Daqblad voor Schiedam en omstreken Door Russen twee uur lang hardhandig ondervraagd CHESSMAN geen gratie Veiligheidsbeambte voorgesteld voor Rusland te spioneren Aandacht voor verlaging loon- en inkomstenbelasting Belgische politici verrassen hun gastheren èn Leo Hom Koopt op tijd uw zekerheid Langelle opgelucht met zijn gezin op Schiphol Getracht hem te intimideren NVV over de loonspelregels EISENHOWER INTERVENIEERT IN STAALSTAKING Vahhond poogt uitvaardiging gerechtelijk bevel te voorkomen Nederlandse Kamerleden geklopt: 2-0 Boeing 707 in V.S. verongelukt Advocaat vraagt uitstel van executie Franse politie in actie Mijnindustrieraad wil minister Econ. Zaken spreken Het weer. Opklaringen NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK DINSDAG 20 OKTOBER 1959 Als belastingverlichting mogelijk is Grootboek Woning- vevbetering Dit jaar waarschijnlijk geen stortingen meer Rode duivels op Te Werve gerevancheerd Drie van de vier mo toren losgescheurd Terechtstelling op vrijdag bepaald Tal van huiszoekingen Koude nacht Het weer in Europa - nieuwe schieaamscne courant u ty mv', 1 <v-v wtiixhr C v - 4 s -V »m, -'O.vv ,v s ,vqv 'O "v-''L—; u V:v v .v.r PjA. (Van een verslaggever) Russell Langelle, de .door Rusland Uitbewezen 37-jarige eerste veiligheids beambte van de Amerikaanse ambas- "ade jn Moskou, stapte gisteravond met «JL® vrouw en drie kinderen uit het 'UJtf-vliegtHig, dat hen van de Russi- rf'ue .hoofdstad naar Schiphol had ge bracht. De Amerikaan was kennelijk "j'terst vermoeid. Hij zag bleek, had «lepe wallen onder de ogen en had zich "'echts half geschoren. Een flauwe K'imlach speelde om zijn lippen toen hij "nder aan de vliegtuigtrap een legertje fotografen, cameramensen, verslagge vers en televisie-reporters ontwaarde- "Jet een beschermend gebaar legde hü dn arm om de schouders van zijn ten- sere, 35-jarige vrouw, toen zij terwijl ,e flitslampen van de fotografen voort- urend oplichtten van het vliegtuig ,'?ar het stationsgebouw liepen. De ver- hij over vier zijn terugge ven pet met warme oorkleppen stevig P zijn hoofd, en de zevenjarige Linda. Vo?,es ,uur ecrdcr waren zü uit Moskou J, trokken waar Russell Langelle, die 'tstekend Russisch spreekt, twintig naanden lang heeft gewaakt over de j'ugheid Van het ambassade-perso- Vn 1 en over de geheime documenten fn de ambassade. Het incident met de w.m burger geklede Russen, die hem origo week vrijdag in Moskou over- eesterden, een gebouw binnenbrach- a n e,n onder het uiten van bedreigingen «n het adres van hem en zijn gezin ««d een weinig zachtzinnige ondervra ag onderwierpen, heeft zijn terugkeer ""ar de V.S. slechts korte tijd Jfoegd. Normaal zou keef"den naar -Amerika ..Na een periode achter het IJzeren Gordijn te hebben vertoefd kunnen wij de vrijheden in de westelijke we- i'eld eens te meer waarderen", zo j.erklaarde hjj tegenover de journa- j'sten. Slechts met tegenzin deelde hij jjog enkele bijzonderheden mee over het incident, waarin hü betrokken is geraakt. De ondervraging heeft twee hor geduurd cn daarbij is het er nog al hardhandig aan toe gegaan, zo ver telde hjj. Een Britse Journalist, spe ciaal voor deze gelegenheid uit Lon den overgekomen, wilde weten of Langelle blauwe plekken of bulten h°n laten zien. De Amerikaan moest hem teleurstellen. jj \V<-i vertelde hij dat de Kussen hem 'J de ondervraging op alle mogelijke a'heren hadden benaderd. Herhaalde 'alen kwamen zij daarbij met het voor- Vol Voor de <!at Langelle in het ver- - K voor Rusland zou spioneren. „Er jverd om mij daartoe te bewegen", al- Zoals gemeld heeft men getracht hem te intimideren, door vrouw en h.