Geheiigen-hiiljï Mousseline japonnen met goud-ceintuur Nieuws uit stad en omtrek Ook Schiedam herdenkt Georg Friedrich Handel Subsidie Stichting „Schiedamse Toonkunst Muziekschool" OVER DE DAM ÉÉRST ETEN^ ƒ1.45 65 cf. Pool's keurslagerijen Keuringskring neemt kennis van bouwplan Om haar te kunnen behouden Veertigjarig bestaan „St.-Cliristoffel" Katholieke Volkspartij kring Dordrecht (Vervolg Stadsnieuw? elders in dit blad) Boflet/e/ Ledenraad Coöperatie D. E. S. Dialoog Vijftig jaar getrouwd Monopole Theater Gemeentelijke bekendmaking Bevolkingscontrole Excelsior gaat tribune vergroten UVG-liandbal Bemetel diploma's bij bedrijfsschool Wilton- lienoord Katholieke filmactie gaf genoegelijke filmavond Fij, J f t.-V incentiusvereniging „Haven-parochie" Sluiting schooltuinen Tien jaar honkbal hij SVV Burgerlijke stand Damwachter NSC DINSDAG 20 OKTOBER 1959 Italiaanse dessins, maten 38-44- de échte eierbeschuit postrekening nr. 5 9 o 9 4 s De schat van Afrika Afsluiting hulpbrug over de Schie Volksmuziekschool-onder wijs De Rotterdamse dienst van Gemeente werken heeft een plan ontworpen voor de stichting van een nieuw gebouw voor de Keuringsdienst van waren. Hel zal bin nenkort ter goedkeuring aan de gemeen teraad worden aangeboden. Daaraan voorafgaande is aan de bestu ren van de z.g. kringgemeenten, 33 in ge tal, op een gisteren ten stadhuize te Rot terdam gehouden informele bijeenkomst kennis gegeven van de bestaande plannen. Na een inleidend woord van de wethouder voor de bedrijven, de heer J. U. Schilt- huis, heeft de directeur van de keurings dienst, dr. F. Hoeke, daaromtrent een uit eenzetting gegeven. Voorts heeft hij over de taak en werkwijze van zijn dienst ge sproken. De vertegenwoordigers van de gemeentebesturen hebben vervolgens de huidige zeer gebrekkige huisvesting in ogenschouw genomen. Tot de kringgemeenten behoren alle ge meenten op Voorne-Putten en Rozenburg, voorts Ammerstol, Barendrecht, Bergam bacht, Berkel en Rodenrijs, Bergschen- hoek, Capelle a. d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Krimpen a.d. IJssel, Ouderkerk a.d. IJssel, Poortugaal, Rhoon, Ridderkerk, •Schiedam, Schoonhoven en Vlaardingen. De jaarlijkse exploitatielasten van deze nieuwbouw zullen voor de helft door het rijk, voor de andere helft door Rotterdam, tezamen met de kringgemeenten naar rato van het aantal inwoners, moeten worden gedragen. Met een intieme feestavond bij Beijers- bergen hebben de katholieke Schiedamse handelsreizigers het 40-jarig bestaan van hun afdeling gevierd. Het ging er vrolijk aan toe met dansen en spelletjes enz,, maar er was ook een officieel gedeelte'. Voorzitter de Jonge ging uitvoerig na, wat St. Christoffel in de loop der jaren voor de vertegenwoordiging heeft be tekend, wat er bereikt is op- sociaal ge bied, en hoe veel leden in moeilijkheden Pen zÜn- Hij typeerde secretaris Wilfemse en penningmeester van Rijssel- berg, die bijna al die tijd in het bestuur zitting gehad hebben, resp. als de vechter voor de belangen der reizigers en de barmhartige Weldoener in hun moeilijk heden. Secretaris Willenge ging nog wat die per in op de geschiedenis der afdeling en vertelde een en ander uit zijn erva ringen, ook uit de jaren, dat hij tevens in het hoofdbestuur zetelde. De heer v Rijsselberg wimpelde alle hulde een voudig weg en zei, dat er nog veel meer te doen was. Hij riep de hulp van de jongere leden in bij zijn pogen om nieuwe leden te werven. De geestelijk adviseur, pater Mercelis O.P wenste de afdeling geluk met het jubileum en spoorde de leden aan, ook bij hun werk de katholieke beginselen uit te