Dagblad voor Schiedam en omstreken Nijmeegse universiteit door branden zwaar getroffen Helse vuurzee op Heyendaal Politie vindt Rotterdamse werkman dood op straat Lunik fotografeert achterzijde maan Gelijk aan voorzmeent men in de V.S. Twee bergbeklimsters in de Himalaja omgekomen Geheel uit vrouwen bestaande expeditie gestrand Wacht Palace voor Buckingham blaast de aftocht Rusland eist vertrek van diplomaat van V.S. Nieuwbouw geneeskundige instituten in vlammen Schade tussen half en anderhalf miljoen gulden Hongarije maakt executies bekend Congo reageert gunstig op verklaring Eerste zending gearriveerd Strijd tegen opdringende toeristen verloren Amerika protesteert tegen behandeling van beambte Het weer. maandag 19 oktober 1959 Na nachtelijke café-twist Jonge cafébezoeker aangehouden Wervelwind teistert Japan, 43 doden Vreemde ontwikkeling in zaak-Chessman RELLETJES IN WENEN Later opklaringen Overtreding anti-trustwet Aanklacht tegen General Motors Melk naar Frankrijk Andere Amerikaan zou misdaden hebben begaan Elektriciteitstarieven in Noord-Holland verder verlaagd Onderzoek naar dood van Oekraïns leider Iets lagere temperatuur Het weer in Europa nieuwe schiedamsche courant (Van onze correspondent) Een bijzonder felle brand op het ter. Jein van de medische faculteit van de «ath. universiteit op het landgoed ..Heyendaal" te Nijmegen heeft zater dag een schaduw geworpen over de vie- Jing van de 36e dies van de Nijmeegse universitaire gemeenschap en de af houw van enkele geneeskundige insti- 'oten vertraagd. Terwijl in de aula van de universiteit de reotor-magnificus, ""of. mr. L. G. A. Selilichting, zijn dies- fede uitsprak, loeiden door de stad '"■andweerwagens en politie-auto's on derweg naar de meest angstaanjagende '"•and die Nijmegen sedert jaren heeft Kekend. Door de stad liepen de meest wilde geruchten, waarbij sprake was, dat het "'e uwe, RadboudziekenhUis in brand >0u staan. Die mededeling bracht dui- z?nden Nijmegenaren op de been, die z'<h allen naar het landgoed „Heyen daal" spoedden waarboven zware rook wolken uitstegen. De vlammen sloegen .""ven de bomen uit en deden inderdaad "et ergste vrezen. Gelukkig bleek niet "et acht verdiepingen tellende zieken- i'U's in brand te staan, maar wel het aanbouw zijnde, reusachtige gebouw {Jat in de toekomst bestemd is voor de "hisvesting van het pathologisch ajiato- {"isch laboratorium, het bacteriologisch laboratorium en het instituut voor de kindergeneeskunde. De schade valt nog ï'ot precies te schatten. De, ramingen '"Pen uiteen van een half tot anderhalf "liljoen gulden. De directie van het Radboudziekenhuis beschouwt de "rand als de grootste ramp, die de St. Vadboudstichting tot nu toe heeft ge- Aanvankelijk liet de brand zich min der erg aanzien. Op de vyfde en boven ste verdieping van het nog gedeeltelijk i" bekistingshout staande betonskelet, J"ist onder de pas dezer dagen aange brachte bekapping constateerde men rookontwikkeling. Om tien minuten °ver drie werd de brandweer gewaar schuwd en even later stormden enkele brandweerlieden het betonskelet binnen zich een weg naar boven te zoeken, "oen zy bij de vuurhaard waren geko men sloegen de vlammen plotseling ■"iet loeiend geweld door het hout van "3e bekisting en dc bekapping, die juist ï"et een teerproduct was behandeld. mannen konden slechts hun leven "edden door met achterlating van het biateriaal ijlings de vlucht te nemen. In een oogwenk was dc boven verdieping één laaiende vuurzee. Over de volle lengte (ca. 65 meter) en breedte (ca. 50 meter) sloegen de vlammen meters hoog boven het ge bouw uit. Z;j vonden- gretig voedsel i" de grote hoeveelheid bekistings hout en de bekapping. Loeiend en knetterend woedde de vuurzee verder en de brandweer, die met groot ma terieel was uitgerukt, stond dan ook volkomen machteloos. Kamers van ziekenhuis ontruimd In eerste instantie richtte de aan dacht van de spuitgasten zich oyeri- Jlens uitsluitend op het in de onmiddel- vJke nabijheid gelegen St.