~\? lioK al wat overredingskracht ge mikt om mij ook Lange,le- kif j Maatregelen tegen zijn "'deren tc dreigen. Geholpen door het overige personeel het de Amerikaanse ambassade heeft „'gezin Langelle slechts het hoogst Sci, kunnen pakken toen de Russi- jjhe regering besloot hen uit te wijzen, tic Arneril<aan zei te hopen, dat het ove- Se spoedig kan worden nagezonden. s-P„angelle weigerde in te gaan op vra- fn h.' of hij persoonlijk meende dat het ksont een verhoeling in de Ameri- «ans-Russische betrekkingen met zich ton meebrer|gen of mogelijk zelfs een x conferentie zou verhinderen. Ook fett T® niet te weten of een tegenmaat- lid van Amerikaanse zjjde tegen een hinVan de Russische ambassade in Was- hgton kan worden verwacht. Van- len worden bekendgemaakt. De Rus sische minister van buitenlandse za ken zou aanvankelijk de V.S. hebben laten weten, dat het de kwestie-Lan- gclle niet bekend zou maken met het oog op de verbetering van de onder linge betrekkingen. Toen de V. S. echter tegen de behandeling van Lan gelle protesteerden, besloten de Kus sen alsnog tot publikatie over te gaan. Volgens de Russische versie hebben passagiers van een autobus die in de richting van de Amerikaanse ambassa de reed, gezien dat een man een groot pak aan een ander gaf. Z\j zouden daarop het tweetal hebben vastgehou den en overgeleverd aan de autoritei ten. Daarbij zou zijn gebleken, dat de een een Rus was, die blijkens een stuk in zijn bezit, een Amerikaanse agent was. aldus de Russische lezing. Ook zou 'men een bedrag van 20.000 roebel bij hem hebben gevonden. Men zou hebben gezien dat de andere man, Russell Langelle, dat geld overhandig de. Langelle zou zijn vrijgelaten zodra hij zjjn papieren had laten zien. De Amerikaanse lezing is, dat de Russen Langelle hebben aangehouden toen hij vrijdag uit een autobus nabij het ambassadegebouw stapte. Hij is De uit Rusland uitgewezen Amerikaan Russell Langelle met zijn vrouw en dochtertje Linda bij zijn aankomst op Schiphol. meegenomen naar een gebouw, waar men uit zijn zak een boekje haalde waarin in onzichtbare inkt aantekenin gen bleken te staan. Langelle zou dit boekje echter nooit hebben gezien. De Russen zouden hem vervolgens hebben bedreigd en hebben getracht hem te be wegen tot spionage voor de Sovjet-Unie. Op zichzelf staand incident? l De Amerikaanse regering gaat voor lopig nog uit van de veronderstelling dat het incident rond Langelle een ge heel op zichzelf staand geval is, dat niet mag worden gezien in het groter verband van de A'mërikaans-Russische betrekkingen. Dit neemt niet weg dat het geval in Washington, en trouwens ook in Londen, als een koude douche heeft gewerkt, aldus meldt U.P.I. Dc Amerikaanse regering zal Langelle in Moskou vervangen en de man een andere functie toewijzen. Ze Is niet voornemens represailles te treffen tegen Russische diplomaten in de V.S., tenzij mocht blijken dat er sprake is van een verkilling in de dooiperiode, die na Khroesjtsjevs bezoek aan de V.S. begon nen is, maar voorshands gelooft men in Washington nog niet aan een verslechte ring van de betrekkingen, zo verneemt U.P.I. van betrouwbare Amerikaane zijde. ha T. rvcui vvuiueii vet wauiu van- treu heeft bet gezin Langelle zijn in- stnrt genornen in een hotel in de hoofd- Langelle noch de Amerikaanse vi- fTFpnsul in Amsterdam, de heer T. B. °bbs, die op Schiphol aanwezig was, wanneer het gezin doorreist naar rl vv a de V.S. Russische lezing d Moskou molden Reuter en AFP "at volgens welingelichte Russische ■Journalisten de Russische beschuldi- sjngen aan het adres van Russell Lan- ^slle binnenkort in de Sovjet-pers zul- (Van onze Haagse