RANG is alleen RANG als er RANG staat rrm nrrtm Duitsland ontmoet niet „Europa's interessa ntste voetbal elftal" Afwezigheid van Rijvers en Moulijn een te ernstige handicap Rijvers wil meespelen m Match Verlies van Keres voor Tal bijzonder gunstig Redt eerst""i de anderen Oranjeteam plotseling door pech achtervolgd Wiersma speelt misschien toch Theaters tegen avonduitzending voetbalinterland Kandidaten-schaaktoernooi Fraaie prestatie van Smyslov Althéa Gibson wordt tennisprof „Weet jij wat een Egyptisch B-pond is?" amuuut a H 8 8 Q 81» C118 O 8 o to t o o o o o o o o a o o o o o 0 a O o O 0 o o o o q o a 80 o t O O O O Q O O O 0 a OO 0 a O 0 a O O O O 0 o a o a o t ta »(I n tot t li t (Ia II t II8H i 0 M t !MJg d-to- -=$&- L Rang Menthol 19 ct per ro! Rang Crème de Cacao 22 ct per rol DINSDAG 20 OKTOBER 1959 PAGINA 7 Na slechte interland VOETBALBOND IN BELGIË HOUDT EEN ONDERZOEK Courses Duindigt Ex-marathonloper neergeschoten In 1928 te Amsterdam Olvmpisch kampioen Voetballer gewond door.... kogel •,-Mt ASJ Aim,\ v aöi&v.V -:- 1 NEDERLAND N V. Geen verrassende volleybaluitslagen Winst voor Olafsson Zij ontvangt meer dan Hoad en Segura I door MARGUERITE BOURCET Nederlandsche Handel-Maatschappij s. Advertentie (Van onze sportredacteur) KEULEN, hedenmorgen. Nederland, het interessantste Europese voetbal elftal van dit ogenblik. Dat vertelden de Duitse voetbalcommentatoren van het Oranjeteam, dat aan dc vooravond van het derde naoorlogse treffen te gen Duitsland staat. Diezelfde deskundigen, die op de dag, dat het Nederlands elftal een van zijn glanzendstc overwinningen behaald heeft (91 tegen België) in alle toonaarden jubelden omdat de „Mannschaft" een sprekende overwinning op Zwitserland (40 in Bern) bevochten had, deze deskundigen dan zien de wedstrijd tegen Nederland met bezorgde blikken tegemoet. Meer dan ooit, zo vertellen zij, zal het aankomen op de kwa liteiten van onze kanthalves. Als Wilkes en Rijvers vrij spel krijgen, is het gebeurd. Dan zal blijken, dat de Duitse triomf tegen Zwitserland een waardeloze triomf geweest is. Zo sprak Duitsland, maar toen wist het nog niet met hoeveel misfortuin het Nederlands elftal had af te reke nen. Nu Rijvers, Moulijn en misschien ook Wiersma niet kunnen spelen, is het Oranjeteam, dat tegen de Duit sers moet aantreden, niet te vergelijken met de ploeg die met 91 zegevierde over België. De aanvalskracht is ernstig verzwakt. Niet alleen is de gave eenheid ver stoord, bovendien ontbreken nu twee waardevolle ele menten in de schutterslinie de motor (Rijvers) en de fantast (Moulijn). Of het Nederlandse dcfensieblok ook nog verzwakt zal zijn als Wiersma niet beschikbaar zou zijn, staat nog niet vast. Nederland echter, dat met recht met veel optimisme de strijd tegen Duitsland te gemoet gezien heeft, kijkt nu bedenkelijk. De ploeg, die zulk een fraaie kans maakte, lijkt thans dicht bij een nederlaag. Het feit, dat Duitsland ook niet „onbescha digd" in het strijdperk treedt, maakt echter dat het Oranjeteam toch niet geheel kansloos zal zijn. Wie afgaat op de balans van de na oorlogse ontmoetingen tussen Neder land en Duitsland, zal aan die cijfers weinig houvast hebben voor het te ver wachten resultaat. In Düsseldorf, in 1956, zegevierde het Oranjeteam, een jaar later ging in Amsterdam de winst naar de Duitsers. Telkens was de uit slag 1-2. Hoogstens zou men hieruit kun nen opmaken, dat het nu dus weer tijd is voor een Nederlands succes. Op die basis is het maken van een prognose echter onmogelijk. Wat wel wijst in het