Solisten van Ned. Ballet nog niet rijp genoeg VERSTOORT DROOGTE HET EVENWICHT CARDIN NAAR AMSTERDAM tTool romansenrijver en voorlichtingsambtenaar Billy Wilson en Joan Cadzow twee grote artiesten Jongere generatie Papoea's domineert Biakse streekraad OGNAC Lasvonken in plafond oorzaak Marnix Gij sen in Nederland congres in Florence Suite en blanc, een groot succes Eerste schrede op weg naar democratische ontwikkeling Mr. dr. Kortmann verwelkomd Cargo-cultaan zuidkust Nieuw-Guinea DINSDAG 20 OKTOBER 19, „Zeepsmeerder*' krijgt twee en een half jaar Inschrijving 4H °/o lening Breda op 27 oktober Cultureel ambassadeur der Nederlanden maar In bocht uit wagen gevallen en gedood BUITENLANDSE De enige cognac gerijpt op tutt in de eeuwenoude keldert van het Chateau de Cognac Commissaris der Koningin in Noord-Brabant ontmoet Staten Ijxen en staal Overvloed van insekten door droge zomer IMP.: PAUL SORBI NV. - DEN HAAG LEVERING UI1SLUITEND VIA DE HANDEL Advertentie (Van onze correspondent) Het onderzoek van de Nijmeegse recher che naar de oorzaak van de brand, die zaterdag in de nieuwbouw van de medi sche faculteit van de Nijmeegse uni versiteit heeft gewoed, is beëindigd. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid neemt men aan. dat het vuur is ontstaan door laswerkzaamlie- den aan een bliksemafleider. Bij deze en eerdere werkzaamheden kwamen tij dens het lassen vonken terecht in de isolerende laag van het plafond, een in platen geperst vlasprodukt, dat schewil wordt genoemd. Herhaalde malen zijn op deze manier vlammetjes ontstaan in deze platen. Het vuur is door de lassers zelf onder het lassen door gedoofd. Wa ter kwam hieraan niet te pas en veilig heidsvoorschriften op dit punt beston den er niet. Een van de laatste von ken zal wel niet zijn gedoofd, waardoor het schewil is gaan smeulen. (Van onze correspondent) Conform de eis veroordeelde de Utrechtse rechtbank vanmorgen een 39-jarige vertegenwoordiger uit Utrecht wegens het plegen van een serie inbra ken tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest De verdachte, die bekend stond als de gentleman-inbreker en de „zeep- smeerder", brak voornamelijk in in de wijk Tuindorp o.a. bij een school aan de Nolensstraat en in de consistoriekamer van de hervormde kerk aan de W. de Zwijgerlaan. Hij maakte daar een schrijfmachine, een telmachine, de ver zamelde werken van Churchill en enig geld buit. Bij de firma Labourchere en Co. te Amsterdam en 's-Gravenhage staat vanaf 27 oktober a.s. de inschrijving open op de reeds aangekondigde 4lA pet. obliga tielening ten bedrage van f 10 miljoen tot de koers van 99 pet. ten laste van de Gemeente Breda, in stukken van nominaal f 1.000 aan toonder. De lening heeft een looptijd van 30 jaar. De aflossing zal geschieden in 30 nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste termijn vervalt 2 no vember 1960. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is niet toegestaan voor 2 nov. 1969. Met ingang van die datum tot en met 2 november 1973 zal ver vroegde aflossing slechts kunnen geschie den tegen de koers van 101 li pet., daar na, gedurende de verdere looptijd van de lening, slechts tegen de koers van 101 pet. Betaling der toegewezen obligaties dient te geschieden op maandag 2 no vember a.s. Notering ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. Hiïrtem Marnix Gijsen brengt volgende week een bezoek aan Nederland. 27 oktober zal de Belgische auteur een lezing hou den voor de Utrechtse Kring te Utrecht, waar hij zal worden ingeleid door Jan Engelman. 30 oktober is een receptie voorzien op de residentie van de Bel gische ambassadeur. Bij die gelegen heid zal Marnix Gijsen de Marnix-Gij- sentulp worden overhandigd, in het bij zijn van de kweker, de heer Gerrit Njjs- sen uit Santpoort en jonkheer mr. R. Sandberg van Boelens, burgemeester van Sassenheim. 