-Randboudzie- kenhuis. Het gevaar was niet groot Jvant de wind stond vrij gunstig. Toch "orden de kamers aan de zijde van de Juurzee ontruimd. Op de zolders van "et ziekenhuis werden brandweerlie den geposteerd. Toen de wind even la- ter iets draaide was het gevaar van pverslaan van de brand helemaal gewe ken. De enorme hitte van het branden de gebouw deed de muren en ramen i'an het ziekenhuis snel warm worden. vanuit de vensters werden de muren "afgehouden. evenals een aantal bü het Ziekenhuis behorende houten noodba- "akken. Ook in de omgeving van het branden- ?e gebouw beperkte de caak van de ^"andweer zich tot bet nat houden van bedreigde gedeelten. Directie- en bouwketen in de onmiddellijke omge ving werden ontruimd. Een betoninstal- tie, die vlam had gevat, kon men be houden. De wind verspreidde over de bosrijke Phigeving een regen van vonken, die de dorre bladeren telkens opnieuw '"ine brandjes veroorzaakten, die men "chter spoedig kon blussen. De brand, die van verre reeds te zien was, trok duizenden belangstellenden. Burgemeester mr. Hustinx en de voor zitter van het college van curatoren, dr. J. P. A. Hoefnagels, weggeroepen uit de Dieszitting, verschenen in jac quet op de plaats van de brand.' De rijksinspecteur van het brandweerwe zen in Gelderland en Overijssel, de heer J. de Roos, onderweg van Arn hem naar Druten had van verre de rookwolken reeds gezien en spoedde zich eveneens naar de brand om per soonlijk bij de blussingswerkzaamhe- den te helpen. Tientallen burgers, paters en poli tieagenten staken tevens de handen uit de mouwen toen de vuurzee boven ein delijk was uitgewoed cn de brandweer kon beginnen om slangen het gebouw binnen te brengen. Zes tot acht maanden vertraging Men zal eerst het gehele betonskelet nader moeten bekijken en doormeten alvorens de juiste omvang van de scha de te kunnen bepalen. Aangenomen wordt dat de schade minder ernstig zal zijn, dan het zich aanvankelijk liet aan zien. Dat men dc beide bovenste ver diepingen moot laten slopen, zoals men eerst vreesde, staat nog niet vast. Ook de vertraging van het bouwtempo is waarschijnlijk minder ernstig. Men hoopt, dat op de onderste verdiepingen van het gebouw verder kan worden ge werkt, terwijl men boven de gevolgen van de brand herstelt. Het toch al in tijdnood verkerende bouwschema van de St.-Radboudstichting zal door deze tegenslag zes a acht maanden vertra ging krijgen, zo neemt men aan. De aannemer was volgens bestek ver plicht zich tegen dergelijke palamiteiten te verzekeren, hetgeen ook gebeurd is. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Wel is er zaterdag morgen met teer gewerkt, terwijl er ook laswerkzaamheden zijn uitgevoerd. Nog meer branden In de ochtenduren van zaterdag was de universitaire gemeenschap reeds op geschrikt door een brand in het even eens in aanbouw zijnde gebouw van de wis. en natuurkundige faculteit aan de Driehuizerweg. Hier raakte een hoeveel heid isolatiemateriaal en mastiek in brand. Een luchtkoker werd daarbij ernstig beschadigd. De schade raamt men op ongeveer tienduizend gulden. Hoewel er geen enkele reden is om aan te nemen, dat beide branden iets Kort geleden is in Hongarije een aan tal mensen terechtgesteld wegens mis daden tijdens de opstand van 1956, al dus is in Boedapest verklaard. Dit is de eerste officiële bevestiging dat exe cuties zijn voltrokken na het proces te gen een