voordeel van het Nederlands elftal is, dat de Duitsers nogal wat moeilijkheden gehad hebben met hun voorbereiding voor deze landenwedstrijd. Het Oranje team heeft sinds de zondag van zijn eclatante overwinning op de Belgen al weer enkele trainingsbijeenkomsten ach ter de rug. De Duitsers daarentegen zagen elkaar maandag voor het eerst na hun zege in Zwitserland terug. Sepp Herberger, de befaamde Duitse coach, lag de vorige week zelfs volledig over hoop met de clubs, die spelers afstaan voor de nationale ploeg. Herberger wil de de competitiewedstrijden verscho ven zien naai' de zaterdagmiddag, zo dat de spelers zondag reeds bijeen kon den komen, maar daar wilden de ver enigingen niet van horen. Eerst de com petitie op zondag, dan kunt u de spe lers krijgen, was het antwoord. Herber gers volgende tegenslag was, dat zon dag ook drie van zijn „vaste" mannen geblesseerd raakten. Het ziet er echter naar uit, dat de Duitse ploeg slechts één invaller zal tellen, namelijk voor de linksbuiten Vollmar. De blessures (Van onze sportredacteur) KEULEN, hedenmorgen Keert het getij rond het Nederlands elftal, dat morgen tegen Duitsland aan treedt, op het laatste moment nog ten goede? Rijvers blijkt namelijk plotse ling vol goede moed te zijn. Hij hoopt morgen toch te kunnen spelen. Of het hier gaat om de bekende wens, die ster ker blijkt te zijn dan de realiteit, zal moeten blijken als de dokter „het laat ste woord" gesproken heeft en de Ne derlandse bondscoach Elek Schwartz het elftal samengesteld heeft. Dat ge beurt in de loop van vandaag. In zijn eerste vergadering na de wed strijd Nederland-België heeft het be stuur van de Koninklijke Belgische Voetbalbond blijkens een officieel com muniqué de situatie aan een diepgaand onderzoek onderworpen. Het heeft ken nis genomen van enige rapporten, die o.m. waren ingediend door de heren Hermesse, voorzitter van de Belgische Voetbalbond en Van den Stock, de sa mensteller van de Belgische A-, en B- Ploeg. Aan de heer Van den Stock zal wor den gevraagd aanvullende bijzonderhe den te geven, die het bestuur meent no dig te hebben om zich met kennis van zaken een oordeel te vormen. (Van onze paardesportmedewerker) Onze prognoses voor de op woens dagmiddag op Duindigt te houden cour ses zijn als volgt: Alkestisprijs (2120 m) X Norton, Xessidor, Winnifred. Barkeprijs (1400 m) Yna van Barke, Yolige Miss, Young Bonni B. Chiquenandprijs (2520 m) Unemdé, Valeur, Volann O. Dominicaprijs (leerlingen - 2120 m) Ulrica B, Quartus Spencer, Visuil S. Elionoraprijs (2040 m) Vrijdag; Walter Hollandia, Vitalis. Faridaprijs (2120 m) Seigneur Bascom, Enterprise, Sonja Zora. Sorellaprijs (reu 1350 m) Ignatius, Zampa, Maelstrom. Solimanprijs (reu 2000 m) Sir Carston, Golden Arrow, Ice Age. De Nederlandse zeiler Van de Stadt heeft maandag bij Brussel een zeilwed- in de Vaurienklasse gewonnen. van de twee andere onfortuinlijken, de doelman Tilkowski en linksachter Jus- kowiak, lijken niet zo ernstig als ge vreesd is. Men rekent er voorlopig op dat zij morgen weer fit zijn. De moeilijkheden, waarmee Herber ger op dit ogenblik te kampen heeft, zinken in het niet bij die van de Ne derlandse bondscoach Elek Schwartz. Zelfs al zou Duitsland twee of drie invallers hebben, dan nog weegt die handicap niet op tegen de Nederland se tegenslag. Rijvers en Moulijn ne men in het Oranjeteam heel andere posities in dan bijvoorbeeld een Jus- kowiak en een Vollmar. Voor Juskowi- Slechts over de bezetting van de' links binnenplaats is de stemming verdeeld. Siedl speelde daar de