redactie) Zodra zich mogelijkheden voor be lastingverlichting voordoenzal de Rege ring bij haar keuze aan de druk van de loon- en inkomstenbelasting bijzondere aandacht schenken. Deze toezegging wordt door minister Zijlstra en staats secretaris v. d. Berge gedaan in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Zij zeggen daarin ook, dat de Regering instemt met de opvatting in de Kamer, dat het gehele tarief van loon- en inkomstenbelasting te zwaar drukt. Over de hoogte en de verdeling van de belastingdruk voor 1961 en vol gende jaren kan de Regering zich echter thans nog geen gefundeerd, oordeel vor men. Dit zal eerst mogelijk zijn tegen het einde van het volgende jaar. Voor 1960 zal de verlichting van de belasting druk beperkt moeten blijven tot de voor gestelde verlaging van het ongehuwden- tarief. De tijdelijke belastingmaatregelen uit de tijd van de bestedingsbeperking (ven nootschapsbelasting, omzetbelasting op enkele minder noodzakelijke artikelen en het bijzonder invoerrecht op ben zine) dienen daarom opnieuw met een jaar te worden verlengd. Minister Zijl stra wijst er daarbij op dat thans een door het conjunctuurverloop opnieuw dreigende te grote uitzetting van de bestedingen moet worden ingetoomd. Minister Zijlstra is het verdei. niet eens met de stelling, dat de tijdelijke belastingmaatregelen onnodig zouden zijn omdat bij overmatige stijging van de investeringen de investeringsfacili- teiten ongedaan kunnen worden ge maakt. Wanneer overspanningsverschijn- selen nopen tot intrekking van deze fa ciliteiten is het zeker niet gewenst het effect daarvan te niet te doen door tegengesteld gerichte belas tingmaati-e- gelen, aldus de bewindsman in zijn Me morie van Antwoord n.a.v. de algemene financiële beschouwingen. Ook kan de opbrengst gebruikt worden tot consoli datie van overheidsschuld ten einde aldus een deflatoir tegenwicht te geven tegen aanwezige inflatoire krachten. Voor de vaststelling van het ongehuw- dentarief is, naar het oordeel van de minister, een budgetonderzoek niet de juiste maatstaf. De verschillen in het bestedingspatroon berusten op zo vele en zo verschillende oorzaken, dat het niet mogelijk is hieruit een aanvaardbaar be lastingtarief te „berekenen". Het oude, thans bestaande tarief gaat er vanuit dat een vrijgezel met een bepaald inkomen geacht wordt dezelfde draagkracht te hebben als gehuwden, die tezamen het dubbele inkomen genieten. Bij het nieu we tarief is echter rekening gehouden met de voor gehuwden bestaande draag kracht verhogende factoren. Differen tiatie in het ongehuwdentarief acht de minister moeilijk uitvoerbaar. Een van de bezwaren is dat juiste wetstoepassing zou leiden tot fiscale controle die te diep in het persoonlijk leven van de belas tingplichtigen indringt. West-Duitsland De rechtbank van Aken heeft de 42-jarige belastingambte naar Erich Tasche wegens anti-semi- tisme en belediging tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tasche zei- de, in een gesprek over de oorlog.^ dat „niet genoeg Joden waren vergast" en dat de concentratiekampen weer moes ten worden geopend. Ook Het hij zich beledigend uit over de leider van de Westduitse socialisten, Erich Ollenhauer. Het verbondsbestuur van het NVV heeft .naar aanleiding van de „nadere verduidelijking" van de loonspelregels door de regering op 5 oktober en de brief daarover van 16 oktober van hel bestuur der Stichting van den Arbeid aan de regering met de inhoud heeft het NVV zich niet kunnen verenigen in een brief aan de staatssecretaris van Sociale Zaken het standpunt van het NVV bekend gemaakt. In deze, brief komt het NVV-bestuur tot drie