grote Kroep personen uit Oej- pest, een industriële voorstad van Boe dapest. Van betrouwbare zijde verneemt Rou ter in Boedapest, dat het proces in Oej- pest in het begin van dit jaar in het geheim is begonnen en dat, in de zomer het. beroep is behandeld. Zeven of acht beklaagden zijn in juli of augustus te rechtgesteld. Anderen zijn tot gevange nisstraf veroordeeld. Een Hongaarse woordvoerder heeft verklaard dat er niets over het proces is bekendgemaakt omdat het als een ..interne aangele genheid" wordt beschouwd. De Amerikaanse regering heeft bij een federaal gerechtshof een aanklacht ingediend tegen Genera] Motors we gens overtreding van de anti-trustwet door de overname van een maatschap pij, die bulldozers fabriceert, de Euclid Road Machinery Company. De regering verzoekt dat General Motors zal worden veroordeeld om af stand te doen van de activa e.d. van deze maatschappij, omdat door dc over name daarvan de concurrentie zou wor den beperkt en een monopolie in de fa- brikage van graafmateriaal zou kun nen worden geschapen. Een overzicht van de brand, die zaterdag aan een van de in aanbouw zijnde ge bouwen bij het St. Radboudziekenhuis te Nijnemen een schade van vele tonnen heeft aangericht. met elkaar uitstaande hebben, zal de politie bij hef onderzoek naar de oor zaak van beide branden toch deze mo gelijkheid onder ogen zien- Tenslotte besloten de Nijmeegse stu denten de rampdag met een fakkelau bade op „Heyendaal" in de late avond uren. Zij sprongen daarbij zo nochalant met vuur om dat er een begin van bos brand ontstond. De brandweer, die nog op „Heyendaal" aanwezig was voor de nablussing kon direct ingrijpen. Politieke leiders in Congo hebben de boodschap van de Belgische minister De Schrijver over de politieke toekomst van hun Innu in het algemeen niet on gunstig ontvangen, aldus meldt het ANP uit Brussel. Blijkens de eerste berichten uit Leo- poldstad, vindt men het echter wel be- zwaarlijk, dat Congo pas in 1964 volle dig onafhankelijk zal kunnen zijn. In de kritiek, welke in Congolese politie ke kringen op de boodschap wordt uit geoefend. speelt deze termijn van ruim vier jaar de belangrijkste rol. Men acht deze te lang. Voorts betreurt men bet dat volgens de voorstellen van mi nister De Schrijver de gouverneur-ge neraal de regering, welke volgend jaar kan worden gevormd, zal voorzit ten. Men onderstreept echter algemeen de mogelijkheid, welke de boodschap opent, tot hervatting van besprekingen met de Belgische autoriteiten op basis van de voorstellen van de minis ter. De Belgische pers heeft op een uit zondering na haar instemming met de boodschap betuigd. In de Benthuizerstraat in het oude noorden van Rotterdam speelde zich in de nacht van zaterdag op zondag een dronkemansdrama af, waarbij een 21- jarige voeger een 57-jarige gemeente werkman waarschijnlijk met enige vuistslagen heeft vermoord. Zowel slachtoffer als dader waren woonachtig in de omgeving van de plaats van de misdaad. In het café in de Benthuizerstraal hadden de mannen ruzie gekregen. Zij raakten hierbij handgemeen, doch an dere bezoekers kwamen tussenbeiden en scheidden de vechtenden. De jongeman bleef agressief en op aanraden van omstanders verliet de oudere bezoeker het café, waar men zijn tegenstander vasthield. Na enige tijd echter is ook deze weggegaan. Enkele minuten later kwam hij te rug met de mededeling: ,.Ik heb met hem afgerekend". Niemand sloeg daar echter acht op, totdat, toen de jonge man het café wederom had verlaten, de politie binnenkwam. Déze was ge alarmeerd door bewoners van de Benthuizerstraat, die een man hadden zien liggen. Toen men een nader onder zoek instelde, bleek het de 57-jarige gemeentewerkman te