laatste drie wed strijden. Hij toonde zich een technisch uitstekende speler, maar ook een man zonder temperament. Daarom willen ve len, dat een kans gegeven wordt aan de jonge amateur Herrmann. Aanvalskracht verzwakt Hoe het Nederlands elftal zal worden samengesteld, is op het moment dat wij dit schrijven nog steeds niet bekend. Eigenlijk is het ook niet belangrijk de formatie precies te kennen om de kan- ak staat al enige tijd een minstens ge lijkwaardige, jongere opvolger onge duldig te wachten op zijn kans. Voll mar is niet te vergelijken met Mou lijn. Sterk Duits elftal Het Duitse elftal is bijzonder sterk. Tilkowski heeft weliswaar slechts zes keer het doel verdedigd, maar hij deed dat zo goed, dat men hem een waardi ge opvolger van Herckenrath genoemd heeft. De kracht van de Duitse defen sie is bekend. De backs Stollenwerk en Juskowiak en spil Erhardt zijn met Rahn, de gevreesde scherpschutter, de routiniers van de pioeg. Bikkelhard zijn zij in hun afweer; hard, maar ook bijzon der trefzeker. En ook op het midden veld heeft de ploeg een sterke troef. De nog jonge Szymaniak wordt als een van de beste Europese kanthalves be schouwd en naast hem staat Benlhaus, een jong, maar veelbelovend talent. De grootste winst vinden de Duitsers echter hun voorhoede. Jaren hebben zq met die aanvalslinie wat gesukkeld. Rahn was eigenlijk de enige man, die zeker was van zijn plaats. Nu schijnen de Duitsers de ideale formule gevon den te hebben. Middenvoor Seeler heeft zich, nadat hij enkele jaren geleden te vroeg in de nationale ploeg gehaald was en toen faalde, in zijn verdere „groei" niet laten ontmoedigen door het feit, dat hjj lange tijd geeri schijn van kans had op een olaats in het Duitse elf tal. Hij kwam sterk terug. En de jong ste winst is de rechtsbinnen Brülls, een jongeling van 22 jaar, die enkele weken geleden tegen Zwitserland een voortreffelijk debuut gemaakt heeft. sen van het Oranjeteam te kunnen af wegen. De kracht van de voorhoede, een kracht gebaseerd op de talenten van begaafde individualisten, die el kaar echter bijzonder goed ann vullen, heeft ernstig geleden onder hei uitval len van Rijvers en Moulijn. Wie die twee ook zullen vervangen, zij zullen niet in staat zijn van de voorhoede an dermaal een gave linie te maken. Het is echter ook niet zo, dat de rempla- 'anten de aanvalskracht dusdanig zul len verzwakken, dat de nieuwe voor hoede hij voorbaat volledig kansloos zal zijn. Daar komt nog bij, dat het Ne derlands elftal even goed extra geladen als gedeprimeerd kan zijn door de on verwachte tegenslag. 5* dat eerste het geval, dan zou hst kunnen gebeuren dat Wilkes in de voorhoede een rol gaat spelen als hij destijds in de beruchte wedstrijd in Wonen tegen Oostenrijk vertolkt heeft. Een rol, die ons nog voor de geest >taat, zoveel indruk heeft die gemaakt. Als Wiersma niet beschikbaar zou zijn Wiersma zelf is vol goede moed dat hjj volledig opgelapt zal zijn voor het woensdagmiddag is heeft het Nederlands elftal een extra handicap. In de jongste oefenwedstrijd tegen Saarland is gebleken, dat er geen vrijwel gelijkwaardige vervanger voor hem klaar staat. Brüll heeft al enkele kansen gehad, maar hij heeft nimmer overtuigend gespeeld. Bezien we dan tot slot de Nederlandse kansen dan is er slechts één conclusie: alleen met nim mer versagend enthousiasme kan tegen Duitsland een eervol resultaat geboext worden. De Duitsers zijn plotseling fa voriet, maar hun zege staat toch niet bij voorbaat vast. iiimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiMiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het