conclusies. Het uitgangspunt: 1 oktober 1958 als begindatum voor de berekening van de produktiviteit, kan het verbondsbestuur niet aanvaarden. Het in punt 2 van de „nadere ver duidelijking' vervatte voorschrift, dat de afstand tussen loonlijn en produkti- viteitslijn op geen enkel tijdstip tijdens de contractsduur groter mag zjjn dan de helft van de gemiddelde jaarlijkse produktiviteitsstijgfng, zal in alle ge vallen tot een nog verdergaande be perking leiden dan reeds uit het eerste punt voortvloeit. Ten aanzien van de uitkering ineens e.d. (slot van de punten 3 en 4 van de „nadere verduidelijking") zegt het verbondsbestuur zich te kunnen ver enigen met hetgeen terzake door het be stuur van de Stichting van den Arbeid in de brief van 16 oktober is gesteld. (Van onze Haagse redactie) Hoewel het met uitgesloten is dat er in het lopende jaar nog stortingen op het Grootboek Woningverbetering zul len plaats vinden, rekent minister Zijlstra er met_ op dat dit op grote schaal zal geschieden. De minister zegt dit n.a.v. de algemene financiële be schouwingen van de Tweede Kamer. Het ligt in de bedoeling, aldus de minister, zo spoedig mogelijk tot uitbetaling van de ingeschreven gelden en de bijgeschreven rente over te gaan wanneer het ontwerp tot opheffing van het grootboek door de Staten Generaal is aanvaard. De begroting 1960 wordt hierdoor niet beïnvloed en de terugbe taling zal geen moeilijkheden voor de schatkist opleveren. President Eisenhower lieeft de ge. rechtelijke instanties verzocht tussen beide te komen om een einde te maken aan de staking van 500.000 arbeiders in de staalindustrie. Verwacht wordt dat binnen enkele dagen opdracht zal wor den gegeven bet werk te hervatten. Door de staking, die reeds 97 dagen duurt, iigt de staalproduktic in de V.S. voor het grootste deel stil. President Eisen, bower is ingevolge de wet van Taft en Hartley gerechtigd dit optreden te vragen. De\ president nam dit besluit enkele uren nadat zijn speciale onderzoekcom missie gerapporteerd had, dat er geen hoop bestond op een vrijwillige beëin diging van de staking. Eisenhower verklaarde dat het een droeve dag is voor het land. „Vrije col lectieve onderhandelingen hebben geen resultaat gehad ondanks de pogingen van regeringsfunctionarissen en de raad van drie die een onderzoek moest in stellen en die enkele uren geleden rap porteerde dat men niet slaagde een op lossing tot stand te brengen. Het is in het belang van het land noodzakelijk dat de produktie in de staalindustrie onmiddellijk hervat wordt. Om de be langen van alle Amerikanen te be. schermen, bestaat er voor mij geen andere keuze dan optreden van de ge rechtelijke instanties ingevolge de be staande wetgeving". Het Witte Huis heeft meegedeeld dat de regering gereed is dinsdag voor het federale gerechtshof in Pittsburgh te verschijnen om de zaak aanhangig te maken. De voorzitter van de vakbond van staalarbeiders, David McDonald, heeft verklaard dat zijn bond met alle wettige middelen zou pogen het uitvaardigen van een gerechtelijk bevel te voorkomen. Sedert het van kracht worden van de wet van Taft en Hartley is veertien maal een presidentieel verzoek tot het hof gericht om het werk te doen her. vatten. Nog nooit heeft men echter een gerechtelijk bevel kunnen voorkomen. Het hof zal nu moeten beslissen of de (Van onze parlementaire redacteur) De Belgische parlementariërs hebben op het Rijswijkse sportveld Te Werve een welverdiende overwinning behaald op hun Nederlandse politieke collega's, die voor hen een welkome compensatie moet zijn geweest voor de voor het Belgi sche gemoed moeilijk te verwerken 1 nederlaag, die de