Van spelregels loonpolitiek moet men kunnen afwijken Brief aan staatssecretaris DODEN in het verkeer Samenwerking tussen Russische en Amerikaanse atoomgeleerden 5K WJ Esso De Paus over de taak van de katholieke pers WYBEiT Redt eerst" I de anderen STICHTING YAN DEN ARBEID NVV oneens met standpunt van Stichting D-day van Bond Zonder Naam Korte staking bij Sabena Renault trekt zich terug Uitblinken door waarheidliefde en eerbied voor anderen Ernstige veen- en heidebranden Nasution over Celebes Nieuwe burgemeester van Ferwerderadeel bij de slachtoffers l.K Serveerster gedood bij auto-ongeluk in Zwitserland Pater Stanislaus van Harderwijk overleden Snuif en Wrijf Reünie in Den Haag Audrey ontmoet Paola Voorzitter atoomcommissie van V.S. bepleit: ra Dirigent en duikelaar hoge heer en handelaar jonkvrouw in een grote slee brommer met een takt-of-twee rijden rustig door de straten houden één ding in de gaten roepen één zin altijd luid: met Esso bent u beter uit! Vliegend personeel stelt looneisen Uit Onder Arabische druk? Maastricht Royement van K.V.P.- fractievoorzitter opgeheven Kijk op abstracte schilderkunst Timmerlieden schatten doeken van 4.000 op 40 ct POP Bevolking leeft in misère MAANDAG 19 OKTOBER 1959 PAGINA 5 Feestelijk licht... GOUDA kaarsen! door MARGUERITE BOURCET In een brief aan de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid i oktober 7,egt de Stichting van de Arbeid, dat het in rijn vergadering van vrijdag kennis heeft genomen van de ..nadere verduidelijking" d.d. 5 oktober, °P enkele punten van de aanwijzing aan het college van Hijksbemiddelaars oetrcffonde meer differentiatie der ar beidsvoorwaarden. Naar aanleiding daarvan 7egt het bestuur zich te heb ben heraden over het te volgen beleid bij de toetsing van ingediende wijzi gingsvoorstellen in het kader van de meer gedifferentieerde loonpolitiek. De brief vervolgt: .,Het bestuur nam kennis van uw ver klaring dat de nadere verduidelijking" geen wijziging heeft gebracht in de alge mene aanwijzing van 31 juli 1959. Bij het huidige loonbeleid zal uiteraard bij de beoordeling van loonvOorstellen nauw keurig moeten worden nagegaan hoe deze zich verhouden tot de ontwikkeling van de produktiviteit in de desbetref fende bedrijfstak of onderneming. Het resultaat hiervan zal evenwel niet zon der meer de inhoud van de door de Stichting van den Arbeid uit te brengen adviezen kunnen bepalen. Ook beleids overwegingen zullen daarbij steeds een rol dienen te spelen. Dit vooropstellen de heeft ons bestuur in het bijzonder aandacht geschonken aan de volgende punten. De meerderheid van ons be stuur is tot de volgende conclusie geko men: 1. Het uitgangspunt 1 oktober 1958 (punt van de nadere verduidelijking"). Dit uitgangspunt aanvaardende, wenst het bestuur niettemin in voorkomende gevallen op grond van beleidsoverwe gingen een ruimer standpunt in te ne men. In die gevallen, waarbij kan wor den teruggegaan tot 1 juli 1958, zou het bestuur zich willen laten leiden door de gedragslijn, uiteengezet door de minis- Zaterdagmiddag is op de provinciale weg Hoorn-Amsterdam, nabij Monniken dam, een personenwagen geslipt en over de kop geslagen. De enige inzittende, de ongehuwde 43-jarige mr. J. M. H. Baron van Heemstra, die vorige maand was benoemd tot burgemeester van Ferwerderadeel, werd uit de wagen ge slingerd. Met ernstige verwondingen werd hij naar het stadsziekenhuis te Purmerend vervoerd, waar hjj kort na aankomst overleed. Op de kruising van de Parallelstraat en de Zesticnhovense kade te Rotter dam is zaterdagmiddag de negenjarige J. I. van der H. uit