bestuur van de Nederlandse bond van ondernemers in het theaterbedrijf heeft een telegram gezonden aan ue Nederlandse Televisiestichting waarin wordt geprotesteerd tegen het voorne men om woensdagavond van 8 uur af een lelereeording uit te zenden van de voetbalwedstrijd Duitsland-Nederland, waarvan diezelfde middag een recht streekse reportage zal worden gegeven. „Het zal u duidelijk zijn", aldus het telegram, „dat de theaterondernemingen en verdere belanghebbenden van deze avonduitzending op dit uur een onnoe melijke schade zullen ondervinden". Daar deze herhaalde uitzending uit een oogpunt van actualiteit door de middaguitzending geheel is achter haald, dringen de theaterondernemers er in het telegram op aan deze extra uitzending achterwege te laten of ver kort uit te zenden tussen zes cn zeven uur, hetzij op de avond van de wed strijd, hetzij op een volgende avond. Tegelijkertijd heeft het bestuur een telegram van gelijke inhoud gericht aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dc winnaar van de marathon tijdens de Olympische Swlen 1928 te Amster dam, de Algerijn El Quafi is in de nachl van zondag op maandag in een hotel kamer te St.-Denis, een voorstad van fa-ij neergeschoten. Ook zijn zuster, mevrouw I.ouuis werd getroffen. Beiden ove'leden aan de verwondingen. Volgens de politie was er een ruzie over de eigendomsrechten van het hotel waarin zij woonden. Een vuurgevecht nntstond én El Quafi en zijn zuster wer den er het slachtoffer van. Tijaens een voetbalwedstrijd in het Oostenrijkse plaatsje Linz is een voetbalierop een wel zeer eigenaardige manier gewond ge raakt. De speler werd getroffen door een verdwaalde kogel uit ec.n karabijn, waarmede een kleine jongen in een nabij gelegen tuin aan het schieten was. Van de dader ontbreekt nog steeds ieder spoor. Advertentie '..'v.rJéïi. Zondag ben ik weer eens naar een voetbalwedstrijd geweest. Ik hoop dat u niet teleurgesteld bent door het feit dat ik niet exclusief het Concertgebouw fre quenteer, Mijn liefderijke belangstelling voor de voet balsport dateert nog uit mijn jongensjaren en ik voel het als een soort verraad haar zo maar te verloochenen. Misschien is er dus wel sprake van een jeugdtrauma. Niettemin is het bezoek van een voetbalmatch aardige bezigheid. Men moet er echter wel de juiste instel ling voor hebben, vind ik. De eerste is dat men liever lui dan moe is. Al leen dan geniet men, bij eigen werk loosheid, ten volle van het zwoegen van 22 mannen. Het is een simpel en misschien niet helemaal edel genoe gen, ik weet het, maar het lóónt wel. Vervolgens moet men partij weten te kiezen. Neutraliteit moge in dezen de schijn van nobelheid hebben, zij blijft een vervelende zaak. Ik voor mij ben bij een voetbalmatch altijd vóór de ene en dus tegen de andere ploeg. Soms is dat een voor de hand liggende zaak. In geval van Nederland —België bijvoorbeeld. Maar wanneer er geen patriotisme in het geding is heb ik toch ook mijn voorkeur. Die grond ik dan op de kleur van de truien, om maar iets te noemen. De ene combinatie lokt nu méér dan de andere. Ook kan het wezen dat de naam van die ene keeper mij meer ligt dan die van de doelman van de andere partij. De tegenpartij dus. Ik geef toe, het zijn allemaal vrij subtiele overwegingen, maar alleen op deze manier kan ik mee lijden of mee triom feren met m ij n partij. En hoe zou ik anders ooit eens grondig de pest kunnen hebben aan een scheidsrechter; een exquise genoegen als u het mij vraagt. Alleen, ik