dfagen. v ELTva.s een, afgevaardigde van het s uur, de heer Dijkman, om de afdeling geluk te wensen. Verder was er •een felicitatie-telegram van de be vriende afd. Breda en van een oud-lid der afdeling, die nu in Breda woonach tig is. Daarna volgde het amusement in de beste 'stemming, dat de leden weer dich ter bij elkaar heeft gebracht. De afde ling is levenskrachtig en bloeit, maar zoals voorzitter De Jong zei: We zijn er nog lang niet". Zo moet het zijn: Niet tevreden zijn, vóór alles bereikt is. De K.V.P. Kring Dordrecht houdt haar jaarvergadering op zaterdag 24 okto- ber a.s. te 14.30 uur in één der zalen van het Groothandelsgebouw te Rotterdam De agenda vermeldt o.a,: overzicht van de toestand van de Kring, te geven door de voorzitter, verkiezing voorzit ter, verslag van de secretaris, verkie zing 9 bestuursleden, verslag van de pen ningmeester. verslag van de Kringpro- pagandaleider. De heer Snelders stelt zich als voorzit ter herkiesbaar en worfit door het Kring- bestuur als kandidaat voorgedragen. Van de zittende bestuursleden stellen mej. Schroots en de heren Boelrijk, Bol, d.rY VV d'. Linden, Spieksma en Valentin zich herkiesbaar. De heer Van Bergen Henegouwen zal zich nader beraden. Passage-theater: Glüklichste Frau der Welt (a.l.) Dagelijks 2 en 8.15 uur, z. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, do. één voorstel ling om 2 uur. Monopo-theater: De schat van Afrika (14 jaar), werkdagen 2, 7 en 9, zat. en zond. 2, 4.15, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Dagelijks van 105 zondags van 125 uur. Tentoonstelling werken van Lucebert. Koopmansbeurs: B.B.-ten toonstelling tot 22 oktober van 14 tot 22 uur. Zon dags gesloten. Donderdag Passage Theater: Rott. Philh. Orkest, Concert Toonkunst, 8 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dL, do„ za Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat I: volw.: <11. 6.308 uur; vr. 78 uur; jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wl- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.305 uur: voiw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma 78 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week Apotheek C. Jansen, Swam- merdamsingel 41: Apotheek Nieuwland, dr. Wibautplein 17. A KOI I tKl>.4M Arena: Some like it hot 18 jaar; Ca pitol: Jagade, de onruststoker, 14 jaar; Centraal: Vliegende tijgers, 18 jaar; Cine- na-NRC: Actualiteiten, a. 1.; Cineac-AD: Tea for two. str. volw.; Colosseum; vr. t/'m. wo.: Hunde wollt Ihr ewig le-ben, 14 jaar; do. Ciske de rat, 14 jaar; Har monie: Warlock, 18 jaar; Lumière: The nun's story, 14 jaar; Luxor: Vier meis jes en een .miljonair, a.l.; Metro; Al Capone, str. volw.; Prinses: Gangsters van 18, 14 jaar; Rex: Tanganyika, 14 jaar; Thalia: Room at the top, str. volw.; 't Venster; Mijn beste vijand, a.l. Vic toria: De tien geboden, a.l.; zo.: 12.30: De hofnar, a.l. Advertentie De jaarlijkse verkiezing van 16 leden van de ledenraad der Coöperatie „D.E.S." e Schiedam heeft tot resultaat gehad, I at er 16 kandidatenlijsten werden inge leverd, zodat allen door het stembureau •".