de Cronesteinstraat met zjjn fiets aangereden door een au tobus en op slag gedood. Zaterdagmiddag werd de twaalfjarige Abraham te Brugge uit Voorschoten toen hij onvoorzichtig met zijn fiets de Leidseweg overstak door een personen auto oven-eden. De jongen overleed korte tijd later. Te Zwartewegsend bij Leeuwarden is zaterdagmiddag de twintig-jarige J. van der Woude met zijn bromfiets tegen een autobus gereden. De jongeman werd te gen het wegdek geworpen en met een schedelbasisfractuur en een gebroken been naar Leeuwarden vervoerd, waar lpj kort na aankomst overleed. Vanochtend om vijf uur is de 25-,ja rige J. H. N. V. uit Haarlem dodelijk verongelukt bij de afbuiging van de weg naar Sassenheim van rijksweg 4. De jongeman, die per scooter uit de richting Den Haag kwam, moet de af buiging te laat hebben opgemerkt en te gen een ter plaatse gelegen vluchtheu vel zijn gebotst. Door de schok is hij tegen de daar aangebrachte verkeers borden gesmakt. Hij werd onherken baar verminkt, zodat de politie hem aan de hand van zijn rijbewijs moest identificeren. Zondagavond om elf uur reed op de Almelose straat in Ootmarsum de 43- jarige gehuwde motorrijder K. Zandink uit Almelo op de Kuipenberg een brom fietser aan, waardoor hij de macht over het stuur verloor en van de motor i- a TTlf m cm *-vi Ier van Economische Zaken in de be spreking op 24 augustus j.l. en de daar bij genoemde criteria. 2. Loonlijn en produktiviteit Mijn (punt Z Aan de „nadere verduidelijking"). Ilct bestuur is van oordeel, dat aan dr in punt 3vnn de „nadere verduide lijking" gegeven begrenzing niet steeds strikt de hand zal kunnen worden gehou den. Aan de eis van niet-overschri.jding ,,op geen enkel tijdstip" zal namelijk naar het oordeel van ons bestuur niet in al le gevallen kunnen worden voldaan. 3. Uitkering ineens c.d. (als bedoeld aan het slot, van de punten 3 en 4 van de „nadere verduidelijking"). Het bestuur is van oordeel, dat van de hier gegeven strikte begrenzing, op grond van beleidsoverwegingen en re kening houdende met hetgeen partijen terzake overeenkomen, dient te kunnen worden afgeweken. Het N.V.V. kan zich met deze brief niet verenigen en zal zich af zonderlijk met een eigen standpunt tot de regering wenden. Gelet op het feit, dat de algemene aanwijzing en de nadere verduidelij king zijn gepubliceerd, heeft het be stuur van de Stichting van den Arbeid vrijheid gevonden, ter spoedige infor matie aan het bedrijfsleven, deze brief vrij te geven vOor pubiikatie. werd dood eslingerd. Hij was onmiddellijk Je bromfietser brak zijn rechter bovenbeen en liep een hersenschudding op. Op de Zeeuwse Rijksweg onder Krui- ningen is zaterdagavond de 38-jarige motorrijder A. Rademakers uit Bergen op Zoom door een van een zijweg ko mende bus gegrepen cn op slag gedood. Zijn 15-jarige zoon, die achter op de mo tor zat, liep een hersenschudding op. De heer Rademakers, die leraar was aan de ambachtschool in Bergen op Zoom, was gehuwd en vader van 7 kinderen. Bij een auto-ongeluk in Oesingen in de omgeving van Bern in Zwitserland is vrijdag de achttienjarige ser veerster Wilhelmina Cornelia Visser, geboren in Amsterdam en laatstelijk woonachtig in Duisburg, om het leven gekomen. Zij zat in een kleine Duitse personenauto, die bij een inhaalma noeuvre een frontale botsing met, een vrachtauto kreeg. De twee andere in zittenden van de personenauto zpn eveneens om het leven gekomen. Op tachtigjarige leeftijd is zaterdag morgen in het Capucijnerklooster te 's-Hertogenbosch overleden pater Sta nislaus van Harderwijk (Henncus Lup- pes). Hij werd in 1879 