lijd of glorieer altijd in stilte, want je kunt nooit weten wie er naast je zit. Maar zondag heb ik genoten. Nee, ik zeg niet waar. Ik wil goede vrien den zijn met u allen. HAARLEM UL 02500-11869 (Van onze volleybalmedewerker) Geen schokkende resultaten in de volleybaicompetitie. Sportcentrum, dal nog steeds Dinko van der Stoep mist, struikelde over Concordia (31). In de derde set forceerde Concordia deze ze ge door van penetratie over te gaan op twee-drieslag, wat een te groot pro bleem was voor Sportcentrum. Opvallend in de slechte wedstrijd Li- banon-SVV (vas dat SVV. dat mei 23 verloor in de vqf sets in totaai toch meer punten scoorde, namelijk 68 tegen Libanon 64. In de vijfde set viel de be slissing ten gunste van Libanon vooral dank zij Heep cn Brakke. OVC start dit .iaar even overrompe lend als het vorig jaar. Ditmaal werd AMVJ het slachtoffer van het nog on geslagen OVC. DES had weinig moeite met US, ofschoon US in de ee"st.e set een voorsprong nam met 70. Maar DES raakte daar geenszins van ver ontrust, stond US in deze set verder niet een punt toe en won nog met 157. Ook in rle twee daaropvolgende sets was DES, dai in Pinkhof zqn sterkste speler bezat, superieur. In dc dames hoofdklasse overtrof de butant Concordia ditmaal Die Raeckse met 31. Ina Hof had daar een belang rijk aandeel in. Celebes liet zich niet verrassen door St.-Paul, zoals RVC do vorige week: 156, 159. 15—10. RVC won maar zeer krap van ZVC K&V RVC sukkelt kennelijk met speelsjers want het moest zelfs een beroep doen op de ex-international Miep van Zwee- den-Do Vries die reeds enkele jaren niet in de hoofdklasse was uitgeko men. De uitslagen waren: Hoofdklasse he- j ren: HVS-RVC 11—15. 9—15, 11—15 I (.03), Concordia-Sportcentrum 159, 12—15, 15—11, 154 (3—1), Libanon- SVV 6—15. 15—13. 13—15. 15—12. 15—13 (3—2), OVC-AMVJ 15—6. 15—11, 13—15, 15—9 (3—1), DES-US 15—7.' 15—10, 155 (3—0). Dames: Celebes-St.-Paui 156, 159, 15—10 (3—0), ZVC I-C V 15—11, 10—15, 6—15, 15—13. 7—15 (2—3), Con- cordia-Die Raeckse 1315, 153, 1512, 15—10 (3—1). Mikhail Tal blijft de grote favoriet voor de eindzege in het kandidaten toernooi, waarvan de laatste partijen in Belgrado worden gespeeld. De jonge Russische grootmeester heeft na de partijen van maandag een voorsprong van 2.5 pnt op zqn naaste concurrent Paul Keres. Verantwoordelijk voor de ze ontwikkeling was de ex-wereldkam pioen Smyslov die terwjjl Tal in eer ste zitting nog niet tot winst kon ko men tegen de Jocgoslaviër Gligoric een sensationele overwinning behaalde op Keres. Gligoric. de enige niet-Rus, die tot dusverre Tal een half punt afhandig heeft weten te maken, speelde met wit de Ben-oni opening. Bij de 12e zet nam hjj 50 minuten om alle varianten aan een nauwkeurig onderzoek te on derwerpen. Het was toen reeds duide lijk dat Tal volgens een goed opgezet plan een aanval op de witte damesvleu gel zou ondernemen. Zjjn stukken ston den actiever opgesteld dan die van Gli goric. De Rus kreeg goede kansen, toen de Joegoslavische kampioen in tijdnood raakte en 24 zetten binnen een half uur moest doen. Tal had toen nog bijna 2 uur bedenktijd tot zijn beschikking. Ge heel gewoontegetrouw compliceerde de Rus bij de 18e zet de stelling door een paardoffer. Gligoric kreeg een ware aanval te verduren en wist niets anders te doen dan achter elkaar een loper, een paard en een toren te offeren, maar hij kon Tal's koningin veroveren. Na de tijdcontroie had Tal nog twee torens en Gligoric een dame, bij een gelijk aantal overige stukken. De Joegosla- viër