zijn. Hij was toen reeds dood. Men neemt aan dat een tweetal vuistslagen de doodsoorzaak zijn geweest. Met veel möfite wist men de ver blijfplaats van de vermoedelijke dader te achterhalen. Hij werd zondagmorgen van zijn bed gelicht. By het eerste verhoor ontkende hy ook maar iets met de zaak uitstaande te hebben, doch later gaf hy toe met het slachtoffer te hebben gevochten. Hij zei echter zich niet te kunnen herinne ren wat er precies is gebeurd. West-Duitsland In Düsseldorf is za terdag een tentoonstelling van plastic producten geopend. Er nemen 641 on dernemingen aan deel, w.o. 241 uit het buitenland. Vrywel alle artikelen die van plastic kunnen worden gemaakt zyn er te zien, zo ook autobanden die 100.000 km mee kunnen en kettingen van plastic die zo sterk zyn als staal. De eerste tankauto uit Nederland met consumptiemelk voor Frankrijk is zaterdag vroeg in de morgen aange komen in Longueville bij Dieppe. Een bedrijf te Amsterdam, een dochteron derneming van Albert Heyn, heeft een contract gesloten voor de leve ring van 150 ton melk met een vet gehalte van 3,4 procent naar Parijs en omgeving en de eerste vijftien ton daarvan werden vervoerd door een melktransportbedrijf te Mynsheeren- land. Een ander transportbedrijf heeft zaterdag voor de volgende vijf tien ton gezorgd. Deze week hoopt men meer auto's te laten ryden, zodat de gehele hoeveel heid van 150 ton nog voor het einde van de week kan worden geleverd. Het Amsterdamse bedrijf hoopt binnenkort nog twee contracten met andere afne mers te sluiten. Verscheidene melkver- werkende bedrijven in Nederland die in onderhandeling zyn over levering naar Frankrijk hebben reeds geduren de enige tijd melktankauto's gechar terd. In de zuivelfabriek te Longueville was het personeel present geble ven en na aankomst van de Nederlan ders kwam ook de directeur naar de eer. ste melk uit Nederland kyken. Van bet produktschap zuivel verne men wjj dat tot nu toe machtigingen zyn afgegeven voor de uitvoer van to taal 1200 a 1300 ton consumptiemelk naar Frankryk. België Prins Albert van België en prinses Paola zullen een bezoek aan Rome brengen. Aan het einde van de ze week zullen zü door de Paus in audiëntie worden ontvangen. Het Russische interplanetaire station Lunik III heeft foto's gemaakt van de voor de aarde onzichtbare achterzijde van de maan en talrijke metingen ver richt in de ruimte tussen de aarde en de maan, zo heeft radio-Moskou be kendgemaakt. De gegevens, die de in strumenten over deze metingen en de foto's hebben doorgegeven, worden uit gewerkt en de resultaten zullen worden bekendgemaakt, aldus het Russische communiqué, dat werd uitgegeven eni ge uren voordat de Lunik III om onge veer 17.50 uur het dichtst by de aarde gelegen punt van zyn baan 47.500 km r..Tw?e ',erSt»eklimsters. de Franse Claude Rogan en de Belgische Claudine van der Straten, en twee sjerpa's zijn in een sneeuwstorm in de Hima- lajtt omgekomen. De veertigjarige me- vrouw Kogan had de leiding van een geheel uit vrouwen bestaande expedi tie met deelneemsters uit België, Enge land, Frankryk, Zwitserland en Indië naar de 8.143 meter hoge Tsjo Ojoe in het Himalajagebergte. Mevrouw Kogan, die houdster is van het wereldrecord hoogklimmen voor vrouwen, en de 32-jarige Claudine van der Straten uit Brussel werden op 7.000 meter hoogte overvallen door een sneeuwstorm. De expeditie was op 21 augustus uit Katmandoe vertrokken. Medio septem ber was op 5.790 meter hoog', een ba siskamp gevestigd en begon de eind strijd. Op 2 oktober werd een van de gidsen uit het Himalajagebied door een lawine gedood. Een andere sjerpa moest de tocht beëindigen wegeri af gevroren handen. Twee deelneemsters moesten