geboren te Har derwijk en trad in 1894 in de orde der Capucijnen. Vele jaren was hij lector der theologie en tot vijfmaal toe werd hij gekozen tot provinciaal der Neder landse provincie, In de stad 's-Hertogen bosch was hij een zeer bekend biechtva der en raadgever. .Dinsdag 10 "lur is de plechtige uitvaart in de Capucijnerkerk te 's-Hertogenbosch, daarna- begrafenis op het kloosterkerkhof. Advertentie Uw verkoudheid van neus. Veel of borst met (Van onze Haagse redactie) Ongeveer 7000 promotoren en promo- tricen van de Bond Zonder Naam zjjn zondag uit alle delen van het land naar de Houtrusthallen in Den Haag gekomen om daar de D-Day van de Bond te vie ren, Aan het begin van de D-Day (Denk-Durf-Doe) werd een plechtig ge zongen Hoogmis opgedragen door pater Ch. Knibbeler, opvolger van pater W. Loop. De schola cantorum van de fra ters van het scholastikaat der paters Montfortanen te Oirschot voerde de wisselende gezangen uit. Niet alleen uit Nederland, maar ook uit België waren afvaardigingen geko men om de feestdag bij te wonen. Se-, dert oktober 1957 heeft de Bond Zonder Naam een zelfstandige afdeling in Ant werpen, die in de korte tijd van haar bestaan al 14.000 gulden bijeen heeft gebracht voor de noodlijdenden. De hefboom-kaarten, die de bond uitgeeft om de naastenliefde te propageren, hebben ook in België veel succes. Bin nenkort zal in Walenland een nieuw bu reau worden geopend, dat de hefboom spreuken in bet Frans zai verspreidon. Pater Knibbeler sprak in zjjn ope ningswoord over het grote succes van de actie voor de zestien gebrekkige Arabische kinderen, die door de Bond geadopteerd zijn. Van de zeventig dui zend gulden, die nodig zullen zjjn om de ze kinderen een volledige revalidatie te geven, zjjn in één maand tjjds al der tienduizend gulden bijeengebracht. Dit bedrag werd aan het comité Vluchte lingen jaar 1959-1960 overhandigd. Over de Jeugd-actie merkte de spre ker op: „Ik kan u verzekeren, dat er in vele plaatsen in Nederland door jon geren hard. wordt gewerkt voor de mis- sie.de misdeelde kinderen en zieken". Tot slot kondigde pater Knibbeler een grootscheepse actie aan voor het volgend jaar, die waarschijnlijk zal be staan uit een sterrit. Bij de laatste ster- rit in 1954 zijn naar schatting twintig duizend ouden van dagen en gebrekki ger! met' 'particuliere auto's van hun woonplaats naar Zandvoort vervoerd. Na deze inleiding volgde een non-stop programma, waaraan vele bekende Ne derlandse artisten medewerkten. Advertentie Prins Albert van België en -prinses Paola bezochten dc gala-première van de film „Au risque de se perdre", waarin de hoofdrol werd gespeeld door Audrey Hepburn. De film was een produktie van Mel Ferrer. Na de voorstelling werden hoofdrol speelster en producer voorgesteld aan het prinselijk paar. He voorzitler van de Amerikaanse I kennis van het atoom, zoals zij ook heb- commissic voor kernenergie, John j ben geleerd van contacten met Britse McCone, heeft zondag aan het einde en Franse geleerden, aldus McCone. van zijn oczoek van tien dagen aan dc Uitgaande van de samenwerking met Sovjet-Unie op een persconferentie in Moskou gepleit voor samenwerking tus sen Russische en Amerikaanse geleer den op het gebied van vreedzaam ge bruik van kernenergie. Zijn Russische collega, Wassili Emeljanov, lieeft zich in een artike' in het partijblad Pravda in dezelfde ziuitgelaten. McCone verklaarde dat hij, ondanks de grote bekwaamheid van de Russi sche geleerden, er nog steeds van over tuigd is, dat de Sovjet-Unie de Verenig de Staten niet voorbij is gestreefd op het gebied van de