vergiste zich daarna echter en moest twee pionnen prijsgeven. Hij trachtte dit verlies te compenseren door zjjn stukken zo actief mogelijk op te steilen, maar daarin slaagde hij slechts ten dele. De partij werd afge broken in een zeer moeilijke positie voor Gligoric. De tweede belangrijke ontmoeting was die tussen Smislov en Keres. De ex-wereldkampioen, die tot dusver niet bijster gelukkig was in dit toernooi, be reikte na drie uur spelen een betere stand en concentreerde zijn aanval op de overgebleven witte pionnen lil het centrum. Het duurde echter nog lang voordat hij Keres' koning ernstig kon be dreigen. Maar toen het eenmaal zover was verloor wit achter elkaar twee pi onnen. Keres staakte de strijd toen het duidelijk was dat hij slechts ten koste van het verlies van een stuk mat kon voorkomen. De partjj Petrosjan-Fischer duurde bijna vier uur en eindigde met deling van h,et punt. Petrosjan had voordien in de Tartakower variant van het dame gambiet een positioneel voordeel ver kregen. Het scheen dat de jonge Ame rikaan de verdubbeling van de witte torens vreesde. Hii ging over tot een afruil, die ongunstig afliep. Petrosjan maakte echter geen gebruik van zijn kansen en stond toe, dat Fischer door herhaling van zetten remise afdwong. Van belang voor de bezetting van de laatste plaats was het treffen tussen Benkoe en Olafsson. Het meest opmer kelijke was, dat de beide grootmees ters na vier uur spelen pas 15 zeiten hadden gedaan, met het gevolg dat daarna de partjj binnen een half uur werd beslist. Benkoe had in dit duel tegen de klok de minst sterke zenuwen. Hij kon in de weinige tijd die hem rest te geen goed verdedigingsplan ontwer pen en maakte een fout, die hem op het verlies van een stuk kwam te staan. Bjj de 32ste zet staakte hij de strijd. De uitslagen luiden: Gligoric-Tal afge broken; Benkoe-Olafsson 0-1: Petros jan-Fischer fa-M; Keres-Smyslov 0-1. Na de 23ste ronde is de stand: 1. Tal (Rusland) 16.5 punt en 1 afg.: 2. Ke res (Rusland) 14 punt en 1 afg.: 3. Smyslov (Rusland) 12.5 punt; 4. Petros jan (Rusland) 12 punt en 1 atg.; 5. Gli goric (Joegoslavië) 10.5 punt en 2 afg. 6. Fischer (V.S.) 9 punt en 1 afg.: 7. Olafsson (IJsland) 7 punt en 1 afg.; 8. Benkoe (Statenloos) 6.5 punt en 1 afg. Althéa Gibson, de Amerikaanse ten nisspeelster, die in 1957 en 1958 het da- mesenkclspel te Wimbledon won, heeft te New York een profcontract getekend. Voor een periode van vier maanden zal zij 100.000 dollar (350.000 gulden) ontvangen. Een andere Amerikaanse, Karol Fa- geros, maakte korte tijd later beker.d, dat zji eveneens een profcontract had getekend. Mej. Fageros ontvangt voor dezelfde periode (4 maanden) 30.0CÓ dollar (105.(W0 gulden). De dames zullen 29 december a s. begifinen aan een trip door dc Ver. Staten, waarbij zij in 90 verschillende steden zullen spelen. Zij zullen samen reizen met het basketballteam „The Harlem Globetrotters". De bedoeling is, dat mej. Fageros mej, Gibson voor de aanvang van de basketball- wedstrijden tegen elkaar uitkomen. Zowel Althéa Gibson als Karol Fage ros is contractueel verbonden aan de Hariem Globetrotters. Het bedrag dat mej. Gibson voor één wedstrijd ont vangt bijna 1.000 dollar is zelfs hoger dan haar mannelijke collega's Lew Hoad en Pancho Segura verdie nen in het tenniscircus van Jack Kra mer. De 32-jarige Althéa Gibson trok zich in 1958, na voor de tweede maal het damesenkelspel te Wimbledon te heb ben gewonnen, tijdelijk uit de tennis sport terug om een autobiografie te schrijven en een loopbaan als zangeres te