Rode Duivels bij de laatste interland-wedstrijd op Feyen- oord (e incasseren kregen. In een stemming waaraan verbetenheid niet viel te ontzeggen is er op het kletsnatte veld met een loodzware bal voor de na tionale eer gevochten. Scheidsrechter Leo Horn had dat al lerminst verwacht. Hij dacht een vlotte schertsvertoning te beleven, maar hij kreeg te maken met hartstochtelijke spelers. Er ontstond zelfs enige animo siteit tussen hem en enkele Belgische politici. Een van hen is na de rust, toen de Belgische radio het spel ging uitzenden, zodat men nog feller voor de eer ging strijden, bijna het veld afge stuurd. Het moet gezegd zijn, dat de over macht duidelijk bij de Belgen berustte. Afgezien van de handicap voor de Ne derlandse kamerleden, die wegens be zigheden in Straatsburg hun cracks Blaisse, Berkhouwer en Hazenbosch moesten missen, waren onder de Bel- f?.n,goede spelers geen uitzonderingen, bij de Nederlanders wel. Teamleider Le- fere, om slechts een voorbeeld te noe- !ne'1. een Brussels advocaat, die zich in het parlement het liefst in juridische en grondwettelijke puzzels verdiept, weet van voetballen iets meer af dan dat men zich daarbij buiten adem draaft, om dan vlak voor de goal te de monstreren hoeveel minder ingewikkeld het voor een politicus is een rake inter ruptie of een kernachtige motie dan een goed schot te plaatsen. Aan de Nederlandse, maar ook aan Belgische kant werden wegens gebrek aan trefzekerheid talloze kansen ge mist. In het Nederlandse team bevond zich, naast de in snelle schijnbewegin gen uitblinkende KVP-voorzitter van Doorn, een schilderachtige figuur in de persoon van het Eerste Kamerlid van Hulst, directeur van de Gereformeerde Kweekschool te Amsterdam. Hij had twee autobussen vol jeugdige suppor ters meegebracht, die van minister Cals toestemming hadden gekregen om een middag uit de klas te breken, waarvan zij op de meest spectaculaire wijze ge bruik hebben gemaakt. Spandoeken met opschriften als: „Met de baas als rechts binnen zullen wij het waarachtig wel winnen" voerden zij mee en de traditie om een parlementair gevecht met in terrupties op te sieren hebben zij met begeleiding van een schorre trompetter op Te Werve goed gehandhaafd. De baas, een meer in lengte dan in speikwaliteiten uitblinkende speler, liet zich echter niet uit het veld slaan. De wedstrijd is op het gastvrije BPM terrein beklonken met een glas, nadat er ook hef nodige spraakwater was ge vloeid en enige huldeblijken waren over handigd. De Belgen voerden in triomf een chocoladehaan mee naar Brussel, die een zware concurrentie gaat vor men van zeker standbeeld in Brussel, nademaal zijn binnenste een kruik met Neèrlands nationale drank verbergt De Belgische gezant in Den Haag, ba ron Van der Straten Waillet, de Belgi sche ondervoorzitter van het parlement, oud-minister Moyersoen en de beide voorzitters van het Nederlandse parle ment, dr. Kortenhorst en mr. Jonkman, waren aanwezig. Dr. Kortenhorst ver richtte de aftrap. De griffie van de Kamer zou de grif fie niet zijn geweest, wanneer zjj niet nauwkeurig had berekend, dat de ge middelde ieeftüd van de Nederlanders 43 jaar was en dat hun team tezamen 48 kinderen en een kleinkind vertegen woordigde, terwijl de Belgen het slechts tot gemiddeld 44 jaar en 45 kinderen in totaal brachten. v' staking het welzijn of de veiligheid van de staat in gevaar kan brengen. De voorzitter van de raad van drie zei maandag na een vergadering met presi dent Eisenhower tot de pers dat de be drijfsleiding en de arbeiders een zware verantwoordelijkheid droegen voor een voortzetting van dé onderhandelingen om tot een overeenkomst