|H fc*l I WIE GROOT WIL BOUWEN, MOET NAAR BUITEN CONFECTIE-CENTRUM „een pak van het hartvan AMSTERDAM Textielboek der grachten raakt snel o Grote Sahara oliepijpleidiiig op 15 november in gebruik Hoofdcontroleur Van der Burg veertig jaar dienst bij R.T. M. 4-daagse 6. Wiet V Ondst *nhet zoeklicht Si Sb r-1 ;l r - Duitsland-Nederland tweemaal op televisie Toch broodprijs- oorlog in Haarlem 3 Brull en Bouwmeester ook naar Keulen Kijk op abstracte schilderkunst NIEUWS Verlaging van benzineprijs in Frankrijk verwacht Flakkee heeft grote waardering De krant kunt U niet missen - geen dag! 90 Pernis-Europoort door pijp aaneen rfiipyil s I uii het rt DE KRAN I KUN! GIJ NIEf MISSEN, GEEN DAG! V B DINSDAG 20 OKTOBER 1959 PAGINA ■p £Tsm Motie K.V.E?. Middelburg, Veren over de Wester schelde moeten vrij Goudkust hebben de Amsterdammers de bijzonder plezante villa- buurt gedoopt, die achter het „Zuid van Berlage" haar duur kopje opsteekt. Die naam doet het nog wel, maar zij begint concurrentie te krijgen van een nieuwe: Lapland. Daarmee wordt niet zozeer de welvaart als wel het beroep van opvallend veel kust bewoners aangeduid. Want wie in Amsterdam in textiel doet, onverschillig of hij de eigenaar is van een manufacturenwinkel in de Spaarndammerbuurt of een confectiefabriek aan de Keizersgracht, zit, „in de lappies". En „in de lappies" is, voor wie er „sjoege" van heeft, veel geld te verdienen. Zelfs wie alle interesse in de miljoenen van anderen verloren heeft, moet het iets zeggen, dat de gezamenlijke Nederlandse confectionairs jaarlijks voor duizend miljoen gulden aan kleding produceren, waar van ruim 30 pet. in Amsterdam. Wie het geduld heeft om de lijst na te tellen, ontdekt dat er in de hoofdstad 359 zelfstandige ateliers en fabrieken zijn, waarvan meer dan 200, klein en groot, zitten samen gedrongen in de befaamde textielhoek, het carré gevormd door de Prinsengracht, Leidsegracht, Singel en Brouwersgracht. DuitslandNederland Timmerlieden schatten doeken van 4000 op 40 ct. Uitbreiding oxystaal- fabriek Hoogovens wmïmmm WOLLEN BLOUSONS ROTTERDAM: f Uitbreidingen bij Philipsbedrijf in Zweden De kleine Caruso jr De televisiereportage van de voet balwedstrijd DuitslandNederland, die woensdag a.s. in het Mungersdorfstadion te Keulen wordt gespeeld, gaat definitief door. De uitzending begint woensdagmiddag om 15.55 uur en eindigt om 17.45 uur. Commentator Is Leo Pagano. In het avondprogramma van woensdag volgt om 22.00 uur een herhaling van de ze voetbalreportage door middel van tele- recording. De broodprijsoorlog in Haarlem is toch niet ten einlde gekomen. Thans heeft na melijk een andere bakker uit Haarlem- Noord, de heer T. Homan, aangekondigd, dat hij met ingang van vandaag de prijs van het wit- en het bruinbrood met 5 cent z ou verlagen. (Van onze correspondent De kring Middelburg van de K.V.P. heeft tijdens een kringvergadering in Ter- neuzen een motie aangenomen, waarin de minister van Verkeer en Waterstaat met klem wordt verzocht om met hand having van het standpunt dat de veren over de Westerschelde vrij moeten Zijn. tenminste nu uitvoering te geven aan de destijds aangenomen motie-Van den Heu vel. In deze motie wordt betoogd dat de vorig jaar ingevoerde verhoging van de tarieven voor voertuigen slechts tijdelijk behoort te zijn en dat voetgangers en fietsen vrij van betaling moeten zijn. Men besloot tot deze motie na behandeling van een voorstel uit de afdeling Sluiskil, dat pleitte voor speciale tarieven voor bepaalde groepen. Naar de mening van het Tweede-Kamerlid de heer J. van Don gen moest men zich juist nu, nu bewezen is dat het verkeer over de Westerschelde terugloopt, laten horen. De heer Mes werd bij acclamatie herkozen tot kring- voorzitter. De Amsterdamse „textielboek" van boven besien, een carré van nauwelys 10 minuten gaans aan de kop