beginnen. In het afgelopen seizoen is zij slechts korte tijd in actie geweest. Zij won het damesenkelspel van de Pan- Amerikaanse spelen te Chicago.' Advertentie Met oprechte moed besloot de hertogin van Alengon, nu zij de Waarheid had gevonden, haar ook ten volle in de daad om te zetten. Voortaan zou zij leven volgens het Evangelie, zelfs volgens de eisen, die het aan de kleine schare der uitverkorenen stelt: de vrijwillige armoede, verzaking van geoor loofde vreugde. Sofie Charlotte had wel degelijk iets om op te offeren, zij, in wier hart voor zovee] dingen plaats was, die van alles hield: dé muziek, het theater, haar aardige japonnetjes, verfijning tot in de finesses, haar fantasie en haar dromen, de vrije indeling van haar dagen Met een ongelofelijke geestkracht begon zij haar lichaam te versterven. De onbuigzame wil waarmee zij vroeger haar geluk had veroverd, keerde zij nu tegen zichzelf. Het werd een martelend gevecht, want haar eenmaal genomen besluit dreef haar naar de volmaaktheid, doch haar al te hardhandig beteugelde instincten wierpen haar telkens achteruit. Die tweeslachtigheid verscheurde haar en maakte aan al haar vrede en vreugde een einde. Zij viel ten prooi aan een langdurige ziels- crisis, die nog verzwaard werd door de kwellingen van een tot scrupulositeit geneigde geest, door de altqd nabije inwendige afgrond met zijn duizeling wekkende diepte van radeloosheid en verbijstering. God zelf scheen haar in de steek te laten. Zij had zich op weg begeven in de bedwelming van de eerste offers: na enkele passen bezweek zij. Alles in haai en rond haar werd donker. Weifelend heeft zij dat geheime drama in haar papieren met aangrijpende bewoordingen beschreven: „Een vreselijke dorheid en leegte. Het was alsof men mij met één stoot van een hoogte had neer gestort in een peilloze diepte. Ik voelde me alsof de hand van God zich een ogenblik terugtrok en ik bevond me alleen met heel mijn ellende." (1 okto ber 1876). „Dat St.-Magdalena, wier afbeelding u mij zendt, voor mij althans een vonk van de brandende liefde verkrijge, die Zij haar goddelijke Meester heeft toege dragen. Ik smeek er haar iedere dag om. Ik weet, dat de liefde tot Jesus Christus mij volledig ontbreekt en daarom komt het, dat alle offers me onmogelijk schijnen. Laat Hij met mij doen wat Hij wil, als ik Hem maar boven alles leer beminnen." (december 1876). „Er hangt altijd een mm of meer dichte misi om mij heen. Het enige wat ik te doen heb, is met al mijn krachten te strijden om niet terug te vallen in een diepe ontmoediging. Maar ik wil me niet beklagen. Het is misschien Gods wil, dat ik Hem dien in ongerusUieid en droefenis. Ondanks afkeer en tegenzin zou ik Hem willen prqzen, maar het lukte me niet altijd, of liever: het lukt me zelden. Als dat me nu maar nederiger maakt!" (december 1876). J „Ik vrees, dat dit niet dc gewone toestand van mijn ziel is. Er staat mij niets te doen dan te strijden en te lijden tot het bittere einde. Het blijkt zwaarder dan ik ooit had kunnen denken. Het zal van dag tot dag zwaarder worden." (december 1876). „Als de offers me een beetje minder zwaar vallen, dan komt het omdat God me krachtiger ondersteunt en me. mag ik wei zeggen, dwingt. Overigens vraag ik Hem elke dag me helemaal te nemen en geen aandacht te schenken aan xnijn tegenstand." (maart 1879). „God schenkt zijn uitverkorenen een bovennatuur lijke moed": er is minder moed voor nodig om in tien minuten op luisterrijke wjjze te sterven dan om in de loop van maanden en jaren met een taai doorzettingsvermogen