te komen. De belangrijkste geschilpunten zijn de arbeidsregelingen en de lonen. McDonald heeft verklaard dat de bond nooit de eisen van de werkgevers om de arbeidsregelingen te wijzigen, zal aan vaarden. De bond verwierp zondag een aanbod van de maatschappijen om de kwestie aan arbitrage te onderwerpen. De vakbond' zal een loonsverhoging van 19,5 dollarcent per uur over een periode van twee jaar aanvaarden. De maatschappijen hebben een loonsverho ging van circa 15 dollarcent aangeboden. In het hele land worden de gevolgen van de staking ondervonden. Steeds meer mensen in afhankelijke industrieën raken zonder werk. De staking heeft naar schatting zes en een half miljard dollar gekost. Vier personen zijn gisteravond omge komen bij een noodlanding van een Boeing 707 bij Everett (Washington), die bij een scherpe beweging drie van de vier motoren had verloren. Het gro te straalverkeersvliegtuig brak bij de aanraking met de aarde in tweeën, waarna het voorste gedeelte in brand geraakte. De piloot en drie andere in zittenden kwamen om het leven. Vier anderen die zich in het staartgedeelte bevonden, hebben het ongeluk over leefd. Het grote toestel was tijdens een oefen vlucht op een hoogte van 3.600 meter toen het toestel door een vliegfout een scherpe beweging maakte en drie mo toren uit de vleugels werden gescheurd. Een vlieger van de Boeingfabriek slaagde er in het toestel in zijn macht te krijgen en stuurde het op één motor naar het meest geschikte landingster rein in de omgeving, waardoor vier mensenlevens werden gered, aldus heeft een woordvoerder jan de Boeing fabriek te New York meegedeeld. Het toestel was bestemd voor de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij „Bra- niff Airways". De gouverneur van Califomië is niel bereid gratie te verlenen aan Caryl Chessman, die ter dood is veroordeeld. Zijn terechtstelling in de gaskamer is op vrijdag 23 oktober bepaald. Chess man heeft meer dan elf jaar in een do dencel van de gevangenis doorgebracht. Hü slaagde er steeds in de terechtstel ling te doen uitstellen. Zijn terdood veroordeling wegens ontvoering en aanranding geschiedde in 1948. De afgelopen week zyn honderden verzoe ken bij gouverneur Brown binnengeko men om Chessman gratie te verlenen. Familieleden van Chessmans slachtof fers hebben echter op uitvoering van het vonnis ar ïgedrongen. Chessmans advocaten hebben steeds aangevoerd, dat hij alleen op een technische beschuldiging van ontvoe ring is veroordeeld en dat hij nia- mand heeft gedood. Gouverneur Brown, die persoonlijk tegen de doodstraf is, doch die, naar hp gisteren verklaarde, als gouverneur de wetten van de staat moet hooghouden, heeft de verwerping van het gratieverzoek gebaseerd op de feiten van de veroordeling, t.w. een vooropgezet plan voor roof, aanrandin gen en het gebruik van een geladen vuurwapen. Voorts is van invloed ge weest dat Chessman „geen berouw" heeft getoond en dat hij een arrogante houding heeft aangenomen. De advocaat van Chessman in New York, Davis, zal bij het Opperste Ge rechtshof in Washington een verzoek om uitstel van executie indienen. „We vechten door", zo verklaarde hij. Nadat hij op de hoogte was gebracht van het besluit van de gouverneur, be legde Chessman in het gevangenisge bouw een persconferentie. Hij verklaar de dat hij niet om clementie had ge vraagd. Hij hoopt; nog steeds dat het Opperste Gerechtshof hem zal redden. „Ik geloof niet dat het inademen van De Franse politie is zondagnacht een operatie op grote schaal tegen het op treden van rechtse extremisten begon nen, die naar men vermoedt De Gaul- les plannen met Algerije willen dwars