's Avonds zal de heer Gijsen in Den Haag een lezing houden die wordt georganiseerd door de St. Jacobskring, in samenwerking met het Algemeen Nederlands Verbond, het Co- mité-Benelux, het HIVO, het letterkun dig genootschap OKK en de Volksuni versiteit. 2 november houdt Marnix Gij sen een lezing voor de vereniging voor volksontwikkeling te Hilversum in De Karseboom. 11 november zal de burge meester van Nijmegen Marnix Gijsen ontvangen in het raadhuis en wordt de schrijver een diner aangeboden door de vereniging van boekverkopers, 's Avonds zal Gijsen een lezing houden in de Schepenzaal, waar mr. Hustinx, de bur gemeester, hem aan het publiek zal voorstellen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllHIIHIIIII view, een maandblad dat sedertdien gro te populariteit geniet. Gijsen verzorgt de hoofdartikelen. Het blad zou beter de naam Belgian litterary and trade re- view kunnen heten. Marnix Gijsen de Antwerpenaar dr. J. A. Goris wordt van daag zestig jaar. Dichter bij zijn debuut in 1925 toen bij ,.De Gemeen schap" in Utrecht zijn bundel ,,Het Huis" verscheen met daarin de opmer kelijke „loflitanie van de Heilige Fran- ciscus van Assisië" hééft hij zich na de oorlog vooral doen kennen als een groot romanschrijver. De verzen, die hij in New York schreef, verscheurde hij, omdat zij hem „naar vorm en inhoud onvoldoende persoonlijk leken", met uitzondering van de Gedichten van Joa chim, die samen met een herdruk van „Het Huis" werden uitgegeven. Romans en verhalen liet hij evenwel ieder jaar verschijnen. „Klaaglied om Agnes", „De Vleespotten van Egypte", „De oud ste Zoon" zijn er enige van, en eind van deze maand verschijnt „Lucinda en de Lotoseter". In de oorlog is Marnix Gijsen benoemd tot voorlichtingsambtenaar van België te New York. Daar was hij in 1939 te recht gekomen .als adjunct commissaris; generaal van de Belgische afdeling bij de Wereldtentoonstelling in die stad. De oorlog verraste er hem. Dit heeft er toe medegewerkt, dat hem de post is toe gewezen, die hij thans bekleedt. Op zulk een voortreffelijke wijze, dat hij enkele weken geleden wegens uitzonderlijke diensten, zijn land bewezen, werd be noemd tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Z. M. de Koning der Belgen. Op zeer gelukkige wijze heeft België dus van zijn grote talenten gebruik we ten te maken. Overigens mag wel opge merkt, dat niet alleen België hiervan ge profiteerd heeft. Er is alle reden om Marnix Gijsen cultureel ambassadeur van de Nederlanden te noemen, want hij vertegenwoordigt er op unieke wijze de cultuur van de hele Benelux, de Lage Landen bij de zee, die tezamen een gro tere macht vormen dan elk afzonderlijk. De literaire capaciteiten hebben overi gens niet alleen tot de benoeming van Marnix Gijsen te New York geleid. Toen hij er in 1939 heen ging, had hij reeds eervol een gedeelte van zijn ambtelijke loopbaan afgelegd. Aanvankelijk had hij aan het St. Ignatiuscollege in de Schel- destad een opleiding voor de handel ge volgd, waar een eind aan kwam door de eerste wereldoorlog. Hij was toen in de journalistiek werkzaam, o.a. bü De Standaard te Brussel. Hij promoveerde te Leuven in de geschiedenis en studeer de vervolgens nog in Parijs, Londen, Freiburg en Seattle. Zijn Amerikaanse ervaringen tekende hij op in „Ontdek Amerika", latere reisindrukken in „Odysseus achterna". Toen dr. Frans van Cauwelaert bur gemeester van Antwerpen werd, stelde hij Marnix Gijsen als zijn secretaris aan. Enige jaren later, toen dr. Ph. van Isacker minister van Economische Zaken was geworden, benoemde hij Gij sen tot chef van