodzakelijke export. Een groeiende welvaart in ons land is belangrijk voor de teelt in deze secto ren". Nadat de minister de derde Amato voor geopend had verklaard, maakte hij in gezelschap van talrijke andere autoriteiten een rondgang over de ten toonstelling. MAASTRICHT Het Beneluxcomité houdt op dinsdag 20 oktober in de Redou tezaal van de Stadsschouwburg te Maas tricht een lunchbijeenkomst over de stand der Benelux-samenwerking. Tjjdens dit samenzijn zullen achtereen volgens inleidingen worden gehouden do dr. C. A. D. baron van Lynden, secreta ris-generaal van de raden der Nedder- lands-Belgisch-Luxemburgse douane overeenkomst over de huidige stand van de economische samenwerking tussen de Beneluxlanden en door de Belgische mi nister van openbare werken en van we deropbouw, O. van Audenhove over „Eu ropawegen in Benelux-verband". De Engelse regering heeft opdracht gegeven een onderzoek In te stellen naar het verongelukken van het proto type van de Blackburn „NA 39". Dit tweemotorig straalvliegtuig, dat nog op de geheime lijst staat en voor de En gelse marine ontwikkeld ls, verongeluk te maandag tijdens een proefvlucht en stortte neer In Zuid-Engeland. De belde inzittenden werden gedood. Twee weken eerder is.een ander nog geheim vliegtuig, de Englisch Electric „P-l" in de Ierse Zee neergestort. Hoe wel men nog geen verband heeft gelegd tussen beide ongevallen is een diep gaand onderzoek gelast naar de oorzaak van beide. De „P-l" is een jager, die onder alle weersomstandigheden kan opereren. De „NA-39" is een supersonische bommen werper. speciaal ontwikkeld om zeer laag te vliegen. Vliegtuigen die zeer laag vliegen kunnen niet door radar ge signaleerd worden. Prins Bernhard zal van 19 tot 27 oktober in Brazilië de verschillende nederzettin gen van Nederlandse emigranten bezoe ken. Deze reeds ln februari voorgenomen be zoeken moesten destijds vervallen door ongesteldheid van de prins. Na het verblijf in Brazilië zal de prins vijf dagen naar Peru gaan om op verzoek van de Peruviaanse regering een naar haar mening voor emigranten geschikt deel van het land te bezichtigen. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan Cuzco, de hoofdstad van het rijk der In ca's. Via Los Angeles, waar de prins een rede zal uitspreken over internationale samenwerking keert Z.K.H. op 4 novem ber in Nederland terug. Het vertrek naar Brazilië ls bepaald op maandag, 19 oktober om 12.45 uur Der KLM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6