der grachten. In dit eertijds statige kwartier van oude families, koetsjes, booien met kanten mutsjes en glazenspuiten, heeft de vaderlandse confectie en met name die van de damesboven- kleding, haar thuis. Zij lijkt er eeu wen ingeburgerd, maar dat is een misverstand. Elke zoon van de grach ten, die met zijn geheugen iets ver der kan komen dan de jaren dertig, zal zich de uittocht van de laatste pa triciërs en de intocht van de confec- tlemannen kunnen herinneren. Waar de ene maand de melancholieke dochter uit de „Klop op de Deur" nog triest door de paarse ruiten staarde, keek de volgende maand al een kordate confectionair voldaan over de matgrijze raambeschildering met de primitieve knutselnamen als Impotex, Notex en Jatex. Dat was een invasie met eon voorge schiedenis, die, als vele vaderlandse ge beurtenissen, haar oorsprong had in het oosten. Van het Duitse platteland kwa men de stichters van onze grootwinkel bedrijven, die groot werden door 'de handel in confectie: uit Duitsland kwam ongewild ook de eerste impuls tot een eigen confectie-industrie toen de import tijdens de eerste wereldoor log stokte en uit Duitsland kwam in 1933 de exodus van joodse confectio nairs, die in Amsterdam een betere Heimat vonden. Na deze oorlog is de opgang nog krachtiger geworden en daarmee de groei van de ateliers en fa brieken. De tijd is reeds lang voorbij dat Amsterdam de nodige arbeids krachten zelf kon leveren. De produk- tie-ateliers spreiden zich nu uit over het gehele land, vooral het platteland, waar men de oude en in' sommige opzichten verouderde afkeer van de Amsterdamse meisjes voor „het atelier" niet kent. Maar het hart van de handel blijft klop pen in het carré van de Amsterdamse grachten. Daar knipt de modefotograaf zijn modellen aan de waterkant, want de grachten hebben distinctie en daar ontvangt de fabrikant zijn relaties in salons, die eertijds de soirées'van re ders en'bankiers hebben gezien. De tijd van de grijze raambeschilderingen raakt voorbij. De nieuwe generatie fa brikanten en handelaars begint begrip I to krijgen voor de waarde van decorum. I Het komt al eens voor dat er goed en vakkundig wordt gerestaureerd en nog onlangs hebben de textielmannen van het carré collectief geprotesteerd tegen De Amsterdamse con tussen de tuinsteden ie krijgt zijn Overtoomse V, en Den Haag. centrum ver van de binnenstad: Westlandgracht bij de weg naar een plan om woonarken voor hun deur te leggen. Toen dan ook enkele jaren geleden het N.E.V.E.C. (Nederlands Econo misch Verbond "van de Confectie-in dustrie) zijn leden enqueteerde over de stichting van een soort groothan delsgebouw voor de confectie, was de reactie lauw. Er was alleen animo van dc kant van confectionairs van buiten Amsterdam, die reeds lang vergeefs gezocht hadden naar een ge- geschikt plaatsje in de textielhoek voor hun handelsvertegenwoordiging. Maar aan het begin van dit jaar, bij de tweede enquête, was het resultaat anders. Binnen korte tijd lag er een werkkapitaal op tafel van 72 confec tionairs, van wie 39 Amsterdammers. Vanwaar die snelle verandering? Een wandeling door het textielcarré brengt snel opheldering. De auto's staan er bumper aan bumper langs de waterkant, vrachtauto's versperren de doorgang en bezoekers zoeken vergeefs naar een plekje om hun auto te parke ren. Het oude euvel van de opgepakte binnenstad begint zich te wreken. Een goed handelscentrum kan zich deze han dicap op de duur niet permitteren, en daarom zoekt men, met een spijtig hart, naar een ontsnappingsmogelijkheid. Het plan voor het handelscentrum groeit met de dag. Ver buiten het cen trum, ideaal gelegen bij parken en gro te verkeersknooppunten, heeft men een terrein van 300 bij 50 meter gevonden, waar, als de zaken vlotten, over ruim één jaar de eerste paal in de grond gaat voor een gebouw van tien verdiepin