kernenergie, zoals dat op het gebied van de raketten wel het geval is. Dit neemt niet weg, dat Amerikaanse geleerden veel van hun Russische collega's zouden kunnen le ren op het terrein van de fundamentele Engeland en Frankrijk achtte hij ook samenwerking tussen de V.S. en de Sovjet-Unie mogelijk. Men moet ech ter eerst afwachten wat het bezoek van Emeljanov volgende maand aan de V.S. zal opleveren en of men dan zal kunnen komen tot een uitwisseling van geleerden, zo verklaarde hij. De voorzitter van dc Amerikaanse commissie voor kernenergie legde ten slotte de nadruk op het feit,' dat hem bij zijn reis door de Sovjet-Unie geen be lemmeringen in de weg zijn gelegd. Zo heeft hij met zijn zes metgezellen te Doebno een cosmotron, een reusachti ge versneller, experimentele reactors en de uraniummijnen te Krivoirog m de Oekraïne kunnen bezoeken. Advertentie Een 250-tal leden van het vliegend personeel van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena heeft zaterdag een staking van 24 uur gehouden. Vele vluch ten zijn daardoor vertraagd. De stakers zijn leden zowel van de socialistische als van de liberale vakverenigingen. Zij eisen verhoging van de speciale betaling voor de in de lucht doorgebrachte tijd. Volgens hen gaat dc komende inge bruikname van Boeing straalverkeers- vliegtuigen deze betaling drastisch be snoeien. Er wordt een loonsverhoging van acht procent geëeist voor tweede piloten en wat de vluchten öp de Congo betreft het recht om naar eigen believen een verblijfplaats te kiezen. Tot nog toe wordt het personeel ondergebracht in Sabena-verblijven in Leopoldstad en Elisabethstad. De stakers hebben aange kondigd over twee weken een formele staking te zullen beginnen, wanneer vandaag niet aan hun eisen tegemoet is gekomen, aldus meldt Reuter. heid, liefde, eerbied voor anderen en door een waardige en edele woordkeus. Het meest doelmatige middel om Gods woord in de huizen te doen bin- De directie van de Renault-fabrieken, een Frans staatsbedrijf, heeft besloten zich uit Israël terug te trekken. De maat schappij had met de Kaiser-Frazer- fabriek te Haifa een contract voor het assembleren van Renaults in Israël. Een woordvoerder van het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken noemde het besluit „raadselachtig". Er. zou ech ter nog overleg tussen de twee regerin gen gaande zijn. Hij zei, dat de maat regel niet duidde op een wijziging in de betrekkingen met Frankrijk. De Franse maatschappij zou. naar volgens Reutel en A.F.P. verluidt, gezwicht zijn voor druk van de zijde der Arabische landen die Israël boycotten. „Alle kinderen der Kerk zijn ons even dierbaar", zo heeft Z.H. de Paus zondagmorgen gezegd in een rede tot het personeel van de redactie en ad- nentreden is juist de katholieke pers, de katholieke k ant van Milaan, dat (,i(. het ook -n haar macht heeft dit bij hem in speciale audiëntie op be- woor(j te doell verstaan en beminnen. zoek was. „Maar", zei de Paus, „bij zonder dierbaar zijn ons diegenen, die dichter bij ons staan, n.l. zij die door hun beroep bijzonder trouw zijn aan de leer der Kerk en die haar zaak verdedigen. Onder deze groep nemen de katholieke krantenmensen een eer ste plaats in". Nadat de H. Vader vervolgens in prij zende bewoordingen over de Avvenire had gesproken, heeft hij van de gele genheid gebruik gemaakt enn zijn op vattingen en die van de Kerk over de katholieke pers meer bekendheid te ge ven. De Paus wilde vooral tot uitdruk king brengen, wat hij van de katholie ke pers verwacht, „Datgene wat het le ven van de katholieke krant rechtvaar digt en