zijn kabinet. Via een commissariaat-generaal voor het toeris me kwam hij tot de benoeming, die hem naar New York bracht. Aan voorlich ting in de Verenigde Staten had België tot dusverre niet veel gedaan. In no vember 1940 kwamen o.a. Frans van Cauwelaert en Paul van Zeeland oyer om de grondslagen voor een doelmatige propaganda te leggen. Er werd een luxu eus blad „Belgium" opgericht, waar aan Gijsen medewerkte, men stichtte een „Eeole libre des hautes études", waarvoor ook een beroep op hem werd gedaan. In april 1941 organiseerde hu een tegenbetoging tegen Lindbergh, die zijn beruchte pro-Duitse propagandamee- ting op touw had gezet. De tegenbeto ging van Gijsen groeide uit tot een grootscheepse manifestatie van de ge allieerden. Dit zijn de eerste feiten. Dan, in dezelfde maand april, begint Mar nix Gijsen de uitgave van „News from Belgium" met een oplage van 5000 exem plaren. Eind december was de oplage 12000, in mei 1943 150.000. Het ging naar Canada, Brits-Indië, Nederlands-Indie, Afrika, Amerika en Australië. Het werd in het Spaans vertaald voor Mexico, in het Portugees voor Brazilië. Hieruit blijkt, dat het bijval genoot. Bovendien begon Gjjsen brochurés uit te geven. „Facts about Belgium" verscheen in 80.000 exemplaren; in het Spaans nog eens in 40.000 exem plaren, in het Portugees in 10.000. Naar aanleiding van het verzet van burgemeester Van de Meulenbroek in Brussel schreef hij „A new code for Mayors", dat o.a. in South Orange, in New Jersey, door de burgemeester aan de gemeenteraad werd voorgele zen, en dat door burgemeester La Guardia van New York plechtig in ont vangst werd genomen. Hieruit blijkt, hoezeer Marnix Gjjsen tot het hart en de geest van de Amerikanen wist te spreken. Een succes werd ook de hui dige reeks „Arts and Life in Belgi um", die zowel technisch als literair een juweeltje is. FINEST SCOTCH WHISKY Dit alles werd vrijwel uit het niet op gebouwd met bescheiden middelen, ze ker in vergelijking met wat bijvoorbeeld zijn Nederlandse collega's ter beschik king stond. Marnix Gijsen had onder zich een tiental personen, daarbij de loopjongens inbegrepen. De Nederlandse diensten telden ruim 120 leden dienst personeel. Gijsen heeft opvallende resul taten bereikt, omdat hij bekwaam was en een onkreukbaar ambtenaar. Dit liet hem toe met schaarse kredieten te woe keren. Zijn opvallende bekwaamheid bracht de Belgische kamer van koophan del er toe hem uit te nodigen voor de uitgave van haar „Belgian Trade Re- Pierre Cardin, op het ogenblik de ongekroonde modekoning van Pa rijs, eens de leerling van Dior, komt op 24 en 25 oktober met zijn nieuwe collectie van 90 modellen in Amsterdam om die in het Vic toria Hotel te tonen. Hij brengt zijn eigen mannequins mee. Tijdens het weekeinde worden drie shows gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Nederlandsche Roode Kruis. Het zal de eerste maal zijn, dat Pierre Cardin, thans 35 jaar oud, het Nederlandse publiek laat kennis maken met zijn modische creativiteit. Hij wordt op het ogenblik algemeen erkend als een der belangrijkste steunpilaren van de Parijse haute couture, die ietwat wankel werd toen Dior haar ontviel. Bijgaand ziet men een wintermantel uit de collectie Cardin voor de winter 59/60, die u misschien op het eerste gezicht helemaal niet zo mooi vindt. Maar de coupe, die een nauw merkbare taille-aanduiding verraadt, terwijl de gebroken rug een nonchalante val van de stof geeft, is zeer knap. Neen, de kraag is inderdaad als het sneeuwt niet practisch. Maar daarnaar kijkt een mode-ontwerper in het laboratorium, dat de Parijse haute couture is, niet. Het gaat om de cirkelende lijn rond de schouders. Cardin zal het Nederlandse publiek laten zien, dat hij knappe