gen met een bruto vloeroppervlak van 20.000 m2. Niet lang daarna verrijst er naast een gebouw van dezelfde om vang en dan blijft er nog grond genoeg over voor verdere uitbreidingen. De Amsterdamse confectiehandel j heeft de tekenen des tijds begrepen en bijtijds een filiaal buiten de grachten ontworpen. Het befaamde carré aan de kop van de grachten is nog lang niet aan verdwijnen toe. Maar we] heeft men de plezierige zekerheid, dat men i iets „achter de hand" heeft. Dat „iets" wordt overigens een gebouwencomplex van rond twintig miljoen, geen „show complex" maar wei, zoals een confec tionair het kernachtig noemde, een ge bouw met „ponem", dat, bij voorbeeld, het enorme nieuwe G.A.K.-gebouw aan het Bos en Lommerplein en ook het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Europa plein, in omvang zal overtreffen. Op het Amsterdamse raadhuis, waar men deze ontwikkeling nauwgezet volgt, ziet men de plannen van de confectie handel met genoegen. Zoals onlangs de collectieve verhuizing van de bode- i diensten naar oost de oude stad bevrijd de van een bijna verstikkend probleem, zo is ook het nieuwe Confectie-huis voor de binnenstad letterlijk een pak van het hart. Door het streven om de oude stad gaaf te bewaren, ziet men in Am sterdam het merkwaardige verschijn sel dat de stad in hoogte toeneemt naar de randen. In de hinnenstad zijn gebouwen van meer dan vijf verdie-" pingen gelukkig zeer schaars. Maar daarbuiten piekt de ene hoogbouw na de andere omhoog. Zij bepalen het aspect van de nieuwe tuinsteden en ook al van de steeds drukker wor dende gordel der buitensingelgrach ten. Ondanks de verzekering van architect Bakoma, dat ook Amster dam vroeg of laat zijn binnenstad „omhoog" zal moeten trekken, zoekt men in de hoofdstad de oplossing lie ver in een andere richting. Men wacht lang genoeg totdat ook de heer Bakema tot betere gedachten ge komen is. Wie in Amsterdam groot wil bouwen moet naar buiten, lig of hij een krantenkasteel »an uua is of een admmistratiepaleis. Vandaar de uittocht der laatste jaren. En nu de eerste schapen niet alleen over de Dam zijn, maar zich aan de overkapt zelfs zeer gelukkig voelen, gaat de ontwikke ling in versneld tempo. Het zal nu zaak zijn er oog op te hou den dat de herbevolking van de vrijko mende panden niet geschiedt door be drijven van de „tweede keus". Anders wordt voor de oude binnenstad de re medie erger dan de kwaal. B. Kr. Bondscoach Elek Schwartz heeft nog twee spelers uitgenodigd de reis naar Duisburg en Keulen mee te maken. Het zijn de Rapid-speler Harry Brull en Frans Bouwmeester van N.A.C. De toestand van Roel VViersma was van morgen aanzienlijk beter dan zondag' avond. Het is echter vrijwel uitgesloten, dat de PSV-er woensdag zal spelen. Wiersma zelf heeft al tegen Schwartz ge zegd, dat hij alleen wil spelen als hij zich voor de volle honderd procent fit voelt. De abstracte schilderijen en tekeningen van twee jonge Haagse kunstenaars, wel ke vorige week spoorloos verdwenen, zijn terugbezorgd. De kunstwerken waren voor een ogen blikje neergezet tegen een huis aan de Willem de Zwijgerlaan. Zij werden gezien door twee naar hun werk fietsende tim merlieden, die niet bevroedden dat het wachten was op transport naar de jury voor de koninklijke subsidie, doch veeleer de maning waren toegedaan dat de doe ken en tekeningen voor de lorreboer be stemd waren. Zij namen volgens hun eer lijke overtuiging prijsgegeven lading mee naar hun werkplaats om te kijken of er voor hen nog iets bruikbaars bij was en kwamen tot de conclusie dat alles bij el kaar nog geen veertig cent waard was. Uit de krant vernamen zij pas, dat de schilders daar zelf heel anders ov*r dach ten en hun werk op vierduizend gulden taxeerden De beide ambachtslieden, die volkomen te goeder trouw waren, beijver den zich toen onmiddellijk het gevondene