karakteriseert", zei de Paus, „is voornamelijk haar positief program. De katholieke pers is vooral een daad van tegenwoordig-zijn en van getuigen. De waardigheid van haar verschijnen blijkt bovendien uit haar uiterlijke ver schijning. Zij moet trekken en overwin nen door vriendelijkheid te ademen. De stijl van een katholieke krant moet men kunnen onderscheiden door zijn fatsoen lijkheid, zelfs wanneer het nodig is een polemische toon aan te slaan. De katho lieke krant moet uitblinken door waar- Advertentie Voorkom heesheid door regelmatig gebruik van Vandaar ook dat er voor alle katho lieken een ernstige verantwoordelijk heid bestaat de7.e katholieke pers te steunen en haar te verspreiden. En voor de katholieke journalisten bestaat de edele plicht het woord van God passend te dienen, om het te laten weerklinken in al zijn schoonheid en nieuwheid, zon der het nochtans armer of anders te maken". Maar zijn vrouw kende geen maat,. „Alles of niets!" had haar lijfspreuk kunnen luiden. Het is trouwens voor eenieder die liet geestelijk leven met een eerlijk hart aanvaardt, bijna onmogelijk zichzelf grenzen aan te wijzen cn te zeggen: „Tot hiertoe en niet verder." Bij het eerste offer wordt men integendeel door een innerlijke stem aangespoord steeds verder te gaan. In de vakantie van 1876 volgde de hertogin van Alengon een kuur tc Eaux-Bonnes. De walgelijke modderbaden van de Pyrenese kuur oorden Èaux-Bonnes, Cauterets die zij vaak bezocht, waren een weldaad voor haar keelaandoe ningen: de naweeën van het mistige Engelse jaar, dat, haar jeugdige gezondheid had aangetast. Maar zij zorgde niet alleen voor haar lichamelijke gezondheid. Zij nam ook deel aan de retraite van de badgasten, die gegeven werd door pater Raynal. een Dominicaan. Op zekere dag koos deze tot leidraad van zpri toe spraak: „De bovennatuurlijke moed die God schenkt aan degenen, die Hij heeft uitverkoren." Voor de hertogin van Alengon werd die toevallig beluisterde preek een soort openbaring. De pater sprak nochtans heel eenvoudig. Hij ging niet in op theologische vraagstukken, hij behandelde geen hoge mystiek maar voorzover men heeft kunnen achterhalen een heel praktische spirituali teit. Op de afstand die ons van het gebeuren scheidt, kunnen we nauwelijks begrijpen, dat zijn woorden in Sofie Charlotte een dergelijke schok teweeg heb ben kunnen brengen. Weinig dingen zijn zo geheimzinnig als de reacties van een ziel op de woorden van anderen. Zij blijken heel vaak afhankelijk van een reeks op zichzelf nietszeggende omstandigheden: do leeftijd, het ogen blik, de mate van ontvankelijkheid, de uiterlijke omgeving. Een menigmaal gehoord woord, vervlo gen zonder een spoor achter te laten, kan op een goede dag, hoewel er geen nadere oorzaak aan te wijzen is, plotseling kristalliseren, enkei door het samenspel van de inwerkende krachten en wellicht ook doordat de mentaliteit zich ongemerkt gewijzigd heeft. Toen de toespraak geëindigd was, bleef de hertogin van Alengon nog lang geknield achter. De muren van de kapel waren helder wit. Er hing geen ingeto gen sfeer, de geest van gebed had nog geen tijd gehad om van liet gebouw bezit te nemen. Niets kwam het gevoel of de verbeelding tegemoet. Maar voor de vrouw, die hier neerknielde, was de tijd waarin innigheid en offerzin bepaald worden door de ruisende tonen van liet orgel of door de gloed van een gebrandschilderd raam, voorgoed ten einde. Een andere stem sprak haar aan. directer, uit de bodem van het eigen hart. Van die dag af wist zij, dat „de bovennatuurlijke moed" haar ge. schonken was en dat zij, om zich voor