kleren kan construeren. Of ze door mevrouw Doorsnee als draagbaar geaccepteerd worden is een tweede. de liefhebbers jarenlang gezien hebben bij het Opera-ballet, maar die nu ver huisd is naar het Nederlands Ballet, waar Lifar het stuk zelf heeft ingestu deerd. Men kan zich indenken, dat So- nia Gaskell er verlangend naar was het op haar repertoire te hebben. Ongecom pliceerd als het is, vergt het beperkte solodansen en nummers voor kleine en sembles, vrjj eenvoudige maar effect; volle corps-entourage en het is zo fraai van lijn en compositie, dat het louter sterren niet onwaardig is, maar ook doOr bescheiden krachten, mits goed geschoold, heel aannemelijk bezet kan worden, zeker wanneer daar dan nog een enkele ster als Joan Cadzow bij komt om enige malen het hart te ver rukken. Het grote succes was een ver diende beloning voor het harde werk, dat de troep eraan besteed had. LEO HANEKROOT De 59-jarige mijnwerker M. van de Winkel uit Merkelbeek is maandagmor gen in Heerlen dodelijk verongelukt, toen hij gezeten op de aanhangwagen van een traktor bij het nemen v een bocht kwam te vallen. De man smakte met het hoofd tegen het wegdek en was op slag dood. Hij was gehuwd en va der van twee kinderen. Advertentie .4 vat» E1/1 lies V.S.O.P. I 21.80 1/1 fles f 18.75 Op 9 november hoopt men dé eerste zitting van deze streekraad te doen plaats hebben. Daarna zullen er echter wederom verkiezingen plaats hebben. Ditmaal om te komen tot de vorming van 18 bestuurscommissies, die wer ken in de dorpssfeer en voornamelijk belast zullen zijn met het effectueren van de maatregelen, waartoe de streek raad besloten heeft. De zeggenschap van de streekraad is vergelijkbaar met die van een Ne derlandse gemeenteraad, maar gaat er in sommige opzichten bovènujt, omdat de raad zich in kwesties van gewoonte recht kan bewegen op privaatrechtelijk terrein. Met de voorgenomen instelling van bestuurscommissies beweegt zij zich bovendien op publiekrechtelijk terrein. Onder de gekozenen bevinden zich een tweetal Nederlands sprekende Pa- Adverten tie (Van onze Brabantse redactie) De nieuwe commissaris der Koningin in Nooril-Brabant, mr. dr. C. Kort mann, heeft maandag in een informele vergadering van provinciale staten ken nis gemaakt met de leden van dit college. Hij werd, nadat hij in de fees telijk met bloemen getooide statenzaal was binnengeleid, verwelkomd door de waarnemend commissaris de heer G. Phiiippart, die uiting gaf aan liet ver trouwen dat door de staten in deze nieuwe commissaris gesteld wordt. Hij grondde dit vertrouwen op het karakter van dr. Kortmann, dat hij omschreef als evenwichtig, integer en nauwgezet. Met nadruk verzekerde de heer Phi iippart dat men in de nieuwe commis saris geen nieuwe editie-De Quay ver wacht maar dat men hoopt en ver trouwt dat hij zijn illustere voorganger in energie en voortvarendheid zal eve naren. Met de wens dat Gods zegen op zijn arbeid zal rusten overhandigde hij de commissaris de voorzittershamer. De nestor van de staten, de heer C. van Lienden sprak namens alle frac ties een welkomstwoord waarin hij wees op het grote belang van de persoonlij ke geaardheid van de commissaris in het dynamisch zich ontwikkelende Bra bant. Hij zegde de commissaris bij de uitoefening van zijn veelomvattende taak de medewerking van alle statenle den toe. Zowel hij als dr. Kortmann in zijn maidenspeech brachten nadrukke lijk dank aan de heer Phiiippart voor de voortreffelijke wijze waarop deze zijn taak van waarnemend commissaris ge durende vele maanden heeft vervuld. De commissaris zag in het Brabantse welvaartsplan dat begin van dit jaar is verschenen een uitstekend werkpro gramma dat zowel hem als vele ande ren vele jaren bezig zal houden. Hij