zichzelf de baas te worden." Haar man was de stille getuige van deze heldhaf tige opgang. Hij durfde haai niet af te remmen. Had hij er immers niet altijd van gedroomd haar tot God te voeren? Nu stortte zij zich met een verhit gemoed, met een soort extatische overdrijving uit eigen beweging in Zijn armen. Toch vroeg hii zich af, of zij er, zelfs op louter geestelijk plan. we! goed aan deed op deze manier door te gaan Haai rigoureuze ascese bracht een voortdurende versla genheid teweeg. Maar niet voor niets had hij van de hertog van Nemours geleerd van twee plichten steeds de zwaarste te kiezen. Het kwam geen h: ogenblik bjj hem op zichzelf op de voorgrond te iaatsen en zijn vrouw aan God te betwisten door iaar met slechts één enkel woord af te wilien houden van de koortsachtige zelfvernietiging die hun geluk in duisternis hulde. Maar de overige familie legde minder toegeeflijk heid aan de dag. Welke zorg de hertogin van Alengon zich ook gaf om alles, wat er in haar omging, verborgen te houden toch trad er in haar optreden haar manier van doen. van spreken, van zich te kleden onvermijdelijk iets van haar innerlijke bewogenheid naar buiten. En die nieuwe manieren vielen bij haar omgeving nu niet bepaald in goede aarde, uitgezonderd bij Marguerite, „de zachte Marguerite" in Huize „Lambert". Zij is do enige die haar mysterieuze schoonzuster ten volle heeft begrepen. „Het is moeilijk om in de ogen van zijn familie een heilige te zijn," heeft André Maurois gezegd.. De prinsen van Orleans vormden zowel in politiek als' in sociaal opzicht een hechte groep. Nauw aan eengesloten als zij waren, kon de houding van een van hen de situatie van alle anderen versterken of in gevaar brengen. In feite had de hertogin van Alengon met haar neiging tot mysticisme, haar sobere jurken, haar verlangen naar teruggetrokken heid. vergetelheid en bezinning Wel een slechte tijd gekozen. Heel haar familie voerde immers eenparig een politiek die erop gericht was het vroegere aan zien te herwinnen. Het was noodzakelijk zoveel mogelijk gasten te ontvangen en in de salons van de hogere kringen op de voorgrond te treden. Niet dat Sofie Charlotte voortaan weigerde deel te nemen aan diners en bals. maar het gmg haar minder vlot af. Men kon het haar aanzien, dat zij het enkel deed uit plichtsbesef. „Ik hoop, dat een en ander me niet belet heeft de plicht van gastvrouw bij mijn schoonvader naar behoren te vervullen," schreef zjj. Evenals voor ieder die zulk een dubbel leven leidt, brachten de wereldse gelegenheden ook voor haar allerlei complicaties met zich mee. Om haar begeerten te leren bedwingen raakte zij de aangeboden lekkernijen op een feest ternauwernood aan. Zij had zich trouwens voorgenomen iedere dag te vasten. En aangezien zij nu regelmatig bij het krieken v&n de dag opstond, kon zjj 's avonds gewoon lijk de ogen niet openhouden van de slaap. „Ik ben niet in de wieg gelegd voor avondjes," klaagde zij. (Wordt vervolgd) Vraag het liever aan de Han- del-Maatschappij. Daar zijn ze altijd goed ingelicht. Bij ons loopt alles gesmeerd sinds we er een rekening hebben ge opend. Vooral als je interna tionale zaken doet, heb je veel aan een bank die over de hele wereld vestigingen heeft. Laat je hun Bank-Bulletin voor lm- en Exporteurs eens toesturen. Je blijft er door op de hoogte. Daar heeft natuur lijk ook in gestaan wat er met die Egyptische B-ponden van jou valt te beginnen. Alle binkzaken: over het hele land, over de hele wereld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7