te bereiden op het einddoel, een moeilijke weg te volgen had En daar zij jong was cn vlug van streek, brak zij in tranen uit. Omstreeks dezelfde tijd bracht een rondreis het gezin in Sainte-Baume. De hertogin van Alengon kon toen nauwelijks ver moeden, dat het bezoek aan dit peigrirrisoord waar de boetvaardige zondares Maria Magdalena bijzonder vereerd wordt, op heel haar verdere leven van in vloed zou blijven. Het was trouwens een bedevaart die in de prettige stemming van een vakantieuitstapje begon. Vanaf Aubagne voerde het rijtuig hen bergopwaarts dooi een weelde van geurige Provencaalse plantengroei. Sommige bochten in de weg openden een uitzicht op de zee. Eindelijk werd het land weer vlak, de reusachtige hoogvlakte die Sainte-Baume omgeeft. Er streek een gezonde wind over het uitgestrekte veld. bezwangerd met de geuren van tijm en van het bos. De reizigers overnachtten in het pelgrims huis. De volgende morgen in alle vroegte bestegen zij liet steile pad dat naar de grot leidt, woonden cr dc mis bü en gingen samen te communie. Het altaar stond in een rotsholle, die door de kaarsen nauwelijks verlicht werd. Van het gewelf druppelde onafgebroken water op dc bodem. Waar waren de zilveren trompetten van het Vati- eaan? Hier leefde niet de blijde trots te behoren tot de zegevierende Kerk van God, maar hier werd de noodzakelijkheid duidelijk om te boeten voor de eigen verlossing en voor de verlossing van de wereld. Bij bet afscheid van de bedevaartsplaats gaf de hertog van Alengon tegenover een monnik uiting aan dat vreemde, bijna schrijnende gevoel dat hen beiden overmand had: ,.Ik ben getroffen door het woord van de Zaligma ker: „Als gij geen boete doet, zult gp allen ten onder gaan." Maar in onze omstandigheden is het juist de moeilijkheid boete te kunnen doen." De kloosterling stelde hen gerust en legde hun uit, dat zp al boete genoeg deden, wanneer zü hun plichten zo nauwgezet mogelpk trachtten te ver vullen. Maar van die ontmoeting met Maria Magdalena nam de hertogin van Alengon een knagend bewust zijn mee, de wroeging niet te hebben beantwoord aan de roepstem die haar reeds sinds Eaux-Bonnes achtervolgde. „In onze omstandigheden is het zo moeilijk boete te doen." Het leven overstelpte hen met weldaden: een ongestoord bestaan, omringd door welwillende vrienden en kennissen, vrp van materiële zorgen en van al de kleine hindernissen die zelfs het "meest bescheiden streven naar deugdzaamheid in de weg kunnen staan. En bovenal: zij gingen op in een stil zwijgende liefde, waaraan de botsingen en de huise lijke onenigheden die voor velen een blijvende bron tot vervolmaking vormen, te enenmale vreemd waren. Wanneer gelukkige wezens als zij boete verlangen te doen en zich verdienstelijk trachten te maken, dan is er zeker een grote vindingrijkheid nodig om zichzelf uit vrije keuze beproevingen op te leggen, die een al te vriendelijk lot hun onthoudt. (Wordt vervolgd) Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij heeft de beslissing van de kring Limburg dezer partij van 3 juli j.l. inzake het royement van het r.