vroeg voor de verwezenlijking ervan de medewerking, van alle instanties die daarvoor in aanmerking komen, met name de gemeenten en de verschillen de rijksdiensten. Ook achtte hij samen spraak met de omliggende provincies en met België onontbeerlijk. Hij meen de dat het welvaartsplan wellicht in de nabije toekomst aangevuld zal dienen te worden met een z.g. zwakke-plekken- plan. Na deze Statenvergadering heb ben de leden de commissaris en zijn in tussen in de zaal gekomen echtgenote de hand gedrukt. NIEUWERKERK A/D IJSSEL Telefoon 01803-444 (3 lijnen) land en de verliezen zijn groot. De Nederlandse vice-president van de in ternationale jaclitraad heeft zich zelfs genood zaakt gezien om een ca tastrofale overbejaging van onze trekvogels tijdens het trekseizoen te voor komen. Daartoe heeft hij een beroep gedaan op de secretaris-generaal van deze raad, teneinde tot een inperking van de jacht op waad- en weidevogels te komen. Toch behoeft men niet bevreesd te zijn dat de stand van deze vogels ern stig gevaar zal lopen. Waarom niet? dat te denken. En wan neer we dan bedenken dat elke soort van die insek- ten wel vele miljoenen in dividuen telt, dan begrij pen we dat het aantal in- sekten dat onze wereld be volkt zelfs niet te schatten De buitengewoon droge zomer, die wij dit jaar hebben beleefd, heeft vele schaduwzijden. We hoorden niet alleen van de boeren alarmerende kreten. Op de hoge gron den kampen zij met wa tergebrek. Vele weilanden zijn verschroeid en zullen met moeite weer voor het weiden geschikt gemaakt kunnen worden. Door het gebrek aan natuurlijk voedsel en water voor het vee hebben de boeren nu ai hun wintervoorraden moeten aanspreken. Nu al hebben noodslachtingen plaatsgevonden, doordat het vee ziek werd als ge volg van de droogte en tegen het voorjaar zullen er ongetwijfeld nog meer noodslachtingen volgen tengevolge van gebrek aan wintervoer. Staatsbosbeheer ziet met zorg de eerste stormen te gemoet. Omdat de droogte tot anderhalve meter in de grond zit, hebben de wor tels totaal geen houvast meer en bij een flinke rukwind dreigen er bomen om te vallen. Enorm is de schade toegebracht aan de jonge aanplant. Voor de insecten is het een ideaal zomertje geweest en we kunnen dat ook constateren. Nu, in het najaar, wemelt het van de vliegjes, die in enorme wolken dansen in de zon en wandelaar en wielrijder belagen, door in de ogen en mond te vlie gen. Er zijn ook andere insekten, die van zich doen spreken en hierbij behoe ven we maar te denken aan de berucht geworden tapijtkever. In diepste wezen zijn de insekten de machtigste dieren op onze aarde. Wanneer we nagaan, dat er zo omstreeks een vier duizend soorten zoogdieren op aarde zijn en een vijf tienduizend soorten vogels, maar daarentegen zo'n ze- I venhonderdvijftigduizend soorten insekten, dan geeft der twijfel een jonge ster, waarmee men de troep geluk mag wensen. Hij be zeerde jammer genoeg in het begin van de avond zijn voet, zodat hij later niet meer mee kon doen. Peter Appel toont zich een markant danser, wiens per soonlijkheid reeds uit de dop begint te komen, terwijl de kleine Ronald Snij ders met een elementaire vreugde en energie springt, dat het een lust is. Maar ook hij is natuurlijk nog niet los van zijn rollen, en lijn is bij een zo klei ne figuur als hij is een bijzonder deli caat punt. Als hij erin slaagt de gehei men van „swing" te leren, vindt hij de oplossing van zijn probleem. Swing is een manier van spelen met de bewe ging, waardoor deze juist iets langer lijkt dan zij is. Wat boven zijn rol staan betekent en wat spelen waard is voor de dans, kon men zien bij de gastsoliste Joan Cadzow, die men aan lengte van lijn bepaald niets te verwijten heeft, of