■J enkele kandidaatstelling verkozen Nn verklaard. De gekozenen zijn, in al- i?betische volgorde: C. Batenburg, J. M. °'azer, J. J. Brökling, P. Bosman, W. G. A- Dalmeijer, A. van Duinhoven. M. El- 5,ng, M Gijtenbeek, mevr. M. Th. Heij- ,'iHans,mevrouw H. C. Hehemann-Vis, A. Krabbendam, H. M. van Lith, i- Ploos van Amstel, mevr. D. de Rond- AI°ret, Joh. Schiller en W. van der Stelt De nieuwe Noordvestbrug wordt in snel tempo afgebouwd. Een op do werkzaamheden. In het kader van de herdenkingen, die overal worden gehouden om er aan te her inneren dat 200 jaar geleden de grote Duits-Engelse componist Georg Friedrich Handel te Londen stierf, zal zoals reeds gemeld, ook in Schiedam een groots her denkingsconcert worden gehouden en wel op 26 oktober a.s. in de Grote Kerk. Zoals men weet was Hanjiel, die in 1685 te Halle an der Saaie geboren werd, als componist een veelomstreden figuur. Evenals zijn tijdgenoot Johann Sebastian Bach behoort hij tot de meesters van de Barok. Zijn stijl vertoont een grote statig heid maar is sterk beïnvloed door de pompeuze uiterlijkheid, die de Italiaanse barok kenmerkt en die de meer verinner lijkte Baoji volkomen vreemd is. Geen wonder dat Handel na zijn opleidingstijd in Duitsland en Italië en na zijn Hanno- verse periode in Londen zeer verschillend werd gewaardeerd. Vooral voor het hand haven van zijn eigen opera-onderneming heeft hij een felle strijd moeten leveren. Zijn operastijl was typisch statisch, de dramatische ontwikkeling hield hij buiten recitatief en aria, die hij als karakteris tiek voor de stemmingen der personen in de wisselende situaties hanteerde. Het is geen wonder dat zijn oratoria, die geen dramatische handeling met zich brengen, het beter hebben gehouden dan de veertig opera's, die hij heeft gecreëerd. Maar ook rond deze oratoria, waarvan de „Mes siah" wel het hoogtepunt vormt, heeft veel meningsverschil geheerst. Nog heden ten dage lopen vooral de opvattingen omtrent de tempi sterk uiteen en daarmee varieert tevens We waardering, die men voor Han dels werk koestert. Het zal bijzonder boeiend zijn om te ONLANGS IS IN EEN bijeenkomst ya« de Kath. Volkspartij een onderwerp jyr sprake gebracht, dat als heel belang- "'jk werd aangeduid. Men noemde het ■ortweg dialoog en heeft er in den brede Jver gesproken. Er werd o.a. terecht 'b gewezen, dat wat de gemeenteraad 'etreft, de voornaamste kwesties in de °jnmissies besproken worden, zodat er 31 .i de behandeling in de gemeenteraad ■echts weinig over gezegd wordt. Hierdoor wordt aan de openbaarheid 'ah de behandeling der gemeentezaken ekort gedaan De democratie eist be- landeling voor een forum. Behandeling y.hnenskamers kan tot beslissingen leiden, ,'e buiten de burgers omgaan, al mo- ,eh de gemeenteraadsleden zich dan als Vertegenwoordigers daarvan beschouwen. I'ie men het volste vertrouwen heeft ge zonken. Nu is er in die bijeenkomst de aan- acht op gevestigd, dat de dialoog, of- el he-j. bespreken van allerlei kwesties. yan groot politiek belang is en tevens van belang voor de partij, vooral in zoverre ?e'l de belangstelling van de kiezers er- ;.°°r betreft. Dat deze belangstelling Rechts even oplaait bij verkiezingen, n'"3t men ten dele aan de kleurloze, bij - zakelijke raadsvergaderingen. De olksvertegenwoordiger in het algemeen en ook het gemeenteraadslid, zou er goed ®an doen, hetgeen hij zegt, dusdanig uit le drukken, dat de gemiddelde burger het Hieuw» sdiiedamsclie courant Onohlnd «w VhnMtai*. ar o 81ste Jaargang No. 24115 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON «1IS! advertenties 1 0J5 per mm-hoogte. Bij contract Sbcctale tarieven. ingezonden mededelingen t 0J0 per mm-hoogte. Bij contract ■Pee&aite tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 et. Maxi- nwm go woorden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertervtie- Wnsen. t 7.40 ABONNEMENTEN 0 per kwartaal, f 2.54 per en f 0.59 per week.. begrijpen kan en het tevens met inte resse volgt. Hieraan hapert heden ten da ge veel, hetgeen ten dele kan worden verklaard uit de grote hoeveelheid proble men, waartegenover een volksvertegen