-k. raadslid van Maastricht, de heer En- sinck, bekrachtigd door het beroep te gen deze beslissing van de Maastrichtse afdeling rectoraat Scharnerweg te ver werpen. Deze afdeling had de heer Ensinck als lid geschorst, omdat hp door zjjn houding en uitlatingen de partij grote schade zou hebben berokkend. De afde ling baseerde zich in haar beslissing op bepaalde uitlatingen, die de heer En sinck in de raadsvergadering van 9 sep tember 1958 had gedaan bij de wethou dersverkiezingen. De KVP-fractie had destijds besloten alle vier wethouders zetels door KVP-candidaten te doen be zetten. De heer Ensinck, fractievoor zitter, week met enige andere KVP- fractieleden van dit besluit af. Het roye ment van de heer Ensinck is thans op geheven. De abstracte .schilderijen en tekenin gen van twee jonge Haagse kunste naars, welke vorige week spoorloos ver dwenen, zijn terugbezorgd. De kunstwerken waren voor een ogen blikje neergezet tegen een huis aan de Willem de Zwijgerlaan. Zij werden ge zien door twee naar hun werk fietsende timmerlieden, die wiet bevroedden dat het wachten was op transport naar de jury voor de koninklijke subsidie, doch veeleer de mening waren toegedaan dat de doeken en tekeningen voor de lo.rreboer bestemd waren. Zij namen volgens hun eerlijke overtuiging prijs gegeven lading mee naar hun werk plaats om te kijken of er voor hen nog iets bruikbaars bü was en kwamen tot de conclusie dat alles bij elkaar nog geen veertig cent waard was. Uit de krant vernamen zy pas, dat de schil ders daar zelf heel anders over dach ten en hun werk op vierduizend gulden taxeerden. De beide ambachtslieden, die volkomen te goeder trouw waren, bepverden zich toen onmiddellijk het ge vondene terug te bezorgen. Bij Haaksbergen Ruim vierhonderd hectare bos-, heide en veengrond zijn in de as gelegd, door een brand die zaterdagmiddag uitbrak in de Buurseveen, te Buurse bij Haaks bergen. Naar later zou blijken is het vuur ontstaan aan de Duitse zjjde van de grens. Wind en gebrek aan water maakten zaterdag het bluswerk bijna onmogelijk. Het werken met vuurzwepen en derge lijke werd zeer bemoeiiykt omdat de vlammen ver vooruit sloegen en de blus sers verhinderden dicht bij het brandend gewas te komen. Militairen van de vliegbasis Twente ongeveer 35 man die zaterdag van 14.30 tot 22.00 onaf gebroken in de weer zijn geweest, zagen in de avond kans het vuur ver genoeg uit de buurt van enkele boerderijen te houden, zodat deze behouden bleven. Om 22.00 uur werden de luchtmacht-militai ren afgelost door ongeveer 50 landmacht militairen uit het kamp Wittenberg. Zondagmorgen laaide het vuur op drie plaatsen op. Er was toen een op pervlakte van meer dan vierhonderd hectare verbrand. Zondagmiddag kreeg men het vuur onder controle nadat men de gehele dag door het aanleggen van controleerbare tegenbranden het vuur alle voedsel kon ontnemen. Het duurde nog tot 19.30 eer de ongeveer tweehon derd man militairen, die als laatste ploeg hadden geassisteerd, konden in rukken. In Zuid-oost-Drenle Een veen. en heidebrand, die zondag morgen nabij Dalen in zuid-oost Drente ontstond en binnen enkele uren 50 hec tare veen en heide in de as legde is ill de loop van de dag uitgebreid. In de avond stond ongeveer 80 hectare in brand. Zondagmorgen moesten reeds twaalf woningen worden ontruimd we gens brandgevaar en omdat de sterke rookontwikkeling de mensen verdreef. In de middag moesten nog vijf andere woningen worden ontruimd. Te Asten Een grote boerderij van de landbou wer B. Hoefnagels in de polder te As ten is zondagmorgen afgebrand. Slechts het vee kon worden gered. De brand weer kon tegen het vuur, dat door de storm hoog oplaaide weinig uitrichten. De landbouwer ligt ernstig ziek in het ziekenhuis. Zpn vrouw merkte het be gin van de brand op toen zy thuis kwam van kerkbezoek. De negen kinderen wa ren alleen thuis. De schade beloopt on geveer 60.000 gulden. In de Peel Zondag werd ook brand ontdekt in de Peel, ten westen van Sevenum. Ondanks de bestrijding door brandweer en mili tairen raasde het vuur gisteravond, aangewakkerd door de straffe