later naar het basiskamp worden vervoerd wegens ziekte door de grote hoogte. De andere deelneem sters vorderden echter aanvankelyk ge stadig. Volgens de laatste berichten is de expeditie evenwel gestrand en zijn de overgebleven tien vrouwen op de terugweg na een vergeefse speur tocht naar het stoffelijk overschot van mevrouw Claude Kogan en Clau dine van der Straten. De Tsjoe Ojoe is op zeven na de hoogste berg ter wereld en ligt in de buurt van de Mount Everest. De ex peditie zal naar verwachting over drie dagen de post Namtjse Bazar bereiken. Vandaar is het nog ongeveer veertien dagen reizen naar Katmandoe. De top van de Tsjoe Ojoe is slechts twee keer bereikt, in 1954 door een Oostenrykse en in 1958 door een In dische expeditie. Sterke winden maken de tocht zeer gevaarlijk. De berg heeft voorts een enorme ijshelling die zich van een hoogte van 7.010 meter verti kaal verheft over een afstand van 610 meter. Mevrouw Kogan die modiste was, behaalde haar record in 1954 toen zy met de Zwitserse bergbeklimmer Ray mond Lambert de Tsjoe Ojoe tot 7.770 meter liad beklommen. Zij verloor haar echtgenoot enkele jaren geleden by een ongeluk tijdens een bergbeklimming. passeerde. Een half uur later had de Lunik III zijn eerste baan om de aarde voltooid. Na het passeren van het het dichtst bij de aarde gelegen punt is de Lunik III gedurende twee dagen niet van de Sov jet-Unie uit waarneembaar. De volgen de uitzending van het station zal woens dag van 13.- tot 14.- uur zyn, wanneer de Lunik ongeveer 327.000 km van de aarde verwyderd zal zyn. De ondervoorzitter van de Britse vereniging voor interplanetair ver keer, Gatland, noemde het fotogra feren van de achterzijde van de maan, ongeacht de kwaliteit van de op namen, een opmerkelijk resultaat. Een woordvoerder van de staf van de Britse radiotelescoop te Jodrell Bank zei graag eerst het resultaat te wil len zien. Een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart verklaarde ook, dat er pas com mentaar zou worden gegeven als de resultaten bekend waren. Hy zei dat naar de mening van Amerikaanse ge leerden de Lunik III uitgerust is met een van de drie apparaten die het ma ken van dergelijke foto's mogelijk ma ken, n.J. (1) een gevoelig apparaat, dat met een fotografische plaat lichte en donkere gebieden kan ontdekken, (2) een apparaat dat met behulp van in- fra-rode stralen warmte waarneemt en (3) een speciaal soort televisiecamera. De Amerikaanse woordvoerder zei tenslotte dat de Amerikaanse geleer den vrezen, dat de achterkant van de maan er precies zo uitziet als de voor kant, die van de aarde kan worden waargenomen. De Russische prof. Michailov, direc teur van de sterrenwacht van Poelov heeft meegedeeld, dat de Lunik III „unieke gegevens" over de maan en de ruimte tussen de maan en de aarde heeft verschaft. Door de aantrekkings kracht van de maan is het mogelijk dat het ruimtestation op de maan te recht zal komen. Wellicht zal de Lunik ook in de atmosfeer van de aarde kun nen terugkeren en daar verbranden. Overijssel, Drente en Brabant zijn geteisterd door felle bos-, heide- en veen branden. Een beeld van de vuurzee bij Haaksbergen, waar militairen en burgers de brandweer terzijde stonden in de strijd tegen de vlammen. Dc tvacht voor Buckingham IJa- laec 111 Londen maakte zaterdag1 ge schiedenis - zij trok zich terug en ver loor aldus de „strijd tegen de toeristen." De mannen, die het hoofd hebben ge boden aan buskruit, niusketten en an der geschut, zijn verslagen door het In Japan zijn 45 mensen gedood en 33 ernstig gewond door een wervelwind, „Charlotte" genaamd, die zaterdag het eiland Okinawa heeft geteisterd. In dc hoofdstad Naha zijn duizend huizen overstroomd. De