woordiger zich tegenwoordig ziet gesteld. ER IS HIER NATUURLIJK een tus senweg. Het is nog niet zo heel lang ge leden, dat de katholieke raadsfractie door een stedelijk blad als de zwijgzame fractie werd aangeduid.. Daarin is gedu rende de laatste jaren wel enige verande ring gekomen. Onze fractie is leden rij ker geworden, die niet alleen niet zwij gen, maar tevens iets op markante en boeiende wijze weten te zeggen. Toen enkelen hunner daarmede begon nen, werd er hier en daar in de raad enigszins smalend gelachen. We hebben er toen reeds de aandacht op gevestigd, dat het merendeel der lachers juist de stamelaars en half onverstaanbare leden waren. Des te meer deed het ons deugd, dat de kwestie van de dialoog op hoog niveau werd aangesneden en nog meer deugd deed het ons, toen we lazen, hoe ditmaal de gemeentebegroting behandeld zal wor den. Niet meer in één ren op drie of vier achtereenvolgende avonden, maar met flinke tussenpozen, zodat thans de raadsleden niet meer ongeduldig of ver moeid naar de klok zullen kijken, wan neer een hunner huns inziens wat te lang aan het woord blijft. AL ZIJN DAN AL die kwesties reeds In de commissies behandeld en treedt men soms in herhalingen, het is toch goed, dat van een gemeenteraadsvergade ring geen ogenschijnlijke ja-en-amen- bijeenkomst wordt gemaakt. Door de nieuwe regeling kunnen we. vermoedelijk geanimeerde raadsvergade ringen tegemoet zien en de pers zal dan In staat zijn, voor een breed publiek lees bare en interessante verslagen te maken. Want indien de nieuwe wijze van behan deling van de gemeentebegroting succes heeft, zal dit ongetwijfeld zijn invloed 1 oó de gewone raadsvergaderingen niet missen. j Schiedams raad is misschien lang trots geweest om het recordtempo, waarmede de begroting werd afgewerkt, zulks b.v. In tegenstelling met Vlaardingen, om van i Rotterdam niet te spreken. Maar daar- I tegenover stond toch een minimum aan I belangstelling. Dit minimum zal niet al- leen door dialogen in de raad opgevoerd [kunnen worden, doch als men klaagt over gebrek aan belangstelling bij de burgerij voor het Inderdaad j moeilijke werk van de raadsleden en i van hét gemeentebestuur in het algemeen, dan schuilt hier toch een oorzaak. Steeds moeilijker, zullen sommigen misschien verzuchten. Maar wie verzucht dit in de-ze tijd nietAllereerst. constateren van welke opvattingen Ria Borgmeyer, die de algehele leiding van het concert heeft, uitgaat. Het programma is zo veelzijdig moge lijk samengesteld en gekozen uit Handels belangrijkste oratoria, de Messiah, Esther. Saul, Judas Maccabeus, Jephta en Jos hua. Het programma luidt als volgt: 1. or gel: concert in g.mineur, a. Larghetto e staccato, b. Allegro, c Adagio', d. Andan te; 2, koor: uit de Judas Maccabeus: a. Mourn ye afflicted children, b. sound a alarm, met tenorsolo en drie trompetten: 3. tenorsolo: uit de Judas Maccabeus: a. recitativ: Tis well, my friends, aria: Call forth thy powers, my soul, b. uit Jephta: Waft her angels; 4. koor: uit Joshua: a. See, the conqu'ring hero comes, met twee hoorns, b. Glory to God?