terug te bezorgen. Malta Onder een vijfjarenplan dat op Malta is bekendgemaakt zal de Britse regering 29 miljoen pond sterling beste den voor de economische ontwikkeling van Malta Het economische leven van dit eiland zal door dit plan een veran dering ondergaan. daa.r het zwaartepunt voortaan niet meer bij de defensie, doch bij de industrie zal liggen. Zo zal 6 miljoen pond sterling worden besteed voor om schakeling van het marinédok tot een dok voor het herstellen van koopvaardijsche pen. Verder zal de haven van Valetta wor den verbeterd en geschikt gemaakt voor de koopvaardij, terwijl ook de nadruk zal worden gelegd op bevordering van het toerisme op Met eiland. Parijs De Franse njgering heeft de Société du Pipeline Sud-Européen toestemming verleend om een begin te maken met het aanleggen van de 850 km lange pijpleiding van Karlsruhe naar Marseille. Bern De Zwitserse expori bereikte in de maand september een recordhoog te. In deze maand werd uitgevoerd voor een totaal-bedrag van 650,9 miljoen Zwit serse frank, hetgeen 77,5 miljoen meer is dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. De importen beliepen fr. 694,9 milj. (595,6 milj). De eerste grote oliepüpleiding in de Sahara wordt op 15 november a.s. of ficieel in gebruik gesteld, aldus wordt door de Franse regering medegedeeld. Waarschijnlijk zal de regering tegelijker tijd de prijs van de benzine in Frankrijk met 5 frank per liter verlagen. Frankrijk is op het ogenblik een der duurste landen voor benzine. De prijs bedraagt op het ogenblik 100 Sedert in januari 1958 de produktle begon, heeft de O.vystaalfabriek bij de Hoogovens al verschillende vergrotin gen ondergaan. Naar „Samen", maand blad voor directie en personeel van Hoogovens en aangesloten bedrijven meldt, stoat thans opnieuw een flinke uitbreiding voor de deur. De voorbereidingen tot de bouw van deze uitbreidingen beginnen in de twee de helft van deze maand. In de blok- walserij zijn twee nieuwe putovens in gebruik genomen. Deze nieuwe met olie gestookte ovens zijn aangesloten op een tijdelijke stalen schoorsteen. Naast deze"noodschoorsteen is men half augus tus begonnen met de bouw van een be tonnen schoorsteen, die bij gunstig weer omstreeks half november de grootste hoogte van 90 meter zal hebben be reikt. Na enkele maanden van voorbereidend werk is in september de eerste spade in de grond gegaan voor de grote uit breiding bij Breedband. Voorts zal het centraal laboratorium worden uitge breid doordat de werkhallen aan de westkant met dertig meter worden ver lengd. Deze maand beginnen de voor bereidingen voor een uitbreiding van het kantoor voor de bedrijfsleiding en de administratie van transportwezen. Dit kantoor moet vr\j aanzienlijk wor den vergroot. Men hoopt deze uitbrei ding omstreeks september 1960 in ge bruik te kunnen nemen. „Samen" meldt verder dat zaterdag middag 3 oktober in de oostelijke bin nenhaven het 1000ste zeeschip voor het bedrijf aankwam. Voor het eerst zijn er nu binnen een jaar meer dan 1000 gro te of kleine zeeschepen en kustvaar ders de havens van Hoogovens binnen gekomen om te worden gelost of gela- t/m zaterdag kunt U profiteren van een prijsstunt in wollen biousons, de beste bescherming tegen de kou met elastisch gebreide bond, in 8 verschillende ruitdessins 4-8 laar R ,9-16 jaar 7.90 AKJe/b Korte Hoogstraat 11 e Meent lik. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg (Van onze correspondent) Als er iemand is, die weet «at er bij dc N.V. Rotterdamsche Tramweg Mij. te koop is, hoe dit bedrijf in elkaar zit en welk een geschiedenis dit achter de rug heeft, i dan is het wel honfdcontroleur P. van der Burg, die er zaterdag 24 oktober a.s. veer- j tig dienstjaren bij de R.T.M. heeft opzit ten. Die veertig jaren betehenen, dat de a.s. jubilaris de ontwikkeling van het vervoersbedrijf, alle veranderingen en j moeilijkheden, van nabij heeft meege- j maakt en er meestal zelf bij betrokken is geweest. Sinds juli 1947 is de heer Van der Burg werkzaam op Flakkee en heeft hij de lei- ding van de gehele gang van zaken van dc R.T.M. op het eiland. Wc mogen wel zeggen, dat iedereen op Flakkee de heer i Van der Burg kent en zeker geldt dat voor de scholieren en oud-leerlingen van de diverse, te Middelharnis gevestigde, i onderwijsinrichtingen, die dagelijks in j drommen tussen hun dorpen en het eilandcentrum heen en weer reizen of1 reisden. Trouwens, ook op de andere j eilanden zullen velen hem kennen, want deze veertig jaren begonnen met een vrij lange periode van 1919 lot 1934 als conducteur in Hoeksche Waard, gevolgd door een paar jaren dienst op het plaats kaartenbureau van_ het station Rosestraat te Rotterdam en daarna van assistent op het handelsterrein, nabij dat station. Waarna de heer Van der Burg in decem ber 1945 dat was dus zeer kort na de oorlog en het gehele vervoersbedrijf moest opnieuw worden georganiseerd de controle voor Hoeksche Waard en Voorne en Putten voor zijn verantwoor ding kreeg. Zeer waarschijnlijk is het te danken ge weest aan zijn kunst van organiseren en improviseren en vooral in do omgang met mensen, dat de directie van de RTM hem in juli 1947 benoemde tot hoofdcon troleur, d.w.z. leider van de gehele ver voersdienst, op Goeree-Overflakkcc, waar toen nog de tram reed en men met grote moeilijkheden kampte op het gebied van materiaal en personeel. En iedereen is er van overtuigd, dat de heer Van der Burg in die moeilijke tijd het passagiersvervoer naar mogelijkheden op gang heeft gehou den, dat hij zichzelf daarbij geenszins heeft ontzien en dat hij het reizend pu bliek zeer aan zich heeft verplicht. „Op tijd rijdert!", dat was het parool, hetwelk de hoofdcontroleur aan alle ma chinisten en conducteurs uitgaf en waar voor hij zelf altijd dag en nacht in de weer was. En nog is! Door zijn voorbeeld heeft hij zijn ondergeschikten steeds we ten te stimuleren en dat goede voorbeeld geven werd de heer Van der Burg ver gemakkelijkt, doordat hij zelf man van de praktijk is en alles van trams en locomo tieven, van dienstregelingen cn vaartijden der veerboten, af weet. Blijkbaar heeft deze hoofdcontroleur lang geleden al zien aankomen, dat de tram te eniger tijd zou verdwijnen om plaats te maken voor auto bussen, waijt toen hij nog lang en breed met trammen te maken had, zorgde hij er al voor een rijbewijs motorvoertuigen te bezitten, zodat hij onbevangen de om schakeling in de vervoerstechniek die in 1957 volledig plaats vond, maar op be paalde trajecten al eerder was begonnen tegemoet kon treden. Het zou ons zelfs niet verwonderen, als hij. zich deze week achter het stuur zet van de nieuwe grote gelede autobus, die 117 personen tegelijk lean vervoeren en die de RTM-directie hem in deze jubileum week op het dak stuurt. De heer Van der Burg heeft een prach tige staat van dienst achter de rug,, heeft keurig werk gedaan op Flakkee en ge niet daarvoor aller hoogachting en waar dering. Een groot voorrecht heeft de heer Van der Burg al deze jaren genoten door het bezit van een goede gezondheid en zelfs een ijzersterk gestel. Men zal hem zijn drieënzestig jaren nog niet aanzien. Zelf kan hij zich eigenlijk niet voorstellen, dat al over twee jaar de pensioentijd voor hem aanbreekt. In elk geval: voor wat ge presteerd is, bij dit jubileum een hartelijk proficiat aan het adres van deze sympa thieke hoofdcontroleur. Hoofdcontroleur Van der Burg, zoals iedereen op Flakkee hem het best kent: vanaf het station te Middel harnis, scherp lettend op het stipt functioneren van de vervoersdienst. frank per liter. Dit heeft de vooruit gang in de binnenlandse automobiel industrie de laatste maanden erg af geremd. De oliepijpleiding, die in een