schade op het eiland wordt geschat op vijf mijjoen dollars. De meeste slachtoffers verloren het le ven door grondverschuivingen en het instorten van huizen. Naar schatting is 75 pet van de tweede rijstoogst en de helft van de suikeroogst verloren ge gaan. De Engelse zuidkust is dit weekein de geteisterd door zware storm met windstoten van meer dan 100 km. per uur, gepaard gaande met zware regen val. Op verschillende plaatsen ontston den overstromingen. Ook Londen be leefde windstoten van 95 tot 100 km per uur. Op Piccadilly woei een enorm reclamebord van een bioscoop om. Het viel naar beneden en kwam op het afdak boven de ingang van de bioscoop terecht. Niemand werd gewond. Trei nen hadden vertraging van anderhalf uur, omdat sommige delen van het baanvak waren versperd of vernield. In Harwich kwam de voorgevel van een winkel naar beneden. Ook hierby i vielen geen slachtoffers. Niet Caryl Chessman maar een 35- jarige Amerikaan zou de misdaden op zijn geweten hebben. Waarvoor Chess man binnen een week in een Califor- nische gaskamer zal moeten sterven, al dus een bericht in het Stockholmse avondblad „Expressen". Deze Ameri kaan, afkomstig uit Californië, zou deze zomer bij een bezoek aan de Zweedse hoofdstad aan 'n juridische gezantschaps- raad van Italië onthuld hebben dat hij de man was die 11 jaar geleden de Cali- fornische wegen in zijn „vuurrode auto" onveilig heeft gemaakt. Woensdag j.l. heeft de Italiaan dit op zijn beurt aan de Zweedse advocaat Einar van de Vel de verteld en verzocht zijn verklaring officieel vast te leggen. Het procesver baal zal aan de Amerikaanse ambassade in Stockholm worden overhandigd, al dus melden TJPI en AFP. Polen De stand van de Weichsei is zo laag dat men de rivier te voet kan oversteken. Het is de laagste stand sinds 1708. moderne „toeristcnlegioen". Zij heb ben het onderspit moete delven tegen over het arsenaal camera's, kleverige vingers, hoon en belediging en staan nu achter de paleishekken. De aftocht - de wacht spreekt liever van een terugtrekking om tactische re denen - werd gelast door het ministe rie van oorlog. Dit betoogde dat de le den van de wacht hun taak niet naar be horen konden vervullen wegens het ge drang van de toeristen. Jarenlang moesten de mannen met hun berenmutsen op, hun gezicht in de plooi houden terwijl toeristen uit vele landen vlak voor hun neus foto's knipten. Vrouwen trokken gezichten, kusten hen en sloegen hun armen om hen heen. Schoenveters werden losge maakt en ijsjes en glibberige bana nenschillen werden gegooid. De zaak nam een wending toen in augustus een lid van de wacht twee stappen te ver naar voren liep waarna een Amerikaanse toeriste een klacht indiende dat zij was weggeduwd. De wacht werd gestraft. Dit had een groot aantal protesten in heel Engeland tot gevolg over het gedrag van de toeris ten. Zaterdag waren bij het aflossen van de wacht nog meer toeschouwers dan gewoonlyk. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland verlaagt met ingang van de tweemaandelijkse verbruikspe- riode oktober-november 1959 de kWh- prijzen van het tarief voor kleinverbruik wederom met 0,2 cent per kWh. Amerika heeft by de Sovjet-Unie ge protesteerd tegen de wy'ze waarop de eerste veiligheidsbeambte van de Ame rikaanse ambassade, Russell Langelle, is behandeld. Langelle is volgens de protestnota vrijdag, toen hy op weg was naar de ambassade, door vijf Rus sen in burger overmeesterd en een ge bouw binnengebracht, waar hij beschul digd werd van spionage. Hem werd in overweging gegeven voor de Russen te gaan spioneren. De Russen lachten om Langelles diplomatieke identiteitskaart en vi siteerden hem. Zij haalden een aante kenboekje te