- met tenorsolo en trompetten; 5. orgel: concert in f.ma- jeur: a. Larghetto, b. Allegro, c. Alia Si cilians, d. Presto; 6. tenorsolo; uit de Messiah: recitativ: Comfort ye, aria: Ev'ry valley; 7. koor: uit de Messiah: a. And the glory of the Lord, b. Hallelujah. Op 3 november hopen Cornells Johan nes Schaap en Dina Adrians Schaap-van Zanten wonende Rotterdamsedijk 58, hun vijftigjarig huwelijk te herdenken. De heer Schaap is thans 72 jaar (mevr. Schaap 76) en begon op zijn elfde jaar als bakkersleerling bij de heer Koos Gocmans, wiens bakkerij toen nog aan de Kethelstraat stond. Zij werd ver kocht aan de G.D.S. Bij Goemans bak kerij de Nijverheid, die daarna aan de Nieuwe Haven werd voortgezet, diende de heer Schaap zes jaar. Ook was hij 3 jaar chef bakker bij Van Oort in Leiden; om later 36 jaar bij Paul Kaiser, thans v. d. Meer en Schoep, werkzaam te zijn. Wanneer er iets in een bakkerij haperde, werd de jubilaris daarheen gezonden om te zorgen dat de broodbereiding geschied de zoals het behoort. In 1952 werd de heer Schaap gepensioneerd, doch zijn oude bedrijf v d. Meer en Schoep vergeet hij niet en hiij gaat daar nog al eens op be zoek. Tot en met donderdagavond gaat in het Monopole Theater de film „De schat van Afrika", een cinemaScope-film met in de hoofdrollen Bruce Cabot, Dawn Ad- dams, Paul Christian en Isa Miranda. Het verhaal gaat om een schat, die in de Rode Zee verzonken ligt en is ingelast in de grote strijd van Duitsers en Engelsen om de Nijldelta en het speelt zich gedeel telijk in Kairo af. Toegankelijk voor per sonen boven de 14 jaar. De hulpbrug over de Schie tegenover de Bettoweg, zal woensdag 21 oktober a.s. vanaf 22 uur worden afgesloten voor alle verkeer in verband met uit te voe ren reparatiewerkzaamheden. Wederom is de voorgeschreven jaar lijkse controle van het bevolkingsregis ter begonnen. Aan alle hoofden van ge zinnen en alleen in een perceel wonen de personen zijn thafts witte formulieren toegezonden. Goed ingevuld en snel te ruggezonden dragen zij er in belangrijke mate toe bij, dat het bevolkingsregis ter overeenstemt met de merkelijkheid. Het gemeentebestuur vertrouwt er dan ook op, dat iedereen aan deze controle de gevraagde spoedige medewerking zal verlenen. Nu er gesproken moet worden van „de tweede klasser Excelsior '20", heeft het bestuur er terdege rekening mede te hou den dat steeds meer toeschouwers de thuiswedstrijden komen bijwonen. Het is dan ook zaak om het aantal beschikbare zitplaatsen zo spoedig mogelijk uit te breiden. Plannen liggen gereed om de bestaande open zittribune te vergroten. Het aantal segmenten zal verdubbeld worden en bovendien zal de gehele tri bune dan met gaasijzerdraad worden af gesloten met één ingang aan de achter zijde. Dat nu de busroute over de Burgemees ter van Haarenlaan werd geleid is een bijkomstigheid die het bezoek aan het afgelegen sportpark „Harga" zal bevor deren. De verbinding met dit sportcen trum is nog wel niet ideaal te noemen, maar voor hen die niet van rijwiel of ge motoriseerde vervoermiddelen gebruik maken is het toch wel doenlijk geworden de wedstrijden van Excelsior, zonder al te ver te moeten wandelen, bij te wonen. De heren van UVG hebben wederom een nieuwe overwinning aan de vele toege voegd; zij bonden nu Actief 3 aan hun zegekar met maar liefst 71. Het geheel was nogal een eenzijdige vertoning, doch het was wel opmerkelijk dat de tegenpartij ondanks hun veldmin- derheid goed partij bleef geveft. De dames moesten in Hollandiaan hun meerdere erkennen. Vrouwe Fortuna was hun ditmaal niet goed gezind. Vele scho ten kwamen op de staander o£ bovenlat terecht. Het was een pittige partij, waarin beide partijen elkaar niet veel toegaven. Uitslag 3—1 voor Hollandiaan. De dames junioren hadden daarentegen wel hun dag, zij brachten St.