wind, voort. Ongeveer honderd man, onder wie negentig militairen, hebben in de afge lopen nacht getracht het vuur te be dwingen. Vanochtend woedde het vuur nog voort, hoewel het in de loop van de nacht enigszins verminderde. Men vreest echter, dat het in de loop van de dag weer zal oplaaien. Tot nu toe is ruim 150 ha verloren gegaan. Veel wild vond de dood. Kind omgekomen In Nieuw-Amsterdam is zondagmor gen aan de Verlengde Wilhelmsweg een driejarig jongetje om het leven geko men bij een woningbrand. Om half tien in de morgen ontstond brand in de wo ning van de heer A. Doek. Het echt paar. een logeetje en een tweejarig kindje konden zieh ternauwernood red den. De heer Doek trachtte tot driemaal toe het brandend huis binnen te drin gen en de slaapkamer van het zoontje te bereiken. De rookontwikkeling was zó ernstig dat dit hem niet gelukte. Hij liep bij deze reddingspogingen vrij ernstige brandwonden op. De woning brandde geheel af. Zondagmiddag even na twaalf is brand uitgebroken in de Leenderhei on der de gemeente Geldrop. Ongeveer 75 hectare heide en dennen gingen by de ze brand verloren. In Hees bp Oss is zondagmiddag in enkele ogenblikken de woning van de fabrieksarbeider Janssen Hendriks door brand geheel vernield. Uit de woning kon niets gered worden. Het gezin be staande uit twaalf personen kon dank zij de hulp van voorbijgangers gered worden. Dank zij een edelmoedig aan bod van twee jonge mensen in Hees, die deze week in het huwelijk treden, heeft het getroffen gezin een onderko men. De woning- door de gemeente Hees aan de jonge mensen toegewezen, hebben de laatsten ter beschikking ge steld van het grote gezin. Advertentie Jordanië De oud-staf-chef van het Jordaanse leger, generaal Sadek Sja- reh, zijn broeder Saleh en dr. Rifaat Oadeh zijn zaterdag in Amman ter dood veroordeeld wegens pogingen tot om verwerping van de Jordaanse regering in maart. Saleh werd bij verstek ver oordeeld. Hp vroeg asyl in Syrië. de wens van ieder meisje van f. 3,75 tot f. 28.50 Dc Indonesische minister van defensie en stafchef van het leger, generaal Na sution, is zondag van een reis door Ce-, lebes in Djakarta teruggekeerd. Nasu tion verklaarde dat in de strijd tegen de opstandelingen belangrijke successen zijn geboekt, maar dat de bevolking in misère leeft en dat de wederopbouw jaren zal vergen. De regeringstroepen in Noord-Celebes behoeven thans niet meer rechtstreeks slag te leveren, maar voeren een anti- guerilla en de laatste belangrijke basis van de opstandelingen, Bolaang-Mongo- don, is in hun handen. Nasution waarschuwde echter dat het aantal opstandelingen in de Minahassa nog altijd 25.000 bedraagt en dat het li quideren van deze macht, hoewel zij in een moeilijke positie verkeert, tactisch geen eenvoudige opgave is. Openhartig sprak hij, volgens U.P.I. over het leed van de burgerbevolking. Het voorzien in de behoeften van de mensen in de van rebellen bevrijde ge bieden is een zware taak. ,,De burger bevolking lijdt verschrikkelijk," zo zei- de hij letterlijk. „In het gehele gebied zag ik mensen onder ellendige omstan digheden langs de wegen." Midden-Celebes is nog niet van de Da rul Islam gezuiverd. Sprekend over Zuid Celebes, waar de aanhangers van de Da rul Islam na een strijd van tien jaar zijr verslagen, zeide Nasution: „Wij staar thans voor het probleem 14.000 man var de Darul ïslam en 34.000 personen dif van hen afhankelijk zijn, een nieuw be staan te geven. Ook het vraagstuk van de ca. 600.000 vluchtelingen zal moeter worden opgelost," aidus Nasution.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5