het moest zjjn, dat zij soms iets te lang is. Gister avond was Joan Cadzows lijn, zowel in de „Grand pas classique" van Victor Gsovsky als in de solo ,,La flute" in de Suite en blanc precies juist van leng te en haar tempo zo vaak als dit nodig was virtuoos snel, soms zelfs verblin dend. Daarmee bewees Joan Cadzow welk een voortreffelijk en veelzijdig ar tieste zij is. Zij neemt zonder moeite het karakter van de rol aan. Gister avond was zij zeer puntig en geestig, en dit kwam geheel uit de muziek voort. Zij danste zeer muzikaal, zij speelde met de muziek. Zij kent ook die onmeet bare fracties van ritmische verschut- vingen, die de kern van swing zijn. Haar partner Robert Morrow, die staat vermeld onder de vaste solisten van de troep, toonde zich gisteravond nog minder van haar postuur dan enke le weken geleden. Men kon hem alleen maar vormloos en log vinden. Het was bij wijze van presentatie bij een seizoenopening wel een nuttig pro gramma, dat zozeer gelegenheid bood om individuele kwaliteiten te toetsen en intussen ook die van 't Corps de Bal let, dat zeer aan soepelheid en discipli ne wint. Het was daarentegen niet een onverdeeld plezierig programma en de prestaties waren wisselend en te zelden werkelijk bevredigend. Daar is voor de naaste toekomst nu eenmaal niet veel aan te doen. Van het programma noem de ik reeds twee stukken. Het werd geopend met Massine's niet erg sterke maar wel met een gaaf ensemble en grote liefhebberij uitgevoerde „Presa ges", alsmede de Suite en blanc, die Wanneer de gehele in- sektenwereld zich tegen de mens zou keren, zou het pleit in minder dan geen tijd beslecht zijn, in weer- De natuur is nu een maal zo samenge steld, dat er altijd een tendentie naar een evenwicht is. Gezien de resultaten van deze zomer, die ons overvloedig veel insekten bracht, zou men geneigd zijn te denken, dat het evenwicht in de na tuur verstoord is. Maar daarvoor hoeven we niet te vrezen. Het aantal insek ten etende dieren gedijt weer door de overvloed aan eten en zo is de enor me hoeveelheid insekten slechts een kwestie van tijdelijke aard. Zo is het ook met de momenteel zo ernstig getroffen vogels. Ongetwijfeld zullen zij in het broedseizoen dat ko men gaat, extra hun best doen. Dat is nu eenmaal een natuurwet. Zo komt de stand weer op peil. Een inperking van de jacht, zo als in het voornemen ligt, zal natuurlijk belangrijk helpen. De droogte heeft veel invloed gehad op onze hele fauna en flora, maar door het uitgebalanceer de samenspel van krach ten in de natuur zal men hiervan over enkele jaren niets meer bemer ken; alles komt weer te recht, alleen zullen we even geduld moeten hebben. wil van onze voortreffe lijke chemische middelen die ons ten dienste staan om de insekten te ver delgen. Zij zouden het glansrijk van ons winnen. Dat dit niet het geval is, danken we aan het feit, dat er maar weinig insekten- soorten zijn, die tot de be lagers van de mens ge rekend kunnen worden en we ondervinden in de strijd tegen hen hulp van andere insekten, die name lijk weer insekten eten. Denk maar aan de libel, die muskieten eet en som mige vliegenlarven, die le ven van andere insekten die onze gewassen aantas ten en zo kunnen we door gaan. Bovendien wordt de mens nog geholpen door vele dieren, zoals vogels en andere insekteneters en die vormen tezamen 'n be langrijk leger dat tot méér in staat is dan grote hoe veelheden van onze che mische middelen. Ook veel vogels zijn de dupe geworden van de abnormale droog te en wel in het bijzonder de wormen-eters. Door de droge grond zijn de wor men veel dieper gekropen en de vogels vinden ze niet meer. Uitgeput en uitge hongerd liggen ze op het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6