-Lodewijk een gevoelige 92 toe. Jeugduitsiagen: Meisjes adspiranten A: Vires—UVG 5—2; B: JRR—UVG 2—4; Jongensadspiranten: ViresUVG 70. Aan het gestelde doel de leden ook zo nu en dan een vrolijke avond te be zorgen heeft de K.F.A. gisteravond in het Monopole Theater wederom ruim schoots voldaan. De kostelijke Rank-film. „The Lady killers" met in de hoofdrol Alec Guin ness, met zijn typische Engelse sfeer, was een mengelmoes van spanning, ko mische situaties, vaak bij het lugubere af, maar desniettemin een stukje ver kwikkende ontspanning door regisseur Alexander Mackendrick met smaak ge serveerd. Juist de grote tegenstellingen, bijvoorbeeld in het samenbrengen van het stelletje bankrovers in de vreedzame woning van de eerbare mevrouw Wil- berforce met als hoogtepunt het thee kransje, deden dol komische momenten ontstaan. Juist op tijd kwam telkens weer de droge humor om de hoek kijken als de beklemming in het verhaal de boven toon dreigde te krijgen. De wijze waar op het kwaad zich zelf strafte kreeg aan het slot iets van een satire die voor alles grappig bleef. In het voorprogramma draaide be halve het nieuws een interessante film over de witte reigers van Nieuw-Zeeland waar de Kotuku's als heilige dieren wor den beschouwd. De camera bespiedde deze prachtige en sierlijke vogels in hun broedtijd waardoor de toeschouwer weer eens van nabij mocht kennismaken met een van- de vele wonderen van de na tuur. Alles bij elkaar een verkwikende film avond waarvan oud en jong heeft kun nen genieten. Aan 45 leerlingen van de bedrijfs- school van Wilton Fijenoord kon het Be- meteldiploma worden uitgereikt. Het wa ren; D. v.d. Gaag, frezer; A. Broekhoven, W. Jansen, A. H. A. Britsem, draaier; H. v.d. Nagel, W. Troost, H. v.d. Velde. M. van Wijk, sch. besch.; J. den Braber, W. H. den Broeder, J. Brokling, W. Brou wer, M. Bijl, J. Don, C. Harreman, F. Knaap. J. Plomp, A. M. v.d. Polder, H. A. Schoonfeld, J. M. Verseput, bankwer ker: K. Bouwmeester, A. v.d. Goolberg, G. Krabbendam, B. Landheer, J. Ooster ling, J. D. Schippers, schilder; M. Bruins- ma, C. G. Donkersloot, F. I. van Rooijen. N. Vroon, modelmaker; R. Kuijpers, schilder; G. C. Peek, A. N. Sliep, scheeps bouwer; A. Boon, A. Koster, A. Pappers, W. H. v.d. Polder, P. van Vliet, H. F. Jung, koperslager; A. B. Bal, P. van Bokkum, G. den Brinker, J. v.d. Gaag, P. Jagt, C. A. Zwaan, plaatwerker. Advertentie Woensdag: gehaktdag. Broersveld 159 - Mgr. Nolenslaan 848 500 gram gehakt met kruiden Fjjne Iunchworst per 250 gram De jaarlijkse collecte voor deze con ferentie zal gehouden worden a.s. zondag 25 oktober onder alle H.H. Missen. De predikatie wordt gehouden door pastoor Van Elburg O.P. Men vertrouwt, dat men met milde hand zal geven, want de nood is nog steeds zeer groot. Naar wij vernemen vindt deze week de sluiting plaats van de schooltuinen aan de Vlaardingerdijk. Voor de diverse groepen op donderdag 22 en vrijdag 23 oktober om half vijf en zaterdag 24 ok- iober om 2 uur. Tevens kunnen dan ook de diploma's worden uitgereikt. De honkbal-afdeling van SVV bestaat tien jaar, hetgeen voor het bestuur aan leiding is geworden er een kleine feest dag van te maken. Juist nu deze tak van zomersport een merkbare opgangsperiode doormaakt, valt te waarderen wat SVV in de afgelopen jaren gedaan heeft om ook in Schiedam bekendheid aan de spor.t te geven. De jongeren aan te trekken is een der voornaamste doelstellingen ge weest en dit is de roodgroenen gelukt. Succes is niet uitgebleven, want het junioren-team behaalde in het afgelopen seizoen het kampioenschap van Neder land. Tijdens de in het Volksgebouw ge houden receptie heeft de heer A. Fisser namens .de KNHB het bestuur met dit succes gecomplimenteerd en richtlijnen aangegeven voor de verdere ontwikkeling van de jeugd in deze richting. Verschil lende leden van het rayon Rotterdam waren aanwezig onder wie de heer Sig- mond, de eerste trainer van