record tempo (binnen een jaar) gelegd is, heeft een lengte van 622 km en loopt van Hassi Messaoud tot de Middellanrisc-Zee- haven Bougie in Algerije. In de afge lopen jaren heeft Frankrijk enkele hon derden miljoenen dollars geïnvesteerd in de exploratie van de olievelden van de Sahara en bovendien nog 50 miljard frank in de aanleg van de pijpleiding- Verwacht wordt dat president De dnuUe de opening zelf zal verrichten. In de eerste maanden kan de pijpleiding 500.000 ton ruwe olie per maand ver werken, terwijl de hoeveelheid in april 1960 waarschijnlijk verdubbeld zal w<V" den tot 1 miljoen ton. In Bougie is een speciale werf ge bouwd met een smalle pijpleiding in de zee voor de bevrachting van de tankers. De berichten, dat De Gauile de pijp leiding zal openen, werden niet officieel bevestigd. Nochtans acht men dit zeer waarschijnlijk, al zou het alleen maar zijn om de Moslems en de Franse ko lonisten te laten zien dat Frankrijk wer kelijk vorderingen maakt met de in dustrialisatie van Algerije. Een tweede pijpleiding zal het volgend jaar gelegd worden van het olieveld in Edjele naar de Tunesische kust. Aan vankelijk zal de produktie even groot zijn als' van de pijpleiding van Ha"' Messaoud. Intussen hebben de Franse technici hard gewerkt aan het vervoer van de ontzaglijke voorraad aardgas welke in de Sahara ontdekt is bij Hassi R'mel en die de economische positie van Frankrijk zowel als van Algerië en Ma rokko zal kunnen verbeteren. Tot, nog toe zijn er geen berichten binnengekomen over aanvallen op de Hassi Messaoud pijpleidingen, ondanks het feit dat de leiding door een der grootste rebellengebieden van geheel Al- loopt. Met de aanleg van een pijpleiding van Marseille nkar Karlsruhe, die een dee' van de olie naar West-Duitsland zal vervoeren, wordt het volgend jaar be gonnen. Volgens het Zweedse blad „Industria" overweegt de directie van „Svenska Phi lips AB" de Zweedse dochtermij van de Nederlandse Philips-industrie om binnenkort over te gaan tot de bouw van een nieuw groot complex kantoor- en voorraadgebouwen voor een totale waar de van niet minder dan 21 miljoqn gul den. Het project omvat een kantoorgebouw van 10 verdiepingen en een voorraad- magazijn van twee verdiepingen, en zou bij elkaar een oppervlakte beslaan van dezelfde afmetingen als een compleet blok woonhuizen. Het gehele complex zou worden gebouwd in Stockholm, en wel in de onmiddellijke nabijheid van de haven. 0 De storm van zondag is oorzaak gewor den, dat de bundel pijpen, die door de Oude Maas de Shellraffinaderij te Per nis met het bedrijf op Europoort zou ver binden, gistermorgen niet op zijn plaats kon worden gebracht. Gisteren om kwart over acht is men echter met man en macht begonnen de 350 m lange en 330 ton wegende bundel om te zwenken cn boven de sleuf in de rivier te bren gen. In drie uur tijds was het hele kar wei gebeurd, zodat de verbinding nu een feit is geworden. Zoals men weet zijn in overleg met de autoriteiten in deze bundel pijpen niet alleen de drie leidingen voor het Shell- bedrijï zelf, maar ook een viertal leidin gen voor de gemeente Rotterdam, een voor de Nieuwe Matex N.V. en een voor de Caltex opgenomen. West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat VELEN ZULLEN HEM in films ge zien en gehoord hebben. Ze zullen ook gelezen hebben, welke successen hij inder tijd op concertpodia en per grammo foon oogstte. En hoeveel geld hij ver diende. Mario Lanza. Ze zullen echter niet geweten hebben, dat deze, nog zo jong gestorven zanger zichzelf en de zijnen het leven heel moei lijk heeft gemaakt, door het cultiveren van een zekere angst. NI. de angst, niet zulk een groot zanger te zijn als Caruso was. Men mocht, hem dan de kleine Ca ruso noemen, Mario Lanza vreesde, dat het hem nooit lukken zou, de grote Napo- litaan te evenaren. Mario Lanza was geen