voorschijn, dat Langelle echter nooit eerder gezien had. Met een chemische oplossing maakten zy aantekeningen in het boekje zichtbaar, die betrekking hadden op Russische staatsgeheimen. De Russen begonnen Langelle te dreigen toen hij weigerde met hen te praten. Zij dreigden met gevangenisstraf, slaag en maatrege len tegen zijn vrouw en kinderen. Ver volgens trachtten zij hem over te ha len voor Rusland tegen Amerika te gaan spioneren. Zy stelden een belo ning in het vooruitzicht. Nadat zy een uur en drie kwartier met hem bezig waren geweest, brach ten de Russen Langelle naar het cen trum van Moskou, waar zy hem vrij lie ten. Het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft de Amerikaanse am bassade meegedeeld, dat „bevoegde" Russische autoriteiten gemeld hadden dat Langelle zyn verblyf in de Sovjet- teit die onverenigbaar is met zyn diplo matieke status. De Amerikaan moet de Sovjet-Unie verlaten. Hij is 37 jaar, is getrouwd en heeft drie kinderen. De politie te München stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de dood van Stefan Bandera, de 50-jarige leider van een anti-Russische groepering van Oekraïners in Europa. Bandera is don derdag in zijn woning te München on der aan de trap levenloos aangetroffen. In Wenen hebben zaterdagavond rel letjes plaats gehad tussen neo-nazi's en anti-nationaal-socialisten. De „Bund Heimattreuer Jugend" had een mee ting belegd op de „Heldenplatz" in We nen om de 200ste geboortedag van de Duitse schrijver Friedrich Schiller te herdenken. Communisten, socialisten en ïeden van de Oostenrijkse verzets beweging uit de Tweede Wereldoorlog demonstreerden tegen de betoging van de „Bund Heimattreuer Jugend". Deze bestaat volgens U.P.I. voor het overgrote deel uit zogenaamde „natio nale" studentenverenigingen die een „groter Duitsland" voorstaan, dat wil zeggen een nieuwe „Anschluss" van Oostenryk by Duitsland. Leden van de socialistische jeugdbeweging verspreid den pamfletten waarin te lezen stond: Schiller hield van de vryheid, die door de nazi's werd onderdrukt" en „Vergeet nooit dat nazisme oorlog be tekent." Na afloop van de relletjes zyn 25 per sonen gearresteerd, maar zy werden ia- ter weer vrygelaten. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht zwaarbewolkt met op dc meeste plaatsen enige regen. Morgen opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies ook enkele ver spreide buien. Matige, tijdelijk krach tige, naar west ruimende wind. Iets lagere temperaturen. Zon: 7.11-17.38. Maan: 19.57-10.45. Het passeren van een randstoring, af komstig uit zuidwest-Frankrijk, zal in ons land op de meeste plaatsen van re gen vergezeld gaan. Morgen zal een nieuwe rug van hoge luchtdruk welke nu over de Golf van Biscay e nadert, zich over West-Europa gaan uitbreiden waardoor weer opklaringen zullen voor komen. Echter zijn voornamelijk in de kustprovincies ook nog enkele buien mogelijk. Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Weer regen zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. regenbui zwaar bew. Zd.-Limburg licht bew. Stockholm motregen Oslo £openbagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Darijs Nice Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Madrid Lissabon regenbui half bew. onbewolkt motregen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. mist onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. max min. neersl. temp. temp af gel. gisteren 24 uur 15 9 1 16 13 5 16 11 3 16 8 0.6 16 8 0.5 16 10 1 18 8 0 17 11 0 11 7 0.1 7 6 2 13 9 0 18 11 5 16 9 4 19 11 0.1 16 7 0 19 12 0 29 14 0 19 6 0 19 5 0 20 2 0 20 3 0 19 -1 0 22 10 0 19 15 1 24 18 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1