de SVV- honkbalploeg. Een gezellige feestavond was het besluit van deze tweede lustrum herdenking welke voor SVV en tevens het gehele Schiedamse honkbal een mijl paal betekende welke eerst in de ko mende jaren recht duidelijk zal wor den. Momenteel wordt er door de rayon- commissie een grote propaganda-actie ge voerd en ook hiervan zullen de resul taten op de diverse plaatselijke sportvel den het volgend jaar zomer duidelijk naar voren treden. GEBOREN: Johannes, zoon van J. Wenink en C. H. Klein; Ellen,, dochter van H. Lubeek en A. Roozeboom; Es ther F. E. A. M„ dochter van J. G. van Dorp en W. M. van Mil; Cornelis. zoon van P. J. Zonneveld en C. G. Schell; Ma rianne, dochter van L. H. Kaufmann en G. J. van Santen; Willem H., zoon van H. J. Schollaardt en H. Hout; Johannes P., zoon van H. M. Boeije en M. C. A. Bood; Johanna M., dochter van L. J. J. Kessels en M. M. G. Janssen; Robertus M., zoon van F. J. van den Toorn en E M. C. van der Knaap; Geertruida, doch ter van P. C. Penning en J. P. van Til- borg; Johannes, zoon van H. J. van der Kamp en J. M. Soeters; Susanna M. M„ dochter van J. H. Huiskens en G. van Zon; Christoffel J„ zoon van J. C. Boer en S. W. Christ; Willem P. J. M., zoon van W. P. J. M. van der Wal en C. A. M. Veldhoven; Erik, zoon van C. C. Bijl en H. W. Louis; Karen H., dochter van J. J. Schuimer en M. F. van der Knaap. De vraag in hoever de Schiedamse Toonkunst Muziekschool beantwoordt aan de eisen, welke aan een dergelijk insti tuut moeten worden gesteld, heeft reeds geruime tijd de aandacht zowel van de Raad als van B. en W. Eind maart jl. stelden B. en W. een commissie in, waarin alle raadsfracties vertegenwoordigd waren, met de bedoe ling onder leiding van de wethouder voor Culturele Zaken deze vraag, alsmede de verdere aspecten rond deze zaak, te be spreken. Deze commissie was juist met haar werkzaamheden begonnen toen de mede deling van het bestuur inkwam, dat het had besloten de stichting te liquideren, daar het onmogelijk was op de geldende financiële basis de werkzaamheden voort te zetten. Inmiddels ging de commissie met haar werk verder en concludeerde in een schrijven van 26 mei jl., dat zij liquidatie van de muziekschool niet veraritwoord achtte. Bovendien sprak zij daarbij als haar mening uit, dat de geldende finan ciële basis inderdaad onvoldoende was; subsidie-verhoging tot een bedrag van zeker 20.000 a 25.000, aldus de commis sie, zou overwogen moeten worden. Aan deze eventuele grotere financiële steun zou de commissie de voorwaarde willen verbinden, dat de gemeente in de benoe ming van het bestuur zeggenschap zou verkrijgen. En mede hierdoor een grotere invloed op de gang van zaken in de school, waarbij meer in het bijzonder ge dacht werd aan de richtingj waarin het onderwijs moet gaan. Met name stond de kwestie van het algemeen vormend mu ziekonderwijs voor ogen, het kernpunt van de oorspronkelijke discussies 'in de raad. De consequenties van deze gedach- tengang is duidelijk: statutenwijziging zou aan de orde moeten komen. Bij dit alles deed zich nog het feit voor, dat de directeur van de school, in ver band met een herbenoeming elders, zijn ontslag vroeg, zodat ook in deze vaca ture zou moeten worden voorzien. Samenvattende concludeerde de com missie, dat al het mogelijke gedaan moest worden om het voortbestaan van de mu ziekschool te verzekeren. Neen, dit is geen spelletje. Men is bezig ook het middengedeelte van het Rubensplein op te hogen. Het bestuur zou bereid gevonden moeten worden een reorganisatie, zo als hiervoor omschreven, door te voeren, waarbij de commissie gaarne haar