Italiaan van geboorte, doch een zoon van naar de Verenigde Staten geëmigreer de Italianen. Merkwaardig genoeg mis te hij. wat misschien een Caruso, een Benjamino Gigli cn andere beroemdhe den maakte tot de grote zangers, die ze waren. Hij zong niet voor zijn plezier. Zoals men in Italië een jongen of een meisje plotseling luidkeels en met grote overgave oen lied kan horen aanheffen, alleen om het genot van het zingen zelf. zo zong een Caruso niet alleen in opera, in concertzaal of voor de grammofoon, maar telkens, wanneer hij lust had, om te zingen en dat overkwam hem vaak. Hetzelfde was in zijn gloriejaren met Benjamino Gigli het geval. Hij zong als het ware te pas en te onpas. Aldus behoort tot onze mooiste herinneringen een avond op het San Marcoplein van Ve netië. toen Benjamino Gigli, met enkele vrienden aanbeen tafel op een caféterras zittend, opeens een lied aanhief en zong, zoals hij vermoedelijk zelden op comman do zong, d.w.z., wanneer hij ergens moest optreden, al was zijn aangeboren behoef te om te zingen ook daar voldoende stimulans tot het leveren van een grote artistieke prestatie MARIO LANZA ZONG alleen voor een groot publiek of wanneer hij wist, dat men hem in een film of op de televisie zou zien en horen. Hij zong niet voor zich- I j zelf, louter vanwege het plezier, te kun- begrafenis werd in de kerk het door" hem nen zingen. Het snelle succes, door de gezongen „Ave Maria" niet dooi middtV film verkregen, o.a. in „De Grote Ca- van een grammofoonplaat ten gehore ge' ruso", en de rijkdom, welke hem daarbij bracht, zoals twee jaar geleden bij Ben in de schoot viel, brachten hem geeste-1 jamino Gilgi gebeurd was. Zulks at lijk volkomen uit zijn evenwicht. Hij leef-1 gevolg van een recent verbod van de ker- de 1een vorst, bezat '•i Cal'f' ,:s een keliike autoriteiten- dat in een kerk gee* villa met lw-eendert'g kamers en grarnrrnjfë unmuzick wordt toegestaan. at als een bootwerker, zoals men dat vroeger wel zei. Vier biefstukken achter elkander, drie kippen, dito, dito, vijf borden macaroni dito dito, hij ging er groot op, dit te kunnen. Maar hij kón het niet en zijn dokter dwong hem tenslotte tot een dieet, waarbij hij maandenlang hoofdzakelijk kunstmatig en met chemische stoffen ge voed werd. terwijl men hem met zware slaapmiddelen dagen achtereen liet sla pen. Dan kon hij opeens wakker worden, uit zijn bed springen en schreeuwen: ik sterf van de honger. Het was het succes van de film „De Grote Caruso", hetwelk zijn zangersloop baan voortijdig afbrak. Niet alleen, dat een keelgebrek hem spoedig verhinderde, in opera's of op concerten te zingen, het leidde tevens tot een overmatige zelf overschatting. DEZE ZELFOVERSCHATTING vorm de vermoedelijk een tegenwicht tegen die heimelijke vrees, welke spoedig zeker heid werd voor Mario Lanza. De publici teit voor de film had hem als de opvol ger van de grote Caruso gelanceerd, in werkelijkheid bleek, dat hij nimmer die grote hoogte, vooral als operazanger zou kunnen bereiken. Het heeft Mario Lanza veel leed gedaan, dat hij in Italië, zijn tweede vaderland, nimmer in een der grote operacentra als La Scala te Milaan of San Carlo te Napels is kunnen optreden. Zijn sterk verzwakte hart stond niet toe, dat hij een hele avond op de planken bleef- Bovendien, hij wist, dat het verwende operapubliek .van Italië zijn tekorten als zanger niet zou vergoelijken en hem mis schien wel zou uitfluiten In Italië hoorde hij, dat Caruso, na een operavoorstelling, in het een of ande re restaurant in de buurt van de opera, waar hij had gezongen, nog tot diep in de nacht zingen bleef, bewonderd en toe gejuicht doof zijn vrienden. Hij begon zich volkomen minderwaardig te voelen en zocht zijn troost in de drank en in veel eten. Dit is hem noodlottig geworden. Bij zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4