bomen. Vele personen zijn voor verhoor aangehouden en talrijke kantoren zijn doorzocht. Men heeft de politiële actie tot het laatste moment geheim gehouden. Pas in de vroege ochtend kregen de politie officieren verzegelde bevelschriften in handen, die in Parijs al tot een vijftig tal huiszoekingen en acties hebben ge leid. In het Parijse hoofdkwartier van de rechtse „13-meibeweging" zjjn de volledige archieven in beslag geno men. De politie heeft bekend gemaakt dat reeds voor de aanslag op sena tor Mitterand tot deze actie besloten was. Robert Martel, de leider van de „13-meibeweging". verklaarde na de jiolitieoverval nooit voor intimidatie te zullen buigen. In een verklaring protesteerde hij heftig tegen de „pro vocatiecampagnes van de progessie- ven en communisten". Een aantal Franse liberalen heeft dreigbrieven van de „verdedigers van Frans Algerije" ontvangen, aldus meldt Reuter. De conservatieve Paris-Presse schreef gisteren een onderzoek naar „een samenzwering tegen 's lands bin nenlandse veiligheid" zeer waarschijn lijk te achten. Het ministerie van bin nenlandse zaken heeft het bericht tegen gesproken. gas goed voor iemand is", zo luidde zijn commentaar. Medegevangenen van Chessman in San Quentin hebben gisteren een pop met zijn naam erop opgehangen. Tij dens zijn lange gevangenschap is Chess man verscheidene malen bij vechtpar tijen betrokken geweest. De Mün Industrie Raad te Heerlen heeft maandag besloten de minister van Economische Zaken te verzoeken, het dagelüks bestuur van de raad te ont vangen, om van gedachten te wisselen over de situatie op de kolenmarkt en over de maatregelen die in verband daarmee kunnen worden genomen. Van de in 1957 tijdelijk in werking ge treden zogenaamde aanwezigheidspre mie voor ondergrondse mijnwerkers verlengde de M.I.R., evenals het vorig jaar, de werkingsduur, deze keer echter voor onbepaalde tijd. De premie be draagt 1,50 per verrichte dienst. Verwachting geldig tot woensdag avond (opgemaakt te 11.15 uur): Aanvankelijk opklaringen, later weer meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.13-17.36. Maan: 20.40-11.39 Een van de oceaan afkomstig storings- gebied trok gisteren over ons land, en een groot deel van Frankrijk. Het bracht overal regen, op de meeste plaatsen vijf tot tien millimeter. Een an dere depressie liet in de Franse Alpen, langs de Rivièra, in Noord-Italië en Zuid-Zwitserland zeer veel regen neer, in hoeveelheden van vijftig tot honderd millimeter. Een rug van hoge luchtdruk zal het weer de komende 24 uur in ons land beïnvloeden. De kans op regen is gering en opklaringen zullen overheersen. Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 2£ uur Den Helder zwaar bew. 14 12 9 Ypenburg half bew. 14 12 5 Vlissingen onbewolkt 14 11 5 Eelde licht bew. 17 6 9 De Bilt licht bew. 35 5 12 Twente zwaar bew. 17 6 3 Eindhoven geheel bew. 16 5 2 Zd.-Limburg geheel bew. 15 8 3 Helsinki zwaar bew. 9 7 0 Stockholm mist 13 3 0.1 Oslo regen 10 6 5 Kopenhagen zwaar bew. 15 10 2 Londen onbewolkt 16 4 0 Amsterdam licht bew. 14 6 6 Brussel zwaar bew. 15 7 5 Luxemburg zwaar bew. 15 7 12 Harijs zwaar bew. 16 6 7 Nice regen 19 16 70 Berlijn zwaar bew. 19 10 0 Frankfort regen 16 10 8 Miinchen zwaar bew. 19 6 0 Zünch regen 13 9 4 Genève regen 14 7 31 Wenen zwaar bew. 17 8 0 Belgrado onbewolkt 22 11 0 A tli ene onbewolkt 12 0 Rome half bew. 23 14 0 Madrid onbewolkt 19 7 9 Advertentie Zon op Zon onder Een spannend moment de voetbalwedstrijd tussen Nederlandse en Belgische parlementariërs, keeper brengt redding tijde ns een Nederlandse aanval. Belgische

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1