steun zou verlenen; de commissie stelde der halve voor, het bestuur uit te nodigen deze reorganisatie in samenwerking met de commissie ter hand te nemen. Intrek king van het liquidatiebesluit zou hier aan uiteraard vooraf moeten gaan. Nadat B. en W. zich met de aanwijzin gen van de commissie hadden verenigd, is deze zaak. na een inleidend gesprek tussen de wethouder eh het bestuur, in vruchtbare samenwerking in de hiervoor aangegeven zin behandeld, waarbij ook vermeld mag worden, dat de rijksinspec teur voor het muziekonderwijs persoon lijk zijn volle medewerking heeft willen verlenen. De statutenwijziging kwam tot stand. O.a. is daarin thans nadrukkelijk om schreven, dat speciaal aandacht aan het volksmuziekschoolonderwij s algemeen vormend muziekonderwijs) zal worden geschonken. In dit verband moet erop gewezen worden, dat de school een ge mengd karakter draagt, hetgeen haar ontstaan uit een fusie medebracht. Alge meen vormend muziekonderwijs zowel als instrumentaal privé-onderwijs vonden ér een plaats. Het is duidelijk, dat noch het een noch het ander zonder meer kon worden losgelaten. Wel is bij de bespre kingen zeer duidelijk gestipuleerd, dat 't volksmuziek-schoolonderwijs (A M V O) steeds voorop moet gaan, zodat het in strumentaal onderwijs nimmer het volks- muziekschoolonderwijs in het gedrang mag brengen en dit instrumentaal onder wijs slechts in beperkte mate gegeven zal worden. Deze restrictie werd i.v.m. een verantwoorde besteding van de over heidsgelden noodzakelijk geacht. Ook in de toekomst zal het verlenen van het ge- gemeentelijk subsidie afhankelijk zijn van de mate, waarin het geven van volksmuziekschoolonderwijs aan deze school tot zijn recht zal komen. De bestuursleden zullen voortaan door de Raad worden benoemd, en wel drie leden uit de gemeenteraad en drie leden uit de overige burgerij. Deze laatste be noeming vindt plaats op voordracht van het bestuur van de stichting, waarbij de voordracht voor elke te vervullen plaats twee kandidaten zal bevatten. Op gelijke wijze wordt door het bestuur een voor dracht voor de benoeming van een voor zitter gemaakt; ook op deze voordracht komen twee kandidaten voor. In gezamenlijk overleg zijn eveneens de financiële facetten onder het oog gezien. Een begroting kwam tot stand, welke sloot met een gemeentelijk subsidie van 23.000, welk bedrag tenslotte, nadat ook de nieuwe directeur zijn visie op de be groting had gegeven, moest worden ge steld op 27.570.—. Met dit bedrag kan naar het oordeel van alle betrokkenen goed worden verder gewerkt. Het ver hoogde subsidie zou 1 september 1959 moeten ingaan. Bij de besprekingen is voorts gebleken, dat de muziekschool met ruimtegebrek te kampen heeft. Hierin kan enigszins wor den voorzien door de voormalige con ciërgewoning in het pand Lange Haven 103, omvattende twee kamers en een keuken, ook in gebruik te nemen. Deze woning is onlangs vrijgekomen. Enige voorzieningen zullen echter getroffen moeten worden, waarmede volgens de ra ming van de Dienst van Gemeentewerken een bedrag van 5500 gemoeid zal zijn. Daar de muziekschool deze kosten uiter aard niet kan financieren, is gevraagd dit bedrag als renteloze lening, waarop jaarlijks 700 af te betalen, beschikbaar te stellen. Dit ontmoet bij ons .geen be zwaar. De exploitatie van de school heeft ge durende het cursusjaar 1958-1959 een te kort opgeleverd van 4200. Het komt B. en W. voor dat de gemeente dit tekort voor haar rekening moet nemen, hetgeen kan geschieden door het subsidie over genoemde periode met j 4200 te verhogen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3